PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KUINDERBOS GEEN MILITAIR TERREIN Beiroet toomt Palestijnen in Landbouw moet standpunt havens op Voorne-Putten herwaarderen' Premier De Jong: korte toelichting Gesprek Brandt- Stoph voor Pasen Vandaag in de krant... LARDINOIS WIL SCHOOLKINDEREN APPELS GEVEN BETTY' OP SCHIPHOL Bonn verwacht: Oosterschelde Tekenen wijzen on havenplannen Hoeksche Waard 213e jaargang - no. 56 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN i pon t 1C.00 por kwartaal. Lom ni adv 5213)Ooalburj. lol 2395. Ten V. btw Clro 359301. Pro.lnda Vrijdag 6 maart 1970 De dolle Mina's komen Pagina 2 KAMERMEERDERHEID IS TEGEN (Van onze parlementaire redactie) De bevelhebber van de land- luitenant-generaal Van Rijn, DEN HAAG Het is nu wel zeker dat er in de tweede kamer een heelt, daarbij een groot aantal vragen meerderheid bestaat die zich keert tegen de uitbreiding van de Hars kamp tot militair oefenterrein. Er zijn teveel natuurwetenschappe lijke bezwaren tegen de bestemming van dit bijzonder unieke gebied tot militair terrein. Als schietterrein zal de Harskamp echter blijven bestaan. Dal. betekent dat de plannen om in het Kuinderbos een mili tair schietterrein aan te leggen van de baan zijn. Hetzelfde geldt voor Zuidelijk Flevoland. Dat gebied is weliswaar genoemd als alternatief voor het Kuinderbos, maar nu er geen vervanging voor de Harskamp nodig is, zijn zowel het Kuinderbos als Zuidelijk Flevoland als oefen terreinen van de baan. Ipcete van kamerleden beantwoord. Van mili taire zijde is geen enkele voorkeur voor elk terrein dan ook uitgesproken. De fracties in de kamer hebben nog een maand voor hun definitieve standpunt, want op 8 april moet men dit. hebben kenbaar gemaakt voor het voorlopig •erslag. Overigens staat het voor iedereen, zo- wel in militaire als in politieke krin- jen vast dat er binnen de Nederlandse grenzen nieuwe oefenterreinen gevonden moeten worden. De oefenmogelijkheden [n Duitsland zijn beperkt en ook Frank rijk zal niet zoveel ruimte bieden dat er binnenslands niet meer geoefend be hoeft te worden. Bovendien verkeren de plannen voor oe fenen in Frankrijk toch nog pas in een stadium van onderzoek. Een suggestie om in Denemarken oefenruimte te zoe ken schijnt op louter militaire gronden geen haalbare kaart te zijn. nog een derde alternatief een droog te leggen deel van de Waddenzee. Volgens deskundigen is daar echter slechts een strook grond van een kilometer breedte technisch geschikt. Deskundigen menen dat déze strook kunstmatig verbreed kan worden, maar op dit moment is er niemand die zelfs maar een schatting kan maken omtrent de kosten daarvan. Lanwerszee De KVP heeft al eerder laten blijken graag geld over te hebben voor oefen terreinen in het buitenland. De bijzon dere commissie die zich met. de proble matiek van de oefenterreinen bezig houdt heeft zich donderdagmiddag Dat betekent dat de plannen voor mi litaire oefenterreinen in ons land zich duidelijk concentreren in de richting van de Lauwerszee, Vlagtwedde of de Waddenzee. De plannen voor de inge polderde Lauwerszee worden in politie ke kringen nogal gunst 1; beoordeeld. Ook technisch moet het mogelijk zijn, alhoewel er nog verschillende jaren voorbij zullen gaan, alvorens het ge bied geheel beschikbaar is. Ook Vlagt wedde, het door het kamerlid Kikkert gepropageerde plan, is een bruikbaar al ternatief. Ook hierbij spelen echter de hoge