Koningin Wilhelmina had het ook vijf jaar arm gehad' Veilingfusie nog onmogelijk Nieuwe burgemeester van Goes is in elk geval een ch-man Zuid-Beveiand wil eigen permanente rattenbestrijding 2 0 JA AUTOBOTSING TWEE GEWONDEN Programma bezoek prinses Margriet aan Eede Soldaat overleed na val oefenbaan ALMANAK Houtworm KUNST IN ZEELAND ,De natuur regelt alles VREEMD GELD SAMENWERKING GEMEENTEN EN WATERSCHAP P. L J. DEKKER: COMMENTAAR OP MEDEDELING VAN MINISTER Diirrenmatt ziet Strindberg PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJDAG 13 MAART 1970 SCHOOLJEUGD EEDE IN OPSTELLEN: PRINSES MARGRIET LEGT VANDAAG KRANS BIJ MONUMENT EEDE Als prinses Mar griet vandaag een krans legt bij het monument aan de rijksweg in Eede, dan staat daarbij een historische ge beurtenis centraal die precies 25 jaar geleden nauwelijks vijf minuten in beslag nam: op de dertiende maart 1945 zette koningin Wilhelmina na vijf jaar ballingschap in een tot puin geschoten Eede voor het eerst weer voet op Nederlands grondgebied. Velen ïn Eede herinneren zich nog de ontroering van de vorstin, toen ze te voet de ruwgetrokken streep passeerde, waarmee de grens tussen Nederland en België was aangegeven. Rond die streep ontstond één van de meest hard nekkige legenden, waarmee de te rugkeer van koningin Wilhelmina later werd omgeven. Bij gebrek aan kalk zou de streep met be hulp van meel op de weg z\jn ge zet. De historische juistheid hiervan niet meer te controleren. Maar oudere Eedenaren achten het op zijn minst aanvechtbaar, omdat 'n stuk kalk overal tussen het puin kon worden opgeraapt en meel eerder een schaars artikel was. Toch duikt de .meellijn' voortdu rend op in de verhalen van de elf meisjes en zeven jongens uit de zesde klas van de r-k lagere school in Eede, die wij vroegen eens te vertellen én op te schrijven wat ze weten van de gebeurtenissen op IS maart 1945 in hun woonplaats. ,De koningin was nog al onder de indruk van de vele verwoestingen, aangebracht door Canadese bom men of granaten', schrijven Mi riam Verstraete, Jeann Buijck, Ronnie van Hal, Erro Cocquit en Paul Herman in hun opstel. Toch wordt er in de klas ernstig aan getwijfeld, of die gemoedsgesteld heid op het gezicht van koningin Wilhelmina te lezen was. ,Ze zal het wel goed verborgen hebben', zegt een meisje. De klas kijkt duidelijk ongelovig, als .meester' M. F. Rootsaert vertelt dat hij zelf zag hoe de tranen haar over de wangen liepen. Een huilende koningin past niet in het beeld. De Idas heeft duidelijke verklarin gen voor de omstandigheid, dat koningin Wilhelmina bij haar te rugkeer zeer eenvoudig gekleed' was. ,Ze had het ook arm gehad'/ veronderstelt een meisje. ,-Ze was al oud', zegt een klasgenoot, ,Als ze mooi gekleed was dachten de. mensen dat ze meer aandacht aan zichzelf besteedde dan aan haar land', Is een derde veronderstel- lingu Maar zes of zev> meisjes uit klas zes hebben hun ouders of grootouders wel eens over de aankomst van koningin Wilhelmina horen vertellen. Toch is er voor de meesten geen twijfel aan, waarom de koningin juist via Eede Nederland binnenreisde. ,Ze kwam over Eede omdat het hier het meest verwoest was', staat in het opstel van Marlies de Schoolmeester, Nicole van den Dor pe. Eliane Raemane en Anita Pijf- feroen. In andere opstellen zijn gedetaillerde gegevens te vinden: ,Een kerk hadden we niet. We had den wel een noodkerk in het pa rochiehuis. Scholen waren er niet meer. Er was in allerijl een ijzeren golf platen noodschool opgericht. Hele woonblokken waren verwoest door