SlE ,Kaland's aantijgingen grenzen aan insinuatie' Kort geding tegen dagbladen over weergave' opmerkingen 2 ZEEVAART SCHOOL IN GANZEPAS OVERLEG MET FRACTIE VOOR VERGADERINGEN GEMEENTERAAD Dr L. Traas benoemd tot hoogleraar aan VU te Amsterdam S TEXTIEL J. A. VAN BENNEKOM TIJDENS AR-VERGADERING .STAALTJE POLITIEK STUNTWERK KUNST IN ZEELAND Marcussenorgel zwicht voor meesterorganist Vlissinger gedood bij auto-ongeval op Flakkee EXAMEN TERNEUZENS RAADSLID EIST RECTIFICATIE Concert Vlissingse oratoriumvereniging ALMANAK EXAMEN WEL OF GEEN VOORVECHTER VAN VUILE INDUSTRIE?' ZEEUWSE JAARBEURS PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT WOENSDAG 4 MAART 1970 VLISSINGEN Vele Vlissingers «uilen dinsdagmiddag ongetwij feld met verbazing en zeker ook geamuseerd hebben gekeken naar :1e lange rij van zeevaartscholie ren, die keurig in de ganzepas ran het internaat aan de Van Hogendorpweg naar de schooi aan dé Boulevard Bankert liepen. Ken dergelijk lang lint van zwar- :e jassen en witte petten trekt .literaard de aandacht en krijgt daardoor een enigszins demon stratief karakter. Er stak even wel niets bijzonders achter. Men s momenteel namelijk bezig met de voorbereidingen voor de ver- Kiezing van een nieuw bestuur ran huisoudsten in het internaat. In het kader daarvan staat en stond er ook een aantal stun! Jes op het programma, zoals de ganzemars dinsdagmiddag naa> ?n van school. De directeur van de zeevaartschool ,De Ruyter', de leer G. K. Brouwer, had tegen dit alles geen enkel bezwaar: .Ze .varen keurig op tijd op school'. Besluit PM Groot-Terneuzen: TERNEUZEN De raadsfractie van de PvdA in de nieuwe gemeenteraad van Terneuzen, zal voortaan vóór iedere gemeenteraadsvergadering met de be volking overleg plegen en de agenda voor die vergadering ter bespreking voorleggen. Daartoe werd besloten tij dens een biiee.nkomst van rle. nn.rt.ii in De vergadering, door middel waarvan men de ingezetenen van Groot-Temeu- zen meer bij het beleid in de raad wil betrekken is openbaar. Verder wil de PvdA om de drie maanden in Biervliet, Hoek, Sluiskil. Zaamslag en Temeuzen een wens-in houden. Ook wanneer bij zondere gemeentezaken aan de orde ko men zal men met hearings de mening van de verschillende woonkernen pol sen. Alles bij elkaar zal de fractie on geveer 60 maal per jaar moeten verga deren. Daar zijn dan nog niet bij ge rekend de commissievergaderingen en de raadsvergaderingen. Tijdens de bijeenkomst in lunchroom Van Assche weid voorts aan de raadsfractie opgedragen er voor te ijveren dat het nieuwe college van b en w vaste spreekuren zal houden in alle dorpskernen. Verder kwam aan de orde of de PvdA in Groot-Terneuzen zich in één grote afdeling zou organiseren of een federa tie waarbij de huidige afdelingen hun zelfstandigheid behouden. Tegen de eer ste organisatievorm bestond overwegend bezwaar. Tenslotte deelde men nog mee dat in verband met de verkiezingen voor de provinciale staten op 12 maart een wens-in wordt gehouden in hotel ,Des Pays Bas' te Terneuzen. Deze bijeen komst begint om hhlf acht. Als spre kers treden op mr Cammelbeek, lid van de eerste kamer en c. Hoek, kandidaat voor de provinciale staten. A~LÏSSINGEN De uit Nieuwdorp af komstige dr L. TTaas, doctor in de eco nomie, is benoemd tot hoogleraar in de economische wetenschappen aan de vrije universiteit te Amsterdam. De heer Traas wordt vrijdagmiddag in zijn nieu we functie geïnstalleerd tijdens een openbare