VERGELDINGSEXPEDITIE VAN AJAX EINDIGDE PAS TOEN CZJ MET 5-1 OVERWONNEN WAS Eddy Merckx ging gewoon te hard... EXTRA OVERWINNINGS PREMIE VOOR AJAX POST ZEER ZWAK NA OPERATIE In Amsterdam de wedstrijd van de waarheid Recht zegevierde Enorme climax Chaotischer Anderlecht klopt Newcastle DONDERDAG 12 MAART 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 Het 5e doelpunt, hier door Johan Cruijff gescoord, rechts Dick van Dijlc. Het derde doelpunt, voor Ajax gemaakt door Piet Keizer. Sjaak Btoarl maakt Mar M vierd* Axöpwii voor jLjaa. AMSTERDAM (ANP) De feest vreugde in de kleedkamer van Ajax werd vergroot door de mededeling van penningmeester Henk Timman, dat de spelers voor deze grandioze overwin ning een extra premie van 500 gulden zouden krijgen. Voorzitter Jaap van Praag liep glunderend rond en deelde schouderklopjes uit, .Normaal zeg ik nooit iets na afloop van een wedstrijd, maar nu doe ik het weL Het was ge weldig, het was enorm'. Johan Crnyff, die nog pijn in zjjn hoofd en kaak had na de onzachte schouderduw van Strempel, was ook tevreden: ,We lie- [len lekker en ik kon me nu tenminste osmaken van die Werner'. Aanvoer der Bals was de rust zelve. ,Ik ben buitengewoon tevreden met het succes. Maar wat wil je, de tegenstander komt met een 1-3 achterstand in de tweede helft het veld op en dat deprimeert. Tocli vind ik het nog steeds moeilijke tegenstanders. Maar dat wij ze hier zouden kloppen stond voor mij vast. Het zijn wel technische voetballers, maar ook die kim je verslaan. Dat hebben we vanavond bewezen'. Wim Suurbier, die in Jena tijdens het nop penincident in de tweede helft had moeten uitvallen vond dat de Oostduit sers ditmaal ais ploeg waren tegenge vallen. ,Mnar ze troffen het ook niet, dat wij juist vanavond onze wedstrijd van het jaar speelden'. In de Oostduitse kleedkamer kwam se cretaris Herbert Keszler terug op zijn woorden, dat een groot stadion zijn ploeg niet uit zijn evenwicht kon bren gen. Want hij verklaarde de nederlaag van zijn elftal als volgt: ,We hebben te angstvallig gespeeld en daarbij komt, dat onze achterhoede heeft ge faald. Al hebben we dan drie interna tionals in onze ploeg, de spelers waren door de ontvangst van het publiek psy chisch aangeslagen. Er ontbrak van avond bij ons een regiseur, maar je speelt nu eenmaal zo goed als je te genstander toelaat. Vandaag was het Ajax, dat die kans kreeg en greep'. De zeer goed leidende scheidsrechter Burkinshaw had het geen moeilijke wedstrijd gevonden- ,Het was een ra zendsnelle wedstrijd met beslist geen ruw spel, op een enkel incidenteel ge val na'. De Brit had gehoord van het noppen-incident van Jena en had voor het begin van de ontmoeting de schoe nen gecontroleerd. .Uiteraard was nu alles in orde', zo zei hjj. De heer Bur kinshaw vond Ajax een prima ploeg, die de Oostduitsers overspeeld had. .Maar de Amsterdammers hadden wel het voordeel van eigen publiek en wat voor een publiek', aldus de druk be zette veertigjarige arbiter, die aan staande vrijdag al weer in eigen land moet aantreden voor een belangrijke wedstrijd in de Engelse competitie. Trainer Rinus Michels, die de afgelo pen dagen aldoor had laten weten, dat hjj het geloof in zijn formatie niet had verloren, bekende zich naar te zijn ge schrokken toen het Oostduitse doel punt viel. ,Het heeft mij