ZELANDICA Skhoordat ik3!% rente kan krijgen als ik mijn salaris op een Amro Privérekening iaat overmaken. Klopt dat? Giroservice? De Amro Bank is ervoor. Inbraakpoging leverde niets op Laatste raad IJzendijke Parkeerhavens in de Westerscheldestraat ,BU INDUSTRIEVESTIGINGEN WACHTEN TOT HET GROENE LICHTJE BRANDT' Financiële steun voor folkloristische markt in Middelburg Gemeentelijke dienst in gymnastiekzaal PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG ló MAART 1970 ln een verslag van 1153 aan de paus zegt bis- I schop De Castillion van Brugge dat het gebied van zijn bisdom dat over de grens was gelegen voor /tem. nog steeds niet toegnnghelijk was. Wel mochten de beide seculiere priesters in Sluis en IJzendijke, die op het gebied van de Verenigde Provinciën geboren moeten zijn, hun zielzorgelijke functies daar vrij uitoefenen. Met niet aflatende ijver zet de heer G. A. C. van Vooren zijn studie over de positie van de katholieken in westelijk Zeeuwsch-Vlaanderen voort. In het pas verschenen jaarboek .Appeltjes van het Meetjesland' 1969. schrijft hij over de toestand van de Staatse katholieken en de Middelburgse missie van 1737 tot 1804. Buiten Sluis en IJzendijke moesten de in aanhef genoemde priesters de sacramenten meer in het verborgen toedienen De missionarissen uit Middelburg, vlak bij de grens gelegen, gingen geregeld in burgerkleren naar Staats ge bied om de katholieken te bezoeken en de sacramenten der ster venden toe te dienen. De katholieken uit de streek van Aardenburg waren in de 18e eeuw kerkelijk op Middelburg in Vlaanderen aange wezen. Tijdens het Franse bewind, in 1804, werd Aardenburg een zelfstandige parochie, waartoe ook Bede, St-Kruis en omliggende polders kwamen te behoren. ,Met de aanstelling van een eigen pas toor te Aardenburg kwam een einde aan het missiewerk vanuit Middelburg, dat 121 jaar had geduurd.' In de 18e- eeuw was de kerkgang van de katholieken uit de streek van Aardenburg naar Middelburg in wintertij bepaald geen sinecu re. De wegen waren dan zo slecht da.t men niet per rijtuig kon gaan. Was de afstand Aardenburg - Middelburg .slechts' een half uur gaans, in vele andere gevallen betekende het een uur lopen. Voor Middelburg in Vlaanderen was de kerkgang van niet te onder schatten economische betekenis. De kerkgangers van over de grens sloegen hier hun voorraden in voor huishouden en hofstede. ,Op het platteland was het nan.elijk gebruik om daar waar men de kerk bezocht voor of na de dienst zijn inkopen te gaan doen en terwijl de vrouwen hun inkopen deden, bezochten de mannen dikwijls de herberg of de ambachtsman.' 'Na het binnentrekken der Fransen in 1794, maakte de publikatie van de staten-generaal op 30 april 1795 melding van het intrekken der plakkaten tegen de katholie ken. In een vrije staat hoorde geen onderscheid te zijn tussen bur ger en burger ter zake van hun godsdienstige begrippen. Hetzelfde jaarboek bevat nog een artikel van L. Stockman over de watering van Eeklo (1240-1406). Het is een stukje waterschaps geschiedenis waarbij het ging om de vrije afvoer van het overtol lige water uit dit gebied. De Gentenaars hebben met het graven van de Lieve naar Aardenburg de afvoer geblokkeerd ten gevolge waar van de bewoners van Eeklo een nieuwe verbinding met Aardenburo- tot stand moesten brengen, die later de Eeklose watergang werd genoemd. Er werd hierbij gebruik gemaakt van de kanaaltjes voor de turf exploitatie. Een en ander maakte een georganiseerd water schap noodzakelijk, dat in 1406 zijn zelfstandigheid verloor. «'•''■AAA'WWWVWWWVVVVWVWW'iA/VVWVsAAAAi'VWVVvVVVV ZUIVERINGS INSTALLATIE BIJ NIEUWESLUIS GROEDE De raad van Groede heeft in zijn vergadering van vrijdag