zitting van de senaat in het Woestduincentrum te Amsterdam. De plechtigheid begint om hlaf vier. De heer Traas is geboren en getogen in Nieuwdorp, hij doorliep onder andere de handelsdagschool te Middelburg en de rhbs fe Goes en bekleedde functies op het ministerie van economische zaken en bij Philips. In december 1967 promoveei-de de heer Traas op het proefschrift ,Het investe- rings- en financieringsplan van de on derneming'. Dr Traas gaat in Amster dam bedrijfseconomie doceren. f ADVERTENTIE) Combineer 's met kleur Tijdens de WITTE WEKEN dubbel zilverzegeis op huishoudfextieU NIEUWE COLLECTIE 1970 tafellakens baddoeken theedoeken keukendoeken lakens en slopen MIDDELBURG Tweede-kamer lid en AR-fractievoorzitter in de provinciale staten van Zeeland, de heer J. A. van Bennekom, heeft dinsdagavond de vergadering van de Middelburgse AR-centrale aan gegrepen om in het openbaar de .aantijging die aan een insinuatie grenst' van zich af te schudden, die de heer A. J. Kaland, gedepu teerde en CH-statenlid,hem en kele dagen geleden tijdens een bij eenkomst in Goes heeft aangewre ven. Kalands breedvoerige uitla tingen, gebaseerd op door hem ge citeerde notulen van verschillende statenvergaderingen, kwamen er op neer, dat de heer Van Benne kom kort voor de statenverkiezin gen abrupt een ander standpunt inzake de industralisatie in Zee land heeft ingenomen. De heer Van Bennekom zei in het begin van zijn betoog behoefte te hebben ,een lichte reactie' op deze beweringen te willen geven, die via de pers nogal pu bliekelijk naar buiten waren getreden. Zonder in eerste instantie de naam Ka- land te noemen, verdedigde hij zich te gen de .aantijgingen' en steldé, dat .een nuanceverschil van een mug opgeblazen tot die van een olifant'. Het is een vertekend beeld wanneer men zegt, dat ik tegen industrie was. Inder daad. Ik heb in de statenvergadering van december waarschuwingen laten vallen in verband met bepaalde te ves tigen industrieën. Maar dit heb ik geen moment gedaan uit politieke overwegin gen. Geen moment is het in me opge komen om hieruit politieke munt te slaan, dat kwam niet in mijn gedachten op. Ik heb alleen uiting aan de bezorgd- iheid willen geven, die onder brede krin gen van onze Zeeuwse bevolking leeft. Het is toch normaal, dat ik in de staten ook als een spreekbuis van de mensen fungeer. Men zegt dan, dat ik een draai aan mijn politieke standpunt heb gege- \»en. Ik prijs de accuratesse, waarmee men de notulen heeft uitgeplozen er is ongetwijfeld een'hoop ambtenaarlijke tijd In gaan zitten, maar ik heb geen andere koers geuaren dan de jaren daarvoor In besprekingen over indus trialisatie*. van een geestverwan- verwacht. Verder lichtte hij nog eens extra toe wat hij met .meer openheid in het in- dustrlevestiglngsbeleid' precies bedoel de. ,In Zeeland is zoals u ongetwij feld heeft gemerkt nogal wat onrust ~evaren over de vorm van industrie :unnen brengen*. Hij verklaarde eens temeer waarom de ARP altijd voor industrievestigingen heeft gepleit ,lk neem geen woord terug van wat ik vroeger hierover heb gezegd' omdat zij van oordeel was dat de agrarische sector alleen niet meer voor genoeg arbeidsverschaffing zou kunnen zorgen (.helaas niet meer'). Van Bennekom: ,We kunnen de jonge mensen toch zomaar niet uit Zeeland laten wegvluchten, omdat ze hier geen bestaan kunnen vinden. Nee, dan moe ten we ze proberen te binden door in dustrie. Maar hij verbond hieraan wel de voorwaarde, dat