WILHELMINA DRUCKER, DE EERSTE, MAAR LANG DE LAATSTE 28 STRANDMODE halm han°"gaaf an Mchi provinciale zeeuwse courant 7'MAART 1970 hongaarse kalfsschotel Bestel hiervoor 4 kalfsschenkels met been, ongeveer zo dik als uw pink lang is. Wrijf ze in met peper en zout én haal ze luchtig door bloem. Laat 80 gr, boter goed heet worden, en bak daarin de stukken schenkel aan alle zijden snel bruin. Neem ze uit de pan. Voeg wat koude boter toe, leg daarin twee ge snipperde uien, bestuif die royaal met paprika en laat ze, op matig vuur, zacht jes goudbruin fruiten. Leg de stukken schenkel er weer bij, giet er een ghn wijn op en een glas water en laat dit met het deksel op de pan, een uur tje zacht stoven. Neem de schenkels uit de pan en haal met een lepeltje het merg uit het been. Voeg dit toe aait het achtergebleven stoofvocht. Roer met een houten lepel de uien tot puree in het stoofvocht. Voeg er enkele le pels koffieroom aan toe. Hierbij geeft u macaroni. aardappel-goulash Een gerecht voor een vegetarische maal tijd of om te eten als u een dag vleet hebt zonder jus, zoals een rest howl vlees, of bijvoorbeeld worstjes, waar van u geen jus kunt maken of sla mei eieren etc. Smelt 2 lepels boter of mar garine, roer er 2 lepels bloem door, met wat zout, peper en minstens een volle theelepel paprika. Roer dit glad en voeg er dan 2,5 dl bouillon, die best van blokjes mag zijn, toe tot u een gladde saus hebt. Voeg er 6 geschilde en in blokjes gesneden aardappelen bij, roer even goed door en laat dit een kwartiertje doorkoken. Voeg er dan en kele lepels room aan toe en laat nog eens 5 minuten zachtjes stoven. Strooi er peterselie over. Houdt u van uien, dan kunt u tegelijkertijd met de room een of twee in ringen gesneden en met wat paprika in boter gefruite ui toe voegen en 5 minuten laten meestoven. ananas-bavarois Verwarm 2 dl ananassap en los er, steeds roerend, 4 blaadjes In koud wa ter geweekte en uitgeknepen blaadjes gelatine en 50 gr suiker in op. Er ie ook poeder gelatine. Neem daarvan SO gr en roer dit met wat lcoud water tot een dwn papje voor u het. gaat oplos sen. Neem de pan met ananassap van het vuur zodra de gelatine is opgelost. Klap een achtste liter slagroom met een eetlepel suiker stijf en doe eoen- zo met een eiwit, waaraan u een mes puntje zout hebt toegevoegd. De slag room moet koud zijn, het eiwit daar entegen niet. Als het ananassap kond is geworden (maar nog niet stijf J mengt h het luchtig roerend door de opgeklop te slagroom, daarna 4 schijven ananas, in kleinere stukjes gesneden er door. Stort de massa in een met eiwit of olie bestreken vorm en zet deze een paar uur in de koelkast. Stort de ba varois op een schaal en garneer met stukjes ananas. rijsttaartjes Kok 150 gr rijst (geen snelkookj lang zaam gaar in driekwart liter melk mei 100 gr suiker, twee theelepeltjes vanil lesuiker en een stukje citroenschil. Ver- ioijder de citroenschil en voeg 4 eet lepels koffieroom aan de warme rijst toe. Los er nu twee in water geweekte en uitgeknepen blaadjes gelatine in op. Inplaats van blaadjes kunt u ook poeder- gelatine gebruiken. Roer dan eerst een dun papje van 5 gr poeder gelatine met pen beetje water. Roer gesneden gecou- fijte vruchtjes door de rijst en verdeel het mengsel over kleine vormpjes, rfie u eerst met koud water hebt omge spoeld. Zet de vormpjes een paar uur in de koelkast. U kunt desgewenst ook enkele druppels maraskijn uit. een keu- keitflesje door de rijst mengen. hamrolletjes Snijd de onderzijde van 8 dunne struik jes lof weg en hol de voet even uit. Kok ze bijna gaar, en laat ze goed uit lekken. Snijd dikke struiken overlangs in tweeën. Wikkel elk struikje in een plak gekookte ham. Kook 1 kg aardap pelen goed gaar. Smelt 50 gr boter en meng er 25 gr bloem door. Voea gelei delijk een kwart, liter melk toe en blijf steeds roeren tot een dikke saus is ont staan. Meng er een snufje nootmus kaat, zout, een paar druppels aroma en 50 gr. geraspte kaas door. Stamp de gekookte aardappelen