PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT STRAATRELLEN IN AMSTERDAM Cambodja wil vertrek van Vietcong-troepen Spoedig bouw verpleegtehuis Terneuzen Feest van De Bijenkorf liep uit de hand WILLY BRANDT GAAT PER TREIN NAAR ERFURT Da vijide deur wi H Vandaag in de krant... Saeftinge Bergen op Zoom Italië Olie aangeboord op Noordzee Goede voortgang bij Westduits- Russisch overleg VERKEERDE GEDETINEERDE VRIJGELATEN Kleuter verdronken VOOWAARDE MINISTER: SAMENWERKEN MET ZIEKENHUIZEN EN BEJAARDENTEHUIZEN IN .GESLOTEN CIRCUIT' Hess weer naar de gevangenis 213e jaargang - no. 63 WAARIN OPGENOMEN DE M ID D ELBU RG SE. VLISSIN GSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Zaterdag 14 maart 1970 II 57. UI. 7651 (b 9 g red. 2078/3169. tdv. 6248) i I blw Giro 359300 indt. de WtStduiw bondskanselier, gaat niet i Berlijn, maar naar Erfurt tëSên om "Iel z^n Oostduitse collega %iSi=5J Stoph te onderhandelen. En daarmee zijn enkele (onver wacht opgedokenj protocolaf- re moeilijkheden opgelost. Zij kwamen van Oostduitse kant: de regering van de DDR weigerde met Brandt te pralen ïls deze uit West-Berlin zou arriveren. Ulbricht en de zijnen wensten met deze houding hun opvatting te onderstrepen, dat West-Berlijn niet tot het grondge bied van de Bondsrepubliek behoort. Brandt mocht dus daar niet vandaan ko men. Men is het nu eens geworden over :en compromis, zodat de conferentie kan doorgaan. t protocol is machtig. Toen in 1814 het congres van Wenen zou begin- AMSTERDAM Ongeregeldheden rond Bijenkorf. De arrestanten van een baldakijn, nadat die in vlammen was opgegaan. De politie tracht liet publiek te verwijderen. GEEN CEREMONIEEL VERTOON (Van onze correspondent). BONN In een gebouw, waarop de vlaggen van beide Duitslanden wapperen en waarvoor twee groepen .geüniformeerden' staan aange treden, zullen bondskanselier Brandt en premier Stoph volgende week In Erfurt tegenover elkaar zitten, ieder geflankeerd door vijf hoog waardigheidsbekleders. Zo hebben de onderhandelaars in Oost- Berlijn het. donderdagmiddag beslist. Als conferentieoord, zo meenden de Oost- duitsers, zal liet tegenover het station gelegen Erfurterliof dienst kunnen doen, dan behoeft Brandt, die per trein arri veert, de straat sleets over te steken. Voorlopig moest dat echter een idee blijven, want voor het gemeentebestuur van Erfurt was de komst der beide regeringsleiders donderdagavond een even grote verrassing als voor andere .outsiders' en pas gisteren konden auto riteiten uit Oost-Berlijn hun eerste ver kenning ter plaatse gaan ondernemen. Dinsdag zullen de eerste Westduitse verkenners verschijnen. Speciale trein De bondskanselier zal woensdagavond in een speciale trein uit Bonm vertrek ken. Bij cle grens van de DDR wordt hij opgewacht door de Oostduitse staatsse cretaris Kohl, een man die in Bonn enige bekendheid heeft gekregen als be steller van Ulbrichts brieven en door protocolchef Hain. Controle zal er niet zijn, maar wel moet de locomotief van de Bundesbahn voor een Oostduitse plaatsmaken. Op het station van Er furt wacht gastheer Willi Stoph. Het is onwaarschijnlijk dat deze de stan daard van de Westduitse kanselier op DE staten van Noord-Brabant houden vast aan het Reimerswaai- plan en zwijgen liever over een in- gepoldeerd Land van Saeftinge. (Pag. 2). GENERAL Electric Plastics heeft besloten zich in Bergen op Zoom te vestigen, (pag. 3). DE Italiaanse socialisten hebben voorgesteld een referendum te houden om