BONN DOET DDR NIEUW VOORSTEL Juwelenroof in Amsterdam: buit zeker 5 ton Namen gs-kandidaten van 5 partijen Contacten over vrede in Laos Contrarevolutie dreigt in Londense mini-republiek Alarminstallatie snel afgezet Vandaag in de krant... gesprek buiten Oost-Berlijn Ontoereikende Consulaat VS in Rhodesië dicht gronden Nog geen meningen over verdeling van portefeuilles 213e Jaargang - no. 59 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WAARIN OPGENOMEN DE MI D D E LB U RG SE. VLI SS IN G S E. GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 10 maart 1970 VOORSTEL PATHET LAO VIENTIANE, HONGKONG (AP, UXR) in Amerikaanse diplo matieke kringen in Vientiane is vernomen dat de communistische Pathet Lao voor de eerste maal een plan heeft ingediend ter op lossing van de oorlog in Laos. Een blijvend staakt-het-vuren vormt on derdeel van het voorstel. Voorts wil de Pathet Lao een raadgevende politieke commissie oprichten waarin vertegen woordigers van alle landelijke politie ke partijen zittihg hebben, een tijdelij ke coalitieregering vormen, een gedemi litariseerde zone scheppen, waarin die commissie en die tijdelijke regering zit ting zullen hebben, en stelt de Pathet Lao voor dat elke politieke partij af ziet van het nemen van represailles ten aanzien van personen die politiek Diet andere partijen hebben gecollabo reerd. In Amerikaanse kringen te Vientiane wordt een en ander als ,zeer interessant' beschouwd omdat men er .alleszins voor s dat de bevolkig van Laos zelf de ei gen problemen oplost? Reactie De koninklijke regering van Laos heeft bekendgemaakt dat zij voornemens is met de oommuni-isohe Pathet Lao op diplomatiek niveau van gedachten to gaan wisselen over een nieuw voorstel ter beëindiging van de oorlog in Laos. Dit is de officiële reactie op het voor stel van de Pathet Lao over het staken der vijandelijkheden. Een medewerker van de premier Laos, prins Soevanna Phoema, heeft meegedeeld dat zijn regering het voor stel van de Pathet Lao had ontvangen van prins Soevanna Phong, halfbroer van de premier en de leider van de Pa thet Lao. In de mededeling stond dat de Pathet Lao een meer gedetailleerd be richt zal sturen dat, naar men in rege ringskringen te Vientiane aanneemt, het nieuwe voorstel van de communisten tot in bijzonderheden zal omschrijven. De premier van Laos heeft daarop de Pathet Lao, die in Vientiane vertegen woordigd is, laten weten ,dat hij het tweede bericht volgaarne zal ontvangen.' I N-Vietnam De Noord Vietnamese regering heeft maandag een beroep gedaan op de VS, het bombarderen van Laotia-ans gebied geheel en onvoorw-aaadelijk te staken. Dit meldde het Noordvletna- mese persbureau- In een verklaring over de kwestae-Laos zegt de Noordvietnamese regering, dat zij volkomen achter de verklaring van 6 maart van het communistisch georiën teerde Laotiaanse patriottische front staat, dat een plan van vijf punten voor een politieke regeling inihoudit. De Noord vietnamese regering eist, dat de VS zich strikt houdt aan de Geneefse over eenkomsten van 1962 inzake Laos, huD .interventie en agressie in Laos' staken en het gebied van Laos niet meer ge bruiken in verband met ,hun agressie ve oorlog in Vietnam.' Noord-Vietnam wenst, dat de VS de Lao- tiaanse partijen in staat stelt hiun in terne aangelegenheden zelf op te los sen. ,Als de VS en het bewind in Vien tiane de oorlog in Laos blijven uitbrei den, zullen zij de volledige verantwoor delijkheid voor alle gevolgen die uit hun oorlogsdaden voortvloeien, moeten dragen.' .TWEE GEWONDEN NA STEEKPARTIJ IN PENSION DEN HAAG (GPD) Onder invloed van sterke drank heeft een 47-jarige loswerkman zaterdagnacht in een loge ment aan het