Incident rond uitspraak van De Jong Op 16 maart weer gesprek over cao voor klein-metaal WD-commissie wil pensioenplicht Israël schoot drie Migs Egypte neer OPPOSITIE VOEREN IN BONN IS MOEILIJK 3 Nieuwe regeling studie landbouw- hoge school KVP Enschede adverteert voor raadsleden Behang is anders. In destaalboeken '70 van R&D. Sargent Shriver weg uit Frankrijk NS-order naar Duitsland incasseert (5oo°mark ??r Man mishandelde zijn vrouw 15 uur lang Mersey Lloyd overvaart jonk KITVULLING ROOFOVERVAL BEST OPGELOST VRIJDAG 27 FEBRUARI 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT POSITIEVE ELEMENTEN' DEN HAAG (GPD) Het hernieuwde overleg over een cao voor de klein-metaal is gistermiddag ingezet met een oriënterende bespreking, waarbij de financiering van vakbondsactiviteiten door de werkgevers centraal stond. De metaalvakbonden gaan zich nu beraden over .positieve elementen' in de opvatting van de werkgevers over dit punt. Het overleg zal op 16 maart wor den voortgezet. De werkgevers zijn, zoals bekend, sinds hel kort geding over de staking bij het metaalbedrijf Lomefa in Hoorn bereid te onderhandelen over een werkge versbijdrage voor scholings- en vormingsactiviteiten door de vakbeweging. Zij willen echter niet dat deze bijdrage wordt gebruikt voor uitkeringen aan gepensioneerde vakbondsleden. In het gesprek van gistermiddag is bij de financiering van vakbondsactiviteiten ook de financiering van het so ciaal overleg in deze bedrijfstak en van bepaalde projecten in deze branche betrokken. Het begint erop te lijken dat mogelijk de komende maand op dit punt overeen stemming kan worden bereikt. Daarmee is dan echter nog niet automatisch een akkoord over een nieuwe cao in zicht gekomen, want eind vorig jaar zijn de onderhandelingen afgebroken terwijl een belangrijk deel van het pakket voorstellen nog niet aan de orde was geweest. Andere verlangens, die bij de vakbonden leven, zijn bijvoorbeeld invoering van de gljjdende loonschaal (de koppeling van ionen aan prijzen zoals in het con tract voor de groot-metaal) en de totstandkoming van een geïntegreerde cao voor handarbeiders en beambten. Over deze en andere punten moet het gesprek nog beginnen. WAGENINGEN (ANP) Twee pro- paedeuses in plaats van een; naarmate de studie vordert nieer keuzemogelijk heden: de student begrip bijbrengen voor de plaats van het door hem geko zen specialisme in de samenleving. Dit zijn enkele hoofdelelementen voor een nieuwe regeling van de studie aan de landbouwhogeschool te Wageningen. In overleg tussen wetenschappelijke staf, studenten en afgestudeerden is overeenstemming bereikt over de invoe ring hiervan per 1 september 1970. De faculteit heeft nu een ontwerp op gesteld door een koninklijk besluit, waarbij de nieuwe regeling wordt inge past in het academisch statuut. Zoals bekend is de wettelijke regeling van het wetenschappelijk landbouwon derwijs in 1967 al ingepast in de wet op het wetenschappelijk onderwijs. Orn aat de algehele herziening van de Wa- genihgse studieprogramma's toen in voorbereiding was werd met de inpas- 6ïng van de Wageningse examen- en promotieregeling in het academisch sta tuut nog gewacht. Die inpassing kan, als de regering het ontwerp kb over neemt, nu geschieden. ENSCHEDE (GPD) De KVP wil proberen kandidaat-raadsle den te werven via advertenties. Bin- Opnieuw vorst en sneeuwkans (Van onze weerkundige medewerker (GPD) De meteorologische win ter die rond 1 december met win terweer begon zal dit weekeinde ook winters eindigen. De eerste helft van de week heeft ons met zachte lucht even in de waan doen verkeren dat de lente stond te dringen, maar niets blijkt min der waar. Tussen een depressie bij Italië en een hogedrukgebied bo ven Rusland stroomt met een ster ke noordoostenwind koudere lucht,, naar ons land. Hierin gaat het 's nachts licht, in het binnenland ma tig vriezen. Tevens nadert via Duitsland een sneeuwfontje zo dat een deel van ons land nog weer onder de sneeuw kan komen te liggen. Dit is op 't scheiden van de markt wel een tegenvaller. Het is een zeer natte februari geworden met in Den Helder en ook in De Bilt de laatste honderd jaar slechts twee nattere sprokkelmaanden. ADVERTENTIE) ~f jtfej Behang is (yf opwindend nieuw. Ontdek het nieuwe gezicht van be hang. In andere kleuren, opwindende dessins en duurzame materialen. 