Haven Rotterdam verliest Zeeuws- Brabantse pendel B en w Breskens voorzien vertraging aanleg jachthaven U mag U kunt U moet Boerenpartij 4 AR, CHU EN KVP IN GOES OVER HERINDELING VAN GEMEENTEN Kerngroep Pechiney peilde meningen bevolking over industrialisatie INGELANDEN NOORD-BEVELAND STUURDEN MINISTER TELEGRAM Tweede dag in Middelburg GOEDE PRESTATIES OP CONCOURS SOLISTEN HARMONIE EN FANFARE Westkapels koor besloot jubileum met uitvoering Vier jongens met hasjiesj betrapt ,BBCN blijft ijveren voor aparte brassband- concoursen' GEREFORMEERD PROBLEEM: KAN THEOLOGIESTUDENT WEL KANDIDAAT VOOR CPN ZIJN? Sloop-sleepboot brandde uit in Teraeuzen Bijna een halve ton uit Europees fonds voor Zeeuwse Vrouw in Vlissinffen door ,ex' mishandeld Goese kleuter aan gevolgen aanrijding overleden Schuttevaer wil sluislichten in haven Hansweert op andere plaats PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 17 MAART 1970 MEER WERK IN OMGEVING VOORAL AAN BERGEN OP ZOOM EN ROOSENDAAL (Van onze correspondent) ROTTERDAM (GPD) De pen del uit Noord-Brabant en Zeeland (Tholen) naar de Rotterdamse haven is een afgelopen zaak. Als werkgever verliest 's wereld groot ste haven zienderogen aan aan trekkingskracht in de .klassieke pendelgebieden' van de Maasstad. Belangrijkste oorzaak is de sterk ver grote werkgelegenheid in de naaste om geving van de streek waar Rotterdam ijftien jaar lang duizenden werknemers voor zijn haven vandaan heeft gehaald. Vooral in Bergen op Zoom en Roosen daal zijn industrieën gevestigd, die plaats hebben voor geschoolde en ongeschoolde arbeidskrachten. Hun verdiensten zijn daar ongeveer ge lijk aan het loon, dat de haven be taalt. Daarbij komt, dat de arbeidsom standigheden in de Brabantse bedrijven in vele gevallen gunstiger zijn. De Rotterdamse haven heeft op het ogenblik drieduizend pendelaars in dienst. Hun aantal zal naar verwachting de komende jaren veel geringer wooden, als vergaande maatregelen (hoger loon) uitblijven. Deskundigen zijn van me ning, dat in de nabije toekomst de pen del zal bestaan uót een betrekkelijk klei ne groep ouidere werknemers. Aanwas van jonge pendelaars is er all sinds ge ruime tijd niet meer. Het opdrogen van de pandeOstroom dupeert de stuwadoorsbeörijven, die de havenarbeiders uit Brabant en Zee land niet kunnen missen, omdat de markt in het Nieuwewaiterweggebiied is uitgeput. De stichting .Samenwerkende Havenbe drijven' (SHB), die voor de 21 haven bedrijven de pool van werknemers .be heert', vindt het daarom noodzakelijk, dat de stuwadoors door bundeling van alle krachten een centraal wervings. en selectiebureau tot stand brengen. Als dat niet gebeurt, dreigt de Zuigkracht De gemeente Tholen behoort nog steeds tot de grootste leveranciers van de pen delaars. Dat zal nie>t lang meer duren. Burgemeester J. E. van Boei jen:, In Ber gen op Zoom en Roosendaal is er werk te kust en te keur. Rotterdam moet de zuigkracht van de provincie gaan mer ken nu de lonen in de haven niet meer concurrerend zij». Volgens mij blijft de pendel bestaan uit een harde kern van oudere werknemers, die onvoldoende zijn geschoold voor een ander beroep. Jonge mensen, die beroepsonderwijs hebben ge had. gaan in de buurt werken, omdat ze daar goede promotiekansen hebben. Tholens eerste burger vindt de afne mende pendel een voor zijn gemeente en het gelijknamige eiland gunstige ont wikkeling. ,D,e korte pendel is geen probleem, de lange, diüe naar Rotterdam wel. De man nen moeten 's morgens vroeg weg en ko men 's avond3 laat terug. Dat bevor dert de harmonie in de gezinnen na tuurlijk niet. Aan de lange pendel zijn teveel sociale bezwaren verbonden'. Schoorsteenbrandje in huisje bejaarde te Aardenburg AARDENBURG In de woning va de 89-jarige alleenwonende heer M. d M. aan de rijksweg te Smedekensbrugge bij Aardenburg is maandagavond een schooorsteenbrandje uitgebroken. De brandweer, die om zeven uur gewaar schuwd werd, had geruime tijd nodig om de smeulende massa in de kennelijk sinds jaren niet meer geveegde schoor steen te blussen. De brandweer raadde de bejaarde heer aan om tijdelijk een ander onderkomen te zoeken, daar deze schoorsteen het opnieuw uitbreken van brand allerminst uitsloot. Aanvankelijk weigerde de oude man evenwel om zijn huisje te verlaten. Men vond het ech ter niet verantwoord om hem alleen in het huis te laten. Burgemeester M. G. M. van Berckel trad daarom bemiddelend op en wist de man over te halen om de nacht in het bejaardencentrum .Coens- dike' te Aardenburg door te brengen. Gecombineerde vergadering Schaalvergroting en Geen Roergebied