Groenewegje de loge- nientshoudster niet. een dolkmes in de borst gestoken en heeft een van de gas ten een gevaarlijke wond in het zitvlak toegebracht. Een herdershond, die zijn bazin wilde beschermen, kreeg een steek in het hart en viel doood neer. De loswerkman is ingesloten, verdacht van poging tot dood BONN Bondskanselier Brandt is bereid de Oostduitse premier Stoph ook in een andere plaats dan Oost-Berlijn te ontmoeten. Hij heeft hiertoe besloten, zo werd gisteravond in Bonn bekendgemaakt, toen vast stond dat de Oostduitse regering er niét mee zou instem men dat West-Berlijn in zijn reisroute werd opgenomen. Vrouwelijke inwoners in de oppositie LONDEN (AEP) Nog geen SA minderheid vertegenwoordigt, zijn uur nadat een onafhankelijke re publiek was uitgeroepen op het Honden eiland, een schier eiland in de Theems, (onulat de bewoners vonden dat het bestuur van Groot Londen, waaronder zij val len, onvoldoende hun belangen be- .hartigt) werd de regering van president1 Ted Johns maandag al bedreigd door een contrarevolutie. Vooral de vrouwelijke inwonersq willen het. eiland weer onder Brit se heerschappij brengen. Mevrouw Edith Squires legde uit ,Zij hebben geen enkel mandaat om dit te doen, en wij erkennen Ted Johns niet meer als presi dent. Het is waar dat wij niet goed zijn behandeld door het Lon dense gemeentebestuur, maar nu maken wij ons belachelijk1. Om de revolte in de kiem. te smoren heef te het regerende drie manschap de ondernemendste el- landbewoonster, mevrouw Ray Paget, op pad gestuurd om. de verontrusten te bepraten. Maar mevrouw Paget, die is getrouwd met een van de twee premiers, naast president Johns, heeft niet kunnen verhinderen dat. de oppo santen een petitie hebben opge steld waarin teruggave aan En geland wordt gevraagd. President Johns houdt, ondanks de golf van ontevredenheid, die hij, naar hij zegt, al vxerivacht- te en die vólgens hem slechts een minderheid vertegenwoordigt, zijn blik op de toekomst gericht. Vertrouwende op zijn ervaring als lid van de gemeenteraad van Tower Hamlets, waaronder het Honde-n-eielomd ressorteerde, be reidt hij dringende hervormingen voor, zoals verbetering van. het onderwijsstelsel, en het vervoer en een verlaging van de huren. Later zuMen paspoorten voor de bewoners noorden gedrukt.. Daar de staat ook een eigen betaalmid del moet hebben, denkt Johns er over het pond sterling te vervan gen door de bonnen die men in bepaalde pakjes sigaretten aan treft. Het zijn cadeaubonnen, die recht geven op een draagbare transistorradio, als men er eni ge duizenden van heeft verza meld. Hierdoor zal zijn bewind in ieder geval de rokers op zijn hand krijgen. AMSTERDAM (GPD) Voor een gigantisch bedrag aan horloges, goud, briljanten en andere juwelen en sieraden is zondagnacht ge roofd uit de winkel van juwelier Siebel aan de Kalverstraat in het centrum van Amsterdam. Volgens een voorlopige schatting beloopt de waarde van de buit zeker een half miljoen gulden. De rovers zijn uiterst koelbloedig opge treden. Toen zij in de winkel doordron gen sloeg het alarmsysteem aan. In liet geheel niet, geïntimideerd hebben ze de installatie blikbaar onmiddellijk kunnen afzetten. Getuigen hebben gisteravond gezegd, dat zij in de nacht het alarm systeem van Siebel wel even hebben gehoord. Een van de omwonenden was al halverwege zijn bed en de telefoon, toen de installatie stokte. De man was toen naar zjjn hed teruggegaan. Ongehinderd hebben de rovers vervol gens de winkel leeg kunnen halen. Stal lages, vitrines en andere uitstalkasten leegden ze im hun koffers en zakken. Een kluis lieten ze ongemoeid, maar ze namen toch al zeker driekwart van de voorraad van het bedrijf