De Jong beschikbaar voor nieuwe regeringsperiode Wetsontwerp beoogt wijziging financiële verhoudingen NOS gaat kant van supra-omroep uif groeibrillant POSITIE PREMIER MOET WORDEN VERSTERKT Programma zo goed als gerealiseerd GESPREK TUSSEN BRANDT EN STOPH 19 MAART IN ERFURT Invalide vrouw verbrand in haar rolstoel Excessen rond woonwagen bewoners in tweede kamer heetman^ Arbeidsbureau negeert richtlijn minister Roolvink APELDOORN WIL NU 4 MUZIEKFEESTEN Kamer dringt aan op bescherming van privacy PROGRAMMA-ADVIESRAAD KRO MEENT: 70 VRIJDAG 13 MAART 1970 PHO? I NC1XI E ZEEUWSE COURANT 13 (Van onze parlementaire redacteur, R. W. Heidinga) DEN HAAG Als de partijen, waarop de regering steunt, dat wensen is minister-president P. J. S. de Jong bereid zijn beleid en kabinet tot inzet van de komende kamerverkiezin gen te maken. Hij vindt dat het kabinet vruchtbaar werk heeft gedaan en met zijn daden best voor de dag kan komen. ,Van ons programma is het overgrote deel gerealiseerd', zegt hij in een gesprek aan de vooravond van de statenverkiezin gen in zijn Haagse werkkamer. De minister-president .stelt zieli voor een nieuwe regeringsperiode beschikbaar. Hij ziet ?n het nieu we KVP-programnia, dat door de stuurgroep-Steenkamp is ontwor pen, veel aantrekkelijks, al zal er over dat programma binnen de partij nog wel een woordje moeten worden gesproken, voordat het kan worden ingebracht in het ge zamenlijke nrgentieprogram waar mee de drie christelijke partijen samen de verkiezingen willen in gaan. De heer De Jong wenst zijn kabinet bepaald niel als een over gangsregering te zien. .Juist deze regering voert een beleid dat vooruitstrevend van karakter is en dat op de toekomst is gericht', zegt hij. De kritiek van de oppositie dat er van deze regering nauwelijks iets uitgaat, wijst de premier vriende lijk maar beslist van de hand. ,Er gebeurt juist heel veel', zegt hij. ,Wij heben de haperende economie weer evenwichtig en gezond ge maakt Er zijn grote operaties uitgevoerd, zoals de invoering van de vrije loonvorming en het nieu we stelsel van omzetbelasting. Dat is weliswaar met helemaal zonder strubbelingen gegaan, maar ik verwacht dat het anti-inflatiebe- leid. dat wij in gang hebben ge zet. dit jaar zijn vl uchten zal af werpen. Wij verwachten een reëel besteedbare verbetering van het inkomen te bereiken d'.e groter is dan ooit tevoren is gerealiseerd'. Hervormingen kant opgaan. Niettemin voert de legering een zeer doelbewust be leid dat opening geeft naar de toekomstige ontplooiing van de mens en hem in staat stelt een goede boterham te verdienen', zo voert hij aan. Toch ziet het ernaar uit dal de IvVP bij de komende statemorkie- zingen gaat verliezen. De Jong: dat hoop ik niet, maal ais dat zo is, dan is het beleid daar niet schuldig aan. In de eer ste plaats gaat het om statenver kiezingen en daarnaast gaat het geloof ik toch veel meer om wen selijk geachte veranderingen in de partijstructuur. TT gaat niet weg als de uitslag on gunstig voor ii zou uitvallen? De Jong: nee, zolang we niet in conflict met de kamer komen, ze ker niet. Maar ik verwacht wel dat het in de kamer moeilijker komt te liggen als de uitslag gro te verschuivingen naar de kant van een van de oppositiepartijen te zien zou geven. De oppositie zal zich dan meer doen gelden en dat zou wel eens consequenties kunnen hebben. Hoewel ik nog steeds niet zie welk alternatief er zou zijn. De oppositie is de laatste tijd niet mals. Er is ook wel eens kritiek in de regeringspartijen zelf. U wekt echter niet de indruk daar erg on der geblikt te gaan. De Jong: ik lig daar inderdaad niet van wakker. Als die kritiek hout snijdt, schenk ik er natuurlijk aandacht aan en