Begrotingsdebatten in de raad Domburg gingen niet door Goes betrekken bij het havenschap Aan herindeling op Tholen is niet te ontkomen 4 REUMATISCHE- EN SPIERPIJNEN CDU besprak barre toekomst van Zeeland' PUBLIEKE OPINIE OVER DE INDUSTRIALISATIE IN ONDERZOEK Veel tuniekpakken AFWISSELENDE COLLECTIE VAN MODEHUIS MEIJER, MIDDELBURG Vrees voor een meerderheid van confessionelen Stadhuis Hulst bij inbraak overhoop gehaald 00K ORGANISATIES WERKGEVERS EN WERKNEMERS IN STICHTING VOOR KERK EN INDUSTRIE Predikanten moeten geen voorzitter van ziekenhuizen zijn' tijdelijk hele literfles Royal Club Tonic de pittige tonic PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG II MAART 1970 A. DON: .ONELEGANT' NU AAN ORDE OP 24 MAART DOMBURG Degenen, die dins dagavond naar de Domburgse raadszaal waren gekomen om de begrotingsdebatten aan te horen, moesten teleurgesteld naar huis. De begroting werd niet besproken. Er werden ook geen algemene be schouwingen gehouden. Het punt vaststeling begroting 1970 werd van de agenda afgevoerd. De frac ties van CHU, ARP en SGP had den schriftelijk verzocht de begro ting in een volgende vergadering vast te stellen wegens de vele agen dapunten voor de vergadering van dinsdagavond. 20 punten, waaronder weliswaar enige hamerstukken. Moet het nu net als rig jaar?' De heer Coppoolse stelde een tussen- vergadering voor. Onelegant Secretaris Chr. Kruideniersbond .ONDERNEMER MOET MEER AAN POLITIEK DOEN' MIDDELBURG Een derde van du bestaande kruidenierszaken in het mid den- en kleinbedrijf zal het niet kun nen bolwerken in verband met de snel le herstructurering. Dit geldt in het hij zonder voor de kleine bedrijfjes die zich niet aanpassen aan de huidige struc tuurverandering, aldus de heer H. A. de Boer, secretaris van de christelijke kruideniersbond, die sprak voor een zer dagen gehouden vergadering de afdeling Zeeland van deze bond in ,De Eendracht" te Middelburg. De hear De Boer kwam tot deze uit- praalt, na-dat hij een aantal punten had genoemd die deze bedrijfssluitingen ixn de hand werken. Zo noemde hij on der meer de geldontwaarding, de prijs stijgingen, de kapitaalbehoefte, de be lastingdruk en de steeds hoger wor dende premiedruk van de sociale voor zieningen als directe oorzaken voor naar zijn mening treurige gang van zaken. Voorts stelde de heer De Boer, dat het midden- en kleinbedrijf zich te weinig bezighoudt met politieke zaken. Vooral de contacten met de gemeentelijke over heid kunnen van groot belang zijn, al- dius spreker, die ook aandrong op wat meer .aggressiviteit' van de leden. ,We moeten niet te veel aan anderen over laten, maar we zullen het zelf ter hand moeten nemen', zo betoogde de heer De Boer. De heer D. Joppe, voorzitter van de afdeling Zeeland, wees in zijn ope ningswoord ook op de grote zorgen die de zelfstandigen vaak hebben om hun bedrijf rendabel te maken. Hiij wees hierbij vooral ook op de BTW die heel wat meer werk en kosten meebrengt. Na de inleiding door de heer De Boer werden de aanwezigen in de gelegen heid gesteld over dit onderwerp te dis cussiëren. f ADVERTENTIE) Onmiddellijke verlichting van "Doorstraalt" verlichtend weefsels en spieren tot in de gewrichten Oeumatlsche pijnen, spit, zenuwpijnen, verstuikingen, stijve nek en ledematen niets werkt sneller, niets werkt aangenamer ter verlichting van pijn dan Algesal-balsem. Onmiddellijk in de huid doordringend, werkt Algesal diep op de weefsels in tot aan de haard van de pijn (zonder oppervlakkige warmtesensatie of irritatie van de huid te veroorzaken) en "doorstraalt" verlichtend ■weefsels en spieren tot in de gewrichten. Reumatische pijnen en stijfheid maken spoedig plaats voor een durend gevoel van verlichting en welbehagen. Wacht niet tot de pijn uitbreekt I Zorgt dat U thuis altijd een tube Algesal bij de hand