Middelburgs overdekt bad komt uit steigers Ontploffing op strand Domburg min ,Juf' E. M. Vael 40 jaar onderwijzeres Geen tweede Pernis creëren in Zeeland m Circa 300 paarden naar concours tweede pinksterdag in Axel BASSINS REEDS BEPROEFD' NOOIT SPIJT GEHAD VAN BEROEPSKEUZE Aanbesteding werk in Goes-Zuid Voor 600 vernield verenigingsgebouw te Sint-Jansteen Jan Wolkers in het Goese lyceum G. A. de Kok Voor hervormde kerk: DIALOOG MET ZUID-AFRIKA VAN NEDERLAND UIT OPENHOUDEN DONDERDAG 12 MAART 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT IN SEPTEMBER WAARSCHIJNLIJK EERSTE PLONS' I m jëp* m mm» l*t'Sfssti vil Wié A'/xié M h frjfhïh.J mümm m m w zwmteJU m w ~:-m -r üfü -> %i ibbssu ■v.saSj I AXEL Achttien ruiter- en twaalf ponyverenigingen uit Ne derland en" België zijn uitgeno digd voor hel tv.-e--ja:- rli jk se con cours hippique dat de concours hippique vereniging Axel' op 2e pinksterdag, 18 mw, houdt op het concours terrein o.j ti- water toren. Aan het evenement nemen ook 40 Belgische draf- en ren paarden deèi, waarmee het to taalaantal paarden op circa 300 komt. De concours hippique ver eniging is al sinds december bc zig met dc voorbereidingen voor het concours. Op het terrein zul len naast de bestaande twee nieu we grote tribunes worden opge bouwd. Het programma ziet er ads volgt uit's morgens 9 uur- verrijden 250 paarden en pony's de dressuiurwedstrijden, 's* mid dags (om 13.30 uur» begint een groot springconcours, afgewisseld door draf- en renwedstrijden en een grote parade. MIDDELBURG Het overdek te zwembad in Middelburg be gint nu een jaar nadat de eerste paal werd geslagen bij stukjes en beetjes uit de steigers te komen. Ofschoon men wat is achterge raakt op het aanvankelijke bouw schema, door slechte weersom standigheden enz. liep het aantal onwerkbare weken op tot negen, riet het er nu toch naar uit dat het zwembad in de geplande maand, september, in gebruik zal kunnen worden genomen. De bou wers doen in ieder geval alle moei te om de opgelopen achterstand binnen de kortste tijd in te halen. Daarvoor is zelfs een nieuw schema opgesteld, dat de titel .afbouwschema' heeft gekregen. Ook daaruit valt op te maken, dat het moment, dat men in Middelburg in een overdekt en ver warmd bad zal kunnen plonsen niet zover meer is verwijderd. Het streven is er op gericht om het eigenlijke bouwwerk voor de aanvang van de bouwvakvakanties, op 27 juli ge reed te hebben. De beide .kuipen', het diepe bad van 25x12,5 meter en het on diepe Lnstructiebad van 9xlo meter zijn. wat het betonwerk betreft gereed en ok reeds op waterdichtheid beproefd. Deze proeven nebben gunstige resulta ten opgeleverd. Ook de grote kolom men rond het diepe bad zijn reeds ge stort. De constructie daarvan moet wel bijzonder stevig zijn want ze krijgen zo'n twintig meter lange voorgespan nen dwarsbalken te torsen, die per stuk niet minder dan tienduizend kilogram zullen wegen. De kolommen rond het instructiebad moeten nog gestort wor den. Het ziet er thans naar uit, dat over goed vier weken de beide baden geheel onder dak zullen kunnen wor den gebracht. Dan zal men ook voloj aan de afwerking van het binnenwerl kunnen beginnen. Wel overdekt zijn reeds de .machine kamer' en de kleedkameraccommodaties. Wat dat laatste betreft zijn de ruimten met de individuele kleedhokjes en de kleedkamers voor groepen, bijvoorbeeld scholieren, al duidelijk herkenbaar. Dat is met de grote zaal met de baden nog maar nauwelijks het geval. Het grote bad verraadt zich alleen nog maar door een laagje regenwater op de bo dem. ïning hip Sme- afge- d8 op'. er eem sdac- llcing ït in wen- -gan- niet nog nnen aiten zijn ziet atie- de als: .dat laan ende ekse ■oor- ond- FEEST VOOR HÉÉL HEIKANT SINT-JANSTEEN Een groot deel van de huidige Heikantse bevolking zal de eerste voorzichtige stappen op de weg naar kennis hebben gezet aan de hand van juffrouw E. M. Vael. Za