FIOVINCIALE ZEEUWSE COURANT VLIEGTUIGKAPING IN O.-DUITSLAND MISLUKT Sluiting van consulaat in Rhodesië verwacht Vitrite in Middelburg waagt na 75 jaar de sprong over het kanaal Daders beroofden zich van het leven Weer 5 aanklachten in kwestie-My Lai Vandaag in die krant... Gif te water Voorstel Ziekenfonds Koffie duurder Engelsman in roeiboot over oceaan m t K' NA UITLATINGEN MINISTER LUNS Veiligheids slot BIJ NIEUWBOUW STOPPLAATS VOOR HELIKOPTERS Wagons ,in huis' TWEE AANSLAGEN IN MÜNCHEN MISLUKT 213e jaargang no. 60 WAARIN OPGENOMEN DE M ID D ELBU RG SE. VLI SSI NG SE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Woensdag 11 maart 1970 .4 i PC BAARN: Prins Willem-Alexan der droeg zijn eigen koffertje om naar de wintersport, te gaan. Par mantig kwam hij aanwandelen, toen hij net als olie andere klei ne jongetjes in de wereld strui kelde. Prinses Beatrix, prins Claus prins Willem-Alexander en prins Jdhan Friso vertrokken dinsdag avond per koninklijke trein vaar Lech. Recherche hield jeugdbende aan BREDA (GPD) De Bredase recher che heeft een bende van zes jonge in brekers aangehouden, die bekend lieeft in het afgelopen jaar 39 inbraken en diefstallen in Breda tc hebben gepleegd. De totale buit, die gezien de sêliade op verscheidene plaatsen door het zestal werd aangericht, wordt- geschat op n itens 50.000 gulden. Vermoedelijk heeft de bende nog meer inbraken op haar ge weten. Het zestal varieerde in leeftijd van 15 tot 20 jaar. Het totaal van 39 delicten dat de groep, die zonder aangeduide leider werkte, heeft bekend, bestaat uit 24 inbraken en 15 diefstallen. Ingebroken werd in kan toren, scholen, clublokalen, woningen en benzinepompen. De diefstallen werden voornamelijk gepleegd in kleedkamers van sporthallen. De grootste kraak in een woning lever de 7500 gulden aan geld en juwelen op. De totale buit bestond voorts uit siera den, bandrecorders, radio's, type-machi nes en elektrische apparatuur. Het grootste deel werd in het water gegooid en is tot op heden nog niet teruggevon den. In twee scholen richtten de jeugdige de linquenten een grote schade aan met brandblussers en verf. Ook kapitein Medina aangeklaagd EEN brandbare, giftige, stof is dinsdag in de Oostorschelde terechtgekomen, nadat een binnen- vaarttanker op een zand bak dreigde te breken (pag. 2). DE OPPOSITIE in de 2e kamer heeft een initiatiefvoorstel tot wij ziging van de grondwet ingediend om te bewerkstelligen dat de kiesgerechtigde leeftijd op 18 jaar wordt gesteld l pag. 3) EEN 3 jaar geleden ingestelde commissie heef: thans geadvi seerd de verplichte ziekenfonds verzekering af te schaffen en zie kenhuiskosten en specialistenhulp in een volksverzekering onder te brengen. (pag- 6) Binnen- en buitenlands nieuws: pag. 1, 3, 6 en 7. Zeeuws nieuws: pag. 2, 4 en 5. Sport: pag. S en 9. Radio-tv: pag. 10. Financieel nieuws: pag. 13. Dit nummer bevat voorts een modebijlage met de geteken de visie van 'Jac. Prince op de mode, informatie over de mini- en de maximode, over de broekpakken en over kle ding voor de oudere vrouw en voor de heer. Ook voor bruids- en kindermode en di verse modeaccessoires is een plaatsje ingeruimd. Kortom: alles over ,Mode 1970'. Nu in totaal 10 mensen beschuldigd WASHINGTON (RTR) Hel ir heeft een aanklacht ingediend tegen twee officieren, onder wie kapitein Ernest Medina, en tegen drie dienstplichtigen, in verband met de massamoord in My Lai in maart 1968 op Zuidvietnamese burgers. Medina wordt beschuldigd van moord op twee menspn: het verminken en ver moorden van een verdachte en de moord op een tweede persoon, tijdens een on dervraging op 16 maart. De volgende dag zou hij eveneens tijdens een onder vraging iemand met een dodelijk wapen hebben aangevallen. Medina heeft onlangs op een persconfe rentie in het Pentagon verklaard dat hij onschuldig is. Hij was bevelhebber van de C-compagnie van het eerste bataljon van het 20e regiment infanterie van de Americal Division, die het bloedbad in My Lai heeft aangericht. De andere officier, tegen wie een aan klacht is ingediend, is kapitein Eugene