4 Miljoen smokkelsigaretten gevonden in schip en auto Marcussen-orgel in Grote Kerk te Goes in gebruik BILT Clandestiene stokerij in Z.-Vlaanderen? BEMANNING EN CHAUFFEUR SPOORLOOS Totale waarde van f 350.060 KUNST IN ZEELAND Bespeling van Marcussen-orgel Feestcomité stelde gemeente Terneuzen voor een dilemma Statenfracties krijgen 100 per statenlid Planologische commissie wil en bevriezen' dorp ,Lief zijn voor Sloane' Zeehavenfondsen wél evenwichtig verspreiden' ALMANAK Feestelijke inwijdings bijeenkomst ZEEUWSE JAARBEURS 2 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 2 MAART 1970 (ADVERTENT Ik WISSENKERKE-WOLPHA ARTS- DIJK Douanebeambten heb ben in de nacht van zaterdag op zondag de hand gelegd op meer dan 4 miljoen gesmokkelde si garetten. In liet haventje aan de Noordbevelandse kust nabij Wissenkerke vond de beman ning van het douanevaartuig .Albatros' een kotter met een partij van meer dan twee mil joen sigaretten. Toen het recherehevaartuig arriveerde, was de bemanning van de kotier ge vlucht. Later in de avond, om om streeks elf uur, vond de Goese politie een vrachtwagen, die met een lading van ook rond de twee miljoen onge- banderolleerde sigaretten van de Kaaidïjk by Wolphaartsdyk was ge reden. Ook de chauffeur en eventuele inzittenden waren spoorloos. Vermoedelijk bestaat er verband tussen de beide gevonden smokkelpartijen. maar zekerheid daarover heeft de douane niet. De lading van de vracht wagen was gedeeltelijk nat en de pakken sigaretten roken naar olie, zodat wordt gezocht in de richting Meer dan twee miljoen sigaretten werden door de bemanning van het douanevaartuig Albatros' ge vonden m deze Softer. Het schip werd naar Vlissingen gesleept. van vervoer per schip. De totale handelsprijs drukt een accbns van 59 waarde van de beide partijen sigaret- procent. De smokkelaars zouden dus ten van de merken Camel en Ches- een financieel belang hebben van terfield, bedraagt als men de klein- meer dan tweehonderdduizend gul- handelsprijs van 1,75 per pakje re- den. kent ruim ƒ350.000,-. Op de klein- Het is nog niet duidelijk, waar de siga-! retten vandaan komen. De mogelijk heid bestaat, dat de partij niet uit het I buitenland gehaald is. maar dat de 4 miljoen sigaretten bedoeld waren voor doorvoer. Het is niet uitgeslo ten, dat net om zo'n partij ging, waar bij fictief wordt verkocht in het bui tenland, terwijl de sigaretten in Ne derland blijven. De vrachtwagen, een Mercedes met een laadvermogen van rond de 8 ton, reed zaterdagavond aan de rechterkant van de weg de dijk af en kwam op zijn kant te liggen. Toen de wagen werd opgemerkt door voorbijgangers, was de chauffeur niet te bekennen. De Goese politie hield rekening met de mogelijkheid, dat een inzittende onder de vrachtwagen was-geraakt. Met takelwagens van de heer L. van Mourik uit 's-Heer-Hendrikskinderen werd het gevaarte overeind gezet. De Goese politie waarschuwde de dienst invoerrechten en accijnzen en douane beambten namen het onderzoek over. De vrachtwagen bleek duidelijk te zijn uitgerust voor vervoer van smok kelwaar. In de cabine trof men fles sen met kfaaiepoten aan en verder 5 rookbommen bevestigd aan de voorspiegel -- 2 rooksignaalbommen en extra kentekenplaten. De wagen 1 was ongeveer voor de helft geladen met pakken van 50 sloffen sigaretten, i Een deel was nat. De kentekenplaten van de wagen waren afgegeven voor een eigenaar, die in een Brabantse plaats woont. identiteit van de eigenaar van het schip was zondagavond nog niet be kend. Het gaat om een zwarte kotter zonder naam. Op het schip werd een boei aangetroffen met het opschrift .Tholen 12'. Tot twee uur 's nachts is men van zaterdag op zondag bezig geweest met de vrachtwagen, die op het tnlud van de dyk terechtgekomen was. Van de zijde van de douane wer den zondag geen officiële mededelin gen gedaan over de smokkelzaak