comfort en ruimt?, pok in een kleine keuken keuken wonen WOENSDAG 18 MAART Elke huisvrouw die aan aanschaf, vernieu wing of uitbreiding van haar keuken toe is, zal het erg moeilijk krijgen als ze een keuze moet maken. Er zijn zoveel verschillende uitvoeringen in aanbouwkeukens; er zijn evenzovele prijzen. We zouden u natuurlijk op deze pagina de meest luxieuze keuken met alle foefjes en trucjes die- diverse fabrikanten leveren kun nen voorschotelen, maar de meeste huisvrou wen hebben nu eenmaal niet de beschikking over een keuken van vijf bij vier, om maar eens wat te noemen. Over het algemeen bouwt men in Nederland huizen met kleine keukens. In veel flatjes zfln de keukens io piepklein, dait er niet eens alles (koelkast, wasma chine, centrifuge, af wasautomaat) ta kan staan. En ir uit zo'n flatje in een grotere flat of een een gezinswoning komt, is al erg blij met dce keuken van drie meter lang en krap tweeënhalve meter breed. Maar ook in die keuken zitten meer mogelijkheden dan u denkt. Er zijn namelijk aanbouwkeukens in overvloed die in alle gewenste breedtes geleverd kunnen worden. Nodig is in ieder geval één spoel bak, een werkvlak, een kookgedeelte. Gewenst is verder een maximum aan bergruimte, een afzuig kap, een koelkast. COMFORT Wat de huisvrouw in ieder geval ook wil hebben in de keuken per slot van rekening brengt ze er nog altijd heel wat werk uurtjes door i3 comfort. En de fabrikanten leveren het. In een aanbouwkeuken kan de vrouw namelijk alles bij de hand hebben. Haar kookplaten, de aanrecht, de spoelbak, een koelkast op ooghoogte, een oven op ooghoogte, hoekkasten met een draaiplateau, enz., enz. Ales er vóór de installatie van zo'n keuken Rink gepuzzeld wordt, bespaart dat na de installatie veel onnodig heen-en-weer geloop, klimmen op kruk jes en bukken Een voorbeeld van een aanbouwkeuken met als uit gangspunt een drie meter lange roestvrijstalen blad waarin een iets aflopend geribbeld vlak waarop de vaat af kan druipen, een spoelbak, een werkvlak (vroeger heette dat eenvoudig weg de aanrecht!) en een kookplateau met vier kookplaten. Onder de spoelbak komt (nog steeds bijvoorbeeld) een doodgewoon kastje. Onder het afdruipvlak kan bijvoorbeeld een lade met daaronder een uitroibaar rek. Of vijf laden. Of een uittrekdeurtje met twee geplastificeerde manden. Of een kast met één of meer draaiplateau's, als het een hoekkast betreft. Onder de kookplaat kan een oven, een grill (al naar de financiën) een ander kastje; onder het werk vlak kan een vaatwasmachine, een koelkast, een uittrektafel ook al weer al naar gelang de finan ciën. Rechts van de kookplaten is "nog een kleine ruimte, omdat men anders met grote pannen niet uit de weg kan. Daaronder kan ook nog een kastje met zo'n uittrekbare mand, zodat alle ruimte, van achter tot voren optimaal benut kan worden. Bóven het roestvrijstalen blad zfln nóg legio moge lijkheden met kastjes, wasemkap en lichtbakken. WASEMKAPPEN ZANDKLEUR Er zijn aanbouwkeukens die in nieuwe, felle tintjes geleverd worden, maar gevaarlijk is dat natuurlijk wel. Wit van ouds de kraakheldere-keukentfint ls er altijd en zal er ook altijd blijven. Paars en rood kan men beter overlaten aan het die een keuken in één maal aanschaffen en die het risico willen lopen binnen een paar jaar helemaal genoeg van al dat paars of rood te hebben. Zandkleur, adviseren de deskundigen. Het is iets zachter van tint dan wit, maar Iaat alle kleur com binaties open. Met tegels, vloerbedekking en gor dijnen is nog genoeg kleur aan te brengen! De keukens worden tegenwoordig vrijwel allemaal van kunststof gemaakt. Misschien duurder in aan schaf, maar dan ook veel duurzamer dan hout. De ouderwetse granieten aam-echt ziet men in de mo derne