De twaalf partijen en hun gezicht mÊm provinciale zeeuwse coupani 14 MAART 1970 M. J. van Poelje Marinus Johannes van Poelje (lijsttrekker van de Partij van de Arbeid) werd op 20 februari 3.911 in Vlissingen geboren als zoon van een kapitein van de Provinciale Stoombootdiensten op de Westerschelde. Na de hbs (a) was de beer Van Poelje eerst een half jaar werkloos: .Daarna ging ik naar de Natio nale Banlcvereniging in Vlissingen, waar ik op de incassodienst werd ge plant.' De heer Van Poelje ging er na twee jaar weg toen hij werd gecon fronteerd met het daar geldende boetesysteem, dat er gold: ,Een fout werd ge straft met 25 boete, terwijl ik er maar 20 in de maand verdiende.' Kort daarna werd de heer Van Poelje shipbroker, waardoor hij onder meer belast werd met het in- en uitklaren van schepen. Drie jaar later kwam de heer Van Poelje bij het Duitse exportbedrijf Brasch en Rothenstein, dat in Vlissin gen een vestiging had in verband met de mailboot naar Engeland. In 1948 werd hij secretaris voor het culturele werk in de arbeiderskampen. Dat duurde tot 1955 toen hij g s-lid werd. De heer Van Poelje, afkomstig uit een ,rood nest', werd in 1936 lid van de af deling Vlissingen van de SDAP en na een half jaar werd hij afdelingsseereta- ris. Hij is dat gebleven tot de opheffing van de SDAP. Na de tweede wereld oorlog was de heer Van Poelje nog een tijdlang voorzitter van de afdeling Vlissingen van de SDAP en lid van de noodgemeenteraad. Bij de oprichting van de PvdA werd hij gekozen tot fractievoorzitter in de gemeenteraad. In 1954 werd de heer Van Poelje in de provinciale staten gekozen. Voorts was hij 12 jaar voorzitter van het gewest Zeeland van de PvdA. Hij is getrouwd en heeft twee kinderen. De heer Van Poelje is humanist. CHU A. J. Kaland Mr Willem Looff, notaris te Tholen, (lijstaanvoerder van het Gereformeerd Politiek Verbond), werd 46 jaar geleden geboren in Terneuzen. Na de hbs (B) ging hij in 1942 in Bergen op Zoom notariaat studeren en na vier jaar was hij kandidaat-notaris. In de periode 1962-'63 behaalde hij .tussen de bedrijven door' de meestertitel aan de gemeentelijke universiteit van Amsterdam. Als kandidaat-notaris ging de heer Looff eerst anderhalf jaar wei-ken in Tholen, waar hij in 1967 tot notaris werd benoemd. De heer Looff, die gehuwd is en zes kinderen heeft, is lidmaat van de Gereformeerde Kerken Vrijgemaakt. Hij bekleedt in dit kerkgenootschap het ambt van ouderling. Voorts is hij actief in de stichting .Beter Wonen' te Tholen. Als lid van het Gereformeerd Politiek Verbond heeft de heer Looff geen bestuurlijke functies. De heer Looff werd zijns ondanks' lijstaanvoerder van het GPV. De kans, dat hij ook werkelijk statenlid zal worden acht hij niet bijzonder groot: .Vorige keer hadden we zo ongeveer de helft van de kies deler.' De lijstaanvoerder van de Christelijk Historische Unie is de in Westkapelle geboren (13-3-1922) Adriaan Jacobus Kaland. Na de lagere school werkte de heer Kaland tot december 1944 op het boerenbedrijf van zijn vader. In die tijd volgde hij een avondschool in Westkapelle en enkele landbouwcursus- sen. Meteen na de bevrijding van het zuiden van het land ging de heer Ka land naar Noord-Brabant, waar hij in februari 1945 werd benoemd bij de ko ninklijke marechaussee in Gilze-iRijen. In die tijd vijzelde hij privé zijn al gemene ontwikkeling wat op en haalde hij het politlediploma (1946). Toen de koninklijke marechaussee enkele jaren na de oorlog werd gereorganiseerd werd de heer Kaland afgekeurd. Ook na herkeuring werd hij niet geschikt bevonden: zijn hart zou niet sterk genoeg zijn. De heer Kaland koos toen de buitendienst van de belastingen. Half 1947 kwam hij daarvoor naar Middel burg. Toen volgden een vakopleiding van de belastingen en enkele boekhoud- diploma's. In 1955 werd de heer Kaland getroffen door een tbc-besmetting, .waardoor ik een jaar werd uitgeschakeld'. De heer Kaland werd in 1950 lid