Regering sluit het consulaat in Rhodesië ,Geen extraatjes uit gemeentefonds' Toekomst dem. partij in V S weinig rooskleurig KLANKBORD 3 MINISTER: EXTRA DOTATIE VOOR AUTEURS Actiegroep drong kazerne binnen STEUN VOOR FRUITTEELT Regeringspartijen voor versoepeling woonruimtewet VAN MIERLO OVER SCHMELZER: SCHANDALIGE DEMAGOGIE' De dood op de weg NOG STEEDS VERTRAGING RIJ-EXAMENS Mevrouw Luns schriift kookhoek GROTE BRAND IN ROTTERDAM pONDERDAG 12 MAART 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT LUNS: AFWIJZENDE HOUDING ONDERSTREPEN DEN HAAG. PARIJS (ANP, AFP ring vorig jaar juni een referendum lover de uitroeping van de republiek »n RTR) De Nederlandse rege- had gehouden. Sindsdien werd het con- grin heeft besloten de Nederland-1 Me^geiooft dat "de ^Fr^e^èger ingoot ge consulaire vertegenwoordiging I h®3'. besluit is gekomen na overleg met In Salisbury te sluiten, aldus heeft een woordvoerder van het ministe rie van buitenlandse zaken woens dag meegedeeld. Inmiddels lieeft minister Luns vragen van het tweede-kamerlid P. Dan leert (pvda) over de kwestie van liet Ne derlandse consulaat in Rhodesië beant woord. Het besluit, de consulaire ver tegenwoordiging' te sluiten is genomen om de afwijzende houding van de rege ring ten aanzien van het huidige be wind te onderstropen, zo zegt minister Luns. Naar Nederlandse opvatting oefent En geland nog steeds de soevereiniteit over Zuid-Rjhodesië uit. Evenmin als dat het geval, was met de eenzijdige onafhan kelijkheidsverklaring door het regime van Ian Smith in 1965. brengt het uit roepen van de republiek Rhodesië begin deze maand daarin enige ver andering, aldus de minister. In verband met de sluiting van de consulaire ver tegenwoordiging m Salisbury worden maatregelen voorbereid om de persoon lijke belangen van de oa. 1.600 in Zuid- Rhiodesië woonachtige Nederlanders te behartigen, zo blijkt voorts uit het ant woord van minister Luns. Frankrijk Ook de Franse regering heeft besloten haar consulaat in Salisbury te sluiten, zo is in gezaghebbende kringen in Pa rijs vernomen. De Franse consul was naar Parijs te ruggeroepen nadat de Rhodesische rege- Betere bewaking hoge bezoekers in de VS WASHINGTON* (RTR) President Nixon overweegt scherpere maatrege len om leiders van andere staten, die een bezoek brengen aan de VS. voldoen de veiligheid te verschaffen. Dit heeft het Witte Huis woensdag meegedeeld. De woordvoerder van het Witte Huis, Ronald Ziegler, heeft te kennen gege ven dat deze maatregelen nieuwe fede rale wetten alsock een grotere lijf wacht voor buitenlandse staatshoofden en regeringsleiders. die de VS bezoe ken, zouden kunnen omvatten. Volgens Ziegler zijn besprekingen over meer vei ligheid voor hoge buitenlandse bezoe kers reeds begonnen enkele weken voor het bezoek eind februari van pre sident Pompidou van Frankrijk aan de VS. Drs Den Uyl: BELASTINGVERWARING IN 1971 OF NIET? (Van onze parlemenitarle redactie) DEN HAAG De fractieleider van c PvdA in de tweede kamer, drs J. den Uyl, zal vanmiddag aan de minister van financiën mondelinge vragen stellen over een persbericht dat de raad voor eco nomische aangelegenheden uit de minis terraad tot de conclusie zou zijn geko men dut de belastingdruk in de volgen de kabinetsperiode niet kan worden ver zwaard. De lieer Den Uyl had verzocht, deze vragen aan de minister-president en de minister van financiën gezamen lijk te mogon stellen. Premier De Jong had echter via kamer voorzitter Van Thiel laten weten niet itn de gelegenheid te zijn vandaag in de kamer te verschijnen. Gezien de spoed waarom de heer Den Uyl had gevraagd, wilde de heer De Jong de vragen nog vóór vandaag schriftelijk beantwoorden. Fractieleider Den Uyl nam dit niet en wees er woensdagmiddag met het regle ment van orde in dc hand op dat de premier bij niet in de gelegenheid zijn de volgende week wel kon verschijnen. De heer Schmolzer (kvp) wilde ook wel graag iets naders vernemen omtrent de reden van het niet Ingaan op de uitno diging door de premier. Deze had name lijk in eerste instantie slechts meege deeld niet te