Babar is gehecht aan Lodaline PvdA wil openbaarheid van provinciaal bestuur ,De Dolle Mina's van Zeeland: de vrouwenbond is echt nodig' VERVUILING WESTERSCHELDE MAG NIET VERDER DAN VLISSINGEN tijdelijk hele literfles Royal Club Tonic de pittige tonic Enorme groei BRASSBAND ,0NDA' CONCERTEERT MET .DE ZEEUWSE KOORSCHOOL' WOENSDAG 4 MAART 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 9 .WERKPROGRAM' VOOR KOMENDE VIER JAAR fADVERTENTIE SAMENWERKING PPR NOG NIET ZWART OP WIT' MIDDELBURG De PvdA-frac- tie in de provinciale staten zal zich in de komende zittingsperiode van vier jaar inspannen voor het ver krijgen van een zo groot mogelijke openbaarheid in het provinciaal bestuur. In het .Programma voor het pro vinciaal beleid voor de periode 1970-1974 van de Partij van de Arbeid in het gewest Zeeland' wordt gesteld dat de openbaar heid, als regel, in het provinciaal bestuur met name zal moeten blij ken uit de de openbaarheid van commissievergaderingen en zo groot mogelijke openbaarheid van overheidsstukken. Tijdens een dezer dagen door het ge westelijk bestuur in Middelburg be legde bijeenkomst, waarbij ook de kandidaten voor de komende staten verkiezingen aanwezig waren, werd er op gewezen, dat het streven naar openbaarheid, in het totale program ma onder het punt .democratisering' bewust voorop was gesteld. Overigens zuilen ooit de andere zaken, samengebracht onder het hoofdstuk welzijn' in de alktivibeiten van de frac tie bepaald geen lagere prioriteit zou den krijgen, aldus liet bestuiur. Het punt .democratisering' omivat ook het geven van een .bindend advies van de provincial staten bij de benoeming van de commissaris van de koningin als overgang (ma grondwetswijziging) naai een'gekozen commissaris van de ko- naar eigen aard en aanleg aan de cul tuur deel te hebben'. Ook zouden meer vr.jetijdscentra, waarin velerlei akliv:- teiten mogelijk zijn, tot stand moeten komen. De provinc e zou, zo meent de PvdA. op het gebied van sport en sportvoor- zieningen een aktiever beleid moeten voeren door onder meer subsidiëren van een ,wat wordt genoemd .goed apparaat', voor de Zeeuwse sportbonden, de aan stelling van een fulltime sport- en spel- deskundige, studie over de bouw van een kunstijsbaan en financieel steun verlenen aan de bouw van allerlei voor zieningen en belangrijke sportevenemen ten. Van proviinciawege zou ook daadwer kelijk moeten worden deelgenomen aan studies en zonodig ook financiële mede- klng moeten worden verleend om te komen tot de vorming- van regionale centra voor de maatschappelijke dienst verlening opdat een ieder zo gemakke lijk mogelijk van instellingen voor de geestelijke en lichamelijke volksgezond heid en het gespecialiseerd en algemeen maatschappelijk werk gebruik maken'. Verder acht men ook gewenst, dat het opnamebeleid zoveel mogelijk wordt ge coördineerd door het instellen van een provinciale of van een regionale geria trische dienst (en). In het programma, dat werd samen gesteld tijdens een gewestelijke verga dering van de PvdA, wordt voorts ge steld, dat aan de burgers alle mogelij ke informatie en voorlichting dient te worden versohaft zodat inspraak bij het bepalen van het provinciaal beleid zo volledig mogelijk tot zijn .recht zal kunnen komen. Tenslotte wordt ook het belang van vernieuwing en democrati sering van het onderwijs onderstreept, waarbij vooral aandacht zal dienen te worden besteed aan de achterstand op dit gebied bij de werkende jeugd. On der het hoofdstuk .welzijn' zijn e»n reeks onderwerpen samen gebracht zo als welvaart, ruimtelijke ordening, re creatie. oultuur en vrijetijdsbesteding, sporbvoorzieningen, volksgezondheid vedkeer. Naast het treffen van maatregelen tegen lucht-bodem- en waterveront reiniging - industrieën die de volks gezondheid in gevaar brengen, die nen te worden geweerd, stelt de PvdA in Zeeland