Strak prijsbeleid is nog steeds noodzaak' Snelle hulp voor VMF noodzakelijk Moskou Britse beantwoordt boodschap Bezoek van prins Bernhard bewijst geloven in goede betrekkingen met Indonesiërs Nederland Bouwvakkershond: onvoldoende voor regeringspartijen Thomassen: foto peen falsificatie Ontoloffinp bij Shell: een dode, twee pewonden Koningin ook naar Indonesië DINSDAG 17 MAART 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 3 MR. NELISSEN: KOMENDE ZOMER MOGELIJK SOEPELER ONTHEFFINGSREGELING' (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Nelissen meent dat zijn jongste maatregelen op het gebied van de prijzen slechts een aanpassing zijn aan gewijzig de omstandigheden. Hij wilde het zelf geen verruiming, noch hand having van zijn prijsbeleid noemen. Alleen voor de bedrijven die in ge vaar kwamen te verkeren is een verlichting toegestaan. De noodzaak om een strak prijsbeleid te handhaven is nog steeds aanwezig, omdat er nog steeds spanningen op economisch gebied zijn, zo zei de be windsman gisteren in de vaste kamercommissie voor economische za ken. Volgens mr Nelissen is met name de prijsontwikkeling in West- Duitsland niet geruststellend, in plaats dat door de revaluatie een re latieve prijsverlaging optrad, kon een prijsstijging worden geconsta teerd. In ons land zijn de prijzen van medio januari tot medio februari gemiddeld met 0.8 pet gestegen. Hoewel dit cijfer op zich gunstig is, vergeleken met de vier voorgaande jaren, was de minister er toch niet tevreden mee omdat er in hot begin van dit jaar van overheids wege geen tariefverhogingen in de be lastingsfeer zijn geweest. ,Er is dan ook geen reden om een soepeler prijs beleid te gaan voeren', zei de bewinds man tot tevredenheid van de commissie leden, die vrijwel allen hun fiat gaven san zijn prijsbeleid. PENSIOENEN HUISARTSEN EN SPECIALISTEN UTRECHT (ANP) De ziekenfondsen hebben blijkens een mededeling van het Jemeenschappelijk overleg van zieken- ondsorganisaties in 1968 ten behoeve van de pensioenvoorziening voor de spe cialisten een bedrag van vijftien miljoen gulden bijeeugebracht. De stichting voorlopig beheer pensioen gelden huisartsen heeft in 1967 en 1968 in totaal meer dan 46 miljoen gulden van de ziekenfondsen ontvangen. De vroedvrouwenorganisaties en de zieken fondsen hebben overeenstemming be reikt over de honorering van de verlos kundige hulp door vroedvrouwen in 1970. De tarieven worden voor vroedvrouwen met de zogenaamde .uitgebreide be voegdheid' verhoogd van 156 tot 174 per verlossing en voor vroedvrouwen die deze bevoegdheid niet hebben van 151 tot 169. In deze honoraria zijn de kos ten van de geneesmiddelen, die de vroed vrouw op medische indicatie toedient, ook begrepen. De ziekenfondsen zullen 7 procent van het bruto-honorarium af dragen aan de pensioenstichting voor de vroedvrouwen. UTRECHT (ANP) ,WjJ moeten de regering en de regeringspartijen een on voldoende geven, een zware onvoldoende. Het grove ingrijpen in de bouw-eao. het toelaten van een algemeen btw-prijzen- sehandaal, waardoor de koopkracht van de werknemers werd ondermijnd en het aanvaarden van een loonwet, die alleen de cao-lonen onder curatele stelt en de hogere inkomens ongemoeid laat. zjjn evenzovele voorbeelden van een hetren- renswaardig beleid van de regering en de regeringspartijen'. Dit stelt de heer L. Brouwer, voorzitter van de Nederlandse katholieke bond van werknemers in de bouwnijverheid ,St- Joseph' in het bondsorgaan ,Op de stei ger'. De heer Brouwer zegt, dat de op positiepartijen bij herhaling hebben be wezen, aanzieólijk meer begrip te hebben voor de