en de vorderingen by het onderzoek, uir wij vannacht nog vernam'en zou zaterdag een Grieks schip in de ha ven van Vlissingen een grote party sigaretten, het zou hier gaan om on geveer 7 miljoen stuks, ingenomen hebben om daarna zee te kiezen. Het is uiteraard niet-mogelijk reeds nu te zeggen dat deze wat hoge lading in verband met de smokkelzaak staat: de rol van het toeval kan hierin be langrijk meespelen. ken waren nog ontstemd. De actieve Ipraeses van de kerk. de lieer Dansen, gaf»de muziekrecensent van de PZC. de lieer bergman (via de microfoon) in de. haiijfl om in zijn recensie het woord 1 .sprenkelend' te gebruiken. Voor zijn (de heer Dansen's) rekening willen wij dit gaarne zetten, waarbij we hem helaas moeten meedelen, dat niet G. W. B, dit versltó: zal ondertekenen, maar A. L, Vanavond kan men in deze kerk luis teren naar een orgelbespeling van Stof- -- w - .fel Gur-sL (Goes) en Addie de Jong (Rot- gedurende tweeëneenhalf uur bijeen te|ter^an>, terwijl dinsdagavond Albert zijn. om de feestelijkheden ter gelegen-ide K|e-;- hel Marrussen-orgel zal be- heid van de ingebruikneming van het SDelen l^.irMiccon.nro-pl hi*i I»* WOtlP.YI OVCI* het In zeer grote getale was men zater dagavond naar de Grote of Maria Mag- ialenakerk te Goes getogen, om daar Ernstig gewonde bij aanrijding Poortvliet POORTVLIET Bijeen aanrijding, zondagmiddag, tussen Poortvliet en Scherpenisse raakte een inzittende Van E. uit Huibergen, ernstig gewond. Per ambulance werd hij naar het zie kenhuis te Bergen op Zoom overge bracht. Het ongeluk deed zich voor bij de splitsing van de provinciale weg en de Gorushoek. De automobilist A. G. uit Scherpenisse remde af om naar links te gaan. De hem achteropkomen de automobilist A. P. uit Huibergen merkte dit te laat op en reed op de wagen van G., die hierbij zwaar werd beschadigd. De wagen van P. werd geheel vernield. TERNEUZEN Een nieuw comité, dat xich in Terneuzen wil belasten met de organisatie van de feesten op koningin nedag en op 5 mei, heeft de gemeente Terneuzen voor een dilemma geplaatst: het comité heeft de gemeente verzocht om de jaarlijkse financiële bydrage voor deze evenementen aanzienlijk te verho gen en heeft hierbij gesteld dat indien de gemeente niet zou toeschieten de vieringen (althans van comitézjjde) geen doorgang kunnen vinden. De leden van het comité dat bestaat j uit vertegenwoordigers van de samen werkende personeelsverenigingen en an dere verenigingen en instanties kwa men na langdurig discussiëren overeen dat de financiële opzet nu vooral met het oog op de bevrijdingsfeesten dras tisch gewijzigd dient te worden. Het co- mité dat tot en met vorig jaar alleen uit vertegenwoordigers van de samen werkende personeelsverenigingen heeft bestaan zal nu niet meer zoals andere Jaren een ,bedel-actie' gaan voeren langs allerlei bedrijven en instanties om de be nodigde gelden bij elkaar te krijgen, maar verwacht de grootste tegemoet koming in de kosten nu van de gemeen te. Binnen de gelederen van het comité Is uitdrukkelijk gesteld dat het nu maar eens klaar moet zijn met het .aflopen van winkels, cafés eh andere bedrijven'. Wel zal om de financiële afwikkelin gen geheel rond te krijgen schriftelijk een beroep worden gedaan op enkele be drijven. MIDDELBURG Gedeputeerde staten van Zeeland hebben provinciale staten voorgesteld met ingang van 1 januari van dit jaar aan de verschillende frac ties 100 per lid van de provinciale staten per jaar uit te keren voor het werk In de fracties. In verschillende andere provincies geeft men van pro- vlnciewege steun aan de statenfracties. In enkele provincies stelt men ambte naren beschikbaar. In de begeleidings brief delen gs mee dat zij met hun ambtsgenoten in Noord-Brabant van me ning zijn dat toewijzing van ambtena ren niet gewenst is omdat anders ,een niet gewenste vermenging van admini