Vereniging van Vrijzinnigen vierde het 75-jarig bestaan Deltaband showde' uniformen Solistenconcours met grote deelname ,VPR0 vervreemdt van vrijzinnigen ,Don Quischocking' trad op voorde vrijzinnigen Henk van Lijnschooten: Prestaties hier lang niet slecht' De uitslagen Ds A. van Santen te Middelburg naar andere pastorie MEVROUW STEMERDIHGSCHOOL VOOR CHRISTELIJKE KLEUTERS VERBETEREN VAN LANDB0UW- WEGEN FINANCIEEL PROBLEEM DINSDAG 3 MAART 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 IN GEBOUW ,DE SCHAKELTE MIDDELBURG GIFT VAN 750,- VOOR LIEFDADIG DOEL MIDDELBURG Indien .Ver draagt elkander, hebt elkander lief' niet in praktijk wordt ge bracht, zal de wereld zich steeds meer van de kerk afkeren. Het zout der aarde zal smakeloos wor den'. Deze uitspraak viel zaterdagmid dag onder meer te beluisteren in de jubileumtoespraak, die de voor zitter van de Vereniging van Vrij zinnig Hervormden te Middelburg, de heer A. A. Schouten, in het ver enigingsgebouw ,De Schakel' hield ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van deze vereniging. Uit het feit dat de verbondenheid met de kerk steeds minder wordt ge voeld concludeerde de voorzitter dat het onverstandig zou zijn om de Vereniging van Vrijzinnig Her vormden te laten verdwijnen, eer der meende hij dat er een dwin gende noodzaak is om de vereni ging in stand te houden. Juist in de kerk moet er, aldus de heer Schouten, een eind gemaakt wor den aan onverdraagzaamheid en verdeeldheid. Voorzitter Schouten begon zijn toespraak met zich af te vragen of het nog wel verantwoord is om feest te vieren. Hij dacht daarbij aan Vietnam, Biafra en andere van dergelijke kwesties in de we reld, die, naar zijn mening, inderdaad veel belangrijker zijn. Toch vond hij dat de herdenking van het.,79-jarig bestaan bijdroeg- tot eejü .bezinnen 'op de kleine taak van onze gemeenschap in de maat schappij.' In min of méér dezelfde gee; als hij zijn toespraak begon, met een blik op de buitenwereld, besloot de heer Schouten met het stellen van een daad: voor ieder jaar dat de vereniging oud is wordt een bedrag van 10 gulden uitge trokken, welke 750,00 bestemd worden voor een liefdadig doel. Naar de kin dervakantiekolonie .Naar buiten' gaat ƒ250,00, terwijl de overige ƒ500,00 een bestemming zullen vinden bij ,Terre des Hommes.' De voorzitter motiveerde deze gift met het bijbelwoord ,Wat gij aan de minste mijner broeders hebt gedaan, dat hebt gij aan Mij gedaan.' ,Er is niets nieuws onder de zon.' was een zaterdagmiddag enkele malen ge hoorde uitspraak. Inhakend op de pro blemen en twistpunten die momenteel Voorzitter Schouten wierp in zijn toe spraak ook vragen op als ,YVie of wat is God?' en ,Wie was Jezus van Naza reth Hij meende dat het niet om het bewijs gaat, maar om het geloof, dat dan echter wel persoonlijk beleefd moet worden. De voorzitter trachtte in zijn toespraak de verschUlen van inzicht aan te geven die onder christenen mo gelijk zijn. Hij meende dat inen waar dering moet hebben voor de geloofsover tuiging van anderen en vroeg zich af of het niét wat arrogant, is om te menen dat Ie eigen geloof het enige ware is. Sprekend "over de verminderende belang stelling voor. de kerk in het algemeen stelde de lieer Schouten dat men vertrou wen moét in wat men persoonlijk als waarheid ervaart en aanvaardt. Nii dé jubileumtoéspraak van de voorzit ter bracht de heer F. J. A. Visser uit Goes als vertegenwoordiger van het hoofdbestuur van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden in Nederland de MIDDELBURG .Velen slaan met droefheid de veranderingen in de VPRO gade', zei zaterdagmid dag de heer A. A. Schouten, voor zitter van de Vereniging van Vrij zinnig Hervormden in Middelburg, tijdens de viering van het 75-jarig bestaan van de vereniging in ge bouw ,De. Schakel' te Middelburg. De voorzitter constateerde in de VPRO een verandering van menta liteit, die levensvreemd is aan liet vrijzinnig protestantisme. Dc heer Schouten stelde tenslotte vast dat vele vrijzinnigen met pijn in het hart de VPRO van zich zien ver vreemden. MIDDELBURG In liet