Brand na explosie vernielt bungalow Lonen moeten circa 8 procent omhoog Dreigend tekort aan onderwijzers KRING BESTUUR KVP WIL VAN GEESBERGEN IN GS ,Dolle Mina's' ook in Zeeland DRIE GEWONDEN IN TERNEUZEN Verlangens nieuwe CAO-Kanaalzone UITGANGS PUNTEN OVERLEG VAST KUNST IN ZEELAND Stafband-concert van hoog gehalte POLITIE GAAT OORZAAK ONDERZOEKEN Enorm snel ALMANAK j Rotterdammers gaven voorlichting Mentaliteit Antibioticum tegen blokfluitspel als staatsgodsdienst 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 9 MAART 1970 i DAMnrM CTÏ7Ï HCM ïtaakl van 24 en 23 naar resP- 23 en, 22 OVJlNL/JtLEN kj 1 HiLUllilX [jaar. De uitgangspunten zfjn zaterdag WESTERKERK-GOES Een talrijk publiek was zatei de Goe'se Westerkerk geheel TERNEUZEN Drie mensen zijn met zware brandwonden in het ziekenhuis opgenomen toen zater dagavond de bungalow van de fa milie Van Vugt aan de Otheense Kreek in Terneuzen uitbrandde naj een gasexplosie. De heer M. L. van Vugt, die tweedegraads brand-] wonden opliep, is er zeer ernstig aan toe. Zijn vrouw en de 19-jarige I Terneuzenaar Ad Faasse, die op het moment van de explosie op be-1 zoek was, kregen brandwonden in de derde graad. Een zoon van de heer Van Vugt, Rini (19) werd niet gewond. Hij wastijdens de ontploffing in de gang. De explosie deed zich voor omstreeks 20 uur, toen de heer Van Vugt in de. huiskamer een sigaret wilde opsteken. Er ontstond vrijwel onmiddellijk na de knal een felle uitslaande brand. De fa milie Van Vugt en Ad Faasse wisten zich via de ramen in veiligheid te stel len. Eenmaal buiten, werden ze per ambu lance naar het Julia/nazoek enhu is ge bracht. De brandweer paraat met twee wagens had het vuur om circa 22 uur volledig in bedwang. Van de splinternieuwe bungalow restte toen in fe-te alleen nog de garage. Burgemees ter J. C. Aschoff van Terneuzen volgde 'met enkele tientallen belangstellenden de blusstugswerkzaamheden. De Terneuzense recherche begin: van daag, maandag, met een uitgebreid on derzoek naar de ooi waak van de explosie. Naar verluidt, is het niet onmogelijk dat bij grondwerkzaamheden in de tuin bij de bungalow gasbuizen zijn bescha digd. Volgens mevrouw Faasse. de moeder van Ad. wiens toestand redelijk is, heeft al les zfch zaterdagavond .enorm sne" af gespeeld. .Mijn zoon weet nog hoe hij ■airekt na de klap naar bulten is ge klommen. Hij zag ook meneer en me vrouw Van Vugt. Verder kan hij heel moeilijk de zaken reconstrueren: Het ging razendsnel allemaal'. De inboedel van de bungalow ging volledig vorloren. De totale schade beloopt vele tiendui zenden guldens. Het was zondagavond nog niet bekend of de heer Van Vugt verzekerd :s. Op de foto: bij een fel ie brand, die ont stond na een gasexplos.e, is een Ter neuzense bungalow volledig vernield. leeuwse Beugel De Rotterdamse Tramweg Maat schappij heeft een bescheiden fol dertje het licht ingezonden, .Vis sen met de RTM'. Het drukwerk je noodt er eens een dag op uit te- trekken met het motorschip .Stad Zierikzeer', waarbij men naar keu- se kan vissen op de Oosferschelde of op de Grevélingen. Eén van de verkoopargumenten is v:at minder gelukkig geformuleerd: JDe kapi tein van hét schip is een kundig visserDat kan allemaal wel waar zijn, maar liever hadden wij wat gehoord over de nautische kwali teiten van de gezagvoerderdie ongetwijfeld dik door de bengel sullen hunnen maar het had, er toch wél even bijgelcund. Dié beugel brengt ons van de hak op de tak, want velé, zelfs door gewinterde kynologen blijken niet op de hoogte van de herkomst van die uitdrukking, terwijl honden toch alles met die beugel te ma ken hebben. Té grote houden moch ten, naar het schijnt, in oude tij