Amsterdam krijgt f195 miljoen van rijk voor eerste metrolijn Babar is gehecht aan Reageerbuis-baby in Engeland aanstaande BolEettje 9 CENTRAAL STATION -BIJLMERMEER: 11 KM Ook nog verdere financiële steun van het rijk SCHOLEN WILLEN MINDER LESUREN Frankrijk heeft recht op eigen rol bwt{ m Bankovervallers aangehouden Proefneming met kinderloos echtpaar KAMERLID SCHUITEMAKER: ,ALSHET ZO'N ROMMEL BLIJFT STEM IK NIET MEER OP DE PvdA' Scheuren aan alle kanten zichtbaar Senator Broeksz wil controle op ledenbestand van de omroepen Kamerlid beëdigd WOENSDAG 25 FEBRUARI 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ("Van onze Amsterdamse redactie). AMSTERDAM Binnen vie: maanden begint Amsterdam met de aanleg van zijn eerste metro lijn. Voor de verbinding tussen de Bijlmermeer en 't Centraal. Station (11 km) krijgt Amsterdam een krediet van 195 miljoen, de kelft van het benodigde bedrag voor de aanleg van de lijn. Ook kan de gemeente Amsterdam op financiële hulp van het rijk reke nen in verband met het grote te kort op de begroting voor 1970. Burgemeester dr T. Samkalden, die dit dinsdagochtend bekendmaakte, toonde zich zeker niet onvoldaan' oyer de re sultaten van de bcaRSfikingen fuse- u"* rijk en zijn gemeen, geleid tot het beslui, metrolijn te begin) echter nog te- vroeg den' te zeggen. Voor de beschi subsidiebedrag over de jaren vaii voortgang van hi verdeling woirden voor het jaar: 1970: 9,6 miljoen gulden; 1971: 22.4 miljoen grilden; 1972: 33.0 miljoen gulden; 1973: 43,0 miljoen gulden; 1974: 37.8 miljoen guilden; 1975: 29,0 miljoen gulden; 1976: 20,2 miljoen gulden. Elf km De eerste metrolijn voor Amsterdam zal elf kilometer lang zijn en lopen van de Bijlmermeer, waar de eerste spade de grond in zal gaan, en het Centraal Station. De bouw vergt ze ven jaar. Na voltooiing kunnen in het spitsuur in heide richtingen 20.000 tot 25.000 mensen worden ver voerd met treinen die om de twee drie minuten rijden. Amsterdams eerste metrolijn zal in de binnenstad ondergronds rijden maar het grootste deel tusen Bijlmer en de Wibautstraat bij het Amstelstation in Oost komt op een verhoogde vrije baan te liggen. In de Bijlmer is dat baanlichaam al grotendeels aanwezig. Jn de binnenstad kaai de tunnelbuis wor den aangelegd met een snelheid van hon derd meter per week, waarmee wordt voorkomen dat met name de Wibaut- PLATTELANDSVROUWEN BEOORDEELDEN TV-PROBRAMMA'S UTRECHT (ANP) Er moeten meer informatieve en doe-televi- sie-programma's komen die kin deren prikkelen tot zelfwerk zaamheid. Dat is een van de con clusies waartoe .televisiekijkgroe- pen'. twee jaar geleden ingesteld door een aantal provinciale afdelingen van de Nederlandse Bond van Plattelandsvrouwen, na vele uren bij de kijkbuïs zijn ge komen. De groepen hebben gedurende een bepaalde periode vaak met kinderen intensief alle kinder programma's bekeken, alsmede de uitzendingen tussen zeven en acht uur 's avonds omdat veel kinderen die ook nog even mo gen zien. De meningen van de kijkgroepen verschilden hier en daar, maar unaniem als .slecht' werden'ge kwalificeerd de Saint, Batman, 'De Drie Musketiers, FTédéric, Thierry, de Vrijbuiters, De Mon sters en Rinaldo Rinaldïnni, Bij de discussies in de kijkgroe pen kwam een groot aantal wen sen naar voren. Zo vroeg men zich af, of het niet mogelijk zou zijn, telkens voor een bepaalde Eier io de de kind cru inzendingen te aten begeleiden door een kinder psycholoog die voor alle omroe pen werkt. Vercler zouden de plat telandsvrouwen graag zien dat documentaires over vreemde lan den en volkeren worden uitge- zondon op uren waarop ook kin deren kunnen en mogen kijken (zaterdagmiddag) en 'dat in de middaguitzendingen