men terdege van- tevoren uitkijken moet wat voor soort industrie aangetrokken wordt. Landbouw Winter: niet alleen natte voe ten, modder, sneeuw en spat ten hagel in het gezicht, kou,. Winter: ook licht en donker, als strepen, grijs gepenseelde vergezichten, de stilte van een vergezicht, zoals één van onze fotografen dit in het Vlissingse Paauwenburg no teerde. (Foto PZC). Naast de heer Van Bennekom, die niet op de agenda was aangekondigd, traden de heer C. Balkenende uit Biezelinge en de heer I. Filius uit Vlissingen als spre ker voor het front. De heer Balkenende zou graag zien dat men de landbouw niet als een toeleveringsbedrijf van stadsuitbreidingen en industrie ziet, maar dat in bet kader van de streek plannen met overleg met kostbare grond wordt omgesprongen. Hij meende dat men ruimte voor die agrarische bedrijven moet houden die omschakelen naar de veredeling. Der gelijke bedrijfswijzigïngen zouden zijns inziens dan zo mm mogelijk met allerlei beperkingen behoeven te worstelen. Ook achtte de heer Balkenende het wense lijk, dat er een schadefonds wordt inge steld, waarop agrariërs aanspraak kun nen maken die door toedoen van vuile En dit w?s volgens de heer Van Ben- industrieën met verontreiniging van wa- „wa? \ol°ens^Qe, heerter en land te maken krijgen. Dit fonds zal volgens hem de agrarische sector behoeden voor een lijdensweg langs el lenlange procedures. Het grote Mai'óussên-orgel in Goes, maandagavond jongstleden zo z:jn geheimen wilde prijsgeven (de Du l- ;ers spreken - passender over haar geheimen), zwichtte gisteravond onder de meesterhanden van de Haarlemse or ganist Albert de Klerk. Zijn (haar) noordelijk-koele gereserveerdheid maak te plaats voor een hartverwarmende me dedeelzaamheid,die als een verrassing er varen werd. Het blijft een merkwaar dige zaak dat een orgel, ondanks de gewikkelde traotuur die toets en to.on- ventiel verbindt, de emoties van de be speler, zij het bij uitzondering zo nadrukkelijk weet over te brengen op het luisterend publiek. Albert de Klerk was niet een in de anonimiteit achter het pijpwerk verscholen concert gever, hij was in zijn springlevende re- produkties van oude muziek .lijfelijk' aanwezig. Riceroares van Francisco Cor- rea de Aramxo, van Juam CabanMles, een .sbrijdtafeireel' van de 16e-eeuwer Jimenez, zij wekten de indruk van spon tane improvisaties die de aandacht van meet af gevangen hielden. Met een prachtig legatospel bereikte De Klerk een zuidelijke cantabiliteit die op dit Marcussen-orgel dan toch-maar mo gelijk bleek. De uitzonderlijk fraaie .werken-opbouw' van het instrument (hoofdwerk, borstwerk, rugwerk, pedaal) belichtte hij op kleurrijke wijze in Boy- vin's .Suite de Sième ton', waarvan ae dialoog op vier manualen rechtstreeks voortgesproten moet zijn uit het kolos sale orgel (een pedaal niet dertig stem men!) dat Clicquot voor deze 17e-eeuw- se Rouaanse oomponist bouwde. Hoeveel inventiviteit Albert de Klerk ook aanwendde in het registreren van Franck's .Prélude Fugue et Variation", het stuk bleef een nuchtere lezing van het notenbeeld. Dit in tegenstelling tot de van emoties geladen .Fantasie in f' van Mozart en een onvergetelijke im provisatie aangekondigd als .demonstra tie van de verschillende registers en combinaties') over ,Aus tiefer Noth schrei icth zu Di<r'. Een onthutsend-sombere, programmati sche introductie (door recitatiefachti ge intermezzi onderbroken toespelimgei op de later opbloeiende