den niet binnen de stadspoorten komen. Tot dit doel had men bij elke poort een beugel opgesteld. Kon de hond er door, dan laas alles botertje tof de boom. Maar hei pakte ook wel eens anders uil. Het is met de honden begonnen. De mensen zijn de beugel niet he lemaal vergeten. J)e wijde bengel' vonden vrij op een weekendhuisje aan de kust. Van een man met ruime opvat tingen zeker. TERNEUZEN Een salarisver hoging van circa 8 procent met een reële loonstijging van 4 procent, j arbeidstijdverkorting van 42,5 tot 41,25 uur, het verlengen van de va kanties van 16 tot 17 dagen, het optrekken van de vakantietoeslag van 6 tot 6,8 procent en het opne men in de cao van liet recht op vorming en vakonderwijs van jeugdige werknemers. Dit zijn de voornaamste uitgangspunten voor het overleg tussen de gezamenlijke werknemersbonden en een zestal bedrijven in de kanaalzone over een nieuwe cao. De huidige rege ling loopt op 1. april af. De overeenkomst geldt zo'n 22 tot 2400 werknemers bij de NSM en bij de cokes- fabriek in Sluiskil alsmede de Zuid- Chem.e, de glasfabriek, de stijxsel- fabriek en de meelfabriek Walzen- molen en in Sas van Gent. Bij de onderhandelingen die op kor te termijn beginnen doen de bonden ook voorstellen voor aanpassing en ver betering van de pensioenregeling en het terugbrengen van de leeftijd waar op een .volwassen' loon wordt uitbe- morgen vastgesteld in een door 200 Teden bezochte vergadering van de drie bonden, de katholieke hond van werknemers in de industriële bedrijven .Sint W.ilibrordus". de .Algemene Be drijfsgroepen Centrale en de .Christelijke Bedrijfsgroepen Centrale' in het Ter neuzense Zf.iidlandt heater. floop vertelde de heer- C. L. Schoof, districtsbestuurder van .Sint Willibror- !us' dat de voorstellen moeten worden ;ezien binnen het streven om stapsge wijs de arbeidsvoorwaarden van de bij deze regionale cao betrokken werk nemers te verbeteren. Uiteindelijke doel stellingen zijn daarbij 40-urige werk week. een vakantie van 3 weken (20 dagen). S procent vakantietoeslag en het uitbetalen van oen .volwassen' loon aan ongeschoolde-n van 21 jaar. Tijdens de bijeenkomst kwamen er van de kant van de leden nog enkele amen dementen, die in de voorstellen zijn verwerkt. Zo werd de wens geuit om te komen tot een 5 in plaats vap 4- ploegendienst en voorts vroeg de verga dering aandacht voor het terugplaatsen vanuit de dagdienst in de ploegendienst. Het bij de salaris voorstellen han teren van een indexering op basis van een prijsstijging van 4 procent, houdt! in. dat wanneer de prijsstijging dit per-| centage te boven mocht ga-ait, de werk-1 nemers moeten kunnen rékenen op een uitkering ineens over de periode 1 april '70- 1 januari '71 en een optrekking van de salarisschaal. an één van Europa's beste amateur ensembles: het staf muziekkorps van het Leaer des Heils uit. Amsterdam onder leiding van majoor C. Nieuwlnnd. Dit vijfendertig tnusicï steilte koper- orkest het speelt in hul Engelse idioom paarde een soms verbazing wekkende techniek aan een maximum an muzikale zeggenskracht een veelal doorleefde interpretatie. Dit was mu ziek die hoewel voor brassband be schreven en gearrangeerd een enkele maal zelfs een bijna symfonisch karak ter kreeg. Met name in Eric Ball's toon dicht .Resurgam' bereikte dc slafband een muzikaal hoogtepunt. Op aangrij pende wijze wist het orkest de dreigin gen en spanningen uit dit niet-program- matische werk te vertolken. Solo-euphonium en tutti-ensemble lei den het werk naar slotakkoorden, waar in het aanvangslhema nu uitgewerkt en opgelost als een bevrijdin, ren werd. Een ander hoogtepunt was het grote werk: .Symfonie der d; ging' van Dean