wat meer tijd wordt uitgetrokken voor de zeer jonge kinderen. De vrouwen vinden ook, dat de veel kinderen kijken en dat ze dan ook geen duidelijk ongeschikt programma's moeten uitzenden. Tenslotte zou men in de omroep bladen graag meer informatie zijn over de programma's, zodat beter van tevoren kan worden be oordeeld of een programma al of niet voor kinderen geschikt is. straat en de Weesperstraat voor lange lijd volkomen ontoegankelijk zullen zijn zoals dat in Rotterdam op de Coolsmgel is gebeurd. De lijn naar de Bijlmer maakt deel uit van een net van vier lij nen naar alle delen van de agglomeratie. Voorts is er een lijn van Geuzenveld in West via de Singelgracht en de Water graafsmeer naar de oostzijde van de stad. Financiële nood Het overleg tusen het rijk en de ge meente Amsterdam over de problemen, waarmee de hoofdstad en zijn randge meenten worstelen Is maandag afgerond Rijk en gemeente gaan samen proberen Amsterdam uit zijn financiële nood te halen. Op basis van een meerjarenplan zal een programma worden opgesteld, dat uiteindelijk moet leiden tot een sluitende begroting. Sedert jaren komt Amsterdam tiental len miljoenen guldens tekort. Voor dit jaar heeft men het tekort becijferd op 101,4 miljoen, weer meer dan het jaar tevoren. Bij elkaar zijn de tekorten op de Amsterdamse begroting nu opgelo pen tot om en nabij zevenhonderd mil joen gulden. Het betekent dat de ge meente alleèn aan rentebetaling jaar lijks ruim dertig miljoen gulden kwijt De regering heeft de noden van Amster dam nu erkent en toegezegd, dat zij de zware last van de begrotingstekorten zal opvangen. Daarnaast heeft het rijk ex tra bijdragen in tiet uitzicht gesteld in de tekorten die het openbaar vervoer oplevert. Gehoopt wordt dat door ho gere rijksbijdragen en door opvoering van efficiency alsmede het verhogen van de inkomsten, het openbaar vervoer in 11974 weer rond zal kunnen komen. Haven en industrie De industriële ontwikkeling in het gebied rondom het Noordzeekanaal kaai belangrijk worden gestimuleerd door het aanleggen van meer pijplei dingen tusen Amsterdam en Rotter dam. Het gemeentebestuur van Am sterdam en heit rijk achter het aan leggen van .produkten-pijpleidingen' van grote betekenis. Thans ligt tusen Amsterdam en Rotter dam-Europoort een leiding voor ruwe olie. Daar maakt alleen nog de raffina derij van Mobil Oil in het westelijke ha vengebied in Amsterdam gebruik van. Daar kan straks eventueel ook een raf finaderij van Total op worden aange sloten, als dit bedrijf mocht besluiten zich in Amsterdam te vestigen. Gepleit wordt voor het aanleggen van leidingen voor het transport van gerede en haifprodukten. .Geprobeerd moet wor den enkele bedrijven tegelijkertijd voor deze produktenleidingen te interesseren', ADVERTENTIE aldus de gemeente Amsterdam. Amsterdam en het rijk zien uit naar een spoedige afronding van de studie of in IJmuiden een buitenhaven kan worden aangelegd die het Amsterdams-IJmui- dense havengebied voor grote schepen toegankelijk moet maken. Het Noord- zeekanaatgebied heeft c-r haast mep. Het toegankelijk maken van het Noord-1 zeekanaal voor schepen die dieper ste ken dan 45 voet wordt .afgewezen. De Velser tunnels zouden moeten worden vervangen, het kanaal zou opnieuw om-j vangrijk moeten worden verruimd en het! dieper leggen van tunnels alsmede de bouw van een aanmerkelijk grotere sluis I in IJimuiden zouden immense bedragen vergen, waar tegenover de aanleg van: een buitenhaven een schijoitje zou kos ten. Ter verhoging van de bedrijfszekerheid van het Amsterdamse havengebied en om de groei van het verkeer te kunnen opvangen, willen gemeente Amsterdam en rijk wel de mogelijkheid van een tweede