,Bij ongunstig weer zwavelarme brandstof in raffinaderij Sloe' Vogelwaarde nam afscheid van raad en burgemeester Toekomstige containerklant in Vlissingen PROF. W. KRUL VOOR VRIENDEN VAN VEERE': ,DE HOOGOVENS HEBBEN GOEDE ERVARING MET DIT SYSTEEM' TWEEDE BELG IN ARREST VOOR INBRAKEN HULST ALMANAK JONGEREN IN VEERE: EEN EIGEN SOOS Gewonde na koprol van personenauto GPV Goes aan de raad: verkoop van voorbehoedmiddelen niet vrij maken OP THOLEN STRAKS GEEN VERKIEZINGEN VOOR RADEN ,De Schakel' wordt oHiceel geopend en overgedragen lekker lui m Treffer me&m KUNST IN ZEELAND Matthaus Passion ZEEUW SE MARIANNE' GEEFT DUITSE MINNAAR DE BONS ,Hunka Hunka 69' 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 16 MAART 1970 VEERE Een honderdvijftig meter hoge schoorsteen van een raf finaderij in het Sloegebied zal bij gunstige weersomstandigheden vol doende spreiding over een wijde omgeving van de luchtverontreini gende stoffen van deze industrie kunnen geven. Daarbij zou men kunnen bepalen, dat in een meteorologisch minder gunstige periode, waarin dus wel neerslag van schadelijke stoffen is te verwachten, gebruik wordt gemaakt van zwavelarme brandstoffen. Dat stelde zaterdagmiddag- prof. W. Krul uit Den Haag, oud-hoogleraar in de civiele gezondheidstechnick aan de th te Delft en adviseur van de minister van sociale zaken en volks gezondheid inzake milieu-hygiëni sche vraagstukken tijdens een inlei ding over .Mens en milieu' voor le den van de vereniging .Vrienden van Veere'. Prof. Krul wees er in dit verband ook op, dat de Hoogovens met een schoorsteen van honderdtien me ter en de regeling dat men door de meteo tijdig zou worden gewaar schuwd wanneer op zwavelarme brandstoffen moest worden gewaar schuwd gunstige resultaten had bereikt. De inleider, die er voorts op wees dat men door onder meer het gebruik van .veilige' brandstoffen ook de uitworp van een bauxiet verwerkende industrie, waarbij fluor vrijkomt, zal kunnen te rugdringen, ging eveneens in op de vraag uit de vergadering of men in het Sloegebied en omgeving op den duur niet te kampen zal krijgen met wat de vraagsteller noemde een .Perniswolk'. De vraagsteller, zelf deskundige, zei te vrezen dat hier door de uitstoting uit de oppervlak met schadelijke bijwerking op mens, dier en plant onder meer door .onderschepping' van ultraviolette stra len. Professor Krul zei een acuut gevaar op dit punt niet in het Sloegebied en evenmin in het gehele land aanwezig te achten omdat, zo betoogde hij, Neder land nog betrekkelijk weinig verontrei nigende indnstrieën telt, in tegenstel ling tot bijvoorbeeld het Kuhrgebied. Van groot belang achtte hij, dat de op leiding van de technici er op wordt ge richt, dat zij zelf in staat zullen zijn de verontreiniging te beperken en eerlang fabrieken zullen kunnen ontwerpen, ,die "een schoorstenen meer nodig hebben.' >e heer Krul achtte het tot dat moment nauwelijks te voorkomen, dat de ge meenschap tot dat moment zal moeten bijspringen in de kosten van een effec tieve bestrijding van de milieuverontrei niging. Met betrekking tot het wetenschappe lijk onderwijs pleitte de heer Krul op dit punt ook voor het inbouwen van een studierichting .algemene verant woordelijkheid.' Hij noemde het ook een belangrijk winstpunt, dat op hogescho len en universiteiten het vraagstuk van de .milieubeheersing' in toenemende ma te in de belangstelling komt. Aan het begin van zijn inleiding had de heer Krul al gewezen op de groei ende noodzaak om de technici met hun neus te drukken op de belangen van de mentale en lichamelijke gezondheid van de mens. ,Als ingenieurs kunnen we ze ker trots zijn op de enorme technische ontwikkeling, die wij tot stand hebben gebracht. Aan de andere kant zijn wij echter ook verantwoordelijk voor de ge volgen daarvan', zo