Kotouc, een officier van de militaire in lichtingendienst, die toendertijd aan de C-compagnie was verbonden. De overige drie beschuldigden zijn ser geant Kenneth L. Hodges, sergeant Esequiel Torres en soldaat Max D. Hutson. Hodges en Hutson worden beschuldigd van aanranding en po ging tot moord. Hutson wordt daar naast nog aangeklaagd wegens moord. Tegen Torres is eveneens een aan klacht wegens moord en poging tot moord ingediend. met de massamoord in My Lai, waar volgens sommige berichten honderden Zuidvietnamese burgers zijn vermoord. Tijdens het vooronderzoek zal worden vastgesteld of de vijf mannen, tegen wie nu een aanklacht is ingediend, voor de krijgsraad zullen verschijnen. De eer ste beklaagde in de kwestie-My Lai, 'luitenant WilHiam Calley, wacht op een beslissing van de rechtbank, die na het horen van de bezwaren van de verdedi ging moet beslissen of er een proces te gen hem zal worden gevoerd. BERLIJN (AP) Twee passar giers hebben dinsdag vergeefs ge tracht een Oostduits passagiers vliegtuig te kapen. Toen het toe stel landde pleegden zij zelfmoord, aldus het Oostduitse persbureau ADN. Volgens ADN voerde liet vliegtuig, van de Oostduitse maatschappij Interflug, een lijnvtuoht van Oost-Berlijn naar Leipzig uit, 1:oen ,twee bandieten onder wapenbedreiging trachtten de beman ning tot koersverandering te dwingen.' Dankzij de juiste toepassing van de vei ligheidsmaatregelen door de bemanning, mislukte het komplot. De bandieten, die de vluchtveiligheid en de passagiers in buitengewoon gevaar hadden gebracht door hun laakbare overval, pleegden tij dens de landingsmanoeuvre zelfmoord, om hlun gerechte straf te ontlopen. Door het verstandig optreden van de beman ning, landde het vliegtuig veilig en lie pen de passagiers geen letsel op, aldus ADN. Het Oostduitse persbureau maak te niet duidelijk omtrent de identiteit van de kapers, of zij in het vliegtuig geschoten hadden, waarheen zij wilden en hoeveel mensen aan boord waren. Vijf maanden geleden dwongen twee Oostduitsers een Pools verkeersvlieg tuig met 72 inzittenden op een vlucht van Warscnau naar Oost-Berlijn tot landen in het westelijk stadsdeel. Daar werden zij door een Frans ge rechtshof tot twee jaar gevangenis straf veroordeeld. Volgens functionarissen op het Oost- berlijnse vliegveld werd de poging tot kaping van het vliegtuig uitgevoerd door een jong echtpaar. Volgens deze functionarissen probeerden de man en de vrouw bieden ongeveer 20 jaar ond kort na het vertrek van bleek afgesloten en kon niet worden geforceerd. Toen de piloot gewaar werd wat er gebenrde, had hij het toestel teruggevlogen naar Oost-Berlijn. Bij de landing schoot het echtpaar zichzelf dood. Waar ze liet vliegtuig heen wil den brengen weet men niet. AMSTERDAM (ANP) Met ingang van vandaag zullen de prijzen van ge brande koffie, afhankelijk van de soort met 10-14 cents per pakje van 250 gram worden verhoogd en de prijs v poederkoffie in het algemeen met •ents per 50 gram. De stijging v de prijzen op de wereldkoffieniarkt maakte deze prijsverhoging noodzake lijk. LONDEN (AFP) Een Britse ondernemer van 51 jaar, Sidney Genders, is dinsdag gezond en wel in Antigua, een klein Caraibisch eiland, aangekomen, na de Atlan tische Oceaan te zijn overgeroeid. Dit meldde het blad .Evening News'. Dit is de eerste keer, dat iemand de Atlantische Oceaan is overge stoken in een roeiboot in de rich ting Europa-Amerika. In 1966 roeiden twee Britse offi cieren en vervolgens in 1969 John Fairfax de Atlantische Oceaan over in de richting Amerika- Europa. Sidney Genders, oud-koopvaardij- officier, is in september 1969 uit Engeland vertrokken. Drie maan den later arriveerde hij op de Ca- narische eilanden. Hij waagde de grote sprong met Kerstmis en 74 dagen later is hij in Antigua aan gekomen. Hij vergenoegde zich met te zeggen, dat hij slaap had en ging slapen. UITGEVER DER SPIEGEL NEEMT BESCHULDIGING TEGEN STRAUSS TERUG HAMBURG (DPA) De uitgever van het Westduitse tijdschrift ,Der Spiegel' Rudolf Augstein, heeft zijn beschuldi ging van corruptie aan liet adres van