I llsl oog in oog met de slaapkamer SlaapKamGr HET OUDE KAMER SCHERM KOMT TERUG! ultra-modern of knus ouderwets? wonen 70 WOENSDAG 18 MAART 1970 I*1 i f jsS, jf Yan deze slaapkamer Is een sfeervol gelieél gemaakt waar het, ook niet slapend, prettig toeven u. De beide lampen zorgen voor voldoende leeslicht aan het hoofdeinde. Door de twee één-per- donsbedden een eindje uit elkaar te zetten is een prettige zit-lig-leeshoek ontstaan. Jarenlang is de slaapkamer een vertrek geweest waaraan maar heel weinig aandacht werd geschonken. Verschillende factoren zul len hiervan de oorzaak geweest zijnminder .openheid' in het ge zin, waardoor kinderen maar nauwelijks het slaapvertrek van hun ouders mochten betreden, weinig huizen met centrale verwar ming, waardoor we de slaapkamer uitsluitend gebruikten om on der een stapel wollen dekens ons slaapje te doen of misschien kwam het ook doordat de slaapkamer vroeger door de aard van de meu bilering vaak zo ongezellig was. In eik geval is het een feit, dat een slaapkamer tegenwoordig een heei gezellig vertrek kan zijn, waar we echt wel meer kunnen doen dan al leen maar slapen. Door het minima ls aantal vertrekken in onze huidige woonhuizen is dat ook echt wel no dig. Het merendeel van de huizen iieeit hooguit drie slaapkamers en zijn er dan twee kinderen, waar blij ven we dan met de speelkamers, hob by- of studeerkamers. Dit moeten we hinnen combineren met een slaap kamer, zodat dit vertrek niet alleen van 11 uur 's avonds tot 7 uur in de morgen wordt benut. In flatwoningen, waarin een slaap kamer vaak achter of naast de woon kamer is gelegen gescheiden door een glazen wand is het vaak nood zakelijk om van die slaapkamer een leuke kamer te maken, zodat een bezoeker niet het idee heeft, dat hij half in de slaapkamer zit woonsfeer Door in dit. vertrek zo weinig mo gelijk slaapkamer-attributen op te nemen* zoals bijvoorbeeld enorm gro te lits-jumeaux, nachtkastjes en gro te linnenkasten, Zijn er een paar flinke wandkasten aanwezig, dan kan de linnenkast komen te vervallen en hebben we wél veel losse kastruimte nodig, dan is een kastenwand (onder deel van een aanbouwSlaapkamer) veel mooier dan een op zichzelf staande linnenkast. Een kastenwand kunt u net zo groot nemen als u zelf wilt. Het mooiste is natuurlijk als hij een hele wand beslaat of precies tussen andere meubelen (bijvoorbeeld bed) past. Bij een aanbouwslaapkamer zult u de bestaande ruimte ten volle kun nen uitbuiten, omdat hierbij alles compact wordt samengevoegd. We kunnen direct naast het bed met los se elementen (kastjes) beginnen, waardoor elke centimeter benuit kan worden. We kunnen met behulp van aam- bouwelementen ook een wand naar boven toe vol bouwen. De hoogge plaatste kastjes waar we niet zon der stoel bij kunnen, zijn bedoeld voor dekens, koffers en seizoenartikelen. Op deze manier kunnen al allerlei kasten en kastjes, die anders hier en daar worden geplaatst, vervallen. Welk beditype geprefereerd wordt, ligt helemaal aan uzelf. De één .zweert' bij een lits-jumeaux, terwijl de ander het tweepersoons de Ideale oplossing vindt. Ook hierbij speelt de ruimte natuurlijk een rol. Het meest gevraagde bed is op 't ogenblik het brede tweepersoonsbed 130 en 140 cm breed). Wordt een sprei gebruikt, dat tot op de grond afhangt, dan is het ui terlijk van het bed niet zo belang rijk. Kopen we daarentegen moder ne bedjes, die voorzien zijn van ,sler- hout', dan is het de bedoeling om dit ook te laten zien en kunnen we de sprei of een leuke lap stof beter rondom worden ingestopt. Tegenwoordig zijn de bedden erg lang (voor de ouderen dikwijls te laag). Er zijn nog wel hogere mo dellen, maar mort u wel even naa.r zoeken. Lage bedden staan na tuurlijk veel gezelliger in een slaap kamer. Komen we nu nog even terug op de woonsfeer, dan moeten we toch wel even de nadruk leggen om het nut van een leuk zithoekje in de slaap kamer. Dit hoeft geen compleet bank stel te z(jn (mag wel, als 't kam!), maar kan al bestaan uit een paar eenvoudige gemakkelijke stoeltjes, bijvoorbeeld van rotan of teen of een kleine bank. Hoe gemakkelijk is het bijvoorbeeld niet om de kinderen daar even een verhaaltje voor te lezen. terwijl beneden de tv al aanstaat, of om gauw even een knoop aan een kledingstuk te naaien, dat u op 't punt stond aan te trekken ofde variaties zijn eindeloos, als het zit hoekje er eenmaal staat. Want omdat de meesten van ons het niet kennen, zullen zij het ook niet r werkboekje Heeft u een studerend echtgenoot of mort uzelf veel schrijf- of typewerk doen, waarom dan geen leuk bu reautje op de slaapkamer We schreven al dat de tegenwoordige huizen meestal geen ruimte laten voor studeer- en hobbyvertrekken. Het is echt niet noodzakelijk om alles maar aan die ene hoge tafel in de woonkamer te doen. Misschien kunt u een schrijf- en toilethoek samenvoe gen of combineren. Geef ook de kinderen een tafel, bu reau of schrijfhoek op hun kamer. Op deze manier kunnen alle kamers van het huis veel beter benut worden en is het niet altijd vechten om de eettafel, want een trillende naaima chine, een fijn bewerkelijk bouw doosje en strenge zakelijke paperas sen zijn aan éen tafel nu eenmaal niet tè combineren, hoe harmonieus het gezin ook is. De kinderkamer: vast tapijt op de vloer e Zet ook een paar planten op de slaap kamer en hang wat fleurige repro- dukties aan de wand. Ook de ver lichting is heel belangrijk. Een paar gezellige wand lampen en een sche merlamp zullen de sfeer verhogen Een plafonnière midden aan het pla fond kan weieens noodzakelijk zijn, maar het is geen gezellige verlich ting. Ook de keuze van vloerbedek king, vitrage en overgordijnen spe len een belangrijke rol in een gezel lige slaapkamer. Bent u een verwoed roker zet dan gerust een paar flinke asbakken in de slaapkamer. Dat is in elk geval beter dan dat we gedachtenloos met een brandende sigaret naar boven gaan en dan maar moéten zaen waar we de peuk laten. Meestal wordt een bloempot de dupe We moeten bij dit alles niet sclu-omen ,de gezelligheid mee naar boven te vrolijk behangetje op de wand. nemen'. Wat u aantrekt in uw woon kamer, zo van ,dit vind Ik nu gezel lig', of: ,dat geeft hier echt de sfeer*, neem dat mee naar boven. Of liever gezegd: zorg dat het bedoelde voor werp ook in de slaapkamer komt. Op deze manier kunnen we onze mini male leefruimte die ons tegenwoor dig wordt geboden tot het maximum uitbuiten. Het hele gezin zal u dank baar zijn Voor speel- en kinderkamers komen er steeds meer actuele gordijnen, bedrukt met fleurige strip- en andere figuren, die zich in een grote mate van populariteit mogen verheugen. Ook .klassieke' stripfiguren verschij nen in deze bonte parade, zoa!s Do nald Duck. Ook andere actualiteiten vinden hun neerslag op gordijnen; ruimtevaart en de 50-jarige KLM. Ook voor de jongere