Kabelbaan Haringvlietoperationeel' Aardenburg zet ook dit jaar Matthaus-traditie voort 4 Bezoek op hoog niveau Uitvoering op zondag 15 maart Laatste fase De hoofdkraan' van Nederland Raad van state behandelt adres school in Vlissingen Eervol ontslag voor drs D. Roemers als lid van de LAC Oud-statenlid A. I. Catsman overleden PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 3 MAART 1970 HELLEVOET SLUIS De ministeriële' gon- iel boven het laatste sluitgat in de Haring- vlietdam heeft zojuist vier betonblokken - voor de gelegenheid oranje geverfd - la ten vallen. Een water kuil spuit omhoog. (Foto boven). Temidden van beton blokken en stellages maakt een ,7toog1 ge selschap een rond gang: v. r. n. I. mi nister Bakker van verkeer en water staatmr Klaasesz, commissaris der ko ningin in Zuid-Hol land en mr Vinke- steijn, secretaris-ge neraal van het- minis terie. (Foto onder). VOOR ZEVENTIENDE MAAL AARDENBURG ,Wat ik niet begrijp is dat sommige mensen nog steeds last heb ben van een soort drempel vrees. Ze zouden dolgraag eens een uitvoering van de Matthaus Passion bijwonen, maar ze blijven weg omdat ze denken dat Bach zijn mu ziek alleen voor kenners heeft geschreven'. Dat zegt Eduard Cuelenaere van het Aardenburgse Bach-comité, dat op passie-zondag (15 maart) in de St. Baafskerk voor de zeventiende maal in successie een uitvoering van Bach's magistrale Matthaus Passion organiseert. In tegenstelling tot voorgaande jaren zal de Matthaus Passion dit jaar alleen in Aardenburg te be luisteren zijn. In Huist wordt de traditie dit jaar niet voortgezet, omdat de Hulsterse organisato ren geen kans meer zagen de fi nanciële touwtjes aan eikaar te knopen. ,Wij vinden dat ontzet tend jammer', zegt Cuelenaere, .want Hulst en Aardenburg heb ben elk een eigen publiek. Het verdwijn»"-" van de uitvoering ia Hulst betekent beslist een ver arming voor een streek die tor.li al niet zoveel culturele evenemen ten van dit niveau kent*. operaverenigingen in de randstad. Voor de Matthaus Passion in Aar denburg blijkt ieder jaar weer meer belangstelling uit België te bestaan. De heer Cuelenaere schatte het .aantal Belgische be zoekers m de beginjaren op on geveer 1/3, maar de laatste jaren op ongeveer de helft. Hij wijt de belangstelling uit België aan het feit, dat er alleen in Gent een jaarlijkse theateruitvoering van de Matthaus Passion is. ,Maar de Matthaus is geen theaterstuk', al dus Cuelenaere, ,het is een stuk dat typisch in een kerk thuis hoort. De St-Baafskerk is bovvn- dien bijzonder geschikt, omdat de akoestiek uitstekend is en er geen pilaren zijn die het uitzicht op koor en orkest belemmeren'. Cuelenaere zegt, dat de ervaring heeft geleerd, dat de vaste be zoekers om de meest uiteenlopen de redenen de jaarlijkse reis naar Aardenburg maken. ,Ze komen omdat ze van Bachmuziek hou den, omdat ze graag naar een goed koor luisteren, uit religieu ze overwegingen of omdat de sfeer hen sterk aanspreekt'. Over de romantische en vroeger vaak aangevochten interpretatie die Van Egmond de Matthausuitvoe- ring geeft, zegt Cuelenaere, dat veel mensen in de loop der jaren overtuigd raakten, dat deze op vatting zo verkeerd niet was. Om de Matthaus rond te krijgen, moet het Aardenburgs Bachcomi- té dit jaar ruim 13.000,- op ta fel leggen. ,Het zou meer