hebt om zodra het nodig is de pijn te verlichten. ALGESAL bij alle apoth. en drog. ,Dat bevreemd mij ten zeerste', de heer A. Don (pvda), toen hjj confronteerd werd met dit schrif telijk verzoek. ,Men had de agen da van deze vergadering maar moe ten veranderen door een voorstel van orde. Er is hard gewerkt om deze begroting tijdig in te dienen. Zo doende bewijzen we de gemeente geen dienst'. De heer A. Coppoolse (ar) betoogde dat hij op een tijdige indiening van de begroting had gewezen: ,A1 voor 31 december, in verband met de gemeen telijke uitkering. Maar vorig jaar ge schiedde de begrotingsbehandeling ook met een uitgebreide agenda. Toen zeiden we ,Dat moet niet meer zo. Nu zijn Nieuwe woningen voor IJzendijke IJZENDIJKE De regionale woning bouwvereniging uit Kloosterzande wil in IJzendijke 18 premiewoningen bou wen. Aan de gemeente is gevraagd om een perceel grond in bet uitbreidings plan .De kleine jonkvrouw' ter grootte van 3330 m2. De prijs bedraagt 2f per m2. In de raadsvergadering vai maandag 16 maart zal worden voorge steld aan genoemde bouwvereniging garantie te verlenen voor rente en af lossing van een geldlening. OOSTBURG In hotel ,De Eenhoorn' te Oostburg hield de CDlï een verkie zingsbijeenkomst, waar dr. J. F. P. Iireugel uit Goes en kamerlid mr, II. C. J. Kronenburg, lid van de tweede kamer spraken over liet onderwerp: ,De barre toekomst van Zeeland'. Voor deze bijeenkomst bestond een zeer geringe belangstelling. Mr. Kronenburg gaf eerst een korte toelichting op de programmapunten van de CDU, waarin Mj onder oneer opmerkte dat ziijn par tij niet gezien moest worden als een confessionele partij van dogmatici. Hi'j had ernstige bezwaren tégen wat hij noemde de politieke en kerkelijke af gang onder de invloed van linkse ele menten. Br moet, aldus spreker, een partij zijn, dóe het aandurft tegen heili ge koeien te schoppen en met name zijn dat de sociale wetgeving, waar van op grove wijze misbruik wordt ge maakt en de economische instelling van1 de grote partijen. Dr Kreugel voerde aan dat Zeeland in de eerste plaats behoefte heeft aan een recreatieve ontwikkeling. De industrie heeft recht op een plaats in de provin cie, maar' mag zeker niet prevaleren. De aanwezige recreatieve ruimte in de provincie moet worden benut. Ook dat is een vorm van werkgelegenheid. Hij pleitte in dit verband onder meer voor "rotere culturele banden tussen Zuid- federiand em België. Geen casino als pretpark. Veel beter is het bijvoor beeld om rekening te houden met de wensen van wintergasten in de vorm van een overdekt zwembad, betore en zo mogelijk gratis verbindingen over de Westersohelde. Ook voor de vele be woners van de Randstad moeten er hier mogelijkheden liggen en deze dienen voor het primaire welzijn van deze groe pering en de primaire welvaart. Tijdens een discussie na de pauze kwam hierbij onder meer de bijstandswet ter sprake. Mr, Kronenburg vbnd deze wet ean onding. Het komt er gewoon op neer dat het loketje van vroeger niet is verdwenen en dat iemand, die zich op deze wet beroept zijn belastinggeld komt terughalen. Het industriebeleid moet zich aanpassen in het totaalbeeld van de recreatieve m provincie. Jhr Mr G. C. D. Rutgers van Rozen burg (chu) vond dat de toon van de briefwisseling met de Shell over de ver koop van 2 stroken grond op de hoek Domburgseweg - Sehuitvlotstraat nog al te wensen overliet. De burgemeester: ,Die toon van de Shell liet ook wel wat te wensen over'. De heer Don: ,Ik had hier eerst niets over willen zeggen, maar nu meen ik Raad vergadert gemeenteraad van Zuidzande komt morgenavond, donderdag, in openbare vergadering bijeen. De agenda, vermeldt onder meer' de verkoop van bouwgrond voor de bouw van bejaardenwoningen, de verkoop van woningwetwoningen, de verhluur van het gymnastieklokaal, de