PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT INCIDENT ROND UITSPRAAK VAN DE JONG OVER WONINGBELEID Communisten zetten opmars in Laos voort Tweede Kamer wil meer horen over zoetwaterfunctie Oosterschelde Kamerlid mocht bandje niet afdraaien Minister Schut: voor dit jaar 127.300 woningen Piloten dreigen Rhodesië wordt op 3 maart republiek Vandaag in de krant... ZWEMMEND NAAR DE RAAD.... Met het laalstse woord Vis bedreigd 213e jaargang - no. 50 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISS1NGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dlrutl* 0 But. Vllaa. Zitrikn*. V lah. MIJ. van Ja C V Provincial* Zaauw.a Couranli F. v. d. V.Ida an P. I. dan Boar. Hoofdradactlai C. A. da Kok. «bonn.prila t 5.0S per maand, of 15.00 par kwartaal, franco par po.t 16,00 par kwarto.I. Lo.ta numm.ro 25 llaa.Wal.tr 56-60, tal. 5144 (b a i 'ad 3508. adv 01186-584. axp 2751) Middelburg. M.rkl 51, tal. 7651 |b|« rad. 2078/3189, adv. 6248). Gom. Crota Markt 2. tel. G140 (bgg red. 7853, adv 5213). Oo.tbur», tal. 2393. Tarneuren. nli rad. tal. 3346. adm lel 2094 Advertentieprijs 40 cent pel mm. Minlmumprij, per advertentie 6.Ingeiond.n mededelingen 2l£ Uriel. Alia Adver tent.epriuen «duale! 4 »6 blw. Giro 359300. Provinciale Zeeuw. Vrijdag 27 februari 1970 Oostburg ,quizde gelijk met Gent Pagina 2 Regeringstroepen op terugtocht Steeds dichter bij hoofdstad SAIGON (AFP) Radio-Hanoi heeft donderdag meegedeeld dat de strijdkrachten van de (commu nistische) Pathet Lao de plaats Moeong Phen, acht kilometer ten zuidwesten van Xieng Koeang, hebben veroverd. Dat zou gebeurd zijn op 24 februari, de dag voordat .Moeong Soei werd bezet. Volgens het bulletin rukt de Pathet Lao nog steeds op en worden nieuwe operaties voorbereid. De Laotiaanse regeringstroepen hebben alle strategische stellingen op de hoog ten rondom de Vlakte der Kruiken, die zijn na de evacuatie van dc vlakte had den ingenomen, ontrudnid. Dit is donder dag in Vientiane vernomen. De laatste van deze stellingen, Pho Khe, die de stad Xien Khoeang moest beschermen, is twee dagen geleden ontruimd! aldus Saeftinge HET HANDHAVEN van Saef tinge als natuurgebied wilt niet te rijmen met de industrialisatie van de omgeving, aldus ZLM-voor- zitter ir J. Prins, gisteren te Axel. (Pag. 2). Klein-metaal EEN gesprek tussen werkgevers en werknemers over de cao voor de klein-metaal heeft enkele .po sitieve elementen' opgeleverd. Op 16 maart wordt het overleg voort gezet. (pag. 3). Motie STAATSSECRETARIS Keijzer van verkeer en waterstaat wei gert een motie over het besteks- klaar maken van de Schiphollijn uit te voeren, (pag. 4). KVP DE KVP heeft het nieuwe ont- werp-kernprogram gepresenteerd, dat is samengesteld door de stuur groep-Steenkamp (pag. 11). Binnen- en buitenlands nieuws: pag. 1, 3 en 11 Zeeuws nieuws: pag. 2, 5 en 7 Radio- en tvpag. 15 Sport: pag. 12 en 13 Financieel nieuws: pag. 17 een westerse zegsman. De regerings troepen hebben nu het gehele gebied, dat zij vorig jaar op de Pathet Lao had den heroverd, verloren. De regering in Vientiane heeft verklaard dat zij nog een derde van het land onder controle heeft, maar volgens een diplomaat in de hoofdstad zou uie uitspraak nu herzien moeten worden. Strijd Volgens Amerikaanse bronnen heeft een Noordvietnamees bataljon don derdag strijd geleverd met een re geringsleger van guerrilla's, die uit de (Zie slot pagina 11 kolom 