OPLOSSING VIETNAM-OORLOG LIGT IN HANOI EN WASHINGTON VISIE VAN MILIVAN DJILAS provinciale zeeuwse courant De Joegoslavische theoreticus en politicus Milovan Djilas werd JU juni l'Jll geboren. Al op jeugdige leeftijd sloot hij zich aan bij de communistische partij, hetgeen hem in 1937 op drie jaar gevangenisstraf kwam te staan. Tijdens de oorlog 1,0-1,5, toen zijn land was bezet door de Duitsers, voerde Djilas de guerillas in Montenegro aan. Hij speelde een grote rol in de breuk tussen Joegoslavië en de Sowjet-Unie in 19.',8. Hij is de grondlegger van wat. wordt genoemd het titoisme. In het begin van de jaren vijftig raakte hij in conflict met Tito, als gevolg waarvan hij in 1955 gevangen werd gezet. Tot 1981 ver bleef hij vrijwel onafgebroken in de gevangenis. In die periode schreef hij een aantal boeken over het- commu nisme, onder meer ,De nieuwe klas1. Van 1962 tot 1966 zat hij opnieuw een aantal jaren gevangenisstraf uit. Milovan Diilas, thans in vrijheid levend in de Joegosla vische hoofdstad Belgrado, heeft thans voor de eerste maal zijn visie gegeven op het Vietnamese probleem. In bijgaan artikel beschrijft Djilas hoe hij het Vietna mese probleem ziet. Djilas werd vorig jaar onderschei den met de American award of freedom' een onder scheiding, die onder meer werd uitgereikt aan Churchill. Eisenhower en Truman. De menselijke geest is geneigd een gebeurtenis, die onvermijdelijk schijnt, te accepteren. De verdeling van Duitsland en Korea in twee naties' met ver schillende sociale systemen vindt men tegenwoor dig heel natuurlijk, hoewel niemand uitgezon derd misschien Churchill en Stalin de huidige status van deze gebieden heeft kunnen voorzien. Elk winnend leger nam bezit van zijn te bezetten gebied en met het begin en het verergeren van de koude oorlog tussen twee antagonistische wereld systemen, werden elkaar beconcurrerende regimes gevestigd en geleidelijk verstevigd, zowel in Duits land als in Korea. Aan de andere kant vond de verdeling van Vietnam later plaats als gevolg van het Akkoord van Ge- nève van 1954. De VS hebben deze overeenkomsten niet getekend. Toch kwamen ze tot stand onder druk van staatssecretaris John Foster Dulles. Hij meende dat de Amerikaanse troepen het verslagen Franse leger wel eens zou moeten vervangen als de verdeling van Vietnam niet werd geaccepteerd. In de tijd van Genève was de koude oorlog in zijn meest intensieve fase of begon misschien net wat af te zwakken ten gevolge van de dood van Stalin. Men begon hoe triviaal het ook mag klinken de internationale verdeling van machten te analy seren in het licht van het ideologisch antagonisme tussen Moskou en Washington. De schrijver van bijgaand artikel: Milovan Djilas. ■11 Het voorbeeld van Duitsland en Korea scheen een precedent te heb ben geschapen voor het verdelen van naties in elkaar bestrijdende regimes. Duitsland en Korea echter, waren in het begin bezette ge bieden waar het bestuur weer geheel vanaf de grond moest worden opgebouwd. De territoriale verdeling van Vietnam resulteerde in het vernietigen van een bestaande sociale structuur en een sociaal pro ces. Een communistische anti-koloniale beweging, die zijn eigen leger bezat en macht uitoefende over een belangrijk deel van Vietnam, was in alle poriën van de natie gedrongen. Hoewel niemand er erg J gelükkig mee was, kon de verdeling van Vietnam voor alle belang hebbende partijenten minste voor het ogenblik wel acceptabel zijn.- Frankrijk had zich eindelijk bereid getoond verstandig te zijn. De VS hadden redenen te geloven dat zij door borg te staan voor hervormingen de stabiliteit van Zuid-Vietnam konden verzekeren ondanks het feit dat zij hun strategische nalatenschap hebben ge- erf met een hypotheek op een koloniaal verleden. Voor de USSR kwam de verdeling van Vietnam als een welkome gele genheid. Door de rol van pleiter voor de Vietnamese communisten op zich te nemen, kon de Sowjet-Unie haar invloed in Zuid-Oost-Azië doen gel den. In die tijd was China toen nog In de schaduw van de USSR door .broederlijke vriendschapsbanden' aan haar gebonden. China werd overge haald een oplossing voor Vietnam te