Studenten willen discussie over steun aan Indonesië in Zeeland op gang brengen Middelburgse Ver. vrijzinnig hervormden bestaat 75 jaar Bolletje RAAD FLIPLAND AKKOORD MET AANBESTEDING WONINGBOUW Kamervragen over vertrek D. Roemers uit commissie loonadvies Jongerensoos Vogelwaarde opent ,'t Fuikske' Storingen in rtdoJnnnkahels ECONOMISCHE KRONIEK OVER JANUARI Met luchtverbinding herleeft traditie van voor 30 jaar Geografische situatie wijzigt zich snel P. J. DOETS (71) VERZAMELDE MATERIAAL VOOR BOEKJE Kerkelijke mutaties DONDERDAG 26 FEBRUARI 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT TIJDENS WEEKEINDE OP HEDENESSE CAD ZAND Het Amster damse studentendispuut S.E.M.P.E.R. waarin nogal wat Zeeuwse leden zitten, wil Zeeland nader betrekken bij de problematiek van de ont wikkelingssamenwerking met Indonesië. Daarom houdt het dispuut van vrijdag 20 tot en met zondag 22 maart een weekeinde op en in samenwerking met het vormings centrum .Heuenesse' te Cadzand. Dat weekeinde zal onder andere een ,opcn dag' omvatten waar iedereen informatie kan krijgen over wel of niet steun verlenen aan het huidige Indonesische be wind, een vraag die momenteel niet alleen in studentenkringen nogal in discussie is. Het weekeinde vormt het serieuze deel van de viermg van het ze vende lustrum van SEMPER, dat verwant is aan de SSR Am sterdam, de Societas studiosorum reformatorum Amstelodamensis. Eddy de Regt (20), student rech ten aan de v. u. lid van de lus trumcommissie en afkomstig uit Vlissingen, vertelt daarover: ,tot nu toe lagen onze lustrumactivi- teiten voornamelijk in het con sumptieve vlak. Maar bij de laat ste lustrumviering, Ln 1965 ,kwam de reünist Jan Legrand, een arts die in Indonesië en Afrika heeft gewerkt, met een kritische op merking. Tweehonderd gulden er ln een paar dagen doordraaien is wel aardig, maar zou er ook niet eens iets serieus kunnen worden gedaan, denk aan de vele oud-le den in het dispuut die zich in zetten in een arm land, was zijn commentaar. Dat vonden we zelf eigenlijk ook. Het engagement met de arme landen komt steeds meer op de voorgrond ln de stu dentenwereld, wat ons dispuut be treft werd het ook noodzakelijk. Niet alleen maar feesten, dat ge beurt toch wel na pasen in Am sterdam, maar ook eens ter ge legenheid van een lustrum een ernstige zaak bestuderen en daar over een mening vormen.' .Titeldrift' Omdat het dispuut nogal wat Zeeuwse leden telt dacht de lus trumcommissie aan Zeeland. Het weekeind wordt nu samen met Hedencsse georganiseerd in ,De open hof' van het vormingscen trum. Vrijdag 20 maart begnt het met een discussieavond over ont wikkelingssamenwerking met In donesië. ,Het gaat vooral om de vraag of er wel of geen hulp moet wor den geboden aan het kolonelsre giem dat daar aan het bewind is. Het is natuurlijk wat anders als de hulp via kerkelijke orga nisaties wordt gegeven. Maar op regeringsniveau? Het is in ieder geval een ingewikkeld vraagstuk.' ,De leden van ons dispuut,' zo'n 25, bestuderen die zaak in werk groepen: economisch, religieus, on derwijskundig en yolitiek. Het materiaal zal in een docu mentatiemap ter beschikking van de deelnemers en genodigden worden gesteld. De man, die het onderwijs in Indonesië heeft be keken is bijvoorbeeld tot de ont dekking gekomen dat er teveel administratief personeel is en een groot gebrek aan technici. Een normale lts is er niet. Er zijn veel te weinig leermiddelen. En hij heeft bovendien een bepaalde .titeldrift' opgemerkt. Als je geen titel