phrygisohe ko raalmelodie). een tot een hoogtepunt voerende imitatorische fantasie over het verder als thema benutte koraalinitium. een via vergroting van de intervallen, omkering van de kreeftengang van het thema en een qua klank Ala.in-achtige iets te lang uitgesponnen slotepisode: zie daar de solist van gisteravond, die het acute scheppend moment, tentoon gespreid in zijn fenomenale beheersing de iimprovisatlekunst, reeds de nekom de fase waarin de grootst moge lijke openheid betracht moet worden. In dit verband bracht hij naar voren: ,Ik ben bang dat de bestuurders van Zeeland niet genoeg doordacht hebben welke consequenties bepaalde indus triële vestigingen in Zeeland met zich meebrengen. Tot nu toe stonden we nog steeds voor een voldongen feit en konden we er al leen met een hinderwet nog iets aan proberen te doen. Daarom zeg ik op nieuw, we moeten bij tnds een vertrou- wenscommissle in het leven roepen en lagers met ruime die inzetten en laten meedenken over de dient te worden, ontwikkeling van Zeeland. Daarom pleit De heer Filius gaf een nadere visie op llc voor meer openheid en meer inzicht het havenschap. Over het culturele beleid zei de heer Balkenende er bij de ARP op aan te dringen het open jeugdwerk te stimule ren en tc subsidiëren. Omdat liy ervan uit ging dat het in kleine gemeenschap pen niet altyd mogelijk is beroepskrach ten voor het Jeugdwerk aan te trekken, zei hij het als gewenst te zien, dat ook het jeugdwerk in handen van vrywil- ibsidie gehonoreerd OUDE TONGE Bij een auto-ongeluk op de provinciale weg 47 tussen Oude Tonge en Ooltgensplaat is dinsdagmor gen de 37-jarige heer C. van Prooijen uit Vlissingen om het leven gekomen. Het ongeluk gebeurde omstreeks half acht bij een glad wegdek. De heer Van Prooijen raakte in een slip en kwam frontaal in botsing met een hem tege moet komende autobus, die hem tegen een boom drukte. De heer Van Prooijen was op slag dood. Aan de Nederlandse economische hoge school te Rotterdam slaagde voor het doctoraal examen in de economische we tenschappen de heer C. L. Heijboer te Kamperland. -Aan de rijksuniversiteit te Leiden slaag de voor het doctoraal examen in de rechtsgeleerdheid, notariële studierich ting, de heer A. P. van Kemseke uit Huist. Nederlands Dans Theater (ook) in Terneuzen Behalve de reeds eerder aangekon digde voorstelling van Het Ne derlands Dans Theater in Middel burg (donderdagavond) geeft de ze balletgroep deze week nog twee voorstellingen ir. Zeeland: een ZVU-jeugdvoorstelling in Middel burg (donderdagmiddag, 2 uur) een avondvoorstelling in het Zuid- landtheater te Terneuzen (vrijdag, 8 uur) Het programma vermeldt .Meta foren', choreografie van Hans van Manen op muziek van Daniel Le- sur; .Solo for Voice L', Hans van Manen John Cage: .Branden burg'. ballet van Charles Czaray op het tweede Brandenburgs con cert van J. S. Bach en .Mythical Hunters' van Glen Tetley èn Oe- doen Partos. [hele avond in zijn reproduktieve bena dering van de muziek een dominerende rol had toebedeeld. De .demonstratie van registers en combinaties' het het zich aanvankelijk als ongenaakbaar voor doende orgel in de Goese Mag'dailenakerk kennen als een uitzonderlijk fraaie aan winst in ons Zeeuwse orgelland. G. W. B. SIXT-.JACOBSKERK, VLISSINGEN In de Sint-Jacobslierk te Vlissingej heeft gisteravond de Vlissingse Oralo. rlumvereniging een concert gegeven, dut door de dirigent, de heer D. Manneke, in een voorbespreking