voegde hij daaraan toe. Hij verbond hieraan overigens wel de waarschuwing, dat terwijl het probleem van de verontreiniging emotioneel' on der het publiek leeft, ervoor dient te worden gewaakt, dat in deze aangele genheid geen .emotionele beslissingen' worden genomen. Zeeën De heer Krul stelde voorts, eveneens naar aanleiding van een vraag, dat na binnenwateren zoals de vergiftigde Rijn ook grotere open wateroppervlakten tot zelfs de zeeën toe dreigen vervuild te worden. Door de lozing van dikwijls niet .afbreekbare' afvalstoffen wordt onder meer het zuurstofgehalte in het water aangetast en daardoor de ecolo gie de verhouding tussen plant en dier met zijn omgeving verstoord en aldus het rottingsproces met het weer vrijkomen van giftige stoffen bevorderd. Aldus professor Krul, die dan ook vast stelde dat men ook de zeeën, zeker bin nenzeeën als de Noordzee zal moeten gaan .beschutten' tegen vervuiling. .Ge let op de enorme financiële consequen ties van een dergelijke bescherming, is het duidelijk dat men hier prioriteiten zal moeten stellen.' Zo zei de heer Krul. Hij wees ook op de samenwerking in het Waterweggebied tussen de daar ge vestigde industrie en de dienst voor de milieuhygiëne op het punt van bestrij ding en voorkoming van verontreini ging.' Die samenwerking is een nood zaak die men ook in Antwerpen en in het Kuhrgebied zal gaan inzien omdat de industrie steeds meer beseft, dat hun Sroduktiviteit samenhangt met de mi- eu-hygiëne. De bewoners, en dus ook het personeel, trekt weg als men door de vuile lucht de was niet meer buiten kan hangen.' Aldus professor Krul, die zich overigens met betrekking tot het vraagstuk van de lucht-, bodem- en wa terverontreiniging positief opstelde. ,We hebben zoveel hersens gekregen, dat we <üt probleem aankunnen', zo zei hij ronduit. HULST De Belgische rijkswacht iu St-Niklaas heeft zaterdag' de tweede Belg aangehouden, die onlangs betrok ken is geweest bij een serie inbraken in verschillende openbare gebouwen te Huist en St-Jansteen. Het is de Belg W. van de K, uit Clinge, die aange geven was door de eerder in Hulst ge arresteerde landgenoot L. van ML, die in zijn land als zwerver te boek staat. De man is gehoord en heeft volledig bekend. (ADVERTENTIE) MODE '70 Lange Delft 44 - hoek Segeersstraat 4a, Middelburg leeuwse Examen Onlangs heeft te Vlissingen een man van Chinese herkomst het. rif-examen afgelegd, met succes Vooral het praktisch gedeelte ging erg goed. Zoals men weet wordt men daarnaast getest op theoretische kennis van horden en situaties, viaarvoor men met keuze uit drie antwoorden, waar van er één goed is, een kruisje in een hokje moet plaatsen. Als we goed zijn ingelicht, kan men in deze test maximaal veertig punten scoren, terwijl éênender- Ug punten het vereiste minimum is. De man haalde er tweeender- tig. Met de hakken over de sloot, maar géén natte voeten. Later bekende hij, de Nederlandse taal in schrif t in het geheel niet mach tig te zijn. Rij had maar wat in gevuld, alsof het om een toto formulier ging. Hij meet er ten minste elf goed hebben gehad, want hij viel in de prijzen. Wél verklaarde hij, de betékenis van borden en aanwij zingen geheel te begrijpen. Be moedigend- Met een vergeef lijke hii - omweg is hij er toch ge- Onderwijs Professor Krul ging in zijn inleiding ook uitgebreid in op de evolutie van de mens en zijn samenleving in de loop der geschiedenis. VEERE De Vrienden van Vee- re', die zaterdagmiddag vergader den in de raadzaal van bet oude stadhuis, werden voor de aanvang nog onverwacht een prettige bij eenkomst toegewenst. Dat gebeur de door een aantal jongelui uit Veere, die aan elke binnenkomende .vriend' een keurig foldertje in de handen stopte waarin deze wens, namens het comité .Oprichting Jeugdsociëteit' was vermeld. Het