MANN ZELANDICA Sehnsucht naar Zeeuwse Marianne H y ACCENT Griep? Kerknieuws 17 ENKELE KANTTEKENINGEN BIJ ZEEUWSE VERKIEZINGSTROEBELEN Riskant beroep GOED IDEE KINDERDOOP 13 t'm 22 maart, punt komma y.ouiuuf VRIJDAG 13 MAART 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZONEN VAN HETZELFDE HUIS De schermutselende heren Van Bennekom en Kaland zijn onlangs in een Kantlijn vermanend gekarakteriseerd als zonen van hetzelf de huis'. Inderdaad is het een belangrijk gegeven dat zij ieder op zijn persoonlijke, om niet te zeggen eigenaardige wijze ver tegenwoordigers zijn van de twee grootste protestantse partijen. Maar ik zou die karakteristiek wil len uitbreiden met een in de huidige situatie veelzeggende toevoeging: zo nen van hetzelfde Zeeuwse huis. Ik ben namelijk geneigd te veronderstel len dat de ontsteltenis die her en der ontstond bij hun recente wederzijdse verwijten niet alleen gebaseerd was op de mening dat dit te weinig meer te maken had met .het beleid dat in Zeeland is of moet worden gevoerd', maar dat deze ontsteltenis meer her dan der ook wortelde in wat rasechte Zeeuwen als eerst Van Sohagen en later L. W. de Bres de Geerses-men- taktiet genoemd hebben. De Geerses kunnen moeilijk nee zeggen, ze beho ren tot de twijfelaars en missen gel- taliteit genoemd hebben. De Geerses klagen niet, weten hun plaats en wil len of durven geen betere te wensen; de Geerses beseffen ook de onaantast baarheid van de hoge lieren. Ze wo nen vooral op Walcheren, maar niet alleen daar en daar niet overal; )n Westkapelle bijvoorbeeld stond hun wieg niet. Voor Geerses is het om te schrikken als hoge heren ten aan- schomwe en aanhoren van het lagere volk meningsverschillen hebben. Dat past met in hum wereldbeeld. Deze mentaliteit is ook één van de maat schappelijke en geestelijke factoren, die ertoe geleid hebben dat in dit ge west meer dam elders tot op de dag groepen, waarin dan verhoudingsge wijs grote machtsconcentraties plaats vonden en vimden. Spreiding van ver antwoordelijkheid en wezenlijke dis cussie vóór, niet na de beslissin gen zijn in de Zeeuwse praktijk, ook van die politieke partijen cLa ik van nabij ken, betrekkelijk nieuwe, nog te weinig toegepaste begrippen. Het is dan ook te begrijpen dat, als vanuit deze groeperingen inzake in dustrialisatie de noodzakelijke open heid en realisering van medeverant woordelijkheid gevraagd wordt, dit, hoe gemeend ook, niet iedereen even overtuigend in de oren klinkt. Hoe deze vragen meer overtuigingskracht te geven? Niet, naar mijn mening:, door een nieuwe partij als D'66 te steunen, die schijnbaar onbelast door en klaarblijkelijk onwetend van het verleden, nog onduidelijker js dan de oude partijen. Wel door in die oude partijen niet achter be blijven bij de aanpassing aan nieuwe omstandighe den en de antwoorden op nieuwe pro blemen die men van de provinciale be stuurders terecht vraagt. De achter gronden van deze partijen zijn inspi rerend genoeg voor wie oog heeft voor verleden, heden en toekomst. Dat zal dan. als de troebelen van de ze statenverkiezingen voorbij zijn, in diverse partijen een nadere bezinning vragen op onder meer de eisen die gesteld mogen en moeten worden aan de statenleden in het algemeen en le den van gs en fractievoorzitters in liet bijzonder. Die bezinning geschiedt dan laat, maar naar mijn stellige o vertuit ging niet te iaat. Zonder daar nu op voo.