leven in één woonkamer geweven, gebreid en getuft woonkamer wonen 70 WONINGTEXTIELNIEUWS: WOENSDAG 18 MAART 1970 Er is in onze manier van wonen wel het een en ander ver anderd de laatste tientallen jaren. Nemen we alleen de woonkamer als voorbeeld. Vroeger was het ondenkbaar dat het gehele gezin woonde in één ruimtede woonkamer. Men zat in de zitkamer, men at in de eetkamer of keuken en men studeerde of bedreef z'n hobby in weer een andere kamer. Als de grootte van het huis dit tenminste toeliet. In onze huidige flatwoningen en ééngezinswoningen, waaruit het Nederlandse woningtype voor het overgrote deel bestaat, is de lang werpige woonkamer een veelvoorkomend .verschijnsel.' Het is de be doeling dat we als gezin in deze woonruimte eten, tv-kijken, de kinderen laten spelen, manlief moet er 's avonds studeren en de nij vere huisvrouw naait er kledingstukken. En dat alles in dat ene ver trek. Dit geldt vooral voor de huizen, die niet centraal verwarmd worden en waar alle slaapkamers bezet zijn door opgroeiend kroost. Het spreekt vanzelf dat aan de Inrichting van dat soort woonkamers hoge eisen worden gesteld, omdat er de gehele dag door verschillende mensen geleefd en intensief geleefd wordt. We moeten één ding zeker niet doen als we een woning met zo'n .ge meenschappelijke' Kamer betrekken: een mooie zitkamer creeëren. Want dit leidt in een gezin met enkele opgroeiende kinderen zeker tot ergernis en een hele reeks ge- en verboden, die de kinderen alleen maar prikkelen, waardooi wij, ais ouders, ook weer geprikkeld ra ken. We moeten onze inrichting aanpassen aan de gezinsomstandig heden en dan kunnen wij later, als de kinderen groot zijn, fraaie meubelen en duurdere materialen aanschaffen. Hoeweldit is ei genlijk ook maar \veer een tijdelijke kwestie, want van .groot' naar .volwassen' is maar een kleine stap en voor u het weet stappen zoon en dochter met een eigen gezin over de drempel. En ook zij hebben dan weer van die peuters, waarvoor u indertijd dat ,o zo mooie, maar kwetsbare bankstel' heeft laten .schieten.' Tja, het zal altijd wel een beetje geven en nemen blijven, maar bo venal moeten we het toch verstandelijk bekijken. SCHEIDING We richten onze grote woonkamer allereerst als zit- en eetkamer in door deze beide onderdelen duidelijk uit elkaar te zetten. We kunnen dit doen door de ruimte in het midden vrij te laten maar we kunnen ZITHOEK Hoewel we in eerste instantie aandacht aan de eethoek hebben ge schonken, moeten we in de praktijk toch eerst onze gedachten laten gaan over de zithoek. Een zithoek wordt meestal samengesteld uit Bij de illustraties: Een bankstel met een twee-zitsbankje dat niet veel ruimte vraagt Ook de klelnbehulsden kunnen met zo'n tvjeezltsbrmkje aan hun ver langen een heus bankstel te bezitten voldoen. S Een stevige eethoek, die wel tegen een stootje kan. 5 Een klein Dagobertstoeltje. Door de aparte vorm kan het al gauw bij zoioeL een klassiek, antiek of modern interieur dienst doen. Willen we bij een eethoek een passend bergmeubel met laden, dan komt daarvoor eigenlijk alleen maar een dressoir in aanmerking. Heeft de kamer een doorgeefluik naar de keuken of een wandkast, die eveneens op de keuken uitkomt, dan is zo'n meubel meestal niet ook een lange bank of lage kast of een grote plantenbak dwars op de wand zetten. Op deze manier weet een kind tenminste waa.r hij aan toe is, als u hem naar de .eetkamer' verwijst om te spelen. En met enige oefening en geduld zal zelfs de kleinste kleuter aanleren om déér te gaan spelen en rommel t'e maken. Het moet u tenslotte niet verbazen als hij zelfs na enige tijd zal spreken