probeer wat aan de kwestie waarom het gaat te doen. Maar meestal zijn de dingen niet zo zwart-wit als wel eens wordt voorgesteld. Ik vind krach tige oppositie overigens een goede zaak. Het houdt het bestuur ge zond en is essentieel voor het functioneren van de democratie. Het hindert mij dan ook niet. De minister-president wijst ver der op de ingrijpende hervormin gen die op het terrein van de on derneming en de universiteit in gang zijn gezet. Op de verbeterin gen in de sociale sector (invoering wet bijzondere ziektekosten, op trekking belastingvrije voet, ver betering aow, enz.), op de aan dacht voor de sport, de recreatie, de spreiding van de cultuur, de fi nanciële positie van de grote ge meenten. In de regio is de werk gelegenheid opgevoerd, er is in dustrie gébracht en er zijn havens en wegén aangelegd. De ontwik kelingshulp is opgevoerd, er is be weging gebracht in de EEG en de Benelux. Kortom: er is veel ge daan en er zit nog het een en an der in het vat, zoals de herziening van de grondwet en de modernise ring van de ondernemingsstruc tuur. Er is volgens de heer De Jong ook geen kabinet geweest dat in zulke tijden van beroering op geestelijk en maatschappelijk terrein heeft moeten optreden als nu het geval is. .Veel is onzeker geworden: zo is er twijfel of we bijvoorbeeld met het oog op het milieu met de industrialisatie altijd wel de goede Vragen Er worden de laatste tijd anders aan de lopende band vragen ge steld en interpellaties aange vraagd. De Jong: op zichzelf is dat een gezonde vraag. Het bestuur wordt immers steeds ingewikkelder en ondoorzichtiger. Of al die vragen altijd even nuttig zijn is een twee de. Soms zijn er wel bij waarvan je denkt: waar gaat het nu ei genlijk om. En de beantwoording kost uiteraard veel tijd. Maar het is natuurlijk in eerste instantie aan de kamer om het juiste even wicht te vinden tussen haar con trolerende en medewetgevende taak. Is het democratisch kleine partij en uit de kamer te weren door \erhoging van de kiesdrempel of invoering van een districtenstel sel De Jong: wij hebben daarover nog geen beslissing genomen. Het spreekt wel aan als men zegt dat iedere stroming in het parlement vertegenwoordigd moet zijn. Maar aan de andere kant kan de kamer haar taak alleen goed vei-vullen als zij krachtig kan optreden en de regering goed tegenspel kan bie den. Als er teveel fragmentarisch wordt gewerkt, verliest het parle ment in het institutionele spel aan kracht. Bepaalde stromingen kun nen ook wel op andere wijze tot uiting komen. Er is veel kritiek op uw regionale beleid. De Jong: ja, dat weet ik. Toch hebben we veel goede dingen ge daan. Denk maar eens aan de honderd miljoen-plannen ter ver betering van de werkgelegenheid en de infrastructuur. Verschillen de regio's zijn tot ontwikkeling ge bracht. In Limburg is het goed gelukt. Ook in Zeeland en Brabant komt de zaak goed op gang. Het ultracentrifugeproject biedt in Twente nieuwe mogelijkheden voor de toekomst. En wat het noorden betreft: ik heb goede hoop dat het ook daar in orde komt. Met de Eemshaven wordt een begin gemaakt, we proberen nu goéde motoren te krijgen, die de industriële bedrijvigheid kunnen aanzwengelen. Bevalt uw huidige functie u of bent- u liever marineofficier? De Jong: voor de marine ben ik al te oud. Al gaat mijn hart nog steeds uit naar zee, die periode is afgesloten. Maar ik vind veel be vrediging in mijn taak als minis ter-president. Het is boeiend en interessant werk. Er blijven na tuurlijk altijd dingen die je meer en beter zou willen doen. De moge lijkheden zijn echter meestal klei ner dan vaak wordt gedacht. De ruimte om iets te doen wordt over schat. Beleid voeren komt immers heel