mee. De dieven bereikten de winkel via een belendend pand aan de Taksteeg, op de Badhotel ER IS bij de gemeente Domburg een nieuw plan ingediend ter ver vanging van het Badhotel (pag. 2) AR-D'66 DE ARP zal in geen geval een stembusakkoord aangaan met De mocraten '66' (pag. 3). Vonnis ASVA-voorzitter Jolian Midden dorp is door de Amsterdamse po litierechter tot. A weken gevange nisstraf veroordeeld voor zijn aan deel in de bezetting van het Maag denhuis (pag. 3). Vuile lucht HET wetsontwerp i>izake de luchtverontreiniging zal spoedig de Ze kamer bereiken (pag. 7). Binnen- en buitenlands nieuws: pag. 1, 3 en 7. Zeeuws nieuws: pag. 2, 4, 5. Sport: pag. 9. Radio-tv: pag. 11. Financieel nieuws: pag. 13. hoek waarvan de juwelierszaak ligt. Het pand wordt verbouwd en is d door heel gemakkelijk toegankelijk. Via het dak stapten de rovers over op het filiaal van Siebel. In de 's nachts .uitgestorven' Kalver straat ook door de smalle, donkere Taksteeg komt 's nachts praktisch ge sproken niemand is door niemand opgemerkt dat de winkel van Siebel werd leeggestolen Pas toen personeel aan de zaak kwam, werd de kapitale diefstal ontdekt. 27 ste Het was de zevenentwintigste keer dat in het filiaal aan de Kalver straat werd ingebroken. Telkens is f Zie slot pag. 7 kol. 6) Brandt heeft de Oostduitsers hiervan op; de hoogte gesteld in een brief, die gis-! teren tijdens het vierde .technische voorj -gesprek' door de Westduitse onderhan delaar Ulrich Sahm aan zijn gespreks partner werd overhandigd. De kanse lier schrijft in die brief voorts onder meer: ,de tegenstelling schijnt het tot stand komen van de gewenste gedaeh- tenwisseling in gevaar te brengen.' Hij acht het gesprek met Stoph echter ,niet slechts nuttig, maar ook noodzakelijk.' den, zoals hij zelf zaterdag verklaar de. Brandt heeft met het publiceren Niet eens niet de kans krijgen hem als de pro vocerende tegenspeler aan de kaak te stellen. Donderdagochtend kan ,ministerial-di- rektor' Sahm voor de vijfde keer naar Oost-Berlijn reizen voor een gesprek dat door de ontwikkelingen van ae laat ste dagen ingrijpend van karakter is veranderd, omdat beide partijen plotse ling belang hebben bij publikatie van de standpunten. WASHINGTON (AP) Het Ameri kaanse consulaat in de Rhodesische hoofdstad Salisbury wordt, op 17 maart gesloten, aldus het ministeri van bui tenlandse zaken. Op 2 maart heeft het blanke minder heidsbewind van premier lam Smiith met Engeland gebroken door eenzijdig de republiek Rhodes i uit te roepen. De grondwet van deze republiek vormt vol gens het State Department ,een abso lute en formele breuk met het Verenigd Koninkrijk'. De Britse minister van buitenlandse za ken Michael Stewart heeft vorige week formeel om sluiting van het Amerikaan se consulaat verzocht. ONTSLAG BURGEMEESTER VAN ALKMAAR DEN HAAG (ANP) Bij koninklijk besluit is met ingang van 6 maart 1970 aan mr. dr. H. J. Wytenia op zijn ver zoek eervol ontslag verleend als burge meester van Alkmaar, met dank voor de goede en langdurige diensten als burgemeester bewezen. Burgemeester Wytama is enige weken geleden in het nieuws gekomen, door dat hij z-iclh op verzoek van enige bur gers op een politiebureau in Alkmaar meldde, omdat hij onder invloed auto zou hebben gereden. Hij is toen met ziekteverlof gegaam. Van de officier van justitie bij cle rechtbank te Alk maar vernamen wij, dat mr. dr. Wyte- ma voor het rijden onder invloed zal worden vervolgd. De inhoud van de brief werd pas gis teravond laait bekend gemaakt. Na de besprekingen van Sahm in Oost-Berlijn hadden de in West-Berlijn wachtende journalisten eerder op de dag opnieuw te horen gekregen dat beide partijen het over datum en