zich ook op het standpunt, dat het tempo van de ?frn- dustrialisatie in de provincie zal dienen te worden aangepast aan de mogelijkheden van de arbeidsmarkt. Aandacht wordt hier ook gevraagd voor herscholing en omscholing van werknemers, onder meer uit de fruit- teeltseotor. Ruimte Voor wat betreft de ruimtelijke orde ning wordt onder meer gepleit voor .planning van het gebruik van de be staande ruimte in Zeeland, opdat een optimale landsdhapsopbouw zal kunnen worden verkregen'. Ook wordt een stu fte over enkele alternatieven voor een totaal ontwikkelingsplan voor Zeeland (wonen, werkgelegenheid, recreatie en groengebieden) wenselijk geacht. Ten aanzien van de recreatie, die vooral ge richt zal moeten zijn op het sociaal- toerisme. wordt onder meer gesteld dat de oeverstroken van de afgesloten zee armen genoemd worden het toekom stige Zeeuwse Meer en Grevehngenbek- ken in handen van de gemeenschap of op zijn minst voor het publiek toe gankelijk zullen moeten worden gehou den. Naast het totstandbrengen van toeristische concentratiegebied, voor vermaak bij slecht weer, meent men voorts, dat. ook de winterrecreatie zall moeten worden bevorderd. Naast de sub sidiering van de traditionele kunstvorm, zal de provincie Zeeland, ook, zo wordt in het programma betoogd, aandacht moeten geven aan het bevorderen van andere mogelijkheden van vrijetijdsbe steding, om iedereen de kans te geven' PVDA HOUDT REEKS WENS-INS YXISSINGEN Het gewest Zeeland van de Partij van de Arbeid linudt een serie van negen wens-in-bijeenkomsten met het oog op de aanstaande verkie zingen lan provinciale staten. Maan dag ging men van start in Vlissïngen. üonderdag 5 maart is er een bijeen komst in de foyer van het dorpshuis te Sint-Maartensdijk, waar naast een aantal PvdA-stntenkandidaten aanwe zig zullen zyn gedeputeerde en lijstaan voerder M. J. van Poelje en nir M. Vrolyk, oud-minister van erm en thans uo van de tweede kamer. De heri van Poelje en Vrolijk, zullen heiden et «orte inleiding houden. De hoofdzaak van de PvdA-bijeenkom- sten is, dat ,de zaal aan het woord kom!" om een zo goed mogelijk contact tus sen kiezer en gekozene te realiseren vrijdag G maart staat Colijnsplaat op het programma. Daar zullen de heren' L. Hoek uit Goes, kandidaat gs-lid, en A. Schipper uit Krulmingen, lid van de tweede kanier, korte inleidingen hon den. De bijeenkomst is in ,De Schelde' en begint om half acht. Maandag 9 maart spreekt de heer Hoek in het .Huis van Nassau' in Zierikzee (aan vang 8 uur). Dinsdag 10 maart zal de heer Van Poelje een wens-in inleiden ui de Prins van Oranje te Goes (aan vang half acht). De heren Hoek en mr c. J. p. Cammelbeeck uit Eindho- 7en- lid van de eerste kamer, zijn de inleiders van de wens-in. die od don derdag 12 maart in Des Pays Bas te Ter-neuzen wordt gehouden (aan vang half acht). Op vrijdag 13 maarl spreekt de heer P. A. Roels, geweste lijk secretaris van de PvdA en lid van provinciale staten, tijdens de wens-in jn lunchroom Pouwer in Oostburg (aanvang half acht). De laatste wens- voor de statenverkiezingen wordt in Middelburg gehouden in de Concert- en Gehoorzaal op maandag 16 maart 'aanvang acht uur) Inleiders zijn de heer W. Don uit Middelburg, voorzitter van de raadsfractie van de PvdA en kandidaat voor provinciale staten en mejuffrouw N. Barendrecht uit Rot terdam, lid van de tweede kamer. T olgeld De vaste oeververbinding over de Wes- tersohekle zal spoedig totstand moeten komen en niet oostelijker dienen te wor den geprojecteerd dan de lijn Kruinin- gen-Perkpolder. In de tussentijd zal de veerdienst Krumlngen-Perkpolder die nen te worden uitgebreid en de veer- j dienst Vlissingen-Breskens worden ge schikt gemaakt voor dubbeldekkers, met behoud van de frequentie'. Het gewest van de PvdA meent ook. dat het veer tussen Terneuzen en Hoe- dek enskerke. op zijn minst