vaak neer op het beschikbaar stellen van fondsen. Ministers Zou u niet net als de Engelse premier Wilson in de gelegen heid willen zijn zwakke ministers tussentijds te vervangen? De Jong: er zijn geen zwakke en sterke ministers. Ik verbaas me steeds weer over die verhalen. U moet het kabinet zien als een col lege dat in goed teamverband zijn beslissingen neemt. Wilson ver keert in een heel andere positie. Hij is premier in een land met een tweepartijenstelsel en is tegelijk partijleider. In zo'n stelsel kan je van 'tijd tot tijd een kabinet her vormen. Ik ben overigens wel van mening dat de positie van de mi nister-president wat versterkt zou moeten worden. Hij moet een zwaarder stempel op het beleid kunnen drukken en zijn stem moet bij het nemen van de beslissingen zwaarder wegen. Slot van pagina 1 Erfurt kan worden beschouwd als een persoonlijk succes voor kanselier Brandt. Inmiddels wezen verschillende politici ook op het feit dat uit de voorbereidin gen is gebleken hoe moeilijk de ver hoopte onderhandelingen zullen worden. Mischnick schetste in een tv-gesprek nog eens kort de door de regeringspar-1 tijen gewenste gang van zaken na de ontmoeting tussen de beide regeringslei ders: eerst een bespreking van de we derzijdse standpunten, waarbij het bei de landen vrij is problemen op tafel te leggen, en vervolgens onderhandelingen met het doel een geregeld naast elkaar bestaan in verdragen vast te leggen. Onderhandelaar Ulrich Sahm verbleef gisteravond nog in Oost-Berlijn toen het resultaat van zijn taaie besprekin gen werd bekendgemaakt. Hij zal zich met zijn Oostduitse gesprekspartner Schüssler beraden op technische proble men die nog moeten worden opgelost, onder andere de manier waarop kan selier Brandt naar Erfurt reist (Ahlers daarover: dat zou nu ook per auto kun nen) en over de journalistieke begelei ding. Het schijnt wel zeker te zijn dat deze problemen geen grote moeilijkhe den meer kunnen opleveren. ARNHEM (GPD) In het diacones- sehuis in Arnhem is woensdagmiddag de 30-jarige invalide mejuffrouw Z. Ma- nenschijn overleden. Haar kleding kwam dinsdagavond in lichterlaaie te staan toen een brandend stukje papier op haar duster viel. Omdat ze aan haar rolstoel was gekluisterd zag de vrouw geen kans zelf de vlammen te doven. LECH Prins Willem-Alexander is momenteel wel de populairste past in de Oostenrijkse winter sportplaats Leek. Een hele batte rij fotografen nam hem gister middag op de korrel toen Inj zich met zijn vader in de sneeuw ver maakte. t ADVERTENTIE) DEN HAAG (ANP) lm het af gelo pen jaar hebben zich in het district Den Haag van de rijkspolitie 566 inci denten voorgedaan, waarbij woonwagen bewoners waren betrokken. Minister Po lak (justitie) verstrekte dit cijfer aan de tweede kamer bij de interpeUatie van het AR-ka.merUd M. VV. Schakel. Naar de mening van staatssecretaris mr H. J. van de Poel (erin) worden deze incidenten veroorzaakt door een kleine probleemgroep onder de woonwagenbe woners. Hij berekende, dat van dé 3500 reizigers onder de woonwagenbewoners een 300 gezinnen tot deze probleem groep moeten worden gerekend. De staatssecretaris merkte op, niet zonder zorg te zijn over de incidenten, vooral in de provincie Zuid-Holland. De nieuwe woonwagenwet zal, zo is de bedoeling, zo spoedig mogelijk in wer king treden. Eerst da.n zal liet mogelijk zijn om beter het hoofd te bieden aan ,NEAR MISS' BOVEN NOORD NEDERLAND SCHIPHOL (ANP) De gezagvoer der van een Caravelle lijn toestel van j Sabena, die gisterochtend uit Stockholm via Kopenhagen naar Brussel vloog, heeft kort na tien uur per radio aan Kent u dit aantrekkelijke systeem om langzamerhand een ring in uw bezit te krijgen met een grote brillant? Het gaat zo. U koopt bij ons een ring met een kleine brillant, b.v. voor f 125.