zijn', zegt Cuelenaere. ,als de leden van het Amsterdamse oratoriumkoor niet belangeloos zouden meewer ken. Ze betalen zelfs hun eigen reiskosten'. Om de uitvoering financieel slui tend te krjjgen, zullen er op zon dag 15 maart duizend mensen in de St-Baafskerk aanwezig moe ten zijn. Omdat er dit jaar in Huist geen Matthausuitvoering plaatsvindt is het aantal verkoop punten tot Oost-Zeeuwsch-Vlaan- deren uitgebreid. Buiten Zeenwsch-Vlaanderen zijn kaarten verkrijgbaar in Goes, Middelburg, Brugge, Knokke, Oostende en Gent. Eduard Cuelenaere is één van de mensen, die de Mathaus Passion in de Aardenburgse St-Baaf de af gelopen 16 jaar tot een begrip maakten. (Foto PZC). Bekenden Geheel volgens de ljjn der tradi tie zal de uitvoering in Aarden- burg ook dit jaar weer staan on der leiding van Piet van Egmond. De solisten zijn evenmin onbeken den: de Belg Willy van Hese (evangelist), de Engelsman Bru ce Boyce (Christuspartij), de En gelse Delia Woolford (alt), Rina Comellssen (sopraan), Reinier Schweppe (tenor), Henk Smit (bas), Thijs Kramer (orgel) en Leny van der Lee (klavecimbel). Verder verlenen medewerking het Amsterdams oratoriumkoor en de St-Josephzangertjes uit Hilver sum. Het orkest is dit jaar het in Delft. 1968 opgerichte gewestelijk ke3t voor Zuid-Holland uit D kest omd£_- kest niet beschikbaar was voor de repetities. Het gewestelijk kest voor Zuid-Holland, dat vo< namelijk uit jonge musici besta; Slot van pagina 1 NAP en van teen tot teen 300 meter breed) veilig zijn vastgelegd voor de winter; in de herfst van 1971 gaat de dam open voor het verkeer en is dan een onderdeel geworden in de zogenaamde dammenweg lan; kust. De overgang van proef- naar opera tionele periode was dan ook gisteren een geschikte gelegenheid om de del tawerken nog eens in het nienws te brengen. Toch was het moment vrij willekeurig. Op het werk kregen we namelijk in het oor gefluisterd dat In de afgelopen vier weken al ongeveer 20 van do totale hoeveelheid blok ken in het, gat is gesmeten. Onder water kon je die ruim 20.000 blokken niet zien liggen. De nog op getaste voorraad natellen zou een wat omstandig karwei geworden zijn. Enige aanwijzing zou kunnen zijn dat de witte golfkoppen op het water in de felle wind juist onder de kabel baan plotseling werden afgebroken. Een opvallend beeld. Hoe dan ook: op het noordelijk laad- station van de kabelbaan zag het er allemaal wat feestelijk uit. Nationale vlaggen en aannemersvlaggen in top. Een rijtje blokken gepavoiseerd. En de vier kubussen, die per vrachtauto werden aangevoerd om onder de mi nisteriële gondel te worden opgehan gen, had men zelfs een oranje verfje gegeven. Witte helm op het hoofd beklommen de twee prominente gasten de stel- lagetrappen naar het bordes van de gondel. Met veel motorlawaai maak te het zweeftuig zich even later los van de vaste railbaan om de draad op te gaan boven het water. En ter wijl op de kant een groot gezelschap stond te kijken, terwijl op een paar vletjes fotografen en cameramensen met de lens in de aanslag stonden, schoof de rode gondel naar het punt waar het richtlicht het bombarde ment van tien ton beton precies uit gevoerd wilde hebben. Kort achter elkaar plonsden de blokken in het wa ter. In de komende drie maanden zal het gondeltransport over de draad een