keukens niet meer: het zijn roestvrijstalen bladen (vooral in wafelmotief kan niet krassen!) en kunststofbladen die vastgeplakt worden op multi- plexx (en dat is wat anders dan op spaanplaat; dat laatste gaat namelijk rotten als er water bijkomt, het eerste materiaal niet!). Dat kunststof wordt ook in houtreliëf gemaakt, en dat zal zeker de markt nog verder veroveren! KOELKASTEN RUIMTE Het Indelen van de keuken betekent dus vaak het scheppen van meer ruimte. Zo zijn er keukens die plintwagens kennen; dat zijn keukens die op stalen pootjes staan: De ruimte die op deze manier vrij komt kan men bijvoorbeeld gebruiken als .voorraad- lcamertjf'. Een ander nieuwtje zijn klapdeurtjes: deuren van keukenkastjes die boven de werkruimte gehangen worden die naar boven openklappen: ook allemaal ten gerieve van de huisvrouw die niet steeds om het deurtje heen moet lopen of vele malen achter elkaar het deurtje open en dicht moeten doen. SERVIEZEN Een royale keuken uitgevoerd in hout en voorzien van alle mogelijke gemakken. Een geweldige vondst is ook een kastje met afdruip rekken boven de afdruipribbel in het roestvrijstalen blad. De vaat kan er zo in, druipt lekker uit, het afdrogen kan men eens vergeten en de keuken is heerlijk opgeruimd Belangrijk in elke keuken is een wasemkap boven het kookplateau. Het is de enige manier om de vette en vuile deeltjes op te vangen en men voorkomt er een brok grote schoonmaak mee. Er is veel verschil tussen de diverse soorten kappen: er zijn er met verschillende soorten filters waar het vuil in verzamelt wordt; die apparaten zijn wel goed maar dan moet er wel zeer regelmatig een nieuwe filter in. In de praktijk blijkt echter dat die filters nog al eens lang blijven zitten en dan fungeren ze ineer als luchtjesverspreider dan als luchtjesverza melaars. 't Is maar een weet! Een andere oplossing is een duurdere wasemkap met een centrifugaal systeem, waar het vudl in een bak neerslaat. Regelmatig die bak even onder de kraan en klaar is Kees. Op het gebied van koelkasten is ook een nieuwtje: de koelautomaat. Dat is een apparaat met een diep vries waarin de temperatuur tot dertig graden onder de nul kan zakken. De temperatuur in de koelkast kan dan toch op de normale stand blijven staan. In zo'n koelautomaat is een continu ontvriezangspro- ces, zodat men niet ééns in de paar weken een halve liter dooiwater krijgt maar regelmatig eenzelfde kleine hoeveelheid die automatisch afgevoerd wordt naar een aardewerk bak, waarin het water ver dampt. Nog even aandacht voor de goedkope keukens. Wie nog een oven, een kookplaat en een koelkast aan moet schaffen en verder niet veel geld aan de keu ken wil of kan spenderen, moet toch maar eens een toonzaal binnenlopen. Want ook in de goedkope sec tor zijn er keukens, compleet met kookplaat, oven en koelkast, voor een prijs weinig meer dan de kostprijs van deze drie elementen samen. In een aanbouwkeuken met zoveel ruimte kan men ook wel een kastje voor het servies reserveren. Wat die serviezen betreft, naast alle klassieke mo dellen en decoreringen is er steeds meer vraag naar moderne serviezen met een aparte vormge ving en met een motiefje in kleur. Dat kunnen strepen, bloemetjes of fantasiedessins zijn. De meest voorkomende kleuren zijn fci combinatie met wit: rood, oranje, blauw en groen. Een keuken met een roestvrijstalen blad van drie meterwaaronder en -boven alle ruimte optimaal benut is. Sen koelautomaat, in de aanbouwkeuken aan te brengen op ooghoogti s met kleurdessin Een wasemkap tot zestig centimeter boven de kookplaten aangebracht voorkomt veel schoonmaken en verdrijft nare luchtjes Een lampje onder de kap zorgt voor voldoende licht.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 23