fijn en roer ze met. l dl melk en een snufje noot muskaat tot een gladde puree. Leg de hamrolletjes in een licht beboterde, vuur vaste schaal en giet het grootste ge deelte van de saus er over. Bedek alles met een laag aardappelpuree en be strijk de oppervlakte hiervan met hel restje saus. Strooi er wat geraspte kaas over, leg hier en daar een klontje bo ter en zet de schaal 10 minuten boven in een voorverwarmde, hete oven of enkele minuten onder de ovengril. spaghetti Syracuse Laat een ruime hoeveelheia water met wat zout aan de kook komen en leg er 250 gram spaghetti in Aanvankelijk I pussen ze niet in utv pan maar in aan raking met het hete water buigen zij gauw door. Houd u aan het aantal minuten dat de gebruiksaanwijzing op het pak aangeeft. Maak inmiddels een SiciUaanse, dus nogal .frenetieke' to matensaus, als volgt: bak een klein ge- snipperd uitje m olie heel zachtjes licht goudgeel, op een laag vuur. Meng et een klein bhkje tomatenpuree door een paar fijngesneden groene olijvenen I ansjovtsfileetjes een eetlepel kappertjes en een snufje oregano In plaats van oregano kunt 11 ook eens experimen teren met basilicum ol rozemarijn. Voeg een afgestreken eetlepel bloem toe en daarna ongeveer een dl. water. Blijf steeds goed roeren tot zich een dikke saus lieeft gevormd. Laat de ga re spaghetti goed uitlekken en giet de saus er over WINA BORN DEN HAAG (GPD) Wilhelmina Elizabeth Drucker werd op 30 september 1847 gebo ren, als een onecht' kind een eigenschap die blijkbaar van veel belang was. Want waarom anders wordt iemand tot na haar dood nog met die kwalificatie getekend? Nn was het voor Mina inderdaad een gegeven dat haar hele leven beïnvloedde. Eerst haar jeugd, die («lardoor moeilijk was, vervolgens haar volwassenheid, die een verbitterde re actie werd op die jeugd. Ze was zeer begaafd, autodidact, ontwik kelde zich tot een invloedrijk socialiste en feministe, ze was in '89 een der oprichsters van de vrij vrouwenvereniging (VVV) en in 1893 werd ze redactrice van het door haar zelf ln het leven geroepen onafhankelijk vrouwenblad .Evolutie.' Haar activiteiten en haar gesproken en geschreven woorden vie len nogal uit de toon van die dagen, bewust of onbewust choqueerde ze en ze riep daar mee veel weerstanden op, maar anderzijds heeft ze daardoor juist veel bereikt. En nu leeft ze dan voort in de groep jonge vrou wen die zich naar haar Dolle Mina' noe men, die kastelen bestormt, urinoirs met een rose lint dichtbindt; miss-verkiezingen verstoren en voor de hoofdstedelijke jonge mannen de straten onveilig maakt. De rechten die Mina Drucker os indertijd bepleitte, heeft de vrouw- (intussen in the orie) allemaal gekregen, maar nog altijd is de grote rem 0111 van die rechten gebruik te Ininnen maken, gebrek aan tijd. Die be zit een vrouw dank zij het huishouden nooit. De eerste plicht moet dan ook zijn, door onderling overleg het huishouden op alle mogelijke manieren te verlichten. Dat moet, naast geestelijke ontwikkeling, de eerste stap zijn die leidt tot al het andere.' Zo stond het al 1889 in het manifest van de vrij vrouwenvereniging, voor wie één van de programmapunten was het verkrij gen van .stedelijke stoomwasscherijen' waarmee het huishouden, vergemakkelijkt zcfu kunnen worden. literatuur Dat de hedendaagse Dolle Mina niet zo nieuw is als ze lijkt, dat ze op een radikale manier weer opneemt wat tachtig jaar ge leden radikaal begonnen was, kan ieder vaststellen die het boek .van moeder op dochter' leest. Meer over Wilhelmina Druc ker en haar streven staat daarin; de lotge vallen van Aletta Jacobs, ook toen de als eerste meisje wilde gaan studeren, worden erin verteld, een indrukwekkende catalogi sering van de ervaringen van strijdbare vrouwen en soms ook mannen die sinds 1789 zich voor de bewustwording van de vrouw hebben ingezet. Achterin het boek staat een lijst van vrouwelijke leden van het parlement van 1922 tot 1967 Die lijst is minder indrukwekkend de tweede ka mer heeft er gedurende die