financiële kosten een rol. Dan is Krombroodjes voorgrote' dolle Mina's SITTARD (GPD)Vier grote ,do le Mina's' in de politiek, mevrouw Martin Luther King, premier Golda Meir van Israël, mevrouw Ghandi van India cn onze eigen erm-mïnister dr Marga Klompé, krijgen nog deze week een ge schenkzending: Sittardse krom broodjes. Nestor van het Sittard se krombroodcomité, Giel Stem- kens(76 zal de gesohenkzen- dingen persoonlijk aan Tante Post toevertrouwen. Comitélirt Theo Schmeits ir: .Juist in deze tijd van doUe Mi na's willen wij de aandacht erop vestigen, dat vooral in de poli tiek niet alleen de man groot kan zijn. Deze vier meisjes, die van ons krombroodjes krijgen, zijn zeker heel groten' Het pakketje voor de premier van Israël, mevrouw Golda Meir, zal uit veiligheidsoverwegingen onder toezicht worden ingepakt. .Misschien komt er ook nog wel iemand van de veiligheidsdienst bij het bakken kijken. In elk géval zal de verzending de nodi ge hoofdbrekens kosten', meent Theo Schmeits, die zo'n 15 jaar geleden het idee lanceerde om bij het jaarlijkse (dit jaar voor de 39ste keer in moderne versie) werpen van krombroodjes op de Kollenberg op zondag halfvasten een aantal bekende persoonlijk heden met krombroodjes te eren. Recht ROND een middeleeuws recht (11/21) is dading gedaan. De am bachtsheerlijkheid Grijsoord sal de eis tot schadevergoeding in verband met het aanleggen van de Grevelingendam intrekken (pag. 2). EEG-lekken DE EEG-commissie is bezorgd over lekken. Te veel rapporten die geheim zijn, krijgen bekend heid in de pers, zo vindt men... (pag. 3). Schade DE ZLM zal rijkswaterstaat vra gen na te gaan of de asfaltfa- brieken, in Zeeland geplaatst voor wegenbouw, aan de eisen voldoen. In een aantal gevallen is schade veroorzaakt, (pagina 7). SP ïonne (pag. 11). Binnen- en buitenlands nieuwspagina 1, 3 en 11 Zeeuws nieuws: pagina 2, 5, 7 en 9 Sport: pagina 13 Financieel nieuwspagina 17 Radio- en tv: pagina 15 Buitenland GROTE ZWENDEL MET EFFECTEN IN V.S. WASHINGTON (RTR) De Ameri kaanse federale recherche (fbi) heeft bekendgemaakt dat zij een grote ben de heeft opgerold die handelde in ge stolen effecten, en dat ze een vermoe delijk tot de Maffia behorende verdach te heeft gearresteerd. Volgens voorlopi ge schattingen is met de totale zwen del (waarbij ook gestolen regeringsef fecten waren) een bedrag gemoeid van 7 miljoen gulden. Aangezien de meeste effecten met zijn geregistreerd en volledig vrij kunnen worden verhandeld zijn ze voor een dief even waardevol als baar geld. In Wall .Street, het financiële district van New York, maakt men zich de laatste jaren steeds meer bezorgd over de toe name van de effectendiefstallen en de veiligheidsmaatregelen die daar tegen worden genomen. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Om een extra afzet van de overschotten fruit te bevorde ren wil minister Lardinois van land bouw aan schoolkinderen gratis fwuit laten uitreiken. Hij heeft dit idee reeds veertien dagen geleden in de EEG-mi- nisterraad in Brussel met zijn colle ga's besproken. De bewindsman deelde ait gisteren mee in antwoord op een vraag van het tweede-kamerlid dr J. H. Lamberts (pvda). De arts Lamberts stelde zelf voor een miljoen ton per jaar gratis voor de schoolkinderen ter beschikking te stellen, .waarmee de dokter buitenshuls gehouden wordt.' Bo vendien kunnen zodoende de kinderen gewend raken aan het eten van fruit, meende dr