geschrift, met overigens zeer summiere tekst, bevatte ook nog de moeilijk te misverstane opmer king: .Vriend van Veere?.... Dan ook vriend van de soos!' Het was te doen die een ,Mens dat er hst .milieu' van de jongeren in Veere nog sprake is van een dui delijk gebrek, namelijk een eigen jeugdcentrum. Burgemeester A. de Kam, die eveneens met de folder werd .bewerkt,' zei deze actie ronduit een ,goed idee' te vinden. Hij wees er trouwens op, dat het gemeentebestuur al met een ver tegenwoordiging van deze jonge ren, bussen de zestien en de tvvin- '°rieg h" de wij» waarop a» groep aan een geschikte ruiiiut worden geholpen. Ofschoon er verschillende mogelijkheden waren geopperd was er nog geen enkele beslissing gevallen, zo voegde de burgemeester daaraan toe. Een van de initiatiefnemers van deze actie, Adiri Gideonse, wist wel te vertellen, dat ernstig wordt ge dacht aan een .stukje' van de oude dom. ,V"oor een eventuele toestem ming zal echter eerst nog overleg nodig zijn met monumentenzorg.' Aldus Adri Gideonse, die erop wees dat de jongeren, in afwach ting van het beschikbaar komen van een eigen ruimte, toch beslist niet stilzitten. Zo werden, om de inrichting enz. te bekostigen, reeds enkele honderden guldens verdiend ioor het zaterdagmorgens opknap pen van allerhande klusjes voor inwoners ran Veere. Ook heeft men het plan om tijdens de pink sterdagen in Veere een .rommel markt' in te richten. De jongeren hopen in de voorafgaande tijd zo veel mogelijk oude spullen, die bij de .schoonmaak' te voorschijn ko men, van de Veerenaren te krij gen, om ze op deze markt weer aam de man te brengen. In de jeugdsociëteit zal men de gelegen heid moeten kunnen vinden om zich op allerlei wijze bezig te hou den door bijvoorbeeld platen draai en, discussie, boetseren en wat men verder wal en mogelijk is, zo vertelde nog Adri Gideonse. GEEN REDEN TOT 'N =- BEGRAFENISSTEMMING STOPPELDIJK In een gemeentehuis, rvan nog een keer de gemeente- vlag wapperde, lieeft de raad van Vo gelwaarde zaterdagmiddag voor het laatst vergaderd. Er was, ondanks het feit dat de gemeente over veertien da gen ophoudt te bestaan, geen sprake van een begrafenisstemming. ,Dat is ook niet nodig. We hebben hier een goed stuk werk kunnen doen en op één april staan we opnieuw aan dé startlijn', was de teneur van de afscheidstoespraken. Het accent van de slotbijeenkomsten lag vooral op het vertrek ran waarnemend burgemeester P. J. G. Molthoff. ,We zouden u als burgemeester in het nieu we Hontenisse eigenlijk goed kunnen gebruiken', zei het oudste raadslid P. A. de Bakker, nadat hij uitvoerig had geschetst hoe Vogelwaarde onder rMoit- hoffeen heel ander gezicht kreeg Wethouder W. D. Lambert noemde als de grootste verdienste van burgemees ter Molthoff dat hij erin slaagde de bij zijn komst in december 1962 nog ronduit vijandig tegenover elkaar staan de kerkdorpen dichter bijeen te krijgen. Hij herinnerde eraan dat de nieuwe burgemeester 8 jaar geleden met wan trouwen werd ontvangen. ,Maar dat wantrouwen veranderde" ai na een paar maanden in vertrouwen', aldus webhou der Lambert. .Die goede start gaf een voorsprong die de btuurtgemeenten niet altijd hebben kunnen verdragen. Voor de receptie in Hengstdijk waren ook alle personen en instanties uitge nodigd, waarmee de gemeente Vogel waarde relaties onderhoudt. Een ver rassing bij deze ontvangst was een op treden van de plaatselijke dansgroep. Ge meenteraad en gemeentepersoneel had den 's avonds een gemeenschappelijke feestavond in de kantine van het sport- lokaal. Geschenk Wethouder Lambert bood burgemeester Molthoff namens de gehele bevolking een draagbaar televisietoestel aan. Hij zei, dat niet alleen de gemeenteraad en het gemeentepersoneel, maar bijna iede re inwoner de burgemeester had leren kennen a,ls