hebt kom je niet ver. Hij ging als nroef naar de Indonesi sche ambassade om te zien of men hein kon gebruiken in dat land. Het eerste wat ze hem vroe gen was of hij een titel had. Neen, die had hij niet. Nou, hij kwam niet verder meer dan de voorlichtingsdienst, waar ze hem afscheepten met wat toeristische foldertjes.' In de kerken Een student van werkgroep po litiek die het materiaal in een artikel verwerkt is van plan op dit onderwerp te promoveren. De werkgroep religie is nagegaan ln hoeverre zending en andere re- gilieuse stromingen van invloed zijn op het leven in Indonesië. Het is logisch dat vooral de werk groep economie een belangrijke inbreng heeft bij de benadering van de ontwikkelingssamenwer king met Indonesië. Vrijdagsavonds is er een forum bijeenkomst en discussieavond met naar verwachting veertig leedeen van het dispuut en zo'n vijf en twintig genodigden uit Zeeland. Zaterdagmorgen worden uit de discusie enkele conslusies getrokken, zaterdagmiddag- en avond zal het dispuut gebruiken om de zondagse activiteiten voor te bereiden. Zondag 22 maart gaan de studenten L. diverse op de kaïnsels informatie geven over het weekeindonderwerp. De zondagmiddag is geheel .open' voor de bevolking van Zeeland. Er worden films gedraaid, er zijn boekenstands, de vrouwelijke le den van het dispuut zorgen voor de kleine kinderen, zodat de ouders alle gelegenheid hebben zich te laten informeren. ,Het moet geen bedelmiddag wor den, niet zo'n middagje waarop je geld inzamelt voor één of an der" project. Dat is beslist niet de bedoeling. Het gaat er louter om dat men informatie krijgc en tot een oordeelvorming kan komen', zegt Eddij de Regt. Actie Het dispuut SEMPER zelf Is wél van plan om behalve de informa tieve bijdrage ook symbolisch iets op financieel gebied te doen. Maar niet via officiële hulpka nalen van de overheid. De Regt: ,We hebben nauw contaot met het Zendingshuiis in Oestgeest, van de hervormde raad voor de zending. Van de 100 lustrumbijdrage, die alle leden en reünisten moeten betalen, gaat ƒ25 naar een ont wikkelingsproject, het liefst voor leermiddelen. We denken op die manier ƒ1500 tot ƒ100 bij el kaar te krijgen.' Stem nieuw raadslid gaf doorslag Garantie voor geldlening bouw dorpshuis SINT-PHILIPSLAND De stem van het nieuwe raadslid van Sint-Philips- land, C. M. van Oudenaarde, heeft dins dagavond beslist dat de bouw van zes woningwetwoningen in de gemeente on derbands aanbesteed kan worden aan de firma Gebr. Smits te Nicuw-Vossemeer. Tijdens de vorige raadsvergadering Sint-Philipsland is uitgebreid over deze bouw gesproken. Drie van de zes toen aanwezige raadsleden wilden een vrije aanbesteding, zodat plaatselijke aanne mers een kans zouden krijgen. Burge meester G. van Velzen waarschuwde ernstig tegen deze gedachte, omdat de zes woningen zullen moeten aansluiten op een eerder door de Nieuw-Vosse- meerse aannemer gebouwde serie. Hij was ervan overtuigd, dat andere aanne mers de huizen niet voor de vereiste minimumbedrag zouden kunnen bouwen. Bij stemming over het voorstel staakten de stemmen, zodat het voorstel werd aangehouden tot de volgende vergade ring, dinsdagavond. Tweede agendapunt dinsdagavond was de beëdiging van raadslid Van Oudenaarde. Vierde punt: opnieuw het woningvoor- stel. Er werd niet meer gediscussieerd, maar onmiddellijk gestemd. De heer Van Oudenaarde was vóór, zodat de aanbesteding zal kunnen doorgaan. Onderzoek Een voorstel van b en w tot vaststel ling van een gemeenschappelijke