7) DEN HAAG Tweede kamer Drs H. van den Doel de bandre corder in de hand in gesprek met bouwmmister tr IV. F. Schut. Eerder had de PvdA-afgevaardig- de verklaard, dat hij op de band de redevoering had, wélke premier De Jong in Roermond had afge stoken. DE JONG ZEI: ,lk vind dat het met het woning- beleid op dit moment niet goed gaat. Ik zal er alles aan doen wat ik kan. Het woningbeleitl heeft overigens niet gefaald. Ik zal niet op alle punten ingaan, want dan lijkt het net of ik dat alle maal wil goedpraten. Maar er zijn wel allerlei oorzaken aan te wijzen. Het feit dat het aantal geplande huizen vorig jaar niet is gehaald, is echter een slechte noot. We zullen er alles aan doen'. Aldus de Haagsche Courant van woensdag. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Volgende week dinsdag zal de tweede-kamer beslis sen over een voorstel van de radicaal Aarden of het gewenst is de minister-president in de kamer een toelichting te laten geven op zijn in Roermond uitgesproken kritiek op het bouwbeleid van minister Schut. Minister-president De Jong zou namelijk tijdens een verkie zingstoespraak in Roermond hebben gezegd dat het met het woning- beleid op het ogenblik niet goed gaat. De heer Van den Doel (pvda) had de uitspraak van de premier gistermiddag ter sprake gebracht bij het stellen van vragen over de nieuwste, nog teleurstellender bouw- cijfers over het afgelopen jaar. De reactie van minister Schut dat hij zich niet kon voorstellen dat de premier dit had gezegd deed de heer Van den Doel naar de inter ruptiemicrofoon snellen. Triom fantelijk riep hij uit ,Ik heb een bandje met de uitgesproken tekst, Ik wil dat hier in de kamer wel af draaien'. En daarmee was het po litiek incident geboren. Er ontstond enige deining in de kamer. Voorzitter Van Thiel voelde niets voor de socialistische gedachte. Hij wilde wel de technische apparatuur van de steno- grafendienst beschikbaar stellen zodat de tekst van het handje kon worden uitgetikt en vermenigvuldigd. Fractie voorzitter Biesheuvel arschreed naar voren om zijn verbazing over de uit spraak van de premier te laten blijken gevolgd door de mededeling dat de mi nister-president de eerste was die in lichtingen zou kunnen verstrekken. Dit was koren op de molen van de PSP 'er Gortzak die suggereerde de vergade ring te schorsen zodat minister Schut de tekst kon beluisteren. De radicaal Aarden vroeg toen de minister-president na de schorsing dan maar meteen tekst en uitleg te laten geven. De heer Gort zak maakte van zijn plan een voorstel van orde. De heer Biesheuvel vroeg schorsing voor intern beraad. De poli tieke spanning was te snijden. Heftig werd tijdens de enkele minuten schor sing gedebatteerd. Oppositie groepte sa men aan de ene kant. regeringspartijen aan de andere zijde. De tekst wérd hals over kop uitgetikt en circuleerde ls de tafels. Orde op zaken egeringspartiien hadden Inmiddels orde op zaken gesteld. De heer Biesheu vel wilde normaal doorgaan met de de- CZie slot pag. 3 kol. 6 '4' Levenslang voor oud-SS'er er, Paul Zapp, tot levenslange gevange nisstraf veroordeeld. Hij werd schuldig bevonden aan medeplichtigheid aan moord op 15.880 mensen in Zuid-Rus land. Zapp stond in de tweede wereld oorlog aan het hoofd van een groep SS- ers in dat gebied. Twee van zijn voormalige collega's, de 57-jarige Leo von der Recke en de 59- jarige Karl Heinrich Noa, kregen res