Brandbaar gif in Oosterschelde van/iere Rechter verplicht dagbladen tot plaatsing rectificatie Initiatief voor ,bevrijdingsmarkten' dreigt te stranden Zeeuwse horecabeurs en culinaire show geopend 2 BINNENV AARTTANKER LIEP VAST EN LOOSDE LADING Kom de nieuwste Pfaff naaimachine met de „derde hand" bij ons zien! JEUGDBENDE BIJ TOEVAL IN HULST OPGEROLD klassiek of... ALMANAK PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 11 MAART 1970 SCHOTSEN' VAN CYCLO-HEXAAN WEMELDINGE Een grote hoe veelheid van een uiterst brand bare en giftige stof is gisteren (dinsdag) in de Oosterschelde terecht gekomen. Het betreft ongeveer 300 ton cyclo-hexaan, dat van de 1200 ton metende tanker Caspia van de firma Van Ommeren uit Rotterdam over boord werd gepompt nadat het schip bij de noordelijke toegang van de Witte tonne Vlije' (wes telijk voor het eiland Tholen) op een zandbank was geraakt en dreigde te breken. Eenmaal uit de tanker gepompt veran derde het cyclo-hexaan in witte (ADVERTENTIE) De wonderbaarlijkste naaimachine ooit ge- bouwd. Kom een vrijblijvende demonstratie bijwonen bij-V Pfaff Naaimachinehuis W. Rikken N.V. Kortemeestraat 17 Bergen op Zoom Nieuwediepstraat 23 Terneuzen Papegaaistraat 4 Goes B. F. v. Waesberghestraat 16 HULST Nieuwendijk 29 Vlissingen brokken, die aan IJsschotsen deden denken. Deze schotsen dreven eerst met de ebstroom richting Ooster- scheldebrug, later met de vloedstroom in de richting Stavenisse-Gorishoek. Zij dreigden daar aan te spoelen. Dp Cyclo-He.vaan is zeer licht ontvlam baar. Een lucifer is voldoende. De stof is ook zeer giftig. Ze wordt om schreven als een zenuwgif voor vis sen, giftiger dan Benzol, dat in een concentratie van 50 tot 20 gram per Liter voor vis reeds dodelijk is. De stof kan zich ophopen in weekdieren, als oesters en mosselen, wat de smaak ten nadele komt. Vissers wer den dan ook geadviseerd uit de buurt te blijven van het spul. Cyclo-Hex- aan, vervluchtigt bï.ï een 'tempera tuur van 6 graden Celcïus. Dc schipper van de Caspia heeft een deel van zijn lading uit eigen bewe ging over boord gepompt. De rijks politie te water uit Wemeldinge on derzoekt of er wat dat betreft spra ke is van een strafbaar feit. Een ANP-bericbt, als zou de rijks politie zelf tezamen met de beman ning van de Caspia een deel van de lading over boord hebben gepompt, wordt door de rijkspolitie te water te Wemeldinge met klem tegenge sproken. Overigens heeft de Caspia bij de affaire Woningcorporaties verontrust over woningbeleid DEN BOSCH (ANP) De woning corporaties in de provincies Noord-Bra bant en Zeeland, aangesloten bij de Ne derlandse vereniging van woningcorpo raties KTV (Kath Instituut voor Volks huivesting), zijn van mening dat met liet huidige contingenteringsbeleid in de woningwetsector de woningnood niet tot een oplossing kan komen. De corporaties hebben tijdens een vergadering in Den Bosch hun bezorgdheid kenbaar gemaakt in een brief aan het KI V-bestuur. Er moet eerder worden gesproken van een toenemende dan afnemende woning nood, aldus de corporaties. Twintig jaar geleden konden jonggehuwden nog wel eens aan een woning worden geholpen, thans is zulks echter niet meer moge lijk. Vooral de kleinere plaatsen in Bra bant zijn slachtoffers van dit beleid. De corporaties illustreerden de ernst van de situatie in Brabant met een en kel voorbeeld: het stadsgewest Den Bosch heeft thains ruim 7000 Woning zoekenden, dat zijn er ongeveer 2400 meer dan in 1968. geen schade opgelopen. Het sschip, aat dinsdagmorgen omstreeks half acht kwam vast te zitten, kwam even voor half vier met de vloed weer vlot. De tanker was van Rotterdam voortgezet. De scheepvaart is in ver band met de moeilijkheden een tijd omgeleid. Dr Veldkamp in KVP-,statencafé' te Vlissingen VLISSINGEN De oud-minister van sociale zaken, dr G. M. J. Veldkamp, houdt donderdag in het KMT-gebouw te Vlissingen een verkiezingstoespraak