De nood van de gastarbeider kwam voor de politierechter 13 DE BEVELANDEN ,VELE LEDEN COÖPERATIES KOMEN VERPLICHTINGEN NIET NA' KI,ZUID-WEST NEDERLAND' WIL COMPUTER INSCHAKELEN Raad Zaamslag wil niet feesten met gemeentepersoneel NOG GEEN AFD. PHILADELPHIA OP SCHOUWEN-DUIVELAND Kamerlid Koning samenwerking 3 chr. partijen NA DE OVERPRODUKTIE VAN DE APPELS KOMEN ER TEVEEL PEREN ZATERDAG 28 FEBRUARI 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT VRIJHEIDSSTRAFFEN VOOR RIJDEN ONDER INVLOED Inbraak zonder een duidelijke beweegreden MIDDELBURG Met een ge baar van wat moet ik aan met dit geval, begon de officier van justi tie mr J. L. Andreae donderdag tij dens de zitting van de politierech ter, zijn requisitoir tegen de Joe goslaaf R. F., die zich moest ver antwoorden voor de drie inbraken, door hem in december en januari in het centrum van Vlissingen ge pleegd. Bij die inbraken, in mid denstandzaken, had de onhandige inbreker nog al wat schade ver oorzaakt. Met veel moeite, en met behulp van een vrouwelijke tolk, die daarvoor uit Eindhoven was overgekomen, poogde F. uiteen te zetten wat hem tot zijn daad had aangezet: geen enkel motief, moest men tenslotte concluderen. Een vaag pathologisch gevoel, een Biecht gevoel, dat er in de toekomst iets moest gebeuren. Later kreeg hij het be- spf, dat het verkeerd was, dat hij zich dingen van een ander had toegeëigend. Hij miste evenwel de kracht om zich zelf aan te geven. De spullen moesten echter weg. Hij verborg 't gestolene, sigaretten, pij pen, scheerapparaten, bnndrecorders) ii de fabriek waar bij werkt (De Schelde ii )n het Sloe) in de hoop dat hij er dan vanzelf wel van af zou geraken,* ver taalde de charmante tolk de duistere drijfveren van de gastarbeider. De. Joegoslaaf was, volgens zijn eigen verklaring, in zijn eigen land nog nooit met de justitie in aanraking geweest. Een keer, toen hij een jaar of trien was, had de politie heim thuis gebracht, toen hi; van huns was weggelopen. Twintig jaar had hij op hetzelfde bedrijf ge werkt. Daarna een jaar op een andere fabriek via welke hij in Nederland was terecht gekomen. Rekening houdend met deze omstan digheden wilde de officier van ju stitie niet dezelfde strafmaat aan leggen. als anders gebruikelijk bij dergelijke inbraken.' Dit is een inci denteel geval. De feiten zijn te zien als een reactie op een situatie in een vreemd land, die de verdachte niet heeft aangekund,' aldus mr Andreae. die zes weken vorderde, met aftrek van voorarrest en teruggave van ƒ100 aan een gedupeerde winkelier. Zowel de raadsman van de verdachte, nu- P. C. Adtiaanse, als politierechter mr P. van Empel, sloten zich bij het betoog van de officier aan. Met aftrek van voorarrest, zal F. nog ongeveer drie weken moeten zitten, weken die voor ham zwaarder zullen zijn dan voor ie mand anders omdat hij door de taal barrière met niemand contact kan heb ben, zo werd ter zitting nog vastgesteld. F. zal waarschijnlijk naar Joegoslavië terug moeten. Hij zal daar hoogst waar schijnlijk niet nog eens worden gestraft, maar wel zal het voor hem aanvanke lijk moeilijk zijn om werk te krijgen, zo meende do tr«llr dia Onder invloed ken gevangenisstraf en twee jaar ont zegging van de rijbevoegdheid te eisen. Rekening houdend met hel feit dat H. met zijn wagen zijn brood verdient bracht de politierechter de ontzegging terug tot negen maanden, waarvan drie voorwaardelijk. H. kreeg bovendien een week gevange nisstraf. Gevaar op de weg De Eelg C. E. C. uit Vlissingen kreeg van cle politierechter twee weken ge vangenisstraf en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. C. had dronken in een onverzekerde wagen gereden. Die wagen werd verbeurd verklaard. De officier noemde de Belg, die nooit voor een rijexamen is geslaagd, dier evenwel in liet bezit was van een Belgisch rij bewijs snaar niet in staat m een Ne derlands rijbewijs te behalen, een ge vaar op de weg. ,In Nederland is het autorijden alleen voorbehouden aan mensen die het kun nen,' zo stelde, hij. Hij had tegen de Belg drie weken geëist met inbeslagna me van de auto en een ontzegging van twee jaar. Voor het onder invloed van alcohol be sturen van een bromfiets kreeg .J. P. VV. uit Ovezande een gevangenisstraf van drie dagen en zes maanden ontzeg ging van de rijbevoegdheid, waarvan vier maanden voorwaardelijk. Het was 77 ti niet de eerste keer dat W. voor een der- Ueoroften tLessen 8*'^ overtreding terecht stond, en de overtreding was gevallen in een proef- B?j de frontale botsing op de Middel- Period<\ dje órige keer. De eis was burgsestraat te Goes, die J Verder was er een stoet personen d: onder invloed van alcohol een auto of