Goffin. een werl nate-vorm. Al in het eerste gedeelte kon men kennismaken met de impone rende techniek, vooral van de kornet- sectie Het oeuvre mondde uit in een majestueus gespeelde hymne .Praise, my soul the king of Heaven-. Majoor Nieuwland bleek hier een dirigent, die precisie paart aan een verantwoord maximum aan dynamiek. Geheel tegen gesteld van karakter was .Schapen zij- .jne'r weide', een gedeelte uil de verjaar- °lld I dagscantale van" Bach in een arrange- 'ill van Ray Stearman-Allen. Het pia- de banl (ADVERTENTIE) nissimo deed hier eerder aan een strijk orkest, dan aan 'n blazersensemble den ken, Hel werd een diep-doorleefde ver tolking. hetgeen ook gezegd kan wor den van de selectie .De weg naar Eni- wederoni van Dean Goffin. Vrolijker van sfeer was hel cornettrio .Zilveren bazuinen' van de Amerikaan Holz. vederlicht en tintelend gebracht door drie solo-kornettisten. Artistiek en 'hnisch van niveau waren ook de trombonesolo ,De kostelijke gave' van de Canadees Audoire en de bugelsolo Perfect Love' van Allen. Even kampte de bugel-solist met een embouchure- moeilïjkheidje, maar hij herstelde zich onmiddellijk en bracht een solo, waarin zijn helder, open timbre opvallend was. De staf band 'ook gedirigeerd door onderkapelmeester Van der Woude had het programma geopend met de sprankelende mars .Glorious Liberty' van Thornet. De band besloot het pro- ramma met de mars .Evangeline _!ooth' van Fristrup. Lt Kolonel H. La- huis gaf een duidelijke toelichting bi] de te spelen werken. De stafband, die ook als mannenkoor optrad, kreeg aan het eind van het optreden een ovatie van het publiek. Een briljante toegift in de vorm van de mars .Crown of Con quest' was het eind van een op hoog peil staand concert. q.Y.U wórdenaldus Slot van pagina 1 zogeheten hoofdakte (volledig be voegd onderwijzer). Thans echter volgen, zolang er vol gens de oude opleiding nog ulo- en hbs-'leerlingen zijn, deze leerlingen een havo-opleiding gedurende de eer ste twee jaar van hun studie aan de pedagogische academie. Nd deze twee jaar zijn de leerlingen dan in het be zit van het havo-diploma (een tus senvorm tussen de vroegere ulo en de vroegere hbs). De leerling kan dan alle richtingen uit. Zij hebben tot dan geen specifieke onderwij zersopleiding genoten. Daar komt nog bij, dat de leerlingen niet ver plicht zijn de onderwijzersopleiding te volgen. Welnu, het resultaat is voor het ba sisonderwijs verontrustend. Want het blijkt nu, dat 50 procent van de studenten de academie verlaten met het havo-diploma op zak. Zij zijn verloren voor het basisonderwijs. De heer Verboon: ,Door de mogelijkhe den, die het havo-diploma biedt, wordt de toelating tot de beroeps opleiding veel lager. Met havo kan men naar hbo. mts, zeevaartschool, textielschool enz; echter met die be perking, dat men voor de laatste drie .wiskunde' nodig heeft. Dan ech ter blijft nog steeds de mogelijkheid open van een kantoorbaan, kunsta cademie, sociale academie (mensbe- roepen), of onderwijsinstellingen'. En de heer Hage voegt eraan toe: ,Havo biedt ook de mogelijkheid tot studie voor een mo-akte A. En met een dergelijke akte kan dc leerling meteen bij het voortgezet onderwijs terecht, want de akte mo-A geeft een tweede graadsbevoegdheid tot het lesgeven aan de onderhouw (laagste klassen) van havo en mavo. Boven dien: men kan een akte mo-A beha len door middel van 3 jaar avond studie, terwijl een onderwijzersoplei ding 3 jaar dagstudie vereist.' Indien de leerling besluit tóch de be roepsopleiding te volgen kan hij dit jaar en volgend jaar nog aan het eind van de tweede leerkring en-of de derde leerkring examen doen. Het verschil met vorig jaar