kunnen verschijnen. In de loop van de middag had het contact tussen voorzitter Van Thiel en de beide bewindslieden plaats, Daarbij bleek dat wél minister Witteveen verdaag in de kamer aanwezig kon zijn. De heer Den Uyl toonde zich met de waarneming, door minister Witteveen tevreden. DEN HAAG (ANP) De minister van cultuur, recreatie en maatschappelijk werk, dr M. A. M. Klonipé, heeft in een brief aan het actiecomité .Schrij- ■ersprotest' en aan liet bestuur van de vereniging van letterkundigen haar standpunt ten opzichte van de door dezo organisaties gevraagde vergoeding voor hot uitlenen van boeken van letterkun digen door openbare bibliotheken uit eengezet. De minister wijst er op, dat het zeer twijfelachtig is, of een recht op een dergelijke vergoeding naar de huidige Nederlandse wetgeving bestaat. Indien men dit recht aan de auteurs zou wil len toekennen, zou dus een wettelijke regeling noodzakelijk zijn, waarbij de minister zich afvraagt, of een door de vet te vestigen recht op een uitleen- "ergoeding wel tot het door de schrij vers beoogde doel zou leiden. Tenslotte wijst de minister er op. dat de Centrale Vereniging voor Openbare Bibliotheken haar heeft medegedeeld, dat, indien de oplossing hierin gevon den zou worden, dat de sehrijversver- loedingen betaald zouden moeten wor- len uit het budget der openbare biblio theken, de openbare bibliotheekwereld iedere medewerking zou weigeren. De minister meent ook, dat een zuiver auteursrechtelijke oplossing niet moet worden nagestreefd. Ze meent echter een andere mogelijkheid gevonden te hebben, om althans enigermate aan de verlangens van de schrijvers tegemoet te komen en denkt daarbij aan een ex tra dotatie aan het bestaande .fonds oor de letteren'. Dit zou dan een af gescheiden bedrag zijn, te verdelen on- Ier nader overeen te komen auteurs, volgens nader te bepalen maatstaven. De voorzitter van de vereniging van let terkundigen, prof. dr G. Stuiveling, is van mening, dat liet vandaag bekendge maakte standpunt van minister Klompé een grote overwinning betekent in de actie die voor een uitleenvergoeding wordt gevoerd. Slot van pagina 1 MINISTER WITTEVEEN: DEN HAAG (ANP) Minister dr H. J. Witteveen (financiën) ,nJziet geen mogelijkheden om binnen gemeenten niet somber m. HIJ kon digde aan dat het wetsontwerp tot verruiming van het gemeentelijk belastinggebied nog voor 1 septem- j collega te prat® om oneerlijke „,.|»t|«en me6enj^.eoee en. van dit Jimr m het 1 currentiemaatregelen tussen de Franse begroting van het gemeente-1 231 xome „Nederlandse <nti.te.er. to ne-L uiUterin. Gratis appels S« ««n de gemeenten beschikbaar toborger -• dit woensdag-een zogenaamde schoonmaak opgeno- van vijfendertig leden van de boni dienstweigeraars en het .departement voor sabotage van macht en geweld de Oranje Vrijstaat' is woensdag ochtend, na de wachtlopende soldaat op- zy te hebben geduwd, onder de afsluit hekken door het terrein van de Juliana van Stolbergkazerne te Amersfoort bin nengedrongen. Op het terrein werden pamfletten uit gereikt waarin óe recruten, dl'e dinsdag voor het eerst waren opgekomen, gewe zen werd op de mogelijkheden van si mulatie bij de keuringen, dienstweige ring en sabotage im het leger. Na circa twintig minuten wei-den de actievoerende jongelui door de koninklijke marechaus-' see aangehouden en afgevoerd naar de brigade te Amersfoort. Naidat hier tegen allien proces-verbaal was opgemaakt we gens het betreden van verboden terrein werd de groep in twee militaire trucks Aan de derde motie had de minister I ook geen behoefte, omdat deze volgende week ai in uitvoering zal komen. De heer Van der Ploeg had gevraagd de over schotten aan appels weg te werken door °ratis appels aan de schoolkinderen te verstrekken. Volgende week zal hiermee reeds een begin worden gemaakt, omdat de ministerraad in EEG-verband zijn toestemminsr daartoe heeft verleend. Ook aan bejaarden zullen appels gra tis worden verstrekt, deelde de minis ter mee in antwoord op een suggestie Nacalculatie Slot van pagina 1 partij is echter van oordeel dat de m nister