kader van de vicnng van hol 75-jarig bestaan van de Vereniging van Vrijzinnig Hervorm den te Middelburg (rad zaterdagavond in de Middelburgse schouwburg het ca baretgezelschap Don Quïslioeking uit Eindhoven op. Een optreden dat mis schien niet door al de wat oudere aan wezigen altijd op prijs gesteld zal zijn, maar dat. bp «Ie jongeren toch zeker waardering zal hebben gevonden. De teksten die door Anke Groot, George Groot, Jacqes Klttters, Pieter van Em- pelen en Fred Plorusse werden uitge sproken, Heten dan ook duidelijk ruim te voor meningsversehillllenze legden vaak niets en niemand ontziend cy nisch, hard of macaber enkele rotte, or chronisch ontstoken plekken in de samenleving bloot. Niet el'k woord van aeze nog zeer Jonge cabaretgroep kwam even zuiver over en het programma Kende een enkel zwak moment, maar aat woog niet op tegen de totaliteit die alleszins de moeite waard was. De ti ming getuigde hier en daar van grote Klasse. De ondersteunende pianomuziek viel goed in het gehoor. De nummers waren zo hier en daar duidelijk afge stemd op de actualiteit, terwijl ook het met vraagtekens in het programma aangeduide onderdeel niet onvermeld mag blijven, een tweespraak waaritn de actuele Middelburgse .condomenrel' op v Ür werd genomen. Uit het noemen van de naam van burgemeester Wolters bleek dat de groep goed op de hoogte v.as niet de laatste ontwikkelingen in oe Zeeuwse hoofdstad. Het publiek in nagenoeg geheel uitverkochte schouwburg besloot het optreden van j>on Quishocktng met een hartelijk ap- dc wereld schokken, wees de heer Schou ten erop dat er zich in 1895, toen door ds Sibniacher Zijnen in Middelburg de .Vrijzinnig Godsdienstige Vereniging Dei Reservekas' werd opgericht, ook reeds schokkende zaken in de wereld afspeel den. Hij duidde onder meer op cle boe renoorlog in Transvaal, de zaak-Drey- fus en de Boxeropstand in China. Het gistte in de Nederlandse politiek en de fundamenten werden gelegd voor ver schillende politieke partijen. Op de ge schiedenis van de vereniging wilde dc voorzitter niet al te diep ingaan, omdat iedereen die kan lezen in het ter gele genheid van het 75-jarig bestaan dooi de heren P. J. Doets en J. J. de Reij sa mengestelde boekje over de vereniging. Aan alle aanwezigen op de receptie werd dit boekje uitgereikt. In deze .momen ten uit een bewogen historie' kan men lezen over de moeite die het vrijzinnigen heeft gekost om volledig in de hervorm de kerk te worden opgenomen, over de predikanten, over het godsdienstonder wijs en het jeugdwerk en over de ge bouwen. De predikanten van de vereniging waren ds J. Bruining Jz. (1908-1911), dr J. P. Cannegieter (1913-1928), ds H. J. Kastein (1928-1931), ds A. Landstra (1931-1937), ds E. P. Borg man (1937-1944), ds J. Hanneman (1944-1947), ds W. C. F. Metz (1948- 1955), drs I. J. van Houte (1955-1961) en ds A. van Santen (1961-heden). De bijeenkomst in ,De Schakel' werd door een aantal predikanten die vroe ger in Middelburg hadden gestaan bij gewoond, zoals de thans 83-jarige ds Borgman, ds Metz en ds Van Houte, alsmede de vrouw en de dochter van dr Cannegieter, een man over wie ou dere leden van de vereniging, vol gens de voorzitter, nog met weemoed spreken. Inzicht Een damescomité bood de jubile rende vereniging een door de da mes zelf gemaakt wandkleed voor de Koorkerk aan. felicitaties van dit bestuur over en haal de voorts enkele persoonlijke herinnerin gen op. Ds J. Assendorp uit Zierikzee sprak namens de provinciale vereniging (waarvan ds Van Santen voorzitter is), en meende dat deze provinciale vereni ging zijn bestaansrecht aan de afdeling Middelburg te danken heeft. Voorts wees hij op de ianddagen. Namens dc Vere- ninging Vrijzinnig Hervormden te Goes en Vlissingen en de Remonstrantse Broe derschap sprak ds J. C. van de Berg uit Vlissingen over de grote verbondenheid tussen de verenigingen in Midden-Zee land. Vele leden van deze zustervereni gingen zouden zondagmorgen de herden kingsdienst in de Koorkerk te Middel burg bijwonen. Als geschenk bood ds Van de Berg een vaas aan, behorend bij het Avondmaalstel. De