-uit te lopen, wil ik toch vast wijzen op de bijdrage die G. A. de Kok in het laatste nummer van het OHJO-blad .Branding' wijdde aan ,De staten zelf...' Terug naar het lie den, .Vóór de verkiezingen zullen meer 1 kiezers dan ik graag nader geïnfor meerd zijn omtrent het standpunt van hun-kandidaten inzake industri alisatie en de daarbij te betrachten openheid. Zelf heb ik een bescheiden poging daartoe aangewend door de eerste tien' kandidaten van de CHU en AR-lrjston schriftelijk hum me ning te vragen over een daadwerke lijke en vroegtijdige medezeggenschap van de streek bij de vestiging van meer of minder gevaarlijke bedrijven. Dat is echter maar één vraag aan eem beperkt aantal kandidaten. Ik ein dig daarom met een dringend ver zoek;: In de PZC is door de kant- lijnschirijver bij herhaling gewezen op de wenselijkheid dat kiezers de me ningen kennen vain alle kamshëbben- Dezer dagen zag ik in de PZC een leuke foto van minister Luns met Johan Cruijff in gesprek. Naar aan leiding hiervan de volgende sugges tie: Inderdaad een zeef riskant be roep, dat voetbal. Weer worden we geconfronteerd met het zeer grote risico, dat die mensen lopen die tien duizenden in Nederland, het rijke Nederland, van hun gezonde sport laten genieten. Henk Groot uitge- voetbald en wat nu? Johan Cruijff onze misschien wel beste voetballer genoodzaakt naar het buitenland te gaan om zijn toekomst proberen vei lig te stellen. Reden vooral de ver schrikkelijk hoge belasting. Die mensen verdienen veel, doch slechts gedurende misschien 10 jaren en daarna moeten ze toch ook nog pro beren behoorlijk te kunnen bestaan. Zouden aan zulke mensen nu geen investeringsaftrek kunnen worden gegeven, zodat zij zich een kapi taal (tje) kunnen opbouwen en om later te investeren in hun toekomst in Nederland. Hopend iets uan het rollen te brengen. Een bejaarde (80) soortbewonderaarster. W. J. Beenakker de kandidaten over de belangrijke politieke kwesties. Kan de PZC nu nog een ijlenquéte onder de kandi daat statenleden organiseren, waar van de antwoorden vóór woensdag a.s. worden gepubliceerd? De kiezers kunnen dan door voorkeurstemmen uit te brengen een te weinig ge bruikt democratisch recht de par tijen hün meningen doen blijken. M. Beinema (De PZC zal voor de verkiezingen de opvattingen van de lijsttrekkers over actuele Zeeuwse problemen pu bliceren, red. PZC). Het was een goed idee van die Zeeuws-Vlaamse onderwijzer om sa men met zijn leerlingen 1 staande statenverkiezingen op woens dag 18 maart dit op grote schaal in Zeeland herhaald kunnen worden. De .schooluren' zijnop de meeste bureaus toch niet zo druk. Democratie aanschuwelrjk voorstel- beuren. Alle schoolhoofden roep ck op om dit idee te overwegen. Nu de op- kcmstrplicht is afgeschaft kunnen wij opdeze wijze een bijdrage leveren om de leerlingen democratisch bewust te maken. O. P. L. Kint propagandaleider KVP afdeling Vlissingen. Israël en de Arabieren Het ziet er naar uit, dat de telkens oplaaiende strijd tussen Israël en zijn Arabische buren onvermijdelijk zal leiden tot een nieuwe oorlog. De Arabieren schuiven steeds alle schuld op Israël, terwijl Israël op zijn beurt de Arabieren verantwoorde lijk stelt. Dat zal in de toekomst wel zo blijven. Persoonlijk vind ik. dal de schuld in hoofdzaak bij de Arabieren ligt. Ze trachten niet alleen Israël te boy cotten, maar zelfs te vernietigen. Dal blijkt duidelijk uit de aanslagen, die hier en daar door Arabieren worden gepleegd. Even voor de oor log van 1967, om maar één voor beeld te geven, blokkeerden de Ara bieren de straat van Tiran. Israël was toen wel genoodzaakt toe te slaan. Wat de Arabieren en andere vijanden van Israël ook zullen pro beren, het zal niet lukken het volk van Israël te overwinnen. Zo op het oog echter wel. De wereldlijke op pervlakte van Israëls vijanden is veel groter dan die van de Israëliërs; ook wat betreft de bevolking. Maar het volk van Israël, de joden, mogen weten, dat zij God mee hebben. En wie de almachtige God mag mee- hebben dat geldt voor land en volk, voor kerk en staat die heeft meer mee dan alle volkeren van de gehele wereld tezamen. Ook ai is het. dat de meeste joden Christus niet of nog niet hebben erkend als Messias en Zaligmaker. Ja, al ver werpen ze hem nog. God heeft een eeuwig durend verbond met het