pectievelijk 13 en zeven jaar gevange nisstraf. Ook zij werden schuldig geacht aan medeplichtigheid aan massamoord. ARNHEM Niet alleen de scheepvaart, de dijkwacht en dc woonbootbewoners kan het hoge waiter veel problemen opleveren, ook voor het Huissen.se raadslid Jos Martens fJ/7) van de eenmans partij ,Jos Alleen' is het een groot probleem. Hij moest tijdig op het stadhuis zijn om zoals hijzelf zegt, Huissens belangen te verdedigen. Het in verre omstreken bekende veerhuis waar de heer Jos Mar tens woont, Ès het middelpunt van een door hoog wat ei ontstaan ei land'. De enige verbinding met. de buitenwereld is de dukw, een am- fibievoertnig, dat, ondanks wielen en luchtkussen niet voor- of ach teruit wilde. Jos Martens ivist het wel. Als stoere belangenverdedi- ger duikt hij in het grote -meer ondanks de koude, en zwemt op topsnelheid de kilometer die het water hem scheidt van het stadje Huissen, waar zijn taak hem roept. M" Soldaat bekneld tussen tanks DEN HAAG (ANP) Donderdagmid-J dag omstreeks vijf uur Is in dc .Johan nes Postkazerne te Havelte de 20-jari- ge dienstplichtige kanonnier D. M. Ken- sen uit Monster tussen twee tanks be kneld geraakt. Tengevolge van ernstig ■ngletsel is hij overleden. Hij behoorde tot 42e batterij veldartillerie. De Ko ninklijke Marechaussee Steenwijkerwold stelt een onderzoek in naar het gebeur- LONDEN (RTR) - Na een vergadering van de internationale federatie van pi lotenverenigingen (IFALPA) in Londen hebben piloten uit 51 landen gedreigd met een 24-uursstaking wanneer geen scherpere maatregelen tegen aanslagen op vliegtuigen van de burgerluchtvaart genomen worden. Op de jaarvergadering die van 11 tot 18 maart in Londen zal worden gehouden wordt besloten of de staking doorgang vindt, nadat is beke ken of de maatregelen van de regering ter bescherming van de luchtvaart doel treffend genoeg bevonden worden. De IFALPA heeft al eerder met stakin gen gedreigd om te bewerken' dat de re geringen strenger optreden tegen ka- De federatie eist bovendien een Interna tionale spoedconferentie om de veilig heid van de luchtvaart te bespreken. Daaraan zouden de reger.ngen, lucht vaartmaatschappijen, luchthavendirec ties en verenigingen van grondpersoneel ook moeten deelnemen. Een woordvoerder zei dat het niet dui delijk is of de conferentie van Europese burgerluchtvaartdirecties, die dinsdag in Parijs begint, daartoe zou kunnen die nen. Op de geëiste spoedconferentie zou den ook de manieren moeten worden be sproken waarop de politieke situaties moeten worden behandeld die tot derge lijke wreedheden als de aanslagen op de vliegtuigen afgelopen weekeinde leiden. inister Bakker heeft deze week in de tweede kamer het zeehavenbeleid van de re- gering opnieuw uiteengezet en daarbij is hij in het bijzonder ag' H ingegaan op plaats cn functie van het Westerscheldebekken. Er is één punt uit zijn betoog, waarvoor in Zeeland bijzondere aandacht moet worden gevraagd, namelijk de toekomst van het Land van Saeftinge. De bewinds man deelde namelijk mede, dat op dit ogenblik de ontwikkeling van dit gebied niet aan de orde is: gezien de ruime mo gelijkheden, die elders nog langs de Wes- terschelde bestaan, zou dit tot versnip pering leiden, aldus de minister. In dit verband wees hij erop. dat wél het Rei- merswaalplan een stap naderbij komt. De conceptie is in dat geval: een grote ring van havengebieden om Rotterdam. De