1001 Mogelijkheden om uw kamer een verrassend nieuw gezicht te geven.Vraag ernaar bij uw leverancier. De opwindende staalboeken '70 van Rath Doodeheefver. R&D - vooruitgang in behang. Slot van pagina 1 batten waarbij minister Schut de vraag over de uitspraak van premier De Jong dan voorlopig kon negeren. Later kon daar dan op terugkomen. De heer stel werd met 61 tegen 46 stemmen verworpen. Voorstem:; era waren PvdA. D'66, PSP. CPN. PPR en groep-Harmsen. kon negeren. Later kon {Minister Schut die dit alle WASHINGTON (AP) Sargent Sliri ver, zwager van wijlen president John Kennedy, treedt af als Amerikaans bassadeur in Frankrijk, zo is wo dagavond in Washington vernomen. De 54-jarïge Shriver is in Washington in verband met het staalsiebezoek resident Georges Pompidou. >emocraten in Maryland oefenen druk op hem uit, om naar de partijnomina- tie te streven voor de later dit jaar te houden gouverneursverkiezingen in Ma ryland. Ook is zijn naam genoemd als moge lijke kandidaat voor de senaat, voor de staat New York of Illinois. Een woordvoerder voor het witte huis wilde geen antwoord geven op de vraag of Shriver zijn ontslag al ingediend had. Het departement van buitenlandse zaken had tevoren verklaard, dat even tuele verklaringen over het onderwerp het eerst van het Witte Huis zouden moeten komen. Shriver, die door- oud-president Lyndon B. Johnson tot ambassadeur ir. Parijs werd benoemd, werd door pr Nixon in die functie gehandhaafd. .Procent per jaar noodzakelijk' Einddoel redelijk beperkt aantal jaren tot een bevredigend geheel te komefl, welk systeem men daarbij ook ver der kiest. Dit wordt gesteld in een nieuw rapport van de sooiaal-econom/lsche commissie van de liberale partij, dat de titel .Pen sioen nu' heeft gekregen. De commissie is voorstander van een pensioensplicht, waarbij inbegrepen moet zijn de reeds eerder bepleite waardevastheid. Streefnorm voor het toevoeren van middelen aan de pen sioenverzekering: een totaal pen sioen (met inbegrip van de aow dus) van 1,75 procent per dienstjaar van het loon van ieder jaar, telkenjare verhoogd met de loonindex. Dat is betrekkelijk eenvoudig te verwezen- worden geplaatst waarop elke Ensche- deër zijn kandidaat, die wel lid van de KVP moet zijn, kan invullen. Het bestuur van de KVP wil de afde lingen volgende week voorstellen vooi één keer hel: kiesreglement buiten wer king te stellen. Daarvoor in de plaats zal dan de nieuwe methode worden ge hanteerd. Overigens zullen de Ensohe- deërs niet voor raadsze-.els KVP-kan- didaten kunnen aanwijzen. Over de be zetting van de eerste, derde, vijfde en zevende plaats beslissen bestuur samen met de afdelingen. De samenstelling van kandidaten geschiedt door een advies commissie. Over de samenstelt: lijst zullen de leden zich irogen uitspre ken. General Electric: Nog hoop voor Bergen op Zoom BERGEN OP ZOOM (ANP) Op het ministerie van economische zaken te Den Haag heeft donderdagmiddag de burgemeester van Bergen op Zoom, drs L. J. M. van de Laar, een gesprek ge had met minister Nelissen en staatsse cretaris Van Son over de vestiging van de Amerikaanse plastic-fabrieken General Electric. Naar de in irgc-neester meedeelde dein de onderhandelingen bet gaat er om of deze f i' -.