tijd veertig ge kend, de eerste kamer zes. Pas in 1937 deed daar een vrouw haar intrede. Het boek, samengesteld onder redactie van dr W. Posthumus van der Groot en dr An na de Waal, is door Bruna als zwart beer tje uitgegeven. Voor wie zich op dit gebied nog helemaal moet oriënteren en graag van de grote lij nen wil kennis nemen ls (was) er een heel overzichtelijk boekje van de ao-reeks, na melijk .Vrouwenemancipatie' door Henry d'Ancona. Het is uitverkocht maar een her druk staat op stapel en verschijnt over een paar weken. Voor drie kwartjes kan men het bestellen bij de stichting TVIO. Konin ginneweg 62, Amsterdam. In dat boekje wordt ook de in 1968 opge richte actiegroep Man-Vrouw-Maatschap- pij genoemd. Ze telt ongeveer 800 leden, vrouwen én mannen, wier doel het is om de starre rolverdeling mankostwinner en vrouw-huishoudster te doorbreken. Een van de middelen om dat doel te bereiken is een kortelings uitgegeven werkje, samen gesteld uit bijdragen van drie bestuursle den, te weten J. E. Kool-Smit, E. E. En gelsman en H. A. J. F. Misset. Het kreeg de fraaie naam ,Rok en Rol' mee en werd door de arbeiderspers uitgegeven. .Vrouw (en man) in een veranderende samenle ving* is de ondertitel, het pittige voorwoord is gesigneerd door eerder genoemde Henry d'Ancona. Elsje Engelsman legt «rit wat de actiegroep wenst en wat zij doen om de wensen ver vuld te krijgen: ,Wij kunnen proberen te helpen bij het opheffen van de weerstand tegen veranderingen Bewustwording en waarneming stimuleren, onbehagen absor beren door het aanbieden van alternatieven, argumenten leveren voor onze Ideeën, In spireren tot het zoeken naar nieuwe mo gelijkheden. Concreet betekent dat Invloed uitoefenen op mensen, op politieke Instan ties en politieke partijen door middel van gesprekken, brieven, artikelen' en dit boekje dus. Misset kor.it met zeer nuchtere argumen ten en praktische wenken om de maatschap pij zo in te richten dat meisjes en vrou wen dezelfde kansen kunnen krijgen als icmgens en mannen. door de cultuur Joke Kool-Smit speurt naar de dieperè oor zaken van het feit dat na honderd jaar van emancipatie nog steeds geen symmetrie ls bereikt in de posities van mannen en vrou wen. Zelfs het kinderen krijgen heeft geen belemmering te betekenen, meent ze, want die activiteit neemt slechts enkele uren van 'n mensenleven in beslag.' Ze wil af van de algemene dreiging om alle verschillen uit de natuur te interpreteren. Het is de cul tuur die de ongelijkheid teweeg brengt. Dat is heel goed mogelijk, maar om als reactie dan de cultuur dan maar helemaal te ne geren ls doorslaan naar hetandere uiter ste. Wel heeft ze gelijk als ze zich afvraagt waarom kinderen behalve door moeders ook verder grotendeels door vrouwen worden opgevoed, waarom zijn er bijvoorbeeld geen kleuterleidsters Niet omdat, is haar ant woord, opvoeden zo natuurlijk vrouwelijk ls, maar omdat het kleuteronderwijs zo slecht betaalt: verplegers kwamen er toch ook pas toen de ziekenhuissalarissen ge normaliseerd waren. Bvelyne Sullerot be toogde het al eerder, voor de vrouwen zijn de laagst gesalarieerde baantjes. wisselen Dezelfde Joke Kool komen we tegen in ge zelschap van twee andere vrouwen, name lijk Andrea Burnier en Mary Zeldenru6t- Noordanus en een andere man, dr H. Bal- ner in ,De rechten van de vrouw,' een cyclus lezingen uitgegeven door de universitaire pers Rotterdam. Daar somt zij op wat er aan de theoretisch de vrouw toegekende rechten in feite nog ontbreekt en wat er zou moeten gebeuren om die rechten te ver wezenlijken, zo lijkt het haar noodzakelijk dat sommige mannen .van een minderwaar digheidscomplex afralien: van het minder waardigheidscomplex dat zij als mens al leen maar iets zouden voorstellen wanneer zij uitsluitend de kost verdienen voor het gezin.' Mary Zeldenrust ontleedt heel voorzichtig de rollen die wij allemaal zoal kunnen ver vullen en met name 'die van ,de man' en van ,de vrouw' en ze zoekt daarmee naar een mogelijkheid ,van de wisselende