MEXICO KAN EEN GOEDE INDICATIE GEVEN WELKE RICHTING WERELDVOETBAL OPGAAT Hendrik van Akkeren kan het weten amateurvoetbal is opvallend veilig ENGELAND KAN ZIJN TITEL PROLONGEREN Pele en WK-voetbal 1970 (II) =ST§PPEM^ Zelfde formule MET WERELDKAMPIOEN MAZAIRAC OP DE FIETS DOOR BRABANT VLISSINGSE VERZORGER BIJ 2000 a 2500 WEDSTRIJDEN Wereldkampioen Gek geworden SCHEIDS- EN GRENSRECHTERS WHAT'S IN A NAME? VEEL! HAMSTEREN MET AJAX De mooiste 8 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 11 MAART 197Q GPD Ondanks de vele tekortkomingen die aan het voetbal spel kleven, stijgt het nog dagelijks in populariteit. Vooral in Europa, de bakermat, met de zetel van de Fifa in Londen. Jarenlange tradities betekenen een voordeel voor Europese voetballers. Ook het Europese klimaat is een voordeel. Stren ge winters beperken het aantal openlucht-sportevenementen of leggen voetbalcompetities stil. Transportfaciliteiten zijn veel beter dan in Zuid-Amerika en de afstanden veel korter, waardoor uitputtende reizen waaraan Zuidamerikaanse voetballers veelal bloot staan, niet of nauwe- lijks voorkomen, In een seizoen van acht maanden worden in Europa veel minder wedstrijden gespeeld. In het seizoen 1969 bijvoorbeeld werden in het Maracanstadion te Rio de Janeiro 150 wedstrijden gespeeld, tegen 20 ontmoetingen in het Lou dens e Wembley. Na enkele voordelen voor het Europe- Jaar niet zo veel ervaring heeft opge- se voethal te hebben opgesomd, komt daan om deze keer ais een duchtige Ihet mij vreemd voor dat maar vier Europese landen tot nu toe de wereld beker hebben weten te veroveren. Een ongrijpbarespeler als Pele icordi vaak met unfaire middelen gepakt. Bier is hij weer eens geblesseerd. favoriet te worden beschouwd. In de finale van 1966 maakte Duitsland het Engeland op Wembley al bijzonder moeilijk en het was voor de Engelsen tenslotte een dubbeltje op zijn kant. De Italianen vormen eveneens een ge vaar. De afgelopen jaren zijn er enige veranderingen gekomen in hun men taliteit. Het speelse is wat uit hun spel verdwenen. Er zijn enkele sterren Eind mei begint in Mexico de eindstrijd om het wereldkam pioenschap voetbal. Speciaal voor de GPD-bladen schreef Pele een artïkelenserie, gericht op deze titelstrijd. Hier het tweede deel. .ijkhedd en physieke kracht, zie ik niet op de voorgrond treden. Dajtzelfde geldt tot op zekere hoogte voor Zweden. Als outsiders beschouw ik eveneens Rusland, Bulgarije en Roe menië. Allemaal minder gevaarlijke tegenstanders dan Tsjecho-Slowaiklje. Toch kunnen die landen voor onaan gename verrassingen zorgen. Dat mag door niemand worden uitgesloten. In dat opzicht sla dk d© Tsjechen het hoogst aan. Met negen Europese landen in Me xico (Engeland, Duitsland, Italië, Zwe den, België, Tsjecho-Slowaklje, Bul garije, Roemenië en Rusland) tegen vilf Latijns-Amerikaanse landen (Uru- Peru, Brazilië, Mexico en In 1964 trouwde Braziliaans meest jubelde voetballer: Pele snijdt samen met zijn echtgenote Rosemary de brui loftstaart aan. land om de finale te bereiken en winnen. Maar geloof me, de Europese landen zullen het niet cadeau krijgen, zij zullen er hard voor moeten vech ten om het fel begeerde ideaal, de kostbare gouden wereldbeker, ln han den te krijgen. Italë twee keer, in 1934 en in 1938. Duitsland in 1954 en Engeland in 1966. Zuid-Amerika heeft door triom fen van Uruguay in 1930 (het eerste toernooi) en in 1950 en van Brazilldë in 1958 en 1962 eveneens vier wereld titels behaald. De reden waarom