Lamberts. Minister Lardinois vond een miljoen ton wel wat veel. Hij was van mening dat er veel voordelen aan een dergelijke actie zouden zijn, maar wees er op dat het alleen maar zou kunnen op vrij willige basis, dat wil zeggen dat school besturen ook moeten kunnen weigeren als zij dat willen. Volgens de bewinds man zouden de kosten voor een derge lijke actie moeten worden vergoed door het EEG-landbouwfonds. ,Van mijn kant is alle mogelijke medewerking le verwachten', voegde hij er aan toe. Sinds de Nederlandse rooi-premie-regc- ling voor de fruitteelt van kracht is. zijn ei- in totaal ongeveer anderhalf miljoen strviken en bomen voor rooiing aangeboden, wat neerkomt op een totale vergoeding aan fruittelers van twintig miljoen gulden. Dit komt geheel ten laste van het ontwikkelings- en sane ringsfonds van de landbouw, aldus deel de ir Lardinois dr Imkamp (d'66) mee, die een groot aantal mondelinge vra gen over de boomgaarden stelde. Dr Imkamp maakt zich kennelijk zorgen dat het verdwijnen van boomgaarden ten koste zou gaan van het landschaps- schoon en vroeg zich af of over de rooi- regeling overleg is geweest met andere departementen, die belast zijn met de zorg voor het milieu en het behoud van het landschap. De minister deelde mee dat hij geen contacten had gehad, om dat het ook niet noodzakelijk is. Mi nister Lardinois heeft bovendien een regeling ontworpen waarbij diegenen die hun cultuurgrond gaan ombouwen tot bosgrond recht op een premie zul len hebben. Deze premie-regeling wordt op het ogenblik bestudeerd door bos- schap en andere adviesinstanties. Mi nister Lardinois hoopte dat deze pre mie-regeling nog dit jaar in werking zal kunnen treden. AMSTERDAM Gistermiddag is actrice BarbaraParkins, in Ne derland bekend, door haar rol als Betty Anderson in de serie Pey ton Place, in Amsterdam aange komen. Zij sal hier meewerken aan de opnamen voor de film Puppet on a Chain' naar een boek van Allister Maclean. M'° met OVER VERSPREKING IN ROERMOND DEN HAAG Kort en krachtig heeft minister-president De Jong donderdagmiddag in de tweede kamer meegedeeld dat hij bij een ver kiezingsbijeenkomst in Roermond abusievelijk over ,het woningbeleid' heeft gesproken, terwijl hij ,de woningproduktie' bedoelde. De pre mier, die vorige week vrijdag na de vergadering van de ministerraad deze verklaring al aan de pers had gegeven, was in de tweede kamer op verzoek van het kamerlid Aarden (ppr) die graag deze verklaring ook in de kamer afgelegd wilde hebben. De minister-president stelde ook in de kamer uitdrukkelijk dat het in Roer mond om de tegenvallende bouwcijfers ging en dat hij ook daar het beleid heeft verdedigd. De uitleg van de oppositie dat hij niet achter het beleid van minister Schut zou staan wees hij ook nu als volkomen onjuist van de hand. Er is zelfs geen begin van onenigheid over dit beleid, dat duidelijk een kabi netsbeleid is. aldus premier De Jong. Het kostte kamervoorzitter Aan Thiel overigens bijzonder veel moeite om de sprekers van de oppositiepartijen, vooral de heren Aarden en Vrolijk (pvda) binnen de orde te houden. Voorzitter Van Thiel kreeg hierbij de steun van KVP-fractievoorzilter Schmelzer en freule Wttewaal van Stoetwegen (chu), die met name de heer Aarden uitdaagden nu eens iets over de verklaring zelf te zeggen en niet steeds het beleid en andere zaken ter sprake te brengen. De heer Wiebenga (psp) stelde vast dat de minister-president zich zeer on zorgvuldig in Roermond heeft uitgedrukt, wat hij hem zeer kwalijk nam. De heer Vrolijk stelde zich op hetzelfde standpunt. Ook hij werd door de heer Van Thiel enkele malen tot de orde geroepen, hetgeen nog sterker het geval was met de heer Kronenburg die zelfs tot driemaal toe een poging waagde om over andere zaken te spreken, maar steeds werd afgehamerd. 