voor voet gangers en fietsers zal moeten worden gehandhaafd. Naast het bevorderen van betere busverbindingen, vooral in Zwsch- Vlaanderen, wordt ook gesteld dat de provincie zal moeten ijveren voor tol- verlaging of afschaffing op de Haring- vlietbrug zodat het verkeer op de Zee- landbrug zal toenemen, en daardoor ook verlaging van het toltarief op deze brug tot de mogelijkheden zal gaan behoren. Voor de bewoners van Schouwen-Dui- veland zou er een speciaal toltarief moeten komen. Als laatste punt ver meldt het .werkprogram' de wenselijk heid van een studie pver het openbaar vervoer in de Delta. Ofschoon, dat aanvankelijk wel in de bedoeling lag, is men niet kunnen konion tot een gezamenlijk program ma voor PvdA en P.P.R. in Zeeland. Dit streven kon niet worden verwe zenlijkt door .moeilijkheden in de ad ministratieve sfeer' van de nog jonge PPR, zo werd zaterdag tijdens de persbijeenkomst gesteld. Wel wer den bij het totstandkomen van het programma enkele PPR-vertegen- woordigers geraadpleegd. Ook over de vorming van een fractie of een of ander vorm van samenwerking tussen de twee fracties staat nog niets .zwart op wit' zo werd daar aan nog toegevoegd. Van Poelje op Wens-in' te Vlissingen .Onbegrijpelijk dat VVD nu wint' VLISSINGEN ,De lijn Vlissingen- Breskens is voor ons de uiterste grens' stelde de heer M. J. van Poelje maan dagavond op de Wens-in' van de PvdA, die in Vlissingen werd gehouden. Hy doelde met deze uitspraak op de ver vuiling van de Westersehelde. ,In ver hand hiermee heeft het provinciaal be stuur al het mogelijke gedaan om te voorkomen dat de afvalwaterleiding van West-Noord-Brabant bij Waarde in de Westersehelde zou uitmonden. De mi nister vond echter dat het wel kon en onze protesten waren voor niets', aldus de heer Van Poelje. Volgens de heer W. Don (een van de acht PvdA-kandidaten voor het provin ciaal bestuur, die deze Wens-in' bij woonden) heeft de minister toestemming voor het lozen van deze riolering in de Westersehelde gegeven omdat men anders een dure installatie zou moe- te bouwen. Het rijk zou deze instal latie moeten betalen en de consequen- Verloren en gevonden In het tijdvak van 1 tot en met 28 februari 1970 zijn de volgende voor werpen als gevonden aangegeven op het politiebureau te Middelburg: verschillende handschoenen en wanten, diverse sleutels, schooletui, x-ode kinder schoen, beige-bruine hond, passer, blau we regenbroek, zwarte regenbroek, gou den oorbel, zilveren broche, hoofddoek je, herdershond, gouden armband, gou den trouwring met letter B, rode por temonnee met inhoud; 1 voetbalschoen, gouden tientje in hangertje, verz. be- ijs FFR 764, bruine hond, fietstas- en, zakhorloge, bruine jas, sportkle- ding, bankbiljet, oranje armband: rijbe wijs t.n.v. Jager; zwarte portemonnee zonder inhoud; pakje theedoeken, rol schaatsen, gymschoenen, motorhand schoenen, oranje tas met kledingstuk ken, blokfluit, luchtdrukpistool, brui ne portemonnaie met inhoud, blauwe portemonnaie met inh., blauwe porte monnaie met inhoud, oranje armband, bruine hond met krulhaar, armband met zilveren munten, paardenschaar, dolk in foedraal; hondeketting: bankbiljet; blauw gympakje; 5-kleurenpotlood; bloc note met adressen, gouden hangertje, tas ten name van Nieuwenhuizen, si er- dop van Citroen, sierrand autokoplamp; zwarte vulpen, groene kinderfiets Fon- gers, zwarte regenbroek, bruine dames tas niet inhoud, wieldop Fiat, heren horloge Ruton, zwarte herder, step Ri- vell, mlltaire baret, rode muts, gouden zegelring J.W.; witte wollen das; zil veren armbandje; rookworst; halsket ting, leesbril in etui. f ADVERTENTIE) -89" je. .Van deze zijde komt de belasting verlaging, die alleen ten goede komt van diegenen, die het meest verdienen. Een door deze belastingverlaging kun nen de gemeenten en dë provincies niet genoeg geld krijgen om noodzakelijke