de BILT Grensoverleg over harmonisatie van industriebeleid zit in impasse Dr Kruisinga: Nog niet akkoord' met vestiging Pechiney Jammer dat Overslag op 1 april verdwijnt 2 Persoonlijk gesprek noodzakelijk Scheepsbouw GEEN VOLLEDIGE INSPRAAK VOOR VESTIGING VAN INDUSTRIEËN Moeilijk BRIL KIEZEN Scbr^rdte ALMANAK Opname Benzpyreen Fluor BESTOLEN AUTOMOBILIST VINDT EIGEN AUTO TERUG Sluiskil: voor ƒ200,- gestolen zeeuws EEN DODE EN ZWAAR GEWONDE BIJ ONGELUK TE AXEL Veel belangstelling bij begrafenis van D. Ganseman Initiatiefnemer actie mr Huber: geen politieke bedoelingen Minder volmachten Politie verwijdert opnieuw jongelui uit restaurette VERWAC PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 17 MAART 1970 STAATSSECRETARIS IN KAMERCOMMISSIE ECONOMISCHE ZAKEN: (Vam een onzer verslaggevers) DEN HAAG Staatssecretaris Van Son van economische zaken heeft maandagmiddag in de vaste commissie voor economi sche zaken uit de tweede ka mer uiting gegeven aan zijn te leurstelling over de ontwikke ling rond de harmonisatie van het industriebeleid in Benelux- verband. ,De resultaten van het overleg zijn tot nu toe teleur stellend en niet bevredigend', zei de staatssecretaris, toen de commissie zich zette aan - kor te behandeling van het .re gionale beleid in de grensgebie den'. In zijn reactie sprak de heer Van Son er zelfs over, dat deze zaak in een impasse zit: hij heeft de Belgische staatssecre taris uitgenodigd voor een per soonlijk gesprek om te trachten eruit te komen, zo deelde hij de commissie mee. Daarbij liet hij voorts weten dat er een perma nent comité aan het werk is om te zoeken naar de overeenkom sten ten aanzien van het indus trialisatiebeleid in Nederland en België. De staatssecretaris gaf dat antwoord op vragen van het KVP-commissie- lid W. P. G. Assmann, die had her innerd aan de BenelUx-conferentie van vorig jaar en die wilde weten hoe het staat met de uitvoering van wat over de ontwikkeling in de grens gebieden is afgesproken. Concrete vraag vam de heer Assmann: .Wor den de industriefaciliteiten wel op elkaar afgestemd?' In dit kader attendeerde hij erop dat Nederland zich bij voorbeeld po sitief heeft opgesteld ten aanzien van de verbreding van het kanaal Gent - Temeuzen èh ten aanzien van de plannen voor het Baalhoekkanaal, .zaiken die in de eerste plaats met België te maken hebben.' Staat te genover deze medewerking ook een tegemoetkoming van België op het vlak van de harmonisatie van de ves tigingsvoorwaarden?' Hij had voorts begrepen dat industrieën bij vesti-, ging in België worden gesubsidieerd tot eenderde van de te investeren be dragen en hij achtte het van groot be lang dat met betrekking tot deze za ken ,tot regelingen gekomen wordt.' escalatie van de subsidies aan indus- toe dat hij de commissie zal infor meren over de inhoud van de Belgi sche plannen, die hem binnenkort zul len worden toegezonden. De heer Assmann wees staatssecre taris Van Son nog op de gemeente lijke contacten over de grenzen heen en vroeg wat er door het rijk wordt gedaan om deze contacten te helpen bevorderen. Waarbij hij ook nog de grensoverschrijdende verontreiniging aanstipte. De staatssecretaris maak te melding van de grenscontaeten tussen regering en provinciebesturen en deelde mee dat hij in een gesprek met gemeentelijke vertegenwoordi gers heeft gevraagd over deze grens- gesprekken nauw overleg te plegen met de provinciebesturen en de rege ring om te voorkomen dat er zaken dubbel worden aangesneden. Eerder op de dag had de kamercom missie zich beziggehouden