van de CHJO-Middelburg en in 1953 werd hij in de gemeenteraad van Middelburg gekozen. In 1958 werd hij tot wethou der benoemd. Hij bleef wethouder tot hij in 1962 gedeputeerde werd. In 1958 was de heer Kaland gekozen tot lid van provinciale staten. De heer Kaland (getrouwd en twee kinderen) is Nederlands hervormd. Hij heeft geen kerke lijke functies. Hij is commissaris van het particuliere gasbedrijf NV v. h. firma W. de Liefde te Culemborg, van Brameha te Bergen op Zoom en van de NV Polak te Middelburg. Voorts is hij onder meer lid van het hoofdbe stuur van de Vereniging van Exploitanten van Gasbedrijven in Nederland en voorzitter van de Stichting Verpleeg- en Rusthuizen Midden-Zeeland. W. Looff J. F. G. Schlingemann De lijst van .de WD wordt aangevoerd door mr Johan Frederik Godard Schlingemann. Hij werd op 6 okt. 1914 in Maastricht geboren. Van de Lim burgse hoofdstad trok hij naar Den Haag, waar hij de hbs doorliep en daarna staatsexamen deed. De heer Schlingemann studeerde aan de rijksuniversiteit in Leiden rechten en behaalde daar in 1941 de meester-titel. Na eerst enige tijd op het rijksbureau voor de voedselvoorziening te hebben doorgebracht werd hij in 1945 als ambtenaar verbonden aan het kabinet van de toenmalige minister van landbouw, dr S. L. Mansholt. Dat was dan meteen de intrede van de heer Schlingemann in de agrarische wereld, waarin hij zich de nodige bekendheid heeft verworven. In 1946 werd de huidige liberale lijstaanvoerder voor de staten van Zeeland be noemd tot secretaris-penningmeester van de Zeeuwse Landbouw Maatschap pij (ZLM). Dat is hij gebleven tot 1964. In zijn Zeeuwse periode begon de heer Schlingemann zich ook te bewegen op het vlak van de internationale landbouwpolitiek. Brussel frequenteert hij dan ook bijna net zo veel als Den Haag. In 1961 benoemde het Koninklijk Nederlands Landbouw Comité (KNLC) hem tot economisch adviseur. Als zodanig werd hij bestuurslid van de inter nationale COPA. In zijn woonplaats Goes is de heer Schlingemann voorzitter van de plaatse lijke afdeling van .Volksonderwijs' en van de WV. In de politiek deed hij zijn intrede in 1954: hij werd lid van de provinciale staten voor de WD. Sinds 1958 voert hij deze fractie aan. Mr Schlingemann werd in 1967 lid van de tweede kamer voor de WD. Zijn specialismen in het parlement: buiten landse landbouw, ontwikkelingshulp, internationale handelspolitiek, PTT en nationale vervoer. De WD-üjstaanvoerder is gehuwd en heeft drie kinderen. CPN E. G. Pel De lijstaanvoerder van de Communistische Partij Nederland voor de provin ciale statenverkiezingen in Zeeland is de heer Elbertus Gerardus Pel, die op 19 oktober 1923 in Hilversum werd geboren. Na de lagere school werd de heer Pel timmerman en hij bezocht de avondvaktekenschool in Hilversum. De heer Pel moest in de tweede wereldoorlog naar Duitsland, waar hij drie jaar melkknecht was. Na de oorlog kwam hij terug naar Hilversum waar hij zijn onderbroken studie voor bouwkundig opzichter voortzette. In 1947 kwam de -CPN'-]ijstaanvoerder als opzichter van het ministerie van volkshuisvesting naar Walcheren in verband met de wederopbouw. In 1948 werd de heer Pel op zichter bij de gemeente Vlissingen. hij bleef dat tot 1952, toen hij in dienst trad van een architect. De carrière van de heer Pel verliep toen niet geheel vlekkeloos, want hij was kort daarna twee maal 26 weken werkloos. Na de watersnood was hij een tijdlang in dienst van rijkswaterstaat: .Daarna was ik manusje van alles bij een aannemingsbedrijf, waarvan ik sinds twee jaar bedrijsleider ben.' Tot het uitbreken van de oorlog was de heer Pel lid van de AJC. Na de oorlog was hij aanvankelijk een fervent aanhanger van de PvdA: ,Maar door discussies en lezen werd ik overtuigd van het gelijk van de commu nisten.' Van 1948 tot de opheffing was hij lid van de Eenheids Vakcentrale en in 1951 werd hij lid van de CPN. Na korte tijd kwam de heer Pel in het