praeses van de centrale kerkeraad te Middelburg, ds T. Rinkema, sprak in zijn felicitatierede over het zich bezinnen op de .raison d'etre' van de vereniging. Ds Metz felici teerde namens de oud-predikanten en memoreerde hoe Abraham na zijn 75ste verjaardag op reis ging, zonder te weten waarheen, maar wel langs een spoor dat hem gewezen werd. Wandkleed Het damescomité ïn de vereniging had onder leiding van de directrice van de huishoudschool ,Het Molenwater,' me juffrouw Stolk, een wandkleed gemaakt. Daar dit kleed reeds in dc Koorkerk hangt, werd het zaterdagmiddag door middel van een foto door mevrouw W. Tavcnier-Boone symbolisch aan de ve reniging overgedragen. Het vier meter brede en 1,20 meter hoge kleed, waar van de vervaardiging heel wat uren en doorgeprikte vingers heeft gekost, is ge maakt naar een ontwerp van mejuf frouw Stolk. Persoonlijke woorden met gelukwensen werden nog uitgesproken door mejuf frouw' F. A. J. F. Doets, voorgangster van de Nederlandse Protestanten Bond te Leersum, door ds J. Geers uit Slik kerveer en door de samensteller van het herdenkingsboekje, de heer Doets uit Domburg. De rij van sprekers werd ge sloten door ds Van Santen, die enkele ondeugende opmerkingen maakte, zoals hij zelf zei. Tot slot dankte voorzitter Schouten alle sprekers voor hun De heer .Doets bood hij voor liet vele werk en de vele uren die hij. in de pro vinciale bibliotheek heeft doorgebracht voor de samenstelling van het boekje enkele geschenken aan. Hierop was er in ,De Schakel' een drukbezochte receptie, gevolgd door een koud buffet. Muziekwedstrijd van Zeeuwse bond: MIDDELBJJRG Op de eerste zaterdag van het solisteneoncours van de bond van harmonie- fanfareverenigingen in Zeeland betraden bijna S0 voor het meren deel jeugdige tot zeer jeugdige' muzikanten het podium van de Concert -en Gehoorzaal in Middel burg om daar him solo te laten horen. Deze stroom van muziek begon even na één uur te vloeien en ging met een onderbreking voor een kopje thee en een hapje eten door tot kwart over ne gen. De bekende dirigent en componist Henk van Lijnschooten vormde de eenmans- jury. Zonder enige tekenen van ver moeidheid bleef hij kritisch luisteren tot de laatste tonen van de laatste solo ren verklonken. In vergelijking met vorige jaren waren ditmaal op de eerste concoursdag de eerste prijzen wat minder talrijk. Dc heer Van Lijnschooten verklaarde desgevraagd het niveau van de. jeug dige Zeeuwse blazers nochtans heel goed to vinden. ,Er wordt hier in vergelijking mot; andere delen van het land lang niet slacht geblazen', vond de heer Var LjjnseUooten, die ons nog toevertrouwde, dat bij hjj z|ju beoordeling zuiver uitging 1 dc geleverde prestatie. ,11; vind liet verkeerde methode eerste prijzen als aanmoediging toe te kennen. Ze moeten echt verdiend zijn. Maar ik kan wel zeg gen: liet prijzen- en puntenniveau ligt hier niet slecht; en het puntenverschil tussen de prijzen is gering', aldus liet jurylid. Ook bondsvoorzitter L'iterhoeve toonde zich in zijn toespraakje tijdens het uit reiken van de prijzen ingenomen met de muzikale prestaties. Hij dankte de so listen. hun instructeurs en de jury. Het hoogst aantal punten 'werd za terdag behaald door Paul Kestcloo van de harmonie EMM-Kortgene, die op bariton 72 punten, een eerste prijs met lof van de jury bij elkaar speelde in het werkje .The Young Virtuoso' van Barn as. verdiende. Slechts een halve punt onder haar bleven Jannie Wisse van OKK- Westkapelle en Jaap Wisse van .Ex- celsior-'s-Heer-Arendskerke die beiden 66 punten (le prijs) behaalden. De Goese pianist Jaap Boon verzorgde op zijn bekende rustige wijze de bege leiding. Het solistencocours, dat dit jaar een re corddeelname van bijna 220 solisten heeft, wordt voortgezet op de zaterda gen 14, 21 en' 28 maart. Derde afdeling solisten: Henlc Sinke, bugel, 59 punten, 2e prijs; R. Dourlijn, bugel, 64, le; Jan Alle- wijnse, cornet, 57%, 2e; Han Vader, trombone, 60, 2e; R. de Vriend, bariton, 64, le; Trijtje van Cranenburg, bugel, 64. le; Jozien Goedbloed, bugel, 57, 2e; Adrie de Buck, piston, 61, 2e; Neeltje van Cranenburgh, piston, 601-., 2e; An- nelies Cal jouw. alto, 64, le; Connie Geldhof, alto, 57, 2e; Rien Spijer, tuba., 60, 2e: Peter de Buck, tuba, 61 IA,'2e; Annie Goedbloed, bariton, 60%, 2e; Jaap Verboom, bugel, 56. 