brommer hadden bestuurd. Allen werden tot een of meer weken gevangenisstraf veroordeeld en tot ontzegging van de rij bevoegdheid voor een bepaalde tijd. Tegen J. J. de V. uit Eorssele. die na het nuttigen van tien glazen bier, zij het dat aat weer met een frisdrank was be goten, in een auto was gaan rijden en bij 's-Heer-Hendrikskinderen, na een slip, een aanrijding had veroorzaakt, eiste mr Andreae twee weken voorwaar delijk en twee jaar ontzegging van de rijbevoegdheid. De politierechter maakte er één week van en negen maanden ont zegging, waarvan drie maanden voor waardelijk, en met aftrek van de tijd dat De V. zijn rijbewijs al kwijt was. Ook J. W. uit Koudekerk e had gemeend na een cafbezoek in Middelburg en Vlissingen nog we-1 tot autorijden in staat te zijn. Zijn wagen kwam langs de Nieuwe Vlissingseweg op zijn kop te recht. De officier meende dat bij W. nog niet voldoende verantwoordelijk heidsbesef aanwezig was. nodig voor het besturen van een auto. Mr Van Empel halveerde de gevangenisstraf die was n Goes. Het aantal inschrijvingen van dit jaar overtreft dat van andere jaren. Om 10.30 uur zullen 116 honden, die dertig rassen vertegenwoordigen, g zijn om door dr.e keurmees- Roosendaa! op 18 januari onder invloed van drank zou hebben veroorzaakt, wa ren gewonden te betreuren en ontstond grote materiële schade,. H., die ondnks het inhaa(verbod toch een auto met ravnn. waarvan hij de lengte had derschat, was gaan inhalen, liep hij het ongeluk ook zelf een lichte hersenschud ding op. H. had op een receptie .enige borrels cognac' gedronken. .Kwam dat niet van de flessen drank, alvast voor kerstmis ingekocht, die in de auto lagen, en bij de botsing waren verbrijzeld?' infor meerde de raadsman van H. De verbali sant verklaarde in antwoord op die vraag dat hiij in de ambulance aan H.'s adem had geroken, en die rook volgens hem naar drank. Een prcmilage van 1,50, dat bij de bloedproef was vastgesteld, verstevigde bij de officier de mening, dat verdachte schuldig moest worden geaohit aan wat hem ten laste was gelegd. Alles bij- elkaar voor de officier aan leiding om ook in dit geval twee we- ,T r H uit KPVveest drie dagen en zes maanden ont- nr .1 (I II.I zegging. J. S. uit Middelhurg kreeg berisping omdat hij stenen door de ten van de sociale uerkpiaats had gooid. De Belg P. O. uit Amsterdam stond onder verdenking van het rijden onder invloed terecht. Zijn zaak zal wor den aangehouden om eerst enkele ge tuigen te horen. Twee Duitsers, H. W -\L en F. R. K., beiden woonachtig in Vlissingen die in kennelijke staat ach ter het stuur waren gekropen kregen respectievelijk tien dagen en vijf dagen gevangenisstraf, en één jaar en nege maanden ontzegging van de rijbevoegi beid. De automobilist J. L, uit Colijnsplaat kreeg een week gevangenisstraf en ne gen maanden ontzegging van de rijbe voegdheid, waarvan twee voon.va.r-'- lijk. Hij had op 1 januari, om zeven 's avonds onder invloed van alcohol met een snelheid van 90 km per uur over de Kloetingseweg gereden. De bloedproef wees een promiiage van 1,45 luit. De of ficier had twee weken gevangenisstraf en én jaar ontzegging tegen hem eist. Kynologenclub Zeeland houdt clubmatch in Goes Actie voor een dorpshuis in Hoedekenskerke Samenwerking kerken en gemeenten brengt vrije-sectorhuizen in Wissenkerke ■s-HEERENHOEK V rouwenvereniging NKV vergaderde Wat gaat er met het gemeentehuls in Hoedekenskerke gebeuren? Dat is de vraag die enige mensen zich in de ge meente hebben gesteld. Zou men van dit nog betrekkelijk nieuwe gebouw geen dorpshuis annex gymnastieklokaal kun nen maken. Er Is pen dringende he- GOES De kynologenclub .Zeeland' hoefte aan een ruimte waar men met sector houdt zondag l maart de jaarlijkse alle verenigingen terecht kan. VooralColijnsplaat en Kats. Bredere w'-ac-1 u'.Vv.m het Neder- clubmatch in de schouwourg .Juliana I de bejaardensoos zou er erg mee ge- ten der burgelijke gemeenten maaktenH 7-oelnnd baat zijn, aangezien het oude gemeen- het mogelijk dit c£k te Wissenkerke1 landse PjD<ie Kru-# 5n ^eelana In het gebouw .De Jeugdhoeve' Heerenhoek werd de maandelijkse bij eenkomst van de vrouwenvereniging rwx„ van het NKV gehouden. De zaal was Door contacten en d Na<^t dc pr,._Sjciente me- nWtn vrouw M Hazen-Saaman de aanwezi- n en dorpsgeno^n. konden vrije-1 dameg had veru.e|komd werd het wonmgen gebou^ worden te,gegeven aan de heer H. Mlnder- WISSENKERKE sarnem kerken 100 jaar terug heeft. gebouwd Het samenspel tussen gemeen,^ J80g |n Nelerland en en kersen i die meededen aan eeo werd 0pgericht. Er zijn 460 afdelingen ■erkgroep :nColipsplaatbracht ««"l waarvan 27 in Zeeland Zeer onderhou- o _.j_. Tot