stratie en politiek in de hand wordt ge werkt.' KLOOSTERZANDE De Provinciale Planologische Commissie is tegen het scheppen van nieuwe woongelegenheid ih een aantal Oosf-Zeemvs-\ Iaamse dorpen. Dat bljjkt uit een brief, waarin de commissie een uitbreidingsplan voor Terhole van de hand wijsti B en w van Hontenïsse gaan voor het betreffende uitbreidingsplan woensdag de goedkeu ring van de gemeenteraad vragen. Volgens de in het preadvies geciteerde brief van de planologische commissie dient in verband met de mogelijke toe komstige ontwikkelingen in bepaalde de len van Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen de woongelegenheid in de grotere kernen te worden geconcentreerd. Voor Terho le vindt dè commissie alleen een kleine afronding van het dorp nog aanvaard baar. B en w van Hontenïsse zijn het met deze zienswijze niet eens. Ze vra- fen de raad dan ook een forse uitbrei- ing mogelijk te maken en bij gedepu teerde staten aan te dringen op spoedige goedkeuring van het uitbreidingsplan. In de laatste werkvergadering voor de herindeling legt het Hontenisser college de raad ook nog een plan voor om het zwembad in Kloosterzande van een wa- terverwarmingsinstallatie te voorzien. De kosten van deze voorziening bedra gen ongeveer 36.000,-. Naar verwach ting zal de installatie het mogelijk ken om het voor- en naseizoen met maand te verlengen. (Van een onzer verslaggevers) ASSENEDE (B) Doordat een smokkelauto tijdens een wilde ach tervolging verongelukte, heeft de douane opnieuw aanwijzingen ge kregen, dat in het Zeeuws-Belgische of het Brabants-Belgische grensge bied een clandestiene jeneverstokerij opereert. Geruchten hierover doen met name in Zeeuwsch-Maanderen al enkele maanden de ronde- De betreffende' smokkelauto, kwam vrijdagavond via een niet officiële grensovergang bij Sas van Gent Zeeuwsoh-Vlaanderen binnen. De chauffeur reageerde niet op een stopteken van douaniers, die daarop de achtervolging inzetten. De smok kelauto ree.d via de officiële grens post bij Zelzate terug naar België. Op de weg naar Assenede vloog de wagen ter hoogte van Triest uit een bocht. De auto belandde tegen de poort van een boerderij en werd ge deeltelijk onder zware steenbrokken bedolven. Hoewel de wagen volledig vermeld was, wist de chauffeur die kort tevoren zijn achtervolgers nog met een rookbom trachtte af te schudden, in het veld te ontsnappen. In het wrak van de Mercedes we den, ondermeer in een geheime berg plaats onder de achterbank, lege jer- ry-cans gevonden. Met behulp van dit soort blikken woi*dt de produktie van clandestiene stokerijen als regel ge transporteerd. Volgens de douane is het niet waarschijnlijk dat de man op wiens naam hetkenteken van de auto staat, iets met deze zaak te maken heeft. De Mercedes is ver moedelijk in korte tijd een aantal keren doorverkocht. Hoewel de geur al een indicatie gaf, zal men door middel van een 'laboratoriumonder zoek trachten uit te maken wat er precies in de jerry-cans heeft geze ten. Dat de auto met lege blikken uit België kwam, zou een indicatie kunnen~zijn dat een jeneverstokerij j aan de Nederlandse kant va grens moet worden gezocht. Foto: de vernielde smokkelauto. Marcussen-orgel bij te wonen. Over het gesproken woord aldaar kunt elders in deze editie lezen: wij zullen ons voorna melijk bezighouden met het muzikale gedeelte. Dit viel eigenlijk in tweeën I uiteen: ten eerste de bespeling door Lam bert Erné in een programma met wer ken van Scheidt. Buxtehude en Bach, allemaal composities (behalve Buxte- (hudes Passacaglia) met een wat gedra- ?en sfeer. en tweede de bespeling door Hans; Erné (zoon van bovengenoemde orga- Na .Lief zjjj? nist); deze had met composities van Marchand, Couperin. Kvebs en Max Re- ger een programmakeus gerealiseerd met veel meer afwisseling. Terwijl wij in deze Goese kerk luis terden naar deze