grote sluis openhouden. Via het sluizencomplex in IJmuiden is thans voor grote schepen eenrichtingverkeer mogelijk. De toekomst wordt niet somber inge zien. Vastgesteld wordt, dat ,de huidige! toegankelijkheid van de Amsterdamse I haven voor schepen tot 85.000 ton be-' langrijke mogelijkheden biedt, met na-i me voor de industriële ontwikkelingen in het Noordzeekanaalgebïed', WASHINGTON President Nixon heeft dinsdag de Franse president Pompidou op het Witte Huis ont vangen. Hij begroette Pompidou ais de leider van het landdat de oudste vriend en bondgenoot van de VS is. DEN HAAG (GPD) Het nieuwe landelijke onderwijsoverleg te Lochem heeft zich beziggehouden met de wens van scholen de basistabellen, die het aantal lesuren per week bepalen te ver lagen en te veranderen. Er is eenstemmigheid over het beper ken van de lessen in de hoogste klas sen tot de vakken waarin examens zal worden gedaan. Als dit door de staats secretaris wordt aanvaard, zullen de1 basistabellen worden verlaagd. Beperking van het onderwijs tot de eindexamenvakken zou moeten gebeu ren in klas 5 en 6 van atheneum en gymnasium, klas 4 en 5 van het havo, klas 4 van mavo-4 en klas 3 van mavo- li. De meningen van de deelnemers aan het overleg (organisaties van leraren en schoolleiders, pedagogische centra, inspectie en ministerie) liepen sterk unteen over hoe gewonnen uren moeten worden besteed. Het Loohemse overleg heeft zich ook 'ggehouden met eventuele samen ging tot één school van atheneum gymnasium, de beide delen van het ïige voorbereidend wetenschappelijk onderwijs. Men stelde een aantal vari anten vast, die echter alle als resultaat hebben, dat de leerling eindexamen doet in zepen vakken. Opnieuw wordt er getornd aan de posi tie van het Frans in het onderwijs. Bij de driejarige mavo blijkt de belangstel ling voor deze taal in de brugklas zo gering te zijn, dat men het vak liever ziet vervallen. Bij het nieuwe onderwijsoverleg te Lo- chem is men er niet uit gekomen. Het laten vallen van het Frans brengt na melijk de eenvormige brugklas met al le leerlingen in gevaar. leerlingen van atheneum, gymnasium e hapo is er wel een noodzaak. (ADVERTENTIE) V-;--: Slot van pagina 1 gen de diepe schok overleefden die het gevolg was van het vrijwillig af treden van generaal De Gaulle'. Israël Na afloop van zijn toespraak ging Pom pidou in op diverse hem gestelde vra gen. Hij'zei onder meer dat zijn rege ring geen politiek voert dit tegen Is raël is gericht. .Ons doel is vrede in het Middellandse-Zeegebied en het Midden-Oosten'. Cairo, aldus de Franse president, is niet de hoofdstad van Frankrijk en Tel Avïv oök niet. Overeenstemming tus sen de grote vier is op het- ogenblik het enige middel om aan de vrede te werken. Zij moeten proberen de voor waarden te scheppen die zowel door Israël als door de Arabische landen aanvaard kunnen worden. EINDHOVEN (ANP) De districts recherche van de rijkspolitie Eindhoven heeft dinsdagmorgen om zes uur de ver moedelijke daders van de roofoverval op de boerenleenbank te Best, op 5 febru ari jongst-leden gepleegd, van hun bed gelicht en ingesloten. In Best werden op een adres drie mannen gearresteerd. De vierde man werd door de Eindho- vense gemeentepolitie op de Markt in Eindhoven aangehouden. Bij de overval werd 26.000 gulden gestolen. 't Is zuinig op uw nagels (Lodaline voorkomt dat ze brokkelig worden, zij blijven sterk en stevig). En 'tis zuinig op uw handen (Lodaline houdt ze gaaf en zacht). Koop dus een fles Lodaline met Babar. Zodat u de kinderen in ieder geval met zachte hand kunt voorlezen. Jawel, Babar, het grappige olifantje^ De meeste kinderen kennen hem van de televisie. Maar zijn avonturen staan nu ook in leuke, kleine voorleesboekjes. En die boekjes kosten niets. Want u krijgt ze nu cadeau bij een grote voordeelfles Lodaline (die van f 1,48). De Babar-boekjes zijn daar gemakshalve aan vastgehecht. En de kans is groot dat ook u aan Lodaline gehecht raakt. Want eigenlijk is 't een weergaloos afwasmiddel. 