met de scheepsbouwindustrie. In antwoord op vragen van onder anderen de heren B. Goudswaard (ar) en C. F. van der Peijl (oh) deelde minister Nclissen mee, dat na de verhoging van de rentesubsidie voor de scheepsbouw van 3 tot 3,5 procent in de eerste twee maanden van 1970 voor een be drag van 404 miljoen gulden aan nieuwe opdrachten is gecontracteerd. Tnssen februari 1967 en december 1969 is in de scbeepsbouwindustrie voor 2 miljard gulden aan opdrach ten afgesloten. De minister conclu deerde dat de verhoging van de ren tesubsidie van reële betekenis is ge weest voor de orderportefeuille in de scheepsbouw. Hij deelde niet de vrees van het KVP-commissielïd dre M. W. Peij- neniburg, dat de scheepsbouw zich aan de opdrachten zou .overeten' in de periode van de rentesubsidie, tot medio 1971. ,De rentesubsidie heeft Nederland niet in een gunstige posi tie gebracht ten opzichte van andere landen. De handicap is voor een deel verdwenen. Er is een verantwoorde orderacceptatie', vond 'de bewinds man, die voorts meende, dat de Ne derlandse scheepsbouw nog niet vol ledig uit alle zorgen is. Op de vraag vani de heer Van der Peijl of de rentesubsidie na juni 1971 zal wor den verlengd, betoogde de bewinds man dat dit al eerder is gebeurd, maar dat dit toch bezien moet wor den tegen de achtergrond van de si tuatie dan. Chr lts Axel in actie voor onderwijsprojecten AXEL Leerlingen van de christelij ke lts in Axel hebben de afgelopen maanden circa ƒ1100,bijeengebracht voor onderwijsprojekten in Indonesië, Afrika en Brazilië. Dat gebeurde in het kader van de actie .Toon je hart eens', waaraan alle christelijke technische scholen in Nederland nebben meege werkt. De landelijke opbrengst was ruim 100.000,per school werd er uitge gaan van een streefbedrag van 1000. Het geld is bestemd voor het aanschaf fen van materiaal voor een christelijke technische school in midden-Java en het verbeteren van de huisvesting van chris telijke huishoudscholen in het Afrikaan se Remera en in Brazilië. De laatste twee projekten houden ook het opbou wen van een stuk maatschappelijk en gezinswerk in. De 150 leerlingen van de lagere klas sen die de actie in Axel hebben gevoerd, brachten de 1100, bij elkaar door balpennen en werkstukjes te verkopen, statiegeld en losse centen op te sparen en karweitjes te verrichten. Leraar G. D. Zegers coördineerde die inzameling. Hij zegt: ,Je hebt er geen idee van hoe nodig dat geld ïs. Bij de lts in midden- Java bestaat een ontstellend tekort aan. materiaal. De 400 leerlingen moeten het doen met één gewone en twee buig tangen, één lamp van 60 watt, één kleine radio en één soldeerbout. Het on derwijs dat daar wordt gegeven, kan uit sluitend theoretisch zijn'. Bij de huis houdscholen, waar de meeste leerlingen gezien de grote afstanden naar de woonplaats, intern verblijven, vormt de Mr J. F. G. Schlingemann (vvd): Ruimere voorlichting luchtverontreiniging ongerustheid tegen OOSTBURG ,Het is naar mijn stel lige overtuiging onjuist om vóór de ves tiging van een bepaalde industrie ai volledige inspraak mogelijk te maken', aldus de Zeeuwse VVD-J i js taan vo er der mr J. F. G. Schlingemann maandag avond tjjdens een druk bezochte, verkie zingsbijeenkomst in Oostburg. Hij stel de centraal, dat de kiezer vertrouwen moet hebben in de gekozenen: ,Wij kie zen met z'n allen provinciale staten en we weten, dat ze daar veel aandacht schenken aan zaken ais milieuhygiëne. Als in een vroeg stadium van onder handelingen met een vestigingskandi daat de zaak openbaar wordt