Zuid-Amerika zul ke vorderingen heeft gemaakt komt volgens mij door de natuur, die ieder een als het ware uitnodigt aan sport te doen. De meeste Zuid-Amerikanen houden van sport en de vele open ter reinen, stukken gerond en stranden bieden jonge voetbalsterren van de toekomst alle mogelijkheden om zich uit te leven met een voetbal. Terwijl wij ons in Zuid-Amerika vast-, houden aan de slogan ,maat van elke voetballer een atleet', wordt in Euro pa meer in omgekeerde richting de voetbalsport benaderd door ,maak van elke atleet een voetballer.' Toch is er in Europa een tendens orn verouderde methoden over boord te zetten en het te zoeken in een individuele stijl van spelers, die met durf iets ondernemen. Aan de andere kamt zoekt men het in Zuid-Amerika langzaam-aan in orga nisatie, in samenwerking in een team. Ik kan niet voorspellen wat het uitein delijke resultaat wordt van die wij zigingen in opvattingen in zowel Eu ropa als In Zuid-Amerika. Maar het komende toernooi in Mexico zou een goede indicatie kunnen geven welke richting het wereldvoetbal uitgaat. Als een voorbeeld van die veranderin gen kan ik rn Zuid-Amerika Estudian- tes de la Pla,ta noemen, waar men het na Engeland 1966 is gaan zoeken in meer eenheid van het elftal. Terwijl im Europa spelers als Eusebio, Riva. Beckenbauer, Bobby Charlton, Cruijff, Djaic, George Best, Amacio en nog anderen al3 sterke individuele spelers, als solisten in het volle licht van de schijnwerpers staan. Het Europese voetbal zou ik in drie verschillende stijlen willen verdeli de Angelsaksichrj, de Middeneuropese een Latijnse stijl. Vier vertgenwoordï- gers van de Angelsaksische stijl tref fen we in Mexico:' Engeland, Duits land, België en Zweden. De Midden» europese stijl wordt vertegenwoordigd door Tsjecho-Slowakïje, Bulgarije en Roemenië, terwijl alleen Italië aan treedt als vertegenwoordiger van het Latijnse voetbal. Heit feit, dat landen als Hongarije, Portugal, Spanje en Frankrijk zijn uitgeschakeld voor Mexico bewijst dat de mentaliteit van .spelen en laten spelen' heeft afgedaan, wanneer re sultaten moeten worden bereikt. Al les bij elkaar geloof ik toch, dat wan neer er zich in de beslissende wed strijden in Mexico verrassingen voor doen, die zullen komen van de Zuid amerikaanse landen, Omdat die het best in staat zijn zich door improvi saties het snelst aan te passen aan de verschillende stijlen en tactische ma noeuvres, waarmede Europese landen ongetwijfeld te werk gaan. Wereldkampioen Engeland houdt zich beslist aan de formule van 1966. Team manager Ramsey zal wel enkele dere spelers aanwijzen, maar nai lijks wijzigingen aanbrengen in patroon van hel team, dat in het laat ste toernooi zo succesvol was. Ik wijs daarbij naar Brazilië, dat voor 1962 dezelfde wegen volgde om het succes van 1958 te herhalen. Engeland maakt volgens mij daarom een beste kams hetzelfde te bereiken als in 1966. Hoewel, ik vraag me met een af of Duitsland de afgelopen (Van onze sportredactie) VLISSINGEN Het oorlogsgeweld' op de internationale voetbal velden mag dan via de tv regelmatig tot ons komen (en met de we reldkampioenschappen en de cupfinales in het vooruitzicht staat er ons dit jaar weer wat te wachten), toch kan de Vlissinger Hendrik van Akkeren je zo het bewijs leveren dat de voetballerij by de ama teurs toch eigenlijk een onvoorstelbare veilige sport is. En Hendrik ('in mei wordt ik 84') kan het weten want hij is nu zo'n vijftig jaar verzorger van de elftallen van de VC Vlissingen. Naar