vertrouwd gezicht worden, daar bo ven het Haringvliet. Gemiddeld zal elke vier minuten van de laadstations aan beide kanten van het sluitgat een gondel vertrekken. Steeds zal dan een auto, geladen met vier blokken, klaar staan om de last te laten overnemen. Het sluitgat is verdeeld in stortvak- ken van 10 meter, waarbij van tevo ren theoretisch is bepaala hoe groot het aantal stortingen per vak moet zijn. Langzaam maar zeker zullen de gondeliers zo een stenen dam in het water omhoog brengen, die een maal op het vereiste niveau de basis zal vormen voor het massale lichaam van deze verkorte waterke ring in het noordelijk deltagebied. Het werk aan de laatste fase in de Haringylietdam is op gang geko men. De dam waarmee de reeks van nooi tooid. Resten daarna nog de af sluiting van Brouwershavense Gat (1971) en Oosterschelde (1978) en de deltawerken zjjn compleet. HELLEVOETSLUIS De delta- dam door het Haringvliet en met name daarin het complex van spui- sluizen mot stalen, beweegbare schuiven wordt vaak ,de hoofd kraan van Nederland' genoemd. Na de afsluiting van de zeegaten In het zuidwesten zal achter de dammen een groot zeewaterreser voir ontstaan. Daardoor is men in staat in de toekomst het zuidwes ten van ons land van zoet wa ter te voorzien, zodat verzilting en verontreiniging van het binnen water kunnen worden bestreden. In de opzet spelen de sluizen van rle Haningvlietdam tussen Goeree en Voorne een voorname rol. Het water van de Maas en de Waal. dat nu voor de helft via het Hol- landsch Diep en Haringvliet on gebruikt in zee stroomt, zal straks via de Dordtse Kil en de Noord langs Rotterdam kunnen worden geleid. Bovendien betekent de vol tooi mg van de Haringvliet dam de sluitsteen van de Rijnkanalisatie. Drie inmiddels voltooide stuwen ln de Nederrijn en de Lek kunnen nu meer zoet water naar midden in noord-Nederland dirigeren, ter wijl de Gelderse LJssel beter be vaarbaar wordt gemaakt. De hele problematiek van de toe komstige waterhuishouding van Nederland is juist in deze dagen op politiek niveau in discussie. Een regeringsnota erover is vo rige week in de tweede kamer in behandeling gekomen. Vandaag (dinsdag) zal minister Bakker van verkeer en waterstaat ant woorden op de beschouwingen, die de kamerleden daarover enkele lagen geleden ten beste hebben gegeven. VLISSINGEN -- Donderdag 5 maart aanstaande zal de afdeling geschillen van bestuur van de raad van staten het beroep behandelen, dat de oudercomniis- sie van de openbare raauwenburgschool voor basisonderwijs te Vlissingen eind augustus vorig jaar heeft ingesteld te gen de beslissing van gedeputeerde sta ten van Zeeland goedkeuring te verle nen aan het besluit van de gemeente raad van Vlissingen, een drieklassige houten noodsehool te stichten aan de Van Kaaltest raat. De oudercommissie had gs verzocht zijn goedkeuring te onthouden aan het ge meenteraadsbesluit van Vlissingen. Als belangrijkste motieven werden 2n hot adres aan gs genoemd de kwestie van de inspraak, de medezeggenschap van de ouaercoti.missie en het belang van de schoolkinderen. Na c.e beslissing van gedeputeerde sta ten is de oudercommissie vervolgens <n beroep gegaan bij de kroon. De kvoon is gevraagd het besluit van gs te ver nietigen. De afdeling geschillen van de raad van state zaï het adres