te snel heeft gehandeld en bracht plannen naar voren om het geheel lang zamer te doen verlopen. De CPN hield uitdrukkelijk vast aan het eerder uit gesproken standpunt van fractievoor zitter Bakker, dat geen enkele motie van het vroegere CPN-lid Gortzak zal worden gesteund. Omdat de motie van de PSP door de heer Gortzak is ingediend, ontving ze derhalve geen steun van de communisten, alhoewel de woordvoer der van deze partij, de heer Van 't Schip, duidelijk liet blijken het beleid en de handelwijze van de minister sterk af te keuren. n de zijde van de regeringspartijen de heer Andriessen (kvp) sprak na mens alle vier was er lof voor het initiatief van de minister dat duide lijk tot een betere verdeling van de woonruimte leidt. Het beleid is goed, aldus de heer Andriessen, maar de over gang geschiedt natuurlijk niet zonder moeilijkheden. Uitvoerig ging minister Schut in op de lange lijst van vragen van de heer Gort zak. De nieuwe regeling biedt volgens hem meer objectieve mogelijkheden om te zoeken naar een woning waar de voorkeur naar uitgaat. Het weigeren van een vergunning zal dan ook in het uiterste geval mogen geschieden. De economische binding moet dan niet tot één gemeente beperkt blijven. Minister Schut wees er voorts op dat de vraag het grootst is naar goedkope woningen, naar huizen die nogal groot zijn en gelijkvloers zijn gelegen. Het zal dan ook zaak zijn dit soort woningen vrij te maken door het voor de bewoners aantrekkelijk te maken naar een ander soort woning te verhuizen. Dat geldt ook voor mensen die tegen inw geen bezwaar hebben. De vrees van de heer Gortzak dat door de nieuwe regeling vriendjespolitiek en het betalen van een hoog sleutelgeldl een belangrijke- plaats zal innemen,! deelt de minister niet. Het is volgens hem niet gebleken dat dit tot misstan den heeft geleid. Minister Schut ver wacht dit ook in de toekomst niet. Ge meenten, die moeilijkheden met de nieuwe regeling hebben, kunnen onthef fing krijgen, zij het onder bepaalde DEN HAAG: In de tweede kamer heeft de heer II. Gortzak fpsp) woensdagmiddag geïnterpelleerd hét 'Woningbeleid. We zien frouw N. Boxendregt. gistermiddag overigens niet op, omdat de actuele moeilijkheden in de fruitteelt de laatste weken enorm In de belang stelling hebben gestaan. Het begon en kele weken geleden met schriftelijke vragen van de tweede kamerleden Van der Ploeg (pvda) en Van Koeverden (kvp). Vervolgens.had vorige week in de eerste kamer de behandeling van de begroting van landbouw plaats, waarbij de zaak aan de orde kwam en tenslotte heeft de heer Imkamip (D'66) vorige week im de tweede kamer mondelinge vragen over de moeilijkheden lm de fruitteelt gesteld. te stellen. Hij j.__ - men van de gemeente...... -r ochtend in de eerste kamer, waar rijksbelastingen. gisteren bij de begrotingsbehan-1 tornt deUng van het gemeentefonds van- field spoedig af. De datum ran in.ver- T t kir at reding is gestold op 1 januari uit verschillende fracties op extra maatregelen was aangedrongen. De bewindsman wees er met na- Minister Beernink verwacht voorts be druk op, dat het accres van het langri jke bedragen "it de nacalculatie fond» dit l»«r groter fa dan de ao-1 genaamde zes procents groeinorm I zal geschieden. Een betere verdeling \an L 1 n» niikprinrnn onder rle eemeenten zal voor de overheidsuitgaven. Voor de opvang van prijsstijgingen 's al een verhoging toegeipast, terwijl ook voor de groeiende uitgaven voor sociale In sterilisatie-affaire Brief van D'66 aan KVP-fractieleider (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Mr H. van Mierlo (D'66) sterilisatie, aldus Minister Witteveen meende dat op het stuit vam de verdeling der uitkeringen wel nooit een ideale situatie zal worden beperkt. De klachten van veel gemeen ten wilde hij to verbamd brengen met de beperktheid van het eigen belas tinggebied van de gemeenten. Teveel liet men naar zijn mening het als een kwestie van vraag maar meer aan Den Haag1. Maar de begroting vam het gemeentefonds heeft de op twee na hoogste stijging te zien gegeven vam alle begrotingen. De