zo tot een oplossing van de regeringscrisis te komen, (pag. 9). Binnen- en buitenlands nieuws: pag. 1, 3 en 9. Zeeuws nieuws: pag. 2, 5 en 13. Sport: pag. 25. Radio-tv: pag. 27. Financieel nieuws: pag. 29. En in het geven cle lijstaanvoerders voor de verkiezing 'van provinciale staten antwoord op een groot aantal in deze provincie aeetuele vragen. Hoe de lijstaanvoerders verwach ten dat de zetelverdeling van pro vinciale staten zal worden staat op pagina 13. een Russische limousine behoeft te plaat sen. want elk mogelijk conferentieoord is uitstekend te voet bereikbaar .Volks liederen worden er miet gespeeld, militair ceremonieel ontbreekt. De beide eenhe den die voor het gebouw zullen staan opgesteld, werden gisteren dtoor LU rich Sahm, die de voorbereidende onderhan delingen in Oost-Beriijn voerde, .geüni formeerden" genoemd. Sahm is een van de twee hoofdambtena ren die deel uitmaken va|n de zes man sterke. Westduitse delegatie. De rege ringsfunctionarissen zijn Brandt, Fran ke (minister van interne Duitse zaken), Ahlers (staatssecretaris, regerings woordvoerder) en Dorn (Inog een staats secretaris, die vooral van de partij is omdat dan ook de kleine liberale rege ringspartij in de delegatie vertegenwoor digd' is). Zie slot pag. 3 kol. 4) DEN HELDER (GPD) Op dezelfde plaats waar dinsdag 27 januari bij een boring in blok 1-10 van het Nederlandse deel van het continentale plat aardgas werd aangetroffen is gisteren ook olie aangeboord. De boring werd verricht door het boor eiland .Peni'od-58' van Placid Internatio nal Oil Limited in Den Haag, met als hoofdkantoor Dallas in Texas. Over de aardgasvondst werd verder geen nieuws vrijgegeven. Misschien mag men a am ne men, dat de betekenis ervan niet groot is geweest. Na de melding van de olie vondst van gisteren was "men evenmin royaal met het verschaffen van inlich tingen. Ook na middernacht bleef het in Am sterdam nog lang onrustig. Niet alleen in het centrum, maar ook in do grote verkeersstraten naar de buitenwijken bood liet verkeer een chaotisch beeld. Tot groot ongerief van veel voetgangers waren de trams eerder opgehouden te rijden. Vooral <le mensen die in de bui tenwijken wonen werden hierdoor gedu peerd en waren genoodzaakt te wachten op de nachtbussen of probeerden een lift te krijgen. Tienduizenden mensen waren in de vroe ge avond naar de Dam eu het Damrak gekomen voor de feestelijke koopavond die De Bijenkorf ter gelegenheid van haar 100-jarig bestaan in haar waren- huls aanrichtte. Er speelden beatbands en bekende Ne derlanders zouden optreden, met name öe. beatbamd Ekseption. Volgens geruch ten is het niet-verschijnen van deze groep de ooi-zaak van de ongeregeld heden rondom De Bijenkorf. Maar meer aannemelijk lijkt dat door de grote toe loop van mensen, die voor gesloten deu ren kwamen te staan, de irritatie groei de, waaruit de excessen voortvloeiden. AMSTERDAM Een motor agent tracht jongelui weg te ja gen, die op het Nationaal Monu ment zijn geklommen tijdens de ongeregeldheden bij het Bijen- kor/gebouw. MOSKOU (DPA) De Westduitse itaatsseeretaris Egon Bahr heeft vrijdag n Moskou gezegd dat er bij zijn voor bereidende besprekingen over een niet- - nvalsverdrag goede voortgang is ge- lakt. Vandaag heeft hij een tiende on derhoud met de Russische minister van buitenlandse zaken Audrej Gromyke. Dat zal voorlopig de laatste, zijn, want de minister gaat voor een week naar Praag. De beide regeringen moeten uitmaken of de basis voor