programma van het topgesprek niet eens waren geworden. Ook nu waa de Westduitse onderhande laar zeer zwijgzaam, overeenkomstig de Oostduitse wens om het besprokene ge heim te houden tot het uiteindelijke re sultaat is bereikt. Onverwacht werd echter de geheimhou ding gisteravond verbroken met een of ficiële verklaring van de Oostduitse re gering, die door het persbureau ADN werd gepubliceerd. Hierin wordt gezegd dat de regering der DDR het bezoek van Brandt aan West-Berlijn, op de heen- of de terugreis uit Oost-Berlijn. niet zal aanvaarden. De ontmoeting tui Brandt en Stoph kan, wat haar betreft, op elk moment plaats hebben, maar een daaTaan gekoppeld verblijf in West- Berlijn ,is een provocatie waarop de re gering niet kan en wil ingaan.' De po ging ,om door het ontwerpen van het vraagstuk West-Berlijn conflictstof te leveren' wijst de regering van de hand, aldus de verklaring. ,West-Beriijn be hoort niet tot het thema van bespre kingen over het aanknopen van gelijk gerechtigde betrekkingen tussen de DR en de bondsrepubliek.' Niet kleingeestig' De verklaring bleek eerder op de dat. door de Oostduitse onderhandelaar Schüssler aan de Westduitse dele gatie m Oost-Berlijn te zijn voorge lezen. Het publiceren ervan was voor de regering in Bonn reden om onmid dellijk te laten weten dat kanselier Brandt niet .kleingeestig' wil optre- Meer sneeuwbuien (Van onze weerkundige medewerker) GPD Vorst en sneeuw zijn op zichzelf, zeker in de eerste hellt van maart, geen bijzonderheid. Wel de lengte van de winter, clie in de noordelijke provincies al de 90 vorstdagen nadert. Ons land ligt in een groot lage drukgebied vol met buien en in de bovenlucht zeer lage temperatu ren. Op ruim 5 km hoogte wordt 40 graden vorst gemeten. Vooral boven zee ontstaan nog steeds bui en, waarvan de meesten met sneeuw. In het binenland is de af koeling 's nachts nog zo groot, dat het plaatselijk meer dan 5 graden vriest. Uit geen enkele hoek is op korte termijn lentelucht te verwachten, daar bijna geheel Europa te lage temperaturen heeft. De kans op regen en wind gaat nu wat groter worden, waarbij het vooral 's nachts wat minder koud wordt, maar de temperatuur in zijn ge heel blijft deze week aan de lage kant. IATA VRAAGT MAATREGELEN TEGEN LUCHT- PIRATERIJ GENÈVE (AFP) Het bestuur van de internationale vereniging voor het ver voer door de lucht (IATA) in Genève bij een, heeft maandag een program aan genomen om de veiligheid in de lucht te waarborgen. In dit program, dat ge richt is aan de. regeringen van een groot aantal landen, de luchtvaartmaatschap pijen en de directies van de vliegvelden, wordt aangedrongen op: uitwerking van internationale rechts regels, op grond waarvan luehtpirate- rij een misdaad in volkenrechtelijke zin wordt, en: het geven van zeer zware straffen aan hen die in vliegtuigen ontplofbaar materiaal plaatsen met de bedoeling schade aan het toestel, de bemanning, de passagiers, de vracht of de post toe te brengen. Het bestuur van de IATA wil voorts dat de uitlevering van vliegtuigkapers ge waarborgd wordt, dat elke regering een coördinator benoemt voor de veiligheid in de lucht die rechtstreeks verantwoor delijk is tegenover de betrokken minister, en dat de directies van de vliegvelden ervoor zorgen dat passagiers, bagage, post en vracht kunnen worden onder zocht, waarbij gebruik moet worden ge maakt van drukkamers, röntgenstralen en elektronische opsporingsapparatuur. Voorts zouden de luchtvaartmaatschap pijen hun veiligheidsvoorschriften moe ten gelijkschakelen en elkaar zoveel mo gelijk gegevens over de veiligheid moe ten verstreken. tv L-J vorige week in Goes ver klaard, dat zij A. J. Kaland van de CHU