tarieven van de gemeentelijke bedrijven ztullen im het vervolg regelmatig en op tijd moeten worden verhoogd. Im het verleden is dat 6oms Jarenlang niet gebeurd, waar door verliesposities ontstonden. !de uitkeringen onder rle gemeenten zal tenslotte worden bereikt, zodra het wets ontwerp tot herverdeling van de uitke ringen uit het gemeentefonds in wer king treedt. Met name de grote ge nieenten zullen van dit wetsontwerp pro fiteren. Minister Beernink verwacht dat het ontwerp nog deze week de tweede kamer zal bereiken. Commissie gaan tot vrijwillige rnr Van Mierlo. .Door de woorden van de heer Schmel-' ze.- -.vdz een -.oikonier: verkeerde in-, druk gewekt van de ideeën vam D'66. De j wijze en de toon waarop de heer Schmel- zer zijn kritic-k uitte, is een oude vorm van politiek bedrijven, waartegen D'"" Verruiming van het eigen belasting gebied achtte dr Witteveen essentieel om de autonomie van de gemeenten in tact te houden. Binnenkort zal een commissie zich gaan bezighou den met de problematiek van dé ge meentelijke investeringen. Brief heeft gisteravond in een radiouitzending juist is ongericht', verklaarde mr Van voor politieke partijen de fractie-voor-lynerlo. zitter van de KVP in de tweede kamer,; drs Schmelzer, verweten een .scliandali-1 re verkiezingsdemagogie' te hebben be-j ireven in zijn felle stellingneming tegen de vermeende opvatting van D'66. dat in. uiterste noodzaak moet worden overge-| gaan tot gedwongen sterilisatie. Mr Van Mierlo betoogde dal D'66 elke vorm van dwang bij de gezinsplanning, afwijst. Hij voegde er zelfs aaa toe datj als D'66 wel gedwongen sterilisatie zou, ..w„. willen, deze partij een afgelopen zaakje de brief wordt gesteld dat D'< zou zijn. ,Dan stap ik eru.t', zo ver-1 onaantastbaarheid van het individu cen- klaarde de democraat, .rnaar to D'66|traal stelt, zodat het voor iedereen dui- J GENDRINGEN (ANP) De 3-ja- rige D. W. Wens ink uit Gendrtogen is woensdagmiddag in de straat waar zij woonde door 'n elektra melkwagen over reden en zodanig gewond, dat zij ter plaatse overleed. UTRECHT (ANP) - - De heer R. Takken (75) uit Utrecht is woensdag middag ln het academisch ziekenhuis in Utrecht overleden, nadat hij enkele uren eerder ernstig was gewond bij een ver keersongeluk. Hij kwam op de Tam- boersdijk met zijn fiets ten val toen hij werd gepasseerd door een militaire truck met oplegger, begen te slingeren en tegen de combinatie opreed. EINDHOVEN (ANP) Woensdag morgen is de driejarige Cottie Scheffer uit Eindhoven om het leven gekomen 0toen hij plotseling de weg overstak en De minister van binnenlandse zaken,!door een passerende tankauto wend aan- mr H. K. J. Beernink, zag de toe-gereden. Het jongetje was op slag dood. komstige financiële situatie van de; NUNSPEET (ANP) De 29-jarige mevrouw H. G. Schuller-tot Peursum uit Harderwijk is gisternacht bij een verkeersongeval in haar woonplaats om het leven gekomen. De auto, waarin zij zat. vloog tegen een boom. De vrouw was op slag dood. De bestuurder van de auto is met ernstige verwondingen denkt niemand aan een vorm van dwang bij de gezinsvorming.' Juist orndat ieder gezin, ieder mens de vrijheid heeft, moeten wij er gezamen lijk naar streven dat er een mentali teit ontstaat waardoor de gezinsgrote beperkt blijft en men er toe zal over- Het dagelijks bestuur van D'66 heeft in een brief aan drs Schmelzer, ge reageerd op de vragen die deze dins dagavond in een radio-uitzening van zijn partij heeft gesteld. Het dagelijks I bestuur van D'66 herhaalt in deze brief dat hem iedere gedachte aan DEN- K, G svpi Daar er met; erW1J hSSvr|.iM)k Van bevolk'nsspo" de "vakanties in het vooruitzicht eenj# DEN HAAG (ANP» De 56-jarige piek is m het aantal aanvragen voor het U:stermorgen in een 'ziekenhuis in zijn afleggen van het rij-examen, deelt de fccountant J. Borstlap uit Den Haag is Stichting Centraal Bureau Rijvaardig-1 -.voonnlaats overleden aan de verwon- heidsbewijzen mee, dat er, evenals In ja-1 dingen die hij dinsdag oplien, toen zijn nnari het geval was, nog steeds enige auto in botsing kwam mét 'n tram. Het