verder onderhandelen stevig genoeg is, aldus Bahr. die waar schijnlijk begin volgende week naar Bonn terugkeert. Bahr zei. dat ook Gro- myko tevreden is over het verloop van het overleg. AMSTERDAM (GPD) Het eeuwfeest van De Bijenkorf is gister avond in Amsterdam een orgie geworden van gillende politiesirenes, flitsende zwaailichten, blaffende politiehonden, een spuitend water kanon en zwiepende gummilatten. Tenminste tien mensen werden gewond, onder wie twee politiemensen. Een baldakijn aan het fees tende warenhuisgebouw ging in vlammen op en drie ruiten werden ingekegeld. |A1 vlak na de opening om zeven uur iwas het gebouw echter al barstens vol j publiek; toen stonden (nog ettelijke dui- zenden buiten te wachten. De hekken werden omlaaggedraaid en op en rondom de Dam werden de eerste tekenen van onrust merkbaar. Toen een branddeur werd openge broken en tegen negenen enkele jon gelui stenen gingen gooien en een ruit aan scherven ging, was de boot aam. De politie begon het publiek terug te dringen, hetgeen een nieuwe regen van stenen en fietsbellen tot gevolg had. Extra manschappen van de mobilie een heid, Amsterdams rellenbrigade, wei-den naar de Dam gecommandeerd. Het re gende fietsbellen, stukken hout en ste nen die in een ruime mate voor het op rapen lagen. In de Bijenkorf kwam van het feestpro gramma niet veel meer terecht. De on rust buiten bleef er niet onopgemerkt. Door een stukgegooide ruit probeerden (Zie slot pagina 9 kolom 1 AMSTERDAM Politiemannen bij hun motor met. zijspan, die op het Damterrein is omver ge worpen. DEN' HAAG (ANP) De 33-j'a- rige Haagse schilder T. J. heelt gistermorgen kans gezien uit het huis van bewaring in Schevenin- gen te ontsnappen. Hij zat daar in voorarrest wegens diefstal en vals heid in geschrifte. Toen de gede tineerden gistermorgen omstreeks half acht stonden aangetreden, en werd meegedeeld dat een 23-jarige Haagse timmerman, die een week gevangenisstraf had uitgezeten, zich moest laten uitschrijven, stap te J. onmiddellijk naar voren. Hij deed zich voor als de timmer man die naar huis mocht en te kende voor ontvangst van enkele eigendommen van de timmerman. Even later zwaaide voor hem de gevangenispoort open en was hij vrij man. Toen de timmerman even later meldde, dat hij degene was, die met ontslag zou gaan, be merkte het gevangenispersoneel de vergissing. J. was toen al in geen velden of wegen meer te bekennen. Ook een bericht voor alie politie wagens om naar de schilder uit te kijken, had geen resultaat. De ech te timmerman is uiteraard even eens in vrijheid gesteld. NOORD-SCHARWOUDE (ANP) Vrijdagmiddag is in een sloot nabij de ouderlijke woning de driejarige Robert Modder uit Noord-Scharwoude verdron ken. Het kind viel bij het spelen in het water. ZONDAG VOOR AANBREKEN VAN DE DAG VEER DEMONSTRATIES IN PNOM PENH PNOM PENH (RTR) De Cam bodjaanse regering heeft de voor lopige revolutionaire regering van Zuid-Vietnam (waarvan de Viet- cong de strijd krachten vormen) verzocht zondag vóór het aanbre ken van de dag haar gewapende eenheden uit Cambodjaans gebied terug te trekken. Het verzoek is vervat in een nota van het Cambodjaanse ministerie van buiten landse zaken aan de missie van de WR in Pnom Penh. Een dergelijke nota is gericht aan de Noordvietnamese am bassade in de Cambodjaanse hoofdstad. De nota's zijn gepubliceerd door het Cambodjaanse persbureau. In de nota .verzoekt de koninklijke Cambodjaanse) regering de voorlopige revolutionaire