volk van Israël opgericht en dat verbond zal de Heere nooit en te nimmer ver breken. Het Israëlische volk was, is en blijft dan ook het volk des Hee- ren, het uitverkoren volk. C. E. Wagemaker m.s. Hoop op Zegen Sint-Philipsland Drie grote gemeenten /ADVERTENTIE) Onlangs las ik in uw blad een sug gestie van de heer Don. raadslid te Middelburg om Middelburg: en Vlis singen tot een gemeente samen te voegen om zodoende samen boven de 50.000 inwoners te komen, wat blijk baar ere; voordelig kan worden bij voorbeeld op het gebied van sport, recreatie, ambulance vervoer, brand weer, vuilverbranding enz. Ik ben het met de heer Don niet eens. omdat het mijn inziens anders zou kunnen. Bij de herindeling van Walcheren zijn grote fouten gemaakt wat onder meer door minister Beer- nink werd erkend toen lüj in ver band met de herindeling van Zwsch- Viaanderen de opmerking maakte dat hij nu voor een horindeling van Wal cheren zou staan, het geheel anders zou zijn uitgekomen. Volgens mij had de herindeling als volgt moeten zijn: de grens der ge meente Vlissingen van af en met Westkapelle, Meliskerke, Biggekerke Koudekerke. West- en Oost-Souburg Nieuwland en de vroegere gemeente Borse'.e. Middelburg de rest van Wal cheren, Goes als grens het kanaal door Zuid-Beveland. Men krijgt dan drie steden die kun nen voldoen aan bovengenoemde func- tie's. Verder voordeel zou zijn dat zij alle drie aan het Sloegebied zou den grenzen en gezamenlijk het ha venschap Vlissingen-Oost konden be heren wat mijn inziens erg bevorde- lijk zou zijn voor haven, industrie, woon- en recreatiegebieden. Wat wij nu zien is dat een agrari sche gemeente als Borssele aan reeds genoemde voorzieningen moet mede werken en daartoe niet in staat is, verder dat Vlissingen na uitvoering van plan Lammerenburg hard naar de grens loopt van woningbomvter- rein. De toekomst zal leren dat men spoediger aan de door mij genoem de suggesties toe is dan men denkt. Alles in groot verband i3 in ons klein landje met zijn voortschrijden de industrialisatie nïetmeer te stuiten; de economie zal er toe dwin gen. Er zijn reeds verscheidene tekenen in ons gewest in die richting aan te wijzen. Ik denk aan een groot zie kenhuis voor Walcheren, oplossing van het ambulance vervoer, samen werking van brandweer, politie en ga zo maar door. Verscheidene mensen zijn niet erg gelukkig met de nieu we ontwikkelingen en komen terecht met vele bezwaren onder meer lucht en waterverontreiniging. -Wat dat betreft hadden wij vroeger ook bezwaren. Ik denk in de tijd dat ,De Schelde' in de Aagje Dekenstraat een ketelhuis had staan dat rook, roet en gas uitbraakte dapper bij- itaam door de elektrische centrale i de Koningsweg. In die tijd werd Onder het opschrift kinderdoop komt ook in de bijbel het volgende voor. Ik zou echter gaarne willen weten in welke bijbel, want ik heb alleen maar een statenvertaling;, zijn de het Oude én het Nieuwe Testa ment. waarin niet geknoeid of ver anderd mag worden omdat het een testament is. Al heb ik het ingezon den stiuk van de heer Kan uit Sehoon- dljke van 12 februari niet gelezen, toch kan ik met de hand op de Bij bel geen enkel bewijs of plicht vin den voor de ouders hun kinderen te laten dopen. Ik sta verbaasd over wat de heer C. A. P. Minderhoud in de PZC van 4 maart schrijft. Ik zou hem willen vragen mij een Bijbel te bezorgen waarin de kinderdoop aan bevolen of verplicht wordt gesteld. Mijn6 inziens kan een kind door de doop alleen maar dooplid van de een of andere kerk worden, en dan nog wel buiten zijn weten om. Alleen het doopformulier schrijft dat we onze jonge kinderen de doop niet mogen onthouden of van de doop mo gen uitsluiten, maar dat de oudera verplicht zijn lum kinderen bij het opgroeien breder in de voorzegde leer te onderwijzen. In de bijbel staat het echter precies andersom. In Mdttil. 