accepteren, die gelijk was aan die, welke men het vorige jaar in Korea had bereikt. De moeilijkheden van haar recente conflict met de VS maakte China des te meer bereid toe te stemmen in de regeling over Viet nam. Bovendien had zij de waarde leren kennen van de beloften van de Sowjet-Unie over .internationale so lidariteit' tussen .socialistische' lafi- den. NATIONAAL COMMUNISME De verdeling werd ook door de Viet namese communisten aanvaard of schoon met enige terughouding daar zij nog niet in staat waren een conflict te riskeren met een vijand, die zij beduidend sterker en resoluter achtten dan Frankrijk. De binnen landse eenheid van de Viet Münh en hun triomfen in het hele land over tuigden de Vietnamese communisten ervan dat de verdeling van hun natie onnatuurlijk was. Toch waren liet juist deze suocessen, die hen ervan overtuigden dat zij zich de verdeling konden veroorloven als een middel om hun veroveringen te consolideren en zich voor tc bereiden op nieuwe ondernemingen. In hun ogen gaf de overeenkomst van Genève hen tijd even op adem te komen. Een nationale revolutie die door het communisme was bezield, zoals die in Vietnam, was geen nieuw feno- neem. Het verzet van Joegoslavië te gen de nazi-fascistische bezetting ge tuigde van de levensvatbaarheid van een eenheid tussen communistische ideologie en een nationale verzetsbe weging. Aan een dergelijke eenheid kan een revolutie een algemene en krachtige aantrekking ontlenen en zich in alle strata van de samenle ving worstelen. De gevolgen van zo'n revolutie zijn misschien belangrijker, wat duidelijk is geworden in het geval van Joego slavië. Doordat Joegoslavië dit spe ciale type revolutie heeft doorge maakt. kon het in 1948 ontkomen aan de onderwerping aan de Sowjet- regering en kon het een zelfstandig communistisch land worden. Dit was de eerste, van de nationale omwen telingen en scheuringen in de wereld revolutie van het communisme. Later braken andere landen, waar het com munisme door revolutie aan de macht was gekomen, met Moskou zoals Albanië, China en Cuba en elk had daarvoor zijn eigen reden. Tenslotte zijn de landen als Noord-Korea en de Oosteuropese staten, waar het com munisme met de hup van het Sowjet- leger aan de macht kwam (en niet door eigen revolutionaire inspanning) bezig hun autonomie te verwerven. De VS en de Sowjet-Unie hebben de Vietnamese revolutie voortdurend on derschat en misschien zelfs verwaar loosd. Zij hebben haar duidelijke ka rakter zeker over het hoofd gezien. Beide grootmachten geloofden dat zij voldoende reden hadden tot tevre denheid. omdat zij weer eens in staat waren geweest een rechte lijn te trek ken tussen twee regimes die hun respectieve belangen dienden. Maar hierbij hadden zij geen rekening ge houden met de betrokken partijen. Naarmate de revolutie groeide werd Hanoi brutaler en koppiger en Sai gon zwakker en chaotischer. Hanois heen en weer slingeren tussen Pelting en Moskou toont dat de revolutie In Vietnam haar eigen identiteit heeft behouden en door geen van de grote communistische machten wordt be heerst. Had zij haar indentite.it niet behouden, dan had zij geen kans op voortbestaan. Zuid-Vietnam was daarentegen niet in staaf een duurzame regering tot stand te brengen, laat staan een de mocratische. Het blijft een oude waarheid dat alle bekwaamheid en dapperheid van revolutiemakers tot niets leiden, indien er geen revolutie plaatsvindt, en wanneer de heersende klasse blijft zwelgen in eigen corrup tie. Revoluties ontstaan uit onder drukking en niet uit vrijheid, als er geen ander alternatief is. De mieren van de revolutie hebben tien Jaar lang aan het kader van het regime in Saigon geknaagd. Hun eetlust groeide, naarmate zij meer aten. Zij hebben zoveel verslonden, dat zij niet meer zijn te verzadigen. De revolutionaire taak werd makke lijker door de verandering in de ver houding tussen de belangrijkste com munistische machten. De breuk tus sen China en de USSR gaf Hanoi meer ruimte tot manoeuvreren. Dooi de dooi van de koude oorlog werd het conflict tussen de ideologieën en systemen van oost en west geredu ceerd tot een conflict tussen .socialis