Vlissingse afdelingsbestuur en werd hij voorzitter van het district Zeeland van de CPN. Voorts was de heer Pel actief in het Zeeuws Vredes Comité. Dj heer Pel is getrouwd en hij heeft drie kinderen. Hij heeft geen godsdienst. CDU J. F. P. Kreughel Johan Frans Pieter Kreughel (57) uit Kloetinge is lijstaanvoerder van de Christen Democraten Unie. De in Dordrecht geboren heer Kreughel slaag de op zijn 22e verjaardag 8 januari 1935 aan de economische hoge school te Rotterdam voor het doctoraal examen. Tot de tweede wereldoor log was hij werkzaam bij de financiële afdeling van Philips in Parijs. In de oorlog werd de heer Kreughel .uitgeleend' aan het ministerie voor voedsel voorziening: ,Door stom toeval kwam ik toen in Goes terecht, waar ik werk zaam was voor de accountantsdienst van economische zaken.' Van het land- bouwhuis stapte de heer Kreughel nog tijdens de oorlog over naar de zaad- handel gebroeders De Jongh. Onmiddellijk na de bevrijding meldde de heer Kreughel zich als vrijwilliger bij de geallieerden voor wie hij een kleine twee jaar als tolk dienst deed. Na die periode vestigde de heer Kreughel zich als bedrijfseconoom in Goes. In 1961 promoveerde hij op een proefschrift met de titel .Theorie en praktijk van de bedrijfsvergelijking.': ,Het kostte me vijf jaar vrije tijd. Na m'n promotie heb ik het in het Engels vertaald en het werd uitgegeven met een voorwoord van Philips. Het heeft er toe ge leid, dat ik gastdocent werd in Nieuw-Zeeland en Australië, waar ik elk jaar naar toe ga.' De heer Kreughel is in de politiek gegaan omdat hij meende, dat in Neder land de politiek prevaleert over de' economie: ,Dat moet net andersom en dat kan volgens mij niet worden gerealiseerd via de bestaande partijen.' De heer Kreughel stond in 1967 als tweede op de kandidatenlijst van de Noodraad, waarvoor hij het economisch programma had gemaakt. Het werd in 1967 uitgegeven onder de titel .Nederland let op uw zaak.' De Noodraad en de CDU zijn thans samengevoegd onder de naam CDU. W. R. V. Dusarduijn KVP Willy Rogcz Victor Dusarduijn (lijstaanvoerder van de Katholieke Volks partij) uit Goes werd op 29 september 1928 te IJzendijke geboren. Na de ulo in Terneuzen en de hbs (A) in Oostburg ging de heer Dusarduijn sociolo gie studeren aan de Katholieke Economische Hogeschool te Tilburg. Na zijn doctoraal werd de heer Dusarduijn onderzoeker bip de Stichting Zeeland voor Maatschappelijk en .Cultureel werk in Zeeland (Provinciaal Opbouwor- gaan). Na enkele jaren werd hij sociaal-economisch medewerker bij de stich ting tot Ontwikkeling van de Komgrondengebieden te Tiel, en daarna maat schappelijk werkadviseur bij het Diocesaan Sociaal-Charitatief Centrum te Breda. Voor hij in 1967 lid van de tweede kamer werd was de heer Dusar duijn directeur van de Katholieke Raad voor Maatschappelijk Werk in Zeeland. Jn 1946 ging-de heer Dusarduijn zich actief met de politiek bezighouden, toen hij bestuurslid werd van de afdeling IJzendijke van de KVP. Enige tijd latei- was hij een van de oprichters van de Jongerenafdeling van de KVP in Zeeland. In 1966 werd de heer Dusarduijn gekozen als lid van provinciale staten en sinds september 1968 is hij fractievoorzitter van de KVP. De heer Dusarduijn is- rooms-katholiek, gehuwd en heeft drie kindei-en. Hij was als kamerlid (lid van de kamercomissies voor visserij, c-rm en volksge zondheid en plaatsvervangend lid van de kamercommissie voor volkshuis vesting en ruimtelijke ordening) nog twee jaar werkzaam als directeur van de Katholieke Raad voor Maatschappelijk Werk in Zeeland. Thans is hij .be roepspoliticus'. De ^lijstaanvoerder van de Anti-Revolutionaire Partij, Johannes van den Bos, werd op 3 mei 1935 in Bruinisse geboren als zoon van een landbouwer. Hij werkte tot zijn 19e jaar op het bedrijf van zijn vader en stapte toen over naar de gemeentesecretarie van zijn woonplaats. Zijn ambtelijke loopbaan begon hij als ambtenaar-ontvanger. Vervolgens