Westkappels dameskoor wordt vijftig jaar ZELANDICA F. Leenhouts weg bij Groene kruis ZINGENDE BOERINNETJES IN PONTIFICAAL MANNEN ,TE STOUT' VOOR DE ZANG INTIEM RAPPORT' EN ZUIDSTER' ,D00D IN HET VERKEERDE BED' Met geschenkpen wordt hoekje beschreven G0ESE JONGEREN TOT KERKEN: OPEN AVONDMAAL HARD NODIG ,Fokbedriif heeft nog zm NIEUWE RAIFFEISENBANK IN VLISSINGSE BINNENSTAD ZATERDAG 7 MAART 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 13 WESTKAPELLE Poeha is er in het Westkappelse da meskoor nooit bij geweest. Kwam het zo uit, dan werd een aanbieding voor een gast optreden met beide handen aangepakt om er een gezellig uitstapje van te maken. En het koor werd door de jaren heen hier en daar nog wel eens gevraagd, zowel in het binnenland als in den vreem de, want de verschijning van de zangeressen verschafte het publiek altijd een aanblik apart: allemaal Westkappel-, sé boerinnetjes in het ponti ficaal. Inmiddels heeft het koor zijn vijftigste bestaans jaar bereikt. Volgende week vrijdag en zaterdag wordt de ze halve eeuw herdacht en gefuifd onder de gemeen schap Westkapelle. Ook nu nog geldt het devies voor het welslagen van een evenement daterend uit de jaren twin tig: ,Als het maar leuk is'. Drie mensen die dit kunnen we ten en het al .jaren hebben meege maakt, denken in samenspraak nog eens terug aan allerlei grap pige, ondeugende, plezierige en zelfs interessante ervaringen en voorvallen. Rond een berg vergeel de kranteknipsels en oude naoor logse foto's zitten mevrouw K. Lievense, mevrouw E. Flipse en voorzitter W. J. K. Dieloman. Als ze met. zijn drieën lian de praat raken en bet achter ben liggende zangtijdperk overzien, dan schie ten ze, alleen al bij de gedachten aan sommige toestanden, smake lijk in de lach. Droogjes merkt de heer Dieleman op: ,In 1920 zijn ze begonnen met een gemengd koor. Maar dat luk te niet zo best. De mannen waren te stout. Gedisciplineerd zingen is op Westkapelle erg moeilijk al zingen de mannen en vrouwen hier erg graag.' Uit een overleve ring vertelt hij: ,Op een gegeven dag. moest .liet koor voor een uit voering naar Veere. Ze gingen er met een Jan Plezier naar toe. Het eind van het liedje was, dat ze op de Middelburgse kermis terecht kwamen. En het gebeurde daar dat de zangschriften de zweefmolen uitvlogen. De mannen kregen toen zo de smaak van alles en nog wat te pakken, dat een stel ook nog ergens ging bogeren. Dat heeft nog wel de nodige trammelant veroorzaakt. Het koor heeft het toch nog zeven jaar met de man nen erbij uitgehouden.' Mevrouw Lievense haakt hier in: .Tot 1927 was het gemengd. We laten ze (de mannen) nu het liefst thuis.' Glorietijd Vooral na de oorlog beleefde het Westkappelse dameskoor zijn glo rietijd. Het aantal uitvoeringen wees dit dah ook uit. Dat kwam doordat er voor het merendeel jong bloed in> zat. De heer Diele man: .Vroeger hadden de dames veel. mëer tijd voor optreden, om dat de meesten toen nog niet ge trouwd waren. Tegenwoordig gaat het aUemaal wat moeilijker. Ze hebben een huishouding, kinderen en sommigen hebben er ook nog een zaak bij.' Mevrouw Lievense: .Toentertijd waren we een stuk jonger. Dat gaf een leuker aanzicht. Ik kan wel zeggen: we zijn netjes ge kleed, maar zijn toch al oude vrou wen. De meesten zijn tussen de veertig en vijftig jaar.' Mevrouw Flipse: ,Een phar jaar was het niks. Er kwamen haast geen dames bij. Op het ogenblik gaat het wel weer. De jongelui krijgen zeker weer wat meer be langstelling voor zang.' De heer Dieleman: Jk denk eer der dat het door de jonge dirigent komt.' Eenmaal per week op woensdag avond komt het dameskoor voltal lig bij elkaar en dan wordt er grondig aan het repertoire ge schaafd. De .jonge dirigent', die de leden klank en kleur