schaalverandering GOES De AR- en CHU-verenigingen -aqaiuoaraaS ua -aroutAO-id uua tr sturen en de Zeeuwse kring van hielden dezer dagen een gecombineerde bijeenkomst, waarop men van gedach ten wisselde over de plaats van de ge meentebestuurder in de heringedeelde ge meente. Dat onderwerp werd ingeleid door drs J. van Beekum, hoofdambte naar bij het provinciaal bestuur van Overijsel, de heer VV. M. van der Harst, burgemeester van Oostflakkee en de heer H. W. Schakel, burgemeester van Noordeloos en lid van de tweede kamer. Drs Van Beekum, benaderde de positie van de bestuurder in de heringedeelde gemeente vanuit zijn visie op de ge meentelijke zelfstandigheid en de ver houding bestuurder-bestuurden. Hij maakte duidelijk, dat hij weinig ingeno men is met het huidige herindelingsbe- leid. Zijns inziens wordt teveel voorbij gegaan aan het feit, dat het niet zozeer gaat om de problematiek van de schaal vergroting dan wel om het feit, dat wij leven in een ontwikkeling, welke op al lerlei terrein schaalverandering met zich brengt. In het gemeentelijk vlak bete kent dat naast uitbreiding en samen voeging van bestaande gemeenten kleining van bestaande en oprichting van nieuwe gemeenten, een zaak, waar aan volgens spreker nauwelijks aan dacht wordt besteed. Hij baseerde de ze uitspraken onder meer op de stelling dat in een goed en voor deze tijd actueel bestuursmodel, het bestuur moet wor den overgelaten aan de meest eigen en onderkenbare territioriale eenheid in al le gevallen, waarin niet vaststaat, dat toekenning aan een verder weg staande corporatie in het belang der burgers is. Aangezien zijns inziens de praktijk van de huidige herindelingswetgeving doe.t blijken, dat de hogere bestuursorganen f;een klaar idee hebben over de vvezen- ijke achtergrond der gemeentelijke zelfstandigheid, .hetgeen tot uitdrukking komt in de opportuniteitsgronden', waar op vele herindelingswetten zijn geba seerd, zag hij het als een belangrijke taak van de drie confessionele partijen mede te werken aan een fundamenteel denken over de noodzakelijke herzienin gen in onze bestuurlijke opbouw. Bur gemeester Van der Harst maakte enkele algemene opmerkingen over de eisen, welke aan gemeentebestuurders (mogen) worden gesteld en hij ging nader in op de praktijk van net bestuur van een pas heringedeelde gemeente. Met nadruk stelde hij, dat dit geen eenvoudige zaak is. Herindelingen plegen zich vrijwel al tijd te voltrekken in de richting van ««Asfefesfer de klein naar groot en dat betekent v nieuwe gemeentebestuurder een grotere raad, grotere secretarieën, meer ambte naren, grotere begrotingsgetallen enzo voort, kortom vooral voor degene, die ook voordien reeds lid van een raad vaD een der opgeheven gemeenten was een aanpassing aan een niet door de traditie gerijpte situatie. Naast de omvangrij ke arbeid, die wordt gevergd door de noodzakelijke aanpassing van allerlei verordeningen en dergelijke wordt op do nieuwe gemeentebestuurder een belang rijke wissel getrokken in zijn verhouding tot de bevolking in de nieuwe situatie. Een belangrijke zaak daarbij is de vrij wel altijd manifest wordende vrees voor achterstelling van de eigen kern. Hij stelde dat het gevaar groot is, dat de nieuwe raadsleden zich beschouwen als de vertegenwoordigers in de raad van een aantal woonkernen en daarbij de be langen van de gemeente als geheel niet zien, althans er aan voorbijgaan. Dit gevaar te ontkomen eist van meet af een duidelijke en principiële instelling tegenover de problemen en die zijn er vele, meende hij. Hij stelde, dat de eer ste vier jaren de zwaarste maar ook de belangrijkste zijn. Een belangrijke func tie in zo n samengestelde gemeente voor het raadslid is die van contactadres voor de bevolking. Eertijds kon men met ve le zaken zonder meer terecht op de se cretarie. Nu ook wel. maar de afstand is letterlijk en figuurlijk soms zo groot dat men een ander adres zoekt. Hier nu ligt een belangrijke taak voor het raads lid- Van zijn functie uit kan hij de be- Toen de heer Schakel aan het woord kwam werd opgemerkt, dat hier waar schijnlijk minder de burgemeester dan de tweede kamer zou spreken. De heer Schakel begon met uiteen te zetten, dat de herindeling van Zeeland niet een zaak is geweest, die zo maar uit de lucht is komen vallen. Hij concludeerde dat opgepast moest worden voor de ge volgen van de snelle ontwikkeling, wel ke zich voor Zuidwest-Nederland aan diende. Hij zei dat moet worden voor komen, dat men een soort Nederlands Roergebied krijgt.' Het is nu eenmaal een feit, dat de hoofdmoot van de haven