uitbreiding van de openbare verlichting le wijziging van de begroting. De ;adering begint om acht uur. mogelijkheden in de J. M. VAN POELJE (PVDA): Mogelijkheden voor selectief beleid worden groter' GOES De lijstaanvoerder van d Partij van de Arbeid voor de Zeeuwse provinciale statenverkiezingen, de huidi ge gedeputeerde II. J. van Poelje, is van mening, dat ook de gemeente Goes een adviserende stem moet krijgen in het Havenschap Vüssingen-Oost. Mid delburg heeft, zoals bekend, reeds een adviserende stem. De heer Van Poelje zei van mening te zijn, dat gezien de uitbreiding van de industrie in Vlissin- gen-oost van grote invloed voor de gehe le streek is, dat ook Goes hierbij direct moet worden betrokken. De heer Van Poelje, die sprak tijdens een wens-in bijeenkomst van de Partij van de Arbeid in Goes, wees op het belang van een .stringente indeling' van Zeeland waar het de vestiging van in dustrieën betreft: ,We wensen hier geen tweede Nieuwe Waterweg. Het Sloe be gint vol te raken en dat moeten we af ronden. Voorts moeten we de tweede ha ven bij Borsele met de daarbij beho rende terreinen voor industrievestigin gen geschikt maken. En als dan ook de ongeveer 2000 hectare industrieterrein ten oosten van Temeuzen gereed is, zou ik het voorlopig maar voor gezien wil len houden. Ik wil nog geen beslissing nemen over Saeftinge, waarover de stu dies trouwens nog in volle gang zijn. We moeten nu niet reeds alles willen beslissen voor de na ons komende ge neratie. Als het ni.et pereé noodzakelijk is, moeten we die keus aan de volgende generatie laten'. De heer Van Poelje ging er in zijn inleiding vanuit, dat een industriali satiebeleid in de eerste plaats ge richt dient te zijn op het scheppen van goede woon- en ontspanningsmo gelijkheden die pas bij een groter de nare gevolgen, zoals water- en bevolkings'ta.1 mogelijk zijn. Hij ze^ luchtverontreiniging niet te ontken-ilen nen. PvdA-lijstaanvoerder onderschreef het principe van het wetsontwerp op de luchtvervuiling, dat degeen, die de vervuiling veroorzaakt ook betaalt. Nu er een aanzet van industrievestigingen is zag de heer Van Poelje mogelijkhe den om een werkelijk selectief beleid te voeren. Hij wilde niet ontkennen, dat gegeven met betrekking tot de vervui- die Pechiney zou veroorzaken. Hij j wel begrip" voor de omstandigheid dat dergelijke bedrijven onderhandelin gen afkappen als de overheid reeds in een vroeg stadium de zaak openbaar zou maken: ,Dat wil niet zeggen, dat je maar alles moet nemen. Vooral niet meer industrieën komen en de on derhandelingspositie van de overheid over de mogelijke vestiging van een raffinaderij van Total' Ook het punt democratisering kwam uitvoerig aan de orde. De heer Van Poelje wees erop, dat dit reeds lang door de PvdA wordt nagestreefd: .Hoe wel geen enkele partij het alleenverto ningsrecht voor zich kan opeisen. Maar we gaan er in versneld tempo mee ver der en ik ben ervan overtuigd, dat we mensen hebben die dit van harte willen bevorderen. We hebben helemaal geen bezwaar tegen 't stemmen op een con fessionele partij, als dal dan ook maar febeurt als men de programma's en de aden van de verschillende partijen heeft afgewogen. Dat zei de PvdA al toen de heer Roodenburg nog i-n de windselen van de CHLT lag'. PvdA-kandidaat voor gs C. Hoek ont kende, dat de Partij van de Arbeid het misbruik van sociale voorzieningen zcu aanmoedigen. Hij zei uit ervaring te kunnen zeggen, dat de mate van het misbruik vaak wordt overdreven: ,Wij zijn er ook voor, dat degenen, die mis bruik van sociale voorzieningen maken in hun nek moeten worden gepakt'. De heer A. J. M, Visser, eveneens PvdA- kandidaat: .Natuurlijk zijn er profiteurs maar daar mag je de PvdA niet voor aanzien. Profiteurs zijn bijvoorbeeld de specialisten, die zelf hun inkomen bepa len en de