heer Bakker herinnerde er voorts nog aan, dat destijds voor het Reimers- waalplan in beginsel een vérgaande me dewerking is toegezegd, behoudens - een nogal essentiële beperking overigens - de financiering. Een enkele kanttekening bij deze ministeriële beschouwing lijkt ons gewenst. Het komt erop neer. dat de bewinds man stelt: wél industrie bij Reimers- Iwaal in de afgesloten Oosterschelde. al is er over het geld nog niets te zeggen, géén inpoldering van Saeftinge. want dat nu zou tot versnippering leiden. We vinden dit een zonderling standpunt. Het gaat namelijk helemaal niet om een ver snippering, maar om óf het een óf het ander. Zoals vorig jaar in de Zeeuwse staten gedeputeerde Schorer het stelde: Saeftinge is mogelijk een alternatief voor Reimerswaal. DaAr gaat het om. Er moet in dit verband aan worden her innerd, dat op dit ogenblik België on derhandelingen met Nederland voert over een Baalhoekkanaal, een verbin ding voor zeeschepen van de Antwerpse linker-Scheldeoever met de Westerschel- de. Het ware aan Ne derlandse kant te overwegen dat in de verdragstekst zou worden vastgelegd, dat ons land het recht 'erkrijgt om eventueel aansluitende ka- naaiwerken aan te leggen. Dat zou be tekenen namelijk, dat de mogelijkheid openblijft om in de toekomst - indien althans de industriële ontwikkeling van Nederland dat nodig zou maken - een Baalhoekkanaal met Saeftinge als een alternatief complex te beschouwen voor het Nederlandse Reimerswaalplan. Niet alleen zou dat aanzienlijk goedkoper zijn dan het Reimerswaalplan, het zou bo vendien de kans scheppen om te over wegen of niet een veel betere bestem ming kan worden gevonden voor het Reimerswaaigebied dan dat van zeeha ven-industriegebied. ALGEHELE BREUK MET ENGELAND SALISBURY (RTR) In Salisbury is donderdag een officiële ver klaring uitgegeven waarin staat dat Rhodesië donderdagoch tend 3 maart om een uur na middernacht een onafhankelijke republiek wordt. Deze verklaring betekent de algehele breuk met Engeland. Het parlement zal komende maandag worden ontbonden, waarna verkiezingen worden uitge schreven die op 10 april zullen worden gehouden, aldus de verklaring. Rhodesië heeft zich op 11 november 1965 onafhankelijk van Engeland verklaard. Een regeringscommissie heeft donderdag de verkiezingen voorbereid door 50 nieuwe kiesdistricten te vormen voor Europeanen en 16 voor de Afrikanen, waardoor de blanke meerderheid in het nieuwe parlement verzekerd blijft. Brits commentaar ,Het uitroepen van de republiek in Rhodesië is een onwettige daad, zoals alles wat het huidige bewind daar heeft gedaan', aldus het Britse ministerie van buitenlandse zaken. In de verklaring wordt verder gezegd, dat Engeland de verplichte sancties van de Ver. Naties zal blijven toepassen. ,De Britse regering zal er naar streven, het internationale isolement van het Rhodesische bewind te handhaven, met het doel tot een oplossing van het probleem-Rhodesië te komen, die voor de gehele bevolking van dat land aanvaardbaar is', aldus het .Foreign Office'. fcantlij i BEHANDELING NOTA WATERHUISHOUDING' KVP-leden voor studie over afsluiting (Van één onzer redacteuren). DEN HAAG De tweede ka mer is er niet helemaal gerust op, dat het "Zeeuwse Meer de afgesloten Oosterschelde voldoende zoet zal worden om het water Te kunnen gebruiken tegen onder meer de verzilting via bijvoorbeeld het kanaal door Zuid-Beveland en het