regering van Zuïd-Viet- nani vriendelijk al haar gewapende troe pen op zijn laatst tegen het aanbreken van de dag op zondag 15 maart 1970 te verwijderen' en .activiteiten tegen de belangen van het Cambodjaanse volk te staken'. De verzoeken worden gedaan in de geest van blijvende vriendschap met socialistisch Vietnam. De Cambodjaanse regering drukt haar spijt uit over de plundering van de mis sie van de VRR op 11 maart, maar voegt hieraan toe dat de demonstraties te wijten waren aan de verbittering van de Cambodjanen over de herhaaldelijke schendingen van hun grondgebied. Demonstraties streerd tegen de aanwezigheid van Noordvietnamese en Vietcong-troepen in Cambodja. De menigte vielen huizen en winkels aan en plunderde ook rooms-katholieke ker ken. Er vielen geen doden maar er waren wel vier gewonden, allen Vietna mezen. (Zie slot pag. 3 kol. 1 nen, deden zich plotseling grote moei lijkheden voor ten aanzien van dit sy steem van vaste regels en ongeschreven wetten. De Franse afgevaardigde Tal leyrand zag namelijk aankomen, dat zijn land als tweede rangs-natie zou worden behandeld. Oorzaak: de deuren van de zittingszaal. Er waren er maar vier, zodat alleen de grote vier van die dagen j- Oostenrijk, Rusland, j Engeland en Pruisen over een eigen deur t_ konden beschikken. Met andere woorden: alle andere lan den zouden pas na deze vier mogen bin- .nenkomen en daaraan wenste Frankrijk □iet mee te doen. Talleyrand eiste een "jen deur. Waarop de opening van het congres een paar dagen werd uitgesteld mi inderdaad een vijfde deur in de zit tingszaal te laten maken, zodat ook Frankrijk zijn eigen ingang kreeg en daarmee geacht werd tot de .groten' te behoren. In onze dagen doen zich derge lijke moeilijkheden nog precies zo voor: hoe lang is er niet in Parijs gepraat over de vorm van een conferentietafel, toen tussen de Verenigde Staten en Noord-Vietnam vredesbesprekingen be gonnen? De recente affaire Berlijn past helemaal in dit beeld. den heen gestapt: Brandt en Stoph ontmoeten elkaar nu in Erfurt. Daaruit zou men mogen afleiden, dat aan beide kanten waarde wordt gehecht aan het doorgaan van de besprekingen. Kenne lijk wil men vermijden, dat ze bij voor baat al mislukken door protocoïaire ge schillen: Erfurt fungeert nu in feite als de vijfde deur. Dat kan een hoopvol te ken zijn, maar tevens mag men eruit concluderen, dat de besprekingen in Er furt uiterst moeizaam zullen verlopen. Als Oost-Duitsïand al bij voorbaat via het protocol wü laten weten, hoe het over de status van West-Berlijn denkt, dan moet men er wel van uitgaan dat Ulbricht zijn minister-president Stoph de harde lijn heeft gedicteerd. De afgelo- Ipen maanden echter is gebleken, dat Brandt zich niet laat intimideren, maar uiterst zorgvuldig manoeuvreert. Hij gaat niet zo maar met de Oostduitsers praten, de besprekingen in Erfurt vor men integendeel een onderdeel van een kennelijk zorgvuldig uitgebalanceerde onderhandelingstactiek, waarvan ook het recente overleg van de Westduitse regering met Warschau en Moskou deel uitmaakt. Brandt gaat blijkbaar van de Adenauer-stelling uit, dat de uiteindelij ke beslissing niet in Oost-Beriijn, maar in Moskou ligt. Vandaar dat hij nu heeft toegestemd in de .vijfde deur': hij wil Ulbricht geen enkele kans geven om hem in Moskou dwars te zitten. In West-Duitsland vragen de tegen standers van Brandts politiek zich al weer af of hij nu al niet te ver is gegaan met het toegeven aan de protocoïaire eisen