tische' en .kapitalistische' groot machten. De breuk tussen China en de Sowjet-Unie opende nieuwe moge lijkheden voor de revolutie in Viet nam. Deze revolutie kon tegelijker tijd aan China worden voorgesteld in zijn .oosters' nationale vorm en aan de Sowjet-Unie met zijn .socialisti sche' basis, het was in beide gevallen de waarheid. VIETNAMESE COMMUNISTEN Men kan niet ontkennen dat de Viet namese communisten, meegesleept door hun revolutionair vuur, maar al te graag China's bepaling dat de VS een .papieren tijger' is, aanvaarden. Peking heeft deze image' van de VS verspreid, o.m. met het doel Ameri- ka's positie in de competitie met de USSR om de wereldrevolutie te ver beteren. Als de VS een .papieren tij ger' is, dan moet logisch gezien de andere nucleaire grootmacht, de USSR, ook een .papieren tyger' zijn. De Vietnamese communisten hebben echter over het hoofd gezien dat de VS geen verouderde koloniale macht was, maar een moderne technolo- gisch-flnanciële grootmacht. Voor een supermacht als de VS vormt het karakter van het regime van een land niet altijd de beslissende factor voor het bepalen van zijn politiek ten opzichte van dit land. De bepalende factor daarvoor kan zijn: of de be doelde samenleving .open' is, of zou kunnen worden of dat zij be ïnvloed wordt door de invloed uit gaande van een van de .gesloten' sa menlevingen, de Sowjet-Unie of Chi na. Het feit dat de VS normale be trekkingen onderhoudt met het onaf hankelijke communistische Joegosla vië is hiervan het bewijs. Cuba is hiervan een boeiend voorbeeld: de VS tolereert dat land op eigen drem pel. Amerika's enige zorg was te voorkomen dat Cuba een broeinest werd voor revoluties in Latijns-Ame- rika. De VS begon pas te dreigen met een werkelijk en krachtdadig op treden, toen de USSR probeerde Cuba te maken tot een atoombasis voor de Sowjet-Unie, Aan de andere kant on derhoudt de VS geen .warme' rela ties met Egypte, hoewel dat land geen communistisch regime heeft. En dat komt omdat het Egyptisch nationalisme, gesteund door ae Sow jet-Unie, de Amerikaanse belangen in het nabije Oosten bedreigt. Het tweede waanidee van de Vietna mese communisten was hun naïeve geloof In de onvoorwaardelijke en on gelimiteerde solidariteit tussen de communistische staten, in het bijzon der in hun verhouding tot de Sowjot- Unle. In feite worden deze landen reeds lang door een .heilig nationaal egocentrisme' beheerst. In Vietnam werden .ideologische doelstellingen' weer eens opgeofferd aan de nationa le belangen van de staat. Gedurende meer dan vier jaar bestond do enige steun van die .soialistische' landen aan hun geadopteerde zuster, de Vietnamese revolutie, uit beperkte wapenleveranties en knallende reso luties, terwijl Vietnam murw werd gebeukt door het grootste kapitalis tische' land. De Vietnamese commu nisten zijn hulpelozer en afhankelij ker geworden van de tactiek en de politiek van de belangrijkste (vooral communistische machten) omdat zij over militaire, noch politieke midde len beschikken om op een duidelijk voelbare wijze terug te slaan. ARCHAÏSME strakke, onbuigzame marxistisch- leninistische theorieën. De kracht van de Vietnamese, communistisch geleide beweg.ng ligt niet in de com munistische dogma's en theorieën, maar in het national.lime. Het heeft bovendien veel te danken aan de cor ruptie van het regime in Saigon. Revolutie is een sociale knoop, die op de een of andere manier moet worden ontward. Dit geeft revo lutionairen echter nog niet het mono polie deze te begrijpen en het maakt hen evenmin onfeilbaar. Het Vietna mese volk betaalt niet alleen voor de bemoeizucht van de vreemde mogen- heden, maar ook voor de eeuwige dwalingen van de leiders van hun re volutie. De revolutie in Vietnam stemt tot nadenken over het ver- ouderdé systeem van communistische revoluties in het algemeen. En niet alleen omdat dit soort revoluties nu ondenkbaar is zonder dat de drie grote machten, de VS, de Sowjet- Unie en China erbij worden be trokken, maar ook omdat hun tota litaire ideologie niet kan worden aan gepast aan de veranderingen en de groeiende kennis van samenleving, mens en moderne