deze conclusie kwamen deze week ers je -.vorien beoordeeld en bespro- «e vertegenwoordigers van diverse ver- jüY'Wstairt met de'chrartelfjke enigingen die samen waren gekomen in irhtin.c Zuid- N'oo-d-Beve- dei}d sprak de heer Minderftoui o.er net h/oSde gemeentehuis om te komen gKoÏÏriSf gS Ie «elfarewerk aan de Invaliden, al.mede tot de oprichting van een comité. dat bouwmaatschappij Noord-Beveland om verdere plannen zal uitwerken en een d gen te biuwen. bespreking za! hebben met b en w van de gemeente Borssele. Een intekenlijst pit» - v. -. ,1 v.c. .nn;«.,i,.nni t ken. De bespreking van de honden maakt deze clubmatch voo het publiek zeer interessant. In het begin van de mid dag zullen enkele leden van de orga niserende vereniging met hun honden een demonstratie .Gedrag en gehoor zaamheid' geven. Om half vijf zal de eindkeuring plaatsvinden, waarbij de beste hond van de match wordt aange- die in het dorp heeft gecirculeerd, heeft inmiddels een 250 handtekeningen tot resultaat van mensen, die sympathiek staan tegenover deze actie. C. R. Tybout te Dordrecht: Ledenvergadering land- en tuinbouw- coöperatiecentrum Voor snelle verwerking gegevens Voordelen van fusie zo meende de tolk, die zelf uit Joegosla vië afkomstig is en er rechten heeft ge studeerd. T unesiër Het was donderdag bij de politierech ter een compleet trefpunt van nationa liteiten. Behalve de Joegoslaaf, versche- Bea enkele Duitsers en Belgen voor de rechter .onder verdenking van het in dronken staat besturen van een auto. Ook was er een Tunesiër, die er werd verdacht zich aan mishandeling schuldig gemaakt te hebben. Deze A. G?, woonachtig in Terneuzen werd daaraan schuldig geacht en overeenkomstig de eis van de officier veroordeeld tot een boete van !50. bij niet betaling te vervangen door 20 dagen, waarvan f75 voorwaardelijk of 10 dagen. Voorwaar de daarbij was dat G. binnen drie maan den de schade. een verbrijzelde bril van de taxichauffeur J. S., zou vergoeden. De Tunesiër, gaf zeer geëmotioneerd Kennen, het daarmee geenszins eens te zijn. Via de Franse tolk liet hij weten hoe hij over de zaak dacht. Op 1 janu ari had te Vlissingen de taxi van S. zijn wagen in de weg gestaan. Hij kon besrist met langs, want de wagen stond midden op de weg. Toen hij S. was gaan zoeken en het cafetaria waartegenover ue taxi stond geparkeerd, was S. agres sief geworden, hij had assistentie ge- jiaa van anderen en er was zelfs een mes tegen G. getrokken. Uit zelfverdediging had hirj een klap moeten uitdelen. Het verhaal van S. zelf week daar nogal vanaf. De taxi, waarmee hij twee da mes zou transporteren, stond behoorlijk rechts van de weg. Verschillende andere wagens hadden er wel lang gekund. G. was daartoe blijkbaar niet in staat. G. werd handtastelijk en verbrijzelde de bnl van S. S. had G. wei over een mes noren roepen, maar daarvan was in het geheel geen sprake geweest. Twee volkomen afwijkende verhalen. Mr Andreae en mr Van Empel hecht ten aan dat van de taxichauffeur ge loof. De Tunesiër was er bijzonder boos om. .Ik word in het ongelijk gesteld omdat er niemand is die rite ZAAMSLAG De gemeenteraad van Zaamslag wil volgende maand niet samen met het gemeenteper soneel het afscheid van de ge meentelijke zelfstandigheid vie ren. ,We gunnen het gemeente- personeel best ren feestje', zei den de heren Ver linden en Vlorus- sen donderdagmiddag tijdens de op eén na laatste raadsvergadering van Zaamslag. .Maar als raad heb ben we jaren bij elkaar gezeten en als raad willen toe afscheid nemen. De raadsleden en het ge meentepersoneel kennen elkaar trouwens nauwelijks'. Burgemeester J. de Pree was on middellijk bereid aan het verlan gen van de raad tegemoet te ko men. Er zullen nu in Zaamslag twee afscheidsbijeenkomsten wor den belegd: één voor de gemeen teraad en één voor het gemeen tepersoneel. MIDDELBURG De Vereniging voor Kunstmatige Inseminatie Zuid-West-Ne derland' wil voor de verwerking van de gegevens betreffende de dieren gebruik baken van de computer van de Centra le Melkcontrole Dienst (CMD) in Arn hem. Dit deelde de heer L. Moermond, voorzitter van district 4 van deze K.L- vereniging mee, tijdens de donderdag in ,De Brasserie' in Middelburg gehou den districtsvergadering. De heer Moermond, die erop wees, dat Zuid-West-Nederland' als eerste KI- vereniging in het land het gebruik van de computer heeft geclaimd, stelde voorts, dat dit gebruik eerst mogelijk zal zijn als de gegevens van ten minste 200.000 K.I.