2e; Paul Kesteloo. b'ariton, 72. le met lof; Rudy Melse, te norhoorn. 60%. 2e; Riena v. d. Burgh- cornet, 60',2e; Hanncke Blankenburg, tenorhoom, 66%, le; Annelies Blanken burg. bariton, 62. 2e: Gertjan Zwart, euphonium. 64. le: Wiecher Schutte, bariton, 62. 2e: Marti Don, cornet, 64, le: Lou Bakker, cornet. 61, 2e: Paul de Rijke, cornet, 62, 2e: Kees Uitterhoeve. bugel. 62%, 2e: L. Kruis Voorbere. lat sax, 64, le; Ad Eckhardt. alto, 58. 2e; Els Feher. alto. 61. 2e: Max la Grand, bugel. 64%, ie; Peter la Grand, bugel. 60%, 2e; Chr. Dekker, trombone, 65. le; Jan Uitterhoeve, cornet, 62, 2e; Carla Begthel, bugel, 60, 2e; Kees Begthel, pis ton. 58. 2e; Greta Begthel, alto, 60, 2e: J. C. Ma.ljaars, piston, 61%, 2e; Wim Binnmel, alto, 64, le; Karei Haze, cornet, 61%, 2e; Corrie Roose, cornet, 62%. 2e; W. Barentsen, cornet, 61, 2e; J. Koppe- jan, bugel, 62, 2e; Leo Groenleer, bugel, 60, 2e; Jaap Torenaar, tuba, 64, le; Ani ta Snoep, bugel, 62, 2e;Jannie Wisse, trompet. 66, le: Nelly Geelhoed, bariton, (2e afdeling), 58%. 2e: Matthy de Haze, bugel, 61%. 2e; Tannie Westerweele, piston. 62, 2e; Heieen Versluis, cornet, (2e helft), 61%, 2e; C. v. D(jk, alt, 62%. 2e; Johan Poelman, bariton. 60. 2e- Kees Poelman, bugel. 64. le: Ria Wes terweele, trombone, 59. 2e: Piet Schip per. bariton, 61. 2e: Kees Flipse. cornet, 62%, 2e: Maatje de Kroo, bugel. 61, 2e; Anneloes Aarnoutse, bugel. 62, 2e: Jan Kestcloo. cor. 64%, le; Hans Weening. alt. 61. 2e: Adri Wattel. alto. 61'% 2e: Dineke Felëus, piston. 62. 2e; Mattie Dalebout, alto. 62%, 2e; Janny Wisse,, bugel, 65, le; Jos v. d. Werf. cornet, 60%. 2e; Kees Braamse, trompet, 57, 2e; Gerard Geijs, bugel, 65, le: José Mol, cornet, 64, le; Jos Mol, bugel, 61%, 2e; Jan Geuze, bariton. 64, le; Jaap van Schnik, bugel, 64. le: Kees Smits, bu gel, 62%, 2e; Corn van Sabbcn. bariton, 65%, le: Jaap Wisse, tuba, 66, le; Nellie van Gilst, alto, 62%. 2e: H. G. van Don gen. §9%. 2c VERENIGING VRIJZINNIG HERVORMDEN HERDACHT 75 JAAR IN KOORKERK .MIDDELBURG Zondagmorgen werd in de Koorkerk te .Middelburg de her denkingsdienst g'-houden ter gelegen heid :m liet 75-jarig bestaan van de Vereniging van Vrijzinnig Hervormden te Middelburg. Dc dienst in de zeer goed bezette kerk werd onder anderen bijgewoond door dc commissaris van de koningin in de provincie Zeeland, mr J. van Aarisen en zijn echtgenote. Voorganger was ds A. van Santen, ter wijl muzikale medewerking aan de A. A. Scheltens-Koops, alt en Bernard Davidse, trompet. Organist was de heer Henk Mennes, De prediking van ds Van Santen was gebaseerd op de vraag j .Zijn wij van gisteren I De predikant stelde dat de dienst in de Koorkerk een aparte plaats inneemt in de viering van het 75-jarig bestaan, zoals een paar dat gaat trouwen en een moment van bezinning vindt in de kerk om de zegen vam God te vragen. Maar dat kan niet dan na een kritische confrontatie in het licht van de bijbel. ,Wie zij wij als vrijzinnig hervormden?', vroeg ds Van Santen zich af. Het ant woord gaf hij aan de hamd van het door het damescomité van de vereniging vervaardigde wandkleed, dat een over gang van vissen naar vogels te zien geeft. De predikant vertelde in dit ver band van de discipelen, die vissers wa ren en vissers van mensen moesten wor den. De eerste christenen in Rome te kenden een vis op de muren. De mens werd gevangen als een vis in het net van het evangelie, maar hij mag niet gevangen blijven. Jezus immers werd gevangen als een vis, maar stond op als een vogel. Zo moet ook de mens van vis vogel worden, onder welk laatste men een creatief leven kan verstaan. De mens moet in vrijheid en verant woordelijkheid kunnen leven. Het vrij zinnig protestantisme was vroeger iets exclusiefs, meende ds Van Santen, te genwoordig is het inclusief, men moet in de stroom gaan staan. Wanneer men inu nog exclusief probeert