-elc m Bergen op Zoom dan wel in Delfzijl gevestigd zal wor den voortgezel Er is nog hoop voor Bergen op Zoom. De minister zag lie ver General Electric in Delfzii'. De Amerikaanse firma waren gunstiger subsidies toegezegd, bij vestiging aldaar. Volgens de burgemeester was het een verhelderend gesprek op vriendschappe lijke basis. UTRECHT (ANP) De Duitse gonfahrick Talbot in Aken heeft de NS een order gekregen voor de bouw van 500 containerwagons. ,De order is aan Talbot gegund omdat de offerte van deze firma zowel qua prijs als qua levertijd veel gunsti ger lag dan de aanbiedingen van an dere wagenfabrieken in binnen- en bui tenland'. aldus de NS. Een woordvoerder van Werkspoor in "Utrecht verklaarde desgevraagd dat dit bedrijf In januari van dit jaar een of ferte heeft gedaan. .Door onze in ver band met lopende orders beperkte ca paciteit konden wij echter niet aan de door de NS gestelde levertijd voldoen', a.ldus de woordvoerder. Of de door Werkspoor genoemde priijs hoger lag dan die van Talbot, kon hij mie', delen. ,l™TcDw breekt het de parlementaire oppositie in is gisternacht op het kruispunt Biider- Bonn niet: Gerhard Schroder, die di*ie por- dijkstraat-De Clercqatraat in haar woon- J tefeuillgs beheerde en het hoogste minis- gewond naar het Wilheimin.gasthuis maand). Ernst Benda, vorig jaar nog één overgebracht, waar zij korte tijd later (jer meest belovende jongere ministers, en aan het hoofd van zijn Beierse partijvrien- den de eeuwig met zijn bril spelende Franz- Tosef Strauss. bedrag maar. in een aantal pensioen- punten. De waarde van een pensioen- punt kan dan elk jaar opnieuw wor- Einddoel de pensioenontwikkeling moer volgens de commissie een totaal pensioeninkomen op basis van het laatst genoten loon zijn. De streefnorm acht ae commissie een tussenfase, die met de 1 procent-regeling voor grote groepen in afzienbare tijd gerealiseerd moet kunnen worden. Schmelzer (kvp) dacht slechts aan een verkiezingsstunt van de PvdA. De socia listische voorman Den Uyl rook nog steeds een kans en steunde het voorstel Gortzak evenals de communist Bakker, die daarmee voor het eerst Bteun ver leende aan een voorstel van zijn vroe gere partijgenoot. De heer Gortzak stap te namelijk enige tijd geleden vs~ a" OPN over naar de PSP. De oppositie redde het niet. Het DEN HAAG (GPD) De sociaal- economische commissie van de WD meent dat op centraal ni veau moet worden overeengeko men welk percentage van de loon ruimte per jaar in de eerstkomen de jaren, ook na het voltooien van de aow-opbotiw tot het niveau van het netto minimumloon, aan de VOOr de pensioenvoorzieningen be- Essentieel acht de commissie ook dat Qchilrh"rp middplpn zal worder "t pensïoensysteem geen rem op de SCÜ1KD re miaaeien zal worcu. beidsmobïliteit betekent en dat een vrije toegevoegd. Eén procent van de -uze blijft bestaan over de wijze van uitvoering van de verplichte regeling: loonruimte per jaar lijkt voorlo- door een ondernemingspensioenfonds, pig beslist noodzakelijk om in een AMSTERDAM (GPD) Meer dan een half etmaal lang heeft de 37-jarige E. A. C-. in zijn huis zijn 15-jaar jongere vrouw met slechts korte onderbrekin gen met zijn vuisten mishandeld. De volgende ochtend, zo althans heeft de vrouw aan de politie verteld, kneep de man haar de keel dicht en kondigde aan dat hij haar zou vermoorden. De vrouw wist evenwel met haar tweeja rig kind te ontkomen. Vol striemen en bloeduitstortingen zakte ze op straat in elkaar. De moeilijkheden tussen de echtelieden groeiden tot crisishoogte toen de uitke ringen van sociale zaken ophielden, om dat de man bepaalde banen afwees. Als gevolg van het geldgebrek dat daar het gevolg van was, raakte, volgens de vrouw, het kind ondervoed; het is op genomen in een ziekenhuis. Vijftien uur heeft de foltering volgens de vrouw geduurd. Met een taxi is zij tenslotte naar een kennis weten te ko men. Ze staat onder dokterscontrole. De man is