-dieren in de elektronische rekenmachine kunnen worden gestopt. Het gebruik van de computer zal niet alleen een snellere verwerking van de gegevens, maar ook een aanzienlijke besparing op de administratiekosten met zich kunnen brengen. De heer Moermond stelde voorts, dat ofschoon er ook op Walcheren een fok- en controlevereniging bestaat, in dit febied toch nog een te gering aantal alveren is geregistreerd. Hij wees ook op de grote vraag: naar bontstie ren en de moeilijkheden, die worden ondervonden bij het vinden van goed vererfde dieren. .Overigens blijkt op en andere terreinen de goede wer- van het vorig aangegane samen werkingsverband, waarin ook Zeeland is opgenomen. Zonder de door deze fu sie ontstane mogelijkheden zou het delt- geld nu zeker reeds meer dan dertig gulden hebben bedragen en zou ook de keuze van dekstieren veel geringer zijn geweest', aldus de heer Moermond. Tijdens deze vergadering werd ook mee gedeeld, dat de K.T.-stations Zeeland, lellevoetsluis en Zoetermeer inmiddels zijn opgeheven en verkocht. Alle dek kende stieren van de vereniging zijn nu samengebracht in het station te Ha- zerswoude. Materiaal ij de bespreking van het foktechnisch beleid werd erop gewezen, dat er bij het aantrekken van fokmateriaal van buiten het gebied van de vereniging op toe dient te worden gezien, dat dit materiaal van betere kwaliteit is dan het eigene omdat, zo werd gesteld, men ,er niets mee opschiet'. Uit het verslag bleek voorts, dat in liet afgelopen jaar ruim duizend koeien meer konden worden geïnsemineerd. Daarbij werd opgemerkt, dat de K.I.- resultaten In Zeeland door verschillen de factoren enigszins waren achtergeble ven. Ook was men van mening, dat in Auto in sloot na nemen van bocht Toen de 23-jarige J. v. H. uit Rotterdam woensdagavond met zijn auto een bocht in de provinciale weg nabij de Kraai naderde heeft hij waarschijnlijk deze te laat gezien met het gevolg dat de auto in een slip kwam en vervolgens langs de linkerzijde, juist langs een boom. vier meter lager in een sloot kwam te liggen. Voordat de auto daar terecht kwam. was deze tweemaal over de kop geslagen. De bestuurder kwam met de schrik vrij. Een naast hen gezeten dame uit Hulst was met beide voeten door de voorruit geslagen en had daardoor diep bloedende wonden opgelopen. In het zie kenbus te Hulst werd zij behandeld. Daar de verlichting was blijven bran den werden andere automobilisten om streeks middernacht op de in de sloot staande auto opmerkzaam gemaakt. De auto werd totaal vernield. deze provincie nog te weinig met proef dieren werd gewerkt. De vereniging beschikt thans over drie endertig stieren, waarvan twaalf met de aantekening goede produktieverer- ving' van het stamboek. Naar aanlei ding van een vraag werd nog meege deeld. dat niet is aangetoond, dat door kunstmatige inseminatie geslachtsver andering kan optreden. Overigens werd het niet uitgesloten geacht, dat eer lang van tevoren het geslacht van het dier zal kunnen worden bepaald. De heer P. Verhage te Koudekerke werd herkozen als lid van de districts commissie en lid van het algemeen be stuur terwijl de heer G. Modde te Oost burg werd herkozen als afgevaardigde naar de algemene vergadering. DORDRECHT - .Helaas moet ik consta teren dat vele leden van coöperaties zich niet aan hun afleverings- en afname-1 ten" behoeve Uitvoering WIK invalide-vakantleprojectcnHierbij kwam ook het hospitaalschip .Henri Dunant' ter sprake. Ten bate van het Roode Kruis werd onder de dames een collecte gehouden, die 37.50 opbracht. Tot slot dankte mevrouw Hazen de heer Minderhout namens de aanwezige dames voor zijn boeiende causerie over deze nuttige instelling. De volgende bij eenkomst zal plaats vinden op 18 maart a s met een daaraan verbonden mode show. ledenvergadering bouw coöperatie centrum in hotel Pon sen te Dordrecht. Hij vroeg zich af of het opnemen van de levenngs- en nameplicht in de statuten van de operaties niet een positieve invloed zou kunnen liehben. Het werken voor de be sturen van coöperaties wordt door het niet regelmatig leveren der leden vaak erg moeilijk gemaakt, vond de heer Ty hout. Uitbetaling naar kwaliteit is geen pun van discussie in de coöperaties. De heer Tybout vond het echter een andere vraag of de coöperatie ten aanzien van geléverde kwaliteiten geen strengere ei sen moet gaan stellen. .Alleen met de levering van uniforme partijen van hoogwaardige kwaliteit zal de coöpera tie zich kunnen handhaven als leveran cier van de moderne, grote afnemer', al dus de heer Tybout. Hij vond het begrijpelijk dat vele jon geren meer inspraak in de coöperaties willen hebben. Vele bestuursleden ver- Tijzen in hun functie, zonder dat jon- ;eren de kans kr.jgen te laten zien wat ij ervan zouden kunnen maken, aldus de heer Tybout. Hij vond dat wij moeten realiseren dat de schaalvergro ting in de landbouw