van de oudercommiss'e van de Vlissmgse Paau- wenburgsöhool donderdag in openbare zitting behandelen. Daarna zal advies wo» den uitgeir aan de kroon. »'er k--»n nkl jk beslMt za» de beslissing dan openbaar worden gemaakt. DEN HAAG (ANP) Ingaande 1 maart is aan drs D. Roemers, burge meester van Vlissingen, op de meest eervolle wijze ontslag verleend als lid van de loonpolitieke adviescommissie (LAC). Minister B. Roolvink van so ciale zaken en volksgezondheid heeft de heer Roemers bijzondere dank be tuigd voor de gewichtige diensten, door hem als lid van deze commissie ver leend. Een en ander blijkt uit een afschrift van een schrijven van de minister aan de heer Roemers. Dit afschrift werd gezonden aan de tweede kamer als bij lage van een antwoord op schriftelijke vragen over het aftreden van de heer Roemers. Minister Roolvink heeft de kamer meegedeeld, dat hij zich thans over de aanvulling van de loonpolitieke adviescommissie beraadt. Zoals bekend trad de heer Roemers uit de LAC. na dat ook in de eerste kamer de loonwet werd aanvaard: inclusief het omstreden artikel acht. In zijn ontslagbrief aan minister Roolvink wijst de heer Roe mers er op, dat de LAC-commissie in 1967 werd opgericht, na overleg met de Stichting van de arbeid. ,Vast staat dat de leden van dc commissie het ver trouwen van de partners in de stich ting van de arbeid genoten. Ik ben van oordeel, dat het bestaan van dat ver trouwen esentieel is voor het func tioneren van de commissie. Nu vast staat, dat dat vertrouwen bij een deel van de partners niet meer bestaat en in het bijzonder niet bij de mij het meest na staande ipartner, het NW, meen ik dat los van mijn eigen stand punt ten aanzien van artikel acht, de grondslag aan mijn iTidmaatschap is ontvallen', aldus schreef de heer Roe mers. Uit het antwoord van minister Roolvink aan de tweede kamer blijkt, dat de loom- politieke adviescommissie thans als volgt is samengesteld: prof. mr J. H. M. van der Ven, voorzitter, prof. mr N. E. H. van Esveld, J. A. Middelhuis en dr B. Pruijt. AARDENBURG De lieer A. J. Cats- man, oud-lid van provinciale staten en ex-wethouder en loco-burgemeester van Aardenburg is maandag zeer plotseling overleden. De Catsman werd 84 jaar. De overledene werd in Oostburg gebo ren. Tot zijn huwelijk was de heei Catsman werkzaam in het onderwijs. Hierna nam hij samen met zijn broer, wijlen de lieer H. C. Catsman, de leiding op zich van de grosslerderij gebr. Cats man in Aardenburg. Van 1927 tot en met 1962 (met een korte onderbreking) was de heer Cats man wethouder van Aardenburg, hoewel zijn partij (ar) slechts één zetel in de raad had. Na het vertrek van burge meester J. M. A. C. van Dongen werd de heer Catsman enkele maanden met de functie van loco-burgemeester belast. De overledene is vele jaren voor de AR lid geweest van provinciale staten. Hij was voorzitter van de AR-kiesvereni- glng Aardenburg, secretaris AR-kiesver- eniging Zeeland en bestuurslid van de dr Abraham Kuyperstichting. Lange tijd was hij commandant vai vrijwillige brandweer van Aardenburg. Voor en tijdens de laatste wereldoor log was de heer Catsman plaatselijk hoofd van de luchtbescherming en na de bevrijding werd hij hoofd van de Hark. Hij was het eerste kringhoofd van de BB in West-Zeeuwseh-Vlaande- ren. Voorts was hij