daarna ver wonderd hoe onze jongens terugkwa men. Wat een enorme inzet, twee doel punten binnen vier minuten, dat is iets waar je wel aan denkt, maar niet echt op hoopt. Het is enorm wat een gewel dig mooi voetbal de ploeg heeft ge speeld en er was geen enkele mazzel goal by. Bovendien hadden wij ergens ook nog wel een penalty verdiend. Maar goed Michels was overigens verwonderd over de tegenstander. .Stein, de uitblin ker van Jena is mij nu bijzonder te- fengevallen. Juist voor hem ben ik erg ang geweest. Peter Ducke en die Schlutter blijven voor mij de gevaar lijkste spelers van dit Carl Zeiss Jena', zei de zeer tevreden Amsterdammer. AMSTEL VEEN-BERLIJN (Ul'D) De toestand van zesdaagsckcizer Pe ter Post, die vrijdag in Berlijn werd geopereerd aan een gezwel op zijn zit vlak, is allerminst bevredigend. Na de operatio zijn complicaties opgetreden, die de doktoren in het West-Berlijnse ziekenhuis noodzaken de renner onder voortdurende controle te houden. Post krijgt kunstmatige voeding en is mo menteel, bijna vijf dagen na de opera tie, nog uitermate zwak. Het herstel vordert slechts neer langzaam, wat schijnt te moeten worden geweten aan nierstoorrissen. Volgens de artsen, die soortgelijke ope raties al eerder bij renners verricht ten, is de ingreep op zich goed ge slaagd. Maar men is zeer onaange naam verrast door de bijverschijnse len, die zijn opgetreden en waarvan men nog geen diagnose wilde verstrek ken. Post werd kort na zijn overwinning in de Groningse zesdaagse geopereerd: vorigs week donderdag reisde hy naar de Berlijnse kliniek, om vrijdag te wor den behandeld. De artsen wijzen de mogelijkheid, dat de nu ruim 36-jarige Post te kort na de inspanningen van een zware race zou zijn geopereerd, van de hand: ,Hij is tevoren goed onderzocht.' De Am- stelveense sterrenner ligt nu in een speciale afdeling van het ziekenhuis, waar men de toestand van ingrijpend geopereerde patiënten" nauwlettend ob serveert. Posts echtgenote verblijft in Berlijn. met man en macht de 3-1 voorsprong te handhaven. Strateeg Rinus Michels had kennelijk ook gezocht naar het strategische ijzer om die massale dlefen- sie open te breken. En hij vond dat. Want Ajax liet eén volslagen ander spelpatroon zien dan het gewoon is een tegenstander voor te schotelen. De razendsnelle een-twee-combinatias, de vlijmscherpe dïeptepasses hadden immers weinig zin in dit woud van verdedigers en aanvallers. En daarom paste Ajax een simpele strategie toe: voortdurend voorzetten en crosspasses, gericht op het door verdedigers en aanvallers drukbevolk te centrum. Michels was er kennelijk vanuit gegaan, dat daaruit wel zo-; veel paniek, chaos en derhalve vol- slagen onverwachte en plotselinge rao- I gelijkheden geboden zouden worden, dat doelpunten niet konden uitblijven. En inderdaad: onder deze voortduren-j de druk bezweek het Oostduitse ver- zet en kwam Ajax als de superieure; overwinnaar tevoorschijn. Het gevolg van deze directe aanvals-i stijl (geen getik heen en weer, maar; direct de bal in het centrum prie-] men) was dat er een wedstrijd ont stond met een hoogst ongebruikelijk groot aantal spectaculaire momenten voor het Jena-aoei en ook met adem loos gadegeslagen uitvallen van de eenzame spitsen van Carl Zeiss Jena. Ajax zocht doelbewust dat risico op onder het motto, dat het recht