tuinieren volgens plan wonen 70 hun luin 197! WOENSDAG 18 MAART 1970 £7e>t hweèkbakja voor bijvoorbeeld -Afrikaantjea. die zijn ook in verschillende afmetin gen voorradig met of zonder kapje. Als u toch aan het winkelen bent, neem dan tegelijk één of meerdere zakken goede (teelt) potaarde mee Hier en daar wilt u vernieuwing of verandering. Nu kunt u nog terecht voor een pracht sortiment van hees ters, rozen, vaste- en rotsplanten. In tussen bent u klaar met het echte tuinwerk, hier en daar nog een ver geten onkruidje weghalen (was bij een behoorlijke winter door moeder natuur opgeruimd, zo ook het onge dierte als slaltken, aardrupsen e.d.) De rozen kunnen gesnoeid worden, vooral niet te lang: ae stelregel luidt: hoe korter gesnoeid, hoe zwaarder de bloemtakken en hoe langer gesnoeid, hoe slapper gewas. Alleen de struik en stamrozen snoeien; bij klim- en treurrozen alleen het uitgebloeide hout eruit halen. Snoeit u dit gelijk een struikroos dan hebt u hoege naamd geen bloem, omdat e'en klim roos en een treurroos op overig hout bloeien. De Buddleia, ofwel vlinder- struik, wordt nu ook gesnoeid, zo ook de Hypericum en Potentilla. Als u amateur bent, schaamt u zich dan niet als u een plant op de ver keerde plaats zet. U maakt in de zomor een aantekening en u poot de bewuste plant in het najaar op de juiste plaats. Al doende leert men. Bij dit alles moet u uw gezaaide bak jes niet uit het oog verliezen, want die hebben intussen al wel dë grootte bereikt, dat ze verspeend kunnen worden. (U pakt 2 tot 5 plantjes al naar gelang het soort bij elkaar en zet alles plusminus 5 cm in het vierkant uit elkaar). In april is de natuur wel al zo ver gevorderd, dat de violen, vergeet- mij-mieten, anjers, duizendschoon, ma delieven, flieren, balckruid en nog veel meer geplant kunnen worden Deze worden in het erkend tuincen trum in groten getale aangeboden, bovenstaande sortering geeft uw tuim meteen een vrolijk aanzicht. Vooral is het een pracht in april-mei als dit alles in vale bloei staat met de bloem bollen, die u het afgelopen najaar In de grond hebt gestopt. Nu gaat u 2e helft april begin mei de verspeende planten nogmaals uit- poten op grotere afstand, nl 12 era in het vierkant uit elkaar; de vol gende keer (dan is het half mei) kunt le de gewone zaden, bij een leder be kend, in de normale zaadzakjes; 2e er zijn minituinen, waarin het zaad is voorgezaaid in een plastic bakje en waar u bij de juiste opvol ging van de cultuurbeschrijving het mooiste resultaat mee kimt berei ken (er moet wel bij vermeld wor den, dat dit alleen goed gaat wan neer u het de tijd gunt) 3e het pilzaad, hierbij zijn de zaden geselecteerd op kwaliteit en kiem- kracht en is ieder zaadje met een u alles op de juiste plaats in uw tuin poten. B(] bovenstaande is er vanuit ge- faan, dat u het afgelopen najaar, us voor de winter, alles had gespit ofwel klaar had gelegd om de werk zaamheden te kunnen verrichten, die u in bovenstaande zijn uiteengezet Bij dat alles moet u vooral niet ver geten, om uw. tuin jong en mals te houden door het regelmatig gebruik van turfmolm, compost en de juiste mest. Als u nog geen gras gezaaid heeft voor het gazon, dat kan het beste ook in de maanden maart en april gebeu ren. Voor dat het zover is moet de grond goed omgespit worden en min stens veertien dagen rust krijgen. Er is een vluggere en makkelijker manier om aan een prachtig gras tapijt te komen: men kan ook gras zoden neerleggen. Wel een veel duur dere oplossing maar er zijn vrij veel voordelen aan verbonden: kinderen kunnen er onmiddellijk op