28 - 19 staat. .Gaat dan heen onderwijst al de volken dezelve dopende' en in Mare, 16 15 staat ,En Hij zeide tot hen (de discipelen) Gaat heen in de gehele wereld pre dik het evangelie aan alle creaturen; die geloofd zal hebben en gedoopt zal zijn zal zalig worden, maar die niet geloofd zal hebben zal verdoemd worden een bewijs dus dat het alleen aankomt op geloven en daarvoor moet men onderricht worden en geen baby -zijn. En wat de bijbelteksten betreft die u aanhaalt, heeft er niet een betrekking op de kinderdoop, zo als de heer Kan uit Schoondijke zal bedoelen. Er wordt in de bijbel maar één doop ten voeten uit beschreven en dat is de doop van de kamerling door Filippus, die nadat hij was on derwezen, zeide: .iZedaar water, wat verhindert mjj gedoopt te worden Dus eerst geloven en dan dopen zo als Jezus zelf bevolen heeft voor Zijn hemelvaart. En dat de doop in de plaats is gekomen van de besnijde nis is ook niet waar. Dat leert alleen maar het doopformulier. Dat is de bijbel niet. De hele kinderdoop die al zoveel moeite in de kerken en gezinnen heeft gebracht, is waar schijnlijk met de reformatie in de protestantse kerken terechtgeko men en tot vandaag nog in die ker ken geleerd en gehandhaafd zonder dat er enig bewijs voor te vinden is in de bijbel. Ook het verbond der genade is iets anders als het ver bond der belofte. De heer Minder houd haalt echter alles door elkaar. Ook de joden geloven niet in Chris tus zo als wij protestanten. Ook liet Oude Testament is anders dan het. nieuwe al horen z? bij elkaar. En tot slot nog enkele gedeelten uit de bijbel die wel spreken over de doop, namelijk. Matth. 3 1 - 18) Marcus 10 13 - 16; Rom. 6:3- 11: Kol. 6 3-14; Tit. 3 4 - 7 cn 1 Petr. 3 18 - 22. H. v. Berghem Wemeldlngo GEWELD IN DE POLITIEK Bomaanslagen, brandstichting, sabo tage, terreur... doden, gewonden Het gebruik maken van geweld als middel in de politieke en sociale strijd neemt hand over hand toe. Hoe zeer te betreuren deze rampzalige en blijkbaar niet te stuiten ontwikke ling ook1 is, er klinken ook in ons land geluiden die duidelijk maken dat niet iedereen de barricaden als strijd middel voor politieke doeleinden af wijst. Een Amsterdamse pater uitte zich een tijdje geleden als volgt, tijdje geleden als volgt. ,Een jaar of tien geleden', zei hij, ,zou ik elke vorm van geweld hebben afgewezen, maar de ontwikkeling in de wereld is nu van dien aard dat revolutie in sommige gevallen een geoorloofd middel moet worden geacht. De ge schiedenis heeft ons wel geleerd', zei hij verder, ,dat de meeste verande ringen ten goede niet zonder op stand zijn bewerkstelligd.' Ongetwijfeld 'n door sociale bewogen heid gedrevene, deze pater, maar be paald geen Martin Luther King. En ook geen Dom Helder Cemara, Voor- ail de generaliserende en tendentieuze stelling van de pater dat de meeste veranderingen ten goede niet zonder opstand hebben plaatsgevonden, is in hoge mate bedenkelijk, Het is koren op de molen van extremistisch den kende elementen. Volledigheidshalve dient vermeid te worden dat de Am sterdamse pater in kwestie een vu rig bewonderaar is van Che Guevara, dat hij niet alleen zielzorger is, maar ook politicus en dat hij lid is van een progressieve partij. Geen gewoon lid. Hij is voorzitter van de Afde ling Amsterdam der Politieke Partij Radükalen. De PPR heeft het radicalisme in haar vaandel geschreven; niet het castro- isme. Zij is voor informatie en in spraak, voor overleg met brede la gen van de bevolking, voor mede zeggenschap. Zij neemt deel aan het parlementair beraad. Dit overwegen de kan men niet zeggen dat de PPR zich anti-democratisch opstelt. Des te opmerkelijker is het daarom dat een van de prominente leden dezer partij een standpunt verkondigt dat lijnrecht in strijd is met de beginse len der democratie. Eén zwaluw maakt nog geen (lange, hete) zomer en dus