van de sterkste tenslotte toch wel zou zegevieren. En hoewel je dat bij voet bal natuurlijk nooit weet (de bal is en blijft rond) zegevierde dat recht in derdaad. Deze vergeldingsexpeditie van Ajax had dan ook tot gevolg, dat de wed strijd een aaneenschakeling werd van emotionele happenings, een botsing tussen aanval en verdediging, waar voortdurend de vonken van afspatten. Het begon al in de le minuut toen Barry Hulshof (die overigens door zijn slechte plaatsen niet zijn beste wedstrijd speelde) met een dieptepass Johan Cruijff (vrij voor de keeper) bereikte, maar omdat de naar zuide lijke landen lonkende Amsterdammer de bal iets te ver van zijn schoen liet springen kon de meer dan voortref felijke doelman Blochwitz (die een nog grotere Oostduitse catastrofe voor kwam) juist op tijd ingrijpen. Bij de tweede corner van Ajax (de comerverhouidLng zou tenslotte oplo pen tot 14-2 in het voordeel van de Amsterdammers) knalde Sjaak Swairt (een grandioze wedstrijd spelend) te gen de lat. Later werd Dick van Dijk in het strafschopgebied meedogeniloos tussen twee Oostduitsers gemangeld, maar de Engelse scheidsrechter But- tonshaw meende kennelijk, dat het nog wat grover moest om er een pe nalty voor te geven. Bn na een volslagen belegering van de Oostduitse veste kwam dan plotse ling die onverwachte uitval (er zou nog niets gebeurd zijn als Rïjnders de bal goed geraakt had) waaruit Peter Ducke scoorde. Maar Ajax kwam nu in met de ga tergheid van een geraakte bokser. Eerst knalde Vasovic na een wegge slagen bal door doelman Blochwitz raak in de 21e min. en na een hele se rie kansen kopte Swart in de 25e min, keihard raak: 2-1 Ajax bleef komen en met een enorme climax eindigde de eerste helft, toen in de laatste minuut Cruijff de bal doorkopte naar Piet Keizer, die het leer net zo lang voor de voeten liet stuiten tot het op de gewenste hoogte stil in de lucht hing. De Duitse doelman zag de bal pas weer toen hij achterom naar de netten keek: 3-1. Sensationeel was ook de manier waar op het 4-1 werd. Cruijff mocht de 11e corner voor Ajax nemen, knalde tegen de zijkant van de paal, zag Ducke met de bal aan de haal gaan, maakte deze Ducke de hal weer afhandig zette voor, en terwijl Keizer spijt kreeg omdat hij de bal met het hoofd miste, knalde Swart keihard in de netten. De be slissing viel definitief toen Vasovic met een verre dieptepass Cruijff be reikte, die met een lakonieke voetbe weging de bal langs verdediger Jur- gen Werner en de doelman schoof. Het was triest dat Johan Cruijff de wedstrijd niet kon uitspelen, omdat hij door een Oostduitser geraakt werd en zich 5 minuten voor het einde een beetje dizzy door Ruud Suurendonk liet vervangen. De wedstrijd van de waarheid was ten slotte een feit. Het recht had zijn loop gehad en Ajax de halve finale van de runners-upcup bereikt. JOOP VAN DEN BERG. De Oostduitse doelman Blochwitz duikt tevergeefs naar de hoek. Een afstandsschot van Va-sovic zorgt voor Tiet eerste Ajax-doelpunt. (Van onze sportredactie) AMSTERDAM Dit was de wedstrijd van de waarheid, gister avond in het Olympisch Stadion van Amsterdam tussen Ajax en Carl Zeiss Jena. Een vernietigende waarheid voor de Oostduitsers, die vorige week op een nauwelijks te bespelen ijsvlakte en op schoei sel met speciale scherp geslepen noppen, van de Amsterdammers weerloze slachtoffers hadden gemaakt. Vanaf de eerste minuut was het glashelder: Ajax wilde nadrukkelijk bewijzen, dat op een nor male grasmat en derhalve ook met normale noppen onder de schoe nen de 3-1 nederlaag in O.