'i rechts -minister Schut, terwijl zij luisteren naar (Van onze correspondent) BONN De Westduitse onder handelaar Sahm en zijn delegatie keren vandaag of het komende weekeinde zonder een afgeronde overeenkomst over het komende gesprek tussen kanselier Brandt"'«den "onhersteibaar verwoest. In b r dijken van Zeeland en de Oostduitse premier stoph werden meer dan hon- finister Bakker was deze .•eek heel duidelijk in de kamer: de Oosterschelde gaat dicht, aan een nieuwe stu- die over de wenselijkheid van g de afsluiting heeft hij geen be- hoefte. Gelukkig. We zijn er tvertuigd, dat de meeste Zeeuwen voldoening van deze mededeling hebben kennisgenomen. Buiten deze pro- I vincie wordt wel eens de indruk gewekt als zou een meerderheid van de bevol- j king in dit gewest zich tegen afsluiting [verzetten, maar de werkelijkheid is pre cies omgekeerd. De overgrote meerder- heid vindt dat hoe eerder de Ooster- j schelde dicht gaat hoe beter het is. Die houding is begrijpelijk. Op 1 fe bruari 1953 kwamen alleen al in Zeeland bijna negenhonderd mensen om het leven, in totaal verdronken in Zuidwest-Nederland niet minder dan achttienhonderdvijfendertig mensen. Meer dan tweeënzeventigduizend inwo ners werden van huis en hof verdreven, rond zevenendertigduizend hectare land werd in dit gewest overstroomd en er verdronken meer dan dertienduizend stuks vee. Zestienhonderdtachtig huizen, boerderijen, bedrijven, kerken en scholen dl ut uuoiuuiwi, tiuivi Weiueu latei uan uuu- r naar Bonn terug. Na vier uur pra- Te» ten in Oost-Berlijn was Sahm gis- 1 J teravond nog zwijgzamer dan na afloop van de beide vorige ge sprekken met zijn ooostelijke ge sprekspartner Schüssler. In Bonn, waar later op de avond werd meegedeeld dat SaJim maandagochtend opnieuw zijn opwachting in Oost-Ber- lljn hoopt te maken, had inmiddels re geringswoordvoerder Ahlers de verwach ting uitgesproken dat het topgesprek m iedér geval voor Pasen zal plaatsheb ben. Er zijn van Westduitse kant ver schillende data voorgesteld, onder an dere de zestiende maart. Naar verluidt komt ook de achttiende Willy Brandt elegen. ISRAËLISCHE STAP BIJ VN Protocol Het is wel zeker dat het vaststellen de datum minder moeilijkheden ople vert dan het oplossen van protocolaire en technische problemen. Dat gisteren een ambtenaar van het protocol in Bonn aan Sahm's delegatie was toegevoegd, beklemtoonde het vermoeden dat Oost- Berlijn er niets i gen deze achtergrond en tegen de achter grond van een geschiedenis, waarin elke generatie in deze provincie rampen als deze heeft gekend, is het vanzelfspre kend, dat hier de grootst mogelijke vei ligheid wordt verlangd. Die veiligheid heeft men vanaf het eerste moment her kend in het deltaplan: een sluitend sys teem, waarin niet langer meer een de fensieve houding werd aangenomen, maar dat leidde naar een offensief tegen het water: een zo kort mogelijke zee wering. fNp vjjf november 1957 kort na mid- V-V dernacht even vóór de eindstem ming in de tweede kamer over de deltawet, zei de toenmalige minister van verkeer en waterstaat, mr