enkele subsidieverzoeken in bespreking geno men. Afwijzend werd beschikt over on der meer het verzoek van de recreatie- commissie en de plaatselijke toneelvere niging. De raad was van mening dat het nieuwe college van Oostburg over dit soort verzoeken zal moeten beslissen. De heer J. Vermeulen (pvda) walde aan vankelijk de toneelvereniging nog wel subsidiëren, maar de voorzitter was van mening dat het verzoek te weinig over zicht gaf van de mate van noodzaak. Een bestaande subsidie van 0.17 per inwoner voor de stichting streekjeugd- centrale werd wel ingewilligd. De re gionale woningbouwvereniging Zwsch- Vlaanderen zal tweemaal 12 bej; woningen en 16 woningwetwoningen gaan Douwen en met de bouw van de eerste serie bejaardenwoningen zal reeds in mei worden begonnen. De raad besloot daarom de grond te verkopen aam de woningbouwvereniging tegen 28,20 per m2. De lozing van het afvalwater langs de kust schijnt nu spoedig mogelijk te zijn. Verwacht mag worden dat gs niet langer bezwaar zullen maken tegen de bouw van een zuiveringsinstallatie en de kostenraming hiervan werd door de raad bij wijziging van begroting vast gesteld. De zuiveringsinstallatie zal gebouwd worden in de buurtschap Nieuwesluis. Als dektoingsmiddelen voor deze uitgave zijn aangewezen de hogere inkomsten die worden verkregen uit de aanpassing van de gemeentelijke belastingen van Groede. aan het niveau van Oostburg. De raad stelde zich voorts garant v een geldlening, aan te gaan door de re gionale woningbouwvereniging Zwsch- Vlaanderen, nodig voor de douw van bejaarden- en woningwetwoningen, dit onder het beding van eerste hypotheek. Omdat deze vergadering naar alle waar schijnlijkheid de laatste werkbijeenkomst van de raad van Groede was dankte de voorzitter de raadsleden voor de wijze waarop medewerking gegeven is in het belang van de gemeente Groede. Onderzoek van geloofsbrieven nieuwe raadsleden in Axel AXELEen onderzoek van de ge loofsbrieven en toelating van de nieu we raadsleden is een van de punten voor de eerstkomende vergadering van de raad vam Axel, op dinsdag 17 maart. Uit een toelichting op de agenda blijkt, dat de heer R. S. M. Janssens uit Koewacht (Lijst: Algemeen Belang) benoemd is verklaard ter vervulling van- de plaats die openviel doordat de heer H. van Damjne zijn benoeming niet aan nam. Dit is het gevolg van een onder linge afspraak, ten aanzien van de voor keurstemmen. La de vergadering komen verder voor stellen met betrekking tot wijziging van de bezoldigingsverordennng van de ge-, meentesecretarissen en het vaststellen van (kleuter) onderwrijsvergoecMngan en. -voorschotten aan de orde. Geloofsbrieven nieuwe raadsleden van Oostburg OOSTBURG Een onderzoek van de geloofsbrieven van de nieuwgekozen raadsleden is een vam de agendapunten voor de vandaag, maandag te houden raadsvergadering in Oostburg. Verder zal de raad de omderwijsvoorstellen vast stellen. T0RNEUZEN In het kantoor van NV Aug. de Meyer Zonen's scheepvaart expeditie en agentuurmaatschapprj aan de Westkolkstraat in Terneuzen is in de nacht van donderdag op vrijdag naar de politie aanneemt een poging tot diefstal gedaan. Het kantoor moet be zocht zijn door één of meer onbekenden, omdat 's morgens ontdekt werd dat een bureau uit het slot getrokken was. Het is kennelijk alleen bij pogingen gebleven om het bureau te openen. Er is verder namelijk niets overhoop gehaald en er wordt ook niets vermist. IJZENDIJKE De raad van IJzen dijke komt domderc de voor het laatst dering bijeen. Er is rimig geen agenda opgesteld. ZUIDZANDE KRIJGT 25 BEJAARDENWONINGEN ZUIDZANDE De raad van Zuidzande heeft in zijn vergadering van vrijdag de plaatselijke EHBO niet een subsi die van 375 bedacht. Er