-Duitsland als een vergissing kon worden aangemerkt. Welnu, de waarheid was dan inderdaad, dat een ge laden en een op volle toeren draaiend Ajax in staat was de Oost duitsers duidelijk te overklassen. De suprematie van de Amsterdam mers werd tenslotte nog niet eens voldoende in de 5-1 zege, want Carl Zeiss Jena had vooral in de beginfase het geluk miraculeus aan zijn zijde. In dat eerste kwartier, waarin Ajax de Oostduitsers vol komen overrompelde en met de rug tegen de muur drukte, had de beslissing met iets meer mazzel aan de Amsterdamse kant al kunnen vallen. Niettemin hebben de 62.000 toeschou wers in het stadion een record voor Nederland bij een strijd voor de run ners-upcup en de miljoenen voor het tv-scherm lange tijd de doem van een uitschakeling van Ajax gevoeld. Want wie gaf nog wat voor de kan sen van de Amsterdammers toen de snelle Oostduitse spitsspeler Peter Ducke in die 16e miniut zowaar bij een simpele uitval van Carl Zeiss Jena de bal achter een wanhopig uitlopen de Bals in het doel werkte. Als er ooit sprake was van een doelpunt te gen de verhouding in, dat was het wei deze treffer na een bijkans voort durende belegering van het Oostduitse doel. Toch was die treffer wel verklaar baar. Ajax, startend met een 3-1 ach terstand, en beginnend aan de opdracht tenminste twee doelpunten te scoren, nam namelijk alle risico's, di„ er te nemen waren: met alle beschikbare mankracht in de aanval te gaan. En omdat de superioriteit van de Amster dammers zo indrukwekkend werd de Ajacieden zullen zo'n overwicht en overmacht waarschijnlijk zelf niet ver wacht hebben werd duidelijk de de fensie verwaarloosd. Daarom kon het gebeuren, dat één halve mistrap van Nico Rijnders voldoende was om de Oostduitse spitsen Scheitler en Peter Ducke in ideale positie voor Vasovic en Bals te brengen. Geruisloos sloeg de Oostduitse treffer in en terwijl de Oostduitse spelers elkaar dronken van geluk om de schouders hingen (konden zij weten wat er hen nog boven het hoofd hing) en terwijl goalgetter Ducke aan de zijlijn in de armen viel van zijn trainer Buschner viel er een dood se stilte op de tribunes. De tienduizenden, die de Oostduitsers met een striemend fluitconcert had den verwelkomd, zagen kennelijk nog slechts een uitzichtloze toekomst. Maar de Ajacieden zelf vingen die voltreffer op met een verbluffend in casseringsvermogen. Het was of die ogenschijnlijk beslissende slag de hun kering naar sportieve wraak en ver gelding nog deed toenemen. De toch al panische toestanden in ile Oostduit se defensielinie werden steeds chaoti scher en het was eigenlijk verbazing wekkend, dat er nog 5 minuten ver streken aleer een mee naar voren ge komen Vasovic de bal mot een droge knal van buiten het strafschopgebied in de hoek liet daveren. Ineens had het legioen zijn vertrouwen weer terug in de Ajacieden, die nu meedogenloos doorstootten. Natuurlijk wisten de. Amsterdammers dat de Oostduitsers het veld waren ingekomen met de simpele gedachte Met de hond aan het gezicht verlaat Johan Cruijff tussen trainer Rinus Michels en verzorger Salo Muller de