bijbrengt, is Peter Jense uit Middelburg. Hij leidt het Westkappelse koor nu al enkele jaren, maar hij blijft een .beginnend dirigent' voor dit koor, wanneer de naam Piet de Rooy wordt genoemd. Deze man huis en haard heeft hij in Vlissingen staan heeft het koor vanaf de oprichting in 1920 tot medio zes tig geleid. Hat Westkappelse da meskoor werd een levenswerk van hem. De heer Dieleman voorspelde overigens, dat hij volgende week vast en zeker bij de viering van het vijftigjarige jubileum van de partij zal zijn Vrijerij Het moeten zonder twijfel leuke wichtjes geweest zijn, die zich voor het dameskoor aanmeldden, zo valt tenminste uit de woorden van mevrouw Flipse op te maken: ,Het stond vroeger altijd zwart van de jongens als we van repeti tie kwamen.' De tijden zijn nu wat veranderd: een stel dames gaat meteen naar huis, maar bij een aantal is die vroegere sfeer wel licht nog wat blijven hangen en men zakt dan af naar de cafetaria. .Sommigen gaan nog snel even met hun vrijer mee.' Dit laatste duidt er min of meer op, dat er weer jonkies tussen zitten. De heer Dieleman: ,Het koor heeft ooit zestig leden geteld maar nu zijn het er zo'n dertig.' Deze dertig gaan van tijd tot tijd nog op stap. De afgelopen jaren werd opgetreden in België, Duits land en Engeland. Binnen de landsgrenzen trok het dameskoor naar 'Amsterdam, Rotterdam, Den Haag,-'Utrecht ep Kcrkrade. Over Kerkradé vertelt mevrouw' Flipse: ,Het was zo -leuk-in- Lim burg.' Mevrouw Lievense: ,Ja, we moesten zingen in een muziektent in een weide op de top van een berg. Dat gaf direct al een hoop lol. Maar het concert gaf ons ook een heleboel voldoening, omdat de mensen heel aandachtig luisterden. Echt waar, optreden vinden we heel leuk. Maar meestal is het on derweg in de bus het leukst.' Filmsterren De vierde Nederlandse speelfilm .De dijk is dicht', is een gebeur tenis die geen van de dames heeft vergeten. Dat was één van de hoogtepunten in het bestaan van het Westkappelse koor: als film ster zingen en spelen op eigen bo dem. Aan Kitty Knappert. Kees Brusse en de noodkaritine hebben ze de beste herinneringen overge houden. Mevrouw- Flipse: .Het was een hele bedoening. Vooral met de klederdracht. We kregen alles in het geel wat we normaal in het wit dragen. Dat was noodzakelijk voor de film. En wat ook erg leuk was: we werden voor de première's in Den Haag en Rotterdam uitge nodigd.' Veel foto's uit die tijd gleden na het ophalen van zomaar wat koorperikelen terug in de en veloppen van mevrouw "Flipse. me vrouw Lievense en de heer Diele man-. Films in Midden-Zeeland ,Loüe Bug' nu in Vlissingen .INTIEM RAPPORT' die deze week in City te Middelburg draait, is een sexuele voorlichtingsfilm van Rubin Sharon aan de hand van gegevens en ervaringen van artsen en professoren zoals Kinsey, Freud en Fromme. Deze film kwam tot stand in samenwerking met binnen- en buitenlandse instel lingen en medische adviseurs. On dermeer wordt in deze film het probleem van de ongehuwde aan staande moeder behandeld. De kolderfilm .The Love Bil"' van Walt Dlsnev, die vorige weck in Grand Goes draaide, wordt deze week 'n Albnmbra te Vlissingen vertoond. De hoofdrollen in deze film worden vertolkt door Dean Jones. Michel* Lee. David Tomlinson en Buddy Hackett. George Segal. Ursula Andress. Orson Welles en Ian Hendrv zijn de hoofdrol spelers uit de film ,Dc Znidster', dit deze week in Grand word' gedraaid De ze film, naar het gelijknamige boek van Jules Verne, gaat over de jacht in Zuid-Afrika op een knots van een dia mant. De film .Pendulum' (ofwel ,Dood week A. Bonder, Goes 40 jaar in dienst Van Gend en Loos GOES In hotel .Terminus' Raadsvergadering Bruinisse GOES Burgemeester en wethouders van Bruinisse willen het terrein rond de