gerechtvaardigde verlangens van de werknemers dan de regering er partijen die haar steunen. Minister Nelissen kondigde aan dat hij wel hoopte dat het medio d;t jaar moge lijk zal zijn bij de ontheffing van te voeren prijzen rekening te houden met de rente op het eigen geïnvesteerd ver mogen volgens de norm van '64. Dat be tekent dat rekening zal worden gehou den met in ieder geval 7 pet rente op het eigen geïnvesteerde vermogen. Heeft men een lagere rentabiliteit, dan wil de minister in fasen tot meer ontheffingen overgaan. De minister deelde mee dat hij be twijfelt of het vaststellen van de hogere koffieprijs begin deze week conform de voorgeschreven gedrags regels is gebeurd. Gisteren heeft spe ciaal over de koffieprijs op het de partement een bespreking plaatsge vonden met de betrokkenen. Gezien de forse verhoging (10 a 15 cent) per half pond, vermoedt men in Den Haag dat er meer is. doorberekend in de prijzen dan alleen de verho ging van de wereldmarktprijs. Misleidende reclame Staatssecretaris Van Son kondigde gis termiddag verder aan dat hij aan de SER advies wil vragen over misleidende reclame en eventuele maatregelen daar tegen. De staatssecretaris zei dit in ant woord op vragen van mevrouw Brauti- gam, die de reclame vergeleek met een jonge prostitué, die wel aantrekkelijk kan zijn, maar op het gebied van de moraal weinig betrouwbaar is. Binnen enkele weken wil drs Van Son met een wetsontwerp komen tegen on geoorloofde verkoopmethoden. Daarbij zullen ook de verkoopmethoden van be leggingsmaatschappijen worden betrok ken, zo zei hij. Speciaal voor het licht vaardig afsluiten van contracten met colporteurs aan huis, wil de bewindsman bij wet een afkoelingsregeling invoeren, waarin men het contract ongedaan zou kunnen maken. lams burgemeester Thomassen toe dat hij op een bijeenkomst van 24 februari in Hoek van Holland een foto van Krnger met daarop ionkere rookwolken boven de hoog ovens te IJmuiden geen .falsifica tie' had mogen noemen. ,Dit is een truc-foto, dit is een falsifica tie', riep burgemeester Thomassen die avond in Hoek van Holland emotioneel uit tijdens een discus sie-avond over de plannen van Hoogovens-Hoeseh voor de vesti ging van een staalfabriek op ile Maasvlakte. Tegenstanders van de ze plannen hadden de foto van Kruger, sterk vergroot, getoond om daarmee aan te geven dat in het IJmondgebied luchtvervuiling optreedt door het hoogovenhedrijf en dat Hock van Holland dit ook te wachten staat. In de brief aan fotograaf Kruger schrijft burgemeester Thomassen onder meer de vergadering van 24 februari zwaar en soms fel was. Hoek van Holland kan van in dustrie op de Maasvlakte, zo schrijft burgemeester Thomassen, niet profiteren maar misschien we) hinder ondervinden. Hij vindt de afweerhouding van vele inwoners van Hoek van Holland tegen een vestiging van een staalfabriek op de Maasvlakte verklaarbaar. De Rotterdamse burgemeester geeft toe dat hij het woord falsificatie niet had mogen gebruiken. Hij had zo schrijft hij, wel mogen zeggen, dat de foto door gebruik van technische hiulpmiddelen te con trastrijk was afgedrukt. .Onder dezelfde weersomstandigheden en omstreeks dezelfde tijd heb ik on langs langdurig gekeken naar Hoogovens-IJmuiden. Dit bevestigde mij wat ik In de vergadering zei: het menselijk oog kan het zo (foto van Kruger) nooit hebben gezien'. Burgemees ter Thomassen meent dat de foto van Kruger een schrikeffect in de vergadering moest brengen. Op de foto van Kruger komt de meeste rook uit de Martin-staalfabriek. Zulk een fabriek komt er niet op de Maasvlakte. Uil een oog punt van goede voorlichting was