hoeven we niet direct in pa niek te raken. Het is echter wel iets om over na te denken. De PPR houdt van duidelijkheid in de politiek. Anderen ook. Het zou de duidelijkheid bevorderen als de kie zers wisten hoe men in PPR-krin- gen denkt over de opvattingen van pater Van E. Of men deze in over eenstemming acht met de evangeli sche en democratische beginselen. J. Mi. de Cooker. Wat denkt Schmelzer? Dit is een dubbel verkiezingsjaar. Krijgt de KVP klappen? Accent 'tackelde' drs. Schmelzer voor een groot interview. Deze week! Eerherstel voor topspion? Dr. Otto John schreef een boek om zich te rehabiliteren. Schrijft hij de waarheid? Accent start met een onthullende serie over deze beruchte man. Deze week! Sport met Rob, Spaak Onze vaste sportrubriek staat onder redaktie van Bob Spaak. Een garantie voor kwaliteit. Deze week! Verder: nieuws van de HISWAI weekblad 65ct. overal verkrijgbaar weinig aan de bezwaren tegemoet gekomen, maar de tegenwoordig gro te bedrijven (machtige concerns) zul len in eigen belang doen wat zij kun nen. om de streek leefbaar te houden, daar zij anders geen werknemers kun nen aantrekken. Dat is heel wat an ders dan vroeger toen men werkne mers bij bosjes kon krijgen. Het is van mij geen pleiten voor grote steden, maar nogmaals de fei ten door mij genoemd (economie en industrialisatie) zijn niet af te wen den. Wat zo jammer is in deze zaken is. dat men alles twee maal moet doen wat tijd en geldverspelling kost. De regeerders uit de tijd van de herindeling waren geen domme jon gens, maar waren teveel gebonden door hun partij, waardoor de ei genlijke zaak waarom het ging, na melijk economisdhe herindeling, ver waarloosd werd. C. J. Vader Eedestraat 10, Vlissingen. r ADVERTENTIE Als jij griep hebt, wat doe je dan? Dan neem ik een MANN pijnstiller. MANN poeders en cachets JH of MANN tabletten. IWI. Alle drie helpen direct. I V li Na de val van Antwerpen in 1585 waren de Van de Puttes gedurende ,de gouden eeuw' kooplieden in Middelburg onder wie enige regenten en te Dordrecht; zij kozen in de- de 18de eeuw een marine-carrière bij de Oost- Indi-sche Compagnie en verdienden in de 19de eeuw een fortuin in de suikercultuur'. In het tijdschrift ,De Nederlandsche Leeuw', oktober 1969. heeft mr dr J. C. Maris van Sandelingenambacht een artikel over de Mid delburgse familie Van de Putte geschreven. Door bepaalde aanwij- sigingen kon een paar eeuwen verder in de familie-geschiedenis wor den doorgedrongen. In de vorige eeuw ging een tak van de familie Fransen van de Putte heten. Johannes Fransen van de Putte nam ïn 1817 afscheid uit de marine als adelborst le klas. Hij heeft vele jaren zitting gehad in de eerste kamer als afgevaardigde voor Zee land. Zijn zoon, Isaac Dignus, de later zo bekende minister van ko loniën kreeg eveneens een marine-opleiding. Vanwege een incident werd hij van het instituut van de marine verwijderd, hetgeen een breuk met zijn vader veroorzaakte die nooit is hersteld. Als anecdote wordt hierbij vermeld: .Wanneer de minister Fransen van de Putte in de eerste kamer aa,n de regeringstafel verscheen, verliet de afge vaardigde voor Zeeland Fransen van de Putte ostentatief zijn zetel en 's lands vergaderzaal'. Tot dusver begon de stamreeks bij Pieter Hermansz. van de Putte, afkomstig van Antwerpen, die in 1589 poorter van Mid delburg werd. Hij zat evenals zijn vader in de metaalnijverheid werd ketelaar genoemd en waren wapenfabrikanten. Vader Her man, omstreeks 1^23 geboren, was afkomstig van Veltem bij Leu ven, en vestigde zich te Antwerpen waar hij in 1553 poorter werd. Van beroep ketelaar-fabrikant was hij deken van het gilde van den Croonen der hellebaardiers. Vel them, thans Veltem. was de baker mat van de familie en door onderzoekingen kan nu nog worden aan getoond dat aan het hoofd van de familie staat Jan van de Putte