collectieve voorzieningen te treffen zo als rioolzuiveringsinstallaties'. Eisen Verreweg het grootste gedeelte var discussie in deze bijeenkomst werd in beslag genomen door luchtverontreini ging en industrievestiging. Op een des betreffende vraag van ir. J. van Malde antwoordde de heer Van Poelje dat Zee land, door zijn gunstige ligging aan diep vaarwater in de gelegenheid is hoge eisen te stellen aan nieuw te ves tigen industriën. ,Ik geef toe dat we in het l>egin mis schien te weinig eisen hebben gesteld en dat we blij waren met bijna alles. Ik ben van mening dat we nu op het punt zijn gekomen dat we zeer selectief te werk kunnen gaan. Als en bepaalde fabriek niet aan de eisen wil voldoen dan kunnen we het ons nu permitteren deze fabriek af te wijzen cn te wach ten op een betere gegadigde'. De PvdA-kandidaat mr. J. P, Boers- ma (burgemeester van Brouwershaven) wilde nog verder gaan. ,Ik ben van me ning dat we bijvoorbeeld in het Sloe geen enkele luchtverontreinigende indu strie moeten toelaten voordat er een wet is voor de lucht- en waterverontreini ging. Pas daarna kunnen we het be kijken of we nog een industrie kunnen toelaten'. Verder kwamen in de Wens-in' zaken zoals onderwijs stichting Zeeland en cultuurbeleid aan de orde. Aan het be gin van de bijeenkomst stelde de Vlis- singse wethouder F G. Smit de aan wezige PvdA-kandidaten Boersma. A. van Overbeeke, de Visser, Van Poelje. J. A. Roels. C. Hoek. W. Don en me vrouw Van Santen voor. Uitvoering Hosanna trok volle kerk Dezer dagen gaf de christelijke zang vereniging .Hosanna' te Zoutelande in een stampvolle zaal haar jaarlijkse uit voering onder leiding van dirigent Jan Hekhuis en met medewerking van pia nist Leen de Broekert en de christelijke zangvereniging Looft de Here" West- kapelle. Na opening en welkomstwoord door de presidente, mevrouw T. Schoen maker-Bliek werd het zangprogramma vlot afgewerkt. Vooral de .Zomerhymne' van J. Nauta cantate voor gemengd koor-solo's-duetten) klonk erg mooi. So listen waren mevrouw C. Adriaanse- Faasse, mevrouw C. L. Dominicus-de Buck en de heer J. van Sluijs. Na de pauze werd een klucht in drie bedrij ven opgevoerd getiteld ,Anne Marie, zeg jij 't maar' van Hans Nesna. De lach salvo's waren niet van de lucht. Ds L. J. Altena verzorgde de sluit in; I van deze mooie avond. Jubilarissen bij het Rode Kruis VLISSINGEN In het Maarten Lu- therhuis te Vlissingen werden in beslo- iten kring de jubilea gevierd van ver schillende leden van de Vlissingse colon ne van het Rode Kruis. Daartoe reik te dr. G. I. J. Ponsioen, afdelingscom- jmandant de daarbij behorende medailles en oorkonden uit. Bij deze uitreiking was ook voorzitter ir. G. A. Kemper aanwezig die in een korte speech stel de, dat het Rode Kruis vaak ten on rechte verwijten te incasseren krijgt. Hij doelde hierbij vooral op de stopge zette voedseltransporten ten tijde van de Biafraanse oorlog. Verder kon hij toezeggen dat het afdelingsbestuur zou bijdragen in de kosten voor 't aanschaf fen van nieuwe schorten. Bovendien liet hij weten dat er plan nen zijn voor een nieuwe Henry Du- nant. Op deze bijeenkomst werd te vens afscheid genomen van de heren W. de Voogd en W. Schouten de Jcl, wegens het bereiken van de 65-jarige leeftijd. De voorzitter liet zijn dank woord vergezeld gaan van een passend geschenk waarbij hij ook de dames niet vergat. De beide heren werden be noemd tot erelid. De namen van de ju bilarissen zijn (de dames): mevr. Mat- teman, mevr. Berendse. mevr. Groesen, mevr. Tran-Weeland en mej. Loekemey- er. Alsmede de heren: Van Loenen en Verschoor (allen onderscheiden voor tien jaar trouwe dienst), de heer .T. van As werd onderscheiden voor 20 jaar tivlteilen en mevr. Sanderse en mej. Hil- bert voor dertig jaar. Na de pauze i werden door mej. Van de Kleine Mulder 'dia's van het Midden-Oosten vertoond. Adviescollege