J. Algera ,Tk ben verheugd, dat uit de discussies is gebleken, dat de kamer unaniem op het standpunt staat dat het deltaplan behoort te worden uitgevoerd. Wij moe ten schouder aan schouder staan: het is nu bijna vijf jaar geleden dat de storm vloed grote delen van ons land teisterde. werkbezoek' te ontvangen, dat zon der veel poespas kan verlopen. In poli tieke visie van de DDR-regering is de kanselier een buitenlandse regeringlei der. die met de gebruikelijke ere-com pagnie dient te worden opgewacht, een gebeurtenis waaruit gemakkelijk kan worden geconcludeerd dat Bonn in de praktijk het andere Duitsland blijkbaar toch erkent. voelt Brandt voor dat zovele bewoners de dood in de go!- Route Een tweede strijdpunt tussen beide delegaties s (of is geweest) de wens van de Oostduitsers dat de kanse lier regelrecht uit Bonn naar het Oostberlijnse Schönefeld vliegt, ter wijl Brandt niet alleen zelf via West- Berlijn wenst te reizen, maar bo vendien een anders route om poli tieke reden waarschijnlijk niet kan accepteren. In de Oostduitse propa- Zie slot pag. 3 kol. 7) NEW YORK (AFP, RTR) De Is raëlische vertegenwoordiger bij de VN, Joseph Tekoah, heeft secre taris-generaal Thant dringend ver zocht de Libanese regering ervan te overtuigen dat een einde moet worden gemaakt aan ,de agressie- daden die vanaf Libanees grond gebied tegen Israël worden onder nomen en die de laatste dagen langs de gehele frontlinie zijn toe genomen De Arabische guerrillastrijders die in Zuid-Libanon zijn gelegerd, hebben op dracht gekregen hun activiteit in het gebied langs de Israëlische grens te sta ken. zo is donderdag van gezaghebben de zijde in Beiroet vernomen. Een deel van deze guerrilla's zal uit het grensge bied worden teruggetrokken en naar Jor danië worden overgebracht. De overigen blijven in Zuid-Libanon. op non-actief. Zij zouden worden samengetrokken in een bepaalde zone, waarschijnlijk bij Al Arkoeb. De Libanese minister van buitenland se zaken, Majdalani, zei na afloop van gesprekken met de ambassadeurs van ae .grote vier', dat hij hun de ver zekering had gegeven dat Libanon zich zal verdedigen tegen een even tuele Israëlische aanval. Zie slot pagina 11 kolom 7 FINANCIËN BELEEFDER HAARLEM (GPD) Het minis terie van financiën heeft bevestigd dat thans een proef wordt geno men met de ontvangstbevestiging van brieven. Wie het departement iets te vragen of mee te delen heeft krijgt meteen een gedateerd briefje terug, waarin staat dat het schrijven is binnengekomen en dat er zo spoedig mogelijk ant woord op komt. Op deze manier wil staatssecretaris Grapperhaus de communicatie tussen burgerij en zijn departement verbeteren. Het ministerie werkt met onge veer 4000 verschillende formulie ren die over het algemeen niet uitmunten in begrijpelijkheid voor de leek. Het is de bedoeling dat het taalgebruik daarvan zal wor den vereenvoudigd en dat de toon wat hoffelijker wordt. Dat geldt vooral voor de belastingdienst. Zoals bekend is met de vereen voudiging van het aangiftebiljet inkomstenbelasting al begonnen. DRS ERANSSENS (LANDBOUWSCHAP) OP CBTB-CONFERENTIE ven vonden, dat ellende en rampspoed het deel werden van Zuidwest-Neder land. Nu maken wij ons op om maatre gelen te nemen, die naar de mens ge sproken een herhaling van die ramp kunnen voorkomen'. De heer Algera be sloot met de wens, dat deze .arbeid zal worden gedragen door de steun en het medeleven van het gehele Nederlandse