terdag immers viert men in Heikant het feit dat juffrouw Vael 40 jaar onderwijzeres is aan de lagere school St- Gerardus Majella. De offi ciële datum van dit jubileum ligt wel wat vroeger, maar door familie-omstandigheden moest het feest toen uitge steld worden. Juffrouw Vael zou zelf de liele 7.uak het liefst In stilte voorbij hebben laten gaan, maar daar ging de bevolking van Heikant niel mee akkoord, want dit was nu dé gelegenheid om de juffrouw die zovelen van hen de eerste be ginselen van het rekenen, schrij ven en handwerken heeft bijge bracht, eens in het zonnetje te zetten. Juffrouw Viiel kon er moeilijk meer onderuit, maar stel de wel als voorwaarde dat men haar, wanneer ze over enkele ja ren niet pensioen gaat, met stille trom laat gaan. .liet zijn zulke spontane mensen', zegt juffrouw Vael van de Heikantors. .Er is geen dag, zelfs geen uur ge weest dat ik ér spijt van heb ge had dat ik onderwijzeres ben ge- worden', getuigt de jubilaresse, die in J908 in St-Jansleen werd geboren en daar nog steeds woont. Van jongsafaan was liet haar wens geweest om onderwijzeres te worden. Om dit ideaal te verwe zenlijken moest zij evenwel zeven jaar'op de kweekschool te Ouden bosch doorbrengen. Zeven jaar kostschool waren voor juffrouw Vael een zware opgave: ,De ge lukkigste dag van mijn leven was de dag dat ik geslaagd ben'. Die clag viel in liet jaar 1928. Er was in die tijd voor een jonge onder wijzeres niet altijd even gemakke lijk werk te vinden. Vóórdat zij naar Heikant ging, gaf juffrouw Vael nog' enige tiid lés in St-Jan- steen. 1-i'oe moeilijk het in die tijd was .bewijst wel liet feit dat zij haar salaris enige tijd heeft ge doeld niet een nog werkloos col- lega'tje. Eerste klos In de vierklassigc school te Hei kant beeft juffrouw Vael altijd de eerste klus onder haar hoede ge had. terwijl ze alle meisjes van de sehool het handwerken bijbracht. Momenteel concentreert zjj zich nog maar uitsluitend op de school, maar uit de voorgaande jaren blijkt wel dat er nieer belangstel lingen op haar programma heb ben gestaan. Ruim 25 jaar is zij groepsleidster bij het jeugdwerk geweest, waar voor ze ook enige tijd distriets- commissaresse was. ze beijverde zich voor de oprichting van de af deling van de EHBO en maakte deel uit van het bestur, onderwij zersbond, onderwijzersdag, dames- verenigingen, missie, men kan bijna geen vereniging bedenken of juffrouw Vael heeft er wel een aandeel in gehad. Reden temeer om feest te vieren. Voor de kin deren is er al een t'eest geweest, opgeluisterd door de poppenkast van Frans v. d. Berg uit Hulst. Jufrouw Vael heeft prettige her inneringen aan dit feest: ,Hot was gewoon een familiefeest'. Ze heeft overigens bewondering voor het feest dat voor zaterdag is opge zet, want ze heeft zelf ook wel met dat bijltje gehakt: ,Ik weet wat een opgave het is geweest'. Op het programma staan onder meer een" Heilige Mis. een rond rit door Heikant, een huldiging in het verenigingsgebouw, een ge- costumeerde voetbalwedstrijd, ecu ballonoptocht en een vreugdevuur met veel vuurwerk. Fabriek Ook de montage van de verwarmings- en lucht- en waterzuiveringsinstallaties iu goed op gang gekomen. De ver warming van het water zal %*ia een pijpenstelsel geschieden, de verwarming van de lucht, en tevens zuivering daar van, van de zalen via luchtkanalen van grote diameter, die in hoofdzaak in de plafonds worden aangebracht. In de machinekamer zijn de grote waterzui veringsketel, die gevuld is met grind, n de beide .kachels', die zullen worden jestookt met aardgas, voor de verwar ming van het water reeds geplaatst. Dat is natuurlijk nog maar een deel van het karwei.' Het lastigste en meest tijdrovende deel van dit werk wordt gevormd door de aanleg van het bij elkaar wel enkele kilometers lange pij- pensysteem en de vele elektrische en andere bedradingen. Door al dit mon tagewerk heeft het zwembad