een maximaal concert werd genoemd en dat is het ook geworden, doordat koormuziek ge. boden werd uit verschillende tijden en van geheel verschillende aard. Het koor, door Daan Manneke met bui- tengewoon veel zorg voorbereid, heef. velé malen heel goed gezongen; ondanks het wat kleine aantal mannen (met na. me tenoren) kwam men tot een mail samenzingen. Manneke houdt van een geacheveerde, nooit overspannen koor- klank en die wee': hij te bereiken met zijn mensen, die ongetwijfeld enthou siast onder zijn duidelijke leiding ge werkt hebben. In het aanvangsnummer, ,Die siebe» Wörte Jesu Christi am Kreuze' van de I7e-eeuwer Heinrich Sehütz, hgd he; koor nog niet veel te doen: alleen df introïtus en de conclusio. die werd» zeer beheerst uitgevoerd. Het grootste deel van dit werk is vi de solisten en voor het orkest. De solisten waren stuk voor stuk go zowel de dames Ans Rieke. sopraan Cocky Stuart, alt, als de heren Nico Boer, tenor en Rob Holl, bas. Vooral de laatste deed vaak heel mooi werk. De tenor die het koor moest lever» deed het goed in dit gezelschap. Het orkest, strijkers van het Antwerp orkest en hoboïsten van Rotterdam, verrichtte zijn taak naar behoren, sonu bijzonder goed. een enkele maai v;g twijfelachtig. Met name in Bachs cara taté 140 .Wachet auf' leden de strijken! in het aanvangskoor nogal aan onzin, verheid. Maar daartegenover stond vee; moois als de obligatepartijen voor vi ool en hobo in de prachtig gezongen! duetten uit deze cantate. Finy van d« Smissen-Coesmans speelde in het eerste -edeelte van het concert het klavecim- iel met grote betrouwbaarheid. Brai Beekman "zorgde voor de orgelpartije; die hij op een elektronisch orgel speel- de. Veelal kon dit instrument het gel acceptabel vervangen. Alleen in slotkoor van Bachs cantate 140, v: het koor tot fraai zingen kwam en orkest uitstekend speelde, hinderde d- niet natuurlijke orgelkiank enige main opvallend. Voor de tenoren van het kooi oen woord van lof voor het zingen van hun solopartij in dat gedeelte "van ds cantate die parallel loopt met het be kende orgelkoraal. Het motet .Selig ski die Toten, die in dem Herrn sterbef ran de in 1942 op jonge leeftijd tra gisch gestorven Duitse toondichter H: go Distier. stelde aan het koor hoge ei sen, die voortreffelijk vervuld werden De pauze werd floor Bram Beekman op gevuld met de Triosonate in d van J. S, Bach, ditmaal op het grote orgel ui! gevoerd. Aangezien de bezoekers, vrij groot la aaiilal, in deze pauze geen gelegenheid ha.dden gehad zich wat te verwarmer, het was nogal koud in de kerlc, was hé gelukkig dat de na de pauze uitgevoer de werken zo hartverwarmend waren Een Kyrie en een Te Deum van W. A Mozart, beide voor koor, orgel en co kest. werden uitstekend uitgevoerd e door Manneke laten we het nog een zeggen buitengewoon duidelijk gedi rigeerd. Voor .O Sacrum Convivum' van OllvlR Messiaen (geb. 1908) voor solisten ea orgel vond Bram Beekman op het elek tronisch orgel een zeer passende rest stratie; de solisten zongen in een heet li.ike samenklank de treffende harmo nieën van deze bijzondere expressie to serene vroomheid. Het concert werd besloten met 150 van César Franck. wederom" voce koor, orgel en orkest. Met grote vaar digheid wist Daan Manneke de type rende klankkleur te verkrijgen, die het werk van Franck eigen is. Mag ilc nog deze opmerking maken: ces kerk is voor de muziek, deze avond ge- geven zeer geëigend, een kille kerk edi tor is dat