gearresteerd. VROUW VERBRAND KERKRADE (ANP) Donderdagmor gen trof een politiepatrouille in Kerk- rade in een woning aan de Gladiolen- straat het verbrande lichaam aan van de 72-jarige alleenwonende weduwe Ma ria Schijnswa.il». Met haar nylonnacht- kleding was de vrouw vermoedelijk in aanraking gekomen met een straal- k ach el op haar slaapkamer. De stof vat- e di: ;ct vlam. In paniek rende de vrouw .iet h.Jis door. Later is zij aan de brand wonden bezweken. TIROL De toestand in de Tiroler Alpen begint kritiek te worden in verband met verwach te lawines. Hier het dorpje St- Sigmund, waar grote bergen sneeuw en puin wachten om op geruimd te worden. Aanvallen op raketbases bij Cairo THANT: BEPAALDE POSITIEVE ELEMENTEN BIJ OVERLEG GROTE 4 TEL AVIV, NEW YORK (AP- RTR-AFP) Israëlische straalge- vechtsvliegtuigen hebben drie Egyptische gevechtsvliegtuigen neergeschoten tijdens een bombar- dementsvlucht ten westen van Port Said, aldus heeft het Israëli sche opperbevel donderdag be kendgemaakt. De drie Migs-21 van Russische makelij werden neergeschoten tijdens een lucht gevecht, toen zij trachtten de Israëlische toestellen te verhinderen een aanval te doen op een raketbasis in Dühmels. ten noorden van Cairo, ongeveer llö km ten sten van Suez. Volgens Israël zijn nu sinds de juni- oorlog 71 Egyptische vliegtuigen neer geschoten. Eerder donderdag hadden Is raëlische gevechtsvliegtuigen een raket- basis 30 km ten westen van Cairo aan gevallen, aldus de woordvoerder. De secretaris-generaal van de Ver enigde Naties, Thant, heeft zijn be zoek aan Birma hoofdzakelijk be kort in verband met .behaalde posi tieve elementen' in het viermogen- heclenoverleg over het Midden-Oos ten, zo deelde woensdagavond een VN-woordvoerder mee. De aanslag op het Zwitserse lijntoestel van het afgelopen weekeinde vormde een an dere factor voor zijn vervroegde te rugkeer in New York, dinsdagavond. De VN-woordvoerder zei dat Thant in Rangoon berichten had ontvangen over de bijeenkomst van vorige week vrij dag van de VN-vertegenwoordigers van de grote vier. Daaronder bevond zich een rapport van de Brit Lord Caradon, die de bijeenkomst voorzat. De secre taris-generaal had woensdagavond eer gesprek met hem en zal naar men ver wacht overleg plegen met de vertegen woordigers van de drie andere mogend heden. Volgens de woordvoerder vond Thant na ontvangst van de boodschap pen in Rangoon' dat het nuttig was terug te zijn voor de eerstvolgende bij eenkomst van de grote vier. vandaag Gevraagd om nadere toelichting zei dé woordvoerder, dat Thant .bepaa.de posi tieve elementen' wilde bespreken die naai zijn oordeel naar boven kwamen. Egypte Volgens een militaire woordvoerder in Cairo zijn bij de luchtgevechten ten noorden van de Nijldelta twee Israëli sche toestellen neergeschoten. De Egyp- tenaren zouden één vliegtuig hebben verloren. Volgens Tel Aviv zijn alle Is raëlische vliegtuigen veilig op hun ba sis teruggekeerd. De Israëlische aanval len van donderdag waren gericht tegen de meest westelijk gelegen doelen sinds de juni-oorlog vain 1967. Het is de tweede Israëlische aanval in _en dagen op het lucht Tweer-sys- team rondom Cairo. Volgens Israël zijn alle Egyptische bases voor luchtdoel- raketten in het gebied van het Suezka- naail vernietigd. HONG KONG (AP) Het Nederland se vrachtschip, de 9732 ton metende Mersey Llord, een schip van de Konin klijke Rotterdamse Lloyd, heeft don derdag juist buiten de haven van Hong Kong een vissersvaartuig, een jonk, aan gevaren en in tweeën gesneden. Op dat ogenblik had de Mersey Llovd net Hong Kong verlaten met bestem ming Singapore. Van de 18 personen aan boord van de jonk kenden er. 13 worden gered. Drie jonge meisjes, zus ters. worden vermist. bcdrijspensïoenfonds of via het levens- verzekeringbedrijf. De commissie kiest voor een financieringswijze via een