Gestroomlijnde plannen voor ontwikkeling Rijnmondgebied zijn in de mist verdwenen Bevolkingsgroei tot staan brengen malse blinde vinken ZWITSERLAND BEPERKT TOELATING ARABIEREN Beperking cursusduur aan universiteiten Nota directoraat-generaal arbeidsvoorziening: ,Gat' van zo'n 140.000 werknemers Den Toom bestudeert Frans aanbod voor oefenterreinen jïatiS ie oprei# loldoot ieodorant, CUD Half miljoen mark aan de ketting TWEE MAANDEN VOOR HAARLEMSE RECHTER R. UNIVERSITEITEN EENS MET DOEL STELLINGEN Maandag overleg in Oost-Berlijn PROF. POSTUMUS IN VERVOLGNOTA: Vaak gefundeerde kritiek van radicale studenten ZEEHOND IN DIERENPARK DOODGESTOKEN Bah! Wie praat er nu over geld? DINSDAG 24 FEBRUARI 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT 7 (ADVERTENTIE) lekker eten tips 'DEN HAAG (GPD) De ambitieuze plannen van de gemeente Rot terdam voor de toekomstige ontwikkeling van het Rijnmondgebied zijn niet haalbaar omdat volstrekt onvoldoende rekening is gehouden met de factor arbeid, l'n de plannen wordt ervan uitgegaan dat rond 1990 bijna 760.000 werknemers in dit gebied zullen opereren, terwijl er dat met geen mogelijkheid meer zo'n 530.000 zullen zijn. Dat Is het kernpunt van een nota hot directoraat-generaal voor de beidsvoorziening van het ministerie van sociale zaken, opgesteld door de heer K. Lewin, hoofdinspecteur-direc teur van de arbeidsvoorziening in Zuid- Holland. De nota is reeds uitgebracht aan alle betrokken autoriteiten, ook aan de ministerraad, liet provinciaal be stuur van Zuid-Holland en het Rotter dams gemeentebestuur. ,Over het alge meen is de nota goed ontvangen', al dus de heer Levvin, ,aUeen de Rotter damse burgemeester ïs er niet zo blij mee. Dat kan ilc me ook goed voor stellen'. De heer Lewin, de grote man adhter reeds is de situatie moeilijk: in het al- deze nota, vindt de toekomstige ar beidsvoorziening van het Rijnmondge bied een uitermate zorgelijke zaak. Nu gemeen overtreft de geregistreerde vraag het aanbod van arbeidskrachten enkele keren. Vooral in de scheepsbouw en de metaal, die 20 pet van d to tale werkgelegenheid uitmaken, kan men haast geen mensen krijgen. Ir deze sectoren is de vraag tien tot acht tien keer zo groot als het aanbod. Daar komt nog bij dat de bevolkings groei in dit gebied traag verloopt (min der dan een pet aanwas) en hetRijn- mondgebied een negatief migratiesal do (dat wil zeggen:"er vertrekken nog steeds meer mensen dan er binnenko men) heeft. Wanneer men rekening houd met deze omstandigheden en de ontwik keling verder normaal verloopt zijn er rond 1990 hooguit 530.000 arbeidskrach ten (nu 430.000). ,gat' werknemers. ,Ik wil niet op een tien duizend werknemers kijken', zegt de heer Lewïn, .dat doen de plannen trou wens ook niet, maar dat gat is niet te vullen'. En daarmee verdwijnen de E'stroomlijnde plannen voor de ontwilt- eling van het Rijnmondgebied in de mist. De heer Lewin vindt overigens het feit dat onvoldoende rekening "is gehouden met de beschikbare arbeidskrachten wel verklaarbaar. .Steeds is de factor arbeid de sluitpost gebleven. Mensen waren er altijd genoeg. Dit is echter (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG (GPD) Minister Den Toom van defensie moet de consequen ties van het Franse aanbod om oefen terrein beschikbaar te stellen nog be studeren. ,Wy weten nog geen enkel detail', aldus de minister, maandagmor gen in de vaste kamercommissie voor defensie. De minister wees het verwijt van de KVP'er Kleisterlee van de hand dat hij beter had kunnen wachten met z'n no ta, waarin pfl&nnen zijn ontvouwd