jeugd: Spaan se dekens, bedrukt met figuren van Walt Disney. De aloude kamerschermen worden weer populair. Het is begonnen met de oude schermen op het Waterlooplein. Een han dige interieurverzorger zag zijn kans, kocht voor een krats een stapel van die ouderwetse stukken meubilair uit vroeger dagen, gaf ze een lik verf en een nieuw leuk stofje, en ziedaar.... in één week tijds waren alle schermen de deur uit Nu wor den er zelfs weer nieuwe schermen ge maakt. Op de foto een rotan kamerscherm met een vrolijke lap rode stof. Bij zo'n oud-nieuw element in de slaapkamer hoort een tenen stoel, liefst met zo'n hoge rug; alweer een herinnering aan de dagen van weleer Een gezin van tivee personen kan, althans in de visie van de Italiaanse architect Joe Colombo, heel com fortabel leven in een uit cellen' opgebouwd huis. Een recreatiecel, die beheerst wordt door een zit- tigmeubel van grote vierkante kussens, met de ste reo-muziekinstallatie onder handbereik in plastic laden onder de kussens. Aan het plafond erboven hangt de draaibare tv met een reeks verlichte boekenplanken. Slapen gebeurt in een ronde slaapcel die geheel gevuld wordt door een geweldig rond bed, baden in een soort halfronde spelonk waarin uit drie douchekoppen de waterstra len neerregenen. De keuken is een halfrond kom buis je van roestvrij staal waar alle grote elektrische huishoudapparatuur in een wand is ondergebracht, en de maaltijden schuiven vanaf het werkvlak me teen op de eettafel van de aangrenzende (kunst stoffen) eethoek. Voorlopig is dit cettenhuis nog een experimenteel itoekomsthuisdat een dankbare blikvanger is op de grote Europese meubelbeurzen, zoals onlangs op de jaarlijkse Jilaison Ideale' in Brussel. De heer Co- lotrïbo heeft zijn toekomsthuis gemao.kt in opdracht van een bekende fabrikant van synthetische textiel soorten en de hele boel is dan ook uit louter kunst stoffen opgetrokken. Meubelen zijn van witte kunststof en alle bekle- dingsstoffen zijn synthetisch, in een geraffineerde kleurenmengeling van roze, lila en donkerpaars ROMANTIEK Huis van de toekomstT Welnee1, zeggen andere in fer ie iironfieerpers, jde consument krijgt steeds meer behoefte aan ouderwetse knusheid en romantiek in zijn huis.' Wie niet gelooft in die voorkeur van de moderne mens voor allerlei kwasi-oude zaken be gint toch op zo'n internationale meubelbeurs wél een beetje te twijfelen, want de attributen van dit veelbezongen heimxoee-naar-het-oude vallen steeds moeilijker te ontlopen. Op een steenworp afstand van zo'n gestroomlijnd huis staat men oog in oog met antieke' kinderslaap kamertjes van zwaar donker eikenhoxit. Met sche merlampjes die op oxiderwetse koperen blakers zijn gemonteerd, met jachttaferelen in imitatiegobelin, gereproduceerd op wanddoeken en kamerschermpjes. Vindt u de slaapkamer wat kaalt Er is een ,bedde- hoofd' in terracotta, ee-n reliëf-blok met gestyleerde bloemen dot boven het hoofdeinde van het bed kan worden opgehangen. Praktische gedachte achter dit ontwerp, het behang achter de beddekussens blijft schoon. We willen maar zeggen hoeft niet in dat hyper-functionele huis van meneer Colombo als u daarvan griezelt. Er is op de Europese meubel- markt genoeg tegenwicht te koop tegexi het roestvrij staal en de kunststoffen van deze dagen, al slaat de weegschaal helaas vaker uit naar de kitsch dan naar de kunst.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 21