ge-, mengd omslag- en fondsvorniingsstelsel. DEN HAAG (GPD)— De consumen tenbond nam een proef met enige gou den manchetknopen om te zien hoe mas sief die nu eigenlijk zijn. Wat zat er in: kit - vulling. Toch hadden de knopen het rïjkskeurmerk voor 14 karaat goud. Hoe zeer is goud nu goed? Antwoord va.n een kantoor van de rijksgoudwaar- borg: Deze soort voorwerpen mogen voor de rijkskeuir tot twintig procent kit- vulling bevatten'. Zodat,concludeert de consumentenbond, de waarborgwet voor platina, goud en zilver de consument meer zekerheid zal moeten geven over wat h(j nu precies koopt. kon toen weer doorgaan met het beant woorden van de mondelinge vragen van de heren Van den Doel ipvdai en An- driessen (kvp). Minister Bakker die al eens bevreesd vanaf de dlplomatentri- bune naar beneden had gekeken, kon terug naar de ministerskamer om daar met staatssecretaris Keyzer te wachten op voortzetting van het onderbroken de bat over de nota-waterhuishouding. Ook minister Witteveen en staatssecretaris irhaus die zich toevalligerwijs op linnehof bevonden, konaen rustig Beleid is goed Minister Schut hield vast aan zijn me ning dat er structureel geen aanleiding bestaat voor wijziging van zijn beleid. Hij gaf toe lat er een grote achter stand is ontstaan. Niet alleen door het achterblijven van de produktie eind vorig jaar maar ook door de slechte resulta ten van dit jaar. ,Voor een periode van vier jaar heb ik 500.000 woningen ge pland. Op 1 januari van dit jaar waren er 372.700 gereed. Resten ons voor 1970 nog 127.300 woningen', aldus de minis ter. Hij zegde toe het bereiken van dit cijfer met alle mogelijke middelen te zul len nastreven. De bewindsman kondigde, daartoe uit genodigd door verschillende kamerle den, wel tad van maatregelen aan die nodig zijn om dit cijfer te bereiken. Voor de gesubsidieerde particuliere sec tor waren voor 55.000 eenheden sub sidiebeschikkingen toegezegd. Deze zullen met 5.000 worden verhoogd. De administratieve rompslomp van vergunningen en wat daarmee samen hangt, zal worden vereenvoudigd, ter wijl opdracht is gegeven alle beslissin gen met de meeste spoed te nemen. Ook bij de provincies en de gemeenten is op een soepel beleid en een snelle afhandeling aangedrongen. Gemeenten dóe ruimte voor de bouw hebben kun nen een extra contingent woningwet woningen krijgen. Bouwvakkers in mi litaire dienst die de minimaal ver plichte diensttijd hebben vervuld kun nen vervroegd afzwaaien als ze aan dezelfde voorwaarden voldoen als hun collega's die voor vrijstelling in aan merking kunnen komen. De subsidie voor huizen waarvan de bouw in de wintermaanden begint wordt verhoogd met 20 procent. Bij de gemeenten zal er op aan worden gedrongen de voor waarden voor een hypotheekgarantie «o ruim mogelijk te interpreteren, ter wijl de minister toezegde *.e zullen be kijken of het mogelijk is de noodzake lijke 10 procent eigen geld bij eigen woningbouw te verminderen. Oorzaak: het weer Wat de oorzaak van de slechte resul taten in het afgelopen jaar betreft overlaadde de minister de kamer met cijfers. Het waren er zoveel dat de bewindsman zijn tekst tevoren op pa pier had laten zetten en de kamerle den deze ter beschikking stelde. Op nieuw bracht hij correcties aan en op nieuw manoeuvreerde hij zodanig dat de slechte weersomstandigheden, het ziekteverzuim en het ongunstig vallen van de feestdagen in december als oor zaken konden worden opgevoerd. De regeringspartijen leken tevre den. De cijfers waren voor hen aan vaardbaar. de oppositie was wellicht enigszins teleurgesteld dat de aan val opnieuw was gepareerd. De PSP-er Gortzak waagde nog een laatste kans door te vragen of mi nister Schut bereid was af te tre den als volgende week zou blijken dat de premier inderdaad ontevre den is over het woningbouwbeleid. Ook hij kreeg echter niet de kans op