ontwikkeling in de zeventiger jaren in het Scheldebekken zal liggen en dat be tekent, dat dit gebied in de komende tien jaar zijn gezicht volkomen zal zien veranderen. Dit alles heeft gevolgen voor de gemeentelijke indeling van het betrokken gebied, omdat er zekerheid moet bestaan, dat over gemeenten en gemeentebesturen wordt beschikt, die de problemen aankunnen. Dat te bereiken was hetgeen waarop de aandacht gericht was. Dezelfde overwe gingen gelden ook voor de voorgenomen herindeling van het eiland Tholen. Na tuurlijk moeten en mogen bij al deze materiële aspecten de levensbeschou welijke problemen niet verwaarloosd worden. Zij conflicteren soms met el kaar en de plaatselijke democratie dreigt er door te worden verdrongen. Het is van belang zich te realiseren, dat uit een onderzoek is gebleken, dat 80 procent van de stemgerechtigden nooit een politieke bijeenkomst bezoeken, dat daarnaast raadsverslagen zich in een warme belangstelling mogen ver heugen. Er ligt daarom voor de raads leden de mooie maar moeilijke taak al deze elementen te harmoniseren', aldus de heer Schakel. Hij zag hier een taak om de binnengemeentelijke democratie door de mogelijkheden, welke de wet biedt, tot uiting te doen komen. Na hun inleidingen vormden de drie sprekers met de heren Hack, burgemeester van Arnemuiden, Koning, wethouder van Borsele en Den Boer, raadslid te Zierik- zee, onder voorzitterschap van burge meester Koevoets van Valkenisse een forum, waaraan de aanwezigen hun vragen en problemen konden voorleg gen. De vergadering stond onder voor zitterschap van de heer J. R. de Boer, voorzitter van de vereniging van CH-le- den van gemeente- en provinciebesturen. Deze wees in zijn inleiding van de spre kers op de eensgezindheid van de vorige gecombineerde vergadering van AR en CH-gemeentebestuurders in het vervolg deze gecombineerde vergaderingen te houden met de collega's van de KVP. Hij achtte deze gezamenlijke vergade ringen niet alleen noodzakelijk in ver band met het streven ook in raden en staten steeds meer gezamenlijk op te trekken maar bovendien nuttig om elk ander in breder verband beter te leren verstaan. Samenwerking en samengaan moet niet alleen bestaan uit een mond- belijdenis maar ook uit een feitelijk willen. Erlijk tegenover elkaar staan is daarbij een gebiedende eis anders kan men het beter nalaten', zo stelde hij. Daarop inhakend op dit openingswoord dankte de voorzitter van de kring Zee land van de KVP het eerste kamerlid drs uitnodiging en gaf de verzekering gaar ne tot vervolg bereid t.e zijn. Hoewel de bijeenkomst een instructief- en informa tief karakter had en niet in de eerste plaats als verkiezingsmanifestatie was bedoeld, was de datum niet zonder re den gekozen. Hij wees op de noodzaak in con fessionele kring tenminste nauw samen te werken om de drang tot deconfes- sionalisatie van andere partijen tegen te gaan. Hij conformeerde zich in dit verband graag aan hetgeen de AR-frac- tieleider Biesheuvel daarover de afge lopen week heeft gezegd met name over Dm dat hij een on-Nederlandse partij noemde. .Gelet op de Zeeuwse structuur zou men deze partij ook een on-Zeeuwse partij kunnen noemen.' Met spijt con stateerde spreker dat onnodige tenden ties tot afsplitsing de confessionele par tijen bedreigen. MIDDELBURG Er zou by een deel van de bevolking van Zeeland spralce zijn van berusting ten aanzien van de Industriële ontwikkeling in Midden-Zee land. Het lijkt erop of men zich bij de bestaande situatie heeft neergelegd. Ve len zien zelfs geen heil meer in de mo gelijkheid tot het indienen van een be zwaarschrift: ziedaar een voorzichtige conclusie uit het cijfermateriaal dat de, kerngroep Pechiney verzamelde met enquête onder 110 Zeeuwen. Het is derdaad een voorzichtige conclusie om dat en dat stelden de leden van de kerngroep duidelijk voorop het hier ging om een indicatief onderzoek. Dit onderzoek zou de aanzet kunnen vor men van een meer diepgaande studie,, zo werd maandagavond tijdens een toe lichting van de globale, cijfers gesteld. Het onderzoek was bedoeld om na te gaan wat er leeft onder de bevolking. John Rilcker van de kerngroep ,we had den wel begrepen dat er sprake was van enige onvrede ten aanzien van de industrialisatie maar niemand wist eigen lijk precies hoe en wat.' Aan de hand van vragenlijsten hebben de leden van de kerngroep getracht zich een beeld te vonmen van wat er leeft onder de be volking. Eindcijfers kon men nog niet geven want zondag waren de laatste formulieren pas binnengekomen. Maandag werden de voornaamste gege vens verwerkt. Enkele