orgelbespelingen, gin gen onze gedachten een wijle naar de zg lichte muze, waar in het lied .Mijn Ge bed' door de zanger herhaaldelijk wordt gezongen: ,Dit is Uw orgel. Heer' en welk lied een grote grammofoonplaten- oplage beeft bereikt, hoewel de tekst niet geheel en al vrij is van een enigs zins .vals" sentiment. .Dit is Uw orgel. Heer' moet de vaste orgelbespeler Adri- aan Kousemaker ook wel gedacht heb ben, daarbij voortbordurend: .Welk een voorrecht, dat ik daarop mag spelen'. Komen wij terug op Hans Erné, dan moeten we zeggen, dat wij bijzonder genoten hebben van zijn zienswijze in 't .Trio in c' van oJhann Ludwig Krebs, .speels' voorgedragen, met een doorzich tige registerkeuze. In de .Dialoque sur la voix humaine' van Couperin. zowel in het werk van Marchand kunnen onze bewoordingen, die we bij Krebs bezigden, gestand doen. Hans Erné be sloot zijn aandeel met een geestdrif tige vertolking van de .Indroduction uiïd Passacaglia' van Max Reger. In Lambert Ernés bespeling (hij begon met een koraalvoorspel van Samuel Scheidt) kon men voor het eerst het orgel horen. In eerste instantie (en mis schien kwam dit door de registerkeuze) maakte het op ons een wat matte, te indruk, hetwelk gelukkig in de P caglia van Buxtehude werd teniet ge daan. Ook dit orgel zal eerst een .inspeel" periode moeten hebben: enige tongwer A. U GS VAN BRABANT: (Van een DEN BOSCH ,De redacteuren /oor zeetaavenont- wikkeling bestemde fondsen zullen zo moeten worden aangewend dat ann de eisen van evenwichtig planolo gisch beleid ten aanzien van de sprei ding van zeehavenindufitrieën zoveel mogelijk recht wordt gedaan.' Dat is de visie van gedeputeerde staten van Noord-Brabant op de rapporten van de conimïssie-Verburg en het dage- derland. Zoals bekend «uilen de part ners in dat orgaan (Zeeland, Noord- Brabant en Zuid-Holland, Rotterdam en Rijnmond) op 6 april in een ver gadering van het algemeen bestuur deze rapportering behandelen. Gs van Brabant delen het standpunt van het dagelijks bestuur van het over legorgaan dat het vraagstuk van de lange termijnplanning mede door de keuze van uitgangspunt en de relatieve betrouwbaarheid van werkt. Evenals het college van gs van Zeeland menen de Brabantse gedeputeerden dat voor het bereiken van een even wichtige planologische ontwikkeling in het zuidwesten van het land de be tekenis van de zuidelijke delta zal moeten toenemen. Zij onderschrijven daartoe, wat in de meerderheidsnota van de commissie-Verburg staat, dat de noodzaak en urgentie aanwezig Is van een operationeel plpn voor het Scheldebekken, gericht op een eigen industrieel agglomeratie-effect en een hoogwaardig woonklimaat met de daarbij passende sociale en cul turele voorzieningen. Sloane' van de Zeeuw- Komedie is er alle aanleiding lief te zijn voor deze toneelgroep, die zich naar vermogen op £>rlons navrante spel heeft geworpen, een lofwaardige poging, waarvan het resultaat respect afdwong. Maar bij die bewondering voor deze moedige amateurs toch enkele beden kingen van reusachtige .afmetingen: er was een enorm gemis aan tempo en sfeer, een totaal ontbreken van gela denheid. Dat laatste behoeft wel enige nuancering: met evenveel recht kan men immers de vraag opwerpen, of deze .En tertaining mr Sloane' wel geladenheid vraagt. In de regie-opvatting van Piet de Leeuw was daar zaterdagavond m het Vlïssingse .Britannia' weinig ruimte voor. Hij had de uitwerking kennelijk vlak willen houden, door een opzette lijke traagheid in de handeling de kleur loze sfeer nog eens extra aan willen zetten. t Wellicht de juiste opvatting om tot een .Sloane' te komen, zoals Orton die schreef: een fragment uit het leven van een aantal moreel nogal ernstig verpau- perden. die karakterloos en gewetenloos hun volslagen verloedering als de kost van alledag ondergaan. Maar in de ver sie van de Zeeuwse Komedie betekende