schuilt hierin: het examen is fa cultatief. Wil men het laatste jaar er nog bijdoen, dan hoeft men geen examen te doen en wordt de student normaal bevorderd. Over twee jaar bestaat deze mogelijkheid echter niet meer en wordt de onderwijzersoplei ding, naast de havo 3-jarig. Slechts 50 pet De praktijk voor dit eerste jaar leert dat op beide academies slechts 50% van de studenten examen doet (sa men 70 leerlingen;. Hiervan gaan 15 studenten (bijna uitsluitend meis jes) in de praktijk. Het overige deel gaat verder naar de derde leerkring. Het gemiddelde aantal onderwijzers, dat gedurende de laatste drie jaar door de beide academies werd afge leverd, bedroeg 120. Hiervan kwamen er 30 uit de tweede leerkring (dit jaar 15) en 90 uit de derde leerkring. Er komen dit jaar dus al 15 onder wijzers (essen) minder beschikbaar. De verwachting is, dat deze verhou ding volgend jaar ongeveer dezelfde zal zijn. .De algemene tendens is, dat alle meisjes, die dit jaar de academie verlaten, reeds vóór het examen een baan zullc-n hebben. Hetzelfde geldt voor de "jongens, die niet in militai re. dienst meten, temeer daar ook in de Randstad de studenten, die wor den afgeleverd door de Zeeuwse demies erg gevraagd zijn. De n derheid van de jongens moet evenwel direct in militaire dienst. Uitstel bijvoorbeeld kleine scholen wordt niet meer verleend', aldus de heer Verboon. Vanaf 1972 dreigt een wantoestand te ontstaan, doordat vele studenten na de havo-opleiding de academie ver laten en verloren gaan voor de on derwijzersopleiding. Bij de gevolgen van de geringe animo voor de on derwijzersopleiding moet ook nog worden gerekend het uitblijven van een drastische verlaging van de leer- lingenschaal. .En hier komt men', al dus de heer Hage. ,in de vicieuze cirkel. De leerlingenschaa! moet naar; beneden anders krijgen wij geen on derwijzers meer voor het basisonder- een Reanimeerde en drukbezochte wijs. Maar de leerlingenschaal gaat niet fors omlaag, mede omdat er tevergadering; eeil Zeeuwse actie- kleuteropleidingen bijna tot de helft terug. Het "staat nu al vast. dat in 1971 een groot tekort aan kleuterleidsters zal ontstaan. Gedurende de laatste jaren is de aanmelding van nieuwe leerlingen weer tot het normale peil teruggebracht, zodat men on danks de verlaging van de leerlingen- schaal bij het kleuteronderwijs, de toekomst iets rooskleuriger kan in zien. De heer H. Verboom, inspecteur van het kleuteronderwijs in Zeeland, zegt hierover: .Het gemiddelde aan tal kleuterleidsters, dat men in Zee-I land per jaar nodig heeft is ongeveer' 60 a 70. Men werkt in deze provin cie met kleinere dimensies dan in overig Nederland en een klein over schot vind ik niet verontrustend. Sinds 1969 zijn dank zij het wegval len van de margegetallen (men mag reeds een klas splitsen bij 40 leer lingen) en een verlaging van de leer lingenschaal tot 39. in totaal 28 kleu terleidsters extra aangetrokken'. ,Het jaar 1.971', zo vervolgde de lieer Verboom', zal zeer penibel worden. Ik heb echter goede hoop, dat dit zich spoedig zal herstellen. De nor male aanmelding Voorziet voldoende in de behoefte voor Zeeland. Een an der probleem is echter, dat 11 weinig meisjes in het bezit B-akte hoofdleidster wil worden. De cijfers tonen aan, dat dit een veront rustend verschijnsel is, omdat nu vaak gehuwde leidsters moeten wor den aangetrokken. In 1968 was 18 procent van de hoofdleidsters gehuwd in 1969 bedroeg dit aantal 25 pro-1 dikalen. cent en de verwachting voor dit jaar I Maar de mening van het kringbestuui is 30 procent. Hieruit blijkt yoldoen- zijn er voldoende capabele kandidaten de. dat de doorstroming op dit ge-I voor een eventuele