werd een be drag van 3 .210 gevraagd. Van de re gionale woningbouwvereniging Zwsch- Vlaanderen is de toezegging ontvan gen dat men kan overgaan tot de bouw van 25 bejaardenwoningen, ue woning wetwoningen van de gemeente znllen voor een bedrag van 348.000 aan deze woningbouwvereniging worden overge dragen. De gymnastiekvereniging die in korte tijd is uitgegroeid naar een ledenbe stand van 75, kan nu gebruik maken van de nieuwe gymzaal voor de symbolische prijs van 3 per uur. In totaal worden er 27 les- en oefenuren gegeven. De heer A. Moll (pchr) vond dit bedrag zeker niet te hoog en de heer J. Ris- seeuw (gb) had het volste vertrouwen dat de exploitatie rond zou komen. Mevrouw Van Deursen-Langeraad werd met algemene stemmen benoemd tot schoonmaakster van de ol school. Er zal verbetering komen in de straat verlichting van Mariastraat, Bruggen- dijk, Akkerput en Sluisestraat. In het uitbreidingsplan komen twee nieuwe straten, de Antwerpenstraat en Havenstraat, volgens voorstel van de heren Moll en Kools (gb). UITWISSELINGSEXPOSITIES VAN ZEEUWSE EN BRABANTSE KUNSTENAARS MIDDELBURG B en w van Middel burg wiüen, als de raad zich tenminste akkoord verklaart, graag een subsidie verstrekken van ƒ1000 om een uitwis selingsexpositie in te richten va(n Bra bantse kunstenaars in Middelburg en Zeeuwse kunstenaars in Bergen op Zoom. De organiserende stichting Etce tera te Bergen op Zoom stelt zich ten doel beeldende kunstenaars en publiek nader tot elkaar te brengen door het organiseren van tentoonstellingen op voor kunstenaars en publiek zo gunstig mogelijke voorwaarden. De stichting wil graag in april veertien dagen in de Vleeshal exposeren met kunstwerken van Brabantse kunstenaars. MIDDELBURG Er zal 19.000 nodig zijn voor het maken van parkeerhavens in de Westerscheldestraat. Aan beide zijden van deze straat worden regelma tig auto's geparkeerd, waardoor de door gang van het verkeer wordt belemmerd en de veiligheid van het verkeer in de ze straat "in gevaar wordt gebracht. Aanvankelijk is gedacht aan het rnaken van een veerbod om aan één zijde te parkeren. B en w stellen nu echter voor om d'e voorkeur te geven aan de aanleg van twee parkeerhavens voor de terug-, springende flats, totaal ruimte biedend aan 49 auto's. Filmvorming tzt in subsidiebeleid van de provincie MIDDELBURG Gs van Zeeland zijn met de culturele raad van mening dat te eniger tijd zal moeten worden over wogen de filmvorming mede in het cul- tuursubsidiebeleid van de provincie te betrekken. Gs zeggen dit in antwoord on vragen van de commissie voor de, financiën met betrekking tot het sub sidieverzoek van de stichting Cefa film- de film vorming werikzame en eventueel nog actief wordende instituten in een hecht provinciaal samenwerkingsver band, oabeen redelijke garantie biedt voor een im primciepe provinciale' voor de Zeeuwse bevolking bereikbare voor ziening, Lijkt ons dan echt' noodzake lijk'. Volgens gs ligt hier een belang rijke taak voor de gemeenten wier in woner. direct bij het vormingswerk wor den betrokken. Voor zover het gs be kend is. bestaat er geen provinciaal fe deratief verband van filnivormingsinsti- tuten. Het is gsbekend dat bij een aan tal van deze instituten odk het levens beschouwelijk Dat klopt. Bij de Amro Bank krijgt u behalive een plezierige giroservice ook nog eens 3 '/i% rente over uw tegoed. Natuurlijk staan ook alle andere Amro diensten voor u open.. Als u nog geen rekening hebt, bedenk dan dat meer en meer bedrijven de salarissen gaan uitbetalen op de moderne manier: giraal. Dat wellicht ook u binnenkort voor de keus staat via welke instelling u uw geld wenst te ontvangen. Verstandig om dan de Amro Bank te kiezen. Leest u