in aan bouw trouwens op dit moment meer weg vain een fabriek dan van een .zwem paleis'. Indien men niet met teveel tegenslag krijgt te kampen zullen deze installa ties mogelijk reeds teg kunnen worden beproefd. de gehele lengte van de westgevel en een gedeelte van de noordgevel wordt aangebracht. De mozaïek is een ontwerp van de Haagse kunste naar J. Goeting stelt de tekens van stier enz. voor. Het kunstwerk, dat de dierenriem, zoals de zon. de maan, in verschillende kleuren steen wordt uitgevoerd wordt bekostigd via een regeling waarbij voor dergelijke ob jecten, ook scholen enz., een procent van dei bouwkosten mogen worden besteed aan een kunstzinnige versie- ERNSTIGE KRITIEK OP D'66 ZIERIKZEE ,\Vat betreft de indu strialisatie in Zeeland staat de PvdA op het standpunt dat geen tweede Per- nismoet worden gecreëerd[Geen indu- IceausI ycui Btriahsatie om de industrialisatie. Het; Do£ gemeenteraadslid in Middelburg aantrekken van bedrijven moet alleen I de heer c Laders, die als voorzit- tot doel hebben tot een betere■welvaart jter oplrad. Naar aanleiding van een en hoger welzijn bomen Dit stelde, i ovgr de industrialisatie en de de heer C. Hoek kamlidani-lid gs voor daar® sarnenhangende leefbaarheid de Partij van dc Arncid op een goed1 be- merktc de heer Hoek op. dat het voor- zochte wens-m bijeenkomst in het HuisL, jn verband met afgestudeerde jon- van Nassau te /.icriUzj i- i geren noodzakelijk was, dat zich enige Verklaarbaar vond dc heer Hoek het, gezonde bedrijven in de dienstverlenen- it vele mensen zich ongerus. niaken de sector OD schouwen-Duiveland zou- j over.de luehtveronteimging. Hij wees den moeten vestigen. De heer Van er echter ook op dat de provinciale!Poelje wees er op dat wel facili-l overheid niet stil zil, en noemde m (utueiten kan verlenen, maar dat men dan verband de meting van dc o-fase. De ook nog. niet verzekerd kan zijn van( heer Hoek merkte op dat tie luchtver- ygetio-i^r ontreiniging echter alleen tot een mini- wat de leefbaarheid betreft vond mum beperkt kan worden als de lands-1 regering een wet tot stand brengt, die door een team van deskundigen is sa- T oegang Zoals bekend wordt het overdekte bad samen met het reeds bestaande onover dekte bad samengeebracht tot in com plex, dat met onder meer de zonnewei de een totale oppervlakte van onge veer anderhalve hectare zal beslaan. De ingebruikname van het overdekt zwembad hangt ook nauw samen met het tempo waarin het werk aan de nieu we wegen naar de eveneens in aan bouw zijnde tweede kanaalbrug vordert. Deze wegen met voetgangerstunnels, ter vervanging dus van een gedeelte van die huidige Blauwendijk en de Poele- daeleweg, zullen .afgebogen' rakelings langs de noordwestelijke zijde van het zwembad lopen. Via deze weg zullen de gebruikers van het complex ook via onder meer een parkeerterrein de hoofd ingang kunnen bereiken. Het ziet er bepaald naar uit, dat deze wegen, die in oktober geheel gereed zullen moeten zijn, zover zullen zijn gevorderd dat zij in september in ieder geval geen obstakel meer zullen vor men om de opening van het bad mo gelijk te maken. Met de ingebruikname van het bad en het gereed komen van deze wegen zal het aanzien van dit tot voor kort nog vervallen stadsdeel aanzienlijk zijn beterd. De sanering zal natuurlijk werkelijk zijn gecompleteerd als ook het aansluitende plan Geere gestalte zal hebben gekregen. Voor de zwemmers is dat allemaal na tuurlijk van minder belang. Het is er hen om te doen na de zomer, bij de komst van guur najaarsweer, toen ir een comfortabele omgeving de zwem- sport tc kunnen beoefenen. Het ziet er naar uit, dat hun wens zal worden ver vuld. GOES De gemeente Goes heeft woens dag openbaar aanbesteed het egaliseren van terreinen, het leggen van riolerin gen en aanleggen van (noodbestratimgen en asfaltverhardingen in plan Zuid I en plan Zuid II, met bijkomends werken. Er waren 29 inschrijvers. De tien laagste inschrijvers waren: firma Boone en Be- suijen, Goes, ƒ584.300; firma DuSjnhou- wer, 's-Gravenpolderseweg, Goes, f 595.000; aa-nnemingsmaatschappij Zee land NV, Middelburg, 597.000"; aatrme- iningsmaatschappij Schouwen-Duive land, Zierikzee, 615.000; Maatschappij Wegenbouw. Utrecht, ƒ623.000; NV Au gust van Dijck Petit, Bergen op Zoom, 637.000; gebroeders Otte, Nieuwdorp, 640.000; firma J. de Ruiter en zoon, Noord gouwe, 642.000; firma Verduijn en Ova, West-Souburg, ƒ645.000; firma voorheen B. N. Nordtenne, Hardinxveld Giessendam. 