volk'. En de kamervoorzitter mr Kor- tenhorst voegde aan dit ministeriële woord toe, dat de aanvaarding van de deltawet een gelukwens waard was ,Deze gelukwens richt ik tot het Neder landse volk in zijn geheel, dat tijdens de stormramp van februari 1953 spontaan en onbekrompen de hoogste menselijke deugden die van naastenliefde, barm hartigheid en offerbereidheid metter daad in toepassing heeft gebracht. Ons volk zal het heden genomen besluit be schouwen als een eerste stap naar het inlossen van een beiofte, door ons allen In die bange dagen afgelegd: koste wat wil, herhaling van zulk een ramp moet in de toekomst naar menselijke bereke ning onmogelijk worden gemaakt'. Het KVP-kamerlid Van Koeverden was dat deze week voor een groot deel kennelijk vergeten, hij walde een andere manier van beveiliging dan afsluiting van de Oosterschelde. Bij de replieken liet hij zelfs merken, dat het voor hem niet erg interessant was wat In 1953 was besloten. De Zeeuwen van Tholen en Sint-Philipsland, van de Be- velanden en Schouwen-Duiveland zullen niet zo snel dergelijke lichtvaardige woorden in de mond nemen: zij weten sinds 1 februari 1953 waarover zij pra ten en zij rekenen er op, dat in 1978 de veiligheid tot stand zal zijn gekomen, die hun in 1957 is toegezegd. Zoals mr Kor- tenhorst op die novemberavond zei: ,Ons volk beschouwt het deltaplan als een in lossing van een belofte'. Meneer Van Koeverden moet dat allemaal nog maar eens nalezen. Met erkentelijkheid heb ben wij opnieuw van minister Bak ker gehoord, dat de belofte onverkort gestand wordt gedaan. We hadden ook niet anders verwacht- ENGELSE MIJNWERKERS LONDEN (AFP) Ongeveer 700 mijn werkers die sinds woensdagmiddag in enkele mijnen bij de Engelse plaats Betteshanger onder de grond moesten blijven omdat het uitvallen van de stroomvoorziening de liften niet meer werkten, zijn donderdagmorgen vroeg weer naar boven gekomen. (Van één onzer redacteurpn) ROTTERDAM .Ondanks herhaalde afwijzingen van mi nister Bakker zijn er tekenen, die er op wijzen dat er toch aan zeehaven- en industrievestiging in de Hoekse Waard wordt ge dacht. Voor de landbouw is ha- venaanleg in de Hoekse Waard niet in overeenstemming met de uitgangspunten ten aanzien van tegengaan van de verzilting van de bodem. Indien de overheid niet vast is in haar beleid ten aanzien van aggiomeratievw- ming in het gebied van Rotter dam en omgeving, dienen wij ons standpunt ten aanzien van Voorne-Putten te herwaarde ren. Havens op Voorne-Putten zijn praktisch onschadelijk voor de waterhuishouding'. Dit zei drs D. H. Franssens, planolo gisch medewerker van het land bouwschap donderdag tijdens zijn inleiding op de bijeenkomst van de CBJB West-Nederland in het Groothandelsgebouw te Rotterdam. De christelijke boereu- eu tuinders- bond had de heer Franssens op haar eendaagse conferentie over grondge bruik uitgenodigd te spreken over ,De havenontwikkeling in Zuidwest- Nederland en de landbouw'. De heer Fransses had betoogd dat de econo mische ontwikkeling de landbouw voor de noodzaak plaatte te kiezen, waarbij alleen rationele overwegin gen bepalingen van een standpunt mogelijk maken. ,De productiviteit van de grond, op gebracht door industrie aan diep vaarwater, is zo groot, dat de land bouw aan haar eigen produktïviteit geen argumenten zal kunnen ontle den. De agrarische sector kan zich wat dat betreft zich het beste alleen beperken tot het eisen van