belasting laten betalen door de consument, in dit geval de patiënt'. plaats in de hal van het gebouw. De heer A. Don: ,Ik wil hier geen per soonlijke tegenstellingen oprot maar ik vind het toch onelegant dat drie fracties een afspraak gaan maken. Ik ben het er mee eens, dat het een overladen agenda is. Maar waar heeft men ook andere fracties niet kennis gesteld? Ik vind dit een bittere pil. Er is vele weekeinden door mij aar de behandeling van de begroting ge werkt'. De heer L. Wondergem: ,We wisten toch uit de notulen van de vorige gadering dat deze agenda uitgebreid zijn'' Na enig heen en weer gepraat werd een voorstel van burgemeester F. G. Sprenger aangenomen en de begro tingsvergadering op 24 maart vastge steld. Voor de volle publieke tribune viel er het verdere van de avond maar wei nig te .genieten'. dat er dankzij de gemeente hier geen Quick Service komt'. De burgemeester: ,Hoe wilt u die be schuldiging waar maken De heer Don: ,1 k wil wijzen op de tijd die er ligt tussen ontvangst en antwoord van de verschillende brieven in deze kwestie. Ik weet de data niet precies meer. maar ik wil wel graag de mappen ter inzage hebben'. Burgemees ter Sprenger zei dit toe. De raad nam het voorstel om de grond, die nodig is om de verkeerssituatie ter plaatse te verbeteren voor 22,50 per m2 te kopen, verder zonder hoofdelijke stemming aan. De heer Rutgers van Rozenburg de enige tegenstemmer bij het voorstel van b en w om in principe deel te ne men aan de gemeenschappelijke rege ling voor het wegschap Walcheren. Een termijn van 10 jaar vond hij te lang, nu hij meende te weten dat er binnenkort van gs een nieuw voorstel te verwachten viel. Hotelplan Bij de rondvraag uitte de heer Rutgers van Roozenburg zijn verbazing over een artikel over het Badhotelplan in de PZC van dinsdagmorgen. .Het is onjuist zoals in het artikel wordt gesteld dat in de nieuwe op zet van het hotelbouwplan de mas saliteit minder zal zijn. Het is ook niet juist dat er alleen wat infe- laag hout zal moeten worden t. Dat is allemaal voor reke- degene, die dit gezegd gekapt. hing heeft' Burgemeester Sprenger: ,Wij zijn niet verantwoordelijk voor artikelen in de PZC, die niet door ons zijn geïnspireerd. En wat het hotelplan betreft: wij wach ten het advies van onze stedebouwkun- dige af'. De heer Don zei hierop tot de heer Rutgers: ,De door u gemaakte opmer kingen in deze komen voor de verant woording van degene die ze uit. Als u stelt ,niet minder massaal', moet u zeggen: ,naar mijn mening niet minder massaal. AJs raadslid ben ik blij dat in de pers is gekomen dat door afwijzing van de raad van liet vorige er nu een aantrekkelijker plan is ontstaan'. WIJZIGING VAN STRAATNAMEN TESAS VAN GENT SAS VAN GENT In Sas van Gent ara 15 maart ver schillende straten andere namen. Daartoe werd onlangs in de Sasse ge meenteraad besloten. Door kerngroep Pechiney IN KADER ACTIVITEITEN PROJECTGROEP RIJN-SCHELDE DELTA VLISSINGEN Aanstaande zaterdag zal in een aantal plaatsen in Midden- Zeeland een onderzoek worden gehou- den naar de publieke opinie ten aanzien Beatrixstraat wordt Alexanderstraat, J vau de industrialisatie in dit gebied. Margrietstraat wordt Mauritsstraat, onderzoek zal worden uitgevoerd Bermhardsbraat wordt Frisosbraat, door leden van de kerngroep Pechiney, Kanaalstraat wordt Stevenssbraat, in ),et kader van de, activiteiten van dt Molenstraat wodt Genera.liteitsstraat, projectiegrocp Rijn-Se.lielde-Delta. De- ./n- vo-ivimriinu.