het optreden met deze foto be denkelijk, aldus Rotterdams bur gemeester Thomassen in zijn brief. Koffieprijs 'ADVERTENTIE) VS STUURT WAPENS NAAR GRIEKENLAND WASHINGTON (AP) De Ameri kaanse regering heeft het wapenembar go voor Griekenland, dat was ingesteld na de vestiging van het kolonelsbewind, in april 1967, opgeheven, zij het voor een enkele zending. Het betreft hier materiaal naar i zegt enkele straaljagers en twee mij nenvegers die men al had willen le veren toen men vreesde dat de Sowjet- Unie, Roemenië en Joegoslavië wilde aanpakken zoals Rusland met Tsjecho- Slowakije had gedaan, in augustus 1968. Al eerder dit jaar hadden de Ameri kanen besloten de Grieken vijf torpedo jagers en een onderzeeboot te blijven uitlenen. De Griekse marine gebruikt deze schepen al sedert het begin der ja ren '60. Minister Nelissen meent: (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Er zal snel hulp verleend moeten worden aan het me taalconcern .Verenigde Machinefabrieken' (VMF), zo kan geconclu deerd worden uit hetgeen minister Nelissen van economische zaken maandagmorgen aan de tweedekamercommissie heeft meegedeeld. De bewindsman zei het eens te zijn met de kamerleden, die menen dat snelle hulp dubbele hulp betekent. Minister Nelissen vond overigens de problematiek rond VMF complexer dan hij eerst had verondersteld. Hij wilde geen nadere mededelingen of toezeggingen meer doen, om dat de interne besprekingen nog aan de gang zijn. De minister voelt er echter niets voor om de problemen van Werkspoor Utrecht over te hevelen door de NS extra dure orders te laten afsluiten. .Als er op deze wijze wordt doorgegaan, worden de problemen van Werkspoor doorgeschoven naar de NS. Dat is mijns inziens geen oplossing1, aldus minister Nelissen. MAN DOOD NA VECHTPARTIJ DORDRECHT (ANP) Liggend voor een café aan de Mijlweg in Dordrecht is zondagnacht dood aangetrotfen de 41-jarige heer W. Wouters. Een onder zoek van de politic leidde tol aanhouding an de 27-jarige G. van de K. uit Dor drecht. Hjj bleek in het café met de lieer Wouters ruzie te hebben gemaakt. Na sluitingstijd was deze ruzie op straat voortgezet, waarbij de heer Wouters werd neergeslagen. Hij was roerloos blij ven liggen, maar Van de K. die verge zeld was van een vriend, had zicli ver der niet meer om hem bekommerd. Vanj de K. is in verzekerde bewaring geno-i ROTTERDAM (ANP) Bij een ont ploffing op de Shell-raffinaderij in Per nis is maandagmorgen een persoon om het leven gekomen en zijn er twee ge wond. De gewonden zijn in een Rotter dams ziekenhuis opgenomen. ixplosie deed zich voor bij het in gebruik stellen van een platina-reformer. die wegens revisiewerkzaamheden enige tijd buiten bedrijf was. De ontploffing heeft geen brand veroorzaakt op de raf finaderij. Lubbert van. Gortel overleden APELDOORN (ANP) Maandag is op 46-jarige leeftijd in zijn woning te Apeldoorn overleden de heer Henk Jan sen van Galen, bij vele radioluisteraars en televisiekijkers beter bekend onder zijn artiestennaam Lubbert van Gortel. De heer Jansen van Galen trad gere geld op in het programma ,Mik' van de KRO, samen met Kees Schilperoort en Prins Bernhard heert zich bereid ver- - Boertjes van Buuten. klaard beschermheer te worden van het De crematie van de heer lansen van èömité restauratie Boroboedoer. Hij zal Gate. iHStgXd op vrijdag 20 maart I in crematorium teïjiarja. «JVggJf ^JSTh!?SndS dat 17 leden telt en zich ten doel stelt zowel in binnen- ais buitenland geld in te zamelen voor de zo noodzakelijke res tauratie, die naar schatting 8 miljoen dollar (28.8 miljoen gulden) en 8 jaren zal vergen. Prins