te zijn, is men van gisteren, betoogde de predi kant. Hoewel het de vraag is of de ver eniging van vrijzinnig hei-vormden in het jaar 2000 nog zal bestaan, of de kerk nóg zal bestaan, of er überhaupt nog mensen zullen zijn, meende ds Van Santen dat het christendom eeuwig is en dat men iets van eeuwigheidswaarde mee moest nemen. Na de dienst vond ln gebouw ,De Scha kel' nog een korte bijeenkomst plaats, tijdens welke voorzitter A. A. Schouten met een kort slotwoord die viering van het 75-jarig bestaan afsloot. MIDDELBURG De Vereniging van Vrijzinnig Hervormden te Middelburg heeft de pastorie aan het Noordbol- werk verkocht. Dit deelde de voorzitter zaterdagmiddag tijdens de viering van het 75-jarig bestaan van «1c vereniging in gebouw ,De Schakel' te Middelburg mee. De vereniging had het paind, dat in 1895 werd gebouwd in opdracht van de heer L. A Papegaay, in 1937 voor 10.000,gekocht van dc familie Klui ving. Op 9 februari van dit jaar nam het bestuur het besluit om het inmiddels toch wel ,wat verouderde huis te ver kopen. Ds A. van Santen zaA zodoende binnenkort met vrouw en kitaderen ver huizen naar het pand Zuidsingel 122, dat is aangekocht van de famiilie Ta- venier. Ds Van Santen merkte op dat hij tijdens de mededeling van de voor zitter de hersenen van de aanwezigen had horen kraken terwijl men zich af vroeg voor hoeveel de vereniging de oude pastorie wel niet verkocht zou hebben. Zo zouden er nog meer raad seltjes op te geven zijn. bijvoorbeeld hoeveel leden de vereniging er in de loop der jaren bijgek regen heeft. Daar over kon ds Van Santen de aanwezigen overigens uit de droom helpen: het le dental had ae laatste jaren altijd zo rond de 450 a 500 geschommeld. Naar aanleiding hiervan kwam de predikant tenslotte tot de cryptische uitspraak dat de vereniging wat het aantal be treft, zodoende niet zoveel winst had gemaakt als op de pastorie. Intrede ds Zuidam in Wissenkerke WTSSENKERKE Ds. G. A. Zuidam heeft zondagmiddag' zijn intrede gedaan in de hervormde gemeente van Wissen kerke. Een geheel volle kerk zong het intochtslied, psalm .33 2 en 7, waar na de nieuwe predikant in zijn eerste prediking uiitging van Johannes 10: ,Ik ben gekomen opdat zij leven hebben in overvloed'. Ds. Zuidam: ,Ik ben geko men als uw nieuwe herder. Wil in mij met enkel letten op de mens, de pre dikant, maar op zijn boodschap, die de Boodschap van Jezus Christus is'. Ds. Zuidam hoopte op een goede en vrucht bare samenwerking in zijn nieuwe ge meente, waarbij hij vooral dacht aan de jeugd en de gereformeerde kerken. Hij dankte de aanwezigen, de predi kanten van de ring en classis ên de velen die uit zijn "vorige standplaats Nieuweroord (Drente) naar Wissenker ke waren gekomen om deze dienst mee te maken."Ds. A. van de Ban, consu lent, leidde daarna de sprekers in. Dat waren de ouderling-kerkvoogd J. Gilles- se namens de kerkeraad Wissenkerke - Geersdijk. ds. Ytsma namens de sub- ring, grote ring en classis Goes, burge meester P. Wisse namens b en w en de gehele gemeente en ds. Blokland na mens de gereformeerde kerken. Ds. Zui dam dankte de sprekers en betrok daar bij ook ds. Van* der Schee uit Zierik zee die hem in de morgendienst had bevestigd. .Ik hoop gesterkt door uw voortdurende gebeden, enigszins aan de verwachtingen te beantwoorden aldus de nieuwe "predikant. De vacature Wis senkerke heeft ruim een jaar bestaan. Voor het op zich nemen van de vele zorgen die deze periode heeft gebracht, werd tij'dens de dienst dank gebracht aan de consulent: ds Van de Ban en ouderling H. van Elfen. SGP BELEGT FORUMAVOND De Middelburgse kiesvei Vlak naast de Burgemeester Stemerdingschool' SOUBURG Onder het zingen van het bekende kinderlied Witte zwanen, wie gaat er mee naar Engeland varen', maar dan met een aangepaste tekst, trokken zaterdagmorgen de kleuters van de nieuwe .Mevrouw Stemerdingschool' te Souburg achter mevrouw Stemerding hun nieuwe gebouw in. Deze nieuwe 1- klassige kleuterschool staat vlak bij de .Burgemeester Stemerdingschool'. Deze school is van het - zo-lang-zamerhand - bekende type kleuterschool