een harde werker. Gemeente secretaris B. A. de Schepper deed daar in een toespraak een amusant boekje over open. ,Het gezapige leventje vroeger was met uw komst ineens v bij', zei hij. .Vanaf de eerste dag kre gen we koffie en een leuke typiste om die te serveren, maar tegelijk ging de zweep erover. De plannen schoten als paddestoelen uit de grond. We kregen ineens echter voorstellen aan de raad en iedereen werd enthousiast'. Burgemeester Molthoff zelf verklaarde in een dankwoord, dat er in Vogelwaar de dank zij ieders inzet voor-treffelijk kon worden gewerkt. Dat er veel kon worden bereikt weet hij vooral aan de goede samenwerking van alle betrokke nen. Hij voegde hieraan toe. da.t de noodzaak tot samenwerking in de toe komst nog sterker zal gaan spelen. De laatste raadsvergadering, waarvoor de publieke belangstelling groter was dan ooit, werd gevolgd door drie af scheidsrecepties, waar achtereenvolgens de bevolking ran Boschkapelle, Stop peldijk, Hengs. en Ossenisse in de gelegenheid werd gesteld afscheid te ne- ,Na de eerste en de tweede industriële revolutie zijn we nu beland in het tijd perk van de wetenschappelijke revolutie waarin het er alle schijn van heeft, dat. de machine, na de handenarbeid nu ook het hersenwerk van de mens gaat over nemen', aldus de heer Krul, die het van het grootste belang achtte, dat de in. de enorm toegenomen kennis, en vooral de mogelijkheid tot steeds groter uitwis-, seling van die kennis, zal worden aan gewend tot verbetering van het woon-' en werkmilieu van de mens. De bijeenkomst, die werd gehouden in de raadzaal van het stadhuis van Veere, werd geleid door de voorzitter van de vereniging, dr W- van den Berge, die eerder <bok een welkomstwoord had uit gesproken. Dr Van den Berge zei daar bij, dat de vereniging hoopt met het houden van dergelijke werkvergaderin gen een forum te kunnen scheppen voor de behandeling van actuate onderwer pen, die van belang zijn voor het gehele deltagebied. De burgemeester van Vee re, de heer A. de Kam, zei in een kort slotwoord onder meer te hopen, dat het .milieu van de vrienden van Veere' in ieder geval goed zou blijven. SLUISKIL Bij de brug over het ka naal te Sluiskil is zaterdag-avond een personenauto, bestuurd door P. H. uit Hoek, over de kop gegaan. Het onge val. gebeurde toen H. de middenberm' instuurde, omdat hij dacht dat een au tomobilist op de parallelweg zijn rij baan op wilde komen. Bij het ongeval liep mevrouw H. een gebroken been op. Zij is in het Sint Elisabethziekemhtuis opgenomen. GOES De Goese afdeling van de Gereformeerde Politieke Vereniging, de GPV, heeft in een brief aan de Goese raadsleden er opnieuw op aangedron gen in de algemene politieverordening een bepaling op te nemen, die, kort gezegd het ten verkoop aanbieden of verstrekken van enig middel ter voor koming van zwangerschap buiten be- slote.n ruimten verbiedt'. De vereniging gaat door middel van die brief in op het voorstel van b en w van Goes om, de verkoop van voorbehoedmiddelen zo vrij te laten als door de wetgever is toegestaan. De GPV concludeert, dat b en w niet voelen voor beperkingen, zoals de ver eniging die in een eerder verzonden brief vroeg. Men bestrijdt de opmerking van het college, dat het taboe op het ter rein van verkoop van voorbehoedmidde len in de na-oorlogse jaren is doorbro ken en men geeft daarvoor onder mieer a.ls voorbeeld de beslissing van de ge meenteraad van Sloöhterem om aanvul lende bepalingen te maken, een beslis sing, die met 1 stem tegen werd ge nomen. De GPV wijst erop, dat in de Slocluterse raad ARP, CHU, GPV, PvdA en VVD zitting hebben. De iniging stelt, dat onder meer een uitspraak van een CPN- raadslid van SmaUingerland kan blijken dat niet generaliserend kan worden gesproken van een doorbroken zijn van het taboe. De