afwijzen als gede puteerde voor de komende vier iaren en zij hebben er aan toe gevoegd niet gelukkig te zijn met de PvdA-kandidaten voor het colle ge, namelijk M. J. van Poelje en C. Hoek. Uiteraard is het een goed recht van de '66ers tot deze conclusie te komen, maar voor de buitenwereld heeft het dan ■el zin om de overwegingen te toetsen, waarop deze conclusie is gebaseerd, vooral nu het gaat om een ambitieuze partij, die voor het eerst aan de provin ciale statenverkiezing meedoet. Kaland is niet acceptabel, zo heeft in Goes H. Kapenga de Zeeuwse be volking voorgehouden, want hij is ,veel te weinig voorstander van openheid'. En lijstaanvoerder Roodenburg sprak over een .onzindelijke zaak: Kaland is als ge deputeerde lid van commissies voor mï- lieu-hygiëne'. En dat was het dan voor zover het Kaland aangaat. Bij het lezen van deze argumentatie komt men toch wel onder de indruk van het staatsman schap, dat in de Zeeuwse D '66 op dit stuk van zaken wordt gedemonstreerd. Is Kaland een tegenstander van open heid Als we uit eigen ervaring moeten putten we hebben vrijwel alle staten- zittingen meegemaakt, waar Kaland als gedeputeerde optrad dan valt dat nogal mee. En er zijn dit opzicht enke le opvallende affaires geweest. We denken in dit verband aan de kwestie met de Wa terleidingmaatschappij Zeeuwsch-Vlaan deren: toen deze zaak in de staten aan de orde kwam, heeft deze gedeputeerde geen moment geaarzeld om opening van zaken te geven. De affaire is zo langza merhand al weer vergeten, maar het heeft toch wel zin er aan te herinneren dat deze miljoenenzaak de rijksover heid zit er met zo'n zestig miljoen gul den in niet alleen zonder schroom is aangepakt, maar ook uit de doeken is gedaan door A. J. Kaland. Het zou voor aanbeveling verdienen de notulen van de statenzittingen gedurende de laatste acht jaar eens na te lezen en daarbij eens cijfers te geven aan gede puteerden op het stuk van openheid. Men zou dan tot opvallende resultaten komen. Maar ja, dan moet men oude stukken lezen en dat is blijkbaar zoals al eer der is komen vast te staan voor deze nieuwkomers in de politiek te veel ge vraagd. 'e nemen aan dat het oordeel van H. Kapenga en J. Roodenburg voor namelijk is gebaseerd op wat zich Sn de december-zitting van de staten vorig jaar rond de Pechiney-affaire heeft afgespeeld. Daarbij heeft de gede puteerde Kaland inderdaad geen vol ledige opening van zaken gegeven. Maar hij heeft er toen ook bijgezegd waarom bij zich verplicht voelde om niet in te gaan op details: zij waren af komstig van rijksambtenaren, die hem geheimhouding hadden opgelegd. In de situatie van dat moment was dat ook naar ons gevoel een ontoereikende grond: de gedeputeerde had desnoods met ruggespraak met het departement heus wel volledig opening van zaken kunnen geven. Hij heeft dat echter niet of liever: het college van gede puteerde staten was als geheel van me ning dat niet te kunnen doen. Maar dat wil niet zeggen, dat men op basis van dit ene punt zou kunnen constateren, dat Kaland geen voorstander zou zijn van openheid. Nogmaals, het heeft zin de stukken er eens op na te lezen. W ADVIEZEN AAN FRACTIES VLISSINGEN De zetels van het college van gedeputeerde staten vormen een van de strijd punten voor de verkiezingen voor de provinciale staten van volgende week woensdag. Ver schillende politieke partijen hebben nu reeds hun voorkeur voor bepaalde mensen aange geven. Op (lit ogenblik hebben vijf partij en namen genoemd van kandidaten voor gedeputeerde staten. De PvdA wees «Ie huidige gedeputeerde )I. J. vai\ Poelje en liet huidige statenlid en NV'V-districtsbestuurdër C.Hoek aan. Het KVP-kringbestuur heeft aan de^ toekomstige