die onderstroom van ongeïnteresseerde traagheid geen ondersteuning. Integen deel, wat functioneel had moeten zijn, ■erd een ernstig manco, een demasqué van een groep toch competente - amateurs, die niet geheel in staat wa ren de weinige actie in het spel met sfeer en in deze opvatting geladen heid op te vangen. Nu zat het deze Jonge, ambitieuze toneelgroep deze avond weinig mee. Men speelde het spel voor een slechts half gevulde, behoeftig verwarmde zaal. bepaald geen voor waarde voor een optimale prestatie. Met courage-alleen is er dan niet zo veel te redden, hoewel nu toch, na alle kritiek, de overweging dat het hier om een montering van amateurs ging, moet gaan meespelen. En dan is het niet overdreven, de individuele Inbreng van de spelers indrukwekkend te noemen, wat vooral de enige dame in het gezel schap geldt, Mientje de Leeuw, die deze avond imponeerde met haar vertolking van Kathy, de slonzige, wat onnozele nymfomarie. Bram Kwekkeboom (Sloa ne) moet in die hulde delen. Hij speelde een prachtige, evenwichtig geplaatste bl-seksueel (wat moet je anders als broer en zus je gaan delen), hoewel de bedenkingen jegens de amateuristische aanpak ook hém gelden: té somber staarde hij vaak in het niets, een fata lisme. dat de persoon van Sloane weinig sierde. Met meer passende luchthartig heid plaatste Piet de Leeuw broeder Eddy, zeer vaardig, in enkele scènes soms te nonchalant levensecht, maar biizonder boeiend en sterk in de laatste akte. Frans Priester completeerde het gezelschap met ziin Kemn. een fraaie, verrassende vertolking, hoewel hij de oude, steeds bijziender wordende man wel eens wat uitbundig liet rondtasten. Een voor amateurs formidabele inbreng dus, maar een totaalbeeld dat qua atmosfeer faalde. Zeer vergeeflijk, en het is te hopen, dat de Zeeuwse Komedie zal willen voortwandelen op deze smalle weg. Die weg is verre te prefereren bo ven het bulderende pad van het zoetge vooisde blijspelletje. de ademafsnijdende thriller of de lachen-geblazen klucht, die té lang favoriet zijn geweest bij het amateurtoneel. .Sloane' was voor de Zeeuwse Komedie een ontstellend moei lijke opgave. Sloane. de jongen met het criminele verleden, wordt ïn zijn ont luistering. aan het slot, gedeeld door homofiele broer en manzieke zus, dia hem beiden begeren: ze kennen zijn ge- nelm en dan heeft h|j ook nog eens manslag gepleegd op' hun vader, de oude. bijziende Kemp. Ze zullen hem, lichtjes chanterend, delen, ln termijnen van een half jaar. Begrijpelijk, dat een dergelijke atmosfeer de Zeeuwse Kome die wat ongewoon was. Misschien wel verheugend. Het decor (eigen werk), toonbeeld van een mooi. morsig verval, was erg fraai en bij de bloemen werd er terécht langdurig geklapt. H.H. ,HET ZINGEND LEVEN KAN BEGINNEN...' .eeuwse Werkdagen Zaterdag bevatte dit blad een hoogst informatief artikeltje over het komende tijdperk van 30 april werkdagen vallen. Vele bedrijven en scholen hebben hierin aanlei ding gevonden te sluiten voor een voorjaarsvakantie, vele andere scholen, bedrijven en instanties met. Zo v>erken ook de ambtena ren van rijk en provincie die vier dagen gevioon door. In het artikel vierd dat als volgt omschreven: ,Veel werknemers van grote en kleine bedrijven gaan deze vier dagen gewoon aan het werk, terwijl ook de amb tenaren in dienst van rijk en pro vincie hun kantoren opzoeken'. Deze zin is uit het betreffende artikel geschrapt. GOES ,Een Marcussen-orgel met als adviseur Lambert Er né kan moeilijk beter': dit ci taat uit een sympathieke brief van de befaamde Belgische or gelkunstenaar professor Flor Peeters werd zaterdagavond in de Grote Kerk van Goes voor gelezen vóórdat het gerestau reerde en vernieuwde orgel hier in gebruik werd genomen. De verwachtingen, door Flor Pee ters schriftelijk aan de Goeso orgelstichting tot uiting ge bracht, gingen zaterdag ruim schoots