minder, maar men had wei- licht niet op zo'n koude maart gere kend. De kwaliteit van het geboden! was er niet minder om. Relatie Heftig uitte de heer Van Bennekom tenslotte toch een bedenking aan het adres van Kaland: ,Met nadruk betreur ik, dat nuanceverschillen, in vriend schappelijke relatie en sfeer met gede puteerde Kaland besproken, nu zo breed uitgemeten worden. Dat noem ik een staaltje écht politiek stuntwerk'. De heer Van Bennekom ze», dat hij een .eeuwse Over nieuwe bestuurskracht ge sproken: de raad van het nieuwe Borsele ('t moet spijtig genoeg met één s, schrijf je er lekker tóch twee, dan grijpt de afdeling oorrectie in) heeft gisteravond een uur nodig gehad om het nieu we reglement van orde voor de 'aadsver ga/lering en in orde te be vinden. Na dit uur richtte het KVP-raads- ',id De Kooning zich wat bekom merd op: Meneer <le voorzitter, er is nu een uur gebabbeld en ik heb alleen bij artikel 17 het woord- -e andere? door moeten krassen. Ik heb toch geen fout gemaakt?' De voorzitter kon hem geruststel len: hel was de enige wijziging die na een uur proten in het re glement was aangebracht. Borssele of Borsele, what's in an sï Residentie-orkest te Vlissingen VLISSINGEN George van Renesse is donderdag 19 maart solist in Mozarts Pianoconcert in D, kv 466. uitgevoerd door het Residentie-orkest onder leiding van Willem van Otterloo. Het concert wordt gegeven In de Sint-Jacobskerk te Vlissingen en is georganiseerd door te Vlissingen samenwerkende culturele in stellingen. Op het programma staan ver der een serenade (divertimento) voor 12 koperblazers, celesta, sla.gwerk en piano van W. van Otterloo en de vijfde symfonie van Van Beethoven. MIDDELBURG De heer A. van Breda Vriesman, lid van de Ter- neuzense gemeenteraad voor de WD eist van de dagbladen ,De Stem' en ,De Vrije Zeeuw' een openlijke rectificatie van een arti kel waarin deze WD-woordvoer- der werd bestempeld als een .voor vechter voor vuile industrie'. Deze eis werd ingediend tijdens de be handeling van het kort geding, dat door de heer Van Breda Vriesman tegen de twee kranten was aan gespannen. De procureur van de heer Van Breda Vriesman, mr F. W. Adri- aanse, verzocht de president van de rechtbank, mr P. van Empel, om ,De Stem' en ,De Vrije Zeeuw' te verplichten om in deze dagbla den op een opvallende plaats en .zonder commentaar hunnerzijds' te vermelden, dat hetgeen de heer Van Breda Vriesman met betrek king tot industrie-vestigingen in De rechtbank werd voorts verzocht om de twee gedaagden te veroordelen tot 'n dwangsom van duizend gulden per dag te betalen aan de eiser voor elke dag; dnt de dagbladen in gebreke zouden Wij- en om, na het vonnis, de rectificatie te plaatsen, en voorts tot betaling van de kosten van het geding. Mr Adriaanse bestempelde in zijn plei dooi de publikatie in de beide dagbla den, door een en dezelfde verslaggever geschreven, ook als ,in flagrante strijd met de waarheid' Om het gelijk van zijn cliënt aan te tonen, had de heer Adriaan- se de geluidsband meegebracht, waarop de gewraakte passage uit de rond vraag van de openbare raadsvergadering van 12 december voorkwam. Ook de andere partij had gepoogd om in het be zit te komen van deze band, van de no tulist van de gemeente Terneuzen. maar dan om de juistheid van de publikatie aan te tonen. ,Maar ik had de band eerst', zo stelde mr Adriaanse niet. zon der voldoening vast. Ook nadat men in, de rechtszaal via deze geluidsband