statenfractie gon«l- viseercl' de huidige gedeputeerde- A. L. van Gecsbergen te kandideren en bij de VVD werden de namen van mr. J. F. G. Schlingeniann en J. Hoekstra genoemd. De CHU stelde de beer A. J. Kaland, thans gede puteerde, kandklaat. D'fiG tenslotte wees «1e heren J. Rootlenburg en H. Kapenga aan als eventuele kan didaten voor gedeputeerde staten. De gewestelijke ledenvergadering van de Partij van de Arbeid droeg aan het gewestelijk bestuur op om samen met de eerste 14 kandidaten, kandi daten voor het gs-lidmaatschap aan te wijzen. Hoewel volgens de wet statenleden geheel vrij zijn hoe ze hun stem uitbrengen, vindt men in PvdA-lcringen, dat de nieuwe staten leden moreel verplicht zijn op de door deze partij gekandideerde personen te stemmen. Bij de PvdA beschouwt men de nu gevolgde procedure als een overgangsfase. Men besloot hier toe .omdat de leden te weinig reële informatie over de beschikbare per sonen hadden om een verantwoorde keus te doen. Over vier jaar ligt het in de bedoeling dat de geweste lijke ledenvergadering de kandidaten Bij de Anti- Revolutionaire Partij voor gedeputeerde staten aanwijst, vindt men dit in de eerste plaats een zaak van de nieuwe fractie en er is nog geen besluit genomen om reeds voor de verkiezingen namen van kandidaat-gedeputeerden te noemen. Vertrouwen De heer Kaland kreeg tijdens een vergadering van leden van de toekom stige fractie met leden van het ka- merkringbestuur van de CHU una niem het vertrouwen. De Zeeuwse VVD-centrale heeft vertrouwen uit gesproken in de heren Selilingemann en Hoekstra, de enige twee VVD- kanididaten «lie. zich voor een gs- lidmaatseliap beschikbaar stelden. De heer Schlingemann: .Daarmee is rekening gehouden bij het opstellen van de kandidatenlijst. Verder wordt het overgelaten aan de toekomstige fraotiie. Daar komt natuurlijk bij wat er gezegd gaat worden over de por tefeuilleverdeling en uiteraard hangt in eerste instantie alles af van ae uitslag van de verkiezingen'. De WD heeft twee namen genoemd om in ie der geval ruimte te houden voor on derhandelingen. De heer Van Gees- bergen is door het kringbestuur van de KVP geadviseerd aan de toekom stige fractie. Over een eventuele twe- de"gs-kandidaat heeft men zich niet uitgesproken, omdat dit naar de me ning van het kringbestuur afhangt van de te beheren portefeuilles. Als er een tweede gs-zetel inzit, heeft de fractie voldoende capabele men sen om deze te bezetten, aldus het KVP-kringbestuur. Hoewel D'66 niet verwacht reeds aanspraken te kunnen doen gelden op een gs-zetel heeft deze partij toch kandidaten genoemd. De reden hier van is, dat D'66 de andere partijen Koehandel Lijstaanvoerder Roodenburg: ,Wij wensen niet mee te doen aan de ge bruikelijke koehandel. We zullen in ieder géval niet deelnemen aan ge heim overleg. Ik wil als fractievoor zitter de leden op elk moment gewoon niet mee'. Overigens heeft de heer Roodenburg ook a.l gesteld, dat D'66 helemaal niet staat te drin gen om deel te nemen aan het da gelijks bestuur van deze provincie. Vorige week deelde de Lijstaanvoer der van D'66 mee, dat zijn partij de kandidatuur van de heer Kaland niet zou ondersteunen, omdat deze te weinig een voorstander van open baarheid zou zijn. De heer Kaland: .Als D'66 aan een kandidaat voor gs hun stem niet wenst te geven is het htm goed recht om dat te zeggen. Het argument, dat ik niet voldoen de voorstander van openbaarheid zou zijn gaat niet op, omdat ik van het college niet degeen ben, die het minst in de openbaarheid ben getreden en mijn beleid aan de bevolking heb voorgelegd'. De heer Van Poelje naar aanlei ding van de opmerking van de zij de van D'66, dat men had gehoopt