tot uitbreiding van de oefenterreinen in Oirsdhot en de Harskamp en de inrich ting van schietbanen in het Kuinderbos. Hlij zei pas eind vorig jaar met de Fran se minister van defensie, Debré, over deze zaak in contact te zijn gekomen. Minister Debré heeft bovendien pas woensdag gereageerd. Het ligt in de bedoeling eerst polshoogte te nemen in La Courtine alvorens de onderhandelin gen met de Franse regering over de huur van het oefenterrein te beginnen. Minister Den Toom zei overigens de voorkeur te geren aan een oefenterrein in Noord-Frankrijk omdat een dergelijk terrein in verband met de kortere af stand goedkoper te exploiteren valt. (ADVERTENTIE) 1 MPER IALE Bij elke Boldoot .deodorant nu een aantrekkelijke oude prent (25 x 35 cm) uit de twintiger jaren. Helemaal gratis! Er zijn 5 ver schillende prenten. Stuur het gou den zegel (op elke deodorant) met uw naam en adres op een briefkaart aan Boldoot, Postbus 8068, Amsterdam. U ontvangt de prent van üw keuze per omgaan de thuis. B O LCD OOT Vraag inlichtingen bij drogist of parfumerie. de waarheid van gisteren, de vergissing van vandaag en de leugen van morgen. We moeten er rekening mee gaan hou den dat de oroduktiefakior arbeid schaars wordt'. In een van de plannen is de stich ting van een nieuwe stad Greve- lingenstad met 500.000 inwoners aangegeven. ,Een planologisch ge zien prachtig plan', zegt de heer Lewin. Maar ook hierin ziet hij geen mogelijkheden. ,Ik vrees dat een niet gering aantal bewoners van die stad zal komen uit het dichtbe- l volkte Rijnmondgebied. Bovendien is een derde deel van de beroepsbevol king van die stad al nodig voor diensten, overheidsbedrijven en der gelijke'. Zijn pessimistische visie op de arbeids voorziening in het Rijnmondgebied is ook gebaseerd op de onderwijssituatie. In het Rijnmondgebied is 60 pet ren het werk handenarbeid en 40 pet hoofd arbeid. Aan di verdeling zal in de toe komst niet zoveel veranderen, ook al zal dn de sector van de handenarbeid het accent meer op hogere geschoold heid komen te liggen. Maar 60 pet van de jongeren krijgt een voortgezette op leiding, gericht op hoofdarbeid. Op zich zelf genomen is dat gunstig, maar het betekent wel dat voor de selctor han denarbeid minder nieuwe werknemers beschikbaar zullen komen. Mogelijkheid De enige mogelijkheid om aan deze situ atie het hoofd te kunnen bieden lijkt de hei-structurering van industrieën, zo dat er passende en aantrekkelijke ar beidsplaatsen komen voor de toekomsti ge op hoger niveau opgeleide .school verlaters'. Ook de mogelijkheid van .pendelen' biedt weinig perspectief: zijn sterke aanwijzingen dat steeds meer mensen het belangrijk vinden om dicht bij huis te werken. Onderzoekingen daar over zijn nog gaande. De bestaande moeilijke situatie in het Rijnmondgebied kan volgens de heer Lewin nog enigszins worden verbeterd door: een zo efficient mogelijk gebruik van het arbeidspotentieel, zoals het. ge ven van een extra beloning aan men sen die meer dan een vak beheersen: verdergaande samenwerking en spe cialisatie van bedrijven het meer inschakelen van gehuwde vrouwen in het arbeidsproces en het ere- eren van mogelijkheden daarvoor; het aantrekken van veel grotere aantallen buitenlandse arbeiders; sneller en gecoördineerd vervoer; bevordering van de migratie. U moet me goed begrijpen', zegt de lieer Lewin tenslotte, ,ik voel alles voor de ontwikkeling van Rotterdam en de gouden delta, maar we moeten wel in realistisch vaarwater blijven'. Werkgroep van D'66 meent: GEUREND PROTEST VLAGTWEDDE (ANP) 'n Ton waarin zich de