CSU-voorzitter Franz -Josef Strauss herroepen. :en brief aan Strauss nam Augstein beweringen terug die hij in 1964 in zijn blad over de toenmalige minister had gedaan. Hij voldeed daarmee na langdurig verzet, waarbij hij grote dwangsommen trotseerde, aan een ge rechtelijk bevel. AJugstein wees er in zijn brief op dat hij tot deze stap pas bewogen was door dc mededelingen van het constitutionele hof in Karlsruhe, dat het intrekken van de beschuldiging niet noodzakelijkerwijs betekende dat hij tot een andere overtuiging was ge komen. Moskouse joden contra Kremlin inzake zionisme MOSKOU (RTR) 39 Moskouse jo den, voor het merendeel artsen, inge nieurs en andere intellectuelen, hebben een verklaring uitgegeven waarin zij zeggen de officiële, tegen Israël gerich te campagne van de Sowjet-Unie te be treuren en vast van plan te blijven naar Israël te emigreren. De verklaring ls..een reactie op die van 52 vooraanstaande Russische joden, af gelegd op een door de regering geor- -aniseerde persconferentie in Moskou, leze 52 joden betuigden toen hun trouw aan de Sowjet-Uhie en vergeleken het huidige Israel met het Duitsland onder Hitler. De verklaring van de 39 joden was vergezeld van een open brief aan de chef van de Russische regerim voorlichtingsdienst. Zamjatin, die persconferentie van die vorige week leid de. Hierin wordt hem gevraagd een persconferentie te beleggen, waarop de 39 dan hun visie kunnen geven. De 39 zeggen in hun verklaring dat zij het niet eens zijn niet de deelnemers aan de persconferentie. Zij menen dat hun opvatting door vele andere joden in de Sowjet-Unie gedeeld wordt, hoewel zij toegeven dat er onder deze joden een grote groep is die niet openlijk voor haar mening durft uit te komen. VILLE F RANCHES UR-SA ONE Ongeveer 300 vrachtwagens blok keren hier de autoweg naar Lyon. Onderdeel van een grote protest actie tegen een verbod van de overheid om gedurende de nacht met zware voertuigen door de stad Villefranche te rijden. In totaal hebben ongeveer 5.000 vrachtwa genchauffeurs deelgenomen aan de blokkades van alle wegen naar en uit Villefranche-sur-Saöne. Pakistan wil hippies kwijt DEN HAAG (GPD) De regering van Pakistan heeft het Nederlandse nisterie van buitenland.se zaken laten weten strengere toelatingsbepalingen te zullen hanteren voor lieden, ,die alge meen als hippies en beatniks worden aangemerkt'. De Pakistaanse autoriteiten beklagen zich erover dat deze zwervende jon geren zich nogal eens schuldig maken aan diefstal en bedelen, terwijl vrouwe lijke hippies ,op minder eerbare wijze' in hum levensonderhoud voorzien. Voortaan moeten de jongeren, die Pa kistan wilLen binnenkomen en die niet kunnen aantonen dat zij over voldoe- de middelen beschikken om hun ver blijf in het land te bekostigen, een schriftelijke verklaring van familiele den of vrienden tonen, waaruit blijkt dat zij zich garant stellen voor de fi nanciële verplichtingen van de rezager. zegd. dat de regering slech!» zal aftreden indien zij in con flict met de kamer komt. Een verklaring, die kennelijk heeft te maken met de hier en daar geuite veronderstelling, dat dit kabinet eigenlijk zou moeten heengaan a'.s uit de statenverkiezingen vari woensdag aanstaande zou blijken, dat er een poli tieke aardverschuiving is ontstaan. In dat geval zo menen sommigen zou het kabinet tot vervroegde verkiezingen dienen te besluiten, een gedachte waar mee onder meer mr Geertsema van de VVD heeft gespeeld. De minister-presi dent echter zegt ,nee' tegen dit soort speculaties en trouwens hij niet alleen. Mr Barend Biesheuvel van de AR heeft namelijk een soortgelijke verklaring af gelegd: ,Wij wensen geen vervroegde erkiezingen', zei hij. 