van Oost-Berlijn. We geloven niet, dat daarvan al sprake is. Men behoeft niet bang te zijn, dat Brandt ten aanzien verkelijk belangrijke zaken conces sies zal doen. Zijn politiek verleden is in dit opzicht duidelijk. Zo zond hij in 1962 tijdens de Cuba-crisis als burge meester van West-Berirjn een telegram aan Kennedy met de vermaning, dat de Verenigde Staten zich niet moesten la ten chanteren met de Berlijnse kwestie. Brandt is een tacticus, hij wil Ulbricht wel zijn eigen deur naar de conferentie zaal geven, maar dat betekent niet dat hij op werkelijk belangrijke punten te grote concessies zou gaan doen. Er is ai- le reden voor West-Duitsland om de hui dige bondskanselier vertrouwen te schen ken. HONDERDZESTIG BEDDEN VOOR LANGDURIG ZIEKEN MIDDELBURG De minister van sociale zaken en volksge zondheid heeft toestemming ge geven voor de bouw van een verpleegtehuis voor langdurige zieken in Terneuzen. Nadat de minister zich al eerder akkoord had verklaard met het aantal hebben voor dit tehuis, 160, heeft hij nu ook zijn goedkeu ring gehecht aan het ingedien de schetsplan. De Stichting Verpleeg- en Rust huizen Zeeland, die met dit pro ject voor het eerst voet op Zeeuwsvlaamse bodem zet, neemt thans de laatste maat regelen zodat op korte termijn met de bouw zal kunnen worden begonnen. Overigens is nog niet beslist men beraad zich daar over op welke wijze de bouw zal worden aanbesteed. Voor dit twaalf miljoen gulden ver gende verpleegtehuis wordt op een bouwtijd gerekend van tweeeneenhalf jnnr. Het streven is erop gericht de houw op moderne wijze aan te pak ken, onder nieer door het gebruik van grotere bouwelementen. De grond waarop het tehuis wordt' gebouwd is reeds in bezit van de stichting'. Dit is een terrein ter grootte van onge veer een hectare aaii de voet van de Westerseheldedijk in de Serlippens- polder, tussen de bebouwde kom van Terneuzen en de Otheense Kreek. Aan het verkrijgen van de toestem ming is een langdurige periode van veelal moeizame onderhandelingen voorafgegaan. De eerste plannen om Vlaanderen, waren reeds meer dan tien jaar geleden afkomstig van de hervormde kerk. Toen dit initiatief geen resultaten opleverde besloot de stichting er zijn .schouders' onder le zetten. De belangrijkste hinderpaal voor het verkrijgen van het fiat, bleek de opvatting van Den Haag te zijn, dat er in Zeeuwsch-Vlaanderen spra ke was van een .overbedding' in de ziekenhuizen zodat, zo stelde men op 't departement, in deze ziekenhuizen ruimte aanwezig was voor de opna me van chronisch zieken. Men wees daarbij onder meer op de aanwezig heid van het nieuwe bejaardem- en verpleeghuis ,De Blaauwe Hoeve' in Hulst en de goedkeuring, die in prïn- oipe verleend was, voor de bouw van een verpleegtehuis bij het St.-Anto- ti i is ziekenhuis in Oostburg. Voorts stelde men van de zijde van het zie kenhuis te Sluiskil de combinatie van ziekenhuis-verpleegtehuis zeer goed mogelijk te achten. Aan de nu al jaren durende onzekerheid over de wijze waarop de verpleegaccommoda- tie in Zeeuwsch-Vlaanderen diende te worden gesaneerd uitbreiding van bestaande accommodatie, nieuwbouw of een vorm van combinatie is nu dus definitief een einde gekomen. Het bestuur van de stichting prijst zich in dit verband vooral gelukkig met het bezoek, ter gelegenheid van de opening, van staatssecretaris dr R. Kruisinga aan de inrichting voor geestelijk gehandicapten .Vijver vreugd' in Middelburg. De staatsse cretaris bleek toen voldoende