een ruwe schatting (hoe kon ik dat nou uitrekenen over vijftig jaar') heeft hij in die halve eeuw op zaterdag en zondagen 2000 2500 wedstrijden meege maakt. Maar als je hem dam vraagt: Hebt u im diie tijd veel beenbreuken of andere zware blessures meegemaakt?' moet hij toch diep nadenken. En dan: Ja Jan Dieriks die nou in de fritestent in de Soheldesbraat staat heeft voor de oorlog zijn been gebroken tn de wedstrijd in Roosendaal tegen RBC. Die heb ik nog gespalkt met een platte klomp. En een enkele keer is het ook wel eens voorgekomen op ons oude veld aan de Koudekerkseweg. En dan is onze keeper Freek Harting ik spreek weer van ver voor de oorlog eens in Breda met zijn kop tegen de pa ail gevlogen. De dachten eerst dat het een hersenschudding was rnaar twee dagen later mocht hij al weer naar Vlissimgen'. Neen Hendrik van Akkeren heeft het in die vijftig jaar voornamelijk kunnen stellen met de magische spons' met midalgan (een warmte uitstralend zalfje) en met een pleistertje hier en daar. Hendrik van Akkeren heeft in de af gelopen weken zijn zoveelste onder scheiding gekregen. Van de VC Vlis singen had hij al een hele reeks oor konden: omdat hij 40 jaar verzorger was van het eerste elftal, omdat hij erelid werd. omdat hij 50 jaar onaf gebroken lid van de vereniging was en voor zijn verdiensten als functio naris. Ook had hij de blauwe speid van de KNVB al gekregen en nu kwa men er de manchetteknopen van de KNVB bij. De oertijd van de voetbalsport in Zee land heeft Hendrik van Akkeren nog meegemaakt. Deze rasechte Vlissin ger geboren aam de Kousteegsedijk nu de Noordstraat en 46 jaar werkzaam geweest bij de Schelde als ijzerwerkerwerd al in 1917 lid van Vlissingen, kwam in 1918 in het be stuur, hield het daarin 1272 jaar vol maar wijdde zich toen geheel aan de verzorging van de spelers (hij had thuis in de Verkuil Quakkelaarsstraat 88 ,ik woon hier al 55 jaar' speciaal een bovenkamertje ingericht voor het soigneren van de spelers). De nodige kennis had hij al in de eerste wereldoorlog opgedaan toen hij bij het Rode Kruis was en later bij de EHBO waar hij tot zijn 65e jaar bij bleef. Verbazingwekkende verhalen voor de jeugd van nu kan Hendrik van Akke ren produceren: ,Ik ging op de fiets overal naar toe. Iedere zondagmorgen stond ik om zes uur op en clan ging ik eerst alle spelers porren als er een uitwedstrijd was. Als me overkomen v/as wat al die langslapers me hebben toegewenst zag het er nu niet zo mooi voor me uit. Maar ik bleef net zo lang bellen tot ik niet alleen de verwensin gen hoorde maar tot ik ze had gezien. Wie die langslapers waren? Ja.ap van Peenen. Willem en Kees Burgers, Frits de Jong, die later kapitein is geworden op de Willem Ruys, Frans van Gelderen. Nou en dan ging op de fiets naar Brabant. Naar Bergen op Zoom deed ik er 2\'z uur over, naar Breda 4 uur en als ik dan nog een uurtje verder ging was ik in Tilburg. Het hing er natuurlijk ook van af of je het windje mee had. Op een keei moesten we naar Gudok in Tilburg Ik por de jongens weer en ik vertrek. Kom ik in Tilburg aan, was de wed strijd afgelast. Ja, ik was al voor acht Toen ben ik maar 23 km teruggefietst om naar NAC in Breda te kijken en wie stond er in het doel? Cor Vijge boom, onze vroegere keeper. Nou, dat werd een mooi relletje. In de rust stond ik te praten met Vijgeboom en toen beschuldigde het bestuur hem er van dat hij twee doelpunten expres had doorgelaten. Vijgeboom kwam uit zijn doel en sloeg achter elkaar twee be stuursleden