de, formuleringen van de heer Van Breda Vriesman nog eens had kunnen beliiis-l teren bleven beide procureurs, voor dei twee dagbladen trad op mr L. van Bu-' chum uit Breda, onverminderd aan hun opvattingen vasthouden. Ongegrond Deze laatste kwam met niet minder •grol' geschut' Zo stelde hij onder meer, dat do heer Van Breda Vriesman zich bad gepresenteerd als .een paladijn van de industrie'. Het bericht was naar de mening van mr Van Burhum ,ïn essen tie' juist en de eis van het raadslid daarom volkomen ongegrond. De recht bank zal op dinsdag 10 maart uitspraak doen. Het geding werd aangespannen om een bericht van 33 regels. De verslaggever meldde daarin, dat de heer Van Breda Vriesman zich in de raadsvergadering had opgeworpen ,als voorvechter voor het vestigen van vuile Industrieën in dichte bevolkingscentra'. Het VVD- raadslid zou ook de .gehele Progil-af- faire waarbij de Amsterdamse publieke opinie de komst van deze fabriek wist tegen te houden' hebben afgedaan met de opmerking: .Dat een stelletje niet- Aan da 2»™. via^r-jachoor t. v». ™neuzen en omgeving Had opge-, moesten hebben'. ^De heer Van Breda singen slaagden voor de dispensatie merkt ,ill toelaatbaar tendentieuze Vriesman zou een en ander hebben ge schipper zeevisvaart de heren J. Aal- bregtse en r. G. h._ Vermeulenbei- vorm en onjuiste bewoordingen' ken, die in het gebied van Terneuzen niet gewenst zouden zijn. Het bericht besloot met: .Volgens de heer Vriesman is die inspraak niet nodig. De industrie- en zijn mans genoeg hun eigen veilig heidsnormen aan te leggen. Ook een as- bestfabriek die zich niet in het Sloe- gebied mag vestigen, mag volgens de VVD-woordvoerder best komen. Asbest is toch nodig. .Bovendien hebben wij een veiligheidswet', aldus de heer Vries- De heer Adriaanse bestempelde voor al de eerste zinsnede van het be richt met betrekking tot de indu- striën in bevolkingscentra, als een .kwaadaardige insinuatie', die de belangen van zijn cliënt in Terneu zen bepaald aantastten. .Het gonst in Terneuzen nog altijd over deze zaak', aldus mr Adriaanse, die be toogde, dat de heer Van Breda Vries man rechtzetting van deze zaak daarom ook van groot belang achtte omdat enerzijds de provinciale ver kiezingen in zicht zijn zijn naam komt voor op de kandidatenlijst en hij anderzijds .een naam heeft te verliezen' als hoofd van de be- gebied van het kanaal Gent-Tcrneu- zen en als zodanig nauw is betrok ken bij problemen van bedrijfs- en woonhygiëne in hef industriële ge bied in en om Tern onzen. STV1ÏÏ4S?"™ e" de G' V°s" was weergegeven. zegd naar aanleiding van een opmer king over de openbaarheid van het ha venschap waarbij ook wérd gepleit voor inspraak bij de vestiging van fabrie- Grievend De procureur noemde het ook bijzonder grievend, dat hem de uitdrukking: ,Een stelletje niet ingewijden* in de mond was gelegd. .U vindt dat nergens op hel bandje terug', aldus de heer Adriaanse. Het bandje gaf de verdediger inderdaad gelijk. Dat was ook liet geval met de notulen van de gemeente Terneuzen. samengesteld met gebruikmaking van de geluidsband. Volgens deze. weerga ve' zou de heer Van Breda Vriesman naar aanleiding van de Progil-zaak wel hebben opgemerkt: ,Mijn indruk hier over is, dat men niet op flc hoogte is van de pro's en contra's van hetgeen in de diverse bedrijven gebeurt. Ér is bijna geen bedrijf of er wordt met gevaar lijke stoffen gewerkt. (-)..en ik neem aan dat alle bedrijven de grootste voor zichtigheid