rege ling betreffende het werkvoorziening schap Schouwen-Duiveland is voor na der onderzoek teruggenomen. Dit gebeurde naar aanleiding van op merkingen van raadslid A. A. Rijsten- bil (vvd), die liever afzag van deelname «n meer voelde voor deelname aan het centrale-werkplaatsproject van Tholen. Tholen had bij het raadslid de voor keur, omdat de verbinding met dat eiland veel beter is dan de verbinding met Schouwen. Uit het antwoord van de burgemeester bleek, dat het college van b en w deze kwestie ook heeft over wogen. Men bleek toch te voelen voor deelname van de regeling van Schouwen, omdat één Inwoner van Sint-Philips- land in de centrale werkplaats van Zie rikzee werkt. Besloten werd het voor stel terug te nemen, om te onderzoeken, of deelname aan alleen de Thoolse re geling mogelijk is, terwijl de betref fende inwoner toch in Zierikzee blijft werken. De raad ging akkoord met verhoging van de subsidies voor de stichtingen voor hervormd en gereformeerd maat schappelijk werk en gezinsverzorging, Oranjevereniging in Cadzand opgeheven Op de onlangs gehouden algemen le denvergadering van de Oranjevereni ging te Cadzand, waar naast het be stuur slechts 1 lid aanwezig was, tra den zowel voorzitter D. van Lang:;vel de als secretaris A. W. Aalbregtse af sjs lid van het bestuur, waarvoor geen ™0uwe kandidaten beschikbaar waren. Op de dezer dagen gehouden bestuurs- vergadering, waar evenals op de leden vergadering niet alle bestuursleden aan wezig waren, werd na uitvoerige dis cussie besloten tot opheffing van de vereniging over te gaan, aangezien on der andere bij het aantrekken van nieuwe bestuursleden en de opkomst der vergaderingen bleek, dat geen in teresse werd getoond Het" batig saldo van de vereniging ad 29,50 werd beschikbaar gesteld aan de lagare school. respectievelijk van 5025 gulden 6700 gulden en van 8000 gulden tot 10.600 gulden. De heer Rijstenbil vroeg, of de stichtingen niet kunnen samen werken met de stichtingen met het zelfde doel op Tholen. ,Dat blijft een zaak van de stichtingen zelr, aldus de burgemeester. Hij onthulde, dat het college graag samenwerking tussen bei de eigen stichtingen zou zien. De raad bleek bereid een lening van 450.000 gulden, aan te gaan door de stichting dorpsbelangen met de stich ting pensioenfonds centrale bank te Utrecht te garanderen. Het geld zal worden gebruikt voor de bouw van een dorpshuis. Zoals Bekend heeft Sint-Phi lipsland reeds eerder tot de bouw be sloten. Vorig jaar is de stichting dorps belangen opgericht. Raiffeisenbank vergadert De coöperatieve Raiffeisenbank te Vee- re houdt dinsag 3 maart de algemene vergadering in restaurant ,D'ouwe werf'. Onder meer zal een lid van de raad van toezicht moeten worden gekozen in de plaats van de heer H. J Volkers te Vee- re, die niet herkiesbaar is. Voor deze vacature is de volgende voordracht op gemaakt: 1. E. C. Keur te Veere, 2. L. Goedbloed te Veere. In het jaarverslag van de bank over 1969 wordt gezegd, dat de aanwas van de toevertrouwde middelen het afgelo pen jaar minder bevredigend verliep. De totale aanwas bedroeg 383.000,- (vo rig jaar 643.000,-). Met name de spaar gelden stegen minder sterk dan het vo rig jaar (ƒ323.000,- tegen 600.000,-). Verheugend wordt de sterke groei van de tegoeden op privé-rekeningen ge noemd. Het tegoed op deze rekeningen steeg met 187.000,-. Er werd een winst gemaakt van 15.847,14. DEN HAAG (ANP) Tweede- kamerleden uit drie regeringsfrac ties hebben de minister van so ciale zaken en