bestuurslid van de christelijke kweek- en opleidingsschool in Zeeland, bestuurslid van de leesver- eniging en bibliotheek Aardenburg en lid van het comité evangelisatiewerk in West-Zeeuwsch-Vlaanderen. In de laatste oorlog had de heer Cats man een functie in de binnenlandse strijdkrachten. In 1942 werd hij door de Duitsers gegijzeld in Sint-Michielsges tel. De heer Catsman werd in 1955 benoemd tot ridder in tie orde van Oranje Nassau. Bij zijn afscheid als gemeentebestuur der benoemde de gemeentei-aad van Aardenburg de heer Catsman tot ere burger. De overledene wordt donderdag op de algemene begraafplaats te Aardenburg ter aarde besteld. Om half drie wordt in de Ontmoetingskerk 'een rouwdienst gehouden. Met blijdschap geven wij kennis van de geboorte van onze zoon en broertje ADRTAAN CORNELIS JAN Wij noemen hem Arjan. F. J. de Vlieger H. de Vlieger-va Marny Kruiningen, 28 febr. 1970. Markt 20. Tot onze diepe droef heid overleed onze lieve man, vader, grootvader, broer en oom JOHANNES HENDRIK APPEL op de leeftijd van 62 jaar. Hoek van Holland: E. C. H. Appel- Reinders en kinderen Middelburg: A. F. Maaskant- Appel en kinderen Hoek van Holland, 27 februari 1970 Pr. Hendrikstr. 214 A De begrafenis vindt hedenmiddag om 2 uur plaats op de al gemene begraafplaats te Hoek van Holland. Na een langdurige ziekte is nog onver wachts van ons heen gegaan, onze lieve zuster, schoonzuster en tante PAULINA BKSUIJEN- DE BREE op de leeftijd van 62 jaar. Familie De Bree Geheel onverwachts ging van ons heen, ons personeelslid en medewerker P. BOOGAARD Namens directie en personeel Garage Paauwenburg, Vlissingen. De Heere nam plot seling van ons weg, onze geliefde man, broer, zwager en oom ABRAHAM IZAAK CATSMAN op de leeftijd van 84 jaar. ,De Heer is mijn Her der, mij ontbreekt niets'. J. M. Catsman- Lefèvre Fam. Catsman Fam. Lefèvre Aardenburg, 2 maart 1970, Markt 30. De teraardebestelling is bepaald op donder dag 5 maart 1970, na de rouwdienst in de geref. kerk, om half drie, op de algemene begraafplaats. Tot onze diepe droef heid ging van on3 heen, onze lieve moe der, behuwd-, groot- en overgrootmoeder JULIA ANTHONIA SMIT geboren Laban, in de ouderdom van 88 jaar. A. J. van Oost Den Dolder: J. M. Schipper- Smit J. Schipper Klein- en achter kleinkinderen Den Dolder, 28 februari 1970. Hezer Enghweg 106. De teraardebestelling zal plaatshebben don derdag 5 maart om 14 uur, op de algeme ne begraafplaats te Oudelande (Z). Liever geen bezoek. Geen bloemen. Plaats uw familieberichten in de PZC Heden overleed, tot onze diepe droefheid, onze geliefde tante en nicht, mevrouw MONICA AGNES PITCAIRN DUNCAN weduwe van de heer M. J. I. Sprengor, in de ouderdom van 92 jaar. F. G. Sprenger Ex. test. Oostkapelle, 2 maart 1970. ,Veldhoek', Duinbeekseweg 5. De teraardebestelling zal plaatsvinden op don derdag 5 maart 1970, 12.00 uur, op de be graafplaats te Oostkapelle. Geen bezoek. Heden overleed, tot onze diepe droefheid, na een langdurige ziekte, zacht en kalm, onze innig geliefde cn zorgzame man, vader, be huwd- en grootvader ADRIAAN JAN VAN STEL op de leeftijd van 57 jaar. Kapelle: P. van Stel-Schout J. J. Paauwe-van Stel A. Paauwe J. J. Reinhoudt-van Stel P. E. Reinhoudt En kleinkinderen Kapelle, 1 maart 1970, Oude Bosstraat 14. De overledene ligt opgebaard