voor de KVP. Tot de andere sprekers behoren het kamer- en statenlid drs W. R. V. Dusarduyn en NKV-bestuurder P. Everaarts. Dit .statencafé' opent om acht uur. Eerste paal voor zestig woningen in Dauwendaele MIDDELBURG Op vrijdag 20 maart, 's morgens om half twaalf zal in plan Dauwendaele in Middelburg-Zuid, de eerste paal worden geslagen voor dè bouw van een complex van zestig wo ningen. Deze officiële handeling zal op de bouwplaats aan de Dolfijnstraat wor den verricht door dr mr N. Wiarde, hoofddirecteur van het algemeen bur- gelljk pensioenfonds, opdrachtgeefster van dit project. Deze eengezinswonin gen, die worden gebouwd door de Wal- cherse Bouwunie te Middelburg, zullen naar verwacht eind dit jaar, begin vol gend jaar worden opgeleverd. HULST Bij toeval heeft de rijkspo litie van Hulst een jeugdbende 1 nen oprollen, die al anderhalf jaar actief in de omgeving opereerde en diverse Inbraken en broml'ietsdief- stallcn heeft gepleegd. De rijkspolitie kwam de bende van geveer negen jongens in dc leeftijd van zestien tot twintig jaar, op het spoor, doordat de jongeman A. D. W. uit Huist zondagavond de benen nam, nadat hij door de rijkspolitie op zijn bromfiets was aangehouden, omdat 7, ij n achterlicht liet niet deed. Na een korte sprint kon de jongste wachtmeester van de groep Hulst W. toch nog grijpen. Het gedrag van de jongeman bevreemd de de bemanning" van de patrouille wagen en zij, kreeg achterdocht, om dat bleek dat de bromfiets gestolen was. Door W. nog eens flink aan de tand te voelen sloeg hij tenslot te volledig door en kwam het ver haal er uit, dat hij met een groep jongens verschillende inbraken en diefstallen op zijn kerkstok had. Van de jeugdbende heeft de rijkspoli tie intussen vijf lenapen opgepakt en ingesloten. Volgens adjudant Verolme zullen in de komende da gen nog enkele arrestaties volgen. In cellen binnen het territorium van de groep Hulst zitten momenteel achter slot S. V. D. uit Terhole en A D. W„ J. D. G., W. F., E. B, al len uit Hulst. De jongelui zullen binnenkort aan de officier van ju stitie worden voorgeleid. ADVERTENTIE IIBIUtillIKEfllllllQiaiBjUBIOHIIlBBIillDaRIIEBBiaHDBBHBHflRDDaBflBBUanBIIIlBBBIBIlIlflHlIllBlUBfiAi, iets modieuzer, iets slanker, nieuwe kleuren, met riem. kortom kostuums voor de tussen generatie. volop keus in alle prijzen, oxford vanaf 185,- groninger stijlgroep vanaf 249,= l. DEIfT 86-88 J&itt? MIDDELBURG Ondanks veel sympathie Navolging van Axels voorbeeld blijft uit AXEL Het plan van mevrouw C. J. van Oeveren-Julïus uit Axel om op 5 mei in liet hole land ,be- vrijdingsmarkten' te organiseren, dreigt jammerlijk de mist in te gaan. Het door de plaatselijke vrouwenverenigingen overgeno men initiatief is bijna overal met veel sympathie begroet, maar heeft behalve in Axel zelf tot nu toe nergens tot voor be rei- (liiigsiictiviteiten geleid. De groot ste" tegenvaller is, dat het Neder lands Vrouwencomité in Den Haag, dat begin november van de plannen op de hoogte werd ge steld, pas enkele dagen geleden liet verzoek om medewerking doorspeelde naar de Federatie van Vrouvvelijke Vrijwillige Hulpverle- ning. De .bevrijdingsmarkten' zijn be doeld om geld bijeen te brengen voor categorieën oorlogsslachtof fers. die 25 jaar na de tweede we reldoorlog nog steeds niet voldoen de geholpen zijn. ,11c ben voor me zelf tot de conclusie gekomen dat het niet aangaat op 5 mei alleen maar feest te vieren', zegt me vrouw Van Oeveren. .Daarom had ik gehoopt alle vrouwen van Ne derland te kunnen activeren en stimuleren om zich voor hetzelfde doel in te zetten'. Van de 23 vrouwenorganisaties die in het Nedei-lands Vrouwencomité vertegenwoordigd zijn, reageerden er zes welwillend tegenover het Axelse plan. Eén reactie was ne gatief. Het Vrouwencomité advi seerde aanvankelijk de actie te la ten lopen via het Nationale comité 25 jaar bevrijding. Ook de contac ten daarmee