volksgezondheid dinsdag schriftelijk gevraagd of het juist is dat drs Roemers (bur gemeester van Vlissingen), na de aanvaarding van de loonwet door de eerste kanier ontslag heeft ge nomen als lid van de loonadvies- commissie. De heren Maenen (kvp), Boersma (arp) en Kikkert (chu) willen vernemen of met nanie de aanvaarding van het om streden artikel 8 van de loonwet de directe oorzaak van deze ont slagaanvrage was. Gevraagd wordt de bewindsman 5e volledige motivering van drs Roemers aan de kamer mee te delen en daarbij te voegen de te genwoordige samenstelling van de oonadviescommissie. met vermel ding van de verschillende organi saties waaruit betrokkenen voort komen. ,Is de minister voorne mens op korte termijn over te gaan tot aanvulling van de lac', io informeren deze kamerleden nog, die in een toelichting wijzen op het artikel in ,De Vakbewe ging' (wekelijkse uitgave NW), getiteld: ,We hebben nu lak aan LAC'. Jeugddienst gereformeerde kerk WESTKAPELLE Zondagavond om 19 uur wordt in de gereformeerde Be- thelkerk (Noordstr 15) te Westka- pelle een jeugddienst gehouden. Deze dienst, die in samenwerking met de Youth for Christ-comité Walcheren is voorbereid, wordt geleid door Sipke van der Land. Onderwerp: ,Wie is eigen lijk de baas?' Twee gitaristen verlenen medewerking en het orgel wordt door Adri Lous bespeeld. De jongeren van Vogelwaarde en on geving en met nanie vooral de leden van de jongerensoos .De Pijp' zullen zaterdag aanstaande het nieuwe onder dak. ,'t Fuiske' feestelijk in gebruik nemen. Zoals bekend, hebben diverse le den de afgelopen weken hard gewerkt om de voormalige kantine van de (af gebrande) fabriek Meijerinck, gelegen aan het industrieterrein, Rapenburg, te Stappeldijk, bewoonbaar te maken. Er is gemetseld, getimmerd, geschilderd en op grote schaal schoongemaakt. Het resultaat mag beslist gezien wor den. Men is er in geslaagd een sfeer volle ruimte te creëren, waar het zon der twijfel goed toeven zal zijn. De op pervlakte bedraagt 104 m2 (8 x 13), met een goede vloer van zwarte linole- uimtegels. Er is een originele bar gemet seld van ouide straatkeien en men heeft voor sfeervolle verlichting gezorgd. De trots van het bestuur is zeker de nieu we .disco-bar', waarmee de vele mu ziekliefhebbers ongetwijfeld in hun sas zullen zijn. Zaterdag aanstaande is dus de officiële opening. Om half negen 's avonds zal de heer O. Vosveld, adviserend bestuurs lid en maatschappelijk werker te Vo gelwaarde, in aanwezigheid van de le den, ouders van bestuursleden en diver- nodigden, onder wie onder het ge meentebestuur van Vogelwaarde, be stuursleden van de KWJ enz, ,'t Fuiske' op feestelijke wijze openen. Na deze opening hoopt men nc*g enkele uren van .gezellig samenzijn' te kunnen genieten. Zondag aanstaande is ,'t Fuikske' van 14.00-19.30 uur eveneens geopend voor alle belangstellenden. Het bestuur hoopt dan vele inwoners van Vogelwaarde zo wel jongeren als ouderen, te kunnen begroeten. Ook dan zal er te genieten zijn van goede muziek en een koele dronk. Men hoopt dan ook vele ouders van de leden welkom te mogen heten, daar deze ouilers op d'ie manier zich op de hoogte kunnen stellen van de sfeer an omgeving van ,'t Fuikske'. BREDA Als gevolg van de minder gunstige weersomstandigheden en de hoge waterstanden zijn in het telefoon district Breda onder andere in de ge bieden Breda en omstreken - Roosen daal e.o. - Bergen op Zoom e.o. - Goes e.o. en Terneuzen e.o. diverse telefoon- 1 tabelstoringen opgetreden. Door de dooi