tweede gs-zetel. Hier- ,j voor is geen advies uitgebracht, omdat I de keuze zal afhangen van de te behe- VERSCHIL VAN MENING OVER INSPRAAK KVP-voorzitter Van der Stee: pragmatisme vlucht uit werkelijkheid TERNEUZEN Als de nieuwe fractie van de Katholieke Volks Party het ad vies van het Zeeuwse KVP-krïngbestuur opvolgt, zal ile huidige gedeputeerde A. L. van Geesbergen uit Zierikzee dr eerste kandidaat zijn voor het gs-lid- maatschap. Met deze mededeling maakte drs IV. Lockefeer, voorzitter van het krïngbestuur, zaterdagmiddag een eind aan alle onzekerheid over deze kwestie. Zoals bekend vormde het bezetten van een gs-zetel inzet van interne strijd in heel de Zeeuwse KVP-top. Aanvankelijk zou de heer Lockefeer zelf een belangrijke kandidaat zijn geweest. Die interne strijd was in november van het vorig jaar een van de oorzaken van het uit de KVP treden van het statenlid J. van de Voorde, die thans optreedt als lijst aanvoerder van de Politieke Partij Ra- ren portefeuille, aldus de heer Lockefeer. Op dit ogenblik is de KVP met twee mensen in gs vertegenwoordigd: de he ren J. M. A. C. van Dongen (besloot zich voor een nieuwe periode niet meer beschikbaar te stellen) en A. L. van Geesbergen. Desgevraaggd is van het advies van het kringbestuur mededeling gedaan aan D '66. De heer Lockefeer stelde hierbij uitdrukkelijk, dat dit ad vies openbaar is gemaakt terwille van de duidelijkheid tegenover de kiezer en niet omdat D '66 het had gevraaggd. KVP-'lijstaanvoerder en fractievoor zitter in provinciale staten, drs W. R. V. Dusarduijn gaf zaterdagmiddag ir Terneuzen voor een dertigkoppïg pu- van de statenfractie in. de afgelopen vier jaar. In dit. verband wees hij op de hoorzittingen, die. samen niet de CHU en de ARP in West-Zeeuwsch- Vlaanderen waren gehouden er waarvan een groot aantal amende menten op het streekplan voor dat deel van Zeeland het gevolg waren. De heer Dusarduijn memoreerde de stu die, die ,op KVP-verzoek' wordt gewijd aan de openbaarheid van de statencom missies. Naar aanleiding van het debat tussen de heren A. J. Kaland (chu) en J. A. van Bennekom (arp) zei de heer Duraduijn: .Het is jammer dat over een nuanceverschil maandenlang wordt nagekaart. Dat s niet in het be lang van de provincie.. Als dat zo door- ACTIEGROEP IN VLISSINGEN VLISSINGEN De actiegroep Dolle Mina' heeft nu ook in Zee land voet aan de grond gekregen. Zaterdagmiddag werd er tijdens weinig leerkrachten zijn. KLEUTERONDERWIJS Een dergelijk probleem, zij het. op wat andere schaal, heerst ook bij het kleuteronderwijs. Twee jaar geleden dreigde over het gehele land een overcompleet aan kleuterleidsters, al gold dat dan in mindere mate voor Zeeland. Thans, halverwege de cur sus blijkt, dat in Zeeland van de vo rig jaar bijna 100 geslaagden slechts 7 nog geen baan nebben gevonden. In een soort paniekreactie op een I Bedoeling van deze ontmoetinj mogelijk teveel aan kleuterleidsters I voorlichting te geven ov< groep opgericht, met als voorlo pige vestigingsplaats Vlïssingen. De confrontatie van Zeeuwse belang stellenden met vijf .Dolle Mina's' uit Rotterdam (vier dames en één heer) was georganiseerd door het. ontmoe- gingscentrum .Search for the sun' in Vlïssingen. Eén van de Rotterdammers, Marianne Maaskant, is een Zeeuwse van origine. was om ideeën liep het aantal aanmeldingen voor delen werkwijze van de actiegroep en om eventueel tot een Zeeuwse actie groep te komen. Al na een uurtje dis cussiëren was het zover: ondanks alle meningsverschillen die naar voren kwa men tijdens de discussie met de Rot terdammers en onderling, uit de zaal het initiatief om met een Zeeuwse actiegroep te starten. De Zeeuwse groep