grotendeels door jongeren zal moeten worden verwe- lijkt en meende dat de coöperatie in beginsel een ondernemingsvorm is, waar in de inspraak optimaal kan zijn. Hij had begrip voor het pleidooi van de jon geren om een leeftijdsgrens te stellen voor coöperatiebestuurders. De heer Ty bout pleitte verder voor het niet her kiesbaar stellen van bestuursleden na een bepaalde zittingsperiode. Op deze wijze zag hij een meer optimale benut ting van talenten onder de leden. De heer Tybout besteedde veel aan dacht aan het punt differsicatie. Deze samenvoeging van activiteiten vaak sledhts zijdelings bij het oor spronkelijke produikt behorende zag hij als een ondersteunende ne venactiviteit van de coöperatie. In sommige omstandigheden namelijk blijkt het werkterrein te eng te wor- GS EISTEN NIEUWE BESLISSING RAAD K0RTGENE WEER TEGEN FUSIE CENTRALE DIENSTEN VAN WALCHEREN EN NOORD-BEVELAND Motie pleit voor woningtoewijzing KORTGENE De gemeenteraad van Kortgcne blijft zich verzetten tegen sa menvoeging van de centrale dienst van Noord-Beveland mot die van Walche ren. Reeds vorig jaar heeft de raad zich tegen een dergelijk voorstel uit gesproken. Gedeputeerde staten namen hier geen genoegen mee en berichtten do gemeente, dat ze een nieuw besluit dienden te nemen. Mocht ook dit besliuit negatief uitval len, zo schreven gs, dan "zal het pro vinciaal bestuur zich gedwongen zien een samenvoeging van bovenaf op te leggen. Eenzelfde brief heeft de ge meente Wissenkerke gekregen, dat ook en samenvoeging was. De raad Wis senkerke bleef ook in tweede instan tie bij haar standpunt. Dat gebeurde donderdagmiddag tijdens de raadsvergadering van Kortgene ook. Alleen de PvcLA-fractie, bij monde van haar voorzitter A. Welleman, was voor samenvoeging. Eén der redenen voor het PvdA~standpunt was, dat de samenvoeging toch zou worden afge dwongen, maar dat die procedure tijd zal kosten, tijd, die nuttiger kan wor den gebruikt. Het college van burge meester en wethouders was het hier- eens. De raad verwierp het voorstel tot sa menvoeging met 6 tegen 5 stemmen. Als ga de samenvoeging afdwingt, zal de gemeenteraad tegen het besluit in beroep gaan. De raad nam een motie aan van de heer Welleman, waarin teleurstelling wordt uitgesproken over het feit, dat Kort gene dit jaar niet heeft geprofiteerd van de toewijzing van woningwetwo ningen. De motie zal worden gestuurd naar het provinciaal bestuur en naa» de regering. Een voorstel van b en w om de subsidie voor muziekgezelschap pen in de gemeente te verhogen van iSO gulden plus een tientje voor ieder werkend lid tot S00 gulden plus dat zelfde tientje stuitte op bezwaren van vooral de heer Welleman. .Het is me tegengevallen, ik had een hoger be drag verwacht', sprak deze. .Vreemd, dut d't uit uw mond komt. als voorzit ter van een muziekvereniging hoorde >rig jaar uw tevredenheid over de financiële situatie uitspreken', zei burgemeester P. J. Evers. PvdA-raads- üd C. Kramer wees er op. dat de mu ziekvereniging van Colijnsplaat jaar lijks met een tekort van zo'n duizend gulden zit. De burgemeester besloot het voorstel voor nadere studie temg 'e nemen. De raad ging akkoord met een voor stel van b en w om de openbare lagere school te Colijnsplaat te herstellen en de gymnastiekzaal te verbeteren en te herstellen. Alleen raadslid J. Breure (sgp) vroeg aantekening te hebben te gen gestemd; hij wilde voorrang verle nen aan de school van Kats. Tot beheerder van het nieuwe gem telijke kampeerterrein werd benoemd de heer G. Brinkman uit Vogelenzang. De raad besprak de benoeming in een besloten bijeenkomst. De heer Brink man was de door b en w uit bijna 20C sollicitanten ais eerste geselecteerde kandidaat. Derde op de voordracht was de heer S. Abdoun uit Kortgene. Tij dens de openbare vergadering ver klaarde de heer Welleman. dat in zijn fractie verdeeldheid bostond over de te benoemen kampbeheerder. Er wa ren PvdA-ers, die aan een plaatsgenoot de voorkerur gaven. Bij stemming kreeg de heer Brinkman er acht, de heer Ab doun twee. terwijl er één stem blanco werd uitgebracht. Raiffeisenbank Oosterland hield ledenvergadering OOSTERLAND Dinsdagavond hield de Coöperatie Raiffeisenbank Ooster land zijn algemene ledenvergadering in café ,Even buiten.' Voor de zeventig aanwezige leden kon voorzitter H. J. van de Zande een gunstig verloop van het afgelopen boekjaar afschilderen. De gezamenlijke spaarders hadden hun reserve met ongeveer f800.000 opge voerd. Dit resultaat is niet vreemd aan het aantal spaarders in Oosterland, van de 1850 Oosterlanders zijn er 1666 bij de Raiffeisenbank als lid aangesloten. De rekeninghouders stegen met vijf tig. De stijging op