GPV citeert verder een uitspraak, werd gedaan in de gemeenteraad van Leek, waarbij werd gesteld, dat het tegen Gods woord is. wanneer oen voor- en buitenechtelijk geslachte- erkeer aanvaardbaar wil stellen. De Goese afdeling meent: ,En dat is toch de achtergrond. Geslachtsverkeer be hoort echter binnen het huwelijk te blijven en buitenechtelijk verkeer brengt ontaarding en verwoest de gezondheid'. Mén eindigt met de zinnen: .Werkt er aan mee, dat de hand over hand toe nemende zedenverwildering straks niet mede door uw houding als normaal zal worden beschouwd. Bij uw overwegin gen wensen wij u de leiding van Gods Geest toe, tot heil van onze gemeente en haar inwoners'. (Van onze correspondent) DEN IIAAG Als het door mimstei Beernink (binnenlandse zaken) inge diende wetsontwerp tot uitstel van ge meenteraadsverkiezingen tot wet wordt verheven, zullen op 3 juni op bet eiland Tholen geen gemeenteraadsverkiezin gen worden gehouden. Het gaat hier om ile gemeenten Sint-Annaland, Sint-Maar tensdijk, Oud-Vossemeer, Poortvliet, Scherpenisse, Stavenisse en Tholen. Minister Beernink wil, zoals gemeld, een regeling in de kieswet treffen, die het mogelijk maakt om een raad tot twee jaar tè handhaven in een gemeente, die betrokken is bij een reeds bij de kamers ingediend wetsontwerp tot wijziging van de gemeentelijke indeling. Bij de ter mijnbepaling is de bewindsman uitge gaan van de gemiddelde duur van de parlementaire behandeling van een der gelijk wetsontwerp. Het wetsontwerp wordt op 24 maart in de vergadering van de vaste kamercom missie voor binnenlandse zaken in be handeling genomen. TERNEUZEN Het voormalig jeugd- gebouvv ,De Schakel' aan de Kerkhof- laan in Terneuzen, dat ten behoeve van de stichting open bejaardenwerk is ver bouwd cn gemoderniseerd, wordt maan dag 23 maart om half drie officieel ge opend. Het gebouw zal dan tevens of ficieel door het Terneuzense gemeente bestuur aan de stichting worden over gedragen. (ADVERTENTIE) weekenders en shirts Aardenburg was gisteren (traditiege trouw) weer voor één dag Bachstad geworden. In liet rustieke plaatsje von den in de vroege middaguren weer zeer velen de weg naar de Sint-Baafskerk, waar onder directie van Piet van Eg- mond, het Amsterdams Oratoriumkoor, de ,St-Joseph-Zangertjes' uit Hilversum en het. gewestelijk Orkest voor Zuid- Holland Johann Sebastian Bach's mu ziek op het evangelie vain Matthëus uitvoerden, daarbij bijgestaan door zes solisten. In deze traditie misten we het instru mentale ensemble, dat voorheen altijd uit leden van het U.S.D. bestond. Verder was alles ,bij het oude', ook wat de solisten betrof. Het Aardenburgs comité, dat weer veel werk zal hebben moeten verzetten voor dat alles rond was, waarbij vooral de financiële kant nog wei eens een rol speelt, mag hier in de eerste plaats wel eens met ere worden genoemd. Tijdens deze uitvoering gingen onze ge dachten nog even richting Hulst, waar men dit jaar voor het eerst sinds vele jaren geen Matth.aus-uitvoering kan be luisteren. Naar verluidt heeft men toch plannen om in die richting weer te gaan werken, waarbij men het volgende jaar de Johannes Passion van Bach hoopt te realiseren. Keren we terug tot de Sint-Baafskerk. Piet van Egmond's visie op Bach's Mat thaus. is zo langzamerhand wel bekend. Of men nu voor of tegen deze gedach- tengang is, een feit blijft het, dat deze persoonlijke mening tot en met overge bracht wordt op het instrumentale- en vocale koor. Wie Van Egmond wel eens voor de tv een fragment van de Matthaus heeft horen en zien uitleggen, weet dat deze musicus dit werk van noot tot, noot en van woord tot woord kent. De ruim duizend belangstellenden heb ben gedurende drieëneenhalf uur voor een groot deel geboeid kunnen luisteren naar deze uitvoering, daarbij koude voe ten