leidden echter niet tot liet gewenste resultaat. ,Het was misschien wel heel naïef van me om te verwachten, dat het Nederlands Vrouwencomité de zaak door kon geven aan de ver enigingen en die weer aan de plaatselijke afdelingen', zegt me vrouw Van Oeveren. Toch heeft ze hoop. dat de tot 5 mei nog reste rende acht weken voldoende zullen zijn om in een groot aantal Neder landse plaatsen bevrijdingsmark- ten voor te bereiden. Het is de be doeling, dat iedere vrouw in Ne derland iets vervaardigt, dat op deze markten lean worden ver kocht. Verder wordt er gedacht aan een speciale tegel en bevrij- dingslcaarten. In Axel zelf wordt het initiatief behalve door de vrouwenverenigin gen ook door het gemeentebestuur, de plaatselijke scholen, de be.jaar- cleninstellingen en de jeugdsoeïe- teiten gesteund. Aan de bevrjj- dingsmarkt, die op 5 mei om 10 uur op het marktplein voor bet gemeentehuis in een aaneenscha keling van kraampjes van start gaat, worden allorlei attracties verbonden in dc vorm van een tombola, een rad van avontuur en een gooi- en smytkraam. De op brengst is bestemd voor de Poolse oorlogsslaohtofers (plaatselijk), de Stichting 1940-1945 (landelijk) en de Unicef (internationaal). OFFICIËLE HANDELING DOOR A. KORSTANJE KORT GEDING TEGEN ,DE STEM' EN VRIJE ZEEUW' Leeuwse Soos Onlangs lazen we eens ergens, dut het bejaardenwerk te Terneuzen ,mooi van de grond komtJ. Een sympathieke benadering: aan vage beeldspraak hebben we niets. Feit is, dat het. in de Terneuzense be jaardensociëteit buitengewoon ge zéllig toegaat. Een regelmatig be zoeker zond ons een kort verslag, een fragment uit een middagje ,hermneringen oohalen' aan de tijd, dat een goede huisvrouw bij het kopen van kaas nog weifelde tussen een stukje van negen en een stukje van elf cent. Dat moet, als v:e de prijsnoterin gen van Icaas nagaan, zo rond 1910 zijn geweest. Vélen hadden het toen weinig breed, maar in dat Terneuzense gezin met dat kaasprobleem van negen en elf cent ging het altijd vrolijk toe. Het werd meestal een stukje van negen cent, zo lezen wij, want. liet was een ouderwets groot gezin, v) aar niet ieder dubbelt je maar ie dere cent er één was. 's Zondags was het een beetje feest, als moeder de kaos aan sneed. JEn dan', zo besluit de brief, /leden die kinderen een wedstrijd. Wie z'n flintertje kaas het verst kon wegblazen'. Terneuzens raadslid in gelijk gesteld MIDDELBURG De presi dent van de arrondissements rechtbank te Middelburg heeft dinsdag de dagbladen ,De Stem' en ,De Vrije Zeeuw' bevolen om op een opvallende plaats een rectificatie op te nemen van een artikel waarin de heer A. van Breda Vriesman, lid van de Terneuzense gemeenteraad voor de WD, werd bestempeld als een .Voorvechter voor vuile in dustrie'. In deze rectificatie zuilen dc dag bladen moeten vermelden, dat in dit: artikel ,in ontoelaatbare tendentieu ze vorm en onjuiste hwoordingen' ïs weergegeven hetgeen de lieer Van Breda Vriesman in de vergadering van de Terneuzense gemeenteraad van 12 december had opgemerkt met betrekking tot industrievestigingen in Terneuzen en omgeving. Voor elke dag, dat de twee dagbla den, na een nog nader te bepalen datum in gebreke zullen blijven om deze rectificatie te plaatsen, is voorts een dwangsom va/n duizend gulden opgelegd. ,De Stem' en ,De Vrije Zeeuw' zijn tenslotte ook ver- oordeefld tot het betalen van de kos ten van het kort geding, dat door de heer Van Breda Vriesman tegen het Terneuzense raadslid, mr F. V/ Adriaamse vorige week dinsdag bij de behandeling van het kort geding, de president van d» rechtbank ver zocht om de dagbladen tot het pu bliceren van een rectificatie van de ze strekking te verplichten en ook van de dwangsom ge- SSjT5 President mr P. van Empel ging In het vonnis evenwel niet in het ver zoek van de raadsman, dat de dag bladen de rectificatie zullen moeten plaatsen zonder commentaar hun nerzijds'. De raadsman