voor ARP Zeeland s liet i n de I ARP geïnstalleerd door de lieer J. A. van Bennekom. voorzitter van het pro vinciaal comité van «lie party. De heer Van Bennekom noemde het uiterst belangrijk dat de AR-fracties in stalen en raden juist nu, bij de storm achtige ontwikkelingen die in Zeeland plaatsvinden, gebruik zullen kunnen ma ken van de .brede deskundigheid die in bet ruim vijftig leden tellend college aanwezig is'. De voorzitter v.vn het college, drs K. de Jong Ozn, wees op het gevaar dat men zich alleen in beperkte vraagstuk- ken zou gaan verdiepen en meende dat ook algemene problemen ter sprake moeten komen, zoals bepaalde vormen van paternalisme, die in Zeeland langj- zamer verdwijnen dan elders. Daarna gaf de secretaris, drs M. Bei- nenia, een overzicht van wat de leien van het college via een enquête aan de orde hadden" gesteld. Hij achtte het noodzakelijk dat bij de meest genoemde onderwerpen - lndustrallsatiebeleid, mil- euhygiëne en welzijnsbeleid - ook de ethische aspecten daarvan te onderzoe ken, omdat juist daarin een christe lijke partij zijn bestaansrecht kan be wijzen. Tenslotte verdeelde het college zichzelf vijftal secties, waarvan er vier zich gaan bezighouden met respectieve lijk: ruimtelijke ordening, industriali satie en mileuhyg'iëne, sociaal-culturele zaken, om die van sport en jeugd, re creatie en toerisme. Een vijfde groep zal zich bezinnen op de mondigheid •an de burger, enerzijds in het kader •an de partij, anderzijds binnen de structuur van onze provincie. WESTKAPELLE HEEFT SPORTZAAL NODIG Afgelopen vrijdag en zaterdag hield dei gymnastiekvereniging .Hygiea' te West- ltapelle haar jaarlijkse uitvoering. In zijn openingswoord memoreerde de voor zitter C. van Hercules de toeneming van 't aantal sportbeoefenaren m West- kapelle. Het toenemend aantal 'leden der vereniging stelt het bestuur voor problemen voornamelijk wat betreft het beschikbaar hebben van zaalruimte. In t verenigingsgebouw .Westkapelte Hei rijst' vinden praktisch alle activiteiten van de plaatselijke verenigingen plaats onder andere gymnastiek, muziek, zang, toneel, training van de korfbal- en voet balvereniging en van de in oprichting zijnde volleybalclub. Hij deed dan ook een dringend beroep op het gemeente bestuur reeds nu plannen te maken de bouw van een afzonderijke uitsluitend sportbe oefening plaats kan hebben. De toene mende vrije tijd en 'de uitbreiding van de sportverenigingen moeten binnen niet al te lange tijd kunnen worden opge vangen door de realisatie van een be hoorlijke sportzaal, aldus voorzitter van Hercules. Hij bracht dank aan de lei ders en leidsters voor het vele werk dat zij voor de vereniging verrichten. Voor de uitvoering op vrijdagavond be stond een overweldigende belangstelling. In een vlot tempo werden de oefeningen uitgevoerd. Daarbij bleek dat er in Westkapelle behoorlijk turntalent aan wezig is, hetgeen onder andere tot uit drukking kwam tijdens de oefeningen aan brug-ongelijk en de vrije oefenin gen individueel. Een Hawaii-dansje en een Russisch dansje, waarbij de meisjes fleurig waren uitgedost, oogstte veel succes. In de pauze gingen de loten grif van de hand. Op 4 april aanstaande zal de gymnastiekvereniging een gezellige avond voor haar leden organiseren. Daarbij mogen de leden zich dan eens uitleven in zang, toneelspel en dansen. Het bestuur zal een en ander met lei ders en leidsters alsmede met de uit de leden gevormde jeugdraad nader uit werken. Al met al kan de vereniging .Hygiëa' terugzien op twee zeer geslaag de uitvoeringen. NCVB Aagtekerke vergaderde Onder leiding van haar presidente, me vrouw Wallet, hield de afdeling Aagte kerke der NCVB haar maandelijkse ver gadering in het verenigingsgebouw Ami- citïa. Als spreker voor deze avond trad op ds. B. Wallet uit Aagtekerke met het onderwerp .Hoe lezen we de bijbel?' Staande