van de ar chitecten Jobse en Tuinhof, waarvan er nu dertien In Zeeland staan en waarvan er nu nog vier in aanbouw zjjn. Deze nieuwe christelijke kleuterschool heeft de mogelijkheid te worden uitge breid met twee lokalen. .Voor een twee de lokaal is er al een urgentieverkla ring' vertelde de inspecteur voor het kleuteronderwijs in Zeeland, de heer H. Verboom. De .Mevrouw Stemerding' kleuterschool heeft al veertien leerlingen voor een tweede lokaal. Deze kinderen zijn zo lang in de school aan het Oranjeplein ondergebracht. Nadat het gezelschap genodigden voordien bij elkaar was gekomen in zaal .Rehobot', ging het per bus naar -de ïueuwe school. De .benodigde sleu- tet wérd mevrouw- 'Stemerding, die de officiële, opening verrichte, over handigd door Nelleke. Vos en Eddy Gel'dof. M'arlie Riezebos gaf haar een ruiker. Na het gebouw aan alle kanten bekeken te hebben ging men weer terug naar zaal .Rehobot' waar verschillende spre kers het bestuur met de opening feli citeerden. Namens het gemeentebestuur bracht wethouder G. Jansen gelukwen sen over. Hij verontschuldigde wethou der Ch. J. Gillissen Verschage, die op het laatste moment verhinderd was. Inspecteur Verboom en de directeur van de christelijke kweekschool en oplei dingsschool voor het kleuteronderwijs te Middelburg, de heer N. Verboon, gingen bij deze gelegenheid dieper in op de taak van de kleuterleidster. De inspec teur waarschuwde de kleuterleidsters er voor .zich niet door het basisonder wijs to laten overdonderen. Jullie moe ten er voor oppassen dat de kleuter school geen verlengstuk wordt van het basisonderwijs'. De heer Verboon zei er van overtuigd te zijn dat de taak van de kleuterleid sters verantwoordelijker was dan die van een onderwijzeres. Namens de gereformeerde gemeente Souburg bracht ds Passchier zijn geluk wensen over. Namens architecten en aannemers feli citeerde de heer Tuinhof. Mej. E. J. M. Goedegebure, die nieuwe hoofdleidster van de school dankte de diverse spre kers voor hun woorden en de cadeaus. Namens het bestuur dankte de voorzit ster, mej. Wisse. De zoon van wijlen burgemeester Ste merding, van Souburg dankte het be stuur .voor de geste' om aan de nieuwe schooi de naam van zijn moeder te ge ven. Het deed hem veel genoegen dat Souburg op deze manier zijn vader en moeder ,in de herinnering' wil houden. Op de foto: mevrouw Stemerding opent de school, die haar naam draagt. (Foto PZC). kringvereniging Walcheren een forum avond op donderdag 12 maart. Deze bijeenkomst zal om half acht worden ge opend, in een vergaderlok-aal van "de Ontmoetingskerk aan de Oosterschelde- sti-aat in dé Stromen wijk. De heer J. de Visser uit Serooskerke zal als voorzit ter optreden. Voorts zijn uitgenodigd ir H. van Rossum, lid van de tweede ka mer der stat en-gen era al, de leden van de provinciale staten de heren C. Boen der uit Tholen en A. Maljaars uit Goes Daarnaast zal ook de heer M. Goldver- .gen aanwezig zijn deze is als jeugd- rkleider werkzaam en is tevens lid i het hoofdbestuur der SGP Er is ge- he'd tol d scisss; Ds Flink nam afscheid van herv. Burgh Ds N. J. Flink heeft zondagmiddag na een verblijf van ruim vier jaar afscheid genomen van de hervormde gemeente wegens zijn vertrek naar Waddinxveen. De scheldende predikant bepaalde zijn gehoor veel genodigden en veel ge meenteleden bij Lucas 11 de verzen 24-28. I-n deze dienst sprak burgemeester H. P. Everwijn enkele woorden ten af scheid namens het gemeentebestuur en dankte de predikant en zijn echtgenote voor liet kerkewerk, waarbij hij ook wees op het strandpastoraat en het gods dienstonderwijs op de openbare school. Ds J. B. Assendorp sorak namens clas sis, ring en predikantenconvent. D. W.. van der Kooy, gereformeerd predikant te Haamstede, attendeerde op de sa menwerking met ds Flink onder meer bij het strandpastoraat. President-kerk voogd B. Bossers voerde het woord na mens de kerkelijke gemeente Burgh en betrok ook mevrouw Flink in zijn dank woorden. De gemeente zong het schei dende paar toe gezang 25ï vers 3. Ds Flink beantwoordde de sprekers. Na af loop maakten