gemaakt gaat de vestiging gewoon niet door. Dat is dus onmogelyk. Tot nu toe hebben wjj geen aanleiding gezien om ons ver trouwen in het beleid van gs dienaan gaande op te zeggen.' De heer Schlingemann stelde, dat ook een industrialisatiebeleid in eerste in stantie moet worden gevoerd door de daarvoor aangewezen colleges, uiteraard onder voortdurende controle van de ge kozen vertegenwoordigers. Mét zijn collega-tweede-kamerlid H. J. L. Vonhoff was de heer Schlinge mann vlam mening, dat de WD toe is aan een inbreng in het dagelijks be stuur van de provincie Zeeland. De heer Vonhoff noemde dit noodzakelijk, omdat de kiezer er dan van verzekerd kan zijn dat in ieder geval gekeken zal wor den naar de mens, die volgens de libe ralen prevaleert boven de maatschappij. Hij noemde als twee enige reële politie ke alternatieven het socialisme en het liberalisme. Volgens hem is een van de consequenties van het socialisme, dat ppimair stelt. De individuele mens in de weg staat: Omdat het socialisme de ontwikkeling van de maatschappij primair stellen. De individuele mens mag daar volgens ons nooit helt slacht offer van worden. Diens volledige ont- ilooling imoet op de eerste plaats wor- De heer Schlingemann trok als con clusie uit opmerkingen van de D '66- kandidaten Roodenburg en Kapenga, dat deze als aanhangwagen van Nieuw-Links fungeren, omdat ze als PvdA-kandidaten voor gs op progres sievere figuren als Van Poelje en Hoek hadden gehoopt. Het Terneuzense WD-raadslid A. van Breda Vriesman hield een pleidooi te gen inspraak door mensen, die niet we ten waar ze over praten. Volgens hem is men op de verkeerde weg. De heer Van Breda Vriesman betrok hierbij ook de ontwikkelingshulp, die hij voor Ne derland niet urgent achtte zolang er bij voorbeeld in Groningen een werkloos heidspercentage van 10 tot 12 is. De heer Schlingemann zei naar aanleiding van de .hartekreet' van het Terneuzen se raadslid, dat het de taak van het provinciaal bestuur is de op gang geko men industrialisatie in goede banen te houden en te leiden. Wat de luchtver ontreiniging betreft achtte, de heer Schlingemann een ruimere voorlichting gewenst: .Daarmee kan veel ongerust heid worden weggenomen.' Over inspraak zei de heer Vonhoff, dat hierbij een stuk risico zit, dat de libe ralen niet uit de weg willen gaan. Des gevraagd wilde de heer Vonhoff wel kwijt, dat hij gesuggereerde .linkse indoctrinatie' op scholen niet duchtte: ,Uit onderzoeken blijkt, dat de WD- aanhang bij kiezers onder dei 30 aan merkelijk hoger ligt dan het landelijk gemiddelde.' Hij zei vertrouwen te hebben in de jeugd, die zich zijns inziens kritisch op stelt: ,Het is helemaal geen nadeel als een onderwijskracht een bepaald stand punt heeft, mits hij zich daarvan maar bewust is.' Over de niet-studetrendo stu denten: .Deze zijn verre in de minder heid. Volgens ons moet iedereen het on derwijs waarvoor hij geschikt is ook kunnen ontvangen.' Staatssecretaris Van Son, die de regionale industrialisatie na het af treden van minister De Block heeft overgenomen betoogde ten aan zien van het regionale beleid in de grensgebieden, dat juist hier de in ternationale samenwerking het moei lijkst van de grond is te brengen, zowel in de EEG als in Beneluxver- band. Hij liet weten dat de strubbe lingen na de Beneiuxeonferentie niet zijn begonnen toen er een rapport over de probleemstelling rond <3e in ternationale samenwerking moest komen, maar dat de moeilijkheden i zijn begonnen toen een rapport over het gezamenlijk beleid moest worden