op progressievere kandidaten van de PvdA voor gs: ,Ik dacht dat het nogal ging met mijn progressiviteit. Ik weet niet waaruit ze dit aflei den. In ieder geval slaan ze de frac tie nogal hoog aan'. Verdeling Over de verdeling van de portefeuil les heeft op de heer Van Geesber- gen na, zich nog niemand uitgela ten. De heer Van Geesliergen gaf te kennen de portefeuilles te arabi eren, die hij nu beheert: culturele zaken, jeugdzaken, recreatie en so ciaal-culturele infrastructuur. De andere .kandidaten' stelden, dat de berdeling volkomen afhankelijk is van de politieke verhoudingen in pro vinciale staten en van de "bekwaam heid van de nieuwe gs-leden. De heer Van Poelje: .Heel lelijk gezegd, het is een beetje een kwestie van macht. Ik weet niet wat de anderen ambi ëren. Het staat niet vast. dat de be langrijkste portefeuilles niet op een andere manier zullen worden ver deeld dan ze nu zijn verdeeld. We moeten er ook rekening mee houden dat verschillende portefeuilles in het totaal gezien in belangrijkheid stij gen. Ik wil niet van de veerdiensten af, maar ze worden wel minder be langrijk in het geheel gezien'. De heer Kaland gaf te kennen wel een aantal van de portefeuilles, die hij nu beheert te willen handhaven. Het is onzindelijk aldus D '66 dat «Ie gedeputeerde lid is van com missies voor milieu-hygiëne. Wordt daar mee bedoeld dat de gedeputeerde voor zitter is van Zeeuwse raad voor de luchtverontreiniging? Dan zal dat be zwaar ook wel gelden voor de vice-voor- zitter, de AR-gedeputeerde Van den Bos? Maar dat zijn toch geen argumen ten? Ze werken als een boemerang: noch gedeputeerde Kaland noch gedepu teerde Van den Bos benoemt zichzelf, dat gebeurt door het college en zulk een benoeming kan in laatste instantie aan de orde worden gesteld in de staten. DaSr ligt de verantwoordelijkheid. Het begint er op te lijken, dat D '66 bezig is zondebokken te zoeken, een gemakkelij ke zaak voor politici die nog nooit enige verantwoordelijkheid in beleid en bestuur hebben gedragen. De voornaamste vraag, die bij het verkiezen van gedepu teerden aan de orde behoort te komen, luidt: is de man bekwaam, is hij een roed bestuurder? Daarnaast zijn er vra gen. die de statenleden aangaan: hoe dwingen wij het college tot verantwoor ding en in hoeverre gaan wij akkoord met allerlei functie-verdelingen. D '66 gooit die twee dingen door elkaar. Nu de opmerkingen over de Pv«LA. Van Poelje en Hoek zijn naar het oordeel van de D '66ers niet progressief genoeg, zij hebben geen visie die past bij de toe komst van Zeeland. Een merkwaardige ervaring: de pragmatici van D '66 zij zijn er trots op geen ideologie te bezitten gebruiken plotseling een ideologisch besmette term als .progressief. We dachten, dat D '66 de partij was die za kelijk en met visie en zonder grote woor den de problemen van alledag wil aan pakken. Als dat zo is, hebben ze aan Van Poelje heus geen kwade: hij is bijvoor beeld de gedeputeerde die zoveel visie wist op te brengen, dat men in Zeeland over dubbeldekkers begon te denken, hij heeft de in het verleden omstreden por tefeuille van de bootdiensten uiterst kun dig beheerd. En wat C. Hoek betreft: als men nagaat wat deze vakbondsbestuur der heeft gedaan op het gebied van het Zeeuwse culturele leven, dan toont dat naar ons gevoel een grote mate van pro gressiviteit: hij heeft namelijk restanten de oude klassenstrijd opgeruimd en er krachtig aan meegewerkt, dat oude tegenstellingen op het stuk van cultuur- verzorgende organisaties verdwenen. Daarmee werd een visie ontwikkeld, «5ie past bij de toekomst van Zeeland, om Voor vervolg zie pagina 3 kolom 1

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 1