't Is zuinig in 't gebruik. (Met een heel klein kneepje doet u een heel grote afwas) Vergevorderd experiment in Cambridge (Van onze correspondent) LONDEN Britse gynaecologen, die experimenteren met de be vruchting van een menselijk ovum buiten het lichaam, geloven dat zij binnen een jaar in staat zullen zijn een in het laboratorium tot een begin van ontwikkeling ge brachte embryo terug te brengen de baarmoeder, waaruit het eitje oorspronkelijk werd verwij derd. Het kind zal zich zodoende op normale wijze verder kunnen ontwikkelen en ter wereld worden gebracht. geen brede progressieve volkspar tij. De partij zal ten onder gaan, als deze tendens zich voortzet daar ben. ik zekervan.' IHiddenmoot Voorman en mede-oprichter Democratisch Appel APELDOORN (GPD) ,Als bet zo'n rommel blijft in de Partij van de Arbeid stem ik er niet meer op'. Dat zei ons Wybrand J. Schuite maker in zijn villa in Apel doorn. Deze 51-jarige econo misch adviseur wordt binnen enkele weken beëdigd als op volger van het overleden PvdA-kamerlid G. Ruygers. De heer Schuitemakcr voorman en medeoprichter van Democra tisch Appel, de tegenpool van Nieuw Links zal de voor hem vrijgekomen zetel in de tweede kamer aanvaarden om te .redden wat er nog te redden valt-' Hij zegt:" ,AJs dat niet lukt ben ik niet" bang op den duur de con sequenties te trekken. Dat wil zeggen: met de hele club die ach ter mij staat de Partij van de Ar beid verlaten. Misschien is dat wel het gros van de partij.' Dit alles komt dan voor rekening van de veranderingen die Nieuw Links in de PvdA heeft aange bracht. Schuitemaker: ,Wat is gebeurd zie ik ofls politiek anarchisme. Een kleine groep heeft volgens allerlei methoden zijn zin doorgedreven. Op deze wijze wordt de PvdA Partijvoorzitter Vondeling meent dat Nieuw Links democratische wegen bewandelt. Schuitemaker bestrijdt dat fel: ,Op de afdelingsvërigadering van de partij komen alleen nog maar Nieuw Linksere en sympathisan ten. De grote middenmoot houdt zich afzijdig. Die heeft er geen trek meer in op boe-geroep te worden onthaald. Ais er dan al leen nog maar een bepaalde groep op de vergaderingen in de afdelin gen verschijnt, dan zijn de afge vaardigden naar hetcohgres van de partij wiet langer representa tief.' Had Democratisch Appel zich niet actiever moeten venveren V Schuitemaker: ,We waren snel uitgepraat. We moeten zorgen dat we er zijn, dachten we toen. Dan komt het wel goed. We hebben niet kunnen begrijpen dat het in de Partij van de Arbeid mogelijk zou zijn een greep naar de macht te doen. Ik moet helaas zeggen dat dat toch is gebeurd door Nieuw Links.' Waarom neemt u uw zetel nog aan? .Omdat de partij in grote moei lijkheden verkeert. Ik wil er blijk van geven dat ik het lot aantrek van de grote groep weglopers en verontrusten. Mijn collega Frans Goedhart doet dat ook (op dit moment de enige aanhanger van Democratisch Appel in de tweede kamer - red.). Over een maand komt vermoedelijk mevrouw Van Veenendaail uit Eindhoven er bij, ails het kamerlid Wllems zich te rugtrekt.' Straks met zijn drieën? Schuitemaker: .er zijn nog wel een aantal twijfelaars, maar de meeste PvdA-ers in de tweede ka mer vinden Democratisch Appel een .vieze club', omdat Vondeling zoiets heeft gezegd.' De heer Sohuitemaker wil aan den lijve ondervinden of ook de kamerleden van de Partij van de Arbeid op hol zijn geslagen.Hij aval