overduidelijke res tanten van de vervulde sanitaire behoeften van zeven gezinnen be vonden, is maandag leeggestort in de hal van het gemeentehuis in Sellingen (gan. Vlagtwedde). Dat gebeurde voor de ogen van burge meester G. Loopstra. Drie woon wagenbewoners van bet terrein in de buurtschap Rijsdam waren voor deze actie verantwoordelijk. Zij wilden hiermee uiting geven aan de opgekropte gevoelens van de bewwoners van liet kamp ten aanzien van de voorzieningen al daar. Vrijdag jongstleden gaven z:j al uiting aan hun ontstemming door een "grote partij huisvuil op de stoep voor het gemeentehuis te de poneren. Eén der beivoners. de 37-jarige koopman D. J. Hofman, vertelde dat het protest van de woonwagenbewoners, ongeveer 25 tot 30 in getal, met ongegrond is. ,Er heereen hier erbarmelijke toestanden. Voordat het ging vrie zen, begroeven we liet huisvuil, maar dat is nu niet mogelijk. Het vudl ligt om de wagens en op het terrein. De ratten tieren hier we lig. Onze kinderen kunnen alleen maar in een modderpoel spelen, want het water staat enkele cen timeters hoog'. Burgemeester Loopstra vertelaar de wel bekend te zijn met de ernstige toestanden op het terrein maar de bewoners van het kamp hadden er nog nooit over ge praat. Het kamp zal volgens de burgemeester na verloop van tijd worden opgeheven, maar wanneer is nog niet bekend. Volgens de bewoners ls er ettelijke keren aangedrongen op verbete ring. maar er is niets gebeurd. Mociht er op korte termijn geen verbetering in de toestand ko men, dan is het niet uitgesloten dat de woonwagenkampbewonera van Rijsdam nog meer acties on dernemen. Tegen de drie mannen die de ton leegstortten wordt pro ces-verbaal opgemaakt. Ons land moet blijvend leefbaar worden gehouden DEN HAAG (ANP) De politieke partij D'66 is van mening, dat het de taak van de overheid is bij voortduring te wijzen op de verantwoordelijkheid, die een ieder heeft om ons land voor de volgende geslachten blijvend leefbaar te houden. Ten dien einde moet er een ac tief beleid gevoerd worden, dat gericht is op het tot staan brengen van de be volkingsgroei. Aldus de werkgroep .be volkingspolitiek' van deze partij in een voorstel tot aanvulling in deze zin het landelijk partijprogramma. Naar de mening van de werkgroep dient de bevolkingsgroei zo snel mogelijk tot staan gebracht te worden en moet wor den gestreefd naar een stationaire be- joen. De werkgroep wijst vooralsnog dwang bij een bevolkingspolitek af, als zijnde in strijd met de democratische opvattingen. ,Op het moment is de nood nog niet hoog genoeg daarvoor, maar bij mislukking van een spoedig binnen bereik komen van een stationair niveau zou dwang wel eens bittere noodzaak kunnen worden', aldus de werkgroep. Vanuit een oogpunt van bevolkings politiek dienen, aldus het voorstel, kinderaftrek, kinderbijslag en kinder toelage geleidelijk te verdwijnen. De-1 ze subsidies dienen te worden ver-I vangen door collectieve voorzieningen rechtstreeks ten behoeve v an het kind. zoals gratis kleuteronderwijs, gratis leermateriaal, gratis sportbe oefening, gratis gezondheidszorg. De werkgroep concludeert voorts onder meer. dat alle wettelijke bepalingen op grond waarvan zwangerschapsonderbre king (abortus) strafbaar is, dienen te vervallen. Deze en andere voorstellen zullen be handeld worden op het programmacon- gres van D'66, te houden op 3, 4 en 5 april in Rotterdam. De programmavoor- stellen hebben voorts betrekking op on der meer de Europese integratie, de de fensie, de gemeentepolitiek, de landbouw de democratisering van het bedrijfsle