bommenwerpers en granaten'. De klas blijkt goed op de hoogte van het feit, dat veel Inwoners van Eede waren geëvacueerd naar Mal- degem en Aardenburg. Maar de jongen en meisjes hadden geen idee hoeveel mensen nog in het dorp zelf waren omstreeks 13 maart 1945. Volgens meester Rootsaert tussen de 250 en 300, volgens de klas .veertig of vijftig'. handje: 1-lïer keerde op 13 maart 1945 onze landsvrouwe terug tot haar volk'. De klas reageert met 'O ja'. De 18 zesde-klassers zijn er dui delijk trots op, dat prinses Mar griet vandaag een heel wat mooi er Eede aantreft, dan dat van 25 jaar geleden. Marion Standaard, Mamix van Rie, Ronald de Croock en Elies Vercaemer schrijven: .Koningin Wilhelmina zag een gro te puinhoop toen ze hier kwam. Nu prinses Margriet hier zal ko men. zal ze een mooi opgebouwd en welvarend dorp zien met on der andere de boerenleenbank, een ïieuwe kerk, een kleuterschool, een douane, en een postkantoor en allemaal nieuwe huizen'. En dat er veel belangstelling is voor het bezoek, blijkt uit het feit dat vrij- wle iedereen het programma uil zijn hoofd kent. Nico van Graef- schap: .Ze gaat naar het monu ment kijken en ook naar de grens. De prinses komt met een helikopter en landt aan de roterij. De bur gemeester brengt ze naar Aarden- burg. Met de auto gaat ze naar het oude bejaardenhuis. En dan vertrekt ze met de helikopter naar paleis Soestdijk'. De laatste on juistheid wordt door de klas haas- tier :rd: ,Nee jong, KOGELVRIJ Aanmerkelijk positiever is de Eedese jeugd over de activiteiten van koningin Wilhelmina in En geland. ,Zo heeft do Engelse re gering om hulp gevraagd en toen kwamen er vliegtuigen om de Duitsers weg te jagen. En ze heeft het Nederlandse volk via de radio moed ingesproken'. Dat de konin gin bij haar terugkeer door mili tairen begeleid werd, is eveneens oen duidelijke zaak: ,er kon best eens een aanslag gepleegd wor den. Daarom had ze ook een volgens enkele jongens .onderwet- se'-kogelvrije auto'. De leerlingen van klas zes werden het onderling niet eens of de koningin ook ko gelvrije kleren had gedragen. Voor het feit, dat koningin Wil helmina na enkele minuten weer in haar auto stapte om verder te rijden, werden uiteenlopende ver klaringen gegeven. ,Ze was bang van de mensen omdat die haar allemaal een hand wilde geven', zegt een jongen. ,Ze had zoveel haast om in Breda te komen', weet een ander. Meester Rootsaert vertelt, dat een oudere vrouw in klederdracht de koningin als eerste een hand gaf, gevolgd door nog zes of zeven an deren. De klas kijkt er van op als ze horen, dat er geen burgemees ter of wethouder ter begroeting aanwezig was. De namen van de toenmalige commissaris, Quarles van Ufford, en van generaal Kruis, die wel aanwezig waren, zijn niet bekend. Dat er in Eede een monument staat ter herinnering aan de terug keer van koningin Wilhelmina is ook bij de jeugd welbekend. Ro- zan Thilleman, Marjan Reijniers, Carolien van Parijs en Jean-Pierre Dhondt maken er in hun gemeen schappelijk opstel nadrukkelijk melding van. Toch weet niemand in de klas precies, wat er in het voetstuk gebeiteld staat. Meester Rootsaert helpt een ZIERIKZEE Op de provinciale weg bij ,De Val' Ie Zierïkzee zijn donderdag middag' twee auto's op elkaar gereden, waarbij de bestuurders werden gewond, "let ongeluk gebeurde, toen De K. uit iruinissc vanaf de parkeerplaats bij de 'oormalige aanlegsteiger van de pro- 'inciale boot de weg overstak. Hij leende daarbij geen voorrang aan uit Krabbemlijke. De K. werd uit de auto geslingei vrij ernstig gewond. Dokter