was hij gemeentesecretaris van Sprang-Capelle, burgemeester van Arnemuiden en burgemeester-secreta ris van Sint-Annaland. In juni 1962 werd de heer Van den Bos gekozen tot lid van gedeputeerde staten van Zeeland. Dankzij avondstudie behaalde de heer Van den Bos talrijke vakdiploma's. Bovendien heeft hij het kandidaats examen rechten gehaald. De heer Van den Bos heeft het plan om meester in de rechten te worden nog niet opgegeven. Het keuzevak voor het doctoraal examen hij koos bestuurswetenschap heeft hij reeds gedaan. De heer Van den Bos, die gehuwd is en twee kinderen heeft, ging in 1952 ,in de poli tiek' als lid van de AR-kiesvereniging te Sprang-Capelle. Thans is hij voor zitter van de statencentrale Tholen van de ARP. In 1958 werd hij gekozen als lid van provinciale staten van Zeeland. Ook buiten de politiek is de heer Van den Bos actief. Met name in de Christelijke Boeren- en Tuindersbond is hij een zeer bekende figuur. Hij was van 1960 tot en met 1969 voorzitter van de Zeeuwse CBTB en bekleedde een groot aantal daarvan afgeleide functies. De anti-revolutionair Van den Bos is Nederlands hervormd. In de tijd dat hij in Sint-Annaland woonde was hij kerkvoogd van de Nederlands her vormde kerk in die plaats. Thans woont de heer Van den Bos in Tholen, waar hij in de Nederlands hervormde kerk de functie van notabel bekleedt. C. Boender SGP De lijstaanvoerder van de Staatkundig Gereformeerde Partij, de heer Cor nells Boender uit Tholen, heeft tot zijn 27e jaar gewerkt op het boerenbe- drijfje van zijn ouders te Nieuw-JBeijerland. Op 25-jarige leeftijd ging de heer Boender naar de normaalschool te Oud-Beijerland, waar hij dankzij zelfstudie, meteen in het, derde leerjaar kon beginnen. Toen hij als 27-ja rige zijn akte b.ehaaldè werdde heer Boender meteen te Tholen benoemd als onder-wijzer aan de school van de gereformeerde gemeente: ,Ik heb daar mijn pensioen gehaald. In 1961 werd ik vervroegd gepensioneerd.' De heer Boender, die in de gereformeerde gemeente waartoe hij behoort geen functies heeft, werd in 1927 lid van de provinciale staten van Zeeland. Na het overlijden van de heer Adelaar in februari 1966 werd de heer Boender fractievoorzitter van de SGP in de staten. Omdat onderwijzers geen gemeen teraadslid mochten zijn duurde het tot 1958 toen dit verbod voor onder wijzers van bijzondere scholen werd opgeheven voordat de heer Boender raadslid van de gemeente Tholen werd. Thans is de heer Boender wethou der van Tholen.;De SGP-lijstaanvoerder is getrouwd en hij heeft drie kinderen. J. van de Voorde PPR Johannes Franciscus van de Voorde - - lijstaanvoerder van de Politieke Partij Radikalen in Zeeland begon zijn carrière als cowboy, oftewel koei- enwachter. De op 30 november 3.923 te Schoondijke geboren heer Van de Voorde (beter bekend als Jantje van de bond) wilde wel meubelmaker wor den, maar hij kon de ambachtsschool in OosLbut-g niet bezoeken, omdat zijn ouders ,geen centen hadden voor een fiets'. Na. twee jaar koeienwachter te zijn geweest ging de heer Van de Voorde in 1939 werken bij een houtwaren- fabriek in Groede. In 1947 vestigde hij zich te Sluiskil waar hij als vrijgestel de zijn tijd verdeelde tussen de Katholieke Arbeiders Bond en de Katholieke Arbeiders Jeugd. In 1948 werd de heer Van de Voorde overgeplaatst naar de administratie ;van de KAB in Breda, Vijf jaar later kwam hij terug naar Zeeuwsch-Vlaanderen als bestuurder van het KAB (tegenwoordig Nederlands Katholiek Vakverbond). Na eerst algemeen werk in Zeeuwsch-Vlaanderen te hebben gedaan werd de heer Van de Voorde belast met de juridische dienst van het NKV voor geheel Zeeland. De heer Van de Voorde is gehuwd en heeft 3 kinderen. Kort na de oorlog werd de heer Van de Voorde lid van de Katholieke Volkspartij en hij kreeg daar al snel een bestuursfunctie, zo was hij jarenlang lid van het kringbe- stuur van de KVP. In 1962 werd hij gekozen in de provinciale Staten