het balanstotaal is evenredig aan de groei van de spaar ders en rekeninghouders. Aan midde len ging meer dan een miljoen de deur uit. Het dienstenpakket groeide ook. Et vond een uitbreiding in verzekeringsza ken plaats en geheel nieuw is de reis bemiddeling. Nog niet ten volle is de- ~e laatste uitbreiding van de service- erlening in het bankprogramma op genomen. maar dat zal niet zo lang meer duren. Bij de bestuursverkiezingen werd de periodiek aftredende voorzitter H. J. van de Zande met 68 stemmen herko zen. De heer Jac. van Houten zag zich met 49 stemmen opnieuw geplaatst als lid van de raad van toezicht. De vergadering werd afgerond met een dia/vertoning. De heer J. A. Beije liet zelfgemaakte dia's van Canada zien. den om de taak naar behoren te kunnen vervullen. Hij wees in dit verband op de moge-1 lijkheden van research-centra en het ge-| brutk van bestaande distributiekanalen voor andere artikelen. Wel vond de heer Tybout dat er duidelijk onderscheid ge maakt moet worden tussen het resul taat dat de coöperatie heeft behaald bij het aan- en-of verkopen van proöuk- ihaar leden Vrijdagavond 6 maart a.s. half acht h zal het accordeon-gitaar orkest .Willen c is kunnen' te Wissenkerke, haar jaar- c lljkse uitvoering geven in het Dorps- e huis. Onder leiding van de dirigent de a heer P. B. van Sprang opent het s jeugdorkest van WIK met een vijftal muzieknummers. Daarna zal WIK ten gehore brengen: Hoch Heidecksburg. rii ars van R. Herzer, gevolgd door dé Zuiderzeeballade, Officer of the Day, Succes Wals, An der schönen blauen Donau, Succes Mars en Finale. Mede werking aan deze avond verleent de toneelgroep .Kunst naar Kracht' uit Heinkenszand. met het blijsepl ,Een SCHARENDIJKE Namens het be- verlate huwelijksreis'. Zaterdagavond 7 stuur van de christelijke nationale maart vindt deze uitvoering plaats in. school te Scharendljke werd uit- het Drenthehuis te Geersdijk. breïding van het schoolgebouw aan de NOORD-ZEELAND Bouw chr. school Scharendijke gegund baten uit nevenactiviteiten. Het gehele resultaat tot uitkering te brengen als aanvullingen op de prijs voor landbouw- produkten en-of restituties op gelever de goederen en verleende diensten leek hem niet juist. Differsicatie is een vraagstuk dat volgens de heer Tybout door de coöperaties gemeenschappelijk zou moeten worden aangevat. De heer Tybout deelde verder mee dat de wet op de ondernemingsraden in principe ook zullen gaan gelden op coöperatieve ondernemingen met een personeelsbe stand van honderd of meer. In het algemeen bestuur werden de heer J. Vogelaar-Verkrammen en de heer J. W. Soheele gekozen. Jeugddienst Morgenmiddag, zondag om 5 i >elle Drjkstraat gegund aan De Groot's hout bouw NV te Vroonshoop voor ƒ59.265. Informateur VVV benoemd den, waarin voor zal gaan kapelaan V. G. Schoenmaker uit Goes, met als the- ma .Gij zijt gehuld in atoomenergie.' Tot informateur bij de WV te Zierikzee Medewerking wordt verleend door or- met sngang van het nieuwe seizoen ganist M. G. Eversdijk en de trompet- benoemd de neer J. M. J. Lokker tist C. Wisse. Zierikzee. W ereldvrouwenge- bedsdag Vrijdagavond 6 maart om half acht zal ook te Borssele vrouwenwereld gebedsdag worden gehouden. Ditmaal in de gereformeerde kerk. De leiding berust bij mevrouw Vrijlandt, met me dewerking van een lid van de gerefor meerde kerk. Vergadering Zierikzee ZIERIKZEE Een klein aantal be langstellenden was dezer dagen naar het Nederlands hervormd verenigings gebouw in Zierikzee gekomen om te proberen een afdeling Schouwen-Duive- land van .Philadelphia" op te richten. .Philadelphia' is de landelijke protes tants christelijke vereniging van ou ders en vrienden van het afwijkende kind. De belangstelling was zo slecht, dat geen bestuur geformeerd kon wor den. Een werkcommissie, bestaande uit de heren D. C. Quist en C. v. d. Maas beiden uit Zierikzee en ds Om- mering uit Oosterland, zal alsnog pro beren een afdeling van de grond te krijgen. De heer Quist, die de bijeenkomst leid de, vertelde iets over de voorgeschiede nis. ,Op Schouwen-Duiveland is een ote vereniging van ouders en vrien- :n van het geestelijk gehandicapte kind plus minus 1100 leden). Deze vereniging was niet aangesloten bij een landelijke vereniging, niet bij .Helpt phia' (r-k). bezwaarlijk. .Men besloot, de leden veel mogelijk te adviseren zich aan te sluiten bij één van de drie landelijke verenigingen. Na een enquête hierover bleek dat ongeveer de helft geporteerd was voor een vereniging met een alge mene signatuur en aat de andere helft een protestants christelijke richting wilde. Een heel kleine minderheid was voor een rooms-katholieke vereniging. De heer Quist