piste. ST. ETIENNE (ANP) Eddy Merckx in 1969 winnaar van Parijs-Nlee, heeft woensdag een eerste poging ge daan tot prolongatie van dit succes. Hjj slaagde: in de derde etappe nam hij een voorsprong van 51 seconden op zijn naaste belager in het algemeen klassement, de Deen Ole Ritter. Evenals dinsdag was de Nederlander Jos van der Vleuten in de beginfase van de rit de grote onruststoker in het peloton. Hij ontsnapte na 112 kilome ter en slaagde erin de grote groep on- feveer 40 kilometer achter zich te hou- en od een minuut. Hij werd achter haald" door een Merckx en enige van zijn secondanten- De Belgische oud-wereldkampioen ging BRUSSEL (ANP) Anderlecht heeft zijn eerste wedstrijd uit de kwart finales van het toernooi om de run ners up cup tegen bekerhouder New castle United met 2-0 gewonnen. De ruststand was 1-0. De Engelsen liepen in de eerste helft, in de 31ste minuut een achter stand op door een doelpunt van links half De Sangihere; 18 minuten na rust bracht Pu/is de stand op 2-0. Er waren 28.000 toeschouwers in het Astri'dpark. BACAU (ANP) De Engelse voet balclub Arsenal heeft woensdagmid dag dn de Roemeense plaats Bacau de eerste wedstrijd in de kwartfina les van het toernooi om de runners op cup tegen Dina/mo Bacau met 2-0 fewonnen. De doelpunten werden in e tweede helft gemaakt door Sam- mels en Radford. Er waren. 20.000 tocsdwöWMi meteen door. Niet via een aanwijsbare demarrage, maar door vrijwel onge merkt het tempo le verhogen, net zo lang tot niemand liem meer bij kon houden. Kort voor de finish sprong de Italiaan Milioli weg uit het peloton. De sprint van de hoofdmacht. 3 seconden na Mi lioli, bracht de Belgen Reybroeck, Ro- siers en Laman voor de Nederlandera Vianen en Karstens. De uitslag van de derde etappe is: 1. Merckx (Belg.). 208 km, in 5 uur 14 min. 29 sec.: 2. Milioli (It.) op 52 sec.; 3. Reybroeck (Belg.) op 55 sec.: in de zelfde tijd; 4. Rosiers (Belg.), 5. Leman (Belg.), 6. Vianen (Ned.), 7. Karstens OiNed.), 8. Guimard (Fr.), 9. Dolman (Ned.), 10. Riotte (Fr.), 17. H. Jansen (Ned.). De Nederlanders Janssen. Zoe temelk en Rentmeester zaten in het pe loton dat ex aequo op de twintigste plaats werd geklasseerd. De klassering van de overige Neder landers in de etappe is: 54. Dubois op 2.05, 55. Pijnen z.t., 62. Krekels op 2.35, 63. Steevens z.t., 73. Van Katwijk z.t., 77. Van der Vleuten z.t., 85. Ottenbros op 3.29, 86. Holst op 3.34, 97. Bukacki op 4.56, 107. Frijters op 10.25. Het algemeen klassement ziet er na de derde etappe als volgt uit: 1. Merckx (Belg.) 14.58,43! 2. Ritter (Den.) op 51 sec.; 3. Milioli (It.) op 57 sec.; 4. Reybroeck (Belg,) op 1.00 ;5. Leman (Belg.) zt; 6. Guimard (Fr.) op 1.05; 7. Mortensen (Den.) z.t 8. Dan- celli (It.) z.t.; 9. Pingeon (Fr.) z.t.; 10. Raymond (Fr.) z.t. De plaatsen van de Nederlanders in het algemeen klassement zijn: 16, Karstens zelfde tijd als Guimard; 31. Zoetemelk op 1.23; 33. Vianen op 1.51; 37. Pijnen op 1.55; 42. Duyndam op 2.29; 43. Kre kels op 2.45; 44. Van der Vleuten z.t.; 45. Van Katwijk z.t.; 54. Rentmeester op 3.37; 71. Dolman op 9.05; 72. Bu kacki op 9.51; 88. Steevens op 17.05; 93. Dubois op 19.21; 10L Holst op 21.04* 106. Frijters op 42.29. Merckx wint hier de derde etappe van de wedstrijd Par ijs-N ice.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 13