647.000. De gunning is aangehouden. SINT-JANSTEEN /Van het Vereni gingsgebouw aan de Wilhelminastraat te Sint-Jansteen Ls in de nacht van dinsdag op woensdag voor zeker 600 schade aangericht. De rijkspolitie denkt aan ecu geval van baldadigheid, de da ders zijn nog niet achterhaald. Aan de voorzijde van het gebou wwas een ruit met een klinker vernield, de toe gangsdeur aan de zijkant mist eveneens liet glas en werd verder ook geforceerd. In het gebouw is alles overhoop ge-: haald. Een bloedspoor wijst erop, dat, degene die de inbraak heeft gepleegd- gewond is geraakt- Het in het gebouw1 aanwezige bier bleef onaangeroerd. Er aanwezige bier bleef onaangeroerd. Eri wordt ook verder niets vermist. GOES Vanavond, donderdag, spreekt de schrijver en beeldhouwer Jan Wol kers In het Goese lyceum op een bijeen komst, die is belegd voor de leerlingen- vereniging van die school. De bijeen komst, die toegankelijk is voor iedere belangstellende, begint om 7 uur. Vanaf half 7" zijn er aan de school kaarten ver krijgbaar. Nadat de auteur een inleiding heeft gehouden is er de mogelijkheid tot discussie. C. HOEK VOOR PVDA Z1ERIKZEE: naar voren gebracht. In beginsel zijn we dan ook graag bereid met progres sieve statenfracties samen te werken. Maar niet met mensen, die maar wat loze kreten slaken, die van elke waar heid ontbloot zijn', zo besloot de heer Hoek. Na deze inleiding konden de aanwe zigen vragen afvuren op een forum dat bestond uit de lijsttrekkers M. T Poelje. C. Hoek, mr J. P. E burgemeester van Brouwershaven, W. mengesleld. Ernstige kritiek had de heer Hoek op D '66. met name op de heer A. Kapenga uit Goes, die had laten weten niet erg gelukkig te zijn met de kandidaten van de PvdA voor gs. Ze zouden te weinig progressief en te revolutionair zijn, maar nog nooit dat we conservatief zijn. We hebben altijd een stuk progressiviteit ÉÉN JAAR ONTZEGGING VOOR DODELIJK ONGEVAL MIDDELBURG De meervoudige strafkamer van de rechtbank in Middel burg heeft woensdag uitspraak gedaan in zaken die de nasleep behandelden van dodelijke ongevallen te Colijnsplaat, Ter-neuzen' en Driekwart. De jonge au tomobilist A. K. J. van der L. u;it Drei- sclior die de auto bestuurde waarin twee jongelui omkwamen teer. de wagen ach ter op een stilstaande vrachtauto bot ste kreeg conform de eis naast een sym bolische boete van 300 een jaar ont zegging van cle rijbevoegdheid. In de zaak tegen H. H. uit het Belgische Blankenberg© werd conform de eis ge vonnist. H. veroorzaakte een ernstig on geval bij Driekwart. De bestuurder van (ie andere auto kwam later om het le ven. J. D. uit Hoek, die een vrouw aan reed op de voetgangersoversteekplaats in Terneuzen, waarbij de vrouw om kwam. werd vrijgesproken van de hem ten laste gelegde grove schuld. Hij kreeg naast een geldboete van 300 een voor waardelijke ontzegging van de rijbe voegdheid voor de tijd van drie maan den. de PvdA-lijsttrekker wel dat rijk en provincie iets deden. Hij noemde met name de concertzaal, waarin het rijk voor vier ton en de provin cie voor ander half ton in de kosten bijdragen. En over de sporthal-zwem badplannen merkte hij op dat deze zaak al in de plan-commissie is be sproken. .De commissie zal rijk en provincie adviseren ook hiervoor gel den beschikbaar te stellen',. De heer Don pleitte voor het tolvrij maken van