vastgesteld. Vandaar zijn aankondi ging van het persoonlijke gesprek met zijn Belgische collega, om uit de impasse te geraken. Ir A. P. Oele (pvda) had er nog op gewezen dat in België een plan in voorbereiding is, waarin investerin gen voor regionale industrialisatie worden gekoppeld aan algemene in- dustriële investeringen. Ia dit ver- hand noemde hij het PvdA-pla® om' een orgaan voor de regionale indus trialisatie op te richten en meende da.t men in België het belang van een dergelijke coördinatie kennelijk wél ziet. Hij was overigens bevreesd dat juist België zal voorgaan in de (ADVERTENTIE) belangrijke beslissing., kijk eens bij OPTICIEN een naam in brillen St-Jacobsstraat 14 VLISSINGEN - Telefoon 2398 Leeuwse Toen orüangs een jong, aamltomend fotograaf door dit dagblad werd uitgezonden om in Middelburg een opname vam- het niemoe zwembad te makenkeerde hij terug met een aamtojl negatieven, vmaro-p uit sluitend grote hopen grond te zien waren, die men, zo viel uit de reeks af te leiden, aan het ver plaatsen was. Maar geen enkele opname toonde ook maar een glimp van een zwembad-in- aambouv}. Een ouder collega bezag de nega tieven en schudde zorgelijk het hoofd. ,Waar heb je dan toch gestaan ,Ojt een hoog gebouw', zei hij. Hij had crp het niemoe zwembad gestaan. Slot van pagina 1 zijn energie onmiddellijk kwijt op het landelijk koppslnet, Bovendien ben ik «en groot voorstander van kerncen trales langs de kust. Dat is altijd nóg beter dan centrales op aardgas, uit een oogpunt van milieuhygiëne'. Ook de ,zaaik' vam de eventuele uit stoot van benzpyreen door Pechiney en de manier, waarop dit vermoeden aan de orde gesteld. De staatssecre taris noemde het een gebrek aan coördinatie binnen zijn eigen departe ment, dat deskundigen daarover in een laat stadium zijn begonnen zich zorgen te maken, terwijl toch een ambtenaar van hetzelfde ministerie op een reis naar met Pechiney ver bonden bedrijven in de Verenigde Staten deze kwestie in het geheel niet heeft aangeroerd. Dr Kruisinga toonde zich wat ge ïrriteerd over mensen, die deze benz- pyreen-zaak met politieke motieven wat overtrekken, terwijl ze zelf in een kleine ruimte sigaretten zitten te roken die een vele malen grotere hoeveelheid benzpyreen verspreiden dan een bedrijf als Pechiney ooit zou doen. ,Men is dan uit op het sorteren Wat de fluor-uitstoot bij Pechiney !ti het Sloe betreft (op net ogenblik wordt die berekend op ongeveer 12 kilo per uur) zei dr Kruisinga nog: ,Aan de absolute giftigheid vam fluor wordt vaaJk te zwaar "-*■ een kwestie vam concen lei factoren zoals de h< schoorsteen en de nazorg Saarbij zijn van bijzonder belang. Bovendien wordt de fluor-uitstoot van geval tot geval bekeken'. De staatssecretaris juichte de beslissing vam Amsterdam toe, waarbij een vestigingsvergun ning voor het Franse bedrijf vam Pro- gil werd geweigerd. Op de vraag of aeze opvatting van ijn kant ook geldt voor een eventuele vestiging van Prog.il elders, merkte dr Krui singa op, dat de n"" eisen op een bepaald hangen van de plaatselijke omstan digheden. En dat is vooral im Amster dam het geval geweest. Wat zijn departement betreft, maakt de staatssecretaris er nog met voldoening melding van, dat per 1 januari 1970 in Zeeland op net 'gebied vam bouwactiviteit voor de volksgezondheid een totaalbe drag vam ƒ18 miljoen lm uitvoe ring BERGEN OP ZOOM (ANP) De poli tie van Bergen op Zoom heeft gisteren drie knapen van 15 jaar uit Oudbeijer- land aangehouden wegens diefstal van auto's. Dat gebeurde, nadat zij waren ontdekt door