trotserend. Des te meer bewondering hebben we voor orkest, koor en solisten, die daarnaast nog een goede prestatie moesten leveren. Een prestatie van hoog gehalte leverde de bas Henk Smit, die vooral in de aria's uitblonk en tevens de zogenaamde kleine partijen voor zijn rekening nam. Hij bleek zijn plaats in Aardenburg meer dan waard te zijn. Naast hem willen we in één adem noemen de alt Delia Wool- MIDDELBURG De .Zeeuwse Marianne', van wie de PZC in de punt-konima rubriek van vrijdag melding maakte is niet langer een onbekende. Het meisje dat al maanden wordt gezocht door een smoorverliefde 21-jarige Gerhard Treptow uit het Westduitse A'ier- sen naby Diisseldorf, is woonach tig in Middelburg. Een anoniem telefoontje naar de Duitse consul in. Middelburg leidde tot de opspo ring van Marianne. De "jonge Duitser blijkt echter een hersenschim na te jagen, want liet voorwerp van zijn liefde stelt zqn avances niet op prys. Dramatische ontwikkelingen dus in een zaak, die zo'n happy ending had kunnen hebben. In augustus vorig jaar begon het allemaal. De jongeman ont moette dn Vrouwenpolder een meisje en raakte op stel en sprong verliefd. Voordat hij stevige contacten had weten te leggen, was het meisje al weer verdwenen. Gerhard Treptow was teneinde raad: hij wilde het meisje opnieuw ontmoeten maar wist achternaam noch adres van Marianne. Met de weinige gegevens, die hij uit het eerste contact had opge daan, stelde de Duitser een signar lement samen en schreef daar over uit zijn woonplaats allerlei personen en instellingen aan in ae hoop dat hij daardoor het meis je zou kunnen opsporen. Via de heer D. F. P. Hoegen. de Duitse consul in Middelburg, kwam het trieste relaas van de vertwijfeld verder zoekende Ger hard, die zelfs naar prins Claus schreef, voor de tweede keer in de PZC. Dat anonieme telefoontje van een mededeelzame Middelburger zorg de het afgelopen weekeinde voor de rest. In de Trompstraat incas seerde de PZC-verslag gever alvast voor Gehard de slag: de Zeeuwse Marianne, onderwerp van zyn .Sclinsueht' moet niets, maar dan ook niets van hem hebben. En daarmee basta. Marianne's vader las het verhaal van de zoekende Duitser in de vrijdagkrant en attendeerde zijn dochter op het in het verslag ver strekte signalement, waaraan het meisje zo keurig voldeed. De re actie van het gezochte schepseltje was toen de verslaggever er gis teravond om vroeg, echter onthut send. In plaats van naast de schoe nen tè gaan lopen van pure ver waandheid, vanwege het feit dat een Duitse jongeman stad en land heeft afgebeld en geschreven om haar te vinden, liet ze weten het allemaal .verschrikkelijk te vin den'. ,We hebben in Vrouwenpolder met een groepje zitten praten en toen maakte hij een afspraak voor en kele da.gen later. Ik heb daar vaag op gereageerd omdat ik geen zin had hem te ontmoeten'. Via de Zeeuwse Almanak in de PZC van 17 september van vorig jaar had Marianne al vernomen dat Gerhard Treptow haar pro beerde op te sporen. ,Ik heb toen wel op het punt gestaan om hem even met een briefje af te schrij ven, maar het is er niet van gb- komen. Ik stond dan ook wel ver baasd te kijken van het berichtje in de krant. Ik was de jongeman allang vergeten', aldus Marianne, die, hoewel het naamboordje op de voordeur daarover geen twijfel liet bestaan, haar achternaam, leeftijd en werkkring angstvallig verbor gen wilde houden. JSn ik weet wel dat ik zomers niet meer naar Vrouwenpolder ga. Wat een idioterie. Ik zal hem schrijven dat ik verloofd ben'. Tot zover Marianne. Naast deze op schrift gestelde jobstijding gaat er ook een brief van de Duitse consul naar het Westduitse Viersen. De heer Hoe gen: ,En voor de rest moet die jongen het zelf maar uitzoeken. Ik ben tenslotte geen koppelaar'. In de ouderlijke woning van Ma rianne