van de zijde van de twee kranten, mr L. van Buehern uit Breda, zei gisteren nog niet te kunnen zeggen of tegen dit vonnis in appel zal worden gegaan bij het gerechtshof in Den Haag. Alvorens eventueel daartoe zou worden beslo ten, achtte hij eerst bestudering van het vonnis en overleg met zijn cliën ten noodzakelijk. In de overwegingen, die tot dit be vel tot rectificatie hebben geleid, wordt onder meer gesteld, dat uit de notulen van deze raadsvergadering is gebleken, dat de weergave van hetgeen de heer Van Breda Vries man in deze raadsvergadering op merkte in de pulbliikatle sterk afwijkt van hetgeen door hem in werkelijk heid is gezegd. Voorts wordt opgemerkt, dat men in de notulen tevergeefs naar een uitspraak van de heer Van Breda Vriesman zal zoeken waaruit valt af te leiden, dat het WD-raadslid wel dn dichte bevolkingscentra' zou hebben getoond'. Ook een uitspraak in het bewuste artikel volgens welke de heer Van Breda Vriesman ,de gehele Progil- affaire, waarbij de Amsterdamse publieke opinie de komst van deze fabriek wist tegen te houden', zou hebben afgedaan met de opmerking; ,Dat een stelletje niet-ingewijden daar geen bemoeienis mee moesten hebben', is naar de mening van de rechter niet woordelijk maar ook niet naar de sberekklng in de notu len terug te vinden. Deze zinsnede wordt voorts een .in terpretatie en bepaald een niet wel willende interpretatie van de ge sproken woorden' genoemd. Uit een geluidsband waarop in de ze raadsvergadering gesprokene was vastgelegd en die bij de behande ling van het kort geding werd af gedraaid, heeft de rechtbank ook duidelijk kunnen concluderen, dat de heer Van Breda Vriesman zijn mening ,kalm en beheerst en zonder enige emotie heeft te kennen gege ven' en zijn toon geen .boekdelen' sprak., zoals door de andere pa.rtij was aangevoerd. Geconcludeerd wordt dan ook, dat men in de publikatie geen recht heeft doen wedervaren aan hetgeen werkelijk is gezegd en men aldus niet de' zorgvuldigheid in adht heeft genomen' die in het maatschappelijk verkeer betaamt'. naar aanleiding van een aantal op rnorkingen van de raadsman van de gedagvaarde kranten, wordt voorts onder meer nog opgemerkt, dat niet kan worden gezegd, dat de heer Van Breda Vriesman zijn standpunt enigszins .geëxitremeerd' heeft weer gegeven, nocih dat hij onvoldoende aandacht zou hebben geschonken aan de onder de gegeven omstandighe den vereiste omzichtigheid en preci sie. Met betrekking tot het betoog van mr Van Buohern, dat men als lei der van een politieke fractie met betrekking tot de publiciteit risico heeft te aanvaarden (hij voegde daaraan nog toe, dat naar zijn me ning de dagbladen zich hier wel degelijk aan de' .spelregels' hadden gehouden) wordt gesteld: ,Ook wanneer men met gedaag den (de twee dagbladen - red.) aanvaard, dat de -politieke strijd een eigen stijl en enigen maat staven van (politiek) fatsoen heeft, welke in zekere opzichten ruimer, althans anders kunnen zijn, dan die welke in andere maatschappelijke milieus van gel- ook die stijl en maatstaven n,iet l-n acht genomen en zich buiten spel geplaatst'. De rechter, stelde ook, dat liet .spoedeisende belang' van de behan deling van deze zaak voldoende was aangetoond en dat voorts de heer Van Breda Vriesman geen maan denlang stilzitten' kon "worden ver weten.Hierbij wordt nog opgemerkt, dat door betrokkene is gepoogd om tot een in der minne voor hern ac ceptabele oplossing van het geschil te komen en dat; hij eerst na het mislukken van deze pogingen tot de dagvaarding van ,De Stem' en ,Dc Vrije Zeemv' heeft besloten, Zoals gemeld had de raadsman van de heer Van Breda Vriesman bij do behandeling van het kort geding er op gewezen, dat de naam van zijn cliënt ook voorkwam op de kandi datenlijst voor de komende staten verkiezingen, en dat ook om die re den .spoedeisendheid' in deze zaak was gewenst. In Goes tot en met donderdag GOES Do derde