Bernhard zal donder dag het in het jaar 800 gebouwde his torische monument bezoeken. DE OORLOG IN LAOS MOSKOU, NEW YORK, LONDEN (DPA, RTR) De Sowjet-Unie heeft maandag gereageerd op het schrijven van de Britse regering over de kwestie-Laos. De Britse nota, die een week geleden aan Moskou werd aangeboden, steunde vermoedelijk het voorstel van de Laotiaanse premier, prins Soevanna Phoema, de deelnemers aan de Geneefse conferentie over Laos van 1962 weer bijeen te roepen. Groot-Brittannië en de Sowjet- Unie waren voorzitters van de conferentie. SCHIPHOL Voor een lcort. be zoek aan minister-president De long arriveerde uit Leipzig de vice-president van de republiek Kongo (BrazaviUe)Alfred RaouL Gisteravond vertrok hij iceer. (Var. onze correspondent) DEN HAAG Nu het bezoek prins Bernhard aan Indonesië de banden tussen beide landen zo sterk heeft aan gehaald en er ernstig sprake is, dat president Soeharto in het najaar een officieel bezoek aan Nederland zal bren gen, komt ook de mogelijkheid in zicht van een bezoek van koningin Juliana aan Indonesië. president Soeharto hier is geweest, een staatsiebezoek van de koningin aan zijn land niet achterwege kan blijven. Voor lopig maakt de heer Soeharto echter nog het voorbehoud, dat zijn reis naar Europa afhankelijk A" In zijn eigen land. De tekst van het Russische antwoord is meer dan tweehonderd sinds de bombar- nie*. bekend. Maar zondag had premier dementen onder het mom van Kosvgin zich ai in een brief aan presi- —»■«*«—-—jg» lygin dent Nixon over diens voorstel, de deel nemers aan de Geneefse conferentie te raadplegen, uitgesproken. Hij noemde dit voorstel .onrealistisch.' De Verenigde Staten moeten eerst hun .gewapende in terventie in Laos. en alle bombardemen ten op Laotiaans gebied staken, aldus Kosygin. Agneui Deze Russische eis heeft de Ameri kaanse vice-president, Spiro Agnew, inmiddeld afgewezen. Hij verklaarde voor de televisie dat het niet .ver standig' zou zijn, de Amerikaanse bombardementen op de Ho Tsji Minh-route eenzijdig te beëindigen. Hij zei dat de Russische premier niet heeft gesproken .van de 67.000 Vïet- cong-soldaten, die zich nu in Laos bevinden.' De Britse premier, Wilson, schreef maan dag aan president Nixon, dat zijn rege ring tot iedere bemiddeling, om de neu traliteit van Laos te bewaren, bereid is. Engeland zal alle inspanningen steunen, die bijdragen tot de handharing van het akkoord van Genève. pende verkenningsvluchten' in 1964 een aanvang namen. De maandag bekend gemaakte verliezen zijn twee Skyhawk- bommenwerpers van de marine en een verkenningstoestel van de luchtmacht. In een communiqué van het Amerikaan se hoofdkwartier wordt gezegd, dat vliegtuigen van luchtmacht en marine de Ho-Tsji-Minhroute. die door de Noordvietnamezen als bevoorradings- en Infiltratieroute naar Zuid-Vietnam wordt gebruikt, hadden bestookt. Volgens het Amerikaanse opperbevel duren de luchtaanvallen op de zoge noemde route voort. Afgezant van de situatie SAM THONG Laotiaanse solda ten, allen leden van de Meo-stam, wachten op het vliegveld op de toestellen die hen naar de Vlakte der Kruiken moeten vliegen. Som mige soldaten gaan op de blote voeten de strijd in, de sergeant draagt slippers. De leider van de pro-communistische Pathet Lao, prins Soephanoevong, heeft maandag een afgezant naar Vientiane gezonden, zo heeft het persbureau van ae Pathet Lao bekendgemaakt. Nadere bijzonderheden werden niet meegedeeld. Naar verluidt zou de afgezant een brief bij zich hebben voor premier Soevanna Phoema. Daarin zou de Pathet Lao voor stellen doen voor het herstel van de vrede in Laos. VS-verliezen