over ,mijn kamer.' Maar daarmee houdt u in elk geval het zitgedeelte opgeruimd. Een compacte opstelling, wat bij zo'n verdeling wel gewenst is. is het gemakkelijkst te bereiken met vrij strakke moderne meubelen. Een sierlijk gevormd stijlmeubel of een grote antieke kast zullen zich niet lenen voor een opstelling, die een minimum aan ruimte beoogt. We moeten uitgaan van de zithoek en de eethoek daarbij aanpassen, wat grootte, kleur en stijl betreft. In de langwerpige woonkamer kunnen we de eethoek op twee manieren plaatsen: in het midden of tegen één van de wanden Willen we ruimte winnen dan zetten we de tafel tegen de kant. Hierbij moeten we voor ogen houden, dat een ronde eethoek nooit tegen een wand, maar altijd ,vrlj' in het midden geplaatst hoort te worden. We zijn bij de muuropstelling dus het beste uit met een langwerpige tafel, die al dan niet uitgeschoven kan worden. Bij deze opstelling kunnen we vijf stoelen om de tafel plaatsen. Is er een zesde plaats nodig, dan moeten we de tafel even van de kant trekken. Wat de stoeltypen betreft zijn er natuurlijk vele mogelijkheden, maar daar we in dit artikel uitgaan van een gezin met een paar kin deren Is het raadzaam ook de eetkamerstoelen even nuchter te be kijken en niet te bezwijken voor een fragiel modelletje, waarvan u van te voren weet dat hij Jantjes sleep- en klimpartijen niet zal doorstaan. Stoelen met ronde poten zullen niet zo snel beschadigen als modellen met scherpe kanten. Modellen van staal zijn bijzonder geschikt voor .zwaar' gebruik. Om de bekleding van de stoelen hoe ven we anderzijds geen nachten wakker te liggen, want op zes eet kamerstoelen gaat maar een paar meter stof en anders kunnen we altijd nog besluiten plasticleër of sltad (of stoelen met een houten zitting) te nemen. een twee- of driezitsbank ln combinatie met twee clubs of fauteuils, nodig. We kunnen natuurlijk ook een zithoek maken zonder een bank. Met losse fauteuils kunnen we een heel aparte opstelling krijgen door ze twe-aan-twee te plaatsen, zodat .bankjes' ontstaan. Zetten we deze .bankjes' haakt op elkaar, met een hoektafel ertussen, dan hebben we een hoekzitje zonder van banken gebruik te maken. In veel gezinnen zal deze grote kamer, zoals we al zeiden, tevens als stu deer- of hobbyvertrek worden gebruikt en dan kunnen we voor dit doel een speciaal huiskamerbureau aanschaffen. De meest voorko mende bladmaat is 60 bij 120 cm. We kunnen dit werkhoekje ook verwerken in een aanbouwmeubel of wandrek, waarin een schrijf- klep met bergruimte is opgenomen. Wordt het werkhoekje tevens gebruikt voor het beoefenen van een hobby, dan moeten we ons van te voren natuurlijk wel afvragen of het meubel daarvoor geschikt ls. Dikwijls leent de grote tafel of een apart bureau zich beter voor vrijetijdsbesteding dan een schrijfklep. Hebben we kleine kinderen, die ook in deze kamer moeten spelen, dan moeten we er rekening mee houden, dat ze er ook kunnen spe len. Schep een aparte speelruimte achter in de kamer, waar ruimte gemaakt wordt voor het .kinderzitje' (tafeltje met een- paar stoel tjes). Wilt u hier echt aandacht aan besteden, houdt er met de aan koop- dan rekening mee, dat dit .zitje' ook zichtbaar geplaatst wordt, hoewel het geen dominerende rol zal spelen. Maar kies leuke mo delletjes, die niet helemaal uit de toon vallen bij de rest van uw In richting, dan zal het echt niet storend zijn en zult u het 's avonds als het geen dienst hoeft te doen, rustig kunnen laten staan. Houden we met alle gezinsleden en met hun leefgewoonten rekening, dan zal het echt met zo moeilijk zijn om met z'n allen in die grote kamer