de vergadering gaven zich twee nieuwe leden op, zodat het aantal le den thans gestegen is tot 42. De vol gende vergadering werd vastgesteld op dinsdag 17 maart aanstaande. De heer Goedman uit Middelburg van het MOB zal spreken over .Moeilijk opvoedbare kinderen' Gezinsavond PJZ De afdeling Aagtekerke der PJZ hield een gezinsavond in cafetaria Kodde. In een geheel bezette zaal sprak de heer J. de Korte uit Amsterdam over zijn overwintering op het eiland Spitsbergen. Hij deed dit aan de hand van een goede tweehonderd zeer fraaie kleurendia's, welke met zeer veel interesse door de aanwezigen werden bekeken. 't Is zuinig op uw nagels (Lodaline voorkomt dat ze brokkelig worden, zij blijven sterk en stevig). En 'tis zuinig op uw handen (Lodaline houdt ze gaaf er\ zacht). Koop dus een fles Lodaline met Babar. Zodat u de kinderen in ieder geval met zachte hand kunt voorlezen. Jawel, Babar, het grappige olifantje. De meeste kinderen kennen hem van de televisie. Maar zijn avonturen staan nu ook in leuke, kleine voorleesboekjes. En die boekjes kosten niets. Want u krijgt ze nu cadeau bij een grote voordeelfles Lodaline (die van f 1,48). De Babar-boekjes zijn daar gemakshalve aan vastgehecht. En de kans is groot dat ook u aan Lodaline gehecht raakt. Want eigenlijk is 't een weergaloos afwasmiddel. 't Is zuinig in 't gebruik. (Met een heel klein kneepje doet u een heel grote afwas) NVV-VROUWENBOND VLISSINGEN BESTAAT 20 JAAR VLISSINGEN De leden van de NW-vrouwenbond, afdeling Vlis singen, gaan een vrolijke feest avond ter gelegenheid van het 20- jarig jubileum van de vrouwen bond tegemoet. Vrijdagavond zes maart zullen de stoelen voor de dames (met echtgenoten en ge nodigden) in 't Zwaantje in Sou burg klaar staan. Het is de bedoeling dat het een echte feestavond wordt: dan geen problemen, geen zwaarwichtige toespraken, geer .moeilijke zaken'. De voorzitster van de Vlissingse NW- vrouwenbond, mevrouw C. E. Cappon- Roos wil hiermee echter geenszins stel len dat er geen problemen en geen .moeilijke zaken' zijn. .Wij, zowel de vakbond als de vrouwen bond, zijn er immers omdat het nodig is. De vakbond is vandaag aan de dag een noodzakelijke iets. Door de problemen waar ik zelf voor onze bond mee wordt geconfronteerd, weet ik dat'. Er zullen niet veel mensen zijn die het nut en de noodzaak van het be slaan van de vakbonden zonder meer afwijzen, des te meer mensen zijn er1 die het onzin vinden dat er daar naast vrouwenbonden bestaan. Me vrouw Cappon: ,De mensen die dat Vrijdagavond in Concertzaal-Middelburg MIDDELBURG De Middelburgse brassband ,Onda" geeft vrijdag zijn jaar lijks concert in «1e concert- en gehoor zaal. Behalve het seniorenorkest, zal ook het jeugdorkest, ex eneens onder lei ding van dirigent Cces Cevaal en de tamboersgroep, geleid door Jos Jaeobso aan deze uitvoering deelnemen. Gastensemble is het jongenskoor ,D< Zeeuwse Koorschool' uit Goes onder lei ding van Evert Hcyblok. Dit koor zal een programma van volks liedjes en lichte klassieke koorwerkjes uitvoeren. Het is niet de eerste keer, dat de koorschool optreedt in een pro gramma met een koperorkest. Het jon genskoor zong al eerder in een program ma met dergelijke combinaties. Evert Heyblok stamt overigens uit een ,bla- zersfamilie' en dirigeerde om studiere denen ook blaasorkesten. In het voor woord van het programma geeft het be stuur zoals gebruikelijk een op somming van de jaarlijkse activiteiten van ,Onda'. .Meer en meer trachten wij publiek en overheid er van te overtuigen dat de brassband een .concert-orkest' is met een culturele taak', aldus het bestuur, dat zegt daarom openlucht optreden niet af te wijzen, nuts dit maar in overeen stemming is met het specifieke karak- vari de brassband. In het voorwoord wordt ook gewezen op het bezoek aan het Engelse topeón- cours door een aantal leden en op de eerste