uitslagen: 56 pro cent van de geïnterviewden vond dat de problemen van luchtverontreiniging niet worden overdreven. En 53 procent heeft gunstige verwachtingen ten aan zien van de industrialisatie. Op de vraag of er met de behartiging van de be langen van particulieren voldoende reke ning wordt gehouden antwoordde 30 pro eent voldoende en 44 procent onvoldoen de. Totaal 47 procent zou van mening zijn dat de overheid in deze tekort schiet. Volgens 28 procent van de onder vraagden is dat niet het geval. Dat het merendeel van de geïnterviewden niet op de hoogte was van de plannen om tot aan Oudelande industrieën te vesti gen vond de kerngroep niet pleiten voor de voorlichting aan het publiek. Over het algemeen bestond er bij de stedelingen eerder neiging om gunstig te oordelen over de industrialisatie. Niet minder dan 71 procent verwacht schade door verontreiniging. Bij het noemen van de naam Pechiney legden 36 procent een verband met het woord .vervuiling' en 35 procent had het over de uitbreiding van de werkgelegenheid. Niet minder dan 22 procent van de ondervraagden zei de naam Pechiney niets. Van de ondervraagden noemde 41 procent de eventuele komst van een olie raffinaderij naar Zeeland een ongunstig teken. En 24 procent vond het een guns tig teken. Ledenvergadering .Nieuw Leven' De ledenvergadering van de harmonie .Nieuw Leven' zal dit jaar gehouden worden op 1 april aanstaande. (ADVERTENTIE) OPKOMSTPLICHT thuisblijven, maar niet thuisblijven, want stemmen Adhesie sluiting Oosterschelde Vergadering waterschap te Colijnsplaat Colijnsplaat werd gehouden, een tele gram naar minister Bakker gestuurd, waarin zij adhesie betuigen aan de uit spraken van de minister over de af sluiting van de Oosterschelde. In dezo uitspraken liet de minister er geen twij fel over bestaan dat de Oosterschelde zal worden afgesloten. In deze vergadering gaf dijkgraaf C. J. Schippers uit Kamperland een over zicht van de werkzaamheden van het waterschap in het afgelopen jaar. Hij vertelde, dat, mede dankzij het goede weer, de dijken irn een goede.staat van onderhoud verkeren. In het afgelopen jaar was er niet minder regen gevallen dam in andere jaren. In Kots werd in 1969 aan neerslag 782 mm gemeten. In 1968 was dat 890 mm en in 1967 werd er 750 mm neerslag gemeten. De meeste regen iin 1969 viel echter in de zomer maanden zodat vanwege de hogere tem peraturen veel meer neerslag verdampte dam in voorgaande jaren. Daarom kon den de gemalen ,het werk' vrij gemak kelijk aan. De dijkgraaf deelde mee dat in 1970 de vier bemalingsgebieden aan elkaar worden gekoppeld. Hierdoor wordt het imogeftljk om, als één van de gemalen kapot gaat, het overtollige wa ter van het ene gebied door het andere gemaal te laten afvoeren. Hiervoor moe ten wel de verschuilende watergangen worden verbreed. Dit werk kon gelijk tijdig met de herverkavalingswerkzaaim- heden geschieden. Het gemaal ten behoeve van de pol ders Oud- en Nieuw Noord-Bevdand zal waarschijnlijk omstreeks eind juli bedrijfsklaar zijn. Dit gemaal gaat tevens de afvoer van overtol lig water uit van de Leendert Abra hampolder ,en de Kaïtsepoüder verzor gen. Volgens de dijkgraaf zal de totstand koming van dit gemaal en de realise ring van de toevoerleidingen een grote verbetering voor de afwatering van dit gebied zijn. De dijkgraaf zerl het te betreuren dat de verbetering van Molenweg - Have- laarstraat nog niet gereed was gekomen. Gezien de gunstige weersomstandighe den had dit werk voor de winter gereed moeten en kunnen zijn'. Wat de herverkaveling betrof zei de dijkgraaf be verwachten dat het werk ten westen van de provimolaleweg voor 15 augustus van dit jaar gereed zal zijn. Onderzocht zal worden welke wijze voor het schonen van sloten het meest ef fectief is. Ondermeer zullen de moge lijkheden van de vlammenwerpers on derzocht worden. MIDDELBURG In de Concert- Gehoorzaal in Middelburg werd zater dag de tweede dag van het in totaal vier dagen durende solistenconcours ge houden. Het concours wordt, zoals be kend georganiseerd door de Bond van Harmonie- en Fanfareverenigingen in Zeeland. De toegekende prijzen en punten op de ze dag waren als volgt: Eerste afdeling solisten: C. Bakker, es bas ,Ons Genoegen' Kamperland, 64 pun ten. Ie prijs; P. Geus, trombione, ,Con- Affezzione', Kwadendamme 62 punten 2e prijs; J. Geldof, bugel. .Apollo', Wis senkerke 60,5 punt, 2e prijs en W. Wat- tel fluit, .Apollo', Wissenkerke, 62,5 punt, 2e prijs. Tweede afdeling solisten: K. Sohoonakker, trompet, .Kunst en Eer' Zierikzee 56 punten, 2e prijs; H. Ko per, trombone, .Kunst