Het Amerikaanse opperbevel in Saigon heeft maandag het verlies in Laos van drie vliegtuigen in het afgelopen week einde bekendgemaakt. Voor de eerste maal maakte het officieel gewag van bombardementsaanvaüen in Laos. Hoe wel nog geen officiële cijfers zijn be kendgemaakt schatten goedingelichte bronnen het aantal boven Laos neer geschoten Amerikaanse toestellen op ï_Jet bezoek dat prins Bernhard op het ogenblik aan Indonesië brengt, wordt door het gehele Indonesische volk mis schien om verschillende redenen met enthousiasme en grote belangstelling ge volgd. Sommigen willen in deze belangstel ling het bewijs zien van de verbeterde be trekkingen tussen het Indonesische en Ne derlandse volk. Anderen geloven dat de persoonlijkheid van de prins daar de reden van is. Maar wellicht is de conclusie, dat driehonderd jaar van samengaan hoe dan ook, sterkere banden heeft geslagen dan de conflicten uit het recente verleden de den vermoeden. Dat zal dan wel de werke lijke reden zijn geweest voor het laaiend enthousiasme. De persoonlijke relaties tus sen Nederlanders en Indonesiërs zijn zelfs tijdens de verbitterde debatten in de Ver enigde Naties over West-Irian, altijd ple zierig gebleven. Bekend is dat Amerikaan se journalisten na zulke debatten vertwij feld rondliepen, omdat zij Indonesische en Nederlandse diplomaten in een geanimeerd gesprek in het Nederlands aantrof fen in een bekend New Yorks restaurant. Zelfs hebben Soebandrio en generaal Nasoetion elkaar in 1961 illegaal in Nederland gesproken. Die confrontatie had overigens tot gevolg dat de Indo nesische legerleiders tot het inzicht kwamen, dat de pogingen van Soekarno - Soebandrio om met de regering De Quay tot een vreedzame regeling van het West-Irian-conflict te komen, inderdaad de enige basis was, waarop Indonesië met behulp van Nederland tot een moderne staat zou kunnen uitgroeien. Desondanks duurde het bij de Indo nesische militaire leiders nog tot 1966 voordat zij dat erkenden. Want tijdens de conferentie in Tokio, waarop initiatief van Japan over een rege ling van de Indonesische buitenlandse schuld werd beraadslaagd, kwamen de vertegenwoordi gers van de inmiddels aan het bewind gekomen militaire regering en hun in hoofdzaak in Ami- rika afgestudeerde economische adviseurs tot de verbijsterende ontdekking dat zij in hoofdzaak afgingen op Nederlandse adviezen. Sindsdien is Nederland ook bij de huidige Indonesische rege ring geliefd. Maar men mag bij het bovenstaande toch niet onvermeld laten, dat zelfs in de bitterste uren van de strijd om de Indonesische onafhankelijk heid het Huis van Oranje, koningin Wilhelmina, koningin Juliana, prins Bernhard en de prinses sen noch door de gewone Indonesiërs, noch door ex-president Soekarno ooit in de discussie werden betrokken. Dit komt wellicht voort uit het feit dat de gemiddelde Indonesiër, die in de strijd om de onafhankelijkheid een sociale revolutie zag, in wezen toch altijd de traditionalist is gebleven In die zin vertegenwoordigde het Nederlandse vorstenhuis een realiteit, welke Indonesië in 1949 ook deed besluiten de unie met Nederianö onder koningin Juliana te aanvaarden. In die zin jok moet men het zien dat prins Bernhard tij dens zijn 16 dagen durende bezoek aan Indonesië sultan Hamengku Buwono IX als officiële gast heer tegenover zich vindt. Slechts deze vorst, wiens geslacht reeds voor de komst van de eer ste Nederlandse zeevaarders in de 16e eeuw over Java heerste, en die als enige Indonesische vorst in de republiek Indonesia titel cn waardigheid oehield door zijn aandeel in de onafhankelijk heidsstrijd, werd