de Zeelandbrug voor bewoners van Schouwen-Duiveland. Uitvoerig werd van gedachten gewis seld over de voorzieningen die in Wes- terschouwen getroffen moeten worden om de honderdduizenden toeristen op te kunnen vangen. Voor de aanleg riole ring, voor goede toevoerwegen en voor de ontsluiting van de stranden zijn enorme bedragen gemoeid. De heer Van Poelje was het eens met de vragenstel ler, wethouder v. d. Klooster uit Wes- tersehouwen, dat het rijk veel te wei nig betaalt. /Voor de aanleg van de riolering ontvangt u een subsidie van 5 miljoen gulden (-daar betaalt ook de provincie nog een flink deel van) ter wijl Weeterschouwen zelf 10 miljoen op tafel moet leggen'. De heer Don: ,Dit is helemaal een zaak van het rijk. Het Nederlandse volk" en veel buiten landers die deviezen in het laatje bren gen, komen hier tenslotte recreëren' Aandacht werd tenslotte gevraagd voor de werknemers in Bruïnisse, die door voltooiing van de deltawerken op straat komen te staan. Het gaat hier vooral om vissersknechten en arbeiders op de twee scheepswerven. De heer Hoek stel de dat dit de volle aandacht had van de PvdA. Er was zelfs een rapport uitge gaan naar minister Roolvink. Maar de ze was er niet op ingegaan omdat de bestaande regelingen (werkloosheids uitkeringen) voldoende zouden zijn. DOMBURG Slechts weinigen waren gistermiddag ooggetuigen van een ex plosie op liet Domburgse strand. Precies om vier uur, met hoog water, bracht bootsman Moerman van het Vlissingse marhieduïkbedrijf een 28 c m-granaat uit de tweede wereldoorlog tot ontploffing. Een fractie van een seconde ging er een lichte trilling door de duinen en direct daarop schoot een waterzuil van dertig: tot veertig meter do lucht in. Stukken steen, waarmee de granaat extra was afgedekt, werden nog hoger de lucht ingeslingerd en zeilden een eind weg. Het spectaculaire waterballet op zich was zo voorbij. Bijna een minuut leek de zee op de plek van cte explosie een bruisende witte brei. Deze zogenaamde .notenkraker" had men langs de waterlijn gevonden. Dit soort projectielen, dat een lengte heeft van 1,25 meter en gevuld is met negentig kilo springstof, werd tijdens de laatste idoorlog tegen landings'ooten ge bruikt. Op verraderlijke wijze, even on der de waterlijn, zetten de Duitsers deze .notenkrakers' op palen vast. Onderling werden de granaten met een draad ver bonden, die, indien er tegenaan gevaren werd, ogenblikkelijk de ontsteking in werking stelde. Met laag water brachten de kwartier meesters G. H. Toonen en J. Toonen in de morgenuren een extra springlading van twintig kilo aan. Ze legden de gra naat ongeveeer dertig meter van een strekdam vandaan. Met opzet hadden de marinemensen hoog tij afgewacht, zodat de expLosie door zoveel mogelijk water tegendruk ondervond. De rijkspolitie van Domburg zorgde ervoor, da', de weg ach ter de duinen tijdelijk voor het verkeer weerd geblokkeerd. Het strand werd met rode vlaggen afgeperkt. Geen enkel risico werd genomen. Alleen bootsman Moerman zat loge. In een diepe put tus sen een paalhoofd zette hij zijn .exploder' op scherp. (Foto PZC) Rassenpolitiek nader toegelicht GOES De provinciale kerkvergade ring van de Nederlands Hervormde Kerk in Zeeland heeft zich woensdag middag beziggehouden met Zuid-Afri- ka aan de hand van een betoog van de heer G. A. de Kok, hoofdredacteur van de PZC. De heer De Kok belicht te de historische, demografische en po litieke aspecten van het rassenbelêid. Dat beleid omvat, zoals de Zuidafri- kaanse regering het noemt, .de politiek van de afzonderlijke ontwikkeling". De heer De Kok wees erop dat de his torische factoren in Zuid-Afrika twee erlei zijn: ze zijn van conservatief-re- formatorische, Nederlandse en dan voor al agrarische achtergrond en van Engel se traditie. De Engelse traditie is voor al liberaal en van handels- en indu striële zijde ingebracht. Een compro mis tussen beide