prijs in de afdeling uitmuntend heid. die ,Onda' dit najaar op het con cours te Middelburg won .Onda' zal bot com -ii: m.iiei Petit Suite' van Eric Ball uitvoeren. Op hel programma staat ook een Amerikaanse swing-mars .Bandology', die waarschijn lijk de eerste uitvoering in Zeeland zal beleven. Het programma vermeldt onder meer de suite .Four little maids' van Carr en een cornet-kwintet: .The Tops'. Hel jeugdorkest ingestudeerd door Paul C. van Belzen zal naast volks liedjes en hymntunes de mars .The Standard' van Rivers ten gehore bren gen. ,Onda' zal zich vrijdagavond aan het publiek voorstellen in een nieuw con cert-uniform: een rood smokingjas je, dat op de zwarte broek wordt gedragen. Onder het jasje draagt men een wit overhemd met zwart strikdasje. De waarnemend-voorzitter van de BBCN. de Brassband Club Nederland, de heer G. C. van Loo, zal het concert dat half acht begint presenteren. Met stafband De volgende dag zaterdag wacht ,On«la' een unieke taak. De Middelburg se brassband zal dan het eerste orkest in Nederland zijn, dat samen zal spelen niet de van radio en grammofoonplaat bekende Stafband van het Leger des Heils. Omstreeks vijf uur zullen de bel de bands afzonderlijk zowel als geza menlijk op de Markt voor het 'stadhuis spelen, nadat zij daar gezamenlijk on der muziek heen zullen zijn gemar cheerd. ivonds in zeggen, weten niet waarover ze pra ten. De vakbonden zijn van oudsher mannenbonden geweest. Vrouwen die met moeilijkheden zitten, vooral we duwen en ongehuwde werkende vrou wen zullen niet makkelijk met hun problemen naar die mannen toestap pen. Ze komen wel naar ons, en daarom zijn wij toch nodig.' Mevrouw Cappon is drie jaar geleden voorzitster geworden van de vrouwen bond van de NW in Vlissingen en sinds die drie jaar is het ledental verdriedub beld: van 58 naar ruim 170 leden. Voor een groot deel is die enorme groei te danken aan het enthousiasme van deze voorzitster en haar mede-bestuursleden Het enthousiasme van de leden voor de vrouwenbond is omgekeerd evenredig de opkomst op de veertiendaagse con tactgroepen en op de maandelijkse ver gaderingen is beter dan men van menige andere bond of vereniging kan zeggen Waarom komen al die vrouwen zo trouw Mevrouw Cappon: .Kijk, wij zijn geen brei- of naaikransje. Ik vind dat je dat ook wel thuis kan doen. Wij willen juist problemen samen bespreken en tot een oplossing zien te brengen. Daarom komen op onze bijeenkomsten aan de orde onderwerpen als: de bijstandswet, belastingzaken, de verhoging van de aow, de nieuwe wet op de ziektekosten, de wet op de bijzondere ongevallen, het nieuwe burgerlijk wetboek.' Zelf doen Wij doen veel aan het geven van voor lichting op sociaal gebied. Het is meest al een kwestie van zelf doen. Ik moet zelf altijd zorgen dat ik op de hoogte van de materie ben. Steeds weer blijkt dat je zo veel mensen kan helpen, 't Is dan ook ontzettend dankbaar werk.' Mevrouw Cappon is duidelijk ook trots op haar afdeling. Ze zegt ervan: .Nou ja. wij zijn ook inderdaad erg actief, dat zijn we ook wel verplicht vind ik. De mensen betalen hun contributie, ze zijn lid van een bond om eventueel hulp te kunnen krijgen, als ze daar dan om vragen, moet die hulp ook komen. Ik geloof dat wij vrouwen daar ook veel vinniger en pinniger mee zijn. Mannen zien net allemaal maar eens aan. Wij zijn veel meer haantje de voorste. Ik ben zelf precies zo. Daarom kan ik het ook niet uitstaan als de mensen laks zijn. Een voorbeeld: een van onze leden wil de een keuken aanbouwen. Dat mocht niet zus en dat mocht niet zo: die keu ken moest worden afgebroken en alles zou een niet-te-betalen kwestie zijn ge worden. Wij hebben de NVV-advocaat ingeschakeld en die was ook niet be reid om de kwestie af te handelen Toen heb ik er zelf werk van gemaakt, brie ven geschreven, beroep op beroep aan getekend en tenslotte