ongeluk gebeurde op de Wïttebrag bij naar het station in Amersfoort gebracht voorwaarden en slechts voor beperkte ieder zijns weegs kom gaa.n. tijd. delijk moet zijn dat de voorsteilen vi de werkgroep bevolkingspolitiek uitslui tend op deze gedachten zijn geïnspireerd. ,Uit het gehele doen en laten van D'66 blijkt zonneklaar dat bij ons geen en kele gedachte aan dwang kan leven, wel ke en wanneer dan ook', zo schrijft D'66 aan. de heer Schmelzer. Drs Schmel zer richtte zijn vraag in het bijzonder op een bepaalde passage in een voor de pers bestemd uittreksel van het nog niet gepubliceerde rapport van de werk groep. In deze passage wordt het be grip dwang bij het stationair houden '-an de bevolking ter sprake gebracht. Over deze passage wordt in de brief opgemerkt dat zij de bedoelingen van de werkgroep en haar voorzitter niet geheel weergaf. Het feil dat de mening van D'66 hier en daar minder juist in de publiciteit is gekomen, achtte het bestuur op zich zelf geen reden om rectificaties te ver zoeken. mede omdat venvacht inocht worden dat de discussie in de partij en op liet komende congres in april de kwestie wel tot zijn juiste proportie zal terugbrengen. Een overweging was bo vendien dat in een aantal bladen de op vatting van D'66 wel juist werd weer gegeven. vertraging Is ln heit afwerken rij-examens. In januari deelde het centraal bureau mee. dat enerzijds de heersende griep en anderzijds de gladheid van de we gen het rij-examen op vele plaatsen onmogelijk maakte, zodat enige ver traging in het afwerken van die ex amens niet te vermijden was. Thans ziet het bureau zich genoodzaakt deze mededeling te herhalen. De weersomstandigheden hebben ook na de mededeling in januari het ex amenrijden op vele plaatsen onmogelijk gemaakt, waardoor de achterstand in het afwerken van de examens, afhankelijk van de geografische ligging, enkele we ken kan bedragen. Niettegenstaande het bureau zegt alle pogingen in het werk te stellen deze uitloop tot een mi-nlmtum te beperken, is het begrijpelijk dat dit afnemen van examens buiten de normale dagtaak in overwerk moet geschieden en dat een extra-belasting van de examinatoren geem overbelasting mag worden. De mo gelijkheid om deze achterstand in te lopen is volgens het bureau derhalve duidelijk begrenst. DEN HAAG (GPD) Ruim 400 recepten voor exotische spijzen zijn ile afgelopen maanden door de echtgenote van minister Luns, mevrouw E. C'. Luns-Baroncsse van Heemstra en mevrouw A. Landwehr-CIejan, een bekende gastvrouw uit de Haagse society, verzameld, toebereid èn persoon lijk gekeurd. De dames schreven vervolgens de recepten neer in een kookboek, waarvan dc opbrengst van de ver koop ten goede komt aan het ro de Kruis hospitaalscihip Henry Dunant. Het gaat om internatio nale recepten, verstrekt door de dames van het Haagse corps di plomatique. Minister Luns schreef het voor woord van het boek, dat onge veer tien gulden kost in de boek handel. (Van onze correspondent to Washington) J~^e Democratische Partij, die verleden week de voormalige minister van pos terijen Larry O'Brien als landelijk voorzit ter koos, is sinds de presidentsverkiezin gen van 1968 nog steeds onzeker op zoek naar een nieuw politiek soortelijk gewicht, waarmee het zich in de jaren 70 opnieuw zal kunnen verzekeren van een vestigings vergunning voor het Witte Huis. Er zijn redenen om niet te geloven dat de demo craten in de komende jaren een harde dob ber zullen hebben om weer vat te krijgen op de kiezers die hen traditioneel steun den. Om te begtoen heeft de partij de kolossale schuld van 35 min gulden overgehouden vam de vorige verkiezingscampagne. Zulke partijschulden wor den in Amerika meestal niet zo nauw genomen, maar nu Hubert Humphrey de kans op het Witte Huis vergooide en menige democraat in zijn diep ste binnenste het onuitsprekelijke gevoel heeft dat de kiezers Nixon in 1972 de huiur van de amtswoning aan Penssyl-vanïa Avenue niet zullen opzeggen, wordt het steeds moeilijker om de po litieke filantroop te vinder, die andera bereid zou zijn gewenst met zijn bijdragen