tegen de grond. Dus voor niks was ik niet gegaan'. De Brabantse wielrenners gingen Hen drik van Akkeren kennen: ,In de Ko renbeurs in Bergen op Zoom ging ik altijd even rusten. Brood hoefde ik nooit mee te nemen want daar stond dekoffie en een paar broodjes al voor me klaar. En dan zaten er altijd wat wielrenners. Vaak Mazairac die la ter wereldkampioen is geworden. F.n Jo van Boxel, een slager, die altijd bloed dronk om sterk te zijn. Ze fiet sten dan een eind met me mee als ik op weg was naar Breda of Tilburg en dan zeiden ze, awel,goeie reis en tot vanavond. En dan fietsten ze 's-avonds weer een eind met me mee, meestal tot de Kreekrakdam'. De spelers gin gen vanzelfsprekend wel met de trein maar Van Akkeren beschouwde die fietstochten als sport. Waren er wel eens die met Van Ak keren meegingen? ,Ja, er kwam eens een Wegeling bij me. Die wilde mee. Op het jaagpad al begint hij heel hard te fietsen. Ik zeg: koest nou want we moeten helemaal naar Breda. Goed, we komen er en Ik zeg: nou ken je een paar uur rusten. Toen we terug gingen hadden we het windje mee en dus denk ik: nou kunnen wc het gan getje er in zetten. Maar bij Etten- Leur zegt hij: éh Van Akkeren kun je niet een beetje langzamer? En in de Korenbeurs in Bergen op Zoom moesten we hem met cognac bijbren gen. Hij zag zo wit als een gekalkte muur. Toen heb ik voor het eerst de trein teruggenomen want ik wilde hem niet in de steek laten'. Een aardige anekdote heeft Hendrik van Akkeren ook nog van zijn werk: ,De kruiser Java. is hier gebouwd van 1916 tot 1924, Op zekere dag moet ik met twee maten een morsefa.mp van 34 kilo boven op een 40 meter hoge mast zetten. We staan op een andere mast. Ik heb die lamp in m'n handen' Hendrik van Akkeren: ik ging ze iede re zondag mor gen porren. (Foto PZC) en een maat steunt me ln de rug. Net heb ik die lamp er op of de mast be gint meters heen en weer te zwaaien. We konden ons nog net vastgrijpen Hadden ze beneden ons een anker van zes ton over boord gegooid. Dan schom melt het schip voor wie aan dek staat maar een beetje maar 40 meter bo ven in die mast zwaai je meters heen en weer. Ik kijk naar commandant Quant, die later nog schout bij nacht is geworden, en ik wijs op m'n voor hoofd. Hij schreeuwt: kom eens naar beneden. Ik ga naar hem toe en hij vraagt: wat bedoelde je daar mee. Ik zeg: weet u dat niet, ik vroeg of u gek was geworden. Maar dat is een belediging, zegt hij. En wat u deed was levensgevaarlijk voor drie man, zeg ik. Een tijdje later moet ik bij de directie van De Schelde komen. Daar zaten ze: Jan Smit, Van Raalte, Van Waveren, de opzichter en die comman dant. Jan Smit zegt tegen me: com mandant Quant heeft een klacht dat je hem beledigd hebt. Ik vertel het verhaal aan Jan Smit en die staat op en zegt: meneer de commandant, ik zou in het vervolg maar beter uitkij ken als er mensen boven in de mast zitten. Hij gaf me volkomen gelijk'. V66r de wedstrijd Ajax - Sparta nog even met scheidsrechter Vervoort gesproken over de vaste arbitrale trio's. II weet waarschijnlijk, dat er momenteel een proef genomen wordt waarhij een aantal scheidsrechters in het betaalde voetbal een tijdje met twee vaste grensrechters de boer op gaan. Wat zijn die grensrechters nu eigenlijk voor scheidsrechters?, vroeg ik me af. Het zijn scheidsrechters die in de eerste- en tweede klas (het zou ook derde klas kunnen zijn) van de amateurs fluiten. Maar als ze 's zondags grensrechteren, kunnen ze niet ook nog scheidsrechteren, hoe