een automobilist, van wie ze de avond tevoren een gehuurde auto hadden ontvreemd. De bestolen automobilist alarmeerde zondagavond wel de politie, maar het onderzoek leverde geen resutaat op. Gisterochtend ging de man zelf nog eens in eem amdere auto op speurtocht, en hij had geluk. In de binnenstad van Bergen op Zoom zag hij drie kanpen in zijn bij een garage gehuurde aulo rijden. Hij wist hen idem te rijden, maai- de jongens vluchtten. De inmiddels gewaarschuwde politie ltield de knapen later aan, toen ze probeerden een lift te krijgen. SLUISKIL Bij een inbraak in een woon-w<inkelpand "aan de Kamaalweg in Sluiskil, bewoond door de wed. Ver- schueren, is in de nacht, vam zondag op maandag voor circa 200 gestolen. De dader(s) kwam(en) binmen via de achterdeur. Uit een kast werden 4 spaarpotten meegenomen (met een klein bedrag) em uit de keuken een tas met ƒ1 60 erin, eigendom van een schoon zoon van mevrouw Versclvueren, die bus chauffeur is. Een portefeuille, aanvan kelijk ook vermist, werd later op korte afstand van het huis teruggevonden. Er zat op het moment van de diefstal overigens geen geld in. AXEL Bij een verKcersotigeluk op «Ie I.angeweg te Axel Is gisteravond «Ie 18-jarige Jan van Rijn uit Axel om het leveu gekomen. Zijn vriend, de J 9-jarige Nico Bollenum, werd zwaar gewond in liet .lutianaziekenhuis te Temeuzen op genomen. Van het ongeluk, dat zich omstreeks kwart voor tien voor deed, zijn geen ge tuigen. zodat de juiste toedracht van het ongeluk niet bekend is. Vast staat dat de auto waarin de slachtoffers re den. met grote snelheid van de weg is feraakt, en na enkele malen over de op geslagen te zijn in de sloot tót stil stand kwam. De overledene moet on derweg uit de auto geslingerd zijn, want zijn stoffelijk overschot werd 20 a 30 meter van het autowrak gevon den. De bewusteloze Nico Bolleman verleend is de heer Bolleman naar het Terneuzense ziekenhuis overgebracht. Ook het stoffelijk overschot van de heer Van Rijn werd daarheen gebracht. K.APELLE Onder zeer grote belang stelling is maandagmiddag op de alge mene begraafplaats te Ivapelle liet stof felijk overschot ter aarde besteld van de achttienjarige luchtmachtmilitair, D. Ganseman uit Kapelle. Zoals bekend, overleed de heer Ganseman donderdag morgen aan de opgelopen verwondin gen bij een val van de zogenaamde kelbaan' bij de luchtmachtkadersc te Sehaarshergen. Bij de begrafenis, die met militaire eer geschiedde, bevonden zich een aantal ho ge luchtmachtofficieren, waaronder ook generaal Kramer, commandant lucht machtopleiding, alsmede de commnndant van de kaderschool te Sehaarsbergen, kolonel R. Hemmes. Er waren ook zeer veel jongeren die hun vriend de laatste eer kwamen bewijzen. De begrafenisplechtigheid werd vooraf gegaan met een rouwdienst in de Ne derlands hervormde kerk die werd ge leid door de plaatselijke predikant ds E. P. J. Jebbink. In de kerk stond het met de Nederlandse driekleur bedekte stoffelijke overschot opgebaard omringd door een schat aan bloemen. Als schrift lezing had ds Jebbink gekozen Joh. 14: 1-3 én Romeinen 8 31-35a, uit welke schriftgedeelten hij ook zijn prediking hield. Nadat staande gezongen was Blijf bij mij I-Teer, want de avond is nabij' werd onder orgelspel de kist met het stoffelijk overschot door militairen van de kaderschool de kerk uitgedragen. De bloemen werden allemaal gedragen door leden van de jeugdsociëteit ,De Can us' waarvan de heer Ganseman secretaris was. Voorafgegaan door een detache ment luchtmachtmilitairen vertrpk de lange stoet