'an men deze verklaringen zien als een soort veiligheidsslot voor het huidige' kabinet? Kan men er rekening mee houden dat de kamerverkiezingen op de .gewone' tijd en niet vervroegd zui len worden gehouden? We geloven dat daartoe de intentie van de regering niet voldoende is. Bovendien kan een conflict met de kamer glorieus worden gewonnen door een regering en noch thans een ka binetscrisis tot gevolg hebben. Het klas sieke geval van de naoorlogse jaren i3 in dit opzicht de kabinetscrisis van 1951: de regering won het Nieuw-Guinea- debat, maar moest niettemin heengaan omdat de WD tegen dit beleid had ge stemd. De WD-minister Stikker zag zich namelijk genoopt af te treden, waarmee tevens de basis aan het kabinet als geheel was ontvallen. Ook nu is een conflictsituatie denkbaar, waarbij het kabinet-De Jong eliswaar als overwinnaar uit de strijd komt, maar toch moet aftreden door de houding van één regeringsfractie: de coalitie ligt dan uit elkaar. In het re cente verleden is een dergelijke situatie al bijna eens voorgekomen, met name door de houding van de AR-fractie. Men mag echter aannemen dat er van die kant geen schoten meer voor de boeg zullen worden gelost: mr Biesheuvel wil immers geen vervroegde verkiezingen. Zullen die schoten nu van de WD ko men? We geloven niet dat dergelijke schoten verstandig zouden zijn. Nog altijd niet is het politieke beste! van Neder land in een nieuwe fase aangeland. De vernieuwing, waarvan sommigen meen den dat zij niet lang op zich zou laten wachten, is nog steeds niet tot stand ge komen, al zijn er wel tekenen, die wijzen erschuivingen binnen de partijen zelf. Er is echter tijd nodig voordat al lerlei interne verschuivingen tot nieuwe politieke structuren leiden. Men kan dat proces wel willen verhaasten, msar dat lukt toch niet, het gaat gewoon niet vlugger: de politieke achterban laat zich eenvoudig niet op bevel op sleeptouw ne men door voormannen van welke partij dan ook, hoe scherpzinnig ze ook mogen zijn. Daarom vooral zou het onjuist zijn wanneer bepaalde partijvoorgangers de statenverkiezingen zouden willen gebrui ken als motief voor vervroegde kamer verkiezingen. Als men al nationale bete kenis aan de 3tembusuitslag van volgen de week woensdag wil toekennen, kan men die beter als een soort .tussenstand' beschouwen. Een tussenstand die in dien met voorzichtigheid gehanteerd wellicht bepaalde indicaties k&n inhou den over de koers, die de partijen in de directe toekomst moeten uitzetten. ft Aki lijn DEN HAAG. SALISBURY (GPD, AFP, ANP) Politieke en ambtelijke kringen in Den Haag houden er rekening mee, dat minister Luns, die op liet ogenblik in New York verblijft, op korte termijn de beslissing bekend zal maken dat het Nederlandse consulaat in Rhodesië wordt gesloten. De minister gaf tijdens een redevoering maandag in New Y'ork indicaties in die richting. De waarnemend consul-generaal van Nederland in Salis bury, H. J. Tadema Wielandt, heeft tegenover het Franse persbureau AFP verklaard dat de consulaire werkzaamhe- goed aan gedaan duidelijk te maken dat voor hem de statenverkiezingen welke uitslag ze ook mogen hebben geen reden zullen zijn om de rit vroeg tijdig te beëindigen. De regeringspartijen zullen er wijs aan doen een soortgelijk veiligheidsslot aan dit kabinet te beves tigen: niet alleen de politieke partijen hebben de tijd tot de kamerverkiezingen van volgend jaar hard nodig om voor zichzelf tot klaarheid te komen, ook de achterban heeft tijd tot bezinning nodig na de statenverkiezingen. Conflictsitua ties, een kabinetscrisis en vervroegde verkiezingen zouden bovendien op het merendeel van de kiezers een slechte in druk maken. Daarom is het-maar beter dat het kabinet-De Jong de rit afmaakt. Na vier jaar kan dan ook blijken in hoe- Ook West-Duitsland zal volgens welingelichte kringen in I verre de huidige regeringspartijen het Bonn het voorbeeld van de VS en Italië volgen en zijn beleid van dit kabinet tot inzet van de consulaat in Rhodesië sluiten. verkiezingen willen maken. den in wat thans de republiek Rhodesië is zullen worden voortgezet tot op het moment dat nauwkeurige instructies zijn ontvangen met betrekking tot de sluiting. Deze situatie zou tot het midden van de week kunnen duren en het is mogelijk dat wij in feite eerst over enkele weken zullen vertrekken, aldus de heer Tadema Wielandt. EXPEDITIE EN OPSLAG NAAR INDUSTRIETERREIN MIDDELBURG De NV Vi- trite-fabriek te Middelburg gaat de stap over het kanaal door