velen gebruik van de ge legenheid persoonlijk afscheid te hemen van ds en mevrouw Flink, tijdens een ontvangst in ,De Koebel' Ds Wagemakers deed intrede te Baarland en 's-Gravenpolder BAARLAND Ds L. de Nood uit Zwolle heeft zondag tijdens de morgen dienst van de gereformeerde kerk te Baarland kandidaat J. Wagemakers in het ambt bevestigd. In de middagdienst van half drie en in de middagdienst van vijf uur deed de nieuwe gereformeerde predikant intrede in respectievelijk Baarland en 's-Gravenpolder. Als tekst had ds Wagemakers psalm 121 het eer ste deel van vers 1 plus vers 2 geko zen Van waar zal mijn hulp komen Mijn hulp is van de Heere, die hemel1 en aarde gemaakt heeft'. In Baarland weid de nieuwe predikant toegesproken door ouderling: Bosse'aar namens de kerkeraad, ós Noordhof na mens de classis, ds W. Lourens namens de hervormde gemeenten uit de omge ving. ds M. V. J. de Creaene uit Sint Laurens, die tot 1965 predikant in Baar land was en burgemeester J. L. Dreg- mans namens de gemeente Borseie. In 's-Gravenpolder werd ds Wagemakers welkom geheten door ouderling M. de Dreunamens de kerkeraad, ös Noord hof namens de classis, ds Kluiver na mens de hervormde gemeenten en wet houder Janse namens de gemeente Bos- Vlijt en Volharding gaf uitvoering in ,Scheldekwartier' EXAMEN VLISSINGEN In het Scheldekwar- tier te Vlissingen gaf de Souburgse mu ziekvereniging Vlijt en Volharding' za terdagavond haar jaarlijkse uitvoering. Na een welkomstwoord van voorzitter J. van Splunder bracht het jeugdkorps on der leiding van directeur A. L. van Wal lenburg enkele nummers ten gehore. Voorafgegaan door tamboer-maitre J. Rijnhart marcheerde hierna de drum hand de zaal binnen. Kees van Sorgc met Bart Beun en John Cevaal met Son- ja van Wallenburg brachten tussen de nummers van de drumband door een duet ten gehore. Het laatste nummer van de dnumband .La Victoire' werd opgedrazen aan de D jnstructeur M. C. Vuijk. Na de pauze Richard te Oos Jtapehe, mevrouw A I - ,pt. mondt ie Scnoondijke, W. Hamelink iet onaer F Kiir.ir^T-, r,.v t ten. De af gelo men hiervoor een rondgang werd door de verschillende ma dodr de gemeen resterende bedrc gemeente Vlissingen .geleend'. Zaterdagmiddag werd het nieu we uniform i"i; de Vlissingse be volking getoond. Op het ptein voor het gemeentehuis gaf de Deltaband,terzijde gestaan door de harmonie, een korte show. Op het bordes van het gemeentehuis stonden vele gemeenteraadsleden, burgemeester D. Roemers, com missaris van politie, de heer Van Marion en vele genodigden. Op het plein, rondom de Deltaband, stonden enkele honderden belang stellenden. Namens de harmonie dankte de voorzitter het gemeen tebestuur voor de lening en de be volking voor hun bijdragen. Hij vertelde dat de Deltaband vroe ger wel eens een concours had. verloren omdat de uniformen ,niet mooi genoeg' vytren. Burgemees ter drs D. Roemers bleek deze andere oorzaak gehad kunnen heb ben,' meende hij. Na een korte demonstratie op het plein trok de Deitaboud. aange voerd door haar instructeur, de heer M. C. Vuijk, door Vlissingen Het nieuwe uniform bestaat uit een groene jas (een soort jagers modelen een zwarte broek. Op het hoofd draagt men eer. helm, zoals de Londense politie ze heeft.' Op de helm staan een groot aan tal witte pluimen. Op de foto: Met een korte demon stratie toont de Deltaband haar nieuwe uniformen aan gemeente bestuur en bevollüng. Fotot PZC. Aan de christelijke pedagogische aca demie voor Zeeland te Middelburg slaag den voor het diploma christelijk onder wijs 1970 tweede gedeelte: De dames: E. Overdulve te Axel, J. C. Grootemaat te Bergen op Zoom, L. Scherpenïsse te Goes, J. Geelhoed, A. Rieme'ns en N. de Visser te Middelburg, C. Doorns te Axel. M. de Kam en Y. Ra- trad het fanfarekorps op met vuucr T,,. - -- meer .The Bombardier', Poète Paysan' f- A41" ,aMèD>Iie ouuburgis de Ligny en ,Duo for Euphoniums.' Gezien het! Tenreuzen, N. var - - mtane applaus werd een en" ander en C' te Yerseke. talrijl te Vlissingen foor het talrijke publiek zeer gewaar- De heren: J. Wieles te Axel. B. van Mel- deerd. Na