vervolgens onder geroffel van omfloerste trommen en muziek van hoornblazers naar de begraafplaats waar na een vuursalvo en het spelen van ,The Last Post' de commandant van de kaderschool, kolonel R. Hem mes een korte toespraak hield. De heer J. J. Ganseman, dankte als oom van de overledene voor de betoonde belang stelling. In het gemeenschaphuis ,De Vroone' was er vervolgens gelegenheid tot condoleren, waar eveneens zeer ve len gebruik van maakten. GOES De initiatiefnemers voor de krijgen als burgemeester hebben de Goese burgemeesterskwestie niet in het politieke vlak willen trekken. Dat heeft één van de initiatiefnemers, drs J. van der Wonde uit Goes naar pas nu is bekendgemaakt enkele dagen voor de tweede hearing van de commissaris met de Goese raad schriftelijk meegedeeld aan de commissaris der koningin in Zeeland. De heer Van der Woude herinnert er in zijn brief aan: .Op 31 december mocht ik u een afschrift doen toekomen van sen schrijven namens een tiental onder tekenaars gericht tot de minister van binnenlandse zaken met betrekking tot de per 1 januarj 1970 vacerende bur gemeestersbenoeming te Goes. De on- (ertelcenaars spraken daarin hun veront waardigde verwondering uit over de gang van zaken in deze, en trachtten een bescheiden licht te laten vallen op de verdiensten, die zij in de heer Huber als burgemeester onderkenden en op de diensten, door hem aan de Goese ge meenschap bewezen. Zij kwamen op te gen het onrecht een bekwaam en zeer interger man en diens gezin aan gedaan.' De heer Van der Woude kwam Sn zijn brief aan de commissaris tot de con clusie, dat sinds de brief van 31 decem ber het vorig jaar, de zaak in liet poli tieke vlak is getrokken. Hij wees erop, dat de ondertekenaars niet die opzet hebben gehad. ,Zij hebben niet geijverd voor de benoeming van een CHU-burge- meester, maar voor herbenoeming van de heer Ilubor', aldus de heer Vau der Woude. Hij maakt duidelijk, dat de groep on dertekenaars van de eerste brief be stond uit 3 partijlozen en leden van de KVP, CHU, PvdA en VVD. Dra van der Woude stelde dat ook het resultaat •an de handtekeningenactie een zeer redlfferentieerd beeld vertoont. )verigens stelde hij, dat de hearing inmiddels eind februari gehouden zich richt tot 21 raadsleden, waarvan er 14 de heer Hubert nooit in zijn func tie hebben meegemaakt, ,10 daarvan zijn zelfs afkomstig uit de voormalige bui ten-gemeenten; zij zullen, de ex-burge- meester niet: of nauwelijks kennen.' De heer Van der Woude attendeerde de commissaris erop, dat van hen die 4 of 6 jaar met de heer Huber hebben sa mengewerkt als wethouder of als raads lid 8 personen van verschillende par tijen hebben getekend. Hij concludeerde dat de heer Huber gezien wordt als iemand, die boven de plaatselijke par tij-politiek staat. Aan het slot van zijn brief schreef de heer Van der Woude dat de raad inzake de burgemeestershearing moeilijk de stem van de burgerij kan zijn, omdat de kwestie bij de verkiezingen geen rol heeft gespeeld. Jubilerende burgemeester Dierick VLISSINGEN-HAARLEM (GI'D) Als men mag afgaan op het bij dpW provinciale statenverkiezingen aan- tal afgegeven stenivolmaeliteii, dan Ufiq er «le voorzichtige conclusie uit worden getrokken dat de publieke belangstel, ling aanzienlijk minder is. Nu de op. komstplicht is afgeschaft schijnt er een respectabel aantal thuisblijvers to zijn, Wij vroegen aan de verkiezingsbureau» wat cijfers «lie «Ie geringere belangstel, ling duidelijk illustreren. Ook in Zeeland blijkt het aantal afg*. geven stemvolmachten