ijsbaan voor het komende zomersei zoen weer verhuren als camping aan de heer P. van de Vlies. Als de raad, ermee akkoord gaat, gaat de huur in op 1 april en eindigt deze op 1 oktober. De huurprijs bedraagt 25 procent der staangelden en voor iedere 500 gulden, die er meer binnenkomt dan 2500 gul den moet de huurder nog eens 5 pro cent extra betalen. Op de agenda voor de raadsvergade- ring van vrijdag 13 maart staat voorts, onder meer een voorstel om voor de' Dlaatselijke lagere scholen herdenklngs-| r. schaffen ter gelegen-1 25 KM-WANDELTOCHT OP SCHOUWEN-DUIVELAND woensdag onder grote belangstelling 'n febevrijdfngsherdenking. receptie plaats ter gelegenheid van de J 6 herdenking van het 40-jarig ambtsju bileum van de heer A. Bonder. Naast het personeel van de vestiging te Goes, waren er onder andere vertegenwoor digers uit het zakenleven, van de direc tie van VG&L te Utrecht, de heer Schol ten, stationschef Ned. Spoorwegen, ver tegenwoordigers van de vereniging van directeuren van Van Gend Loos, col lega's en vertegenwoordigers uit het verenigingsleven. Or>k enkele gepenesioneerde oud-colle- arc-n aanwezig. Het was een komen en gaan van be langstellenden. De jubilaris kreeg vele geschenken aangeboden. In december 1951 werd de heer Bonder directeur van devestógimig van Van Gen en Loos te Goes. NA 40 JAAR BESTUUR Ineemt, dan wordt er vaak veel gelogen. I Dat is bij mij niet zo. Alles heb ik uit de grond van mijn hart gezegd' Ioverhandigde de spreker de heer Lecsi- houts een vierkleurenballpoint, j Zonder naar woorden te hoeven zoeken sprak de heer Leenhouts zijn dank voor I de uitgesproken waardering ui*.. Na een tijdje over de vervlogen knr.s- jaren te hebben gemijmerd, kwam de jheer Leenhouts tot de slotsom: .Ons SOUBURG Het bestuur van del streven was bouwen. En alle bezit vindt I u terug in dit magazijnnet bouburg:ie vereniging .Het groene kruis te gezondheidscentrum, waarvan hij de deitocht op scS23Üfv££"SSSouburS hecft dondoeag*v<m<l to besloten de jaarlijkse wandeltocht te alle eenvoud en gemoedelijkheid brengen houden op zaterdag 23 mei aanstaande. Gestart wordt vanaf het Ned. hervormd verenigingsgebouw te Zierikzee. De tocht voert door bijna geheel Dui- veland, doch de juiste route zal nog nader worden bekend gemaakt. Deelname staat open voor individue- len, groepen. Zij die de tocht binnen de gestelde tijd volbrengen, ontvangen behalve een onderscheiding een fraai uitgevoerd diploma. Open brief ondertekend door predikanten en geestelijken Huidige situatie is onbevredigend GOES Zes en twintig ondertekenaars, onder wie ds A. Heuzeveld (geref.), jeugdwerkman T. van Maurik (herv.), ds J. Geursen (herv.) en kapelaan V. G. Schoenmakers, telt een open brief aan de hervormde en gereformeerde kerke raden en r-k parochieraad in Goes. In de brief wordt onder andere gepleit voor ombouwen van de zondag-weekend diensten tot interkerkelijke diensten en tot toelating tot eikaars avondmaalsvie ringen. Aangaande de interkerkelijke diensten zeggen de ondertekenaars, behalve de genoemde voorgangers, katholieke, her vormde en gereformeerde jongeren, dat, tot interkerkelijke diensten te ko men, men onmiddellijk moet beginnen met het bezoeken van eikaars kerk en met het uitnodigen van gasten voor le zen. preken, informeren, en dergelijke. Over dopen stellen de briefschrijvers dat ouders hun kinderen als ze dat wensen in een andere kerk moeten kunnen la ten dopen. Gewezen wordt op de weder zijdse dooperkenning. Alle medewerking moet ook worden gegeven aan de aan vraag van een interkerkelijke doop- dienst. Een eerste stap naar een open avondmaal cq communie is volgens de open brief, dat iedereen die in eigen kerk .gerechtigd' is tot deelname aan avondmaal cg eucharistie