zit dat De bedoeling is dat zij nu zes weken achtereen ails vaste grensrechter met één bepaalde scheidsrechter optrekken, en na die zes wedstrijden voor de rest van het seizoen vrijgesteld zijn van de .grensrechtersplicht' en weer gewoon fluiten bij de amateurs. Vervoort was heel tevreden over de nieuwe regeling, hij zag e<r veel lieil in, en Joop Marlens, het opper hoofd van de scheidsrechters, die er even bij kwam staan, was' ook heel tevreden: ,Het klinkt misschien een beetje pedant, maar als Martens ieta organiseert, is het ook piekfijn in orde'. Ik beaamde dat (dat het een beetje pedant klonk), maar dat hoeft na tuurlijk niet weg te nemen dat liet liest piekfijn rn orde kan zijn. Ik vroeg me wel af, of die vaste trio's behalve voordelen niet ook nadelen konden hebben. Als een scheidsrechter na drie keer merkt dat een van zijn secondanten geen feeling voor het grensrechteren heeft (het is vaak meer een kwestie van feeling dan van spelregels toepassen, als je met de men taliteit van een scheidsrechter gaat vlaggen zit je er gauw naast, je moet je als grensrechter ondergeschikt maken aan je beperkte taak), zal hij do vierde en vijfde wedstrijd geneigd zijn zijn adviezen in de wind te slaan. Anderzijds bestaat het gevaar dat het trio zo hecht wordt, dat men elkaar gaat dekken ten koste van het spel en de spelregels. Dat laatste (beaamden Vervoort en Martens) was een gevaar waar na tuurlijk tegen gewaakt moest worden, en voor het eerst was een heel eenvoudige oplossing: de scheidsrechter neemt dan contact op met de scheidsrechtercommissie, en die bekijkt dan of er iets aan gedaan kan worden. De belangrijkste winst van de vaste trio's leek me intussen, dat de grens rechters wat meer .statuur' krijgen, waardoor hun beslissingen ook meer gewicht in de schaal zullen leggen. Dat leek Vervoort niet ondenkbaar: ,Je leert elkaar kennen, leert elkaar vertrouwen, dan neem je ook meer aam van je grensrechter', of woorden van gelijke strekking. Toen werd het tijd de tribune op te gaan, en een uurtje later zagen we dit hele probleem in een tableau vivant uitgebeeld. Een aanval van Ajax, Cruijff sprint achter de bal aan, hij wordt omver gelopen, Boo- gaerts fluit onverbiddelijk voor strafschop, maar de Spartanen rennen allemaal naar de grensrechter die even tevoren voor buitenspel van Cruijff had gevlagd. Zowel het buitenspel als liet vlaggen was Boo- gaerts ontgaan. Nu kan men zeggen: Boogaerts stond er zelf dichtbij, hij constateerde geen buitenspel, sterker nog: liij dacht niet eens aan buitenspel, anders had liij wel even naar zijn grensrechter gekeken, en de scheidsrechter beslist tenslotte, maar ik ben het daar niet mee eens. Als je ervan uitgaat dat de grensrechter deugt, voor zijn werk (en er was op dat moment geen reden daaraan te twijfelen), dan moet je er ook van uit gaan dat de grensrechter speciaal buitenspelgevallen be ter kan beoordelen dan de scheidsrechter. Terecht pleegde Boogaerts daarom overleg met grensrechter Simonis. Terecht .marchandeerde' Simonis niet niet zijn waarneming (het ge beurt maar al te vaak, dat een grensrechter zijn waarneming laat val len om de scheidsrechter geen figuur te laten slaan), en terecht liet Boogaerts daarom de .penalty' door Sparta nenien: de andere kant op. Er zijn genoeg matige en slechte grensrechters in het betaalde voetbal breek ine de bek niet open. Maar als grensrechters bewezen hebben betrouwbaar en vakbekwaam te zijn, dan moeten ze ook volledig mee- besldssingsrecht