gaat deze week werken aan de voorbereidingen om op korte termijn een vergadering uit te schrijven voor allen die actief aan acties mee willen doen. Het is de bedoeling dat er op den duur een aantal werkgroepen worden samen gesteld. Die groepen gaan zich buigen over pro blemen als: gratis crèches, legale abor tus, gelijk loon voor man en vrouw, openbare we's, halve baan voor va der én moeder. De Zeeuwse groep telde op de dag van oprichting vijfentwintig leden. IDENTITEIT Uit de discussie, die af en toe heftig maar toch geordend verliep, kwam ten slotte naar voren dat de actiegroep .Dolle Mina' zich inzet voor een men- taliteitsverbetering. De vrouwen zijn traditiegetrouw onderdanige slavinnen, ze worden gediscrimineerd en er is maar een enkeling die er zich na al die jaren .emancipatie' aan heeft kunne onttrekken'. [DELTACONCOURS JEUGD MU ZIEK. CONCERTZAAL MIDDELBURG Het traditioneel deltaconcours van Jeugd Muziek-Zeeland stond dit jaar het teken van het meest bespeelde, niet te zeggen het meest misbruik- instrument van deze eeuw: de blok fluit. Vooral sedert Willem Gehrels -met zijn .algemeen vormend muziekon derwijs' dit instrument, klassikaal on derwezen, in de kweekscholen voor on derwijzers deed belanden, werd het blokfluit-spel tot staatsgodsdienst ver heven. Deze rake typering werd een aantal jaren geleden ten beste gegeven door de blokfluitist Hans Linnartz (leerling van Fryis Bruggen, thans le raar aan het koninklijk conservatorium in Den Haag), die zaterdag in de Mid delburgse Concertzaal als jurylid een belangrijke partij blies in de beoorde ling van het deltaconcours van Jeugd Muziek. Hij werd daarin bijgestaan door Parool-muziekcriticus Rogier Star- reveld en Jeugd Muziekdirecteur Ru Sevenhuijsen. Belijders van de .staatsgodsdienst' wa ren op dit concours, waar de blokfluit bij wijze van antibioticum als volwaar dig muziekinstrument gepresenteerd werd, gelukkig niet aanwezig. De deel nemende kandidaten gaven vrijwel zon der uitzondering blijk de vruchten te plukken van het officiële muziekonder wijs dat nu zo'n dikke tien jaren te gen genoemde religie optornt. Gezien de kwaliteitseisen die net Deltacon cours van jaar 'op jaa.r hoger stelt, lag het voor de hand dat uit. deze sector de deelnemers zouden opdagen, die meer dan eens verbluffende staaltjes van jeugdig kunnen ten beste gaven. Allen hadden veel zorg besteed aan hun voorbereiding: een grote innerlij ke betrokkenheid bij het spel verhief het musiceren boven de braaf opgezeg de les: de repertoirekeus was vooral m de hedendaagse sector heel fijn. Tele- ma.nn was natuurlijk, hoewel juist in zijn tijd de blokfluit in ongenade viel, rijkelijk vertegenwoordigd op dit con cours. Vooral bij deze muziek moesten de jeugdige blokfluitisten veel waar maken om de servering zo appetijtelijk mogelijk te maken. Krachtens hun leef tijd waren de meesten er artistiek niet aan toe. Ine Vanwesenbeek (Bergen op Zoom) bracht de rijpste Telemann: zij werd bijgestaan door een werkelijk bewonderenswaardig continuospeelster: ^reide,brochures _reeds aanzienlijkere kleine celliste Brigitte de Groot. Zij gaa.t zou dat weieens een fabriek of vijftig kunnen kosten!' Ten aanzien van de daadkracht van provinciale staten hield de heer Dusarduijn .zijn hart vast nu er in totaal dertien lijsten zijn'. Inspraak In een discussie over het gevoerde en te. voeren beleid met een forum, be staande uit de thans zittende statenle den, nam het begrip .inspraak' een cen trale plaats in. Zowel gedeputeerde Van Dongen als het statenlid W. C. A. M. van Dongen (geen kandidaat voor pro vinciale staten) wezen met nadruk op de mogelijkheden, die er op dit gebied nu