technologie. Noord- en Zuid-Vietnam in 1960, heeft de landen in Zuid-Oost-Azië ruw wakker geschud. Ze gingen nog steeds gebukt onder de feodale en koloniale structuur van een recent verleden en waren rijp voor verande ring. In Laos wemelde het van de revoluties, en Indonesië veranderde voortdurend en stond op de rand van de Soekarno-communisten coup. die werd gesteund door China. Het scheen of een communistisch com- Elot tegen verschillende naties op anden was. Amerika's verouderde begrippen en verplichtingen, die nog bestonden in de vorm van verdragen met de regeringen werden discutabel. Zuid-Vietnam scheen van vitaal be lang te zijn voor de ideeën die een taai leven hebben en belangen, die waren overgebleven van het verdrag van Genève, dat wil zeggen, dat van het tijdperk toen de communistische wereld een grote taart was, waarvan slechts één stuk was afgebeten... na melijk Joegoslavië. De nieuwe Viet namese revolutie was voor China een welkom bewijs' van de bruikbaar heid van zijn dogma's, volgens welke nationale revoluties in gewezen ko loniën een communistische wereld revolutie zouden versnellen. Voor de Sowjet-Unie was dit een meevaller. Het feit dat de VS zijn rivaal in Europa en de wereld erbij werd betrokken, gaf nieuwe mogelijkheden in andere politieke arena's, hoofdza kelijk in Europa en in het Midden- Oosten. POLITIEK Amerika's interventie In Vietnam en de wisselwerking tussen China en de Sowjet-TInie, die hierdoor werd ver oorzaakt, zijn niet de enige mani festaties van de verouderde begrip pen, die hoewel overerfd, nog steeds het doen en laten van de belangheb benden beheersen. De nieuwe anti-Amerika-fase van de Vietnam-revolutie is zelf voor een deel de uiting van een dergelijke verouderde houding. De revolutie waa er is nog enige hoop dat dit nu wat is verminderd overladen met Er is geen politiek zonder geweld. Toch kan geweld alieen niet de fan tasie en creativiteit in de politiek vervangen. De regering van Johnson reageerde voorzichtig, maar volgens routine, alsof de inval van Noord- Korea in het zuiden opnieuw werd opgevoerd. Het communisme echter, was in die tijd bezig te desintegreren in nationale bewegingen, een patroon dat ook voor de .socialistische' groot machten China en de Sowjet-Unie geen uitzondering was. Amerika's in terventie in Vietnam is daarom niet het verdedigen van de .vrije wereld' tegen de dreiging van het commu nisme, maar veeleer een zet om Amerika's strategische positie te handhaven ten opzichte van China en Zuid-Oost-Azië in het algemeen. Het nationaal communisme is niet zo nationaal dat het de steun van Mos kou of Peking afwijst, of waarschijn lijk zal afwijzen. Hét is zelfs nog he lemaal niet zeker of China en de Sowjet-Unie ooit dezelfde houding te genover het lot van de communistisch geleide regimes en bewegingen zullen aannemen als tegenover nationale revolutionaire bewegingen die niet zijn geïnspireerd door de com munisten. Een feit is dat zij zijn ge dwongen een technische en economi sche inferioriteit te compenseren door het verstevigen van hun .ideolo gische' invloed. De export van de ideologie ïs van wezenlijk belang, in dien China zijn invloed handhaaft. De Sowjet-Unie kan er ook niet buiten. Zelfs, indien wij geen ruzie met elk aar hadden, zou China, noch Rusland zin hebben oorlog te voeren voor Vietnam. Toch wil China, en kan Rusland de hulp aan Hanoi niet op geven. Zo kan de .exploitatie van het conflict' tussen China en de Sowjet- Unie, de VS geen winst van beteke nis hebben gegeven, en er is ook geen kans dat dit ooit zal gebeuren. SLEUTEL TOT VREDE Het heeft geen zin te hopen dat Moskou Hanois houding daadwerke lijk zou kunnen beïnvloeden, zelfs als ze dat zou willen. Dit wordt des te duidelijker als men ziet dat Hanoi dichter bij Peking ligt. dan big Mos kouvolgens zijn geografische lig- ging, zjjn vijandigheid tegenover de .blanke kolonialisten' en zijn doctri nes. De sleutel tot de vrede moet hoofdzakelijk worden gezocht in Ha noi en Washington. De betrekkingen tussen China en de VS zijn daarvoor van secundair belang. En de rol van Moskou is nog minder belangrijk. Het voeden van de Vietnamese