rolpa tronen, van de Inwisselbaarheid van taken, van een véél minder grote rigiditeit in de een doet dit en de ander doet dat.' En om dat te bereiken acht ze de opvoeding van groot belang. Tijdens de opvoeding, in ie der geval in hun jeugd, wordt de mensen de rol ingeprent, al was het nog alleen maar door te zien en te ervaren hoe anderen het doen. Tussen Joke Kool en Ma.ry Zeldenmu-sf staan Andreas Burnier en H. Balner, die elk van uit hun tegenover elkaar 'liggende stand punten onbedoeld een rake karikatuur ge ven van de situatie Kort na de tweede wereldoorlog kreeg de Zweedse Alva Myrdal 't verzoek van de In ternational Federation of University Wo men om een onderzoek in te stellen naar d? maatschappelijke hervormingen die noodza kelijk waren om het de vrouw mogelijk te maken gezin en werkkring te combineren. In samenwerking met Viola Klein werd in 1956 het onderzoek voltooid en gepubliceerd onder de titel .Woman's two roles.' Alweer dié rollen dus, maar nu de dubbele rol die de gehuwde vrouw wordt geacht te vervul len: die van een beroep en die van echtge note en moeder, dat wil zeggen van huis vrouw. Het feit dat Iemand ook echtgenoot en vader is legt hem geen tweede rol op. Na tien jaar bleek dit boek nog steeds ac tueel te zijn. in 1968 werd het herdrukt en in 1969 verscheen bij de universitaire pers Rotterdam een Nederlandse vertaling: ,De werkende vrouw.' Omdat Myrdal en Klein een groot optimis me over de verenigbaarheid van de twee ge noemde rollen aan de dag legden, een op timisme dat gefundeerd is op gegevens uit vier landen, namelijk de VS, Engeland, Frankrijk en Zweden, schrijft mevrouw H. in 't Velde uitvoerig, gedocumenteerd en voor de Nederlandse situatie relativerend voorwoord. Immers, stelt mevrouw in 't Velde ,In hun huidige (Nederlandse) vorm zijn deze rollen niet verenigbaar.' Wat al leen tot gevolg heeft dat er in ons land een soort .natuurlijke selectie' plaatsvindt. .Rolconflict' zou zij het boek hebben wil len noemen als het in Nederland geschreven was. En het gezin zoals dat in Nederland functioneert, met de strenge scheiding tus sen vader en moeder, is daarvan de oorzaak Myrdal en Klein wijzen erop dat er een tijd is geweest waarin voor man en vrouw bei de de natuurlijke omgeving was en dat daarbinnen de taken evenwichtig waren verdeeld. De industrialisatie bracht daainn verandering en ,we zijn er niet in geslaagd een dergelijk evenwichtig levenspatroon te hervinden' stellen ze spijtig vast. mogelijkheden Het tweedelige ,De werkende vrouw' van Evelyne Sullerot is hier al eerder bespro ken. Tevoren schreef Sullerot ,de vrouw van morgen', eveneens door Paul Brand uit gegeven, een poging om uit de gegevens van verleden en heden mogelijkheden voor de toekomst af te leiden. Het geeft voor wie de moeite wil nemen een prachtige ge legenheid om zich bewust te maken wat er nu allemaal in en rondom het leven van dp vrouw aan de hand is: .Iedere vrouw moet iets met haar onrust weten te doen zonder zich totaal en uitsluitend te verlaten op de leefregel van de berusting. Het alternatief is een bestaan zonder enig zelfbewustzijn...' Van Simone de Beauvoirs ,Le denxieme sexe,' het klassieke werk dat van 1948 da teert is intussen ook een Nederlandse ver taling verschenen bij Bijleveld ,De tweede sexe.' We kunnen er nu dus op een wat eomfortabler manier kennis van nemen en dat is nog steeds bijzonder de moeite waard al kost het wel enige volharding om van het begin tot einde te lezen. Beide delen be latten samen meer dan 800 dicht hedrukte pagina's. Tenslotte ls daar nog Maria de Leebeeck, een Belgische die huwelijks- en gezlnspsy- chologie doceert aan de hogeschool voor vrouwen in Antwerpen: ze heeft tien kin deren (Bvelyne Sullerot, die aan de univer siteit van Parijs-Nanterre en het Franse instituut voor perswetenschappen doceert, heeft er maar vier over een dubbele rol gesproken...). Haar boek, uitgegeven bij Lannoo, Tielt-Den Haag, noemde ze vrouw zijn' noodlot of keuze' en kennelijk