senior, die in een akte van 1309 als wijlen wordt vermeld. Ais we de familie-geschiedenis bekijken leefden de Van de Puttes eerst als mid deleeuwse feodale heren op het leenhof De Putte. Na de stichting van de universiteit te Leuven werden zij academisch gevormde on dernemers, die zich vestigden in de snel opkomende stad Antwer pen. Volgens Maris vertoont de familie-geschiedenis het beeld van een dynamisch geslacht, waarin telkens de bakens tijdig zijn ver zet. .Gedurende ruim zeven eeuwen wist men van generatie op gene ratie een vooraanstaande positie door eigentijdse vernieuwing te handhaven'. WERKGROEP VOOR STEUN AAN CHRISTELIJK INSTITUUT AFRIKA UTRECHT (ANP) Onder voorzit terschap van prof. dr J. Verkuyl is een werkgroep gevormd, die zich onder an- deze ten "doel stelt, het meeleven met het christelijk instituut voor zuidelijk Afrika in Nederland te bevorderen. Dit instituut, waai-van ds C. F. Beyers Naudé directeur is, verwerpt de apart heidsideologie en -praktijk op bijbelse gronden en richt zich op verzoening tussen de rassen in de huidige situatie in Zuid-Afrika. Zowel de Nederlandse Hervormde Kerk als de Gereformeerde Kerken in ons land steunen het werk van dit instituut. De werkgroep, die de stichtingsvorm heeft gekozen, draagt di naam Kairos. Deze naam betekent: ,Nu is het de tijd.' De werkgroep wi informatie- en documentatiemateriaal samenstellen over de houding van de kerken in Zuid-Afrika, ;n het bijzon der voor zover het de verhouding der rassen betreft. Kairos wil in het bij zonder ook de aandacht vestigen het .Studieprojek oor christenkap 'n apartheidssamenleving', waarbij men de praktische gevolgen van de in juni 1968 door de South African Coun cil of Churches uitgegeven .Message to öhe people of South-Africa' met be trekking tot de verhouding der rassen bestudeert. Dit project is opgezet door het christelijk instituut en wordt alleen met Zuidafrikaanse middelen bekos tigd. Zes commissies van deskundigen zijn gevormd en men hoopt in 1971 de eerste resultaten te kunnen publice ren. Tot de doelstellingen van de werk groep behoort het bevorderen van mo rele en financiële steun aan het chris telijk instituut en zijn projecten en aan andere organisaties en projecten van gelijke strekking. Het bureau is geves tigd in dat van .Dienst over grenzen', de oecumenische hulpdienst der kerken in Utrecht. (ADVERTENTIE) BOTEN - TENTEN geopend van 10-17 en 19-22 uur zondag van 10-17 uur toegang f 3.50* amsterdam I Kerkelijke mutaties NEDERLANDS HERVORMDE KERK Beroepbaarstelling: W. G. Gerritsen, kandidaat Kerkweg 16 A, Heel.sum; drs E. W. B. Ruiten berg, kandidaat, J. Fr. v. d. Linden- hofje 8. Leiden: G. Evers, kandidaat. Waterweg 44, Putten (Gid); G. S A1- m. kandidaat, Valeriusstraat 122 bv, Amsterdam; H. van de Heuvel, kandi daat, Hortcnsialaan 23, Stolwijk. Tel. 01824-608. Beroepen te Nieuwerkerk aan dc LIs- sel. G. H. van Kooten te Delft; te Leer broek en te Oud-Albias C. Evers, kan didaat te Putten: te Kestercn H. van der Post, kandidaat te Beekbergen; te Stolwijk M. B. van der Akker, kandi daat te Monster. Beroepbaar: kandidaat G. S. Alma, Valeriusstraat 112 'bo ven) te Amsterdam. Aangenomen naar Giessen-Nieuwkerk H. van Vreeswijk, kandidaat te Baarn. naar Gent. Belg 'protestants evangelische kerk) T, A. D. W. Aris, school predikant te Eind hoven. Bedankt voor Delft J. C. Greive te Utrecht. Bedankt voor Zetten-.Vn- deïst Th. Lekkerkerker te Dosceiwol- j de. Beroepen te Hardinxveld T. Lekkerker- ker te Oosterwolde G!