stelde, dat samenge werkt zal worden in federatief ver band. ,We zijn uit elkaar ge^ elkaar op een ander terrein beter vast RODE-KRUISEXAMENS ZIERIKZEE Het wezenlijk kenmerk van christelijke politiek is het elkaar overtuigen. We moeten niet berusten bij het optreden van progressieve chris tenen aan de ene kant en conservatie ve christenen aan de andere kant. Sa men moeten we christelijke politiek maken. Dit zei donderdagavond AR-eerste ka merlid drs J. de Koning op een AR- bijeenkomst in Zierikzee. De heer De Koning gaf een overzicht van de vele politieke verschuivingen, die zich voor al na de .nacht van Schmelzer' in ons land hebben voorgedaan. Hij toonde zich een voorstander van de samen werking tussen de drie grote christe lijke partijen in ons land.,De vrees voor de combinatie van die drie par tijen komt voort uit een gebrek aan geloof in de uitgangspunten van chris telijke politiek', sprak hij. Hij waar schuwde. dat als het geloof uit de confessionele partij verdwijnt, de pa: tij zal worden als D '66, maar mis schien minder fris en minder jong, die sleutelt aan de bestaande maatschap pij. De vergadering in Zierikzee werd ge opend door de heer S. Francke, waar nemend AR-voorzitter op Schouwen- Duiveland. Hij vertelde, dat de heer C. A. van Oord, die op het programma als spre ker vermeld stond, was verhinderd we gens verblijf in het buitenland. Voor dat hij voorging in gebed las de heer Francke Psalm 46. De vergadering werd bezocht door een gering aantal belang stellenden. Na een korte pauze sprak het Zeeuw se lid van provinciale 3taten D Geuze uit Oostburg. Hij gaf onder meer een uitvoerig overzicht van de industriali satie in Zeeland. De heer Geuze ging ook in op het woningprobleem in deze provincie.. Voor Schouwen-Duiveland. vertelde hij. is een streekplan in voorbereiding. Volgens de heer Gauze zullen de be woners middels een brochure over het plan worden ingelicht. Tijdens de gelegenheid tot vragenstel len. waarmee de avond werd besloten, hield een toehoorder een pleidooi voor het invoeren van lagere brugtarieven voor bewoners van Schouwen-Duiveland. De heer Geuze zegde toe de suggestie te zullen doorgeven. Het Rode Kruis, afdeling Zierikzee, or ganiseerde deze winter weer een EHBO-cursus, waarvoor flinke belang stelling bestond. Mevr. L. v. d. Sluis- bij de Vaate gaf de theorielessen en de heer B. C. v. d. Kloot verzorgde de praktijk. Dezer dagen werden ae cur sisten in het Nederlands hervormd verenigingsgebouw getest op hun kennis. Het praktische gedeelte werd beoor deeld door de heer D. J. Volmer; dr W. Bontkes nam de theorie voor zijn re kening. De colonnecommandant van het Rode Kruis, dr C. M. van Hoorn was bij het examen aanwezig. De geslaag den zijn: mej. J- J. Eerman: mej. C- Goudswaard; mevr. C. P. de Haan-van de Schelde: mevr. J. Kooiman-Groene- veld; mevr. J. v. d. Laan-Koppein; mevr. C. J. Leijdekker-van de Wielen: mevr. M. H. Verwijs-Willemsende heren M. J- Bevelander: J. W. Dekker; P. A. Dekker: M. Dekker: J. Luijen- dijk; J. J. van Nieuwenhuyze: E. de Nijs allen uit Zierikzee. mevr. A. G. te houden. Hij besloot met de wens dat Mulder-Lindeyer uit Kerkwerve en Schouwen-Duiveland over niet al te lan- mevr. A. C. v. d. Velde-de Kok uit ge tijd een gezinsvervangend tehuis zal Drclschor. hebben. .Maar dat kan alleen gereali seerd worden, als de diverse stromin gen elkaar weten te vinden.' De heer P. Rutgers, directeur van .Philadelphia', wilde nog wel akkoord gaan met een dagverblijf met een algemene sig natuur. Tenslotte gaan de kinderen 's avonds en in het weekeinde naar huis. ,Maar als het gaat om een ge zinsvervangend tehuis, dan zal dat voor ons protestants christelijk moeten zijn. Mr J. P. Boersma, die naast zijn burgemeesterschap, zitting heeft in verschillende organisaties, die werk zaam zijn op het terrein van het afwijkende kind vond dit weliswaar een goed streven, maar hij wees er toch direct op dat men dan wat Schouwen-Duiveland betreft totaal op de verkeerde weg is. De heer Boersma (als belangstellen de aanwezig) stelde dat alleen een compromishuis te realiseren is. ,U zou eens aan de ouders moeten vra gen wat ze liever willen hun kind in een compromishuis op Schouwen-Duive land plaatsen of ergens in Overijssel in een protestants-christelijk tehuis. Gaat u toch ijveren voor een .Philadelphia'- tehuis in deze regio, dan sluit u een grote groep kinderen uit. Ik zou dat een bijzonder tragische ontwikkeling vinden.' De heer Rutgers antwoordde hierop dat als een compromishuis de enige oplossing is voor Schouwen-Dui veland het bepaald onchristelijk zou zijn als .Philadelphia' dit streven tegenwerk te. .Toch is ons doel er