re volutie is een onuitputtelijk reservoir voor Moskou en Peking. De VS daar entegen is gedwongen zijn activitei ten te bepalen tot een .oorlog van beperkte doelen', bijvoorbeeld het te genhouden van .infiltratie' van het noorden en het beschermen van het regime in Saigon. Johnsons .escalatie' heeft zeker de militaire coup die de val betekende van Soekarno en het communistische regime in het verre Indonesië, be zield. Maar de escalatie heeft de VS geen overwinning over de Vietnamese communisten kunnen brengen, en daar was het voor bedoeld. En het is ook niet waarschijnlijk dat in de nabije toekomst de .Vietnamisatie' de oorlog zal helpen winnen, hoewel die politiek enig realisme laat zien in de onbuigzame houding die nog opgeld doet. De VS kan de oorlog niet winnen zonder een zinloos conflict te riske ren, die nog grotere proporties heeft en langer bloedvergieten brengt dan gewettigd is onder welke omstandig heden dan ook. Bovendien wordt het moeilijker te geloven aan éénzijdige terugtrekking van de Amerikaanse troepen, naarmate de oorlog langer duurt. De hedendaagse Amerikaanse samenleving en de natie als geheel zal een dergelijk terugtrekken niet steunen, tenzij er voorwaarden zijn waardoor voorkomen wordt dat bur gers worden afgeslacht en die de ge legenheid bieden voor de ontwikke ling van tenmiinste een vorm van de mocratie en enige economische sta biliteit. Zelfs in de huidige omstandigheden zal een dergelijk terugtrekken ook betekenen dat men wijkt voor China en de Sowjet-Unie, en dat kan on voorziene consequenties brengen voor de VS in Azië en elders. Het is dui- delijk dat dit geen oorlog is in de gewone zin van het woord. Het is een nationale en sociale brand die niet volledig kan worden geblust. Voor Hanoi en de Vietcong is het essen tiële niet het winnen of verliezen van veldslagen, maar de voortzetting van guerrilla-activiteiten en de voortdu rende opleving van de revolutie. En hierdoor hebben zij enorm veel hulp middelen, zowel in materiële, morele, delijke als in ruimtelijke zin. omvang van de strijd. In die tgd ston den alleen de communisten aan de zjjde van Noord-Korea. Tegenwoordig roepen de debatten over Vietnam dringende vragen op over de oorlog zelf. Is het nodig of is het overbodig, is het van vitaal be lang voor de Amerkaaase natie, of is het eenvoudig een relikwie van het verleden Niet sléchte, de dogmatici van links geven kritiek op de interventie,: maar die komt ook van de zijde van lei dende figuren in Amerika, die een front hebben gevormd en worden ge steund door onafhankelijke en vrije informatie mogelijk. Deze groep pro beert de kloof te overbruggen die na ties verdeelt en die gevormd wordt door ideologieën, agressie en verschil len in geschiedenis en welvaart. Het vermoorden van Vietnamese bur gers. zelfs als het slechte op zichzelf staande incidenten zijn. hebben een donkere schaduw geworpen over de doelstellingen van hen die de inter ventie zijn begonnen en hebben be vorderd. Daar waar wet en reden op de achtergrond raken, komen uitbar stingen van waanzin in de plaats. Daarom moeten de strijders aan bei de zijden in het conflict onder toe zicht staan van mannen die niet ge hinderd worden door nationale en ideologische vooroordelen. Het zgn. Hof van Bertrand Russell de zgn. rechtszaak tegen de regering van de VS in Stocldiolm had niet veel te betekenen. Men kan er moeilijk in ge loven omdat het pretentieus was en belachelijk partijdig. Het beweerde tot taak te hebben het publiek in te lichten, maar deze taak wordt op ge loofwaardige wijze en te goeder trouw verricht door de Amerikaanse pers en tv. Als de Amerikaanse nieuwsmedia het verhaal over de beweerde moordpar tijen zouden hebben achtergehouden om de Amerikaanse mythe in stand te houden, zou de wereld van één schok kende waarheid minder op de hoogte zijn geweest. Aan de andere kant zou het gekweld worden door bange twij fels over de intenties en de humani teit van het machtigste land in de wereld van vandaag. PRIJS OORLOG ZONDER IDEALEN Een oorlog van beperkte doelen is in feite een oorlog zonder idealen. De oorlog in Korea was anders. Als het in de VS verzet