=. ye pj-ojectiegroep 'bestaat uit studenten Kerkstraat wordt Veerweg, Verbinding weg wordt Trapisbenstraat, Weststraat wordt Zusterstraat, Rosemari.jnstraat wordt Sohoutstraat, Havenstraat wordt Zwembadstraat, Kreekweg wordt Mos- selhuisstraat en Singelstraat wordt Ca- landstraat. Voorts is door de ve.rbeteringswerken aan het kanaal de SuOkerdijk te komen ervalien.en daarmee ock de naam. _)e Prinsenk-ade begint voortaan bij de Oostpoortweg (toegangsweg tot de brug) en eindigt aan de Oostkade bij de di rectiewoning van de ENCBS. Door het afsluiten van de Poelstraat is deze straat nu in twee stukken gedeeld. Het gedeelte van de Poelstraat dat aansluit op de Westkade heet voortaan Suiker- dijk welke straat begint aan de West kade en eindigt aan het hekwerk van de GSM. Het pad of het weggetje dat nu de Poelstraat met de Plataanstraat verbindt heet in het ven-volg .Adhterom'. docenten van Nederlandse teiten en hogescholen en uit inwoners van de. streek. Het doel van de groep is ,te onderzoeken in hoeverre de bewoners van het Rijn-Schelde-Deltagebied greep op hun directe oingeving ii toekomst zuilen verliezen, of al verloreu hebben. Het antwoord op deze vragen zal naai de mening van de groep alleen ge vonden kunnen worden door direct contact met de betrokkenen, de men sen in het gebied. Het onderzoek word1 gehouden in Vlissingen, Middelburg en Goes en in een aantal dorpen: Ritthem, Nieuwland, Nieuwdorp, 's- Heerenhoelc, Borssele, die binnen een straal van vijf kilometer van het Sloegebied liggen en Heinkenszand, Ovezande en Ellewoutsdijk, die bin nen tien kilometer van het Sloe lig gen. Voor het opinie-onderzoek zullen in d« beide invloedsferen van het Sloe twin tig personen worden geënquêteerd, Indo steden worden tien enquêtes per stad gehouden, om eventueel grote verschil- Jen duidelijk te maken. De enquêteper sonen worden schriftelijk benaderd, de verzamelde gegevens zullen voor maan dag 16 maart "worden verwerkt. Het is de bedoeling, dat maandagavond een dis. cussie over de resultaten wordt gehou den met vertegenwoordigers van politie ke partijen en andere geïnteresseerden in het werkcentrum van de kerngroep Pechiney aan de Middelburgse Gort- straat. De kerngroep stelt, dat deze op- zet is gekozen om duidelijk naar voren te laten komen, dat het onderzoek slechts een middel is om aan gegevens te komen op basis waarvan verders, stappen kunnen worden ondernomen. Men wil de resultaten van de enquêts zo snel mogelijk ter discussie stellen. Het is de bedoeling', dat er een uitwis seling van gegevens zal plaatsvinden tussen de kerngroep en de Pedagogischs Academie in Middelburg, die twee pro- jectdagen houdt over ae .Industralisa- tie in Zeeland.' De verwachting is, dat met de resultaten van beide activitei ten meer te zeggen is over de betrouw baarheid van de gegevens. Een en t der wil men later uitwerken. Deze i__ dere gegevens zullen te vinden zijn in Pechiney samenstelt voor de door ds de informatie-map, die de kerngroep Goes te houden hearing in de tweede vereniging .Milieuhygiëne Zeeland in helft van -april. VVD-ER HOEKSTRA IN SCHERPENISSE SCHERPENISSE Aan herindeling van gemeenten is niet te ontkomen. Als herindeling achetr de rug is, rijst al lieel snel de vraag of men niet een grotere eenheid had moeten maken, dan is gebeurd. Dat zei de heer W. Hoek stra, vvd-kandidaat voor de provinciale staten dinsdagavond op een verkiezings bijeenkomst van zijn partij, die.in Scher' penisse werd gehouden. Hij hield zijn bijeenkomst van zijn partij, die in Scher- gehoor voor, dat op allerlei gebied HULST In de naolit van maan dag op dinsdag hebben nog onbe kende 'dader(s) ingebroken in het stadhuis van Hulst. De inbraak werd 's-morgens omstreeks aeht uur ontdekt door het personeel. De dader(s) hebben zich toegang tot het stadhuis verschaft door een ruit in to slaan. Men mist tot nu toe alleen een bedrag van ongeveer tien gulden uit de koffiekas. Op de afdeling administratie bleken de dader(s) nogal te hebben huisgehouden: vele bureau- en kastladen met pa perassen werden omgekeerd en sloten van bureaus werden gefor ceerd. Opperwachtmeester Abrahamse vertelde, dat een