van Zeeland. Op 25 november van het vorig jaar bedankte de heer Van de Voorde als lid van de KVP en stelde zijn zetel beschikbaar. De redenen van het uittreden waren: ,De behoudende politiek op landelijk niveau, de loonwet, het woningbouwbeleid (te weinig betaalbare woningen), de belastingverla ging, die de meest-draagkrachtigen vooral ten goede kwam en het gedrang in de Zeeuwse KVP aan de kop van de lijst. Pas in een later stadium heb ik besloten naar de PPR te gaan. Ik werd van alle kanten belaagd.' G. 1. de Waal BP Na drie jaar hbs in Hulst ging George Jacobus Johannes de Waal (geboren op 15 april 1923 te Graa.uw) naar de middelbare landbouwschool in diezelfde plaats. De heer De Waal, die gehuwd is en twee kinderen heeft, is de land bouw trouw gebleven. Momenteel is hij landbouwer te Graauw en lijsttrek ker voor de Boeren Partij in Zeeland. In de tweede wereldoorlog bezocht hij een vlassersschool te Koewacht: .Daarom hoefde Ik niet naar Duitsland.' Na de oorlog trok de heer De Waal naar België en Frankrijk, waar hij ten zuiden van Parijs in de landbouw werkzaam was en in Chevreuse een land bouwschool bezocht: ,11c ging daar naar toe om de Franse taal te leren en om niet naar Indië te worden gestuurd.' In 1950 kwam de heer De Waal terug naar Nederland en samen met zijn broer vond hij toen een bestaan in een winkel te Prosperpolder én een boer derij. Die winkel is inmiddels van de hand gedaan. De heer De Waal was aanvankelijk wel actief in een aantal standsorganisa ties, maar hij kon met het algemene beleid daarvan niet eens zijn, zodat hij daar ruim zes jaajr geleden mee brak. Ruim acht jaar geleden werd de heer De Waal lid van de Boeren Partij. Zes jaar geleden kwam er een provinciale afdeling tot stand, waarvan de heer De Waal voorzitter werd. De BP-lijstaan- voerder heeft drie jaar in de gemeenteraad van Clinge gezeten, eerst twee jaar voor cle lijst Dekker en daarna voor de Boerenpartij: ,We haalden toen 20 procent va,n de stemmen. Toen ik twee jaar geleden naar Graauw verhuis de heb ik het raadslidmaatschap moeten opgeven.' De heer De Waal (rk) is gehuwd en heeft twee kinderen. Hij maakte al sinds zes jaar deel uit van het hoofdbestuur van de Boerenpartij: ,Na Koekoek heb ik daar het langst zitting in.' -1 J. Roodenburg D'66 De op 11 januari 1931 te Vlaardingen geboren Johannes Roodenburg (lijst trekker van D '66) behaalde na de lagere school eerst zijn diploma ulo-B en daarna bezocht hij de zeevaartschool te Rotterdam. In 1951 ging hij als stuurmansleerling varen bij de Holland Amerika Lijn. In totaal heeft de heer Roodenburg tien jaar gevaren en in die periode behaalde hij zijn diploma's tot en met de eerste rang. In 1951 vestigde de heer Roodenburg zich in West-Sou burg. omdat hij was benoemd als leraar aan de radaropleiding aan de ,De Ruyterschool' te Vlissingen. In de loop van 1954 werd de heer Roodenburg benoemd tot rivierloods. De heer Roodenburg werd begin 1967 lid van Democraten '66. Deze partij heeft in Zeeland twee afdelingen: Noord- en Midden-Zeeland en Zeeuwsch- Vlaanderen. Na een klein jaar werd de heer Roodenburg voorzitter van de afdeling Noord- en Midden-Zeeland. Als hij tot lid van provinciale staten wordt gekozen zal hij die functie neerleggen: ,Ik vind dat niet met elkaar te verenigen.' Wat volgens de lijstaanvoerder wel is te verenigen met de sta.- tenlidmaatschap is het secretarisschap van de provinciale werkgroep van D '66: .Die werkgroep blijft bestaan. Het doel ervan is de statenfractie to begeleiden. Ook de kandidaten, die niet worden gekozen zullen deel uitma ken van deze werkgroep.' In verband met zijn politieke werkzaamheden heeft de heer Roodenburg half 1969 het voorzitterschap van de Souburgse hei-vormde jeugdraad en het voor zitterschap van de Souburgse jeugdraad neergelegd. De Zeeuwse lijstaanvoerder van D '66 is getrouwd en heeft drie kinderen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 18