en Eer,' Zierik zee, 61 punten, 2e prijs; E. de Looff, klarinet, .Kunst en Eer', Zierikzee, 61 punten 2e prijs; A. v. d. Berge, .Kunst en Eer', Zierikzee, 64 punten, le prijs, B. Boogaard, bariton, Apollo' Domburg, 64 punten, le prijs, M. Sleu tel, .Voorwaarts', Koudekerke, 61,5 pun ten, 2e prijs; A. v. d. Berge, trompet, .Voorwaarts', Koudekerke, 69 punten, le prijs; M. Buijze, bugel, .Vlijt en Vol harding', Souburg, 66 punten, le prijs,; N. Goedbloed, bugel, .Veere's Genoegen', Veere, 60,5 punt, 3e prijs; G. de Bree, bu gel, .Veere's Genoegen', Veere, 62 pun ten, 2e prijs; T. Wattel, bugel, .Veere's Genoegen', Veere, 64 punten, le prijs; M. Poppe, piston, .Veere's Genoegen', Veere, 56 punten, 2e prijs; H. Roeting, tuba, .Veere's Genoegen,' Veere, 57,5 punt, 2e prijs; A. v. d. Molen, bugel .Excelsior', 's-Heer-Arendskerke. 58.E punt, 2e prijs; M. de Regt, cornet, .Wil- helmina', Colijnsplaat, 61 punten, 2c prijs; K. v. d. Berge, kleine trom, .Apol lo', Wissenkerke, 53,5 punt, 3e prijs B. Wattel, sax alt, .Apollo', Wissenker- ke, 62 punten, 2e prijs; Ab. Brouwer de KVP. cornet, ,Ons Genoegen', Kapelle, 65,5 pun- .en, le prijs; P. Meliefste, bugel. ,ÓNDA' Nieuw en St-Joostland, 64 punten, le prijs; S. Schipper, bugel, .Crescendo', Oostkapelle, 67 punten, le prijs: T. Kloet bugel, ,ONDA', Middelburg, 62 punten, 2e prijs; B. de Boer, cornet ,ONDA', Middelburg, 65 punten, 2e prijs; E. Lijn- se, tenurhoom, ,ONDA', Middelburg, 62,5 punt, 2e prijs; G. Dellebeke, tenor hoorn, ,ONDA', Middelburg, 66 punten, le prijs; J. Hannewijk, bariton, .Euter pe', Heinkenszand, 62 punten, 2e prijs; J. van Damme, cornet, 68,5 punt, le Êrijs; P. v. d. Guchte, es bas, .Euterpe', (einkenszand, 69 punten, le prijs. Der de afdeling solisten: H. Koops, bugel, .Apolle', Domburg. 59,5 punt, 2e prijs; Sj. de Goor, klarinet, .Kunst en Eer', Zierikzee, 56 punten, 2e prijs; M, van de Berge, klarinet, Kunst en Eer', Zie rikzee, 06 punten, 2e prijs. Eerste afdeling duetten: J. v. d. Vreug de, alto en S. Heijboer, piston ,Ons Ge noegen', Kamperland, 59,5 punt. 2e prijs J. Augustein, bariton en I. Stokman, tuba, .Apolle', Wissenkerke, 60,5 punt, 2e prijs. Tweede afdeling duetten: T. Weaterwee- ;le, pistoln. en H. Versluis, bugel, ,Ons Genoegen', Kamperland, 56,5 punt, 2e rijs; M. Haze, bugel en J. Geelhoed, bugel ,Ons Genoegen', Kamperland, 60,5 punt, 2e prijs. Eerste afdeling trio's: M. de Haze, J. Geelhoed en J. Huiszoon, allen bugel, .Ons Genoegen', Kamperland, 59 pun ten, 2e prijs. Afdeling uitmuntend solisten: A. Looff, bariton, .Kunst en Eer', Zierik zee, 68,5 punt, le prijs. Ere afdeling solisten: K. Broekhuizen, tuba, .Kunst en Eer', Zierikzee, 64 pun ten, le prijs. De heer H. C. van Lijnschoten, die de deelnemers jureerde, sprak nog zijn waardering uit voor de uitstekende or ganisatie van dit concours terwijl hij ook uiting gaf aan zijn bewondering voor de geleverde prestaties. Hij bracht tenslotte ook hulde aan de heer J. Boon, die alle deelnemers op de piano begeleid de. De derde en vierde dag van dit con cours zijn respectievelijk op zaterdag 21 maart en zaterdag' 28 'maart. WESTKAPELLE De grote uitvoe ring van het jubilerende dameskoor uit Westkapelle trok zaterdagavond even veel publiek als de receptie die vrijdag avond ter ere van het 50-jarig bestaan van het koor. Misschien waren er zelfs méér, die naar de jubileumuitvoering, in het verenigingsgebouw .Herrijst' kwa men luisteren. Het koor, overigens zaterdagavond nfet gehuld in die door voorzitter W. J. K. Dielem.qn zo geroemde klederdracht, bracht onder leiding vam dirigent Peter Jensen acht nummers ten gehore, w-, —vallend onginele program,makeu- ed van Bortmanski, een Russisch vesperkoor eveneens van Bortnia.nski, lentezang van Beethoven, Ja, so singt mam niuir -in Wuem. van Strauss, Santa Lucia vam Gottrau, De Hoop van een nietganoemde componist en tenslotte Aan de schone blauwe Dona.u van Strauss. Tussen de nummers werd luid geappla/udiseerd. Na de paiuze kon men tot iaat in de avond lachten om het ca baret .Hadajiiefltidé'. Daarna was er nog een bal tot diep in de nacht. VLISSINGEN De. VUssingse politie heeft zaterdagavond omstreeks tien uur vier jongelui tussen de 16 en 18 jaar uit Vüssingen aangehouden, omdat zij in het bezit van anderhalf tot twee gram hasjiesj bleken te zjjn. Zy werden in een achterafstraatje gesnapt op het mo ment, dat zij juist van plan waren het sprul to roken. Bij verhoor van de jongens kwam vaat te staan, dat zij de hasjiesj van de 18- jari.ge R. van H. uit Middelburg hadden gekocht. Vam H., die een