maar. Over de giro service van de Amro Bank plus 3 ^2% rente. Vanzelfsprekend biedt de Amro Bank u ais privérekeninghouder dezelfde girovoordelen als elke andere giro-instelling. Voordeel 1: de Amro Bank regelt gratis al uw betalingen zoals gas, licht, huur, verzekeringen, abonnementen enz. Met één opdracht is dat geregeld. Voordeel 2: de Amro Bank zorgt graag voor uw acceptgirokaarten, u geeft ze eenvoudig aan ons, wij doen de rest. Voordeel 3: via uw Privérekening kunt u iedereen betalen die een bank-, post- of gemeentegirorekening heeft, (En iedereen kan betalen!) Voordeel 4: de Amro Bank bezorgt u thuis een helder overzicht van inkomsten en uitgaven. Extra voordeel: op uw Amro Privérekening krijgt u ook nog eens 3V2% rente. Over de vele diensten van de Amro Bank die tot uw beschikking staan. Hebt u een Amro Privérekening, dan hebt u veel vóór op de mensen die zo'n rekening missen. U bent kliënt van de Amro Bank en dat betekent dat u van alle Amro diensten kunt profiteren. Wilt u sparen? Dat kan! U kunt zelf kiezen hoeveel rente u voor uw spaargeld wenst te ontvangen: van 41h tot 7%. Wilt u lenen? Dat kan! Waarvoor u ook geld nodig hebt, de Amro Bank leent het u graag. Wilt u de Groene Betaalcheques? Dat kan als u een Privérekening hebt. U kunt er bijna overal kontant mee betalen zonder één cent op zak. Wilt u verzekeringen afsluiten? Buitenlands geld of cheques kopen voor de vakantie? Hét kan allemaal! Wij zeiden u ai: bij de Amro Bank staan alle bankdiensten tot uw beschikking. Over de Amro Bank waar iedereen altijd van harte welkom is. Wat uw inkomen ook is, u bent altijd een gewaardeerde kliënt. De Amro mensen leren u persoonlijk kennen en staan u graag te woord. Zij vinden het gewoon plezierig u te helpen, u met raad en daad terzijde te staan. U bent vrij om op elk gewenst moment geld te halen of te brengen. De Amro Bank is een dienstverlenend instituut. Let wei: dienstverlenend. U-hebt nu gelezen waarom het gemakkelijk en voordelig is een Amro Privérekening te hebben. Waarom loopt u niet even langs bij een van de 600 kantoren van de Amsterdam-Rotterdam Bank? W. Huson (ar) over inspraak Geen publikaties in eerste stadium OOSTBURGDe vestigingsplannen van nieuwe industrieën in Zeeland moe ten niet in het eerste stadium via dt krant bekend gemaakt worden.' Dat is de mening van de heer W. Huson, AR- lid provinciale staten, die wel grote waarde hecht aan de mentale instelling van de bevolking ten opzichte van in dustrialisatie, maar dit niet gepaard wil zien met bevolkingsinspraak vanaf het eerste begin'. De heer Huson is een voorstander van behandeling van vestigingspro blemen binnen bestuurderskringen, echter in overleg met kundige volks vertegenwoordigers (zoals een ad viesraad voor de provinciale staten- waarbij geheimhouding moet worden betracht tot ,het groene lichtje gaat branden'. Hij zei dit vrijdagavond op een zeer matig bezochte vergadering van de cen trale AR-kiesvereniging Oostburg, waarop ook de heren D. Geuze (lid pro vinciale staten) en I. Filius (wethouder van Vlissingen) aanwezig waren. De heer Huson zei wel degelijk prijs te stellen op de vaak wel simplistische publieke opinie, maar wees uitge breide discussies in het emotionele vlak van de hand. Omdat hij er van overtuigd is dat de bevolking mensen kan leveren, die in bepaalde opzichten zeer deskundig kunnen zijn, sprak hij zich uit voor besprekingen binnen bestuurderskringen op bredere schaal, dat wil zeggen in overleg met deze personen. Hij wees verder op de belangrijke be tekenis van industrievestiging in Zee land en bracht hiermee ook het nog be palende karakter van landbouw en re creatie in verband. .Industrievestiging is van levensbelang