begrip te kunnen opbrengen voor de urgen tie van het bij die gelegenheid door het bestuur bepleitte project in Ter- Samenwerking De minister heeft intussen aan zijn toestemming voor de bouw wel de voorwaarde verbonden, dat tot een concrete vorm van samenwerking een .gesloten circuit', wordt gekomen met de ziekenhuizen, bejaardentehuizen en psychiatrische inrichtingen, die uiter aard ook voortdurend te maken heb ben met de problemen van verple ging van langdurige zieleen. Het be stuur van de Sticliting Verpleeg- en Rusthuizen Zeeland stelt zich voor om nog tijdens de bouw van het nieu we verpleeghuis te Terneuzen aan de ze samenwerking werkelijke inhoud te geven. Gelet op de eerste contac ten, zo werden reeds gesprekken ge voerd met de besturen van 't zieken huis te Oostburg en De Blaauwe Hoe ve te Hulst, verwacht men hier trouwens een positief resultaat. Dat geldt ook ten aanzien van de zie kenhuizen in de kanaalzone. Doel stelling bij dit alle zal vooral zijn om de patiënten naar de aard van hun ziekte of handicap daar onder te brengen waar ze de beste verzorging kunnen krijgen. Samenwerking is na tuurlijk ook van belang voor onder meer de .inschakeling' van de aan de verschillende ziekenhuizen en tehui zen verbonden specialisten. Het nieu we verpleegtehuis is een ontwerp van het architectenbureau Rothuizen en 't Hooft te Goes, die daarbij terzijde werd gestaan door een op dit spe cifieke terrein deskundig adviesbu reau. Het tehuis kan in feite in drie afdelingen worden verdeeld: een bed denhuis voor somatische (lichamelij ke) zieken, een afdeling voor gees telijk gestoorden en een dagverpleeg huis. Het tehuis voor langdurig li chamelijk zieken zal honderd bedden bevatten. Bij de opzet van de ver- pleegruimten is de stichting duidelijk afgeweken van traditionejé opvattin gen. Gestreefd wordt namelijk dat is dus ook in het ontwerp opgeno men naar kleinere verpleegruim- (Zie slot pag. 13 kol. 1) Conservatieve zege in Engeland BRIDWATER (RTR) Bij tussen tijdse verkiezingen in het district Bridg water in zuidwest-Engeland heeft de conservatieve kandidaat Tom King 25.687 stemmen gekregen, ruim 10.000 meer dan zijn socialistische tegenstan der Richard Mayer. Deze uitslag betekent dat de conserva tieven in Bridgwater een winst van ruim 8 procent geboekt hebben, verge leken met de algemene verkiezingen van in86. Het was de eerste verkiezing sinds geland de kiesgerechtigde leeftijd heeft verlaagd tot IS jaar. De Labour- partij heeft nu 344 zetels in het Lager huis. de conservatieven 262, en de ii- beralen 33. WEST-BERLIJN (RTR) Rudolf Hess. eens de naaste medewerker van Adolf Hitier, is vrijdag weer naar de gevan genis in Spandau overgebracht, nadat hij ongeveer vier maanden in een Brits militair hospitaal in WestpBerlijn was verpleegd. De 75-jarige Hess werd eind vorig jaar naar het ziekenhuis gebracht omdat hij aan maagzweren leed en een zwakke gezondheid had. Nadat een medisch onderzoek eind vori ge maand had uitgewezen dat Hess naar de gevangenis terug kon keren, beslo ten vertegenwoordigers van de Verenig de Staten, Engeland, Frankrijk er. de Sowjet-Unie de levensomstandigheden van Hess in Spandau te verbeteren. De drie westelijke geallieerden streven naar vrijlating van Hess op humanitaire gron den, maar de Sowjet-Unie meent dat hij zijn levenslange gevangenisstraf moet uitzitten. De vier landen nemen beurte lings de bewaking van Hess waar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 1