voorwaardelij ke straf heeft lopen voor dezelfde wam- daad, wordt vanmorgen voor de offi cier van justitie geleid. De arestanten, op wie de hasjiesj werd gevonden, waren de 16-jairige J. I. A. S. en J. M. vam L„ de 17-ja- rige A. A. A. E. B. en de 18-jarige M. A, B. Nieuwe voorzitter: ZWOLLE-VLISSINGEN De Brass band Club Nederland aclit het organise ren van speciale concoursen voor brass bands niet op haar weg liggen, althans niet in eerste instantie. Wél zal de BBCN deze aparte concoursen biijven eren en stimuleren. Zouden de federaties tonen onwillig, of niet bij machte te zijn concoursen voor brass bands te organiseren, dan zal de BBCN ernstig overwegen of zij hier geen taak heeft. Dat zei de nieuw gekozen voorzitter, de heer G. C, van Loo uit Wolphaartsdijk zaterdag tijdens de tweede jaarverga dering van de BBCN in Zwolle. Zoals bekend heeft de SONMO, de Stichting overkoepeling Nederlandse muziekorga nisaties onlangs een verzoek van de BBCN tot het organiseren van een na tionaal brassbandconcours afgewezen. De BBCN is aldus de voorzitter ook voornemens koninklijke goedkeuring aan te vragen en haar statuten aan de ont wikkeling naar een organisatie voor brassband-promotion' aan te passen. Een program van actie in die zin werd door de goed bezochte vergadering aangeno men. Wel werd tijdens de discussie door bet bestuur gesteld, dat het niet. de be doeling is, dat brassbands de.reeds be-i staande concoursen voor harmonie- en fanfare ontrouw zullen worden. Maar men acht de eigen specifieke concour sen nodig om de winnaars in. de diverse afdelingen naar het wereldbrassband- concours in Londen te kunnen afvaardi gen. Het BBCN-bestuur werd 's mor gens door het college van b en w van Zwolle officieel ontvangen. In de pau zes van de jaarvergadering speelden de brassbands .Crescendo' uit Workum en ,Pro Rege' uit Heerenveen in de Zuider- kerk, waar ook de vergadering werd gehouden, 's Avonds gaf de Nationale Brassband onder leiding van Meindert Boekei een concert, dat. donderdagavond door de Avro-radio zal worden uitge zonden. GOES ,Kan een student theologie in Kampen verkiezingskandidaat, de CPN zijn Het was een vraag, mee sommige leden van de particuliere synode der Gereformeerde Kerken in Zeeland maandag in Goes nogal zaten. Ds P. van Til (Middelburg) kwam met dit onderwerp aandragen bij (1e behan deling van het rapport van ds A. G. vai: der Stoel (Bergen op Zoom' die cura tor is van de theologische hogeschool dor gereformeerden in Kampen. Hot gaaf hier om een student, die, zoals men in ons blad heeft kunnen lezen, zich zowel kandidaat heeft gesteld voor de verkiezingen vam gemeenteraad en provinciale staten. Ds Van der Stoel noemde de student .zeer bewogen' en meende dat deze nu misschien .iets te ver was doorgesla gen' door zijn kandidaatschap voor de CPN. klaar mijn persoonlijke stand punt is dat als de paus in Kampen wil studeren, dan willen wij hem wel voer geven. Ik geloof niet dat we om maat regelen zitten te springen. Die jongen is student en krijgt goed onderwijs. Er zullen wel eens meer mensen zijn aan de VU of in Kampen van eigenaardige afkomst of van een bijzondere keur', vond ds v. d. Stoel. .Komen er maatregelen, ja of nee', wil de ds Van Til nog weten. Da v. d. Stoel: ,Het zal wel ter sprake komen in de cu ratorenvergadering. Als die jongen ooit eens predikant in onze kerken wil wor den zal er wel eens gepraat moeten worden'. Ouderling H. J. van Harn uit Krabben- dijke voegde er aan toe: ,Heel veel stu denten hebben neiging naar de PvdA. Dat is ook ter sprake gekomen op het AR-partijcionvent. Er moet eens wat aan worden gedaan'. Drs J. Helderman uit Domburg bracht de discussie op breder vlak. ,Als je over politieke partijen en de aantrekkings kracht voor Studenten gaat praten is het eind weg. Het gaart om het geeste lijk klimaat dn Kampen'. Hdj dacht dat dit een zaak voor een student-predikant kam begeleiden. Het gaart daarbij niet TERNEUZEN In Terneuzem is ma dagmiiüdag een voor de sloop bestemde sleepboot, .De Rilland' van de sleep dienst Muller uitgebrand. Het scheepje lag aan de kade ter hoogte van de NV ,De Hoop'. De brandweer heeft het vuur met enige moeite er ontstond nogal wat rookontwikkeling geblust. Toen de brand ontstond, dn en onder de machinekamer waren medewerkers van de machinefabriek Have niet snijbran ders bezig machines en andere soheeps- onderdelen te verwijderen. DEN HAAG Het Europese oriënta tie- en garantiefonds voor de landbouw heeft, 413.436 ter beschikking gesteld aan de Middelburgse melkfabriek en 61 hiermee verbonden melkveehouderij-be