waardig geacht de gastheer te zijn van het lid van het Nederlandse vorsten huis. Daarmede werd op even beminnelijke als elegante wijze het protocollaire probleem van de hoge Nederlandse gast, die noch staatshoofd noch regeringsleider is, opgelost. Dat sultan Hameng- kwu Buwono ook nog minister van staat is, be last met de economische, financiële en industriële taken van Indonesië is. is daarbij slechts een ge- ukkige samenloop van omstandigheden te noe- /eel van de voldoening bij de Indonesische re geerders over dit Nederlandse bezoek, komt voort lit de gedachte dat een overweldigende ontvangst ,'an prins Bernhard nergens anders toe kan lei- ien dan naar meer steun uit Nederland Dan wordt wellicht in de eerste plaats gedacht, aan leze geldelijke steun, want optimistische ver wachtingen, noch vijfjarenplannen kunnen ver- loezelen dat Indonesië op economisch en voor- il sociaal gebied in een noodsituatie verkeert -Iet percentage werklozen in Indonesië overtroeft /ele malen dat in ontwikkelde landen als een srnstige noodtoestand zou worden beschouwd. In leze enorme werkloosheid schuilt wellicht wel de ooizaak van de slechte economie en de nood zaak om jaarlijks vele honderden miljoenen dol lars aan voedsel in te voeren. Het zou een van de winstpunten van bet prïn- selijk bezoek aan Indonesië kunnen zijn, wan neer dit feit werd onderkend. Nederland zou dan een nieuwe 3tratcgie kunnen ontwikkelen tot be strijding daarvan, inplaats van door politieke- gn commerciële garanties van de Nederlandse staat, particuliere bedrijven tot nieuwe investeringen in Indonesië te animeren. Cultuur-maatschappijen als de HVA de Rubber Cultuur Maatschappij Amsterdam en anderen, zullen ondanks de financieringsmaatschappij-voor ontwikkelingslanden en Nederlands-Indonesische overeenkomsten ter bescherming van nieuwe Ne derlandse investeringen, nauwelijks behoefte ge voelen eigen geld in Indonesië te steken. Deze maatschappijen begrijpen beter dan anderen, dat Ie ellendige sociale omstandigheden waarin tal loze miljoenen Indonesiërs op het ogenblik leven en de weelde en rijkdom in Djakarta tot grieze lige conflicten zou kunnen leiden waardoor eer der genoemde overeenkomsten tot waardeloze stukken papier kunnen worden. Voor de Indonesisch-Nederlandse betrekkingen kan het bezoek van prins Bernhard aan In- lonesië dan ook alleen een wezenlijke beteke nis hebben, wanneer dit zou leiden tot een duide lijk beeld van de toestand waarin het grootste deel van de Indonesische bevolking leeft. Met name geldt zulks voor de problemen op het ter rein van de sociale-infrastructuur. Het Neder landse ontwikkelingsbeleid ten aanzien van In- ionesië zou dan door prinselijke impulsen meer gericht kunnen worden op de bestrijding van die toestanden, niet door adviezen op het gebied van de geboortebeperking etc. Maar bijvoorbeeld door effectieve steun voor het middelbaar- en nijver- neidsonderwijs, de vakopleiding van werklozen, schenking van kleine, organisatorisch minder in gewikkelde produktie-eenheden enz. Het is natuurlijk wel goed dat Unilever, Philips en andere Nederlandse concerns opnieuw in In donesië investeren om hun produkten bereikbaar voor het Indonesische publiek te maken. Maar aan de bestrijding van de wezenlijke oor zaken van de slechte Indonesische economie ver raderen zij niets. Evenmin is dat het geval met concessies die de Shell en andere buitenlandse oliemaatschappijen in Indonesië verwerven. De verwachting, dat prins Bernhard met zijn realistische kijk op de dingen, in staat en bereid zal zijn tot het nemen van inititatieven in bo vengenoemde richting is dan