ven en de milieubeheereing. De landelij ke werkgroep gezondheidsbescherming van D'66 is tot de conclusie gekomen, dat de bestemming aan de Markerwaard opnieuw moet worden bezien en aange past moet worden aan de behoefte aan zoetwaterreservoirs m de randstad Hol land. ARNHEM (GPD) Op de Rijn bij Em merik is maandagmiddag omstreeks kwart voor vier het Duitse zeewaardige jacht .Esperanza' geënterd. Het schip fiad voor een half miljoen aan valse Duitse bankbiljetten aan boord. Deze zouden vannacht in Amsterdam worden afgeleverd. Aan boord van de .Espe ranza', die een waterverplaatsïng heeft van 13 ton, bevonden zich twee Duitsers uit Diisseldorf. Zij werden gearresteerd. De .Esperanza' werd in de haven van Emmerik aan de ketting gelegd. Het valse1 geld bevond zich in een grote ak ten tas aan boord. Een tip uit de onderwereld had de Duitse politie op de .Esperanza' attent ge maakt. Het schip werd onopvallend ge volgd tot vlak voor de grensovergang. Ongeveer 1000 meter voor de grens was de Rijn hermetisch geblokkeerd "door Duitse politiebolen, schepen van de Duit se douane en van de zogenaamde grenz- schutz. Boven deze verdedigingslinie draaiden helikopters hun rondjes. Langs de oevers stonden zwaar bewapende rechercheurs in burger. Men was op alle eventualitei ten voorbereid, omdat de tipgevers had den gesproken van een Duits-Neder lands gangstersyndicaat. Het kwam niet tot een gevecht. De ,Es- inza' liet zich geëscorteerd naar de °n van Emmerik brenger., waar een ontijdig einde kwam aan een groot scheepse poging tot smokkel van vals geld. WERKRED ACTIE SCHORT MEDEWERKING AAN SPREEKBUIS' OP HILVERSUM (GPD) De werkredac- tic van liet omroeppersoneelsblad .Spreekbuis' heeft in een maandagmid dag belegde spoedvergadering besloten de medewerking aan het blad voorlo pig op te schorten. In een brief aan de voorzitter van de redactieraad, de heer li. Brans van de KRO, worden de rede nen voor dit besluit nader toegelicht: naar aanleiding van recente perspubli caties en een toelichting van ae eindre dacteur van .Spreekbuis' vindt de werk- redactie, dat het verwijderen van een kritische brief van de groepsraad uit het blad door de personeelscommissaris een ingreep is, die indruist tegen de bestaan de afspraken. Deze brief viel de instel ling van een commissie, die de struc» tuur van het tv-journaal moet herzien, aan. De werkredaotie verklaart zioh tegen censuur van het blad en ziet de redac tieraad als enige verantwoording dra gende lichaam. Minister Den Toom: GEEN POLITIEKE DISCUSSIES IN DE KAZERNE (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Minister Den Toom (de fensie) wil nog steeds niets weten politieke discussies binnen de kazei Zelfs het advies van de nationale raad voor het welzijn van militairen om een proef met politieke discussieavonden te nemen, werd gisteren door de minister afgewezen. Hij Is bang dat een derge lijke discussie de krijgsmacht zal uit hollen. ,Ik moet een team maken, geen mensen die tegenover elkaar staan, aldus de minister in een openbare vergade ring van de tweede-kamercommissie voor defensie. Om een dergelijke proef werd gevraagd door de socialist Wieldraayer, die daar toe een motie indiende. De motie, waar over later in plenaire zitting wordt ge stemd, kreeg de steun van een deel van de fractie van de KVP, die bij monde van de heer Kleisterlee een hartstoch telijk beroep op de minister deed om zijn medewerking te geven. Ook als men de noodzaak van de hand having van de NAVO erkent, zijn er volgens de KVP'er gradaties mogelijk dn het denken over oorlog en