C. M Hoorn die eerste hulp verleende, beide slachtoffers naar het Zweedse Rode Kruis-ziekenhuis in Zierilczee ver voeren. M. K. kon vandaar uit weer spoedig naar huis terugkeren, hetgeen hij zonder permissie van de behandelen de dokter deed. EEDE Prinses Margriet, die voor de herdenking van het feit dat koningin Wilhelmina 25 jaar geleden te Eede voor het eerst na de bevrijding Nederlandse bodem betrad, naar Zeeland komt, veert vandaag vrijdag 13 maart streelss kwart over twee per helikopter te Eede. Omstreeks 14.25 uur wordt de prinses verschillende autoriteiten begroet, "olgens gaat bet gezelschap naar de plaats waar koningin Wilhelmina 25 jaar geleden voor het eerst sinds lange tijd Nederlandse bodem betrad. De prin ses stapt- daar over een krijtlijn heen, die naar alle waarschijnlijkheid is ge trokken door de heer De Geeter, die 25 jaar geleden voor het meel zorgde de meelliin, die toen bij gebrek aan krijt werd getrokken. Omstreeks drie uur worden er kransen gelegd bij het monument. In klein ge zelschap brengt prinses Margriet ver volgens een bezoek aan het bejaarden tehuis. Om omstreeks 15.45 uur ver trekt de prinses weer per helikopter voor de terug-reis. KAPELLE-BIEZELINGE De acht tienjarige soldaat D. Gansemam uit Ka- pel 1 e-B:ezel inge is donderdagmorgen overleden aan de verwondingen die hij bij een val van de zogenaamde .tokkel- baan' van de luchtmaohtkaderschool in Sdhaarsbergen had opgelopen. De heer e-Biezelinge, was nog maar enkele weken in mMitanre dienst. De jongen had getekend als kortverbander. (ADVERTENTIE) In geval van storing, is voor cle abonnees op onze servicedienst dit weekend beschikbaar: De heer J. J. Meulmeester, Ger- brandystraat 47, Vlissingen, tel. 01184-7622. leeuwse Bij een familie in Oostburg wordt het meubilair geteisterd door één houtworm. Het verwoestende diertje dook op een middag plot seling op in een zitmeubeltje. Het had nog maar één gaatje gemaakt, waaruit hetmet mooie regelmaat, kleine hoopjes zaagsel naar builen werkte. 's Avonds, toen het gezinshoofd, althans de mam, thuiskwam, veeg de z'n echtgenote juist de derde hoeveelheid zaagsel weg. petroleum er in' besloot de man, /laar hebben die krengen niet van terug'. Er was geen petroleum in huis. Spiritus dan. De spiritus was 'op en het sluiting vuurtje van het groot,- midden- en kleinbedrijf had al geslagenDe man kreeg een gelukkige ingeving. JSr is nog een restje jenever in huisherinnerde hij zich, /.laar moeten we dam maar een drupje van offeren. Als het niet helpt, wordt ie in ieder geval kruisdol'. Het hele gezin kwam er omheen staantoen de man met behulp van een fietspomp het bedwelmende vocht krachtig het gaatje inblies. En het hielp. Drie aagen lang liet het kleine knagertje niets van zich zien of horen. Toen lag er plotseling weer een hoopje zaagsel bij het gaatje. Het beest had al leen 'maar z'n roes uitgeslapen. RAADSLID A.MALJAARS MIDDELBURG De nieuwe bur gemeester van Goes zal in elk ge val een CH-er zijn. En de burge meester van Borsele is vermoede lijk een KVP-er. De heer A. Mal- jaars, raadslid te Goes, zei dit te hebben vernomen tijdens een zeer recent contact dat hij had met Zee- lands commissaris der konigin, mr van Aartsen. De heer Maljaars deed zijn mededeling op een forum avond die in de Ontmoetingskerk was belegd door de SGP-kiesver- eniging Middelburg in samenwer king met de statenkring Walche- Op deze bijeenkomst hielden het SGP tweede' kamerlid ir A. van Rossum en SGP hoofdbestuurslid M. Golverdingen een inleiding. Met voor zitter J. de