daardoor ook in een andere kerk wordt toegelaten. En daaraan moet bekendheid worden ge geven. Aparte catechese achten de brief schrijvers niet langer noodzakelijk. Een gezamelijke catechese van jongeren van zestien jaar en ouder moet in september dit jaar nog kunnen starten en dan wor den begeleid door de drie pastores, de jeugdouderlingen en jongeren zelf. Daar^ naast moet een eigen catechese (voor liefhebbers) blijven bestaan, als keuze. En interkerkelijke gespreksgroepen (te gelijk doe-groepen) moeten worden ge- stómuileerd en gecoördineerd. In de brief, die tot stand kwam na twee gesprekken over oecumene, verklaren de ondertekenaars de huidige situatie in kerkelijk Goes ,ten zeerste onbevredi gend' te achten. Ze willen er graag wat aan doen. in net verkeerde bed'), die deze eveneens in Grand draait, gaat over een politieman wiens levenswerk (het vangen van een sexmoordenaar) te niet wordt gedaan door de Hoge Raad. die de misdadiger om formele redenen vrij laat. De politieman (George Peppard) ls zeer verbolgen over deze .menselijke' behandeling. Zijn verbolgenheid gaat echter over als hij niet zo veel latei- zelf van moord wordt verdacht. Hij jrijpt dan elke kans aan om zijn on- SQjmld te bewijzen. Jerry Lewis laat zondagmiddag in City zijn kwaliteiten zien als psychiater in de film ,Dric op de divan'. In feite is de verloofde van Lewis de psychiater. Le wis wint als schilder op een gegeven moment een grote prijs en hij wil met zijn verloofde (Janet Leigh) gaan trou wen. Zijn verloofde vat. haar taak als psychiater echter zeer serieus op en wil niet eerder trouwen en naar Parijs gaan voordat haar drie patiënten zijn gene zen. De patiënten in kwestie zijn drie vrouwen, die door omstandigheden man nenhaters zijn geworden. Jerry Lewis helpt zijn verloofde (zonder dat zij er iets van weet) een handje om een alge heel herstel te bespoedigen. D tweede hoofdfilm van City, ,Sex en chantage,, werd eerder in Zeeland toond. Lezing GMVO GOES Voor de leden van de Goese middenstands vrouwenorganisatie werd in hotel .Ockenburgh' te Goes onder auspiciën van de Nederlandse vereni ging voor de handel in gedroogde zuid vruchten een lezing gehouden over tut ti-frutti. abrikozen, pruimen, rozijnen en dergelijke. De lezing werd gehouden aan de hand van een fraaie collectie dia's. De aanwezige dames kregen een instructief boekje aangeboden en paar proefzakjes zuidvruchten. Examen Van de Zeeuwse Visserijscliool te Vlis singen slaagde te 's-Gravenhage voor het diploma MM (machinist-motordrijver) Khv (kleine handelsvaart) de heer W. van Sluys te Vlissingen. Bevestiging en intrede dr J. Bakker Middelburg MIDDELBURG Zondag 15 maart 's avonds om zeven uur zal in de Nieuwe Kerk te Middelburg de bevestigings- en intrededüenst worden gehouden van dr J. Bakker. Dr Bakker, leraar in Middel burg, is beroepen door het breed mode- ramen van de classicale vergadering •van Middelburg met als buitengewone opdracht werkzaam te zijn als gods dienstleraar aan de Christelijke scho- leneemeenschap te Middelburg. Beves tiger is ds J. de Boer te Vrouwenpol der, voorzitter van de Classis. Dr Bak ker zal in de bevestigingsdienst tevens zijn intredepreek houden. Na de dienst kan men dr Bakker gelukwensen in de zogenaamde wandelkerk. Beëdiging officier VLISSINGEN De heer J. Wijshake te Arnhem, die vele jaren woonachtig is geweest in Vlissingen, zal op vrijdaj 20 maart om twee uur op het vliegvek Ypenburg worden beëdigd tot beroepsof ficier der koninklijke luchtmacht. Kalkoen Voedde kippeneëieren In het natuurgebied van de villa Ga- dra' aan de J. J. Boeijesweg te Haam stede toeven diverse vogels en dieren. Een kalkoen kreeg het enkele weken geleden op haar heupen en zette zich neer op een aantal eieren. Daar