Schelde- Rijnkanaal. Vrijwel alle woord voerders lieten zich donderdag in die geest uit, toen zij 't delta gebied ouder de loep namen bij de behandeling van de nota .wa terhuishouding'. Men wilde van minister drs J. A. Bakker van verkeer en waterstaat aanstaan de dinsdag uitvoerig geïnfor meerd worden over de functie van het Zeeuwse Meer in de wa terhuishouding van het zuidwes ten. De meest kritische opmerkingen rond de Oosterschelde kwamen van KI P woordvoerder J. H. van Koeverden. Hij had begrepen, dat door de af sluiting het verziltingsgevaar toe neemt en zei: ,In de KYP-fractie beginnen een aantal leden zich meer cn meer af te vragen of dc afslui- ling van de Oosterschelde wel de beste zet is geweest die we bij de deltawerken hebben gedaan'. Met enkele andere leden van de KVP-fractie vroeg hij such af of door dit werk ,Nog wel een optima le aanwending wordt verkregen van de nationale middelen'. De heer Van Koeverden: .Ik vraag niet het werk te stoppen, maar wel om een nieuw onderzoek om hier een oordeel over te vormen'. Interruptie AR-kamer- lid W. Schakel: .Als het werk moet doorgaan, wat moeten we dan be studeren?' Van Koeverden: .Mis schien zou die studie kunnen uit wijzen of er ergens iets veranderd zou moeten worden'. In de beschouwingen over de no ta waterhuishouding lieten een 'aantal andere kamerleden zich daarentegen uit ten gunste van de afsluiting van de Oosterschel de. Ir A. P. Oele (pvda), eerder op de dag: .Er is over deze zaak nog altijd veel te doen. Voor mij zijn de argumenten van de tegen standers toch niet voldoende om een deltaplan met een gaatje te maken. Maar wat wordt precies de functie van de Oosterschelde in de waterhuishouding van de delta? Is men niet bevreesd voor onvoldoende zelfreiniging?' Woordvoerder drs M. Dijkstra van D'66 regereerde in zijn betoog aan zijn oorspronkelijke opvatting, dat hij er niet helemaal zeker van was dat de afsluiting van de Ooster schelde volgens de huidige plannen zou moeten doorgaan. Hij liet we ten. dat hij die visie met name heeft laten varen na het gesprek van de kamercommissie met minis ter Bakker, eind december vorig jaar. Ook hij vond niettemin: .Er blijkt uit de nota waterhuishouding niet zeer duidelijk wat de functie van dit bekken moet worden. Men kan het natuurlijk wel zien als een zoetwaterbekken achter de Wester- schelde. Als zich daar grote indu strieën ontwikkelen, is daar duide lijk behoefte aan zeer veel zoet water. Alleen hoe stelt men zich die functie voor?' WD-woordvoerder R. Zegering Hadders had een reeks vragen over de waterhuishouding in de Zeeuwse delta: .ls het de bedoeling een nood- verbinding met de Sloehaven te ma ken. Zo ja, hoe? Via het Veerse Meer of via een kanaal langs ,De Piet?' Welke zoutinfecties treden daarbij op zolang de doorspoeling van uit het Zeeuwse Meer nog niet mogelijk is. Kan de sluis bij veere gesloten worden om op deze wijze zouttoetreding uit te schakelen van uit het knaal door Walcheren'. De vraag in hoeverre het Zeeuwse Meer voldoende zoet zal worden om er spoel- en infiltratiewater uit te be trekken. was ook naar zijn mening ,een vraag, die toch nog altijd on voldoende beantwoord is'. Daarbij dacht de heer Zegering Hadders niet alleen aan de .zinput-theorie, maar ook aan zouttoetreding via di verse kanalen. Nogal beducht voor een verdere ver vuiling van de Westerschelde toon de de heer B. van der Lek (psp) zich. Hij vroeg zich af of lozing op de Westerschelde niet op onover komelijke bezwaren zal stuiten. En hij maakte in dit verband gewag van een Belgisch rapport, waarin (Zie slot pag7 kol. 3X Dat is het zonderlinge van een groot deel van het gepraat en geschrijf over het Reimerswaalplan: er wordt stilzwijgend aangenomen, dat dit gebied zonder meer zou moeten worden inge richt tot zeehaven. De ooi-zaak daarvan zit in een toezegging, op 17 mei 1963 gedaan door de toenmalige minister Korthals aan het provinciaal bestuur an Noord-Brabant, deze toezegging na melijk dat de regering mee zou werken aan het Reimerswaalplan, toen nog Oos- terscheldeplan geheten. Waarom die toe zegging? Omdat het Schelde-Rïjn-trak- taat de uitvoering van het enige tijd eer der gelanceerde Kreek rakplan van Bra bant onmogelijk maakte. Om toen de zaak binnenlands-politiek in evenwicht te brengen is onder leiding van de toen malige minister-president De Quay - als commissaris van Brabant destijds de geestelijke vader van het Kreekrakplan - de beroemde brief in mei 1963 geschre ven, waarover men thans nog in Den Bosch fluisterend van ontzag opmerkt, dat hij als een reliek wordt bewaard in de persoonlijke kluis van de commissaris der koningin. Aan de Zeeuwse staten - de meest belanghebbende partij - is ove rigens in 1963 nooit gevraagd of zij wel akkoord gingen met dat plan, dat werd kennelijk stilzwijgend aangenomen. Later is wel gebleken, dat de Zeeuwse staten, er uiterst gereserveerd tegenover ston den. Maar aangezien men hier niet graag ruzie maakt, is tot nu toe de hele zaak maar zo-zo gelaten. Enfin, misschien dat de staten in nieuwe samenstelling scherper dan de vorige in afwijzende zin zullen reageren. Men moet immers erkennen: de ge dachten en ideeën over industriali satie in Zeeland en over de ruimtelijke ordening in en van deze provincie zijn in beweging. Steeds meer wordt ge vraagd om alternatieven, opdat een keus kan worden.gemaakt. Als er nu één punt is, waarbij dat mogelijk zou kunnen zijn, dan is dat wel met betrekking tot Rei merswaal. Zo'n alternatief is hier drin gend nodig: waarom een duur en ingrij pend kanaal bij Waarde te graven (met alle verziltingsmoeilijkheden vandien) als het anders en goedkoper kan aan een open Westerschelde? Waarom niet overwogen welke functie het Reimers waaigebied ook voor de recreatie kan hebben Waarom stilzwijgend - op grond van een toezegging, waarvan de consequenties toen niet konden worden overzien - aangenomen, dat het Rei merswaalplan een vast gegeven is? Er zijn betere en andere oplossingen, zo ze al nodig zijn. Het heeft ons deugd ge daan, dat de minister direct al in het openbaar een Zeeuwse repliek heeft ge kregen: gisteren heeft ZLM-voorzitter ir J. Prins in een vergadering te Axel zich zonder meer tegen het standpunt van de minister gekeerd. In de toekomst zal dat naar we aannemen aan Zeeuwse kant nog wel meer gebeuren: de verkla ring van minister Bakker in de tweede kamer over deze zaak kan voor Zeelan' niet het laatste woord zijn. Verreweg de meerderheid van de Britten is ervan overtuigd dat Grooi- Brittannië uiteindelijk we! lid zal wor den van de EEG, dit heeft een opinie peiling uitgewezen. Van de ondervraagden is 76 procent van mening dat lidmaatschap onvermijdelijk ia. 13 procent gelooft er niet in terwijl 11 procent geen mening heeft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 1