drijven voor voorzieningen voor sumptiemelk. De Europese commissie, die het fonds beheert, heeft in totaal 13 miljoen gul den voor 28 projecten in Nederland uit getrokken. Een vorige maa.l trok de commissie ongeveer 2% mil. gulden uit voor Nederlandse projecten. In totaal heeft Nederland nu ongeveer 8 proeent van de thans verdeelde 195 miljoen gulden ontvangen, ALS GESPREK NIETS UITHAALT WATERSTAAT: KOPPELEN AAN OVERDRACHT HAVENS BRESKENS Het aanleggen van een jachthaven in Breskens zal mogelijk vertraging ondervinden, de rijkswaterstaat op het standpunt staat, dat het inrichten van een dergelijke accommodatie (inclusief het jaarlijkse uitbagge ren) moet worden gekoppeld aan de overdracht van alle havens aan de gemeente. Bit blijkt uit het ant woord van b en w van Breskens op vragen van het raadslid J. W. Ca- rels. De hoofdingenieur-directeur van rijks waterstaat maakte zijn standpunt ten aanzien van de ,ruil' kenbaar in een brief aan gs. B en w van Breskens noe men de gang van zaken .teleurstellend'. ,Met gedeputeerde staten zijn zij van mening dat het hier twee afzonderlijke aangelegenheden betreft, welke los van elkaar gezien dienen te worden.' B en w hebben met enkele vertegenwoordi gers van gs inmiddels een gesprek over het standpunt van rijkswaterstaat ge had, waaruit vande kant van dit college nogmaals overleg met de hoofdingenieur-directeur zal volgen. In bun beantwoording van de heer Carels schrijven b en vv van Breskens, op hert standpunt te staan ,dat overdracht van de ha.vens een aangelegenheid is, die uitsluitend tot de competenties van de nieuwe gemeente behoort.' Het. ministerie van economische zaken toonde zich intussen bereid om f 337.000 te subsidiren in het onrendabele deel van de Investeringen (ƒ396.500,-) voor de j aöhibh aven-aan.1 eg School B en w vragen de raad die don derdag aanstaande vergadert om de verdere uitwerking van de plan nen voor uitbreiding van de open bare lagere school voor te leggen aan de nieuwe gemeente Oostburg. De school moet worden uitgebreid met een speel- leerlolcaal en een gemeenschapsruimte. Er zijn ook en kele andere voorzieningen noodzake lijk. B en w gaven de architect Loo- nen uit Breskens intussen al op dracht om de plannen uit te teke nen. Het project kost 350.911,38. De raadsleden wordt verder verzocht akkoord te gaan met de statuten de .Stichting Sportbelangen', die de ploitatie en het beheer van de gemeen telijke sportaccommodaties op zich zal nemen. B en w stellen de raad voor om over '70 de stichting te bedenken met een subsidie van ƒ4500,- de nieuwe or ganisatie, waarvan de concept-statuten, werden opgesteld in samenwerking met de secretaris van de Zeeuwse sportraad en op 9 maart officieel vastgelegd, staat onder voorzitterschap van wethouder W. van der Hooft. De heer C. J. Eras- is is waarnemend-voorzitter, de heer A. J. Boekhout, secretaris-penning meester, het raadslid Th, P, Cambier en mejuffrouw M. S. W. Kraaijmes zijn leden. VLISSINGEN Mevrouw Van E., oor spronkelijk uit Rotterdam maar al eni ge tijd woonachtig in Vlissingen, heeft -aterdagftvond de hulp van dë Vlissing- o politie ingeroepen, omdat zij nogal vas afgetuigd door haar echtgenoot, an wie ze al enige tijd van tafel en lied gescheiden was. De heer Van E. was uit Rotterdam overgekomen met het doel zyn vijf kinderen te zien, die de vrouw (lest,yds met, zich mee had geno men. Toen mevrouw Van E. haar ,ex' man meedeelde, dat de kinderen wiet bij haar i,n huis waren, kreeg zij verschillende pdoffers te verwerken, waaraan zij een lauw oog, een gezwollen neus en dikke lip overhield. Nadat de politie tegen Van E. proces verbaal wegens mishandeling had op gemaakt, werd hij op de trein naa.r Rot terdam gezet. om onderdelen. Hdj verwees naar do gevoelens van onvrede onder de studen ten ten aanzien van de hele maatschap pij en de maatschappelijke ontwikkelin gen. De politiek mag niet meer apaïrt als probleem worden gezien. Daar komt óók bij de onvrede ten aanzien van ,de pastorie' (er gaan minder studenten in een gemeente als ze klaar zijn). Zoals er post-aoademiale cursussen zijn, zo zouden de studenten (ver over de 300) ook een veel groter ondersteuning moe ten krijgen tijdens hun studie, niet al leen in de vorm van colleges. En dan niet door een halve' studentenpredikant. Provinciale raad volksgezondheid komt in Korte Gists traat MIDDELBURG In de panden aan de Korte Giststraat te Middelburg waarvoor gedeputeerde staten een voor stel hebben ingediend een krediet, te verlenen voor restauratie wordt in elk geval de provinciale raad voor de volks