gedachten gangen bleek tot voor de tweede wereldoorlog onmo gelijk. Daarna werd de apartheidspoli tiek geschapen. De rassenpolitiek heeft diverse aspecten, zoals vermenging der rassen (wordt immoreel geacht), bui tenparlementaire oppositie is niet mo gelijk en de blanke heeft een taak ten aanzien van opvoeding van de zwarte bevolking (,bij de oprechte Afrikaan is dat een geloof', aldus de heer De Kok). Spreker wees erop dat de Afnkaansta- lige pers in Zuid-Afrika duidelijk over tredingen van immoraliteitswetgeving. En wat de internationale politiek be treft; ,De communistenangst, waaruit ook deze politiek wordt gevoerd, is gro ter dan die ooit in Europa is geweest'. De Zuidafrikaanse politiek is bovendien onderdeel van het hele spel van de grootmachten in de wereld. Daarbij gaat het speciaal om de belangen van de Kaaproute, zeker nu het Suezkanaal niet meer wordt gebruikt. De duikbo ten, zoals die enige jaren geleden wer den gevraagd aan Nederland, waren vol gens spreker mede om deze Kaaproute te beschermen. Mislukking mBk NIEUWE SLEEPBOOT TERNEUZEN TE WATER Michel Gerling' te water gelaten. Het schip is gebouwd voor reke ning van de Remorquage a Héli- ce S. A. te Antwerpen. De .Michel Gerling' beschikt over een hoofdmotor van 2700 pk. die een verstelbare schroef met een diameter van 2,83 meter aandrijft. De 40 tons hydraulische sleep- haak kan desgewenst worden be diend vanuit de stuurhut. De na- vigatie-uitrusting bestaat uit ra dar, echolood, decca-peilinrichting en radio zend- en ontvanginstal- iaties. Het schip is bijna 35 meter lang, de breedte bedraagt 9.30 me ter en de diepgang 2.9Ü meter. De verblijven voor officieren en be manning zijn modern ingericht. Voor de tewaterlating het schip werd met behulp van een sleepboot van de dwarshelling af getrokken bestond veel belang stelling van de zijde van de Ter- neuzense schooljeugd. De Michel Gerling" zal half mei haar proef vaart maken. (Foto PZC) De heer De Kok, die daarna inging op het-systeem dat de Zuidafrikaanse regering toepast om uiteindelijk zwarte en blanke .thuislanden' te krijgen, meen de dat dit doel nooit zal worden be reikt. Deze politiek is bij handhaving van de huidige demografische ontwikke ling gedoemd te mislukken, alleen al op demografische en economische gron den. In het jaar 2000 zouden er zo'n 31 miljoen mensen leven in Zuid-Afri ka, waarvan 21,5 miljoen zwart. Men kan er niet in slagen om dan, zoals de plannen zijn 17 tot 18 miljoen niet- blanken in de thuislanden te hebben daar tevens voor werkgelegenheid te jen en bovendien de vervangende mensen voor hen te hebben in de in- dustriën in de steden. Men houdt bij deze plannen geen rekening met de in dustriële wereld waarin afkomstverschii- len steeds minder worden, aldus de heer De Kok. Hij wees er op dat de rassenproble- niatiek een sociaal probleem is, dat verwantschap vertoont niet het ar beidersproletariaat van de negentien de eeuw in Europa. De industrie on dergraaft dus zelf de rassenscheiding al. Hij zag voorts een bewustwording bij de neger van Zuid-Afrika, ondanks de begrenzingen, waarbinnen deze nu al leeft. De heer De Kok zag in de huidige Zuidafrikaanse politiek niet alleen be grippen van sterk mythische oorsprong, die van kerk, natie, volk, maar ook sacralisering van historie en automati sche koppeling van vrijheid aan eigen dom. Men heeft er voorts wantrouwen in planning, hecht meer aan ,het ge zond versland' en ls legen .nieuwlich terij' uit Europa. Desondanks achtte hij het noodzakelijk dat men vanuit Nederland de dialoog openhoudt en voor al ook Zuidafrikaanders in ons land moet laten studeren. De heer De Kok zag het meest in het stelsel dal de Progressive Party voorstaat: stem recht verbinden aan opleiding en func tie en vandaaruit een verdere politieke I bewustwording van de niet-blanke be volking opbouwen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 7