in de rouwka mer van ziekenhuis .Bergzicht' te Goes. Ge legenheid tot bezoek van 11.00-12.00 uur en van 14.00-15.00 uur. De begrafenis zal plaatsvinden op de alge mene begraafplaats te Kapelle, donderdag 5 maart 1970, des namiddags om 2.30 uur, van uit de aula. Gelegenheid tot condoleren, na afloop van de begrafenis in de aula aldaar. Met leedwezen namen wij kennis van het plot selinge overlijden van MARINUS VAN DEN BERGE op de leeftijd van 64 jaar. Hij zal in onze gedachten blijven voortleven als een hulpvaardige collega. Personeel Machinefabriek A. van der Linden NV, Goes. Hiermede vervullen wy de droeve plicht, u in kennis te stellen van het plotselinge overlijden van een onzer toegewijdste medewerkers, de heer M. VAN DEN BERGE Dat hij ruste in vrede. Directie Machinefabriek A. van der Linden NV, Goes. Heden behaagde het de Heere, na een gedul dig gedragen lijden, uit ons midden weg te nemen, onze Innig geliefde en zorgzame man, vader, behuwd- en grootvader JOHANNES POELMAN In de ouderdom van ruim 67 jaar. 's-H.-Arendskerke: A. Poelman-van Sabben Goes: P. Poelman L. R. Poelman-Baarends Utrecht: C. Poelman P. Poelman-Smaling Anja Domburg: J. v. d. Meulen-Poelman M. v. d. Meulen Ko 's-H.-Arendskerke: J. Poelman P. Poelman M. C. Poelman-Verboom Annet en Ellen 's-H.-H.-kinderen: J. Schrijver-Poelman W. M. Schrijver Adrie, Sjonnie en Wim Utrecht: A. Smaling-Poelman W. C. Smaling Elly, Tineke en Cor Goes: M. T. van Wei-Poelman D. J. van Wel 's-H.-Arendskerke: A. J. Poelman I. Geus De begrafenis zal plaatshebben op donderdag 5 maart om 2 uur op de algemene begraaf plaats te 's-Heer-Arendskerke. Met diep leedwezen geven wij kennis van het overlijden op 1 maart 1970, in het St-Antonius- ziekenhuis te Oostburg, van onze geliefde man, vader, behuwd- en grootvader, broer en zwager CHARLES JOHANNES ANTHONIüS BUKKENS echtgenoot van Eugenie S. d© Witte, op de leeftijd van 69 jaar. De heilige eucharistieviering ter intentie van de overledene zal plaatsvinden op woensdag 4 maart 1970, te 10.30 uur, in de parochiekerk van de St-Jan de Dooper te Sluis, waarna de teraardebestelling zal plaatsvinden op de r-k begraafplaats aldaar". Namens de familie Bukkens en familie De Witte. Sluis, 1 maart 1970. Hoogstraat 18. Heden overleed onze lieve moeder, behuwd- moeder, groot- en overgrootmoeder ADRIAN A CHRISTINA DE VISSER weduwe van Jan de Klerk, in de ouderdom van 82 jaar. Kloetinge: W. de Klerk C. J. de Klerk-Tazelaar Rhoden: D. de Klerk J. de Klerk-de Jonge Bergen op Zoom: C. A. de Klerk-Maat Klein- en achterklein kinderen Kapelle, 2 maart 1970, Pomona, Biezelingsestraat 59. De begrafenis zal plaatshebben op donderdag 5 maart 1970, om 12.00 uur, op de algemene begraafplaats te Kloetinge. Enige en algemene kennisgeving. Heden ging van ons heen, onze lieve moeder, behuwd-, groot- en overgrootmoeder LEIJNTJE NEELTJE BRUGGEMAN geboren Bosschaart, op de leeftjjd van 83 jaar. Rllland-Bath: H. Bruggeman N. Bruggeman-Breurre Bergen op Zoom: A, Bruggeman C. A. Bruggeman-Verwey Klein- en achterklein kinderen Koudekerke. 2 maart 1970, Rusthuis ,Ter Poorte'. Condoleantieadrcs Braakmanstraat 8, Hansweert. De begrafenis zal plaatsvinden donderdag 5 maart te 12.30 uur op de begraafplaats te Koudekerke.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 4