een mannelijke kalkoen niet in het spel voorkwam zat de hen daar doelloos te broeden. Een en ander werd opgemerkt door de beheerder, de heer Veringmeier en die de eieren wegnam en er bevruch te kippeneieren voor in de plaats legde. Dinsdag is het broedsel uitgekomen en daar ma kalkoen haar broedarbeid ge woon maar in de vrije natuur in de sneeuw had verricht huppelden de kleintjes in de sneeuw rond. De drie kuikentjes zijn nu in een grote doos bij de verwarming gezet waar ze het goed maken. De heer Leenhouts zei overigens wel iets van plan te zijn met zfjn geschon ken schrijfgerei. ,Het zit nog altijd in mijn hoofd eens een hoekje te gaan schrijven: 365 dagen uit mijn leven. Met dingen en voorvallen er in waar Je om kunt lachen, maar ook om kunt huilen. Het Groene Kruis zal er ook wel eens in voorkomen'. Al nam de heer Leenhouts als be stuurslid afscheid, hij is erelid van ,1-Iet Groene Kruis' te Souburg gebleven. Vorig jaar was de jaarvergadering het er eenstemmig over eens dé heer Leen houts tot erelid te maken Zelf kon hij toen wegens ziekte niet aanwezig zijn. Laatste bijeenkomst NFO Schouwen In hotel Bom te Haamstede hield de NFO afdeling Schouwen haar laatste vergadering. De afdeling gaat namelijk fuseren met de afdeling Duiveland en daartoe moest eerst de vereniging opge heven worden. In een kort overzicht me moreerde de voorzitter, de heer J. v. d. Berge dat de afdeling, die in 1946 is opgericht, tot grote bloei is gekomen dank zij het stimulerende werk in het rampjaar 1953 van de oud-voorzitter de heer J. P. C. Boot. In de nieuwe afde ling Sehouwen-Duiveland zullen dire be stuursleden uit'de Westhoek zitting heb-; ben, drie uit Duiveland.en een .uit Zie rikzee. Niemand had bezwaren tegen het op heffen van de afdeling Schouwen, waar na ook iedereen zich akkoord verklaar de met de fusie met Duiveland. De eer ste vergadering is vastgesteld op 19 maart aanstaande. J. A. Heijliger 25 jaar bij het ziekenfonds MIDDELBURG Dezer dagen recipi eerde in Middelburg de heer J. A. Heij liger ter gelegenheid van het feit dat hij 25 jaar in dienst was bij het Algemeen MiddeJburgsch Ziekenfonds. Tijdens de receptie werden enkele toespraken ge houden, onder anderen door de voorzatter van het ziekenfonds, mr P. van Empel. Ook mocht de heer Heijliger een aantal cadeau's in ontvangst nemen. Onder de velen die hem met zijn 25-jarig jubi leum kwamen feliciteren, waren uiter aard ook vertegenwoordigers van het diverse medici. zijn senior-bestuurslid F. Leenhouts afscheid genomen. Na veertig jaar lang voor een goed functionerend gezondheidscentrum te hebben meegeijverd heeft hij er op zijn 76ste jaar maar eens een punt achter gezet. Het bestuur wil de ziin aftreden niet stilzwijgend voorbij laten gaan en gaf er in de vorm van een bijzondere vergade ring eniee kleur aan. Met een loos briefje had het kruisbe- stuur de hepr Leenhouts. die tot de laatste wethouders van de gemeente Souburg behoorde, voor een vergadering naar het gezondheidscentrum aan de Cornell's van Perestraat gelokt. Een maal binnen had de heer Leenhouts! weldra door waarom men hem zo sue- MIDDELBURG De fokvereniging ciaal voor deze hestuursbljeenkomst had j Walcheren' hield dezer dagen een druk- uitgenodïgd. bezochte algemene vergadering in rés- Voorzitter M. J. Rottier had zichzelf de'taurant ,De Brasserie'te Middelburg, taak opretert een Kortt «fUHeMetO£ I)e voemHte», 4e keer B. Aranhe. «ere i" "'J» oninlnpwoort -p dat - wH u afcid na aan het hart gelegen Tot d< llc5, S., 5° 12 h"r, *1" heet! een fokbedrij! iï Hand te l.nu* omdat hu „het, nU een presUUe_t>e- dfn VlK,„ltt„ eJr ech,„ VM over_ tuigd dat het een goede zaak is dat er op Walcheren nog fokkers zijn die mee werken aan de verbetering van de