de overwinning. Minister Schut meende het recht te hebben op deze vraag niet te antwoorden en weiger de dan ook enige uitspraak. De oppositie heeft de moed echter nog niet opgegeven om haar nieuwe zon debok, die minister Schut sinds het aftreden van de heer De Block is. on der vuur te nemen. Of ze volgende week hier voor de derde keeer binnen enkele weken de kans krijgt, is echter twijfelachtig. -"*k. (Van onze correspondent in Bonn) |~je bejaarde Ludwig Erhard, die nooit meer een mond opendoet in de bonds dag, maar er zelden ontbreekt, schuift 's ochtends naast Kurt Georg Kiesinger in het tweepersoonsbankje recht voor het spreekgestoelte. Twee oud-kanseliers in het eerste gelid van de oppositie. Op de publieke tribune, bevolkt met schoolklas sen, vrouwenverenigingen en soldaten op excursie, wijst men elkaar op de helden van weleer. Aan klinkende namen ont- overleed. ADVERTENTIE Dat een partij, die 20 jaar achtereen regeerde, 1 niet onmiddellijk bekwaam oppositie kan voe ren, wordt de CDU-CSU nagegeven sinds de re- I geringswlsseling van oktober. Die situatie be- staat namelijk, ondanks de zware bezetting. Een loorjoi man als Kiesinger zal er waarschijnlijk nooit aan wennen dat ook een ander op verdienstelijke wijze bondskanselier kan zijn. Andere christelijk- democratische voorlieden hebben inmiddels ech ter aanvaard dat het regime-Brandt geen kort intermezzo is. Er zijn oppositieleden, die het zelfs niet ongelegen komt, want een andere politiek tegenover het oosten (inclusief de DDR) was noodzakelijk. Wat is prettiger dan de tegen partij de kastanjes uit het vuur te laten halen De belangrijkste opdracht voor de partij die een regeringsInstituut was geworden, is dan ook al maandenlang het organiseren van de op positie. De Duitsers kijken, als het om voor beelden in het politieke spel gaat. terecht graag af van meer ervaren democratische regimes. De CDU heeft haar voorbeeld gevonden in Londen: een keiharde, onverzoenlijke politiek jegens de regering. In dat spel kan de bedisselende vader figuur Kiesinger, al is hij CDU-voorzitter en officieel nog altijd kandidaat voor het kanselier schap, nauwelijks een rol spelen. De leraren op de publieke tribune zouden hun leerlingen veel eer moeten wijzen op Rainer Barzel, leider van de gecombineerde CDU-CSU-fractie. Barzel ver vult zijn taak met Verve. Hij is fel. scherpzin nig en een ervaren politicus, al is hij de enige aan de top der oppositie, die nooit minister is geweest. Maar oppositie voeren tegen een rege ring, die opereert als een team zoals de bonds republiek tot op dusver niet heeft gekend en bovendien onder leiding staat van een kanselier, die herhaaldelijk de best geïnformeerde uit de Westduitse geschiedenis wordt genoemd, vereist een goede samenwerking en een flinke mate van eensgezindheid. Barzel en bijvoorbeeld ook oud- minister van wetenschap Gerhard Steltenberg of Ernst Benda hebben duidelijk gemaakt dat de CDU ingrijpend moet worden gereorganiseerd. De image van .opa's partij' onder leiding van de vaderlijke kanselier ,op wie het aankomt' heeft ndet gewerkt. De SPD won de verkiezingen om dat zijn .Mannschaft' de meeste indryk op de kiezers maakte. Ook de CDU heeft een bekwaam team nodig;. Er is echter een grote handicap: voeren blijft voor Duitse politici met hun over gevoeligheid voor autoriteit een situatie die zo snel mogelijk overwonnen moat worden. In de leidende CDU-groep van ambitieuze oud-minis ters, van wie de meeste nog betrekkelijk jong zijn, is het aantal individualisten groot. Het kie zen van een gunstige uitgangspositie voor de toekomst is minstens zo belangrijk als het teamwork in de oppositiefractie. Van een dui delijke strategie is mede daardoor nog altijd geen sprake. De aangewezen man voor de aanval op Brandts buitenlands beleid zou bijvoorbeeld Gerhard Schroder, oud-minister