te wonen en te leven en zal het misschien zelfs de sfeer ver hogen, omdat men allemaal bij elkaar is.' Op de vakbeurs Interdecor waren weer heel wat nieuwtjes te zien op het gebied van de woningstoffering. Nieuwtjes uit de wereld van de zacht- geplooide gordijnen, de soms centime ters dikke zachte vloerbedekking en de harde vloerbedekking die in feite helemaal niet hard maar veerkrach tig kan zijn, de wollige dekens. Nieuwtjes die geleidelijk aan of in anel tempo via de winkels de consu menten zullen gepresenteerd en het aanbod nog groter en gevarieerder maken. Centimeters dikke vloerbedekking is echt niet overdreven. Het zeer hoogpolige shag of shaggy tapijt begint in Nederland steeds populairder te worden en het was in vele soorten en kleuren op de beurs te zien. Zo'n tapijt ziet er uit en voelt aan of hot heel ,los' is, maar de polen zitten na tuurlijk muurvast verankerd in do onder laag. Door zijn uiterlijk is het shagtapljt bij uitstek een gezellig tapijt. Gezelligheid is overigens niet meer het mo nopolie van de woonkamer. Ook slaapka mers mogen tegenwoordig gezelUg zijn en tapijt zet ook daar zijn opmars voort. Er komt steeds meer tapijt voor zwaar ge bruik, zeer sterk en slijtvast en met een dlchtoppervlak, waardoor vuil er niet ge makkelijk in binnen dring. Zo is er eon voor vocht ongevoelig tapijt, dat bestaat uit een boven- en een tussenlaag van poly- prolcen vezels en een onderlaag hestaando uit een zeer veerkrachtige schuimrug. Pas op een breedte van vier meter onder de 220 per strekkende meter, dus minder dan 50 per vierkante meter. Ook voor de (woon-)keuken wordt zulk tapijt toege past. Verder trekt ook tapijt dat door zijn eigenschappen zelfs in badkamers, op terrassen en semi-overdekte ruimten kan worden toegepast steeds meer de aandacht. Vol-polypropuleen-tegels van 30 bij 30 vierkante centimeter, die door nippels gemakkelijk aan elk aar kunnen worden gehaakt. De tegel is geperforeerd, zodat regen water door de perforatie de grond in kan verdwijnen. Behalve in groen zijn er ook oranje, rose en lichtblauwe te gels, zodat het grasveldje onder de schommel (waar echt gras altijd het loodje moet leggen) of elders aller lei kleuren kan aannemen. De prijs bedraagt 3,25 per tegel, wat per vierkante meter op ongeveer 36, uitkomt. Wie van tapijttegels houdt kan nu ook ta pijttegels van 100 procent kokos krijgen. Uitermate geschikt voor pas beginnende en nog wel eens snel verhuizende Jonge paar tjes. GORDIJNEN De keuze in gordijnstoffen, kleuren en des sins is groter dan ooit. De half transparan te gordijnstoffen worden steeds populair der. De zogenaamde open weaves zijn er zowel in bontgeweven als ln bedrukte uit voeringen. Onbrandbare gordijnen en glas gordijnen van glasvezels, onder andere van Vegecon, komen er steeds meer in. Kant- en klaargordijnen zijn lang be perkt gebleven tot plastic douche gordijnen, maar daar is nu een grote verandering in gekomen. Het gemak dient echter de mens en steeds meer komen er nu kant en klare vitrage en overgordijnen in de handel, in reek sen van standaardmaten. Kopen, mee naar huis nemen en direct ophangen klaar. Het heeft wel weinig met stoffering te maken, maar ook de radio en tv horen bij de aankleding van de wo ning. Op de foto een fraai wit meu bel met stereoinstallaties en een draagbare tv. Een nieuw soort tapijt met een dicht oppervlakdit tapijt hoort bij de oersterken.' Het gemak dient de mens. Kant-en-klare overgordijnen: kopen en zo ophangen. Een wit meubel waarin een radio en een platenspeler; daarboven een draagbare televisie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 19