rund veestapel; dit werk geeft grote voldoe ning, vooral wanneer er een mooi ge zond kalf ter wereld komt, aldus de voorzitter. De secretaris werd dank gebracht voor het opstellen van de uitgebreide notu len die zonder op- of aanmerkingen wer den goedgekeurd. De penningmeester kon zijn exploitatie-overzicht met een batig saldo sluiten en de begroting voor 1970 werd zonder wijzigingen aangenomen. De heer B. Koole, stamboekhouder van de vereniging, gaf een toelichting op het jaarverslag waarin onder meer een klei ne stijging van het ledental werd gecon stateerd. ondanks het bedanken van ver schillende leden wegens bedrijfbeëindi- ging. Tevens wees de heer Koole op de invoering van de facultatieve keuring waarbij de leden zelf meer moeten se lecteren alvorens een aanvraag om keu ring te doen. Ook is een verhoging van de registratiekosten ingevoerd van 3,50 tot 5.00 wat inclusief de btw neerkomt >er te schetsen schouwde, dat de heer Leenhouts veer tig jaar lang achter de bestuurstafel had plaatsgenomen. .U heeft de medail le van het groene kruis van de goede en de slechte kant mogen zien". Maar u Weef altijd een kalm, bedaard en be deesd man, die in correcte bewoordin gen zei waar het op neerkwam. U was hier de vader van het kruiswerk. U heeft het Groene Kruis in Souburg zien worden wait het nu is'. Volgens de heer Rottier was de lengte van Leenhout's bestuursperiode, waar van tientallen jaren als secretaris, voor een groot deel'te danken aan zijn uer- soonüike instelling, getuige de verdere woorden. .Alle werk'heeft u altijd uit veel liefde voor uw medemens gedaan U was altijd bereidwillig voor een an der in de bres te springen. Dat heeff u al die jaren bewezen. U heeft veel gedaan voor groot-Vlissingen. maar speciaal voor Souburg en Ritthem. Er waren wel eens rneningsversch'llen over het een of ander, maar die kon den altijd rond deze tafel worden opge lost'. Ook memoreerde de heer Rottier nog -rven op welke joviale manier hij re-j op een bedrag van gelmatig zijn huis aan de Kanaalstraat voor de bestuursvergaderingen open stelde. .Hoeveel het" er zijn geweest, weet ik niet meer, dan zou ik er de notulen op moeten naslaan'. Met de woorden ,Als iemand afscheid Brouwershaven wil straat onknaonen GOES Het deel van het Spuislop te Brouwershaven, dat loopt vanaf het Trampad tot de Zuidwal verkeert in slechte toestand, dat burgemeester vethouders van Brouwershaven de raad voorstellen over te gaan tot een drastische verbetering. De bedoeling Is. dat de weg zal worden bestraat. Om alles in orde te krijgen moeten er en kele perceeltjes grond worden geruild. Het totale werk gaat 19.520 gulden kosten. De gemeente wil het in 15 jaar afschrijven. Tijdens de raadsvergadering van donder dag 12 maart zal de raad over het voorstel beslissen. Op de raadsagenda staat verder onder meer een voorstel nieuwe straat in het bestem mingsplan Dreischor-West Renkum- straat te noemen. Hiermee herinnert de straat aan de gemeente Renkum, na de watersnoodramp van 1953 de ge meente Dreischor op verlerlei wijze hulp heeft geboden. De raadsvergadering be gint donderdagavond om kwart over acht. Bijkantoor met twee man bezetting VLISSINGEN ,Een kleine bank aan de Kleine Markt van de grote Rail'fel- senbank.' Met deze leuk gevonden woord speling sloot voorzitter J. Bcsnijen van het bestuur Raiffeisenbank Vlissingen donderdagmiddag de openingsceremonie af van de nieuwste aanwinst in de reeks Raiffeisenbankcn die Zeeland inmiddels telt, het nieuwe bijkantoor in de Vlis- singse binnenstad. Rayoninspeeteur A. Oudkcrk was de aangezocht man die de officiële ope ningshandeling verrichtte. Met een bloemrijk versierde sleutel draaide hij de bankingang open. Een korte speurtocht door het pand leerde, dat