vrede. Daarover moet ook in de kazernes open lijk kunnen worden gepraat en gedis cussieerd, meende hij. Minister Den Toom zei dat het elke dienstplichtige militair vrij staat te lezen wat hij wil en 's avonds in burgerkleding politieke bijeenkomsten te bezoeken. ,Ik ben al ver genoeg gegaan door toe te staan dat politieke vergaderingen op de publika- tieborden in de kazernes worden aan gekondigd,' zei hij. De minister begreep niet waarom de militair uitsluitend met medemilitairen zou moeten discus- De minister werd in zijn opvatting bij gevallen door de liberaal Vonhoff en de anti-revolutionair Walburg. Zij vonden het in strijd met de pogingen tot ver maatschappelijking van de "krijgsmacht om de politieke discussie achter de mu ren van de kazerne te houden. De heer Vonhoff wees er bovendien op dat er wanorde kan ontstaan, waarbij de ka zernecommandant gedwongen wordt in te grijpen. De liberaal zag in zo'n ge val de krantekoppen al voor zich. Ook de CH-afgevaaraigde Kikkert vond dat de militair in vrijheid een politieke keuze moet kunnen doen zonder dat door Panklaar bestellen bij de slager. 10 11 minuien braden onder geregeld omkeren en bedruipen. Serveren op een verwarmde schaal met aardappelpuree en groente naar keuze. Smakelijk elenl een goed stuk vlees hoort erbij Publicatie van de Stichting Voorlichtingsbureau Vlees, Vleeswaren en Vleesconserven DEN HAAG (GPD) Het Haagse ge rechtshof heeft gisteren de Haarlemse rechter, nu- H. G. R., veroordeel tot onvoorwaardelijke gevangenisstraf twee maanden en ontzegging van de rij bevoegdheid voor twee jaar. Bovendien werd de in beslag genomen gladde band van het linker achterwiel van de auto van de rechter, verbeurd verklaard. Het hof overwoog bij dit vonnis, dat het bewezen acht, dat mr R. op 21 fe bruari 1968 in hoge mate onvoorzich tig over de Zuiderhoutlaam te Haarlem heeft gereden, terwijl hij wist dat zijn banden van onvoldoende profilering wa ren voorzien, Mr R. is toen geslipt, op de Imker weghelft terecht gekomen en ge botst tegen de bromfietser Henk Lam mere, die ter plaatse overleed. Het hof achtte bewezen, dat mr R. on der invloed van sterke drank verkeer de, maar niet zodanig, dat hij niet in staat moest -worden geacht zijn auto naar behoren te besturen. DJAKARTA De Indonesische hoofdstad is dezer dagen getrof fen door een ernstige overstro ming die meer dan 150.000 men sen heeft gedupeerd. De overstro ming was het gevolg van een on gekend hevige regenval. Op de foto zien we een familie op het dale van haa.r woonhuis; op de voorgrond is het opspattend wa ter van een motorboot te zien: het water reikt, bijna tot aan het dak van het huis. Prof. Posthumus: DEN HAAG (GPD) I'rof. dr K. I Posthumus, regeringscommissaris voor i het wetenschappelijk onderwijs, heeft 1 gisteren gezegd «lat voorstellen over de doelstellingen van het universi taire onderwijs door faculteiten, univer siteiten en secties van de academische raad algemeen aanvaard worden, ue in totaal 136 reacties worden thans ge rangschikt en zullen in de lente ver schijnen als tweede en laatste vervolg- nota. De hoogleraar voegde er vooracn- tigheidshalve aan toe dit .helemaal voor waardelijk. als een losse indruk" te zeg gen. Het betrof ook zijn uitingen over 3e cursusduur, zei hij. Prof. Posthumus deed deze uu.'jmaaK i bii een mondelinge toelichting op zijn eerste vervolgnota. Over de financieei- economische gevolgen van doorvoering van zijn denkbeelden kon hij geen na- «Jere uiting doen dan hetgeen er al in zijn nota staat: terugbrenging van de cursusduur tot .in de