afloop van de uitvoering bleef le te Breskens, B. Boer. G. Boonstra. men nog enkele uren dansen op muziek' B. ie Clercq. H. Nonnekes, H. Ranter en "an .The Variations.' Ij. Tholenaar ie Goes. H. Dieleman te <rj, Hoek. R. de Visser en M. Westerweele te VOLKSSTERRENWACHT IN MIDDELBURG WEER ACTIEF en D. Marmussen fe Middelburg. D. Geuze te Oostburg, W. J.acobse te Oost- kapelle, W. Kostense te Renesse. H. Lob- bezoo en B. Schwarz te R.lland-Bath, S. Kole te Serooskerke, R. de Boer, T. de Bree en S. Joosse te Souburg, A- Oosterhuls en B. Louws te Vlissingen, J. Heuseveldt te Wissenkerke, P. Jasper- se te Yerseke en L. de Oude te Zierik zee. Van de 4S candidaten moest 1 can- didaat worden afgewezen. Woensdag 4 maart belegt de volksster renwacht Middelburg de eerste van een serie contactavonden. In het vervolg zal iedere woensdagavond de deur van de omstandigheden daartoe gunstig zijn. Na een lange .pauze' wordt ook weer begonnen met het organiseren van openë bare avonden, die voor iedereen toegan kelijk zijn. Op deze avonden wordt eerst een korte populaire lezing gehouden over een bepaald sterrenkundig onder werp. Bij goed weer wordt het publiek daarna m staat gesteld door een tele scoop naar hemelobjecten te kijken die in het kader van de lezing vallen. Zo kan men de planeten, zoals Venus, Mars en Saturnus bekijken, evenals dubbel sterren, nevels, sterrenhopen, de Melk weg en andere melkwegen buiten de on ze. De eerste openbare avond is op don derdag 12 maart "s avonds om acht uur in het gebcJaw van de volkssterrenwacht. Herengracht 52. Middelburg. Het onder werp van deze avond is: ,De structuur van het heelal.' Waterschap Walcheren district 4 Provinciale staten hanteren wat te eng' NIISUWLAND .Provinciale staten hanteren de wet voor de subsidierege ling uit het wegenfonds voor de land- bouwwegen te eng', vertelde ir H. de Visser van het waterschap Walcheren dezer dagen in ,De Nieuwe Toop' te Niemvland. waar het vierde district van het waterschap zijn algemene leden vergadering hield. Hel .enge hanteren' van de wet hield volgens de heer Visser in .dat er vele kilometers weg' minder konden worden gerestaureerd. Overigens gaat men nu de restauratie van de binnenwegen in de omgeving van Nieuw- en Sint-Joosland binnen af-! zienbare tijd' ter hand nemen. ,We moe-, '.en de zaak alleen nog financieel rond krijgen' ze: ir De Visser. .Het zal overi gens wel heel wat gaan kosten. Bijna alle wegen 2ullen breder gemaakt moe ten worden.' Op een desbetreffende vraag ant woordde de heer De Visser dat het Sloegebied niet bij een waterschap behoort. .Tot ons leedwezen kunnen wij ze niet aanslaan' verzuchtte dijk graaf jhr mr G. C. D. Rutgers van Rozenburg. ,Het nieuwe "reglement voor de water-l schappen is op bepaalde punten een ver betering' antwoordde de dijkgraaf op een desbetreffende vraag van de heer Dingemanse. De dijkgraaf noemde als voorbeeld het toezicht van gs. Minder tevreden was de dijkgraaf over cle nieuwe regeling wat betreft de schot- plichtigheid van de stranden. Het wa terschap Walcheren had liever gewild dat het hele strand in aanmerking kwam voor dijkgeschot inplaats van alleen het natte gedeelte. Functionaris .Krijgen we er weer een functionaris bij' vroeg de heer Dingemanse naar aan leiding van de term ontvanger nieuwe stijl' zoals die ïn het nieuwe reglement werd omschreven .Integendeel' meende de dijkgraaf. ,De ontvanger wordt nu ingeschakeld nij de griffiewerkzaamhe den. Ik geloof dat dit systeem goedko per is als het oude systeem.' Vanuit de vergadering werd de moge lijkheid geopperd alle wegen bij het wegschap onder te brengen. De dijk graaf voelde er echter mèt zo veel voor omdat dit systeem niet goedkoper zou zijn dan de nieuwe regeling voor net water- en wegschap. Verder werd ge vraagd of het mogelijk was sommige wegen te verbreden door buizen in de sloten te leggen en deze sloot dan te dichten. Deze mogelijkheid zal men on derzoeken," hoewél het natuurlijk wel een noodmaatregel blijft,' meende voor zitter C. Markusse.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 7