betrachten' De VVD-woord voerder had voorts onder meer nog op gemerkt, dat, de bedrijven naar zijn me- ming voor een optimalveiligheid zorg den. Hij besloot zijn betoog, zo bleek uit de notulen, met de woorden: ,De veiligheidsmaatregelen moeten van dien aard zijn, dat net publiek er geen last van heeft. Maar waar blijven we, als het publiek moet gaan oordelen over iets, waar ze niets van afweet. Dat word', een kwestie van napraten'. Namens de gedagvaarde kranten stel de vervolgens mr Van Buchluim, uit deze laatste zinsnede van de heer Van Breda Vriesman toch wel een beetje de opvat ting van ,waar blijven we als de bevol king gaat meepraten' te hebben begre pen. De heer Van Buchum. die eerst had aan gegeven van hoe groot belang de bevol king zaken betreffende verontreiniging van de biosfeer door industrieën wel acht, stelde de noodzaak van eèn spoed eisende behandeling van deze zaak niet in te zien, vooral ook omdat de eiser zo laat was gekomen'. .Iedereen is de zaalc compleet vergeten', aldus mr Van Buchum, die het daarom voor betrok kene raadzamer had geacht alles niet ophieuw op te rakelen. Hij wees er ver der op. dat het krantebericht geen .let terlijke aanhaling, maar een weergave naar de strekking' was. waarbij hier bepaald niet onjuist of onzorgvuldig te werk was gegaan fADVERTENTIE 13 t/m 18 april 1970 Inl. 01747-2755 Spelregels Mr Van Buchum betoogde voorts, dat de heer Van Breda Vriesman zich in deze raadsvergadering, ook beslist had opgeworpen als .voorvechter' van de in dustrieën. .En het ging hier toch duide lijk om vuile bedrijven', zo voegde hij daaraan toe. Hij zei voorts van mening te zijn, dat de eiser de problemen van de verontreiniging, die de gemoederen zo sterk bezighouden, .bagatelliseert en minimaliseert' De verdediger stelde ook, dat men als leider van een politieke fractie het risico, die publiciteit kan meebrengen, dient, te aanvaarden. Hij onderstreepte tenslotte, dat dc kran ten hier de .spelregels' niet hadden ge schonden terwijl bovendien de heer Van Breda Vriesman later het aanbod was gedaan om ,als dat billijk en nodig' zou blijken, zijn visie op de aangelegenheid alsnog te plaatsen. De heer Van Breda Vriesman was op dat aanbod niet in- Naast dc lieer Van Breda Vi als eisende partij, waren namens de ge dagvaarde partyen de lieren L. Leijên- dekkp.r en P. J. van rle Sande, respectie velijk hoofdredacteur van ,Do Stern' en directeur-redacteur van ,Dc Vrije Zeeuw' alsmede de betrokken verslaggever, ter zitting verschenen. WEINIG WIND Perioden uict zon, maar nok enkel! sneeuw- of hagelbuien. Meest zwakke wind. In het algemeen iets hogere mid- dagtemperaturen dan gisteren. Vooruitzichten voor donderdag en wij- dag: Plaatselijk sneeuw en in de nacht irwegend lichte vorst. Voor donderdag: aantal uren zon0 tot 5; min. temp.: 0 tot 4 graden onder pomaal; max. temp.: 1 tot 5 graden on der normaal: kans op een droge perio de van minstens 12 uur: 70 procen:; kans op een geheel droog etmaal: procent. Voor vrijdag: aantal uren zon: 1 tot 5; min. temp.: 0 tot 5 graden onder nor maal; max. lenip.: 1 tot 5 graden on der normaal: kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent: kans op een geiheel clroog etmaal: 40 pro cent. Normalen voor 2 tot 6 maart, respec tievelijk min. temp. en max. temp.: Den Helder 1 Eelde -1 De Bilt 0 Vlissingen 1 Zuid-Limburg 0 5 maart Zon op Maan op ZON EN MAAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 2