van buitenlandse zaken, zijn. Maar Schroder, een koele tacticus, toont als enige oppositielid juist waardering voor dat beleid. Hij heeft gewaarschuwd tegen ongenuanceerde kritiek zoals Strauss die levert en hij past allerminst in de keiharde oppositie. Gesteld dat de FDP in de toekomst zoveel te genslagen moet incasseren dat een nieuwe par tijleiding besluit de SPD de rug toe te keren, wie sou dan een geschiktere leider van een gema tigd progressieve CDU-FDP-coalitie zijn dan Schroder? Hijzelf heeft onlangs gezegd dat het geen kwaad kan dit soort speculaties nu en dan in kranten te lezen. EINDHOVEN (ANP) De districts recherche van de rijkspolitie heeft met nog een drietal arrestaties de zaak ge wapende en gemaskerde roofoverval op de Boerenleenbank te Best rondge maakt. In totaal werden 7 verdachten gean-esteerd. De verdachten P. W. en J. K., die in het begin van deze week aangehouden werden, blijken helers te zijn. De een ontving geld voor een nieuwe motor, de ander/ 101) zwijg geld. In beslag genomen werden tien wapens, bijna in alle gevallen met mu nitie. Woensdagavond werden in Best de gebroeders F. V. M. en E. M. M. resp. 23 en 21 jaar oud gearresteerd. B;j F. M. werden tijdens een huiszoe king drie uzi-gasplstool-mitrailleurs, een fm-p;stool 7.65, e?n waltere-sf<v>i «i een gaspistool gevonden. Bij de in begin van deze week gearresteerden werden een gaspistool en twee jacht geweren m beslag genomen. Gister- de 22-jange hotelportier F. B.. die in het bezit bleek te zijn van een 9 mm legerpistool. Van het geroofde bedrag- werd b:j F. M. ƒ2.000 teruggevonden. _arest van de buit' groot ƒ26.000 is verdwenen. De overval w-erd gepleegd door E. M. het brein van de bende, die met een geladen uzi-mitrailleur het bankgebouw binnendrong. De 16-jarige T. van P. sprong met een geladen pis tool over de balie. S. bestuurde de ge stolen Citroen en F. E. de Simca waarin zij overstapten. Na de roof overval reed het viertal naar Helmond om de buit te verdelen. Twee keerden met de auto en twee per trein terug. Het gebruikte rode masker werd uit een coupéraam naar buiten gesmeten. Gerhard Steltenberg, één van de plaatsver vangende partijvoorzitters, ziet z(jn komstkansen mede bepaald door zijn grote ac tiviteit in de bondsdag en er is dan ook nauwe lijks een onderwerp te bedenken waarover hij het zijne niet heeft gezegd. Dat hij indertijd i weer als wetenschappelijk medewerker bij Krupp 1 in dienst is getreden, heeft men in Bonn nooit t kunnen merken. Steltenberg is een mogelijke op volger van Kiesinger met rivalen in de bonds- dag, maar ook erbuiten, bijvoorbeeld in de pre mier van Rheinland-Palts, Helmut Kohl. Hij is vastbesloten zich op toekomstig regeringswerk i voor te bereiden. In de bondsdag moet intussen e t ook Barzel worden genoemd. Hij heeft zich, toen De militaire wap;ns werden" in juli de CDU regeerde, enkele keren lelijk vergalop-11969 uit dj legerpb.ats E5? gestolen] peerd en was wat op de achtergrond geraak; w-aar E. M. zijn dienstplicht vervuld toen hem, door de regeringswisseling, als frac-l tieleider automatisch een belangrijke rol in han- den viel. Populair is hij nog lang niet en het is daarom zonder twijfel zijn persoonlijk belang de oppositie degelijk te organiseren en vodrlo- pig met op te geven. Zijn grote kansen schuilen onder meer in het feit dat hij het best geïnfor meerde lid der oppositie is. De fractieleiders worden door Brandt voortdurend van de politie ke ontwikkelingen op de hoogte gehouden. In zekere zin is in de politieke arena van Bonn del Beierse stier Franz-Josef Strauss de enige die overtuigend oppositie-tot-elke-prijs voert. Hij maakt zich daarmee onmogelijk. Zijn kansen om ooit het kanselierschap ta veroveren, zijn dan ook te verwaarlozen. ADVERTENTIE)

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 3