in de eerste plaats op gericht iets te creëren wat in lijn met onze overtuiging is.' De heer Boersma: ,We hebben hier be hoefte aan een tehuis. Als het er staat is het nog vroeg genoeg om over de signatuur te praten.' Marokkaanse dia's in Haamstede HAAMSTEDE De amateur-fotograaf W. P. de Vrieze verzorgde dezer dagen in hotel .Vliegveld' te Haamstede een dia-avond. Van zijn reis naar Marokko Met hij het veelkoppige publiek series kleurendia's zien. De heer J. van de Ber ge die de avond inleidde, zei, gezien heft succes van deze avond, het volgend jaar opnieuw een amateur zo ver te krijgen, dat hij eigen werk wil tonen. Jaarvergadering CBTB en coöp. aan- en verkoopvereniging ZBTB De gewestelijke afdeling .Schouwen- Duiveland' van de CBTB en de coöpe ratieve aan- en verkoopvereniging van de gewestelijke afdeling .Schouwen- Duiveland van de ZBTB g.a. houden in het .Huis van Nassau' te Zierikzee een gecombineerde jaarvergadering. Naast de gebruikelijke jaarverslagen vermeldt de agenda een bestuursver kiezing. Voorts vraagt het bestuur goedkeuring voor de aankoop van erf- pachtsgrond door de CAV 't Sas te Zierikzee. Na de pauze zal gediscus sieerd worden over praktische vraag stukken. De heer J. H. Zwart assistent bij de rijkslandbouwvoorlichtingsdienst te Zierikzee zal hieraan medewerking verlenen. De vergadering begint om half acht. P. Huissen in Zierikzee: Elders in EEG stijging produktie de borgstellingscommissie, naar het ge- raeentebesttxur, dat via de commissie van bijstand werk', en het resultaat is in concreto, dat je 1 jaar de rente krijgt vergoed over geld dat je op die manier leent. Want voor meer (fai 1 jaar zijn er nog zeen officiële toezeg gingen gedaan", aldus de ZLM-voorzit» ZIERIKZEE De eerstvolgende jaren zal de structurele overproduktie van appels blijven. Daarom volgt een struc- ter" Hij "wees er nog eens op. dat er een furele overproduktie van peren. Tot die bedrag au fond perdu nodig is. Onzin- conclusie kwam de heer P. Huisen, hoofdassistent bij het consulentschap voor de tuinbouw, donderdagavond in een inleiding, die hij hield voor dc kring Duiveland van de NFO. De heer Huissen gaf een aantal gevallen, waar uit duidelijk werd, dat in de komende jaren de produktie van appels en pe ren in Frankrijk nog sterk znl blijven stijgen. In Italië zal er volgens prog noses met name een stijging van de produktie van peren plaatsvinden in de komende jaren. De heer Huissen stelde, dat do stijging in Nederland vergele ken met andere EEG-landen maar ge ring is. De -heer Huissen wees er nog eens op, dat er absoluut gesaneerd zal moeten worden in de fruitteelt. Hij ging In op de sterk gedaalde vermogenspositie van veel fruittelers en hij achtte het nood zakelijk, dat men ook in deze moeilijke periode op perspectief biedende bedrij ven de opstand blijft vernieuwen om na de crisis rederijk he" bedrijf te kun nen voortzetten. Een lichtpunt vond de voorlichter dat od de binnenlandse markt veel vraag naar fruit is. Voor de toekomst achtte hij fruitteelt mo-| gelijk voor een gering aantal telers op een beperkte oppervlakte. Kringvoor-1 zitter J. H. Stöutjesdijk ging iri zijn openingswoord m op de maatregelen die de regering tot dusver heeft geno men." Er worden maatregelen op het sociaal vlak getroffen eri zo hou je bedrijven in een crisissituatie niet in stand', verzekerde hij. Een ernstig be tegen de overbruggingsregeling vond de heer Stöutjesdijk, dat die te ingewikkeld werkt. ,Je moet naar de bank, dan naar de voorlichting, naar vond hij het dat er geleend moet worden voor levensonderhoud.' Ieder ander kan in zo'n situatie als waarin de fruittelers verkeren, een bedrag voor levensonderhoud krijgen. Alleen de fruitteler moet lenen.' Later in de ver gadering stelde de heer Stöutjesdijk in antwoord op een opmerking uit de ver gadering, dat naar zijn idee in de top van de organisaties en ook op rege ringsniveau meer aandacht wordt be steed aan de fruitteeltcrisis. De Duive- landse ZLM-afdeling vergaderde don derdag voor de laatste maal. Zonder veel discussie werd besloten tot ophef fing van de afdeling en begin maart zal er een oprichtingsvergadering wor den gehouden om een kring Schouwen- Duiveland in het leven te roepen. Gezinsuitbreiding in Temeuzens hertenpark TERNEUZEN Door de geboor te van een lammetje is de bevol king van het hertenpark bij de Terneuzense sportvelden weer wat uitgebreid. Moeder en dochter be vinden zich in blakende welstand. Een tweede jon» kwam dood ter wereld. In het Terneuzense her tenpark worden regelmatig jongen geboren, maar nog nooit gebeurde dat zo vroeg in het jaar.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 35