en de hoge waterstanden wordt de grond drassig. De punten, waar de kabels aan elkaar zijn bevestigd door middel van een loden las in een ijzeren mof. gaan trillen, voornamelijk door het verkeer. Hierdoor ontstaat op den duur metaalmoeheid waardoor de loden las gaat scheuren en het vocht de las binnenkomt. Op dat moment is de kabelverbin ding geheel of gedeeltelijk gestoord. Het aantal maandag gemelde kabelstorin gen bedroeg 41. Het personeel van de buitendienst stelt alles in het werk om deze storingen zo snel mogelijk te her stellen, zodat de overlast voor de abon nees zo beperkt mogelijk wordt gehou den. (ADVERTENTIE) ct. grootpak ct. enkelpak vacuum verpakt! In het jaar 1969 nam het inwonertal van Zee land toe met 3831 inwoners tot 305.664. Er zit een nog steeds stijgende lijn in. De vorige twee jaar boekten 3100 en 3352. De daling van het aantal gereedgekomen woningen 4250 tot 3050 had een tegengesteld effect. De Benelux Economische Unie heeft een commissie planologie voor de grensgebieden ingesteld met een werkgroep waarin Zeeland is betrokken, met de bei de Vlanderens. Er vindt een afstemming plaats van de streekplannen voordat de goedkeuringsprocedure start. In Middelburg (Simt-Laiurens) wordt een regionaal paedagogisch centrum ingericht dat voorlichting zal geven op paedagogisch en didactisch gebied. In dit ex periment loopt de provincie voorop. Hulst nam het principebesluit tot het garanderen van een geldlening voor de bouw van een sociaal-cultureel centrum. Het wordt gebouwd aan de sporthal en bevat onder meer een zaal met 500 plaatsen, accommodatie voor maatschappelijk werk, een bibliotheek en het Instituut voor kunstzinnige vorming. De kosten belo pen ruim 1,5 miljoen- De .werkplaatsen Walcheren' zoeken na de fusie meer ruimte. Er is een bedrijf ontstaan van 350 man en wil bijvoorbeeld ln de houtsector de export ter hand Verkeer In de loop van deze zomer krijgt Midden-Zeeland tweemaal per dag een luchtverbinding op de route Rijsel - Gent - (Sloe) - Rotterdam - Schiphol. Daar mee is een traditie van voor 30 jaar herleefd. Het verkeer over de Westerschelde-veren is in 1969 slechts met 5,8 procent gestegen. Er werden 2,15 mil joen auto's overgezet. In verband met de komende openstelling voor het ver keer van de Volkerakdam, tussen Brabant en Flakkee, heeft de RTM een bijdrage van de provincie gevraagd voor het veer Anna Jacoba Zijpe. Dit zal immers zeker concurrentie ondervinden. Hoe snel de geologische situatie zich wijzigt bleek ook uit het overleg dat aan de gang is tussen Neder land en België over de aanleg van een dam van Tholen naar Flipland. Deze is nodig met het oog op de nieu we Schelde - Rijnverbinding. De brug over de Een dracht bij Tholen die om dezelfde reden nodig is, is intussen aanbesteed. De tweede dubbeldekker voor de Westerschelde heeft de afbouwkade verlaten voor een reis naar Schiedam om te worden afgebouwd. Zij wordt op 11 maart aan de PSD overgedragen. Men verwacht dat eind 1973 de derde dubbeldekker in de vaart zal komen, mijn van vijf jaar voor een operationeel programma. Een ambtelijke commissie (-Verburg) die een syn these had willen geven Is daarin niet geslaagd door dat Rotterdam met een minderheidsnota kwam. In tussen liggen er ln het rapport wel aanknopingspun ten voor de omvang van de terreinen, de kosten, de arbeidsmarkt, de agglomeratievorming in de Wester schelde en de planologie. Daaruit blijkt toch wel dat het plan 2000-f bijzonder ambitieus voor ons land is. Het NVV ln