öte Scherpe- nlsse C. Evers kandidaat te Putten; te Goedereede en te Stellendam. M. B. v. d. Akker, kandidaat te Monster. Aangenomen naar Bailum cum annexis, drs J. Kamerling, kandidaat aldaar; naar Berkhout com annexis, C. L. Glas tra. kandidaat te Engelbert. Bedankt voor IJsselstein, H. J. Oudhof te Rossum. Beroepen: te Hollandscheveld en te Moerkapelle W. G. J. van der Sluys te Putten; te Oosthem c. a. G. W. Mar- chel. kandidaat te Apeldoorn: te Trio len en te Zegveld, M. B. van den Akker kandidaat te Monster; te Ederveen C. Evers kandidaat te Putten. Aangenomen het beroep van de provin ciale kerkvergadering van Gelderland als predikante voor b.w. (geestelijk ver zorgster Oranje Nasstvuoord te Ren- kum). kandidate mej. C. M. Chardon te Renkum. Bedankt voor RouwveenT. Lekkerker ker te Oosterwolde 'Gldi. Beroepen te Denekamp A. G. van Beem, kandidaat te Doom; te Meeteren en Est en te Scherpenzee). L. West land. kandi daat te Huizen (N-H); te Leens-Warf- huizen te WeSie en Zuurdijk (streekge- meente Marneambt). J. Klinkhamer. Aangenomen naar Bergambacht, H. van kandidaat te Leeuwarden, der Post, kandidaat te Beekbergen die bedankte voor Brak ei. Goudzwaard, Ka- merik. Resteren. Nederfan^broek. Oolt- gensplaat. Randwijk en Sehoonrewoerd; naar Lopikerkapel, J. A. van der Velden, kandidaat te Amersfoort, die belankte voor Daarle. Bedankt voor Amsterdam Amstel kerk gemeente), C. Balk te Sluis. GEREFORMEERDE KERKEN Beroepen te Grijskerk J. Wolven te An- dijk; te Zwolle B. Koekkoek le Wad- dinxveen. Aangenomen naar Tilburg IC. Snoey te Meppel; naar Gromngen- Noord en Oost E. J. Duursema te Maas sluis, die bedankte voor Gouda; naar Grootegast W. Visscher te Maasdijk, die bedankte voor Enkhuizen; voor Middelburg- J. H. van Boggelen te Diemen-Watergraafsmeer - Bijlmer. Be dankt voor Zwolle P. C. Koster te Mon ster. Beroepen te Krimpen aan de IJssel, M. V. J. de Oraene te St-Laurens. Beroepen te Appingedam en Delfzijl D. O. Veen end aai te Genderen Beroepen te Landsmeer D. N. Wouters te Pijnacker; te Joure D. O. Veenen- daal te Genderen. Examen: aan de vrije universiteit te Amsterdam slaagden voor het kandi daatsexamen theologie, J. W. van Har ten te Hilversum en J. W. Huisman te Scheveningen. GEREF. GEMEENTEN. Beroepen te Groningen, D. Hakkenberg te Dordrecht. Beroepn te Kruinragen en Klaaswaal A. Hoogeland te Werkendam. Bedankt voor Benthuizen P. Blok te Dirksland. Bedankt voor Herkingen G. J. van den Noort te Capelle aan de IJssel. Be dankt voor Poortvliet en Zeist Cn. van der Poel te Yerseke. Beroepen te Al melo J. C. van Ravenswaay te Arn hem. Bedankt voor Middelharnis G. J. van den Noort te Capelle aan den IJssel. Bedankt voor Rijssen D. Hakkenberg te Dordrecht. Beroepen te Zoetermeer, P. Blok te Dirksland. GEREF. KERKEN VRIJGEMAAKT Beroepen te Amsterdam-Zuid-West H_ J. de Vries te Marienberg; te Bunscho ten-Spakenburg J. Strating te Hattum. Bedankt voor Arnhem D. Deddens te Leeuwarden. GEREFORMEERDE KERKEN VRIJG. Bedankt voor Brouwershaven en voor Noord-Bergum A. C. Haitsma te Zaam- slag. CHRISTELIJK GEREF. KERKEN Beroepen te Oosterbeek M. Baan te Zedst. Beroepen te Zwolle H. Stolk te Dron- ten (buiten verband). Bedankt voor Zuidwolde (Gr) J. Slotman te Urk. Bedankt voor Enschede O. A. van der Veer te Nieuwe Pekela. Bedankt voor Hoogeveen P. op den Velde te Zierik- zee. Beroepen te Zaandam C. Eos te Spijke- nisse-Zuidland. OTTO GEREF. GEMEENTEN Benoemd tot lerend ouderling te Kam pen W. Sohinkeishoek te Werkendam. EVANGELISCH LUTHERSE KERK Beroepen te Bodegraven-Gouda D. Po- buda, voorheen predikant in Tsjecho- Slowakije. thans woonachtig :e Hol- landsche Rading. DOOPSGEZINDE BROEDERSCHAP Aangenomen naar Almelo-Borne mej. M. J. van Hamel te Utrecht. Aange nomen naar Surhuisterveen kandidaat B. Post te Oude Bildtzij!. Pronoent: mevrouw J. Rodriques Pereira-de Wilde Westermarkt 16 Amsterdam. Gerhard Treptow uit het West-Duitse Viersen verkeert in kommervolle om standigheden. Vorig jaar augustus verloor de 21-jarige jongeman zijn hart in Vrouwenpolder. Dat gemis zou geen dramatische gevolgen heb ben gehad als de vakantieganger het meisje Mariane voorwerp zijner liefde niet de mist had zien ingaan op