schade vergoedingen. De verzilting van da bodem echter is een veel belangrijker factor voor de landbouw. Bij de be paling van het standpunt ten opzich te van de verzilting dient men uit te gaan van drie punten: het aantal en de diepte van de vaarwegen naar de zee dienen tot het uiterste te worden beprekt; nieuwe havens dienen zo mogelijk buiten de kustlijn, anders zo dicht mogelijk bij zee te worden aan gelegd; in het achterland moeten de ver bindingen volstaan met geringe vaardiepte voor kleinere schepen. Deze drie uitgangspunten in overwe ging nemende, kwam de heer Frans sens tot zyn conclusie dat havenves tiging op Voorne-Putten .onschade lijk' zou zijn. ,Ik zeg niet: er moeten havens en industrie komen op Voor ne-Putten. Ik zeg wel: wij moeten Voorne-Putten nader bekijken, zo be toogde de heer Franssens later tij dens de discussie. Volgens hem ontbreekt het de rege ring aan een vast beleid inzake de ha- ven- en industrievestiging, uitgezon derd dan het West e rscheldeb ekken Hij meende te weten dat bepaalde tekenen wezen op de toch onder de oppervlakte levende belangstelling bij de instanties voor industrie- en havenvestiging in de Hoeksche Waard. ,Dë nota van Rijnmond heeft het over 4500 hectare, waarvan 1500 op de Maasvlakte, maar geeft niet aan waar de overige 3000 moeten komen. Gedeputeerde staten van Ziuid Holland houden de deur wat de Hoek sche Waard betreft eveneens op een kier. Het overlegorgaan voor zeeha venontwikkeling Zuidwest-Nederland houdt te dien aanzien de deur nog verder open, maar poogt zich aan de verantwoordelijkheid te onttrekken door het verzoek aan de regering om een project-studiegroep in het leven te .roepen, die aan de hand van een rapport moet aangeven, waar ver der in de noordelijke delta ruimte voor agglomererende industrie moet worden gevonden'. Zoals gezegd: dhr Franssens meen de dat als de overheid geen vaste koers vaart inzake de Hoeksche Waard ook de landbouw haar bakens moet verzetten, waarna hij tot zijn uitspraak over Voorne-Putten kwam. .Dat is misschien geen prettige boodschap voor u, maar u moét weten wat u boven het hoofd hangt. Ik acht mij hiertoe ver plicht mede tegenover de vroegere boeren op Roozenburg, die zonder meer hun land in het kader van de ontwikkeling, mede gezien het grote belang van de waterhuis houding. hebben prijsgegeven. De landbouw moet nu niet de weg van de minste weerstand gaan', aldus de planoloog van het land- (Zie slot pagina 9 kolom 4) OPNIEUW EXPEDITIE NAAR SPITSBERGEN DEN HAAG (ANP) Er be staan plannen om volgend jaar het biologisch onderzoek op Spits bergen dat door een Nederlandse expeditie in '68 is begonnen voort te zetten. Er wordt gedacht aan een uitvoerige studie van het le vensgemeenschapsysteem gecon centreerd rond de ijsbeerwater te het rendierland. Een dergelijk onderzoek dat zich over ten minste vijf jaar zal moe ten uitstrekken heeft nog nooit eerder op deze schaal plaatsge had. De bedoeling is dat komen de zomer enkele expeditieleden naar het station op Kapp Lee zullen reizen om de aangerichte schade aan de hut op te nemen, eventuele herstellingen uit te voe ren en nog aanvullend onderzoek te doen. Volgend jaar maart kan dan met het eigenlijke onderzoek worden gestart. Thans worden een aaintal wetenschappelijke mi stellingen in Nederland gepeild naar hun belangstelling een bij drage te leveren aan de expeditie.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 1