Rotterdam verkondigt een dergelijk geluid. Het wil de industria lisatie aldaar beperken, vooral met het oog op het leefklimaat. De convenant-partners die Pechiney in het Sloe voor waarden moeten stellen op het gebied van de milieu hygiëne zijn van mening dat een overeenstemming zal worden verkregen. De minister belast met de volks gezondheid is van mening dat de techniek en de be reidheid van Pechiney toelaten te concluderen dat deze zaak zal worden geregeld. Intussen gaat Hoechst in Vlissingen-Oost zijn derde fosforoven bouwen. Eind 1971 zal het personeelsbestand dan 800 zijn. Het plan-Verschave dat het oostelijk deel van de Westerschelde nautisch rigoureus wil verbeteren is technisch uitvoerbaar. Het zal door België met het Baalhoekkanaal in het onderhandelingspakket met Ne derland v/orden gestopt. Bergen op Zoom dringt aan op de aanvang reeds in 1972 van een binnenscheep- vaartkanaal in Waarde. Er blijkt wel concurrentie te groeien tussen de plannen voor Reimerswaal en Saef- tinge. In het Noordoostpolderlaboratorium is de Oosterschel- dehal in gebruik genomen (25.000 m2) ten behoeve van proeven voor de afsluiting. In verband met het gereedkomen van de Haringvlietdam ln 1971 is het tracé voor het Zuidhollandse gedeelte van de dammen- weg vastgesteld. Het zal snel worden aangelegd. De minister van verkeer en waterstaat heeft het plan ter verzwaring van de Vlissingse boulevard (.achter om') vastgesteld. De kosten bedragen ƒ10 miljoen en worden door het rijk gedragen. Het herenconfectiebedrijf Superdam ln Zierikzee (30 mannen en 55 vrouwen) gaat sluiten. Er is met de vakbonden een afvloeiingsregeling getroffen. Het komt meer door de toestand in deze industrietak dan door gebrek aan vrouwelijk personeel. Ook het confectie bedrijf van Blum in Breskens gaat sluiten en wel door gebrek aan personeel. Het gaat om 18 mensen. Blum was één der eersten die zich na de oorlog in Zeeland vestigde. De PZEM zag zijn .omzet' aan elektriciteit ln de eerste negen maanden van 1969 met 20 procent stijgen ten opzichte van dezelfde periode in 1968. Landelijk ligt het percentage op ongeveer 10. De omzet bedroeg 912 miljoen kWh. In de landbouwsector troffen ons vooral de noodkre ten van de fruitteelt. Men klaagt over de oneerlijke EEG-concurrentie. Er wordt onderzocht of de gekap te boomgaarden kunnen plaats maken voor terreinen voor sta-caravans. Het LEI publiceerde de onderzoeks resultaten van de bedrijven in 1968-1969. Het gemid delde bedrijfsverlies in 58 bedrijven in Z-W-Nederland was 10.880. Zeehavens Recreatie Het dagelijks bestuur van het overlegorgaan Z-W-Ne- derland wil zich niet binden aan een bepaalde omvang \"an de haven- en industrieontwikkeling op langere termijn voor het deltagebied. Het denkt aan een ter- Arnemuiden komt met een voorstel een bungalow-ter rein in te richten. Het ministerie van economische za ken heeft 466.000 subsidie toegezegd voor de aanleg van het recratie-oord de Vogel' te Vogelwaarde. DRS M. C. VERBURG. Gekapte boomgaarden. Tweede dubbeldekker .GEHOOR DAT ZO INSPIREREND LUISTERDE MIDDELBURG Ter gelegenheid van het 75-jarig bestaan van de ver eniging van vrijzinnig hervormden in Middelburg zal een boekje ver schijnen. De heer P. J. Doets (71) uit Domburg, al vijftig jaar lid van deze vereniging en vele jaren ouder ling, heeft het materiaal voor dit boekje bijeen gegaard uit de arcliie- ven van de hervormde synode, uit het rijksarchief, de provinciale bi bliotheek en het documentatiecen trum Zeeuws