in vervulling: de Deen se orgelbouwer Marcussen bleek een magnifiek instrument te hebben gebouwd, dat een mar kante verrijking inhoudt voor het toch al indrukwekkende Zeeuwse orgelbezit. Adviseur Erné en zijn zoon Hans verzorg- den zaterdag de eerste bespeling en onder hun handen liet het nieuwe instrument zich kennen als een orgel met eigen klank kleur, verwant aan het specifie ke timbre van de koninklijke instrumenten uit de bloeiperiode van de Westeuropese orgel bouw: helder en doorzichtig, soms echter van een voorname stugheid. Een klank, die ook aan de luisteraar eisen stelt. Kerkvoogdij en orgelstichting zorg den zaterdagavond voor een feeste lijke inwijdingsbijcenkomst: onder het orgel was een kleurige bloemen versiering aangebracht, de toespra ken waren kort en er was het be- langrykste veel orgelmuziek. Bij het begin van de bijeenkomst waarvoor een overgrote belangstel ling bestond waren als in vroeger eeuwen in de stille week de geschil derde luiken van het orgel gesloten, maar ook met deze gesloten luiken bleek het instrument een domineren de plaats in te nemen in het ranke middenschip van de kerk: do spre kende kleuren, b|j de restauratie op nieuw op kas, en Turkse kap aange bracht, zorgen voor een joyeus re naissance-accent in deze strakke gotische kerk. De ingebruikneming werd besloten met samenzang: een lied, speciaal geschreven voor deze gelegenheid door de dichter dr E. L. SmeOk. Een citaat uit dit nieuwe lied: .Daar stroomt een golf de ruim te binnen, gedragen op de wind; het 'ngend leven kan beginnen, waar herinnerde er in zijn openingswoord aan, dat de ingebruikneming van het orgel tevens de afsluiting betekende van de kerkrestauratie. Eigenlijk be gon de geschiedenis van dit herstel al in het jaar 1898, toen zoals de heer Dansen zei: een Middelburgs architect Goes ten schande de kerkvoogdij moest attenderen op de slechte toestand van de kerk'. De heer Dansen doelde daarbij op J. A. Frederiks. de architect van ae Mid delburgse abdij-restauratie rond de eeuwwisseling. Tussen 1898 en 1905 vroeg de kerkvoogdij elk jaar aan het rijk om subsidie, tevergeefs ech ter, totdat de toenmalige directeur van de rijksdienst voor monumenten zorg bij gebrek aan rijkssubsidie een persoonlijke gift verstrekte, voorzien evenwel van de dringende aanbeve ling vooral door te gaan met het vragen om subsidie aan het r(jk. In 1907 kon met de eerste restauratie worden begonnen, maar in 1912 was het geld op. In 1923 volgde de tweede fase, ditmaal onder leiding van ir Herman van de Kloot Meljburg sr, - in 1930 moest opnieuw worden nu onder leiding van ir L. H. H. van der Kloot Meyburg jr. met dien ver stande dat de .ton van 1930' inmid dels net iets meer dan een miljoen was geworden. In de loop van vorig jaar werd de restauratie tenslotte voltooid. De hele gemeenschap De heer Dansen dankte allen die aan de restauratie van kerk en orgel had den bijgedragen, zoals monumenten zorg, aannemers (Woudenberg en Sakko) en hun werklieden, alsmede de gemeente Goes. In het bijzonder noemde hij nog de heren C. J. Bardet en I. P. Staal van monumentenzorg en van de Deense firma Marcussen de heren S. J. Zachariassen en Peter Jensen. ,W{j zullen als kerkvoogdij pro beren deze kerk zoveel mogelijk dienstbaar te doen zijn aan de kerkelijke gemeente, uiteraard binnen de mogelijkheden, dienst baar echter ook aan de gehele Goese burgerlijke gemeenschap', aldus de president-kerkvoogd. Namens de Goese orgelstichting ver strekte vervolgens dc heer G. Men ken een reeks notities over het ge bruik van het orgel in de geschiede nis van de stad. Zo deelde hij mede, dat reeds in de zestiende eeuw in de winter van zes tot zeven 's avonds orgelconcerten werden gegeven door de stadsorganist, .waarbij' het echter tors uit die tijd aan de organist, dat hij .nuchter óp het orgel diende te komen'. Bovendien