heeft opgeroepen, dan is dat alleen door de methode en De oorlog in Vietnam heeft veel ver trouwen geschokt en veel spanning gebracht in de onderlinge betrekkin- gen. Mijns inzien neemt het een even voorname plaats in voor de VS als ile grote crisis in 1929 en de tweede wereldoorlog. De oorlog in Vietnam heeft de communisten evenmin ge spaard. Het was mede oorzaak van liet verschil van mening tussen China en de Sowjet-Unie en het heef! geleid tot twijfel aan de mythe van de com munistische sol'dariteit. Aan de andere kant hebben de com munistische partijbureaucraten hier door de kans gekregen zichzelf af te schilderen als redders van de naties en voor het ogenblik hebben ze nieuw leven kunnen blazen in hun fossiel achtige anti-kapitalistische en anti imperialistische siogans. Iedereen betaalt nu de prijs voor de oorlog in Vietnam. De bestaande maatschappelijke en politieke struc turen worden erdoor aangevreten en de groeiende nieuwe structuren wor den erdoor verstikt. De oorlog be wijst dat het westen geen ideale wereld is, en hei demonstreert de ab surditeit van de ideeën die de com munisten propageren. De oorlog heeft verregaande geestelijke polarisaties veroorzaakt, maar het heeft de so ciale en politieke structuren niet zo in beroering gebracht dat er revolu ties door ontstaan. En kan dat ook niet. Maar iiit verschrikking en wan hoop verrijzen de stralen van hoop en worden veranderingen tot stand gebracht. De Vietnamese oorlog is een nachtmerrie die het verleden ge produceerd heeft, maar het is even eens een voorproefje van meer open systemen, en minder beperkte waar heden. In deze oorlog heeft niemand de tijd aan zijn kant. Om deze reden hangt de duur van de oorlog zowel af van de ideeën van hen die hem voeren, van Washington en Hanoi, als van militaire en andere ontwikkelingen. Aangezien de uitslag van deze oorlog kritiek is voor de wereldverhoudin gen en de veranderingen binnen het .kapitalisme' zowel als Ln het .socia listische kamp', is het soort vrede dat wordt gesloten belangrijker dan wan néér deze wordt bereikt. Een vrede, gebaseerd op de macht van de VS heeft geen levenskans in Vietnam. Het hedendaagse geweten van de mensheid is niet voorbereid op een vrede met .revolutionaire' tiran nieën. noch op het aanvaarden van moordpartijen als gevolg van ideolo gieën. De vrede is een zaak voor iedereen. Maar het kan alleen worden bereikt door hen die de oorlog voeren, Hanoi en Washington. Hoewel dit slechts'de mening is van een buitenstaander; vijf jaar oorlog is meer dan genoeg geweest om de krachten te herken nen van beide partijen en de moge lijkheden te taxeren. Het is voor my duidelijk dat de huidige situatie geen van beide zijden de mogelijkheid biedt de oorlog binnen afzienbare tijd te beëindigen. Om dezelfde reden dat het 't begin van ;n nieuw tijdperk kan betekenen, is het de plicht van alle mensen van goede wil zich in te zetten om de vrede te realiseren en hun invloed aan te wenden om beide partijen over te halen hun houding te wijzigen. Het :s een feit dat de vrede alleen kan worden gesloten door hen die daad werkelijk deze oorlog voeren. Hanoi en Washington zij moeten de nieuwe realiteiten onder ogen zien. Hel schijnt mij toe dat de beslissen de stap op deze moeizame weg de erkenning zal zijn van de Vietnamese revolutie binnen de beperking van de nationale grenzen samen met de ga ranties voor de menselijke rechten van de burgers van Zuid-Vietnam. De VS juist omdat het zo rijk is en vindingrijk kun er ulleen by winnen als hij zich aanpast aan het nationalisme van de kleine en onder ontwikkelde landen en hij kan het Vietnamese volk slechts voor zich winnen door te laten zien wat hy voor hen doen kan. Tegelijkertijd be staat er geen betere weg voor de Vietnamese revolutionairen om hun patriottisme te bewijzen en bredere steun te winnen in hun eigen land, dan door het demonstreren van ver draagzaamheid ten opzichte van hun landgenoten die een verschillende ideologie hebben, en door het zich bewust zijn van de grenzen en moge lijkheden. evenals van de belangen van hun volk.-

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 27