zegt 'de moeder van liet meisje: ,Ik vind het wel erg zie lig, maar ik vind trouwens al gauw wat zielig'. En zij voegt daar wat quasi jaloers aan toe: ,Om mij hebben ze vroeger niet zo ge vochten'. ford; haar warme timbre heeft ons vele malen kunnen ontroeren in de technisch vaak zeer moeilijke aria's, die zij met een schijnbaar gemak zong. De sopraan Rina Cornelissen excelleerde in de aria ,Aus liebe will mein Heiland sterben'. Reinier Schweppe (tenor) deed dit in één van de moeilijkste aria's die de Matthëus passie kent, namelijk ,o Schmerz'. Schweppe toonde zich in de andere aria's ook een musicus van klasse. Willy van Hese nam, zoals gewoonlijk, de evangelistenpartij voor zijn rekening, op een aanvaardbare .verhaaltrant', soms misschien iets te theatraal. De bas Bruce Boyce, die de Christuspartij voor zijn rekening nam, was verweg de minste in dit gezelschap. Naast enkele storende fouten (o.a.. bij Vergebung der Sünden) was zijn stenikwaliteit deze keer van dien aard, dat we ons enigszins teleur gesteld voelden. Piet van Egmond had het koor beter in zijn greep dan het orkest, dat niet al zijn intenties begreep. De strijkersgroep kwam nog het beste uit de verf, maar de hoboïsten waren nogal eens spelbre ker. zowel wat zuiverheid betrof als in de tempi. Organist Thijs Kramer bleek een be trouwbaar medewerker, die vanuit zijn hoge positie via de spiegel het contact met de dirigent onderhield. Het Amsterdams Oratoriumkoor zong (zoals gewoonlijk) met een felle geladen- en bewogenheid zoals we dat gewend waren de afgelopen jaren. Het knapen koor uit Hilversum sloot zich hierbij goed aan. Resumerende: een verantwoorde uitvoe ring met vele hoogtepunten waarbij de negatieve punten veruit in de minderheid waren. A. L. SCHOUWBURG MIDDELBURG TONEELGROEP STUDIO Hat iis nogal aiatravedhtbaar, Studio's produktie .Hunka Hunka '69 bij liet hedendaagse toneel, met Ibet accent op toneel, onder te brengen: Ihet is een liudhlthairbig gecomponeerd niemendalle tje met voornamelijk hedendaagse, ui terst aangename kenmerken, waarin zo veel wordt gezongen, dat men eerder bereid is het als een hedendaagse, qua inhoud verfijnde musical te accepteren. Een aanvaarding met veel waardering, want Studio maakte van .Hunka HunOca 69' een wervelende voorstelling, een vi tale, van enthousiasme doortrokken sa tire op de hippe wereld, waarin uni sex em andere .nieuwe benaderingen' pa raderen als de coryfeeën van de al weer hedendaagse verdwazing van een wereld, die zoveel ruimte laat voor de inspraak van z'n onvolwassenen. De ZVU plaatste het spel in de serie .Hedendaags toneel', maar geen strijd daarover, wamt wat een in hoofdzaak jong publiek zaterdagavomd in de Mid delburgse schouwburg te zien kreeg was een erg verfrissend spektakel, licht ver teerbaar en prettig op de tong. .Hunka Hunka 69' is geïnspireerd op Shake- speares .Driekoningenavond' en in de parallel valt behalve een knipoog naar ae grote woordkunstenaar ook een om arming op te tekenen er is niets nieuws onder de zon Behalve dan, dat men de tweeling Vüola en Sebastiaan een opengevallen plaats ziet innemen an een beatband, beurtelings optredend als postillon d'amour voor Orsino, nu de manager Orson, wiens Olivia men als «w>n vampachtige verschijning ziet op draven, die onder haar dak "geheel tot haar eigen plezier enig mannelijk, lang harig werkschuw tuig herbergt. Een he te overgang, maar die auteurs, Donald Driver, Hal Hester en Danny Apofhmar, maakten daar geen probleem van. Het bleef een lichtvoetige, nergens storen de parodie op het hippie wezen van van daag (of gisteren?.) de-dag, die door de vertaling van Gernit Kouiwenaar nog al lerlei aardige nationale aspecten had gekregen, onder meer door de fraaie inbreng van één van de excellenties (.Hams van de Gnagt en Tom