-. U kunt die steen dan telkens ruilen voor een grotere en u hoeft dan alleen het verschil ,e betalen. Wilt u er meer over weten? Wij zullen u graag volledig informeren. edelsteenkundige f.g.a. diamantexpert g.i. lijnbaan 92 tel. 116670 oostzeedijk 155 rotterdam de verkeersleiding gemaakt van een ,n« i Schiphol melding i Noord-Nederland, ergens tussen Gronin- en Bnlkhuizen, hoorde hij plotse- het motorgeronk vam een militaire straaljager, die hij vei-volgens met hoge snelheid vlak onder zich door zag sch ••- ten. De piloot schatte de tussenruimte op niet meer dan 30 meter, een af stand diie uiteraard veel en veel te klein gens de voorschriften minimaal 300 me ter bedragen. Het incident deed zich zo onverwacht r, dat de Sabena-vlieger met eens meer aan een zogenaamde ontwijkings- manoeuvre behoefde te beginnen. De straaljager kruiste daarvoor zijn baan te onverwacht. Weliswaar mogen militaire toestellen niet in de lengte door de luchtwegen vliegen, die de burgerluchtvaart ge bruikt. dooh bij voldoende zicht mogen zij deze luchtwegen wel voor eigen ver antwoording zonder voorafgaande mel ding aan de verkeersleiding doorkruisen. In zoverre heeft de straaljagerpiloot van gisterochtend dus geen overtreding be gaan. De militaire verkeersleiding in Neder land heeft volgens de rijksluchtvaart dienst medegedeeld, dat haar op het gemelde tijdstip niets bekend is ge weest van een militair toestel in de buurt van de luchtweg rood 1 (de lucht weg tussen Groningen en Enkhuizen). UTRECHT (GPD) Het gewestelijk arbeidsbureau in Breda heeft besloten i de richtlijnen van minister Roolvink over het ontslag-heleid bij loonovertre- dingen naast zich neer te leggen. Dit schrijft de N W-metaal bond in het of ficieel orgaan .Metaalkoerier'. De grote commissie van advies van het arbeidsbureau besloot hiertoe, nadat in eerste instantie een ontslagvergunning was geweigerd aan de jonge loodgieter, die bij een andere werkgever ongeveer 75 gulden per week meer kon verdienen. Volgens de aanvankelijke argumentatie van het arbeidsbureau zou de loodgie ter bij de nieuwe werkgever meer gaan verdienen dan de cao toestond. De werk nemersvertegenwoordigers in de advies commissie gingen hiermee niet akkoord en wezen erop dat de betreffende cao slechts miinr.miumlonen aangeeft en dat 't min of meer normaal is dat daarboven wordt gegaan. Bovendien kwamen zij met het argument dat er een vrije loon politiek bestaat en dat de minister niet per circulaire (van 29 november) moet beknibbelen. De minister is medegedeeld at die cir culaire niet zal worden toegepast en zo doende voor kennisgeving is aangeno men. MINISTERS: MAATREGELEN IN 3 JAAR DOORVOEREN APELDOORN (ANP) Ituiiu 500 jongeren, veelal uit Apeldoorn maar voor een groot gedeelte ook afkomstig uit andere delen van het land, hebben donderdag de ruim drie uur durende gemeente raaddebatten over het al ol niet doorgaan van het World Peace and Music Festival in Apeldoorn, bij gewoond. Het festival zou worden georganiseerd door de Amerikaan se manager Sid Bernstein. 150 jongeren konden een plaats vinden in de verwarmde raadszaal de overigen volgden buiten de de batten via de luidsprekers, die voor dat doel speciaal waren aan gebracht. Voor de aanvang van de raadsvergadering waren namens de actiegroep World Peace and Music Festival ruim 3300 handte keningen aangeboden aan b en w, afkomstig van jongeren uit alle delen van het land. die adhesie be tuigden met de plannen tot het organiseren van het festival. Er waren intussen al dreigementen geuit dat krachtiger maatregelen zouden worden genomen, wanneer de gemeenteraad zou besluiten het festival niet te houden. B en w van Apeldoorn hadden aanvankelijk bezwaren geuit van financiële en verkeerstechnische aard, maar donderdag legden ze vooral de na druk op de gevaren voor de volks gezondheid, wanneer enkele hon- erdduizenden jongeren vier dagen bijeen zouden zijn op een uitge strekt terrein waar geen sanitaire voorzieningen bestaan of getrof fen kunnen -A-orden. Zij kwamen met een tegenvoor stel en wel om op 4. 