spelen, er hoeft geen onkruid gewied te worden en de tuin is onmiddellijk .aange kleed'. TERRAS De tuin kan verrijkt worden met een terras. Er zijn tegenwoordig bij zonder veel nieuwe soorten bijzon dere stenen die het terrasje een leuk accent geven. Bij zo'n terrasje hoort ook tuinverlichting. Op dat gebied ls er tegenwoordig ook erg veel, van waxinelichtjes tot elektrische ver lichting toe. Op het terras komen de tuinstoel, de parasol, een stevige tafel. In tuin stoelen is ook een bepaalde mode; een mode die begint bij de lichtge wicht opvouwbare stoeltjes en die eindigt met de fraaiste forse eike houten zitjes en monumentale ste nen banken. Er zijn nog veel meer accessoires voor de tuin, van kabouters tot de prijziger stenen beeldjes en fontein tjes toe. Een van de meest ontsierende zaken voor een tuin zijn de onmisbare was lijnen. Maar er zijn ook licht meta len droogmolens in de handel die na de wasdag ln een handomdraai verwijderd kan worden, het overwe gen waard. BLOEMBAKKEN Wie geen of maar een héél beschei den tuintje heeft kan het huis aan de buitenkant natuurlijk ook opfleu ren met bloembakken. Geraniums doen het er bijvoorbeeld bijzonder goed in. Voor de bloembak ken zelf kan men diverse materialen gebruiken, zo kan een oude kruiwa gen, een oude stenen kruik of een grote pot nog een goede dienst be wijzen. In de diverse tuincentra staan ver der de fraaiste potten en bakken, ge schikt voor bloemen en planten, maar bijvoorbeeld ook voor een mooie hees ter. Eén heester en daaromheen wat bloeiende 'plantjes voor wie het zonder tu,in moet stel len. Een miniatuurtuintje. Tuinmeubelen van diksterk eikenhout Verlichting, ook in de tuin. Na een lange slepende winter die nog wel niet helemaal ten einde is kunnen we weer gaan tuinieren. De bollen komen nu lang zaam maai zeker weer met de neus boven de grond uitsteken en de eerste krokusjes bloeien zelfs al. het ook zelf proberen natuurlijk, maar dan moet men wel goed over leggen of bepaalde combinaties het wel zullen doen en men moet ook goed weten wat men doet, want de ene plant verdraagt veel zon, de an dere helemaal niet, de ene kan wel op het westen, niet op het noorden enzovoort. Hierbij ziet u een tuinplan voor een tuin van vijftien bij dertig meter. Dat is nogal een lap, maar van dit oasis-idee kan men ook uitgaan voor een kleinere tuin: ook het kleine tuintje bij de eengezinswoningen kan zo een eigen gezicht krijgen. Op het tuinplan staan de vaste planten en heesters. Door de bollen en eenja rige planten kan de tuin zomers weer een ander beeld krijgen. Aan dat beeld kan nu gewerkt worden. Zo zijn er drie verschillende soorten zaden: omhulsel tot een pil gevormd, het welk een optimale opkomst geeft. Na uit dit alles een keus gemaakt te hebben, kunnen we tot eind maart gaan zaaien in een kistje of bakje, Het wordt nu ook weer tijd om voor bereidingen te treffen voor de zomer- tu in. We kunnen wachten op de vak man die al druk met alle voorberei dingen bezig is en wacht op goed weer, maar we kunnen ook zelf aan de slag. Daarvoor kan men het beste eens zijn licht gaan opsteken in een door de Nederlandse verenigde tuincentra erkend tuincentrum. Daar staan de vakmannen klaar om advies te geven en daar vindt men de grootste collec ties zaden. TUINPLAN Wie serieus wil gaan tuinieren en de voorkeur geeft aan een afwisselen de planten- en heestersrand rondom het gazon, moet eigenlijk 's winters al een tuinplan laten ontwerpen en tekenen door de vakman. Men kan fc-sïUi?; l~<we*jclutd £l>i*r+V>,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 25