speurhond van de technische recherche uit Den Haag is ingezet bij het onderzoek. Men heeft inmiddels een aankno pingspunt gevonden en heeft goe de hoop on korte termijn de da- derf s) in de kraag te pakken, al dus de opperwachtmeester Abra hamse. schaalvergroting wordt toegepast. Een uitspraak over do Thooise situatie «leed de heer Hoekstra niet, maar in het al gemeen stelde hij: ,Er wordt niet gauw een te grote eenheid gevormd'. Tijdens de discussie over de Thooise herinde ling klonk steeds do vrees door, dat. er na de herindeling een confessionele meerderheid zal zijn, die bepaaldeont- wikkelingen op het eiland zal tegen houden. VVD-lijsttrekker mr J. F. 'G. Schlin- gemann: .Men moet niet geheel ten onrechte bevreesd zijn, dat een min derheid overheerst wordt of zelfs aan bepalingen ónderworpen'. De heer Schlingemann was overigens van mening, dat vorming van twee ge meenten op het eiland Tholen in- plaats van één daar geen verande ring in zou brengen. Vanuit de vergadering werd a.ls con creet voorbeeld gegeven de zondagvoet bal en de kermis in Oud-Vossemeer, waar de bevolking voor een derde rooms- katholiek is. ,Als er een confessionele meerderheid komt, dan kan een eind komen aan zulke tradities en daar kun je bang voor zijn', zo werd gesteld. De heer Hoekstra stelde, dat ook ln confessionele kringen over een aantal zaken verandering in denkwijze komt. Hij meende, dat confessionele groeperin gen op den duur bepaalde ontwikkelin gen niet kunnen tegenhouden. De heer Hoekstra wees er verder op dat bij raadsverkiezingen voor een heringe deelde gemeente de kandidatenlijsten moeilijk op te stellen zijn. De. heer Schlingemann deelde mee, dat wordt gezicht naar mogelijkheden om de be langen van de minderheden op het eiland Tholen te waarborgen. De eerste vijf provinciale WD-kandi- daten waren dinsdag in Scherpenisse aanwezig. De heer L. A. M. Elenbaas hield een korte inleiding over een aantal algemene zaken. Hij meende, dat Tholen mag rekenen op directe verbindingen naar Zuid-Beveland en naar Sint-Phi- lipsland en ook meende hij, dat er een directe verbinding van Sint-Philipsland naar Duiveland moet komen. Verder stelde de heer Elenbaas, dat voor Tho len een grotere woningtoewijzing nodig is. De heer M. L. Moermond ging kort in op de positie van de landbouw. De heer Schlingemann leidde tegen tien uur het televisiedebat tussen WD-voor- zitter mevrouw Van Someren-Downer en D '66-voorzitter in.,Hij rekende voor de PvdA D' 66. PPR en PSP in 1971 geen regering zullen kunnen omdat die partijen geen meerderheid krijgen. Hij achtte overigens de kans aanwezig, dat ook de huidige regerings coalitie bij de volgende verkiezingen geen meerderheid zal halen. ,Dan zou de onbestuurbaarheid van ons land groot worden,' zo concludeerde hij en zette uiteen, dat de WD daarom be reid is nu met D '66 te overleggen over een stembusakkoord. Na afloop van het debat concludeerde de heer Schlinge mann, dat D '66 meer naar de PvdA neigt dan naar de WD en hij dan ook weinig hoop, dat een stembusakkoord tot stand gebracht zou kunnen worden zoals de zaken op dit moment liggen. Mini en maxi MIDDELBURG Met een afwis selende collectie voorjaars- en zomer- mode toonde een vijftal mannequins wat men dit seizoen kan verwachten van modehuis Meijer in Middelburg. Dat was dan vooral een grote serie tuniekpakken voor zeer uiteenlopen de maten en leeftijden, een uitgebrei de collectie mantels en regenjassen en natuurlijk de japonnen en com plets. Maison Houmes le Countre had voor de hoeden gezorgd die steeds weer voor een aardige combinatie zorgden. Mini was er natuurlijk nog wel, voor al voor de kleine maten, voor maat veertig en groter prefereert modehuis Meijer de roklengte net op of slechts even bóven de knie. Maxi was er ook. In maat 38 werd een opvallende japon