Vis- bleef. De heer Golverdingen zei van me ning te zijn dat het beeld van deze tijd laat zien dat Nederland sterk in een ontkersteningsfase is gekomen. Hoewel hij zich met waardering wilde uitspre ken over de regering De Jong moest het de SGP hoofdbestuurder toch van hot hart dat deze ontkerstening in deze re geringsperiode nog is versneld. Hij noemde daarbij als voorbeelden bet vergemakkelijken van de echtscheiding en de .volkomen uit de hand gelopen pornografie'. In deze tijd van geestelij ke verwarring hebben we behoefte aan een politiek die een vaste lijn laat zien, aldus de heer Golverdingen. De heer Van Rossum stelde ondier meer dat de SGP wordt verweten terug te willen naar de oude tijd. Maar dat wilde hij toch wel weerleggen met het voorbeeld dat de SGP al sind3 1918 spreekt over de milieuhygiëne. Waarmee bij tot de conclusie kwam dat de SGP al vnjftig jaar progressief is. ,De andere partijen komen er nu pas aan toe'. Beide inleiders, de heer Maljaars en het statenlid R. van Ommeren .die in een fo- ruim zitting namen, kregen een stort vloed van vragen af te werken. Daarbij werden ondier meer kanttekeningen ge maakt bij de zaak van de continudienst ser signaleerden zij een grote verwar- en de zondagshei inging. Naar de heer ring op het politieke erf. een venvar- Golverdingen betoogde staan de econo- ----- waarvoor de SGP echter gespaard misohe belangen veel te veel op de voor- HET MIDDELBURGS DILETTANTEN TONEEL; SCHOUWBURG M'BURG. De voorstelling, die Het Middelburgs Di lettanten Toneel gisteravond in de Schouwburg van James M. Barrie's blij spel ,De natuur regelt alles' heeft gege- ■en, had althans twee pluspunten: de grandioze decors, die Joop van der Lin de voor de tweede en derde akte had gebouwd en de kostuums van mevrouw "M. Janssen, een bijzonder stijlvolle indi catie voor het slot van de Twintiger ja ar voor de rest vraag je je wat ontsteld af, hoe een dergelijk gerenom- •d gezelschap een zo bar oninteres sant, volslagen gedateerd spel op liet re pertoire kan nemen. HMDT is tot veel beter in staat en de demonstratie van machteloosheid, die men gisteravond te zien kreeg lag toch voor een belangrijk deel in de keuze van dit spel, waarvan eenvoudig met de bes te wil van de wereld niets meer te ma ken is. DaL gaat niet helemaal op, want is uiteraard altijd nog mogelijk er genadeloze satire van te maken, r dan moet men de auteur grondig op de hak nemen. HMDT nam de vertolking van dit blij spel, geregisseerd door Cees van Hoek, ernstig en dal brak erg op. Er werd, en het is moeilijk dit anders te zien dan in directe relatie tot de regie-opvatti bedroevend geacteerd, waarbij ik me wil haasten één uitzondering aan te teke nen: mej. C. M. v. d. Westen produceer de een keukenmeisje Tussie, dat met kop en schouders boven het peil van de keu kenmeidenroman .The admirable Crich- ton' uitstak. De inhoud van het. spel is wel bekend: het is een in deze tijd onverteerbare persiflage op de vermeende gelijkheid, waarin als hoofdfiguren, butler Crich- ton en Lord Loam opdraven. Eerst ziet men ze thuis, in de onaantastbaarheid van de vredige arbeidsverhoudingen, waarin ieder zfjn plaats weet, in de vol gende bedrijven is het gezelschap aan gespoeld op een onbewoond eiland er ontstaat een natuurlijke situatie, waar uit de butler als sterkste man te voor schijn komt. Hij kan slechts twee jaar in die situatie volharden, want dan komt er een boot, die allen en alles tot de be schaving en de gevestigde orde terug voert. Lord Loam en butler Crichton nemen hun plaats weer in