waren er klach ten van predikanten, dat de Goese jeugd zien niet correct gedroeg, zo dat de catechisaties werden ver stoord: de schout werd opgedragen speciaal toezicht uit te oefenen. De heer Menken deelde nog mee, dat er een boekje zal verschijnen over de orgels in de Goese kerk. te verzorgen door de historicus F. van Dijk, oud leraar aan het christelijk lyceum. De heer Menken las van Flor Peeters een brief' voor uit spraak aangepast ann de bloem- ryke Vlaamse stijl van de brief waarin werd meegedeeld, dat do Belgische organist deze zomer een concert zal verzorgen in Goes. Tenslotte dankte de heer Menken in het Deens de orgelbouwers Za chariassen en Jensen voor hun werk. De eigenlijke ingebruikneming ge schiedde door de organist Lambert Erné: nadat de luiken waren ge opend en bet: orgelfront in alle luis ter zichtbaar was geworden speelde deze Utrechtse musicus werken van Scheidt, Buxtehude en Bach. Na de ze eerste bespeling droeg president- kerkvoogd Dansen het instrument over aan de orgelstichting Grote Kerk Goes voor algemeen cultureel gebruik. Hierbij herinnerde de heer Dansen aan de voorgeschiedenis van de recente restauratie, daarbij aan stippend. dat een derde manuaal kon worden bijgebouwd dank zij de sub sidie van 'de gemeente. In enkele zinnen ging de heer Dan sen nog in op het orgel herstel uit het Jaar 1909, ccn restauratie die nu al gemeen als een verminking wordt beschouwd. .Laten we echter daar over een niet te hard oordeel uit spreken: ln feite werd toen het Goe se orgel aangepast ann de technische mogelijkheden van die dagen en het klankideaal van die tijd. Doen wy met onze huidige restauratie niet eigenlijk hetzelfde, een aanpassing aan nat wij nu voor een orgel een juiste klank en fractuur vinden aldus de president-kerkvoogd. Namens de orgelstichting werd het instrument, aanvaard door vlce-voor- zitter dr E. J. Prins. Voorzitter C. van Zweedcn was wegens ziekte ver hinderd. De heer Prins zag de tot standkoming van dit nieuwe orgel als een bydrage tot de .leefbaarheid Lied van dr Smelik Krebs en Max Reger, waarna alle aanwezigen met orgelbegeleiding een lied van dr E. L. Smelik zongen. Ds T Geursen, Nederlands hervormd vraagd of hij over een modern kerk lied beschikte, dat bij de ingebruik neming van het orgel kon worden gezongen. Dat bleek niet het geval. .Ik heb mij toen tot mijn oude pro fessor in de pastorie van Bergeijk gewend, doctor E. L. Smelik, en hit was bereid voor deze gelegenheid een lied te schrijven op de melodie van psalm 65', aldus ds Geursen. Dr Smelik is de bewerker en dichter van een aantal bekende kerkliederen uit de hervormde bundel van 1938. In de zondagmorgendlcnst werd het orgel voor de eredienst in gebruik genomen. B|j die gelegenheid werd het bespeeld door organist Adriaan Kouseniaker. Medewerking aan deze dienst verleenden het hervormd kerk koor ouder leiding van mevrouw M. Kousemaker-Nieuwdorp en voorts Berna Kousemaker, zang, en Frank Kouseniaker, hobo. (Tn de rubriek .kunst' gaat één onzer muziekmede werkers in op de orgelbespelingen van zaterdagavond). (ADVERTENTIE) 13 t.e.m. 18 april 1970 Inl. 01747-2755 VERWACHT. Vooruitzichten voor dinsdag en woens dag: Maartse buien niet 's nachts plaatselijk voor dinsdag: aantal uren zon: 1 tot 4; min.temp.: omstreeks normaal; max.- temp.: van 0 tot 4 graden onder nor maal; kaas op een aroge periode van minstens 12 uur: 50 procent; kans op een geheel droog etmaal: 20 proeent. Voor woensdag: aantal uren zon 1 tot 5; min.temp.: van ongeveer normaal tot 3 graden onder normaal; max.temp.: 0 graden onder normaal; kans op e Regen of hagelbuien, maar ook enkele zonnige perioden. Matige tot krachtige wind uit zuidwest tot noordwest. Onge veer dezelfde temperaturen als vandaag of iets hogere. 3 maart Zon op Maa n op ZON EN MAAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 3