Jansen), ae heer Luns, die enkele treffende din gen zei. De euvele modegril ran de urn-sex is dn .Hunka Hunka' uiteraard geheel geprojecteerd op Viola en Se bastiaan. die qua textiel erg identiek rondhuppelen, hoewel de verwarring, niet zo groot was als ten tijde van Shakespeare, toen immers alle rollen, ook de vrouwelijke, door mannen wer den gespeeld en een jongen een meisje moest Uitbeelden, dat voor jongen speel- ff..?11 tensloLle tóch een meisje moest khjkem Maar 't bleef een jongen, 'icï llet d'us wat gemakkelijker. Ecida Barends speelde Viola en het bleek, aan bet slot, door een ingreep van Sebasblaam duidelijk een meisje, dat behalve acteren ook aardig zingen kon. Het was trouwens toali een belevenis haar met Hein Boele, Hugo Metsers en Wfom de Meijer als beatforniatie te beluisteren. Hiet klonk overtuigend ge noeg om het speels te houden en de parodie voor te vette uitwassen te be hoeden, waarin de op band gezette be geleiding van Henk Westrus (orgel). Jan Blok (gitaar), Wim Sanders (bas. gitaar) em Chris Dekker (slagwerk) mede een belangrijke rol speeide. Een compliment voor de .montage dus, die met projectie en lichteffecten een opti maal resultaat bereikte. Nog enkele na men: die van HMde Maas (Sebastiaan), Jan van Roijen (mooie vertolking van Orson) en Ooby Stunnienberg (Öldvia) arte om het geheel niet kan zingen, maar als actrice haar naam kundig overeind hield. Adri Volkert speelde begenadigd een dikke heilige, Maantje Seyferth was een aan alle kaniten mooie verpleegster en Jowan Krabbendam was een geslaag de toneelmeester. Het was een, om wat in de sfeer te blijven, toffe en snelle voorstelling, dy namisch en vol ludieke' vondsten ge regisseerd door Jolian Greter, die even eens voor de decors tekende. Bij een. zij het dan satirische, musical is hei gebruikelijk ook nog iets over de jjiu- zlelc te zeggen: erg echt klinkende pan. met een leuke demi-finale en, kort daar voor. melodieuze soft-beat van een ge halte, dat men bij andere aankondiging serieus zou nemen. Een eng amusante avond, waarbij .Studio' in deze bezet ting de gelegenheid mooi benutte nm allerlei taboes met een miHd laagje uit werpselen te bedekken en waarbij de ZVÜ aan het slot, ais tegenprestatie, versnaperingen liet aanbieden. H.H. VLISSINGEN Een toekomstige klant voor de containerter- minal in het Sloegebied is zaterdagmiddag al even de buitenha ven van Vlissingen binnengelopen: de ,Act 2' van Associated Container Transportation Limited in Londen. Het 227 meter lange schip (27.000 reg. ton), geladen met containers, kwam van Antwerpen en moest in Vlissingen nog wat lading innemen. Drie slepers brachten de ,Act 2' omstreeks vijf uur langs de ka de. Binnen afzienbare tijd zullen containerschepen als deze ,Act 2', die regelmatige diensten gaan onderhouden op Austra lië, een bekende verschijning in Vlissingen zijn. Bij de NV Haven van Vlissingen is vorige week ook een van de tot nog toe groot ste partijen sinaasappelen aangevoerd: 90.000 kisten, bestemd voor het Ruhrgebied. VEEL BEWOLKING Zwaar bewolkt met plaatselijk mist of motregen. Zwakke tot matige wind uit noordwest tot noord. Weinig verandering in temperatuur. Enigszins onbestendig, ongeveer norma le temperaturen overdag en geen vorst meer in de nacht. Weersvooruitzichten in cijfers gemiddeld over Nederland: voor dinsdag aantal uren zon 0 tot 5: min temp 1 tot 4 graden boven normaal: max temp om streeks normaal; leans op een droge periode van minstens 12 uur 70 pro cent kans op een geheel droog etmaal 30 procent. Voor woensdag aantal uren zon 0 tot 5; min temp 1 tot 4 graden boven nor maal; max temp omstreeks normaal; kans op een droge periode van min stens 12 uur 70 procent; kans op een geheel droog etmaal 30 procent.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 2