hebben, een principe dat in het geval Boogaerts Simonis uitstekend werd toegepast. Er bestaan plannen GVAV om te dopen in FC Groningen. Of Sportclub Groningen. Er bestaan meer plannen met GVAV, die deze naamsver andering wenselijk maken, maar daar wiil ik het niet over hebben. Al leen maar over die naam. Kijk, in de eerste plaats moeten we er met zijn allien, eendrachtig, hand in hand, naar streven dat die onoogldjke lettercombinaties als namen verdwijnen. In de eredivisie zijn dat: PSV, ADO, MW, NAC, NEC, AZ'67, DOS, DWS, SW en GVAV. Dat is vooral in het belang van de clubs zelf, want de praktijk heeft uitgewezen dat zulke namen de clubs van de wal in het schip helpen, dat vervolgens zinkt. Welke vier cluhs zijn momen teel de belangrijkste kandidaten voor degradatie? GVAV, SVV DWS en DOS. Alle vier letterclubs. Toevallig? Wie zal het zeggen? Is het dan ook toevallig, dat de twee enige kandidaten voor het landskampioen schap geen letterclubs zijn: Fejjenoord en Ajax? ik bedoel maar. Ook in de eerste divisie zijn de bovenste zeven geen letterclubs: Blauw Wit, Eliinkwijk, Excelsior, Volendam, FC Den Bosch, Vitesse en Willem H. Alweer toeval Ik gelóóf er niet in. Weliswaar gooit PEC, boven aan staand in de tweede divisie, roet in het eten (wie met PEC omgaat, wordt ermee besmet, zegt een oud-Overijssels spreekwoord), maar we weten allemaal dat PEC van dit jaar een combinatie is van PEC en Zwolsche Boys, en dat de club eigenlijk Zwolle, of desnoods FC Zwolle, of als het helemaal niet anders kan Sportclub Zwolle had moeten heten'. Daarmee kom ik op het tweede punt: die FC of SC. Moet dat nu echt? Op die manier smokkel je tocli weer een tweeletteicombinatie de naam binnen. U struikelt toch ook altjjd over (lat drempeltje voor de naam van Twente, Den Bosch, Cambuur en Drente? Vanwaar die vrees, dat we zullen vergeten dat liet om een football club gaat, of dat we uren zul len zitten te raden of Cambuur en Drente nu sportclubs zijn of woning bouwverenigingen, als zij met respectievelijk 4-1 van Blauw Wit en met 2-0 van Heerenveen hebben gewonnen. Kost het ons moeite te onthouden, dat Heerenveen en Haarlem en Volendam voetbalverenigingen zijn, en geen haringstalletjes of stadjes? Je moet natuurlijk wel even de con text in de gaten houden, want de burgemeester van Haarlem heet an ders dan de voorzitter van Haarlem, maar zo verschrikkelijk moeilijk is dat toch ook weer niet Laat GVAV zifh maar gewoon Groningen gaan noemen, dat is een duidelijke, rondborstige naam die geen enkel probleem hoeft op te leve ren, zoals ook de provincie en stad Groningen geen probleem maken van hun overeenkomstige naam. We lezen toch ook nooit dat in HS Gronin gen (waarmee dan hoofd stad Groningen bedoeld wordt) een tentoonstel ling is gesloten, en dat daarentegen in Pr. Groningen de klok gelijk ls FC Twente moet gewoon Twente heten, en SC Cambuur gewoon Cam buur. En PSV kan geen Eindhoven heten, want zo heet Eindhoven al, maar laten ze zich dan maar ronduit Philips noemen, zoals ook Carl Zeiss Jena zich niet geneert voor zijn fabrieksnaam. ADO noemt zich Den Haag of Zuiderpark, MVV hoeft zich niet te schamen voor de naam Maastricht, NAC noemt zich Breda of Turfschip, NEC Nijmegen, \7. '67 gewoon Alkmaar, DOS Utrecht of Galgenwaard, DWS Amsterdam (zo hebben ze trouwens even geheten, althans SVV kan de schone naam Schiedam aannemen en GVAV noemt zich Groningen zonder meer. Een probleemloos probleem, waar wachten we nog op Hebt u dat gevoel nu