de schuld te ver effenen en zidh daarmee terloops te verzekeren van een toekomstig ambassadeurschap. Er zijn ernstige redenen, en de belangrijkste daarvan is dat er nog steeds geen aantrekkelijke bare factoren zijn i de wens missolii-en de vader vam de gedachte Is, die volhouden dat de jonge senator geenszins uitgeschakeld is. Ze hebben er goede argumen ten voor. In de eerte plaats, zeggen ze, is de senator een altijd hebben gesteund. Dat waren van oudsher de zuiderlingen, de arbeiders, de lagere midden stand, de negers en de etnische minderheidsgroe pen. Gouverneur Wallace heeft in de verkiezingsuit- Kennedy en dat wal zeggen iemand die zich aan slagen van 1968 aangetoond, dat tien miljoen de familietraditie verplicht voelt om de afgebro- Amerikanen bereid waren hun gebruikelijke par ken carrières vam zijn vermoorde broers voort tijvoorkeuren opzij te zetten om op zijn onaf- te zetten. Edward is volgens deze democraten ook hankelijke democratische partij te stemmen. Door de enige democraat die niet alleen zijn partij het systeem vam het kiescollege valt er over te kan redden, maar ook nog de aantrekkingskracht twisten of deze stemmen anders vice-president voor de jongeren heeft, die het land voor een ver- Humphrey aan een overwinning hadden kunnen dere vervreemding vam de generators kan behoe- helpen. Maar waar geen meningsverschil over den. En tenslotte wijzen deze politieke speculan- mogelijk is. is dat de pedante ex-gouverneur ten erop. dat Kennedy, op het ogenblik, gezien van Alabama met zijn racistische ideeën en rond- het auto-ongeluk, waarbij een medewerker van uit beleden reactionaire politieke opvattingen in zijn broer om hst leven kwam, moeilijk anders 1968 iets losmaakte ra het -Amerikaanse volk, kan zeggen dan dat hij geen belamgstelling heeft dat een veel grotere voedingsbodem had dam men voor de"kandidatuur. voordien had durven veronderstellen. Wallaces uitspraken, op een tijdstip dat Amerika Van de overige twee meestgemoenide kandi- verscheurd werd door de oorlog in Vietuam, de daten schijnt senator George McGovern zich studentenrellen, het militante optreden van ne ts hebben teruggetrokken voor een eventuele pre- gergroepen en de toenemende onveiligheid In de s.dentiële kandidatuur. Blijft over: senator Mus- steden, was tien miljoen burgers uit het hart kie, die zich in de vericeztogscampagne van 1968 gegrepen. Hii zou korte metten maken met de ontpopte als een onverwacht populair politicus, hippies, die de orde verstoorden, hij zou de scho- di-e vaak de juiste toon wist te vinden op ogen- len beveiligen tegen ras vermenging, hij zou het blikken dat Hubert Humphrey, met handen en politie-apparaat grotere bevoegdheden geven, hij voeten -gebonden aan Johnsons Vietnam-erf ends, zou alles wat liberaal was en er dus onrustige weinig ruimte had om zioh te ontplooien. Maar progressieve ideeën op nahield, de mond snoeren. bevrijden door óf een nieuwe politieke coalitie te vormen, óf door zich meester te maken van een aantal kwesties, dat de nationale belang stelling kan opwekken en vasthouden. In de Ame rikaanse politiek is echter niets zo moeilijk als het scheppen vam nieuwe allianties en in dit op zicht moeten de democraten misschien eindelijk de rekening betalen van een politieke tegen strijdigheid, die tot nog toe aStijd in hun voor deel heeft gewerkt. Want de kracht vam de democratische partij heeft altijd gelegen to twee tegenovergestelde factoren. Aan de ene kant zijn zij altijd de pro gressieve en liberale partij geweest, maar aan de andere kant steunde de partij met een vanzelf sprekendheid die eigenlijk op niets anders dan op partijloyaliteit gebaseerd was, op de stem men van de conservatieve kiezers in het Deze incongruentie had verder tot gevolg, dat de conservatieve democratsdhe gres qua temperament en politieke instelling hun gelijken vonden onder de republikeinen. Dit le verde de ooaiitie op, waartegen de overige de mocraten en liberale republikeinen dan strijd moestem leveren. De huidige politieke ontwikkeling is er een, die to de richting gaat van een