regel vier jaar 2a! uiteraard een besparing innouden. Den kostenverhogende factor zal wel z-jr. zijn denkbeeld om doctorandussen m staat te stellen zich in volledige dag taak voor te bereiden op hun promotie. Noodzaak van dit laatste illustreerde hij met een verwijzing naar lcden.:js- ten van de organisaties van academici, waar men tussen het vele .drs' slechts zelden ,dr' aantreft. .Beschamend, zei prof. Posthumus. Hij deelde mee dat bij het opstellen van het vorige week gepubliceerde voor ontwerp van wet voor de universitaire bestuursvernieuwing geen rexemng is gehouden met zijn eigen opste, over ae universitaire onderwijsvernieuwing. Geen goede indeling Op de hem vaak voorgelegde vraag waarom dan dat universitaire onderwijs eigenlijk een nieuwe structuur nodig heeft, antwoordde hij dat er nooit een goede indeling is geweest, adeen maar eeen toevallige in studierichtingen. Prof. Posthumus vindt dat de wet thans cur susduur en maximale inschrijvingsduur rnoet gaan bepalen. Vervolgens moeten alle deelnemers samen op basis van de door hem nieuw geformuleerde doelstel lingen het onderwijsprogramma gaan i vaststellen. I De hoogleraar verwerpt het denköeeia 1 dat alle misstanden in maatschappij en onderwijs te wijten zijn aan ,het oe- drijfsleven'. Hij erkent wel dat de in dustrialisatie een van de meest bepalea- ide kenmerken van de huidige Neder- I iandse samenleving is, maar volgens hem lieert vergelijking met het buitenbad dat het er weinig toe doet of de produk- tie in particuliere of in overheidshan den is: karakter van onderwijs- en exa menprogramma's is dan toch op dezeii- -'a wijze bepaald- Prof. Posthumus trekt hipruit de vol gende conclusies: met ingrijpende on derwijsvernieuwingen hoeft niet te worden gewacht op de ingrijpende maatschappelijke omwentelingen, en het onderwijs mag niet worden ge bruikt voor hervorming van de maat schappij naar slechts één enkel mo- BONN (RTR) Op maandag 2 maart -v -.tv „i. zullen in Oost-Berlijn gesprekken be-1 Z13nde ontwikkeun0en. del. Studenten gïnnen tussen Oost- ën Westduitse func tionarissen, ter voorbereiding van de topconferentie tussen de Westdmtse bondskanselier Willy Brandt en de Oost- duitse premier, Willi Stoph. Er zal bij deze besprekingen onder andere, een tijd stip voor het topgesprek vastgesteld worden. Brandt stelde Stoph vorige week een tijdstip voor tussen 9 en 22 maart. De Nederlandse Studenten Raad (NSR) ziet de vervolgnota over het universi taire onderwijs als eeen stukje van het systeem om de studenten In het gareel te houden. De nota van regeringscom missaris prof. Posthumus is alleen maar een bliksemafleider, zegt de NSR. De aandacht moet worden afgeleid van ce harde kern van de gehandhaafde voor stellen en van de werkelijke al op gang De NSR zegt verder dat de suggestie in het rapport, als zou de duscuss-.e nog open zijn, past in de lijn van de tac tiek die ook de minister de laatste ja ren heeft gevolgd. Deze suggestie .is bewust misleidend, even misleidend als de overeenkomstige opmerkingen in de memorie van toelichting bij het recente voorstel tot bestuurshervorming van de universiteiten'. gevangenisstraf, waarvan 1 maand voor waardelijk en ontzegging ren de rijbe voegdheid voor 2 jaar geëist. Mir R. was eerder door de Haagse recht bank veroordeeld tot een boete van 1000,- en 1 jaar ontzegging, nadat de officier van justitie een gevangenis straf van 3 maanden en 2 jaair ontzeg ging had geëist. voor mr R. staat nu nog cassatie tegen dit vonnis bij de hoge raad derNeder- Landen open. Slot van pagina 1 normale aandacht