5, 6 en 7 au gustus muziekfeesten te houden in het natuurpark Berg en Bos. Da gelijks zouden daar dan in totaal 50.000 jongeren toegang kunnen DEN HAAG (ANP) Bij de tweede kamer is ingediend een wetsontwerp dat enkele voorstellen bevat tot wijziging van de financiëleverhoudingswet 1960. Blijkens de door de minister van finan ciën, dr H. J. Witteveen, ondertekende memorie van toelichting wordt met de voorstellen beoogd de verdeling van de middelen die beschikbaar zijn voor de algemene uitkering uit het gemeente fonds beter af te stemmen op de finan ciële behoeften van de gemeenten. De voorstellen zijn gebaseerd op een onder zoek dat door de raad voor de gemeente- financiën is verricht. De bedragen die als onderdeel van de verdeelsleutel van de algemene uritke- ring uit het gemeentefonds worden ge hanteerd warden als volgt gewijzigd: het bedrag per hectare wordt ver hoogd van 5 tot 10. Deze verdubbe ling zal vooral van betekenis zijn voor de gemeenten die een oppervlakte heb ben die groot is in verhouding tot hun inwonertal, dat wil zeggen in het alge meen voor de kleine eri" kleinere gemeen ten. het bedrag van ƒ10.000 voor elke gemeente met minder dan 2.000 inwo ners wordt verhoogd tot 20.000. de sch aalindeling .en de sc-haalbedra- gen per inwoner der gemeenten zijn ge wijzigd. Schema Het schema voor deze wijziging geeft voor de gemeentegroep met minder dan 2.000 inwoners een verlaging met f 7 per inwoner te zien van 50.7o tot 43.75. In de groep van 2.000 tot 5.000 is de ver laging 2 vam ƒ55,75 tot ƒ53,75, 5 000 tot 10.000 inwoners verlaging 0.25 van 55,75 tot 55,50, terwijl voor de hierop in grootte volgende gemeenten verehogi gen worden toegepast. In de groep 10.000 tot 20.000 inwoners bedraagt deze 3,25 van 20.000 tot 50.000 invv. 5.75 van 150.000 tot 250.000 invv. 7,75, van een kwart miljoen tot 400.000 invv. ƒ18,50. van 400.000 tot 800.000 imvv. ƒ21,25 en voor de gemeenten met 800.000 of meer imw. een verhoging van 26,00. Aangetekend dient hierbij dat voor de verdeling op deze bedragen een jaarlijks vast te stellen uitkeringspercentage wordt toegepast dat thans 224 en voor 1970 229 bedraagt. De verlaging voor de groep met minder dan 2.000 invv. tot een bedrag van 5 houdt verband met de gerezen moeilijkheden, aldus de s taa tsseoretans Uit het antwoord van mr Van de Poel bleek, dat ten behoeve van de woonwa genbewoners in 1967-1969 wei-den uitge keerd bedragen van respectievelijk 3,1, 4,1 en 4,5 miljoen gulden. In dezelfde periode werden bijdragen verstrekt voor respectievelijk 21, 62 en 61 woonwagens. Staatssecretaris Van de Poel deelde mee. dat het vraagstuk van de ordever storingen door woonwagenbewoners door een mterdepartementale werkgroep nader zal worden onderzocht. de verhoging van het bedrag per ge meente voor gemeenten met minder dan 2.000 inwoners. De resterende verlaging voor deze groep en de verlaging voor de overige groepen worden globaal geno men voor het merendeel der gemeenten gecompenseerd door de verhoging van het bedrag per hectare. De ministers van financiën en van bin nenlandse zaken achten het niet raad zaam het complex van maatregelen in zijn geheel met ingang van hetzelfde uitkeringsjaar te doen ingaan. Zij stel len daarom voor deze