Deltagebied. liet viel niet mee, want bij de brand in 1940 is bijzonder veel verloren gegaan. Enkele fotokopieën en ander mate riaal zullen op een kleine tentoon stelling worden uitgestald in De Schakel in Middelburg dit weekein de. Dan viert de vereniging het 75- jarig bestaan met een ontvangst, een jubiïeumtoespraak een receptie en een cabaretvoorstelling in de schouw burg, door het gezelschap Don Qui- chocking' uit Eindhoven. Zondag a.s. zal de voorganger, ds A. van Santen, E reken over .Zijn wij van gisteren', deze dienst verlenen medewerking de alt, mevrouw A. Scheltens-Koops en Bernard Davidse. trompettist. fervaardigheid en sociologisch ge spreid. Zelf heb ik, toen ik ouder ling was, professor M. A. Beek eens na een predikatie in Middelburg ho ren zeggen, dat het gehoor in Mid delburg zo prettig was voor de pre dikant, omdat men zo inspirerend luisterde'. Er zijn tijden geweest dat de vrijzinnig hervormden van Mid delburg in de hervormde kerk wa ren, in weer andere perioden was de verhouding zo gespannen, zo scherp, dat men eruit was en zelf kerkhou- dend was. In de tweede helft van de vorige eeuw, de tijd van de moderne theologie, tegenover het .Reveil' (het nieuwe leven in de orthodoxie), toen de theologen J. H. Scholten en A. Kuenen vooraan gingen, zijn er veel vrijzinnige predikanten ln Zeeland Sredikanten, in de Waalse gemeente, ij de doopsgezinden en dan was er een afdeling van de Nederlandse pro testantenbond onder de naam .Evan gelische vooruitgang'. Er werden drie lezingen per jaar gehouden, bijvoor beeld over ,de roeping der christenen in onze tijd, een misverstand weg genomen'. Wat dat betreft is er niets veranderd ten aanzien van die roe ping', zegt de heer Doets. Bekende gastpredikanten: professor Knappert,, ds S. Bakker uit Zwolle, dominee Harreüs Haas, professir Groene- wegen. Horreüs de Haas is onder andere bekend geworden als groot pleitbezorger voor de socialistische arbeidersbeweging. Veroordeeld Inspirerend Het aantal vrijzinnig hervormden aldus de constateringen van de heer Doets, in Middelburg altijd vrij ge lijk geweest. ,Het was een vrij con stante groep met een behoorlijke of- De heer Doets: ,De vrijzinnigheid is toen het hardst aangeslagen in de ste den, maar ook in plaatsen waar je het niet meer zou verwachten. Niet alleen stond een vrijzinnig predi kant in Zierikzee, maar ook in Brou wershaven en Renesse, waar de re monstrantse predikant, dr J. C. A. Fetter voorging. Ook ging op Schouwen voor de dich- ter-predikant D. A. Vorster. Vrij zinnige predikanten waren er ook in Noordwelle, Kerkwerve. Ouwer- kerk en Sirjansland. Rilland was de eerste predikantsplaats van de la tere hoogleraar dr B. D. Eerdmans, vrijzinnige kerkdiensten werden ge houden in Waterlandkerkje, St .-An na ter Muiden, St.-Kruis, Retran- chement. Aardenburg, Oostburg en Schoondijke. In Middelburg zelf heeft men meer vrijzinnige groepen gehad dan alleen de vereniging van vrijzinnig her vormden. ,Er waren meer .moderne' Hij leefde in dezelfde tijd dat de eer ste socialistische dominee, ds Bax in Oostzaan, door de hervormde synode werd veroordeeld wegens zijn socia listische ideeën (1894). Na opheffing van de NPB in Middelburg werd de zondagsschool daarvan door de vrij zinnig hervormden overgenomen. De heer Doets over andere contacten in Middelburg: ,Er i saltijd een goede afdeling van de vrijzinnige christe lijke jeugdbeweging geweest, die con tact zoent met de CJV. Men stond op zeer vriendschappelijke basis toen de ouderen