het uit vijf gescheiden ruim ten bestaat. Beneden een kantoorruimte met loketten en een keuken. Boven en kamer die als archief zal dienen, en nog een kamer, die waarschijnlijk als be- stuurs- of ontvangstkamer dienst zal gaan doen Nog hoger een ruime vlie ring. Zowel voor de glazen omheining van de kantoorruimte als voor de rui ten van de ramen breek- en slagvrij glas gebruikt. De constante bezetting ze voorpost van de hoofdbank te Oost- Souburg werd permanent door twee gevormd, de beheerder mejuffrouw A. Sarider- In enkel bewoordingen liet de heer Be- suijen weten, hoe men er toe was ge komen in het centrum van Vlissingen een Raiffeisenbank te openen. .We hebben er lange tijd over gedacht of een bij kantoortje in de binnenstad van Vlissin gen zouden stichten.' Hij zei, dat het lange tijd een slepende zaak in het be stuur was geweest, totdat een paar he ren uit Utrecht Vlissingen hadden door- femeten en tot de conclusie kwamen, at het de moeite waard was. ,Na lang wikken en wegen hebben we tenslotte dit pand van De Gruyter gekocht.' In korte bouwtijd zórgden het architec tenbureau J. Jobse. liet aannemingsbe drijf Peters NV en uitvoerder Meulen- berg er voor. dat de oude kruideniers winkel werd veranderd in goed geoutil leerd bankgebouw. ,Tforts daaraan namen wij het avondmaal l\. 't wélk uit melkchocolaad en een boterham met kaasbestondt, nadat het avondmaal ge houden was gingen wij om tien uuren na bed en sliepen dien na-gt heel gerust.' Zo schrijft de jonge Paulus de Wind in 1777 toen hij zijn vader mocht vergezellen, die een operatie van de steen moest verrich ten in Axel. De familie De Wind heeft geslachtenlang bekende me dici opgeleverd die ook buiten hun woonplaats Middelburg faam genoten. Paulus heeft van de reis van Middelburg naar Axel een reisverhaal gemaakt op zakelijke en realistische manier. Het is nu gepubliceerd in het pas verschenen jaarboek 196S-1969 van de Oud heidkundige Kring ,De Vier Ambachten' te Hulst. Hij heeft zijn verhaal met pentekeningen verlucht. Dat een medicus uit de Zeeuw se hoofdstad aan de overkant een operatie ging verrichten is niet zo vreemd. Tot in onze tijd is dit het geval geweest. Een bekend chirurg uit Vlissingen moest omstreeks 1930 soms voor een spoed operatie per sleepboot naar het Hulsterse worden gebracht. De ope ratie in 1777 is goed afgelopen of om het verhaal te citeren: .Wij stonden om %7 op en namen ons ontbijt 'tgeen in een boterham en een Coptje Thee bestondt waarna ons de heer Du Pont kwam afhalen; waarna wij na de patiënt gingen, alwaar korts daarna de Heeren Schepenen Wieben, Lafontaine - Ribbers ook in kwamen en mijn vader om 'AIO uuren tot de operatie welke zeer geluk kig afliep over, want de man was in 8 minuten buiten pijn en wierd te bed gelegd.' Na de operatie gingen zij naar een pruikmaker die tevens barbier was om hun pruiken te laten verzorgen. Hetzelfde jaarboek bevat de lezing van dr P. Scherft die hij heeft gehouden ter gelegenheid van de herdenking van het veertigjarig bestaan van de Oudheidkundige Kring. Scherft heeft de befaamde keur van de iVer Ambachten van 1242 onder de" loupe genomen al vorens tot de inhoud van de keur zelf te komen, geeft hij de po litieke achtergrond en de begrenzing van het gebied. Ingaand op een bewering van Koch dat de streek van de Vier Am bachten oorspronkelijk in het Zeeuwse eilandengebied begrepen was, zegt Scherft dat deze streek en het achterliggende land van Waas niet te vergelijken valt wat de ontwikkeling betreft met het westen waarin plaatsnamen als Oostburg en Aardenburg wijzen op een door burchten beschermd gebied. ,De toponymie helpt ons om dit te demonstreren. Onder de hoofdplaatsen van de Vier Ambachten vin den we bosnamen als Boechoute (beukenbos). Axel eksternestl en Huist. Deze roepen een beeld op van een woest gebied, schraal bevolkt, niet of nauwelijks in cultuur gebracht en dus ook aan de periferie van 's graven belangstelling.' Uit de opgenomen rede van de heer W. Coisen stippen wij nog aan dat hij oproept ons te gaan bemoeien met de 18e en 19e eeuw om het .dorpisme' in deze streken en de controverse Hulst-Land van Hulst te doen begrijpen. kalf. aldus de heer Koole in zijn toe lichting. Bij de bestuursverkiezing wa ren de voorzitter, de heer B. Arendse en de penningmeester, de heer W. Mal- jaars, aftredend. Met meerderheid van .stemmen werden beide heren herkozen. Dé .vacatures in het bestuur werden ver vuld door de heren W. Verhage Pz, Koudekerke; J. Dekker. Araemuiden en J. Kiwekikeboom, Middelburg. De heer W. Verhage, Westkapelle is gekozen in de financiële commissie. Dr R. M. Bark erna, dierenarts te Mid delburg. hield een interessant en zake lijk betoog over .Onduidelijke tochtig heid op stal.' Spreker stelde dat een goe de vruchtbaarheid de basis is voor de fokkerij, waarbij het fc-kdoel moet zijn: sterke, langlevende, veel eiwit produce rende koeien, die als ze worden verkocht nog goed in het vlees zitten ook. Dr Barkema kreeg na zijn inleiding nog diverse vragen te beantwoorden. GESLAAGDEN AAN DE DE RUYTERSCHOOL "VLISSINGEN Aan de De Ruyter- school te Vlissingen zijn in februari ge slaagd voor Scheepswerktuigkundige di ploma A: J. J. Bioks; H. L. A. Brasz; A. Franke; P. L. Huisman: I. J. de Hul ster; J. J. van Oeveren; A. J. Parinus- sa: J. H. Posthumus; J. Verlinde: H. C. Visser. Diploma B-l: R. B. Arens: J. B. Dinge- manse; M. W. M. Huveneers; J. J. Sla'o- bekoora. Diploma B-2: C. G. Buis; C. D. van Lien- den; H. J. Nieuwland; J. A. J. de Rid der; K. J. Verburgh. Diploma C-l: L. Baljé; J. A. Leijnse. Diploma C-2: H. Pesch; A. C. Verbrok- ken. 3e stuurman GHVE. J. B. Seele. 2e stuurman GHV: F. J. M. Donker; A. Kaasjager. Vormingscursus kerkeraadsleden Ned. herv. kerk 1 VLISSLNGEN Op zes plaatsen in j Zeeland wordt in maart en april een vormingscursus voor hervormde kerke- j raadsleaen gehouden, die vijf avonden in .elke plaats omvat met als achtereen- I volgende onderwerpen: een inleidende i gespreksavond, de functie van de plat telandsgemeente (schaalvergroting en de plattelandsgemeente), de kerkeraad en de kerkeraadsleden, en het gemeente werk. De vijfde avond is een afsluitende avond met eventueel een forum. De cursusavonden beginnen steeds om half acht en duren tot kwart voor tien. In de Ontmoetingskerk te Middelburg zijn de avonden, met als gespreksleider de heer N. Verboon, op dinsdag 24 maart en 7. 14, 21 en 28 april. Inleiders zijn dr ir W. H. Ubbink, ds L. J. Altena en ds T. Rinkema. Te Zierikzee worden de avonden in het hervormd verenigingsgebouw gehouden, 28 april. Inleiders zijn ds H. Ommering, ds L. de Wit en ds G. E. Huizing. Te Goes (Oosterkerk, gespreksleider de heer D. E. Hiensch) op maandag 23 maart, 6, 13, 20 en 27 april. Inleiders zijn ds R. P. Ytsma, de heer H. J. van Riet en ds M. v. d. Bosch. Te Kruiningen zijn ze in Ons Dorpshuis. De data ziin nog niet.vastgesteld. Inlei ders zijn ds R. P. Ytsma, de heer H. J. van Riet en ds M. v. d. Bosch. Te Terneuzen Goede-Herderkerk, ge spreksleider de heer R. .1. Wasterval), op dinsdag 31 maart en maandag 6, 13, 20 en 27 april. Inleiders: ds C. mik. ds J. Verheul en mej. da H. B. de Neeling. Te Oostburg (verenigingsgebouw, ge spreksleider ds T. A. C. van Drunen), donderdag 26 maart. 9,16. 23 en 30 apriL Inleiders: ds C. Balk, ds J. Verheul en mej. da H. B. de Neeling. Men kan zich vóór 17 maart aanstaande opgeven aan het provinciaal kerkcen trum te Middelburg.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 13