maatregelen door te voeren in een tijdvak van 3 jaar: 1969 tot en met 1971. In de memorie wordt speciale aandacht gewijd aan de financiële positie van de grootste drie gemeenten. Deze is voor al van Amsterdam moeilijk. In de ooi-zaken daarvan heeft de regering nog niet een volledig inzicht. De bewindslie- ,den achten een sanering van de financië le positie van deze gemeenten dringend noodzakelijk. Hiertoe is het schaalbe- drag voor de grootste vier gemeenten sterker verhoogd dan door de raad voor gemeentefinanciën is geadviseerd en daarbij is het voorstel van de raad met betrekking tot een extraverhoging voor Amsterdam van 11,50 per inwoner in het sehaalbedrag verwerkt. Als gevolg van de voorgenomen maatregelen ten aanzien van het sehaalbedrag en van de verfijningen zal in 1969 AMSTERDAM ca 39 miljoen. ROTTERDAM ca 16 mil joen, DEN HAAG ca 5 miljoen en UTREOHT ca 4,5 miljoen meer ont vangen. Hoewel naar het oordeel van de rege ring de maatregelen in beginsel binnen de voor de algemehe uitkering beschik bare bedragen zouden moeten worden uitgevoerd, is in het reeds in het kader van de begroting 1970) ingediende voor stel tot sanering van het tekort van het gemeentefonds rekening gehouden met een verhoging van het aandeelpercenta- ge van het gemeentefonds in de opbreng van de rijksbeSastingen met 0.11. Daar door zal het bedrag dat in de begroting van het gemeentefonds voor 1969 en 1970 voor de algemene uitkering is uit getrokken met 25 miljoen kunnen wor den verhoogd. Voor de financiering van de herzieningsoperatie zijn in de begro tingen van het gemeentefonds voor 1968. 1969 en 1970 bedragen gereserveerd van respectievelijk 50 miljoen, ƒ50 mil joen en 100 miljoen. Met inbegrip van het hiervoor genoemde bedrag van ƒ25 miljoen is dus voor deze financiering beschikbaar in 1968 50 miljoen, in 196 75 miljoen. motie indiende, die vervolgens door h en w werd overgenomen en waarin werd verzocht om Sid Bernstein van dit plan telegra fisch op de hoogte te stellen en hem te verzoeken daarover te ko men beraadslagen. De voorzitter van de landelijke actie WPMF, de Apeldoornse kun stenaar Henk Ronner, zei met een dergelijk plan toch wel gelukkig te zijn. De jongeren krijgen daar door in elk geval de kans te to nen dat ze zich goed en correct kunnen gedragen tijdens een der gelijk evenement, en dat kan dan toch dienen als de maaJstaf voor een misschien volgend jaar te hou- len groter opgezet popfestival. Tot krachtiger maatregelen behoefd het derhalve in Apeldoorn niet te komen. (Aan o e parlementaire redactie) DEN HAAG Op oudejaarsdag \an dit jaar zal in ons land weer een volks telling worden gehouden. Dat zal dan Tebeuren op grond van een nieuwe wet ie de uit 1897 daterende wet zal ver- ■angen. Het wordt de vijftiende volks telling in onze geschiedenis. De tweede kamer heeft gisteren een begin gemaakt met de behandeling van het wetsontwerp en daarbij is gebleken dat er bij de ka mer geen overwegende bezwaren tegen het ontwerp bestaan. Ongetwijfeld zal minister Nelissen van economische za ken onder wiens verantwoordelijkheid deze statistische materie valt, de onze kerheden die nog bij de kamer leven volgende week dinsdag bij zijn beant woording wegnemen. Nagenoeg alle sprekers tilden nogal zwaar aan een eventueel aantasten van de privacy door de nieuwe wet. De bur ger moet de zekerheid hebben dat da door hem verstrekte gegevens niet te gen hem worden gebruikt, aldus de heer Frimssen (pvda). De regering moet voor TILBURG (ANP) In 'n ziekenhuis te Tilburg overleed gisteren de 73-jarige A. van Spaandonk uit Tilburg, die op 6 maart bij het oversteken van de Kwaadeindstraat in zijn woonplaats door een vrachauto was .aangereden en zeer