Zeeuwse .Salon Cu linaire' heeft dit jaar 31 deelnemers getrokken. De beste inzendingen zijn sinds dinsdagmiddag to bewonderen op de .Zeeuwse Horecabeurs 1970', die lot en met donderdag wordt gehouden in de schouwburg .Juliana' aan de Bees tenmarkt te Goes. De Salon Culinaire werd dinsdagmid dag geopend door do heer A. Korstan- je, rijksmiddenstandsc.onsulent voor Zeeland. Voordat hij het woord kreeg, heette de voorzitter van do Zeeuwse afdeling van de Nederlandse club voor chefkoks, de heer P. Haak de belang stellenden voor dit culinaire gebeuren welkom. De heer Korstanje wees er op, dat blij kens het groeiende aantal deelnemers de belangstelling voor ,dit echte Zeeuw se evenement', zoals hij de Salon om schreef, steeds toeneemt, Hij schilderde in het kort een vooral voor koks en eetliefhebbers afschuwelijke toekomst, waarin een pil mogelijk de maaltijd gaat vervangen. ,In Amerika komt', zo vertelde bij, .binnenkort een tube met broodpasta op de markt, die het brood moet gaan vervangen'. Aan de andere I kant beschouwen sociologen het uitge breid tafelen als een culturele uiting, stelde de middenstandsconsulent zijn ;ehoor gerust. Deze show bewijst, dat het restaurant bedrijf nog springlevend is', aldus de heer Korstanje. Om dat bedrijf levend te houden pleitte hij voor liet opvoeren van de efficiëntie en vooral voor sa menwerking tussen de Zeeuwse restau rants op het gebied van inkoop. Nadat hij met de woorden .Uw vakmanschap is meesterschap' de show voor geopend had verklaard, maakte de heer Korstan je de winnaars van de culinaire wed strijd bekend. In de seniorenklas ging de ere prijs naar L. Maessen van Brittania, Vlissingen. De eerste prijs was voor P. Haak, Maldögem, Vlissingen: 2: II. Hoymans, Zeelandia, Colijnsplaat. De ereprijs in de showklasse werd eigendom van Th. Wegman, Britta nia, Eerste prijs: W. Klippel Mpn- dragon, Zierikzee. In de juniorenkias kreeg J. Linders van De Ram, Halsteren de ereprijs. Eerste prijs: J. Meulmeester, Mal- degem en tweede: J. Kal jouw, Brit tania. J. Roelse van M.aldègem kreeg de ereprijs voor zijn toeristenscho tel. De eerste prijs was hier voor M. Heymans va,n Zeelandia. Voor de shoivklas en voor de toeristen- schotel werden geijn tweede prijzen uitgereikt. De derde Zeeuwse horecabeurs Is van daag (woensdag) en donderdag nog open van twee uur 's middags tot tien uur 's avonds. Reeds onmiddellijk na de opening dinsdag werden op vele stands goede zaken gedaan. Horecamen- sen uit heel Zeeland en West-Brabant kwamen op deze, als .gezellig' bekend staande beurs in groten getale binnen stromen. Als altijd waren de stands met kost bare keukenapparatuur en indrukwek kende muziekmachines het meest op vallend. Eveneens naar goed gebruik schoolden de meeste beursgangers na verloop van tijd vooral samen in die stands, die diverse dranken onder de aandacht van toekomstige grootafne mers trachtten te brengen. Up de foto: De heer A. Korstanje nadat hij de culinaire show heeft geopend. HIEER WIND Toenemende bewolking niet later in het westen en zuidwesten kans op cnigo sneeuw en-of regen. Overwegend ma tige wind uit zuidelijke richtingen. On geveer dezelfde temperaturen als dins dag. Vooruitzichten voor donderdag en vrij dag- tijdelijk sneeuw of regen en in de naelit minder kond. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland: voor donderdag: aantal uren zon: 0 tot 4: min. temp".: omstreeks normaal; max. temp,: 1 tot 5 graden onder normaalkans op een dro ge periode van minstens '12 uur: 60 pro cent; kans op een geheel droog etmaal: 30 procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: .1 tot 5; min. temp.: omstreeks normaal; max. temp.: 1 tot 5 graden onder normaal; kans op een droge periode van minstens 12 uur: 60 procent; leans op een geheel droog etmaal: 30 procent. ZON EN MAAN 12 maant Zo n op Maan op

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 2