reeds bestaan. De heer W. van Dongen: .In de wet op de ruimtelijke ordening zitten allerlei mogelijkheden, die niet worden benut. Dikwijls lijkt het erop dat je de boer op moet om insppraak te vragen. Via de organisaties is toch inspraak mogelijk, maar juist die organisaties hebben te ruglopende ledentallen. Als dat zo door gaat valt er niet meer te regeren. Je hoort wel steeds kritiek maar nooit een oplossing' Gedeputeerde Van Donggen, die meende dat er met de huidigge procedure voor de vaststelling van een streekplan door middel van in grote getale Uit de zaal kwamen steeds weer de vragen naar voren: wat gaat u creet doenHoe wilt u concreet die legale abortus en gratis crèches erdoor krijgen De Rotterdamse Dolle Mina's: .Onze Laak is eerst om iedereen te mobili seren, om wakker te schudden, om de vrouwen en de heren bewust te ma ken van wat er fout is. Pas als wij een grote groep vormen kunnen wij vanuit allerlei werkgroepen aan de con cretisering gaan werken. Daar hebben we eerst veel meer mensen voor nodig. Dat is ook het verschil met .Man-vrouw maatschappij'. Zij zijn duidelijk parlementair te werk gegaan, maar hebben in veel langere tijd veel minder bereikt. Op den duur gaan wij waarschijnlijk wel samen, maar op dit moment willen wij alleen wakker schudden, en daar is .Man vrouw-maatschappij' alleen maar erg blij mee'. Ook de vraag of de Dolle Mina's poli tieke acties zouden moeten gaan voe ren werd een discussiepunt! De Zeeuwse actiegroep die bijna voor de helft uit heren bestaat bergt ook een groot aantal werkende gehuwde vrouwen in haar midden. Coördinator is Piet Klip uit Viissingen. Bij de foto: Een beeld uit de bijeen komst met de Rotterdamse .Dolle Mi na's. (Foto PZC) mogelijkheden tot inspraak worden geven. Hij betreurde het. dat er nu al volop gediscussieerd wordt over het .em bryonale' streekplan Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen. Hij bepleitte pas inspraak als een dergelijk plan vaste vormen heeft aangenomen. Het huidige staten lid C. Verdonk (nummer vijf óp de kan didatenlijst) wilde met insppraak duide lijk verder gaan: ,De bevolking moet al kunnen meepraten vóór de ljjnen op het papier staan'. Gedeputeerde Van Dongen noemde dit onmogelijk. Gedeputeerde Van Geesber gen toonde zich ook niet zo optimistisch over de mogelijkheden van inspraak: .Dat zag je bijvoorbeeld tijdens de in Viissingen gehouden welzijnsdag, waar de hele inspraakgedachte in de discussie verzandde. Het statenlid E. J. van Ruymbeke, die niet zal terugkeren In de staten, stelde, dat met name in het NKV het begrip groeit, dat inspraak pas mo gelijk is .als men weet waarover men praat' en dat daar via onder meer vor- mingsdagen ook naar wordt gestreefd. Industrialisatie Ook de industrialisatie van Zeeland kwam uitvoerig ter sprake. Gedeputeer de Van Dongen stelde, dat de provincie door deskundigen een onderzoek heeft laten instellen haar de gevolgen van de vestiging van een raffinaderij: ,En uit het toen gepubliceerde rapport bleek, dat er geen enkel bezwaar was. Het is ondenkbaar, dat de industrialisatie hier zal optreden als gifmenger, want die maakt het voor z'n eigen mensen ook kapot'. Wat dat betreft sloot hij zich aan bij lijstaanvoerder Dusarduijn. KVP-voorzitter mr A. van der Stee hield een pleidooi voor die partijen, waarvan de kiezer weet, wat de vertegenwoordi gers In diepste wezen beweegt: ,De po litiek kan de mensen niet gelukkig ma ken, alleen de voorwaarden scheppen voor een ontplooiing van de mens. De grote vraag is: wéit is rechtvaardig. In het moderne bestaan staat het zoeken naar meer welzijn voorop. Vanuit een pragmatische houding kan D '66 nooit uitspreken