heeft ze daarbij gedacht aan de eerste regel van De Beauvoirs tweede deel: ,Je komt niet als vrouw ter wereld, je wordt vrouw.' ingewikkeld De modern-romantische omslag van het boek, het portretje van een moederlijke Maria de Leebeeck, het duidelijke en direc te voorwoord van de schrijfster veroorza ken gemengde verwachtingen. En dan blijkt het boek aan geen van die verwachtingen te beantwoorden. Maria de Leebeeck bedoelt een bezinning te schrijven, ,Niet voor specialisten' maar voor .al wie uit persoonlijke beleving of in teresse met de emancipatie van de vrouw is begaan.' Maar haar veronderstelt op zijn minst een gymnasiumopleiding. Ook al houdt men rekening me* 't feit dat ze Vlaamse ie, dan nog vraagt men zich af of woorden als alteriteit, revidikatiegeest, re cyclage wel onvermijdelijk waren. De lezer die het zonder kennis van Grieks en Latijn moet stellen, vindt bij Van Dale geen hulp. De schrijfster heeft bovendien de .gave' om eenvoudige zaken heel ingewikkeld te for muleren en zinnen van een kwart of derde pagina zijn niet ongewoon. Dat is jammer allemaal, want nfu bereikt ze niet wat ze had kunnen en willen bereiken. Juist om niet bepaalde groepen maar iedereen aan te spreken is eenvoudige en op de praktijk gerichte literatuur zo noodzakelijk. Het wa« de kracht van Mina Drucker dat ze door haar ongecompliceerd» op Ie dereen zo'n Invloed had. AMSTERDAM Leden van de actiegroep Dolle Mina in actie in het gebouw van de Geïllustreerde Pers te Amsterdam. llllllilllllllllllll Ook al werkt net wee: niet zo best mee om nu al aan strandmode te denken, toch is het weer zo ver. De eerste badpakken- en bikini shows zijn achter de rug en die hebben weer veeï fraais opgeleverd. Het kon natuurlijk niet uitblijven: ook in de badmode krijgt de natuurlijke lijn de overhand. Er worden geen zware beha's meer gebruikt, geen harde cups, geen stijve banden, zeker niet in de kleinere maten Daar is veelal volstaan met een simpele stofvoe- ring of soms heeft men de bikini's helemaal ongevoerd gelaten, en dat heeft dan de ,No-bra-uitvoering Natuurlijk geldt dat niet voor de badpakken en bikini's voor de zwaardere figuren, maar ooit daar wordt eerder gebruik gemaakt van de zogenaamde .soft cups' Ook de stoffen die gebruikt worden voor de badmode zijn over het algemeen wat dunne: van kwaliteit: er is veel lycra jersey, er zljr veel dunne poiyesterkwaliteiten en veel dunne katoentjes. Naast de minikini's zijn er ook veel bermuda's en badpakjes dit het hele lichaam tot de 'hals bedekken Het raffinement van die pakjes iigt dan ook meestal in het dunne of grofgeweven en du: doorzichtige materiaal De combinatie van strepen en noppen in een badpakje of bikini i.' het gevolg van een modedetail van vorig jaar in de zomerkleding die overigens niet heeft doorgezet Ook de heren der schepping hebben meer keus in deze sector: er zijn kleine slipjes en ei' zijn .standaardmodellen' en er zijn de ber muda's met korte pijpjes Tenslotte is er ook een fabrikant die voo: sigarettenrookjes een zakje op de zwembroekjes heeft gemaakl waar precies een pakje sigaretten en een klein doosje lucifers in past. De herenbermuda's worden in dezelfde dessins gebracht ais bikini's en badpakken voor de dames, en ook voor jongens en meisjes zijn er zwembroekjes en bikini's van dezelfde stof, zodat de hele familie wel bijzonder eensgezind en gelijkgestemd naar het strand kan! Bij de foto's: 1 Een strandpakje dat meer'bedekt dan de laatste jaren gebruikelijk was: alleen verkrijgbaar ln wit. 2 De naam van deze modellen: .Poker face' hij en zij in het zelfde bloemetje tïw'IHdNDEW. RUWE (MNDEU.WINTE/WANDE*'' Als zelfs het beste afwasmiddel uw handen niet meer voldoende beschermt, dan moet u eens San Balm handcrSme proberen. Laten we u niet gaan vermoeien met de samenstelling, u een zorg, als 't maar helpt En dèt doet 't! U hebt al een tube voor 11,70 bij uw drogist of apotheker. 3Éfe maakt uw hander

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 28