er is niets veren- ^erd. Een, hoewel voor deze tijd w5. chwekkend, toch uit overwegingen m tederheid aardig motief, waaraan iet een groteske butler als dominandiu og wel enig belegen plezier te beleven valt. Maar zelfs hierin slaagde HMDT butler Crichton bleef, in de vertol, de heer C. Gunter, een wazig» (ADVERTENTIE) OOK OP ZATERDAG Cheques - goud - reisverzekering Spaar-, salaris-, deposito rekeningen kantoren sinds 1927 DE GRENSWISSELKANTOREN VLISSINGEN KANSWEERT TERNEUZEN SLUIS SAS VAN GENT Hal station NS Sluisplateau Herengracht 5 Douanepost Douanepost Telefoon 011S4 - 4295 Telefoon 01130 -1397 Telefoon 01150 - 4051 Telefoon 01178- 334 Telefoon 01158-1210 grond. Heeft men wel eens geprobeerd om op zondag de machines stop te zet ten, zo vroeg hij zitóh af. De heer Mal jaars liet op een vraag ten aanzien van bezwaren tegen zwemlessen in school verband weten, dat er op dit punt geen principiële bezwaren aan te voeren zijn. .Zwemmen is heel nuttig als het maar niet op Gods dag gebeurt, zo zei het forumlid.De heer Golverdingen zei spre kend over een samenwerking met an dere partijen dat wanneer dat mogelijk is zeker moet worden overgegaan tot samenwerking met het gereformeerd po litiek verbond. Hij vroeg zich evenwel af of het GPV deze samenwerking wel begeert. Als wezenlijk verschil met de SGP noemde dë heer Golverdingen het in te enge kerkelijke banen houden van het GPV-lidmaaitsohap. Zo men een sa menwerking wenst op landelijk niveau is het hoofdbestuur zeker bereid tot het aangaan van een open gesprek over de ze mogelijkheid, aldus het hoofdbestuurs lid. Hiij Liet tenslotte weten dat het wegval len van de apkomstplicht voor de SG.P het beeld niet zal doen veranderen. U hoort overigens krachtens uw beginsel uw stem uit te brengen', zo-verklaarde de hoofdbestuurder. De heer Van Omme ren zei op deze" bijeenkomst in ant woord op een vraag dat de SGP bereid is om zo nodig zitting te nemen in het college van,gedeputeerde Voorjaarsactie in volle gang GOES De burgemeester van de vier nieuwe Zuid-Bevelandse gemeenten en de dijkgraaf van het waterschap De Brede Wa tering hebben overeenstemming bereikt over het in het leven roepen van een permanente rat- tenbestrijdingsdienst voor Zuid- Beveland. De dienst zal, ais de besturen van de respectievelijke lichamen liet: plan goedkeuren, één vakman (rattenbe- strijder) in vaste dienst hebben. De ze vakman moet beschikken over een kleine bestelauto. Het plan is een gevolg van de na-bestriij- dingsactie van ae Zuidbevelandse ratten, die sinds twee weken met giroot succes wordt gevoerd. Deze na zorg-actie volgt op de grote bestrij- diingsactiie, di'e vorig jaar januari éh februari werd gehouden. Deze actie, waarin de gemeenten, het waterschap en de georganiseerde land- en tuinbouw samenwerkten, heeft 60.000 gulden gekost. Het suc ces was groot. Op vele plaatsen wer den de rattenpopuflafctes geheel opge ruimd, elders blieven ölechts enkele restanten over. Deze restanten wor den nu met een nazorg-actie bestre den. Het eind van de winter i's daar voor het juiste tijdstip, want dan hebben de ratten hun wintervoorraad volledig verorberden tonen zij zich bereid het vergiftigde voedsel, dat In de woonkernen van Zuid-Beveland worden de ratten bestreden met: be hulp van gemeentewerklieden. Actie is daar beslist noodzakelijk, want weinig mensen beseffen, dat zij door het strooien van voedsel voor vogels tevens helpen ratten in leven te hou den. In het vrije veld is -het succes van de nazorg-actie voor een deel te danken aiam het grote