Walcheren wagen. Langer dan 75 jaar zetelde het bedrijf aan de stadskant van het kanaal. Maar ruimtegebrek heeft nu ge leid tot overplaatsing van de ex peditie naar het grootindustrie- terrein, waar straks voorlopig- ongeveer twintig man aan het werk zal kunnen. De nieuw bouw vindt plaats op een stuk grond ter grootte van 4.8 hec tare. Het terrein is gelegen tus sen de fabriek van Hercules en de Nieuwlandseweg. De Vitrite heeft een even groot terrein in optie. De nieuwbouw vergt een investering van tweeeneenhalf miljoen gulden. In de nazomer van dit jaar zal het nieuwe VI- trite-bedrijfsgebouw in gebruik worden genomen. Het is niet alleen dc groei van de produktie, die noodzaaute tot liet uitzien naar andere ruimte om het bedrijf verder uit te bouwen. Naar directeur ir G. Kranen liet weten, zijn er ook andere redenen die de uit voering van nieuwbouwplaunen noodzakelijk maakten. Tot nu toe luid men te maken met twee soor ten klanten: dal waren de afnemers binnen het concern en niet-Pliilips afnemers. De verbruikers die niet tot het con cern behoren, doen hun bestellingen rechtstreeks bij de Vitrite. En die worden ook rechtstreeks beleverd. Dat betekent verzending naar der tig landen in de wereld. Het andere belangrijke deel van het produklen- palokeL is bestemd voor de verbrui kers binnen het concern. Tot op dit moment wordt alles wat het Philips- concern afneemt als bulkgoed naar Eindhoven gestuurd, waar het ver der wordt gedistribueerd. Dit gaat nu in de toekomst veranderen. De Vitrite krijgt zelf eén distribuerende functie ten aanzein van de concern- verbruikers. En dat maakt het noodzakelijk dat er een royaal opgezette veem ruimte komt, waar een aanzien lijk grotere voorraad gereed pro- dulct dan tot op heden het geval is, kan worden opgeslagen. Ook is het nodig dat de expeditierulm- te wordt vergroot, zodat de zen dingen op een efficiënte wijze kunnen worden gereed gemaakt. En daarnaast moeten er goede aan- en afvoermogelijkheden ko men. Aan dit alles is gedacht bij de vorm- (Zie slot pag. 11 kol. 3 geving van de nieuwbouw op het grootindustrieterrein. Er komen ha vens voor auto's, die de produkten welke in het complex aan de Majs- baai worden gefabriceerd, aanvoeren. Na het verzendklaar maken worden de produkten naar de afnemers ver zonden. Dat gebeurt per auto maar ook per trein. Een railverbinding maakt het mogelijk dat wagons tot binnenshuis kunnen worden gereden. De produkten die niet direct afge voerd worden, kunnen tijdelijk wor den opgeslagen in een grote met daglichtkoepels voorziene hal. Het terrein aan de andere kant van het kanaal zal door een verdere produk- tie-expansie verder bezet kunnen worden. Alleen die onderdelen die op zichzelf een afgerond produktie- bestanddeel vormen en geen al te grote binding hebben met het be staande bedrijf, zullen daarvoor in MÜNCHEN (DPA-RTR) De politie van München zoekt naar de man, die zondagavond in de garage onder cu flatgebouw twee geopende benzine blik ken met elk 20 liter benzine heeft ach tergelaten. Volgens de politie is het vrij wel zeker dat de man brand heeft wil len stichten in het gebouw, waarin meer dan 100 gezinnen wonen. Onder hen zijn vijf joodse huurders. De politie sluit niet uit dat er verband bestaat met de aanslag op het joodse bejaardentehuis, waarbij drie weken ge leden zeven mensen om het leven kwa men. Er zijn echter nog geen duide lijke aanwijzingen in de' richting van een samenhang tussen beide aanslagen. In de garage onder de flat zijn benzi- neblikken van het Duitse leger uit de tweede wereldoorlog aangetroffen, in het bejaardentehuis werd na de brand een benzineblik met het merk ,Arai' ge vonden. In het gebouw van de rechtbank van München zijn dinsdag twee brandbom men ontdekt. De brandstof to de in pakpapier gewikkelde pakjes stond in verbinding niet een uurwerk en met bat terijen. Toen de huisbewaarder van het gebouw de pakjes in nissen ontdekte stond het uurwerk stil. De politie heeft nog geen vermoedens omtrent de iden titeit van de dader.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 1