gezondheid ondergebracht. Dit deelden gs mee aan de statencommissie voor de financiën op een desbetreffende vraag Gs achten het verder waarschijnlijk dat in deze gebouwen ook de meetkundige dienst van de provinciale waterstaat wordt ondergebracht. In totaal komen er IS a 20 werkvertrekken waarin on geveer 35 personen ondergebracht kun nen worden. Statencommissie: geen bezwaar tegen vestiging van raffinaderij MIDDELBURG De commissie voor sociale zaken van de provinciale sta ten concludeert in haar rapport, over de luchtverontreiniging door raffinade rijen, dat er geen bezwaren behoeven te bestaan tegen een vestiging van een raffinaderij zoals wordt bedoeld in het rapport van professor Eilers. Op een desbetreffende vraag van de commissie antwoordden gedeputeerde staten dat het niet de bedoeling is dat tankschepen de olie in de haven op verpompingstem- peratuur brengen, maar in volle zee. Ook de onlluchting zal niet in de havens mo gen plaatsvinden. Gs wyzen er echter op iiat op alle tankschepen gevaar voor ex plosie aanwezig is. Om dit gevaar te verkleinen zien gs een mogelijkheid in een pijpleiding van Eu ropoort naar Zeeland. In dit verband wijzen zij naar plannen van de minister om .leidingstraat' aan te leggen van Europoort naar Antwerpen met een af takking naar Zeeland. Verder schrijven gs dat een raffinade rij, zoals die in het rapport van pro fessor Eilers wordt bedoeld, werk geeft aan oneeveer 250 werknemers. Volgens ;s wor3t echter de werkgelegenheid In .e andere sectoren door een vestiging van een raffinaderij vergroot. GOES De driejarige Piet Tinbergen uit Goes is maandag in het ziekenhuis te Tilburg overleden aan de verwondin gen die hij maandag 9 maart liad opge lopen toen hy op (ie Rembrandtlaan in Goes werd aangereden door een auto. De kleuter was plotseling van achter een geparkeerde auto de weg overge stoken. WEMELDINGE De vereniging .Schuttevaer', afdeling Wemeldinge hield dezer dagen een drukbezochte vergade ring te Weaneldinge. Mr F. G. A. ÏIu- ber, burgemeester "van Goes, sprak eon openingswoord. Hierna werd mededeling Eir werd aangedrongen om in Hansweert het bedimlmgsll'cbt vain de mSiddeuslwis te verplaatsen naar de zijde waair de scheepswerf geleden is. omdat er dam veel oeter overzicht zal zijn over de verbrei:(kende en blnnenkomernde schepen hieitgeem d'e veiiiligheM van de scheep vaart een heel stuik 'kaïn verbeteren. In verband met de recreatie van de schippers op hel: Veerse Meer, waair het afgelopen jaar nog al het een en ander te doen Is geweest, zal op de eerstvolgende vergadering van de jacht club .Delta' een lid van het bestuur aanwezig zijn om deze zaak t.e be spreken en te zien of eir een betere oplossing gevonden kan worden dan vorig jaair. De vergadering zou graag riep dot voor de pleziervaart een vaarbewijs no dig wordt om ook hiermee dé veiligheid te water mee te dienen. Dut werd een ,zeer urgente zaak' genoemd door de voor zitter. Het probleem ran de Volkeraksluis bracht ook nog al wat tongen in be weging; want, hoewel de capaciteit re dd ijk is van deze sluis, is de werking voor de particuliere binnenvaart onbe vredigend. Waarom de uitgang van het Rijn-ScheLdekanaal precies voor Volke- railc gemaakt? Waarom niet boven de Volkeraksluis, d:t zou een ontlasting van plusminus 30 procent betekenen voor deze sluis'. Er was vee] bezorgd heid, met nanve huj de mossel- en oester- vissers over het feit, dat korte tijd ge leden een schi'ip, ,do Gaspia', ongeveer 250 torn giftige stóffen had kunnen los sen op de Zeeuwse wateren iin de buurt van de .Vlije'. Het was eon groot geluk dat door de temperatuur van het wa ter er geen ongelukken gebeurd zijn, want reeds blij een lage temperatuur van 6 graden wordt deze giftige stof (acebon) in het water opgenomen en dan zouden de gevolgen voor de mossel en oesterteelt niet ie overzien zijn ge weest. Ail deze zaken h©1>ben de volledige aan dacht van het bestuur en zullen ter plaatse besproken worden als dat nodig Is en mogelijk. Meegedeeld werd nog, dat bij voldoende deelname een cursus radarschoWng voor cle visserij zal worden georganiseerd te Yerseloe. In de rondvraag bracht de heer B. W- Alfalc directeur van de CZAV nog ter sprake de moeilijkheden voor het aan de wal brengen van ziele,e schippers, omdat het terrein van de CZAV domeen enkele meerpalen vrijwel afgesloten is en een anxbuliancewagen er wiet dicht genoeg' bij kan lcomcn. De situatie iw na de vergadering ter plaatse bekeken dooi de heer AJlimk en de heer Hulber met enkele andere leden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 4