heb ik gelijk ge kregen. Zoiets kan wel eens haat en nijd wek ken, hé. Daarom zijn er in het verleden ook wel eens wat moeilijkheden ge weest wat betreft de samenwerking tus sen de NVV en de vrouwenbond Maar op het ogenblik is die samenwerking voortreffelijk.' Overlegorgaan De samenwerking tussen de drie vrou wenbonden van de drie vakbonden is nog niet zo intiem. Eigenlijk is er van contact tot nu toe weinig sprake ge weest. Mevrouw Cappon is van plan".la,a,r aat 20,1 neiemaai niet als eis ge- da ar binnenkort eens wat aan te gaan ste|d moeten worden. Je zou misschien doen. veel beter af zijn met mensen die meer 'op sociaal dan op politiek terrein ope- Vroeger is er wel eens over gepraat, reren.' maar dat is nooit zo aangeslagen. I En tenslotte: .Ik vind ook dat er meer Maar nu er door de drie vakcentra-1 vrouwen in de gemeenteraden, provin- les een overlegorgaan in het leven dale staten en tweede en eerste kamer is geroepen, moet het bij ons toch zou'den moeten zitten. V rouwen zijn ook kunnen. veel doortastender, zouden een veel gro- ,Ik zal blij zijn als het zover Is', I tere rol kunnen spelen.' Bijstandswet .Dat de bijstandswet er is. is heel goed. Maar er 'zouden nog heel wat goede verbeteringen in aangebracht kunnen worden. Op het ogenblik is het bijvoorbeeld zo, dat iemand die een zaak heeft gehad en failliet verklaard wordt, aanspraak kan maken op die bijstandswet. De uitke ring wordt dan aangepast aan het wel standsniveau van vóór de faillietverkla ring. Mijns inziens is dat heel onrede lijk. Zo wordt iemand die tot het laatste moment luxueus geleefd heeft, bevoor deeld boven iemand die tot het laatst ;oe heeft geprobeerd de touwtjes aan elkaar te knopen en alles in de zaak te steken. Natuurlijk moet iedereen ge holpen worden, maar laten de mensen dan ook blij zijn dét ze geholpen wor den: iedereen moet recht hebben op evenveel uitkering.' Mevrouw Cappon heeft nog meer wen sen die in haar vrouwenbond zo vaak-' naar voren komen. Wensen op het ge bied van de woningbouw bijvoorbeeld: ,De mensen willen goede woningen heb ben, met behoorlijke leefruimte en te gen betaalbare prijzen. Het hoeft niet allemaal zo luxueus te zijn, maar ieder- wel iemand die van een r ris als iemand die met het dubbeie moet rondkomen. Leefruimte is toch niet alleen bedoeld voor de mensen die 't makkelijk betalen kunnen? Er zijn hier in de stad nog zo veel voorbeelden van kleine huisjes, met pietepeuterige ra men: donkere huizen waar het licht haast niet kan binnenvallen. We moe ten van het idee af dat we zoveel mo gelijk huizen moeten bouwen met een badkamer, een centrale verwarming, twee yre's enzovoort. Veel mensen zijn al tevreden met één behoorlijke toilet ruimte. met een douche en met hun ou de kachels. De rest maakt het voor velen onnodig duur.' Dolle Mina's De XW-vrouwenbondsleden zijn voor veranderingen in de wetgeving omtrent abortus, ecntscheitling en dergelijke za ken. Mevrouw Cappon wil ook pleiten voor kinderdagverblijven, speelzalen en dergelijke. Dolle Mina's dus? Mevrouw Cappon: ,Ik vind de naam af schuwelijk, 't doet me te veel aan de walletjes denken, maar de doelstellin gen \*an de dolle mina's vind ik gewel dig. Daar staan wij ook allemaal ach ter. Ik vind 't niet de juiste maaier, waarop ze zijn gestart, maar het is in ieder geval een goede methode gebleken om de aandacht op zich te vestigen. Als de dolle ."Mina's hier in Zeeland ko men en adhesie willen, zullen wij de eersten zijnI Overigens is wat de dolle Mina's op een dolle manier brachten onze wens al zo lang: een volledige emancipatie van de vrouw! Voor die emancipatie hebben de NW- rouwen zich nooit bijster aangetrok ken gevoeld tot de politiek. Mevrouw Cappon: .Daar zit 'm nu juist de grote fout. Je kunt alleen via de politiek in lijxe komen,

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 9