politieke polarisatie, die uiteindelijk tot een tweepartijen- systeem zou kunnen leiden, waarbij, zoals to ait traditioneel demoorat.sche krin- senator Muskie, hoewel hij het voordeel heeft Het merendeel van de kiezers, dat op Wallace Engel-and, een zuiver conservatieve partij (de op Lincoln te lijken, heeft voor de Amerikaan dat stemde, kw **'41 4 1-1 1 geheimzinnige iets dat een Kennedey wel, en een gen. Adlay Si.evensom niet tot president maakte. Mus- lue is integer, hij is doordacht, hij zegt de juiste dingen op het góede ogenblik, maar Mj mist Ken nedy's élan en Roosevelt's persoonlijkheid, en hij laat een te kleine schaduw achter. Deze ongrijp- GEEN KOLEN VANDAAG... .Kolenman. vandaag geen kolen' stond op het briefje, dat mevrouw May Clarke woensdag op de voordeur van haar wo ning in het Engelse dorp Holmes Cha pel had geprikt. Korte tijd later reed een kolenauto. waarvan de remmen wei kool. een berg van vijl' meter hoog. voor de deur. Klaagde mevrouw Clarke: ,En ik had nog zo gezegd dat ik geen ,En ik had nog zc kolen nodig had....' potentiële kandidaat in zicht is voor de presidents verkiezingen in 1972. Oud-vice-presldent Hum phrey. van wie verwacht wordt dat hij zich .n mei kandidaat zal stellen voor de senaatszetel, wordt niet alleen door de jongeren, maar ook door de oude partij-rotten met argwaan bekeken. Men vindt d-a-t zijn f iguur nog te veel herinnerin gen oproept aan president Johnson en diens laat ste catastrofale jaar. Bovendien bleek op de bij eenkomst van de partij-groten in Washington in de afgelopen week dat Humphrey veel van zijn gezag in de eigen partijgelederen heeft verloren. Behalve Humphrey beschikken de democraten over de bekende stalpaarden: senator Ed mund Miusk-ie, George McGovern en Edward Ken nedy. Senator Kennedy heeft zich zo categorisch uitgeschakeld voor een eventuele kandidatuur, dat alleen een massaal beroep op hem mog vol doende pressie kanuitoefenen om zijn mening te veranderen. Toch zijn er democraten, bij wie een Amerikaanse presi dentsverkiezing niettemin even belangrijk als een goed in elkaar getimmerd partijprogramma. Nog belangrijker: Muskie heeft niet die greep op do liberale jongeren die hen warm deed lopen voor senator McCarthy en Robert Kennedy. Als de partijbonzen het ergens over eens zijn, dan is het dat het in de presidentsverkiezingen 1972 juist zal gaan om deze, dan niet meer zo jonge, jon geren. Alsof de interne mogelijtlcheden van de demo cratische partij nog niet voldoende zijn om een pofliiibiéke comeback in de komende jaren pes simistisch te beoordelen, hebben de democraten gende meerderheid), zijn er meer conservatieve, nog andere kopzorgen. De grootste daarvan is uit liet zuiden voor het hooggerechtshof, en zijn de vraag, in hoeverre een combinatie van presi- in Amerika dan vooral het buitenland zich Ce dent Niixons grove flirt met het traditioneel de- wust was. mocratiscthe zuiiden en de aantrekkingskracht De democraten worden hierdoor voor zover van de racistische oud-gouverneur George Wallace dit republikeinse gemarchandeer inderdaad bilj oen verschuiving kan veroorzaken in de coalitie vende resultaten oplevert in een defensieve van bevolkingsgroepen, waarop de democraten positie gedreven, waaruit zij zich alleen kunaen President Nixon heeft ra het afgeiopcn jaai or beschaamd naar de gunst van Wallaces aan hangers gedongen. De grove aanvallen van Spiro Agneiv op de l beralcn en zijn voorkeur voor h- soort bijvoeglijke naamworoden, die men in die kringen voor ruimer denkenden reserveert, Nixons keuze van een onbeduidend en conservatief jurist tweeslachtige kat-en-muis-spel met de integratie van de scholen, dat alles is een zorgvuldig gecom poneerde ouverture, dfe de Watlace-isten en de overige conservatieve zuiderlingen naai' het repu blikeinse kamp moet lokken. En gezien het plot selinge ontstaan van de silent majority' (zwij- repulblikeinen) tegenover een zuiver liberale par- tijd (de democraten) komt te staan. Een derge lijke polarisatie zou ook betekenen, dat er dan sprake zou zijn van een werkelijke