worden behandeld; het ministerie van binnenlandse zaken zal er voortaan op toezien dat de ver plichte verklaring die buitenlanders bij de politie moeten afgeven ook wordt ge respecteerd: op het regeringsbureau in Keulen waar de buitenlanders geregis treerd staan zal een computer worden geplaatst die dag en nacht kan worden geraadpleegd. De Westduitse regering is van mening dat de aanslag die op 10 februari op het vliegveld van München-Riem op een toestel van de Israëlische luchtvaart maatschappij El Al is gepleegd, niet de steun heeft gehad van de regerin- §en van de Arabische landen. De West- uitse regering gelooft niet dat deze regeringen invloed hebben op de acti viteit van kleine onafhankelijke groe- Sen Arabieren zoals die welke achter e aanslag in München stond. Dit blijkt uit de verklaring die de Westduitse staatssecretaris van buiten landse zaken Dahrendorf. maandag dr de Bondsdag heeft afgelegd. Dahren dorf zei voorts dat de Arabische rege ringen en de leiders grote blijkei DEN HAAG (GPD) In e< maandag openbaar geworden ver volgnota over het universitaire on derwijs zegt regeringscommissaris prof. dr K. Posthumus, dat het no dig is de cursusduur per studie richting vast te leggen. Ook moet worden vastgelegd dat wel de in schrijvingsduur een jaar langer mag zijn. Hij vindt beide beperkingen noodzake-j lijk in verband met de explosieve uit-1 breid ing van de onderwijsbegroting en| in verhouding tot schrijnende proble-1 men als verlaging van de leerlingen-1 schnal bij kleuter- en basisonderwijs,! uitvoering van de mammoetwet en vor- ming van de .werkende, jeugd'. Hij' akt een verschil tussen cursusduur' studieduur. Dat laatste kan iedereen! zichzelf bepalen daar men altijd aan de universiteit examen kan doen. ook als men niet meer ingeschreven is. zegt de hoogleraar. Natuurlijk moet men .wel beschikken over het toelatende ge-; El Fatali, de Palestijnse conimando-or-' twigsehrift. ganisatie. heeft maandag in Genève een!Dit alles komt er in het kort eigenlijk verklaring uitgegeven waarin zij |op neer dat prof. Posthumus de raaïca- plechtig haar afkeuring uitspreekt' j ]e studenten." die zelf roepen om venve- deze officieel venheid met ae samenleving, wijst op; .willekeurig' is. De gisteren verschenen vervolgnota behandelt de kritiek en al ternatieve voorstellen uit de kringen der radicale studenten. Momenteel worden ook mog 136 andere reacties op de eerste nota geïnventari seerd, die zijn aangedragen door facul teiten, universiteiten en secties vain de academische raad. Het resultaat zal de inhoud worden van een tweede en laat ste vervolgnota, die nog dit voorjaar moet verschijnen. In de tweede nota zal de hoogleraar voorstellen tot wijziging en aanvulling van het academisch sta tuut doen, die uit eventuele wet voortvloeien. (3I£K3£33AaV) ilijke aanslagen als in München af- El Falah liet waarschijnlijk al zwemmend werd verrast. ,We waren bijzonder aan het dier ge- I hecht', vertelde de directeur van het I dierenpark, de heer A. J. J. M. van Hooff. ,Als jong zonder moeder hebben we hem zo'n zes jaar geleden gekregen. I .We hebben hem eerst met de fles en ARNHEM (GPD) Op beestachtige j later met slangen grootgebracht, waar- wjjze hebben maandag drie opgescho- door hel dier erg tam en aanhankelijk ten knapen met een aantal grepen een is geworden'. zeehond gedood in het Burgers' dieren-|Dc drie jongens zijn maandag, vermoe- park. Met een afgebroken greep in zijnidelijk illegaal, het dierenpark bmnen- rug trof een van de verzorgers het dood- gekomen. Een paar maal waren ze al