getoond in een zwart-gccl-rose bloemmotief, de zoom viel halverwege de kuit. Diezelfde lengte ongeveer had een verder vrij simpele marine blauwe jas. Een der de maximodel oogstte meer bewonde ring van het publiek: een maxi-jas van wit kreuklak. De zoom viel hier slechts even boven de enkel. De tuniekpakken waren er voor ie dereen. De jongste mannequin liet voor schoolmeisjes een paar leuke tuniekpakken zien, onder andere een zalmrose exemplaar, afgezet met witte en blauwe banden. Een mannequin met maat 44 liet eeii mooi donkerblauw broekpak zien met een recht jasje en een pantalon met slechts iets uitlopende pijpen. In de maten daartussen was een zeer gevarieerde collectie. Traditiegetrouw toonde modehuis Meijer een serie onberispelijke deux- pieces en mantelpakjes in een klas sieke stijl met een goede coupe en bijzóndere belijning. Ook bij de man tels en bij de complets werd steeds het accent gelegd op de goede en fraaie belijning en coupe. Tot slot van de show een serie fees telijke modellen waaronder een wit tuniekpak, een witte japon met rijen korte franjes en een marineblauw- wit complet. Bij de foto: Een jurkje in de kleuren rose-rood-geel, een ontwerp van Dick HoHhaus. (Foto PZC) EXAMEN Voor het tweede gedeelte van de akte N XIX (huishoudvakken) slaagden de volgende leerlingen: M. C. den Baars te Melissant; M. van Dam te Goes; C. S, Klompe te Goes; H. M. Klompe te Wölphaartsöijk; E. Martens te Ovezan de; J. N. Mol te Kamperland; A. C. de Muijnck te Borssele en C. A. Rijk te Borssele, allen leerling van de scholen gemeenschap ,De vakschool' te Goes. Opening vernieuwde J. L. de Jongeschool GOES De geheel vernieuwde Johan Louis de Jongeschool aan het Vrije te Zierikzee wordt vrijdagmiddag 20 rnaart officieel geopend. De plechtigheid vindt Installatie Stanley-welpen te Oostburg OOSTBURG De Stanleygroep de Nederlandse padvinders in Oostburg zal heropgericht worden. Op zaterdag 14 maart aanstaande zal de installatie plaats vinden van een aantal welpen. Die installatie zal plaats vinden in de bovenzaal van de openbare mulo, 's middags om kwart voor drie. Braakman doet mee aan AVRO-cross De Hoekse zwemclub ,De Braakman' neemt zondag 15 maart met 50 leden deel aan de AVRO-cross te Hilversum. De jeugdige zwemmers en zwemsters zullen voor het merendeel deelnemen aan de jeugd cross over 2500 meter. En kele oudere lopers willen meedoen aan de prestatieloop over 5000 meter. Hervormde kerkvergadering: GOES .Moeten predikanten wel voor zitters van ziekenhuisbesturen zijn. In Terneuzen is dat hijvoorbeeld het geval. Worden niet belangen doorëenge- mengd? Leken kunnen toch ook eraan meewerken?' deze vraag legde deken J. Sogers van Terneuzen woensdag als rk-waarnemer aan de provinciale kerk vergadering van hervormd Zeeland voor. Voorzitter ds. J. Kwast, ziekenhuispre dikant in Vlissingen vond combinatie niet wenselijk. .Als een predikant voor zitter is en blijft moet hij uitgespro ken gaven hebben en zich volkomen neb ben losgemaakt van zijn gemeente'. En, verwijzend naar hetgeen deken Segers had opgemerkt over de scheiding van kerk- en schoolbesturen waaraan in het bisdom Breda met name wordt gewerkt, zei ds Kwast: ,niet alleen de scholen» '.aar ook de ziekenhuizen zijn in be- egimtg'. Je kunt het niet meer als bij baantje doen' Waarbij hij wees op de plaats voor een het werken aan de fusie van de drie ziekenhuizen op Walcheren, die zeer veel deskundigheid en tiid vraagt. Een en ander kwam ter sprake toen ds. Y. van de Schoot een brief van hem aan de pkv toelichtte naar aan leiding van de .ziekenluuiszaalc' in Dirks- land. Daar is de ziekenhuisvoorzitter tevens plaatseljke predikant en geeste lijk verzorger. Volgens persputolikaties maakt dat ziekenhuis winst, maar is de toestand er slecht. Wel ls de pasto rie van de predikant en werd