zich ge durende zijn kamerlidmaatschap oriënteren. ,Tot het moment van breken', stelt hij met nadruk vast. ,Dan kunnen we Democratisch Appel opheffen en is er voor ons geen andere keus dan de nieuwe partij van .Democratische Socia listen '70' waarin de weggelopen PvdA-leden eikaar hebben gevon den.' Schuiitemalker: ,als het aan het gros van de kiezers duide lijk wordt wat er aan de hand is, •zullen niet wij, maar de Nieuw Linksere moeten afscheiden. Als de komende verkiezingen voor de Srovinciale staten nu eens uit zou- en wijzen dat onze kiezers al die samenwerkingsverbanden met PSP enzovoort niet willen... Ik ben nog niet helemaal overtii.'gd lat de verontrusten kansloos zijn. Tot het laatste moment wil ik loyaal blijven. U moet goed be grijpen dat er een geweldige band is ontstaan met deze partij. Die breek je niet zo maar af? Scheuren Wanneer is de maat vol? ,Als zich een principieel verschil voor doet. Maar het kan ook van kleir ne dingen afhangen. Ik zou op dit moment moeilijk kunnen voor spellen.' Wel stelt de heer Schui temaker vast: ,De scheuren zijn aan alle kanten zichtbaar.' Het betreft hier een proefneming, waar aan eën 'kinderloos echtpaar uit Lan cashirede man is 39, de vrouw 34 en vijf jaar getrouwd tot dusver met succes heeft meegewerkt. Het eerste deel van het experiment is geslaagd, de verwijdering van het ovum uit het vrouwelijke lichaam en de bevruchting daarvan door het sperma van de echt genoot in een laboratorium van de uni versiteit van Cambridge. Het ovum werd, j volgende op de toediening van een vruchtbaarneidsmiddel. verwijderd met! een ingreep ter hoogte van de navel,1 met gebruikmaking van een in het li chaam gebrachte soort telescooD. Met de vervolmaking van de techniek om het embryo op zijn natuurlijke plaats terug hebben bereikt, indien het niet zou zijn verwijderd, zal waarschijnlijk nog een klein jaar gemoeid zijn. Dit betekent dat wanneer dit mogelijk is, het echt paar opnieuw door de aanvankelijke procedure zal moeten gaan met een gro te kans dat 's werelds eerste .reageer- buis'-baby in Engeland zal worden ge boren. Uitkomst (Van onze partementaire redactie) DEN HAAG Het eerste-kamerlid Broeksz (pvda), die tevens voorzitter is van de VARA, heeft gisteren aan minister Klompé verzocht een onder zoek te laten instellen naar het leden bestand van de omroepen. Hij had hier en daar vernomen dat er mensen zijn die zich indertijd als lid -en omroep hadden ingeschreven, later nooit meer iets hadden be taald. De heer Broeksz maakte deze opmerking gisteren tijdens het debat over de begroting van erm naar aan leiding van het verzoek van de AVRO om meer zendtijd dan de andere zoge naamde a-omroepverenigingen. De AVRO wijst daarbij op haar leden bestand, dat meer dan 800.000 bedraagt. Het kamerlid ze: ban» te zijn dat de a-omroepen in de knei' komen a's ook de TROS als b-omroep meer zendtijd zal gaan krijgen. Bovendien vond hij het toenemende aantal mini-omroepen een bedenkelijk verschijnsel. Hij vroeg aan minister Klompé dit sei zoen nog te komen met een beslissing over de zendtijdverlening. Hij hoopte dat besloten zal worden de drempel van 15.000 leden om in aanmerking te komen voor zendtijd, te verhogen. Ook de KVP-er Letschert, die als advi seur verbonden is aan de KRO, zette vraagtekens achter het aantal leden van de AVRO. Hij voegde er echter aan toe: ,Om misverstanden te voorko men: wij gunoien ieder zijn succes'. De heer Letschert wees eveneens op het groeiende aantal mimi-omroepen en vroeg zich af of we daarop zitten te wachten. j Het kamerlid vroeg minister Klompé, I evenals later de PSP-er Van Pelt, .posi tieve en uitbreidende steun' te geven 'aam de TeSeac. Kliniek