aanzienlijk lager dan vier jaar geleden. Dit komt over. met het landelijk beeld. In Vlissin- bijvoorbeeld werden bij de vorige slatenverkiezingen 615 stemvolmachten afgegeven, terwijl er voor de verltie- zingen van aanstaande woensdag slecht» 165 zijn afgegeven. I-Iel aantal stemvol machten in Zierilczee bedroeg vier jaar feleden 210, terwijl er nu 78 zijn afge. ;cven. Bij «ie gemeente Middelburg wa- en globale cijfers bekend: ongeveer 400 volmachten dit jaar en ongeveer 600 vier jaar geleden. De grote steden geven het volgend» beeld te zien( tussen haakjes het aantal volmachten dat in 1966 werd afgege ven): Amsterdam 1700 (7500); Rotterdam 2354 (6653); Den Haag 1242 (4800); Utrecht 900 (3000); Groningen 900 12200); Den Bosch 74 (727); Maastricht 85 (578); Haarlem 274 (1493). Grenslijn was niet van invloed op dorpssamenleving KOEWACHT/OVERSLAG Als het Zeeuws-Vlaamse Overslag op 1 april als zelf standige gemeente verdwijnt, zal dat niemand meer spijten dan burgemeester G. C. E. M. Dierick. Na 35 jaar bur gemeesterschap een jubi leum dat volgende week uit bundig wordt gevierd be schouwt hg de 251 inwoners bijna stuk voor stuk als per soonlijke kennissen. Het is dan ook geen wonder, dat de heer Dierick zich in Overslag meer burgervader dan burge meester voelt. >UC KD11U - maar dal is een bijkomstigheid die op het leven in dit afgelegen Zeeuws-Vlaamse grensdorp nooit van invloed is geweest. Evenmnn trouwens als de landsgrens, die dwars door het dorp loopt, maar waardoor de dorpsgemeenschap niet in tweeën werd gesplitst. In totaal heeft Overslag bijna 1000 inwoners, waarvan er 3/4 in Bel gië wonen. Kerkelijk behoort het dorp tot één parochie en ook de verenigingen trekken zich va.n de grenslijn niets aan. Het vereni gingsgebouw, de kerk en de be graafplaats zijn aan de Belgische kant van de grens te vinden, maar de Nederlandse gemeenteraad be taalt voor al deze gek om in zo'n plaatsje een sport complex of een zwembad te bou- Woningen Tot voor een jaar of tien was Overslag ronduit de armlastige gemeente. Maar dat veranderde dank zij de bijdragen uit het ge meentefonds. Drie jaar geileden schafte de gemeenteraad alle plaatsef.ijke belastingen af. De bij dragen uit het gemeentefonds wa ren voldoende om alle noodzake lijke werken te financieren. Met iets van spijt in zijn stem ver telt burgemeester Dierick, dat er bij de herindeling nog een bedrag van 150.000,- naar Axel gaat. .We konden voor,dat geld met de beste wal van de wereld geen be stemming meer vinden. De straten, de troittolrs en de riolering zijn in orde. Iedereen heeft waterlei ding en elektriciteit. En het ds te Wat burgemeester Dierick bijzon- tier spijt is, dat Overslag nooit woningwetwoningen kreeg toege wezen. Het gemeentebestuur vroeg er wel ieder jaar twee aan, maar die aanvraag werd nooit gehono reerd. Er is nu wel een bestem mingsplan in gereedheid gebracht, maar de eigenlijke woningbouw zal aan het gemeentebestuur van Groot-Axel moeten worden overge laten. Over de samenwerking met de ge meenteraad van Overslag heeft burgemeester Dierick niets dan lof. Tot voor een jaar of 12 be hoorden alle raadsleden tot één lijst, waardoor gemeenteraadsver kiezingen achterwege konden blij ven. De komst van een tweede lijst veranderde niets aan de goe de samenwerking. Meestal heeft Overslag aan de wettelijk ver plichte zes raadsvergaderingen per jaar voldoende. Het zakelijke gedeelte lis over het algemeen snel achter de rug. ,De staart van de vergaderingen is aanzienlijk langer dan de verga dering zelf', zegt