oppositie-' partij, in plaats van het huidige systeem, bij de conservatieve en meer liberale fracties in beide partijen altijd een onverkwikkelijke poli tieke koehandel moeten bedrijven om voor be paalde wetten en maatregelen de vereiste meer derheid te vinden. Maar Amerikanen hebben een merkwaardige in- Mehimg ten aanzien van dit probleem. Zij be schouwen iedere verandering in het huidige sy steem als een -aanranding van de principes waar op Amerika, naar hun mening, is gegrondvest. Deze instelling deed onlangs een senator, die zich voordien had uitgesproken vóór de verkiezing van de president door middel vam een eenvoudig! meerderheid vam stemmen (in plaats van het in gewikkelde, op de staten gebaseerde, kiescollege), van mening veranderen, Hiij had zich bedacht, zei hij, dat een dergelijke kdesmethode zou kun nen leiden tot meer dan twee politieke partijen en dat zou, volgens hent, het einde van de Ameri kaanse democratie betekenen. Deze Instelling zal het dan ook nog lange jaren uithouden tegen een vernieuwing van het partij- systeem, die even onvermijdelijk als noodzakelijk lijkt. de Prof. Teldei LEEUWARDEN (ANP) In het ziekenhuis te Leeuwarden is gisternacht i 72-jarige D. Bosma uit Suawoude -erleden aan de gevolgen van een ver keersongeval, waarbij hij dinsdag be trokken was. De man stak in Noord- Berguim plotseling de weg over en werd toen aangereden door een personenauto. HASSELT (ANP) - Op de Lindemaan to Hasselt is woensdagmiddag de 18-ja rige bromfietser E. H. Liem uit die plaats met zijn bromfiets tegen de ach terzijde van een personenauto gebotst. Hij viel en kwam onder de achterwie len van een passerende vrachtauto te recht. Hij overleed ter plaatse. ROTTERDAM (ANP) Woensdagmid dag en -avond heeft een zware brand gewoeil in de voormalige gasfabriek .Kraltogen' aan de Vredenoordlaan in Rotterdam. Het complex was sinds zee weken volledig ontruimd. De Rotter damse brandweer bestreed het vuur met groot materieel. De zeer oude gebou wen het complex werd in 1884 ge bouwd zijn geheel door de brand verwoest. De brand is volgens de politie vermoe delijk ontstaan doordat kinderen to het oude gebouw met vuur hebben gespeeld. Sinds het complex aan ae Vredenoord laan zes weken geleden volledig werd ontruimd is de Rotterdamse brandweer talloze malen naar de oude gasfabriek moeten uitrukken om daar door kinde ren veroorzaakte brandjes te blussen. De spectaculaire brand trok duizenden kijkers. De politie had de handen vol met het omleiden van het spitsuurver- keer. Eerste gewesten in 1971 (Vai e parlementaire redactie) DEN HAAG Volgens staatssecreta ris Van Veen van binnenlandse zaken zullen in de loop van 1971 de eerste ge westen worden gevormd. De huidige ge westvormingen bevinden zich alle nog in het stadium van voorbereiding, zo deelde de bewindsman gisteren in de eerste banier mee. Met behulp van de besturen van de vier noordelijke provinc es waar ce eerste structuurschetsen voor gewestvormin gen zullen worden samengesteld, wii de 'ering een werkmethode opstellen, die voor de vorming van gewesten in regering een werkmethode opstelle ook voor de vorming van gewest de rest van Nederland gebruikt kan worden. De staatssecretaris maakte be zwaar tegen het woord experiment la ait verband, men ls gewoon in het noor den begonnen. EX-DAVO-WERKNEMERS KRIJGEN ACHTERSTALLIG LOON DEVENTER (ANP) De werknemers van de failliet verklaarde Davo-haarden- fabrieken in Deventer en Coevorden kry- gen in het vierde kwartaal van dit jaar het hun toekomende loon over de wet telijke opzegtermijn en de to die periode verworven vakantierechten uitgekeerd. Het gaat om een bedrag van ruim zes ton. Daarvan moeten de voorschotten, die het gemeentelijk administratiekan toor verleende en de premies voor aow, aww en awbz en de loonbelasting wor den afgetrokken. Er waren 480 schuldeisers met vorde ringen variërend van enkele tientallen guldens tot een paar ton tot een totaal bedrag van 14 miljoen gulden. Alleen de 450 werknemers krijgen iets van hun vordering binnen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 3