Deze methode zou een uitkomst zijn voor de helft van de kinderloze echtpa ren, voor wie de conventionele vrucht baarheidsbehandelingen zonder resultaat zijn gebleven. Bij de vrouw in kwestie waren de fallopische buizen die de eierstokken met baarmoeder verbinden geblokkeerd, zonder dat dit door operatief ingrijpen kon worden opgehe ven. De ova konden daardoor de baar moeder niet bereiken. Van medische zijde wordt in dit verband j nog opgemerkt dat, hoewel geboortebet- perking als een maatschappelijke eis L in de algemene belangstelling staat, het1 niet zou aangaan om kinderloze echtpa- ren te straffen wegens een overvloed I Drs. Van der Werff constateerde dat van vruchtbaarheid elders. er voor de regionale en provinciale pens duideli jk een "pica's :s naast de lande lijke dagbladen. Hij noemde het een mooie, moeilijke en nuttige taak die de ze regionale kranten vervullen. De so cialist Broeksz waarschuwde ervoor dat als een aantal landelijke kranten zal verdwijnen, dit een verarming zal bete kenen. Dringend raadde hij aan finan ciële steun door de overheid «a-n deze noodlijdende bladen te overwegen. Vol gens de heer Broeksz is de "nood bij verschillende bladen, en niet alleen bij het Vrije Volk, bijzonder groot. De KVP-er Letschert meende dat ook dit jaar een tegemoetkoming aan de dagbladen moet worden gegeven uit de opbrengst van de Ster-reclame. Ron Boot werd buitengewoon dienstplichtig DEN HAAG (ANP) De Haagse dienst weigeraar Ron Boot, is buitengewoon dienstplichtig geworden. Een herkeuring die twee weken geleden werd afgeslo ten. leverde het oordeel op, dat hij als militair minder goed indeelbaar zon zijn. Dit komt er op neer. dat Ron Boot ook niet voor de vervangende dienst in aan merking komt. die hij had moeten ver- vuüen, omdat zijn gewetensbezwaren, zij het in tweede instantie waren er kend. Ron Boot deelde desgevraagd mee. een en ander van buitenstaanders te hebben gehoord. Op zijn verzoek heeft het hoofd van de sectie algemene z Naast de door de vrouwen gebruikte conceptiepil laten in Engeland langza merhand talrijke mannen zich sterilise ren. Er zijn reeds een aantal gemeen telijke klinieken op dit gebied. Gisteren opende de Family Planning Assocaticn, de Britse vereniging voor geboortenre- geling, in een Londense voorstad de eer ste particuliere kliniek voor mannelijke sterilisatie. Zevenhonderd mannen uit alle kringen der samenleving hebben zich reeds voor de ongeveer twintig mi nuten durende ingreep totaal ver blijf in de kliniek anderhalf tot twee uur aangemeld. Het zijn allen vaders van gezinnen, die naar het oordeel van de ouders, hun maximale grootte heb ben bereikt. De kandidaten worden door een arts op het hart gedrukt, dat dit een hoogst ernstige stap is. Vandaar dat ze na het eerste onderhoud ruim schoots de tijd. krijgen om alvorens een 'definitieve beslissing te nemen, zich nogmaals te bedenken. Het effect van de sterilisatie kan na melijk nooit meer ongedaan worden gemaakt, want degenen die de operatie ondergaan, zullen voorgoed onvrucht baar zijn. Hetgeen een" probleem kan opleveren wanneer zij in de toekomst mochten hertrouwen. DEN HAAG (ANP) Als lid van de tweede kamer is gistermiddag be ëdigd de heer J. B. M. Meijer. Hij komt in de plaats van de KVP'er mr. R. J. Nelissen, die in het kabinet-De Jong de portefeuille van economische zaken van mr. L. de Block heeft over- defensie. de heer P. van den Boom, het bericht bevestigd. Van hem vernam Ron Boot ook, dat .buitengewoon dienstplich tig" betekent, dat hij als nog voor dienst kan worden opgeroepen in tijd van oor log, oorlogsgevaar of andere buitenge wone omstandigheden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 9