de kerk voor een aanzienlijk bedrag gerestau reerd met geld van het ziekenhuis. Op voorstel van ds. Van de Schoot be sloot de pkv dat de provinciale kerk vergadering- van Zuid-Holland zal wor den gevraagd of men van een en ander op de hoogte is en of er iets aan is ge daan. GOES De provinciale kerkvergade ring van de hervormde kerk in Zeeland in de Prins van Oranje te Goes heeft dinsdag enkele kritische kanttekeningen geplaatst bij de concept-statuten voor een stichting .Kerk en industriële sa menleving in Zeeland.' Ook de concept- actie van aanstelling en instructie van een industriepredikant werd niet zonder meer aanvaard. De stichting wordt in eerste instantie opgericht door de hervormde en de ge reformeerde kerk van Zeeland. Het be stuur. van twaalf hooguit negentien le den zal uit zes hervormden en zes geve- formeerden en uit dirie vertegenwoordi gers van andere protestantse kerken bestaan. Een derde van dit bestuur moet, volgens de concept-statuten dagelijks in het bedrijfsleven werkzaam zijn". De suggestie van ds Y van der Schoot (Vlissingen) dat ook werknemers- en werkgeversorganisaties in dit bestuur moeten zijn vertegenwoordigd, werd overgenomen door (herkozen) voor- Aanbesteding van eenheidscaissons met opzetstukken DEN HAAG De laagste inschrijver voor de aanbesteding van het maken en leveren van gewapend betonnen een- heidscaissons met bijbehorende opzet stukken is de combinatie Amsterdamse ballast beton en waterbouw NV en Van Hattum en Blankevoort NV, met een bedrag 905.000. Daarop volgden Hol lands aannemingsbedrijf Zanen en Ver stoep NV met 906.000 en de Holland se beton maatschappij NV met 908.000 De laagste Zeeuwse inschrijver was aan nemingsbedrijf J. A. Leijs uit Kapelle met een bedrag van f 1.040.000. De gun ning werd aangehouden. De caissons worden voor allerlei doeleinden gebruikt. zitter ds J. Kwast en de vergade ring omdat men dan informatie uit de eerste hand van andere zijde het beleid kan betrekken. Deken J. Segers uit Terneuzen, de r-k waarnemer, pleitte vooral om de rooms- katholeke lcerk erbij te betrekken. ,De r-k kerk hoort erbij, zij heeft hetzelfde evangelie als de protestantse kerken,' waarop scriba ds H. G. Beneder hem kon verzekeren, dat in ieder geval voor een naiuw overleg zal worden gezorgd. ,Maar deze zaak loopt al enige jaren en indertijd waren we nog niet zover dat aan een gemengde stionting werd ge dacht.' De gereformeerde waarnemer ds L. Berger, Terneuzen, herinnerde er aan dat de hervormd-gereformeerde commis sie die de stichting heeft voorbereid, ongeveer anderhalf jaar niet bijeen is geweest in afwachting van het feit dat de financiën r<»n<l zouden zijn. Over sa menwerking met de r-k kerk zei h'.j: ,We moeten wel sterk voeling houden met de r-k's. die vorder zijn en al een bedrljfsapostolaat hebben Regentencollege Zowel het doel van de stichting als de nota van aanstelling en de Instructie van een aan le trekken industriepredi kant ondervond kritiek. Ds T. A. C. van Drunen meende dat de stichting gezien de statuten een nogal autonoom en au-i toriitair karakter zal hebben, ook ten aanzien van de industriepredikant.' ,Zij hoeft aan niemand verantwoording af te leggen, kan dat niet een bron vanl ergernis worden. Het wordt een regen- lencollege,1 zo meende hij. De instruc tie van de predikant omvat onder an dere de verplichting een aantal zonda gen per jaar in kerkdiensten voor te gaan in zijn werkgebied, het verbod van nevenwerkzaamheden en verplichting tot geheimhouding. ,Een fabriek lean vanwege die geheimhouding al gauw zeggen: die man is voor ons ongevaar lijk,' zo meende ds Van Drunen. Ds B. Baks van Kruiningen meende dat het vooral om aan de predikant doorgegeven vertrouwelijke zaken zou gaan. (ADVERTENTIE) -89"

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 4