voor de ontwikke ling van onze provincie', zo zei hij, ,maar industrie alleen is niet de oplossing. Het karakter van landbouw en recreatie ln Zeeland is een zeer voornaam punt en daarom moeten we tot een compromis komen, ook voor ons zelf. Met passief de ontwikkelingen afwachten, komen we er niet. Door de beslotenheid van Zee land zien velen bijvoorbeeld de toene mende vestiging van import nog als een nadeel. Dat hoeft het niet te zijn, als we maar oog voor de ontwikkeling heb ben. Als voorbeeld noemde hij de al jaren bestaande situatie in de Zeeuws-Vlaam- se Kanaalzone: .Mentaal zijn de mei daar helemaal niet anders dan in de rest van de provincie. Iedereen heeft zich aangepast en men is er volgens mij niet minder gelukkig'. De heer Hu son verbaasde zich er over dat velen ln Zeeland, die grote bezwaren tegen in dustrievestiging hebben, zich nooit druk gemaakt hebben om de ontwikkelingen in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen, ,waar de problemen van water- en luchtverontrei niging al jaren bestaan'. ,Do AR heeft ,ja' tegen de industria lisatie gezegd', aldus de heer Huson,' en het is gemakkelijk om vlak voor de verkiezingen met allerlei pracht- kreten te komen, zonder precies do concrete gegevens te kennen. Ik wijs gesprekken helemaal niet af en moeten ook niet alles aan deskundi gen overlaten, maar het is dan wel zaal om studio te maken van wat er al is. En wat zijn de normen var gevaren die Industrie met zich mee brengt? Zelfs deskundigen onder el kaar komen daar soms nog niet he lemaal uit. De heer Geuze sprak op deze bijeen komst over de planologische en ruimte lijke ordening en hij verving hiermee lijstaanvoerder (en huidige gedeputeer de) J. v. d. Bos, die wegens plotselinge ernstige ziekte niet aanwezig kon zijn. MIDDELBURG De stichting kunst markt Middelburg heeft bij de expfloita- tie van de folkloristische markt in 1969 een verlies geleden van ƒ1131,49. B en w vam Middelburg stellen voor een sub sidie te verlenen van 1000. Meegedeeld wordt dat men aan de financiële moei lijkheden tegemoet moet komen omdat de folkloristische markt nog steeds in een behoefte voorziet. De markt wordt voor Middelburg als toeristenstad van niet geringe waarde geacht. In 1969 trok deze trekpleister naar schatting 55.000 bezoekeers. MIDDELBURG - Als de raad ermee ak koord gaat za.1 er 58,000 worden uitge trokken voor huisvesting van personeel van gemeentewerken te Middelburg in het gymnastieklokaal van de school aan de Nieuwe Haven. Al geruime tijd wordt voor het personeel van de onderhouds diensten voor gebouwen, rioleringen,ver keer en bestratingen, die momenteel zijn gehuisvest in de oude Stadsschuur, om gezien naar een beter onderkomen. Er is nu een plan ingediend voor het be schikbaar maken van de gymnastiek zaal als wasgelegenheid, kantine en timmerwerkplaats met bijbehorende houtopslag. Volgens de ontwerpplannen voor reconstructie en verbreding van de Nieuwe Haven zal de school moeten wor den gesloopt. Tegen het te verbouwen gymnastieklokaal zal een stallings ruimte voor electroears worden gebouwd. Brandweer Sluis uit op loos alarm SLUIS De brandweer van Sluis is vrijdagochtend uitgereden op loos alarm. Door herstelwerkzaamheden op het ter rein van de stichting Roozenoord was de automatische alarminstallatie in wer king getreden. De brandweer, die als gebruikelijk spoedig ter plaatse was, kon ©ven spoedig huiswaarts keren. .Hosanna' Axel en harmonie Terneuzen concerteerden TERNEUZEN De Harmonie. Ter neuzen' (inclusief het majorettenpelo- ton) en de .christelijke fanfare Hosan na' uit Axel hebben vrijdagavond een talrijk publiek in het Terneuzense ,Zuid- landtheater' een muziekavond van ni veau aangeboden. Het .dubbelconcert' vormde de voortzetting van een wat de harmonie betreft in '62 afgebro ken traditie: de donateursuitvoering. Het programma werd geopend door beide korpsen (onder leiding van ,Ho- sanna'-dirigent J. C. de Witte). Zij voerden de King Cotton Mars van Sou- sa en Ney's .Saint Triphonmars' uit. Daarna was de beurt aan de Axelse fanfare. Op het programma van .Ho sanna' stonden onder meer de ouver tures .Leichte Kavalerie' en .Nabucco', koraalmuzdek, een bewerking van het Glory, Glory, Halleluja' en enkele mar sen. De Terneuzense harmonie onder lei ding van de heer P. Eekman zorgde voor het gedeelte na. de pauze. Voor het hele korps ln actie kwam, speelden er twee solisten. L. Stoffels zorgde als tamboer voor een opvallende solo in .Downvalley' van W. Laros, Clement v. d. Bulck (klarinet) speelde, met pia nobegeleiding van de neer J. Koster, .Esquisse Oriëntale' van Kips. Het voltallige majorettenpeloton draaf de op toen de harmonie de .Semper Dixtëlandmars' speelde. De Temeuzena- ren voerden verder onder meer de Lust- spiefl Ouverture (Keler Bela), Stal mei ers .Kleine suite voor Bilaasorkest', de .Serenade Napolitaine' vam Winkler en een aantal marsen uil. Aan het slot van het concert beide korpsen stonden toen voltallig op liet podium leLdide dirigent Eekman Hosanna' en de .Har monie' in Alford's Colonel Bogey Mars in de Radetzki Mars van Strauss. Een langdurig applaus vormde de be loning voor het werk vtifn de muzikan ten. Voorzitter J. Stenvert van de .Har monie Terneuzen' opende de avond. In zijn welkomstwoord maakte hij onder meer melding van wensen ten 'aanzien vnm verbetering van de instrumenten. dirigenten. De heer Lefeber op zijn beurt sprak de hoop uit, dat de prille .concert traditie' zal worden voortgezet. Bijeenkomst NCVB Onder leiding van mevr. D. Quist-Afbra- hamse vergaderde deze week de afde ling Anna Jacobapolder van de NCVB in ,Ons Dorpshuis'. Spreekster was mevr. Van Noordemnen uit Krabbemdijke. On derwerp ,Het leven vam de vtouw in het Oosten'. Op zeer boeiende wijze wist zij hierover te vertellen. De volgende ver gadering wordt op 15 opril gehouden. Rommelmarkt te Wemeldinge Onder het motto .Niets ls te gek, alles is welkom' is de fanfarevereniging OKK te Wemeldinge, voornemens om op za terdag 25 maart op het Dorpsplein een rommelmarkt te noudem ter verster king van de lcas, aangezien deze niet voldoende meer bezat om noodzakelijk geworden nieuw materiaal, benevens in strumenten, uniformen enz. aam te schaf fen. Aanstaande zaterdag; 21 maart a.s. za.1 een rondgang door het dorp wor den gehouden om alles wat men kwijt wil op te halen, vam oud meubilair tót boeken, kippen en konijnen toe. Buurtenbondvereniging N.- en St.-Joosland vergadert De buutembond .Oranje Boven Al' te Nieuw-en Sint-Jooslamd zal dinsdag 17 maart a.s. om half acht in algemene vergadering bijeen komen in liét ver enigingsgebouw. Aangezien de buurtver enigingen in 1938 opgericht zijn en de buurtenbond van Nieuwlamd in 1946 en omdat er nog enkele bestuursleden zijn, die reeds van de oprichting af in het bestuur zitting hebben, willen zij graag proberen wat jongere krachten ln het bestuur te krijgen. Bij verkiezing va.n jongere krachten willen de oudere dan hun functies van het bestuur neerleg gen. Het bestuur wordt nog steeds ge vormd door de heren: A. C. Polderdijk, voorzitter. P. Boone, secretaris, P. Ka- kebeeke, penningmeester en leden Jac. Dellebeke, C. Minheere en L. Wijkhuis. Tevens zal op de vergadering worden besproken of 5 mei a,s. het 25-jarig be vrijdingsfeest herdacht en gevierd moet worden. Suggesties ziet het bestuur met belangstelling tegemoet.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 4