burgemeester Dierick. De heer Dierick, die tevens bur gemeester van Koewacht is, heeft Overslag sinds 1938 vanuit d«ize Laatste gemeente bestuurd. Dat gebeurde met twee, over het al gemeen goed bezochte, zitdagen per week. Bestuurlijk was de band tussen Overslag en Koe wacht overigens toch nauw, want de gehele gemeenteadministratie van Overslag werd en wordt op het gemeentehuis van Koewacht verricht. Tot 1942 deelde Overslag behalve zijn burgemeester ook zijn gemeentesecretaris met Koe wacht. Maar na de pensionering van de heer De BLiek werd bur gemeester Dierick tevens met de functie van gemeemtesecretarfe in. Overslag belast. Als burgemeester van Koewacht had de heer Dierick over drie jaar een goede kans gemaakt een voor Nederland misschien wel uniek jubileum te lammen vieren. Het burgemeesterschap van Koewacht zou dan namelijk 100 jaar achter een van vader op zoon door Die- rieks zijn bekleed, ,11c zou zelf tot aan mijn pensionering 99 jaar hebben vetgemaakt', zegt burge meester Dierick, ,imaar da.t ene jaar had ik er misschien wel bij kunnen smokkelen.' Burgemeester Dierick is niet van plan zich na de herindeling nog met de gemeentepolitiek te be moeien. I-Iij heeft zich de afge lopen vijf jaar op het kweken van planten, bomen en druiven toegelegd. .Daardoor ben ik er ze ker van cat ik iets om handen heb', aldus burgemeester Dierick. (ADVERTENTIE) Lange Delft 44 - hoek Segeersstraat 4a, Middelburg MIDDELBURG De Middelburgse po litie heeft maandagmiddag opnieuw een vijftal jongelui uit de restauratie bij Vroom en Dreesman moeten verwijde ren. Dit keer betrof het geen ambonese jongens. De jongelui hingen in de res tauratie rond zonder wat te gebruiken. De directie sommeerde hen te vertrek ken om mensen die wel wat 'wilden consumeren de gelegenheid te geven een plaatsje op te zoeken. Maar daaraan wensten de jongelui niet te voldoen. Toen de politie arriveerde wilden zs aanvankelijk ook niet vertrekken. Dat. bracht de politie ertoe de jongelui voor- verhoor mee naar hei: bureau te ne men. Tegen de jongelui N. C. F., C. J. A. C., M. C. H., H. J. O en C. A. de P. werd proces verbaal opgemaakt wegens lokaalvredebreuk. Inbraak in villa leverde niets op VLISSINGEN Nog onbekende da ders hebben zaterdagochtend in de vil la van de familie De B. aan de Nieuwe Vlïssingseweg te Vlissingen ingebroken. Pas in de loop van de middag, bij thuis komst, bemerkten de bewoners dat er ongewenst bezoek was geweest. Er werd onmiddellijk aangifte van de inbraak ge daan bij de Vlissimgse politie. Do in brekers, die via drie ingeslagen ruiten van de achterkanthet huis betraden, hebben geen buit kunnen meenemen. MEER WIND Veel bewolking met plaatselijk enige regen. Matige lot krachtige, aan «Ie kust tot hard toenemende zuidwestelijke wind. Maximumtemperaturen omstreek» 8 graden. maandag om 18.00 u Tijdelijk regen, later opklaringen, tem peraturen overdag in het algemeen iets onder, maar in de nacht boven normaal Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland: Voor woensdag; aantal uren zon: 0 tot 4; min. temp.": 0 tot 5 graden boven normaal; max. temp.: van ongeveer nor maal tot 3 graden onder normaalkan» op een droge periode van minstens 12 Uur: 60 procent; kans op een geheel droog etmaal: 20 procent. Normalen voor 17-21 maart, respectie velijk min. temp. en max. temp.: Den Helder 3 S Eelde 1 9 De Bilt 2 10 Vlissingen 3 9 Zuid-Limburg 3 11 ZON EN MAAN 18 maart Zon op 06.49 onder 18.49 Maan op 13.42 onder 05.33

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 2