een moment dat hij nog niet be schikte over achternaam en adres van het schepseltje. En zo verdween op die zwoele, maai' fatale zomer avond Mariane uit Gerhard's ge zichtsveld en zij keerde er sindsdien niet meer in terug. Een kwalijke zaak. Want het gevolg is dat er nu in de Brasselstrasse op nummer 9 B in Viersen een jongeman van louter lief desverdriet zit weg te kwijnen. Wie na dit droeve relaas nog tot verdei lezen in staat is. zal ongetwijfeld beamen :lat Gerhard Treptow de zaak wel bijzon der slordig, of met een verkrampte Duit se variant, auf-seinum-jan-bauern-flüszjes heeft aangepakt. In de Zeeuwse Almanak van 17 september vorig jaar werd de harte- kreet van de jonge Duitser voor het eerst uitgedragen. Via de heer D. F. P. Hoegen, de Duitse consul in Middelburg, bereikte ons dezer dagen opnieuw een smeekschrift van Treptow waarin hij dringend verzocht .inee te helpen Mariane terug te vinden'. Zijn aandoenlijke brief verhaalt van de ge beurtenis, waar hij het liefdesverdriet van heeft overgehouden. ,Op negen en tien augustus was ik met enige vrienden op het strand in Vrouwenpolder. Daar leerde ik ?en keurig Nederlands meisje kennen. He laas ken ik alleen haar voornaam. En tot overmaat van ramp was ik niet in staat om zoals was afgepsroken op 23 augustus nog een keer naar Vrouwenpolder te rijden'. Met alles wat hij zich nog van het meisje nerinnert heeft Treptow nu een signale ment opgebouwd: ,Ze lieet. Maria-Johanna, noemt zich echter Marianne en is tussen ie 38 en 21 jaar oud. Ze heeft een zusje. Ellie die twaalf jaar oud is en bovendien oeeft zij vermoedelijk nog een broer. Ma rianne heeft zwart middellang licht gol vend loshangend haar. Zij spreekt naast Nederlands ook wat Duits en Engels'. Dan weet Gerhard Treptow nog tc melden dat. het meisje als-verkoopster of als leerling verkoopster ergens werkt en dat zij verdei nog met enkele vriendinnen twee avonden in de week een avondcursus volgt. Marian ne zou in Middelburg of in de nabijheid van Middelburg wonen. Zij heeft ook dat kan de jonge Duitser nog vertellen een eigen bromfiets waarmee ze 's zomers op mooie dagen naar het Vrouwenpolderse strand rijdt. Volgens Gerhard weet Mari anne 1.70 lang dat hij als verkoper werkzaam is. Tot zover de brief aan de Duitse consul in Middelburg. Maar dit van 20 februari da terende smeekschrift is door vele andere brieven naar personen en instelingen voor af gegaan. In een bijlage geeft Gerhard Treptow er een opsomming van: 3 7 augustus 1969 brief aan Radio Luxemburg, Duits programma, opspo ringsbericht zes dagen later doorgege ven. geen resultaat. 1 31 augustus 1969: brief naar het ge meentehuis in Middelburg, negatief ant woord. 14 september 1969: brief aan de Provin ciale Courant. Geen resultaat. 20 september 1969: brief aan radio Luxemburg, Nederlands programma. Geen resultaat. 15 oktober 1969: brief aan prins Claus. Teleurstellend antwoord. 26 oktober 1969: nieuwe brief naar ra dio Luxemburg, Duits programma, op sporingsbericht doorgegeven, tot nu toe vergeefs 15 november 1969: brief aan de directeur van de chr. detailhandelsv-akschool in derland wereld omroep. Opsporingsbe richt komt terecht in dè Afrikaanse uit zending. 14 december 1969: brief aan de directeur van de handelsavondschool in Middel burg. Geen antwoord. 14 december 1969: brief aan directeur van de handelsavondschool te Vlissin gen. Negatief antwoord. 25 januari 1970: brief aan het Neder lands consulaat in Bonn. Via. dit consulaat kwam de volharden de liefhebbende Duitser aan de naam van de heer Hoegen. De brief naar Mid delburg is zo schrijft Treptow de laatste strohalm waar hij zich aan vast grijpt. ,Ik weet werkelijk niet meer wie mij nog zou kunnen helpen. Dagelijks denk ik aan Marianne. Maar ik kan he laas geen contact met haar opnemen'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 17