gebloede dier nan bij het water, waar'door bewakers gewaarschuwd vanwege hun baldadig gedrag. Een bljd later. een van de" bewakers dat zij het alle drie op een lopen zetten, over een hele klommen en wegrenden. Kort daarna ontdekte de verzorger de dode zeehond. Bij onderzoek bleek, dat het dier min stens tweemaal met een greep, die de jongens uit een van de verzorgingsde pots hadden gehaald, in de rug was ge stoken. .Financieel is de schade wel niet zo groot', aldus de heer Van Hooff, .maar de bestialiteit steekt hier toch wel boven alles uit. Dat mensen beesten' treiteren en pesten, komt nog wel voor, maar d'it slaat wel alles'. de grote samenhang met problemen el ders in het onderwijs. .Juist omdat er in dat hele onderwijs nog zoveel andere dineen zn'n op te lossen en te betalen, moet de universitaire studie worden in geperkt.' zo zegt Posthumus eigenlijk, samengevat in simpele termen. Zijn visie vat hij in zijn vervolgno ta vervolgens samen in enkele voorstel len voor wijziging en handhaving van artikelen in de wet op het wetenschap pelijk onderwijs. over de sabotage - wordt bewezen waardoor de Coro- nado van Swissair zaterdag is veron gelukt. De organisatie doet een dergelijke uit spraak over de aanslag op de Cara- veile van de Oostenrijkse luchtvaart maatschappij, die in de lucht werd be schadigd door een ontploffing in het vracht ruim. Volgens de verklaring ncht El Fatah haar .oprechte condoleances tot h9t Zwitserse volk'. .Iedere per soon of groep die bij deze aanslagen betrokken is, kan in geen geval beho ren tot de Palestijnse revolutie', aldus de verklaring. De regering van Jordanië heeft haar spijt betuigd over het ongeluk met het vliegtuig ren de Swissair."Dit heeft een Jordaanse woordvoerder vol gens radio-Amman gezegd. Deze voeg de er nog aan toe: ,dit ongeluk kan op geen enkele wijze verband houdenjheeft afgemaakt van de" universitaire] met welke Arabische actie ook. De doelstelling; bevordering van maat-, Jordaanse regering betuigt haar leed-jschappelijk verantwoordelijkheidsbesef.! wezen aan de regering en het Zwitser- De hoogleraar erkent ook dat de doorl e tragedie'. Ihem voorgestelde studieduurverkorting I Gefundeerde kritiek Overigens komt prof. Posthumus er on omwonden voor uit, dat de radicale stu denten menigmaal gefundeerde kritiek! hebben geuit op zijn eerste nota. Zoj geeft hij bijvoorbeeld toe dat hij zich' in .de' nota-Posthumus erg gemakkelijk' e volk o Er was een fabrikant, die uit stekende tandpasta kon fabrice ren voor laten we zeggen 20 cent per tube. Er was een fabrikant, die uitstekende diepvries-maal tijden kon leveren voor 1.25. Beide heren stapten naar een marketingbureau en kregen daar te horen dat de tandpasta in de winkel .80 cent zou moeien kosten en de diepvries-maallij'd ongeveer f 2,75. Waarom zo duur? Omdat 50% van deze prijs zou verdwijnen aan kosten van reklame en ver tegenwoordigers. En omdat win kelier en grossier samen zeker een winst moesten hebben van 35%. Beide ondernemers namen met ontzag afscheid en stelden de prijzen vast zoals het bureau dit had voorgerekend. Beide onder nemers zagen meer in het be talen aan bureaux en vertegen woordigers dan in het drukken van de prijs. Men kwettert doorlopend over het "verleiden" of het "verbor gen verleiden" van de klant. Maar om die verleidingskunsten eens op de portemonnaie van de klantje proberen door zo laag mogelijke prijs, vindt men blijk baar beneden zijn stand. Bah! Wie praat er nu over geld?! Publikalie nr. II van Jac. Hermans

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 7