praktisch geen contact hadden met elkaar'. En mevrouw Doets: .Theologisch ge zien is er veel onbegrip geweest, maar dat is na de integratie bijge trokken. De beweging van kerkop bouw gaf de stoot tot de integratei. Men nioet elkaar waarderen met be houd van eikaars opvattingen. Een dialoog is noodzakelijk. Een mono loog is geen gesprek'. NED. HERV. KERK Beroepen: te Sleewijk: G. E. Huizing te Haamstede; te Lopikerkapel: J. A. van der Velden, kandidaat te Amers foort. Aangenomen tot jeugdwerkleider ca- tacheet te Zoetemeer: de heer K. J. Visser te Vlaardingen. H. van de Post, kand. Arnhemseweg 570, Beekbergen; J. A. van de Velden, kand. Bisschopsweg 156, Amersfoort. Beroepen te Amstelveen-Buiteaveldert M. van den Bosch te Goes; te Nieuw- Beijerland J. de Vreugd, kandidaat te Katwijk aan Zee; te Kortenhoef B. Fol- kerisnia te Heerjanedam-Kijfhoek; te Arnhem A. Terlouw, mdustriepredikant te Veenendaal. Bedankt voor Bovan-Hardinxveld J. de Lange te Rijssen. Beroepen te Noordwijkerhout J. Streef- land te Haarlem: te Spaarnwoude - Spaarndam C. Meijer te Randsdorp c. a.. Aangenomen naar Warnsveld W. M. Weenink te Veere; naar Souburg J. v. d. Heide te Eek en Wiel. GEREF. KERKEN Beroepen te Willemstad Curasao J. Helderman te Domburg-Westkapelle; te Tilburg: K.Snoey te Meppel; te Kat wijk aan zee: J. Wilschut te Dordrecht. Bedankt voor IJmuiden: T. ten Napel te Naaldwijk. Beroepen te Berkel-Rodenrijs D. C. Fi- ret te Eefde; te Heerenveen N. W. van der Hout te Utrechit-Ncord. Aangenomen naar Leerdam D. J. Ras te Enschede. Beroepbaarstellingen. De classis Zwol le heeft geëxamineerd en na stage be roepbaar "verklaard de kandidaten H. A. van Houte, Boveruiieuwstraat 79 te Kampen en A. S. Rienstra, Herensrnit- Maassluis: te Aalten en te Doetinchem J. C. van Egmond te 's-Gravenzande; te Axel M. V. J. de Craene te Middel burg - Sint-Laurens; examens aan de VU te Amsterdam slaagde voor het doc toraal examen theologie T. J. Ooster huis te Amsterdam. GEREF KERKEN" VRIJG. Bedankt voor Enschede-Noord en voor Aanvoer uit de Zeeuwse stromen In de maand december 1969 bedroeg de totale aanvoer uit de Zuidhollandse en Zeeuwse stromen 5.216.616 kilogram, ter waarde van 3.135.554,- en de cember 1968: 7.332.533 kilogram ter waarde van 2.847.235,-), waarvan: garnalen voor consumptie: geen aan voer, (in december 1968: 6.390 kg; ƒ18.052,-); mosselen voor consumptie: 4.730.600 kg; 946.908 -, (in december 1868: 6.688.100 kg, ƒ880.372,-); oestera 4.334.929 stuk3, 296.772 kg., 2.160.797,-; (in december 1968: 4.072.588 stuks, 276.623 kg., ƒ1.896.082.-); aal en pa ling 830 kg., ƒ4.558.-: (In december 1968: 1.300 kg., ƒ6.500,-); zeebliek 187.175 kg., ƒ22.461,-; (in december 1968: 355.090 kg., ƒ42.611,-). Toneelavond plattelandsjongeren De plattelandsjongeren PJZ (voorheen PJG) Zeeland houdt op zaterdag 28 fe bruari ai. in hotel .Concordia' te Z:e- riltzee een grote avond. Opgevoerd wordt de klucht: ,Dat verwenste lot'. Groningen-Noord drs A N. Hendriks te Delft. Tweetal te Zwolle F. van Deursen te Haarlem en H. STolk te Dromen: te Grootegast en te Zuidbroek - Veendam K. Folkertsma, kandidaat te Bedum; te Noord-Bergum A. C. Haitsma te Zaam- slag. Bedankt voor New Westminster (Ca nadian Reformed Church) M. Brandes te Hengelo. GEREF GEMEENTEN Beroepen te Apeldoorn P. Blok te Dirks- land, die bedankte voor VeenendaaL CHR. GEREF. KERKEN ankt voor Sliedrecht (Middeldiep straat) M.' W. Nieuwenhuize te Delft.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 19