ernstig gewond raakte. bestaan dat het materiaal verkeerd wordt gebruikt, aldus de heer Wieben- ga (psp). Mejuffrouw Goudsmit (D'66 wil door amendering de privacy extra verzekeren. Dit amendement krijgt on getwijfeld ruime steun omdat ook de heer Schakel (ar), de heer Koning (wd) en de heer Van Beek (kvp)wel iets blijken te voelen voor deze verandering. Enig verschil van mening bestaat er in de kamer over de verplichting tot deel neming aan de volkstelling en ae straf (500 gulden boete of 14 dagen hechte nis). De oppositiepartijen spraken zich tegen een verplichting uit. Omroepwet in de praktijk niet goed toegepast HILVERSUM (GPD) ,De NOS moet in de eerste plaats een samen werkingsorgaan en geen supra-om roep zijn'. Dat is de kern van een advies, dat aan het KRO-bestuur werd uitgebracht door de programma-ad viesraad van deze omroep inzake het gezamenlijk programma en de nota an de werkgroep uitgangspunten ge zamenlijk programma in radio en te levisie. Volgens deze adviesraad van de KRO is de verkeerde toepassing van de omroepwet in die zin, dat de NOS geen samenwerkingsorgaan en wei supra-omroep is, de kwintessens van de tegenstellingen, die tussen de NOS en de omroepen bestaat over het gezamenlijk progTamma. In een onlangs gehouden vergadering heeft het KRO-bestuur zich met dit advies akkoord verklaard, maar men vond het nog te ver gaand om ge volg te geven aan de slotconclusie van dit advies .niet langer medever antwoordelijkheid te blijven dragen voor het NOS-programmabeleid'. De KRO-programma-adviesraad heeft reeds in 1966,. vóór de behandeling van de omroepwet, de vrees uitge sproken, dat de wettelijk voorgestel de samenwerkingsstructuur in de praktijk gemakkelijk zal kunnen lei den tot .georganiseerde tegenwerking. In de loop der jaren is deze vrees niet ongegrond gebleken. Het geza menlijk programma is volgens de adviesraad niet de vrucht van de sa menwerking van de omroeporganisa ties, maar de NOS ontwikkeld zich tot de Nederlandse supra-omroep bui ten de omroeporganisaties om. Door de te ruime zendtijdtoewijzing voor het gezamenlijk programma en door het buiten dit programma hou den van de instructieve programma's is een pakket gegroeid met tal van onderdelen, die ook bij een zeer rui me interpretatie van de taakopdrach ten nooit in het gezamenlijk pro gramma thuishoren. De adviesraad vreest dat de voorne mens van de werkgroep .uitgangs punten gezamenlijk programma' tot goede samenwerking te komen via wederzijdse tegemoetkomendheid, niet opwegen tegen de in het oog van de raad foutieve visie op de NOS als een supro-omroep, met een welhaast vol ledig concurrerend programma en dus met sterke trekken van de door de wetgever afgewezen nationale om roep. Hier helpt geen goede wil, zelfs niet als zij aan beide kanten aanwe zig Is. Niet de goede bedoeling, maar de goede structuur moet de oplos sing brengen. Het blijkt dat de ge dachte aan een supra-omroep binnen het bestuur van de NOS en in de programmaraden leeft en dat die ge dachte door de ruime zendtijdtoewij zing krachtig gevoed wordt. Volgens de raad moet er veel meer ruimte komen voor realisering van het beginsel der programmatische pluriformiteit en vrijheid, welke de wet beoogt te realiseren. De NOS moet primair gezien worden als het kader, waarbinnen de pluraliteit en de .faire mededinging' van de om roepen zich optimaal kunnen ont plooien en waarborgen vinden. Bij het beperkte aantal zenduren is nu nog zonder twijfel behoefte aan een gezamenlijk programma, maar naar mate in de toekomst de zendtijd ver ruimd wordt, zal aan een gezamen lijk programma allengs een afnemen de behoefte bestaan.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 13