aantal vnijwilligeme- dewerkers, dat de kantonniers terzij de staat. Dijkgraaf P. J. J. Dekker van dë Bredase Watering toont zich bijzonder verheugd met de wat hij noemt grote moeilijkheden in hun be drijfstakken'. Volgens de dijkgraaf is tie rattenbestrij ding een vorm van handhaving van de millieuhygiëne, een streven waar voor het waterschap ziioh krachtig wil inzetten. Mede daarom treedt het waterschap streng op tegen het nog te grote aantal mensen, dat juist in deze tijd van voorjaarsschoonmaak huisvuil, meubelstukken en ander af val zonder waarde zom-aar neergooit langs de weg of in het water. GOES ,Op korte termijn zal een fusie van Zeeuwse veilingen niet gerealiseerd kunnen wor den. Maar mede door inkrim ping van het lruitteeltarreaal is nauwere samenwerking of fusie wel dringend noodzakelijk'. Dat zei de voorzitter van de pprovin- ciale organisatie van tuinbouw veilingen in eZeland, de heer P. J. J. Dekker, donderdag als commentaar op de mededeling van de minister van landbouw, dat onder bepaalde voorwaar den voor veilingfusies extra subsidie zal worden gegeven. De heer Dekker stelde, dat alles zal afhangen van cle hoogte van het sub sidie dat de minister in het vooruil- zicht zal stellen voor veilingfusie. ,Dc flnancële weerstand in de fruit teelt is zo gering geworden, dat van de telers geen bijzondere offers ge vraagd kunnen worden*, zo meende hij. Zoals bekend kwamen de veiling- besturen van Middelburg, Goes en Kapelle vorig jaar maart met het voorstel bij ae ledenvergadering om te komen tot fusie van de veilin gen. Een commissie van zes rnan, waarvan de heer Dekker voorzitter was, had de zaak voorbereid en er werd van de leden van de drie vei lingverenigingen een principieel be sluit gevraagd om te komen tot de bouw van een centrale veiling in Zuid-Beveland. Als plaats had men Kloetinge ge kozen om de gunstige ligging ten opzichte van de nieuwe verbindin gen. Argumenten voor de fusie wa ren in hoofdzaak de sterke kosten stijgingen en noodzaak tot concen tratie van de afzet. Dat laatste ar gument gaat naar de mening van de heer Dekker, nu de rooiregelLng sterk el'fect blijkt te hebben, nog sterker spreken, .Door het rooien op grote schaal in Zeeland komt in feite de omzet van een complete veiling weg te vallen'. Het fusie-voorstel werd in maart van het vorig jaar verworpen. De leden van de drie veilingverenigingen ble ken met name op" te zien tegen de hoge kosten en het statutair vereis te "aantal stemmen voor Middel burg driekwart en voor Goes en Ka pelle twee derde werd niet ge haald. De heer Dekker; ,Zo kort na dal besluit zal liet niet mogelijk zijn alsnog tot fusie te komen'. Had men vorig jaar tol fusie besloten, dan hadden de veilingen kunnen re kenen op een subsidie uit het Brus selse oriëntatiefondi Daarnaast was er toen al de EEE-regeling, waar bij de nationale regering voor veiling fusie 6 procent van de omzetten van de fuserende veilingen aan de nieuw te vormen veiling kon geven. Op die bijdrage maakte men geen kans. De heer Dekker: ,De minister heeft nu niet gezegd hoe hoog hij zou willen gaan. Mogelijk is hij nu wel bereid de 6 procentsregeling toe Ie p.ossen, mar dat weten we niet. Maar nog maals; op den duur zal fusie abso luut noodzakelijk zijn wil men over een economisch gezond draaiende af- zetapparaat kunnen beschikken'. De heer Dekker wees er oerigens op dat in kringen an de 3 CLO's ook de fusiegedachte sterk leeft. Maar zo stelde hij nadrukkelijk: ,De leden ja of nee over de manier waarop men als veilingen samenwerkt. BURGEMEESTER: VOGELWAARDE HAD GOED STEL RAADSLEDEN'... VOGELWAARDE ,Ik mag ge rust zeggen: de raad van Vogel waarde heeft altijd uit een goed stel raadsleden bestaan en er is al tijd reusachtig goed gewerkt. Ik heb er behoefte aan dit te zeggen, want een gemeenteraad heeft het tegenover de kiezers niet. altijd ge makkelijk.' Dit onverholen compli ment waarin hij overigens ook liet gcraecntepersoneel betrekt schrijft waarnemend-burgemeester P. J. G. Molthoff van Vogelwaar de neer in het voorlopig laatste nummer van het; gemeen teblad ,Rond de Vogel.' Het krant je, dat dc afgelopen 5 jaar, in ïoofdzaak gevuld door toedoen van Vogelwaarde'» gcmeentesecrota ris B. A. de Schepper bij de inwo ners in de bus rolde, neemt met een editie van 8 pagina's afscheid .'an Vogelwaardc's zelfstandigheid. In een ,t;en geleide' van de redak- tie wordt overigens de hoop uit gesproken dat er binnen de nieu we gemeente I-lontenisse ook ani mo zal bestaan voor de uitgave van een voorlichtingsblad. In het .finale'-nummer dat een grote foto van de gemeenteraad bevat neemt maatschappelijk werker O. W. A. Vosveld met een terugblik afscheid van zijn arbeidsterrein in Vogelwaarde. De heer Vosveld wordt niet opgenomen in de staf van de nieuwe geformeerde .stich ting centrum voor maatschappe lijk welzijn in het land van Hulst.' Of hij >n zijn huidige gebied werk zaam blijft is nog niet beslist. ,Rond de Vogel' maakt tenslotte melding van het wijzigen van de dorpsnamen Stoppeldijk en Bosch- kapelle in .Vogelwaarde.' De laat ste raadsvergadering van de ge meente wordt morgen, zaterdag, gehouden. u-achtige figuur tegen de ach! tergrond van een toch al zwakke milieu, tekening. Hij had, ook op het eiland, butler moeten blijven, die met rgwüldigheid de houtjes schild voor het vuur, dat hij als enige kan om steken. Die sfeer kon HMDT in deze hp. zetting niet aan. Even Is er iets van eec acceptabel, zelfs bewonderenswaardig esprit, als Lord Loam, vertolkt door re. gisseur Van Hoek, aan het begin van dj derde akte zijn mondharmonikaatje be speelt, maar al direct daarna slaat hei weer dicht om dan zoetjes naar liet sint van dit achterhaalde blijspelletje te kab belen. De keuze was onjuist, de opgave om er althans nog enig aanvaardbaar vermaak in te leggen te groot. Uit overweging van hoffelijkheid mo gen de dames niet onvermeld blijven- mevrouw A. Bogaert-Roeleveld, die als Lady Mary nog het meest voldeed, mevr M. M. de Vries-de Heer (Catherine) mej. A. J Prijs (Agatha) en mej. p.u' de Wilde (Lady BroclclehurstBij ,]j heren zag men een beneden zijn krach- ten acterende Piet Vlieger als neef Er nest, terwijl de heren A. Peeters (Lord Brocklehursten gastspeler G. Bayem (predikant Treheme) eveneens redelijk voldeden. Geheel tegen de Middelburgss adat kwam de geheel bezette zaa| bij de bloemen niet overeind, wat voor HMDT toch wel een indicatie moet zijn tot een bezinning op een vernieuwde re. pertoirkeuze. Merkwaardig genoeg hoeft het gezelschap Albee's eenakter ,De droom van Amerika' in intieme kriuf met veel lof en instemming opgevoerr maar is het blijkbaar te bescheiden oi„ hiermee in de openbaarheid te treden. Wat meer moed en gevoel voor actuele appreciatie zou HMDT in dit opzicht sieren. H.R De eerste opvoering door .Globe' Diirrenmatts ,Play Strindberg' is naii vvelijks een week oud, die door de Haag se Comedie drie weken. Dat verleidt, geniepig gauw tot vergelijken zijn daar gisteravond tijdens en voorstelling die Globe in Goes gaf, ook niet aan ontkomen. Als we dat met waarde-oordeel moeten afronden, dat