ook, dat u nog gauiw even elke wedstrijd van Ajax moet zien, op zondag, en op woensdag, en in Berlijn, om nog even zoveel mogelijk .Oruijff' te hamsteren, voordat het te laat is NICO SCHEEPMAKER Wat is de mooiste wedstrijd die hij ooit van een Vlissings ell'tal heeft ge zien? Van Akkeren hoeft niet na te denken: ,Dat was in 1928. We mochten toen- met de boot van de maatschappij Zeeland naar Engeland en we gingen daar spelen tegen Parkestone. Engelse elftallen waren toen onver slaanbaar en Parkestone was ook een halve profclub. Ze hadden net een steengoeie keeper voor zes pond ge kocht. Ik weet ons elftal van toen nog precies: Chris Kats, De Buck, Jan Quellery, Frans van Gelderen, Giel Braat, Vierhout, Jaap van Ma- ris, Katje Kokelaar, Frans Verhulst, Jaap van Peenen en Sinke. We komen daar aan en we mogen ons verkleden in een restaurant. Iedereen was on der de indruk maar ineens springt aanvoerder Katje Kokelaar op een tafel en schreeuwt: jongens, waar de bal is, is een Vlissinger en we vech ten er voor tot we er bij neer val len. Nou het begon goed. Jaap van Peenen schiet keihard op doel en die keeper gaat op zijn handen staan en trapt met zijn voeten de bal hel veld weer in. Even later zet KaLjt de bal voor, Jaap van Peenen duikt, mist de bal en vliegt zelf het doel in. Maar Jaap van Maris en Katje Kokelaar verwisselden steeds var plaats en die Engelsen wisten nie. wie ze moesten pakken. En toen kwam het succes. Van Peenen, Frant Verhulst en Vierhout zorgden er vooi dat we met de rust met 3-0 voor stonden'. Hendrik van Gelderen pakt er dan een jubileumboekje van Vlissingen bij en leest voor: ,De Engelsen waren ge woon confuus van deze. elf enthousi astelingen. Jaap van Peenen, Frans Verhulst en Wijnand Vierhout zorg den voor do rust voor een 8-0-VOor- sprong maar toen waren we zo moe dat we bijna niet meer in de kleedka mer konden komen. Toch hielden we ook de tweede helft met man en macht stand en wisten zo een 3-2- overwinning uit het vuur te slepen'. Van Akkeren: ,We Uregen toen een wisselbeker maar die Engelsen heb ben het nooit aangedurfd naar Vlis singen te komen'. Opvallende eigenschap van Van Ak- keren:hij is niet kwaad te krijgen. Van Akkeren zelf: ,Ilc ben maar één keer kwaad geworden op een voetbal veld. We speelden tegen Dosko op de Raiberg en keeper Van Peenen zei: er klopt niks van de afmetingen hier, Zijn hand kwam ver boven de lat, de 16 meterlijn lag veel te dicht bij, de penaltystip lag niet goed. Katje Kokelaar vraagt aan me: ga de stad eens in om een duimstok te halen. Nou het was zondag maar Ik kreeg er toch één bij een stulcadoor. Na afloop protesteerden we en met die duimstok konden we waarmaken dat het niet klopte. Toen zeggen die Brabanders: laten we die vent die die duimstok gehaald heeft eenpak op z'n donder geven, Toen' heb ik er éen boven van de Raiberg afgegooid en gevraagd wie volgt. Er was nie mand meer'. Nog altijd gaat Hendrik van Akkeren met liet, eerste mee maar de verzor ging laat hij nu over aan trainer Bram de Smit, die hij nu assiteerl. Maar met liet zaterdagclftal van Vlis singen gaat hij ook nog altijd mee. Ze hebben geprobeerd hem een modern stalen koffertje te geven maar Hen drik van Akkeren wilde geen afstand doen van zijn zwart koffertje: ,Want dat heb ik al 46 jaar en dat lieb ik al tijd achter op de fiets meegenomen.' Dat koffertje zal nog vaak op de voet balhelden van Zeeland en Brabant JOOP VAN DEN BERG

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 8