wat we 'moeten doen ten aanzien van bijvoorbeeld abortus en ho mofilie. Tn wezen is pragmatisme een vlucht uit de werkelijkheid' De heer der Stee onderkende drie reële kwam, terecht, als eerste prijswinnares uit de bus. Deze plaats moest zij delen met I-Tan Buijs uit Kloetinge die een mooi specimen van moderne Engelse flluitmuziek speelde (Lennox Berkeley). In het als verplicht nunnmer voorge schreven concert voor blokfluit cn strijkorkest opus 10 nr. 5 van Vivaldi excelleerde door een ludieke aanpak het Middelburgse meisje Renske Sim- pelaar. Peter Jensc en nét kamerorkest ,van het Zeeuws Jeugdorkest waren haar betrouwbare begeleiders. In de groep ensembles viel de gaafheid in afwer king en opnieuw de goede neus voor klanken van onze tijd op. Zowel van de Zeeuwse Muziekschool als van de Stedelijke Muziekschool Bergen op Zoom gaven de deelnemende leerlingen elkaar op deze punten weinig toe (uit muntend gespeelde rumba door een blokfluitorkest van laatstgenoemde school). Hoe klein de onderlinge kwa liteitsverschillen ook waren, de toeluis terende kenners en liefhebbers zouden de ensembleprijs het liefst hebben zien toegewezen aan de finalisten, een Mid- delburgs-Vlissings kwartet dat tech nische beheersing paarde aan een op vallende muzikale verbeeldingskracht in een geavanceerd werk: een Duitse vi sie op de voliiëre van de Fransman Oli- _vier Messiaen. De jury besliste anders: een voortreffelijk kwartet uit Bergen op Zoom (uiterste precisie in minder moderne stukken kwam zegevierend uit de strijd die op hoog niveau is ge voerd. G. W. B. Van hoofdstromingen: het socialisme^ het berahsme en daartussen de christelijke partijen, die volgens hem nauw moeten samenwerken. Hij wees de gedachte van polarisatie, zoals die leeft in de PvdA en de WD van de hand: .Voor alle pro blemen zijn meer dan twewe oplossin gen.' Als het alternatief van de chris telijke partijen wegvalt zuilen, aldus de heer Van der Stee, de PvdA en de WD terwille van de kiezersgunst onherroe pelijk naar het midden moeten koersen. Omdat het partijpolitieke ontwikke lingsproces nog niet is uitgekristaliseerd wees de KVP-voorzitter eventuele con sequenties van de statenverkiezingen voor de landspolitiek van de hand; ,Dit kabinet heeft bovendien zijn werk nog niet voltooid, het moet de oogst nog bin nenhalen.' Een beslissing over de vorm van samen werking tussen de drie grote confessio nele partijen verwacht de heer Van der Stee deze zomer als het AR-nconvent een beslissing zal nemen. Ter wille van de werking van do democratie sprak de KVP-voorzitter zich uit voor een kiesdrempel van vijf zetels voor de twee de kamer. ENKELE SNEEUWBUIEN Half lot zwaar bewolkt niet plaatselijk enkele sneeuwbuien. Dezelfde tempera turen als zondag of iets hogere. Weinig wind. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag, opgesteld door het, KNMI op zondag 18.00 uur: enkele sneeuwbuien en in de nacht overwegend lichte vorst. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor dinsdag: aantal uren zon: 1 tol 6. Min. temp: 1 tot 5 graden onder normaal. Max. temp. I tot o graden onder normaal. Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent. Kans op een geheel droog etmaal: 40 procent. Voor woensdag: Aantal uren zon: 1 tot 7. M.in. temp.: 0 tot 5 graden onder normaal. Max. temp.: 0 tot 4 graden onder normaal. Kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 80 procent: kans op een geheel droog etmaal: 60 procent. Normalen voor 7 tot 11 maart: min. temp. max. temp. Den Helder I. 6 Eelde l 6 De Bilt 0 S Viissingen 2 7 Zuid-Limburg 1 s 10 maart Zon op Maan op ZON EN MAAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 2