zonder meer ten gunste van Globe uit: hier kreeg Diirrenmatt zoveel zichzelf mee dat we met allo gelijk onze kanten dat wil ook wel eens pret tig zijn kunnen spreken van et' tiel stuk meestértoneel. Diirrenmatt heeft voor ,Play Strind- ;n eigen arrangement gemaakt van August Strindbergs ,De Dodendans', een zware, loodgrijze komedie, bij tij den op het zwarte af, kortom een goe de afspiegeling van wie Strindberg was en is: een schrijver vol (gevoelde) pa thos en theater, die moeilijk aan zich zelf ontkomt. ,De Dodendans' is eigenlijk een burger lijke huwelijkstragedie. Het burgerdom de huwelijkstragedie horen onverbre- ijk bij Strindberg. want hij heeft er ,De Dodendans' kent bepaald zeer dooiHeefde momenten -- nogal slc-vig van gelust. De huwelijkspijntjes gingea hem niet voorbij en dat dan nog in de sfeer van de absolute burgerlijkheid waarin af en toe een kunstenaar schijnt te moeten leven. Diirrenmatt heeft naar eigen zeggen (en het kan worden onderstreept) i van deze burgerlijke huwelijkstragedie een komedie over de burgerlijke huwe lijkstragedie gemaakt. Hij heeft dat ge daan, gebruik makend van wat Strind berg had aangedragen, gebruik makend ook en dat in wel zeer sterke niate van zijn eigen ik, die onder meer een vlijmscherp toneelauteur inhoudt die weet wat de waarde van subtiliteit en nuance kan zijn. Voor wie zou verwach ten dat met dit al Strindberg onder het. vreselijk talent van Diirrenmatt een schijnige schim geworden zou zijn is het onaardig te noteren dat dat juist niet het geval is en blijft zeer duidelijk aanwezig, zonder veel reductie zelfs en het lijkt ons naast het goede stuk toneel een van de voornaamste ver diensten van het stuk. De Haagse Comedie maakte er een nogal aangedikte zwarige Strindbergiaanse voorstelling van met een gestaag op en neer wandelende Ko van Dijk. Veel van de subtiliteit zonder welke men met de ze Diirrenmatt niet veel verder dan de mat komt, ging daarbij verloren. Het spel tussen de twee echtgenoten is een hakketak van vinnigheden, elk woord is al lang voor de lancering in zwavel zuur gebet, er rollen grove volzinnen van stoel tot stoel en toch blijft het ka mermuziek, geraffineerd en uiterst scherp. .Treiteren tot iin ehet ridliüuie', noemt regisseur Ton Lutz het: dat klinkt daar laat hij tijdens de voor stelling beslist geen twijfels over be staan nog te zwak. Dit spel-op-scherp had spel van dezelfde kwaliteit en van Ton Lutz. Ann Hase- kamp en André van den Heuvel hard nodig, het heeft het zeker kwalita tief gekregen. Lutz is een man om zuinig op te zijn, als toneelleider (hij heeft Globe een geweldige aanzet in do joede richting gegeven) en niet .minder als acteur. In ,Play Strindberg' zette hij zo onge- dat leverde een stukje toneel-meï-adem op. Tegenover de vinnige hakketak van Ann Hasekamp en het verbluffend stil spel van André van den Heuvel zette hij de man met alle gevoel voor nuance en subtiliteit die Diirrenmatt hebben moet om Strindberg mee te delen. Voor een acteur die het in zich heeft om met een kwart gebaar een hele scène aan zich te trekken, is dat een prestatie die we graa g nog eens zien herhalen Globe heeft met ,uiay Strindberg' meer dan alleen maar een interessant stuk aa.n het repertoire teoegevoegd. ADVERTENTIE OOSTELIJKE WIND Wolkenvelden, maar ook opklaringen en droog weer. Matige tot krachtige vvinil uit oost tot noordoost. Max. tcnip.'van (1 tot 8 graden maar de (Ie Wnddenkust 1 omstreeks drie graden. 14 maart Zon op Maan op ZON EN MAAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 2