ook een reden, waarom Indonesische groepen die het bewind Soe- narto een falend beleid op economisch- en sociaal terrein verwijten, het hoge Nederlandse bezoek ;veneens toejuichen. Voor heel Indonesië mag men hopen dat zij in deze verwachtingen niet teleurgesteld zullen worden. .GENERALE' VERKIEZINGEN IN NOS-STUDIO HAARLEM (GPD) De gezamenlijke staten-verkiezingsoperatie van het ANP en de NOS zou een teken kunnen zijn van de stroomversnelling, waarin de communicatietechniek zich thans be vindt. Waren in 1946 nog 800 man per soneel nodig om de uitslagen te verwer ken en via de telex naar de kranten te brengen, thans zijn dat er nog maar 118. De invoering van de computer heeft veel rekenwerk tot een minimum terug gebracht. In de grote NOS-studio in Hilversum waren zij gisteravond bijeengekomen voor een generale repetitie. De PTT had 40 mensen afgevaardigd, het ANP 50, IBM 20 en Rank Xerox 8 man. De ge nerale repetitie begon precies om 19.00 uur. Gedurende een uur werden er tele grammen met fictieve inhoud aan de ver- werkingsploegen doorgegeven, met dien verstande dat er enkele .foutieve gege vens waren ingebakken.' Een van de or ganisatoren van de ANP-verkiezings- dienst, de heer A. van Rijn, kon ons om 20.00 uur voldaan meedelen, dat alle fouten er netjes uitgekomen waren. Met andere woorden, dat de computer van IBM die voor deze verkiezingen on geveer 300.000 gulden had geïnvesteerd niet gefaald had in de verwerking van de ingewikkelde codes, waarmee plaats van herkomst, betrouwbaarheid van de bron en percentageberekeningen waren vercijferd. IBM had speciaal een com puter uit Zwitserland laten overkomen, die reeds in november was geprogram meerd voor haar taak van a.s. woens dag. EXPLOSIE EIST NEGEN DODEN IN GROENLAND KOPENHAGEN (DPA) Een explo sie la een flatgebouw te Godthaab op Greenland, die zich zaterdag heeft voor gedaan, heeft naar maandag bleek, ne gen doden en drieendertig gewonden ge» eist. LUCHTMACHT INDONESIË SCHENKT PRINS BERNHARD B-25 BOMMENWERPER (Van onze correspondent) DJAKARTA Op liet hoofd kwartier van de Indonesische luchtmacht was zondag de rode loper uitgerold voor prins Bern hard die in zijn uniform van ge neraal van de Koninklijke Lucht macht verscheen. Na het spelen van het groot saluut door het mu ziekkorps inspecteerde de prins de erewacht (khakiuniform, blauwe helmen en lichtblauwe halsdoe ken), waarna de prins in de ont- vangstr4ial de ere-wing kreeg op gespeld door de chef-staf van de luchtmacht, luchtmaarschalk Soe- woto Soekender, in aanwezigheid van de chef-staf van het leger luitenant-generaal Oemar W'ira- hadikoesoema en de chef-staf van de marine admiraal Soedomo. In zijn toespraak heette lucht maarschalk Soewoto Soeken- dar de prins hartelijk welkom, mede namens minister van defen sie generaal Soeharto en memo reerde dat prins Bernhard tijdens de tweede wereldoorlog piloot was. In zijn dankwoord wees de prins op de bijzondere kameraadschap tussen luchtmachten ter wereld en zei met groot plezier de ere- wing te zullen dragen. Nadat aan wezigen hem hadden gelukge wenst, greep de prins de micro foon voor een bijzondere medede ling. De Indonesische luchtmacht heeft hem een B-25 aangeboden voor het Nederlandse luchtvaar- museum Prins Bernhard zei gro te bewondering te hebben voor de restauratie vam de bommenwer per, De B-25's, ook bekend als Mitchells, voerden bemand door Nederlandse piloten tijdens de tweede wereldoorlog vanuit Aus tralië operaties uit boven Indone sië. Het toestel zal per schip naar Nederland vervoerd worden- ADVERTENTIE

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 3