Prof. Eilers (volksgezondheid): verontreiniging raffinaderij geeft weinig bezwaar op grond ;-/ Openheid industrievestigingen twistpunt v. Bennekom-Kaland Vragen aan gs over industrialisatie van Milieuhygiëne' Overdekt bad Vlissingen 2 Bij aanwezigheid hoge schoorsteen DE BRIL mm u Scbró^te Inbraak in de Raiffeisenbank te Borssele Salon Culinaire' in Goes Mr Schlingemann: tracé van oeververbinding voor VVD geen punt NCRV vocaal ensemble ALMANAK Gs willen twee verzoeken om subsidie afwijzen HOORZITTING GOES PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 24 FEBRUARI 1970 NOTA OVER RAFFINADERIJEN OP VERZOEK GS .MIDDELBURG .Bij normaal bedrijf is praktisch dc enige vorm van lucht verontreiniging van een olie-raffinaderjj de afvoer uit de schoorstenen van de verbrandingsgassen en van de zwavelfabrïek. Dit kan worden afgevoerd door hoge schoorstenen (bijvoorbeeld 150 meter) en levert dan op grondniveau weinig of geen bezwaren'. Dat zegt prof. ir H. Eilers, inspecteur van de volks gezondheid l>ü de hoofdinspectie voor de hygiëne van het milieu in een aantal algemene opmerkingen voor gs van Zeeland over de mogelijke luchtverontreini ging door raffinaderijen van minerale olie. Het college had om die informatie gevraagd .aangezien de vestiging van een olie-raffinaderij in het gebied van de Westerschelde een duidelijke versterking zou betekenen van het industriële, patroon met het oog op de wederzijdse betrokkenheid van de verschillende be dreven'. wijl daarnaast ook laag kokende ver zadigde lcoodwaterstoffeai ontstaan. De conde.nseerbaire koolwaterstoffen wor den door koeling afgescheiden, de over blijvende gasvormige verbindingen zwavelwaterstof, waterstof, metaan, et-haan, propaan en butaan) gaan naar de gasvervverkiingsiinstallatie. Prof. Eilers wijst er in zijn in januari gedateerde nota op, dat het gehele fabricageproces bij een moderne olie-raffinaderij in geslo ten apparatuur verloopt. Hij laat weten, dat de meeste raffinaderij en als brandstof het in een ont zwavelingsinstallatie verkregen zwavelvrije gas en zware stookolie, veelal met een vrij hoog zwavelge- Ivalte (bijv. 3,5 procent) gebruiken. De zwavel die in de vorm van war me verbrandingsgassen wordt ge loosd heeft een goed stijgvermogen door de temperatuur van 200 gra den C. Hij houdt een zwavelgehalte van 2 procent in de brandstof aan. Hij constateert als enige luchtveront reiniging' de afvoer van de verbran dingsgassen en van de zwavelfabriek en zegt verder; .Daarnaast kan men het van tijd tot tijd waarnemen van overi- derij als boven omschreven is het wei nig waarschijnlijk dat onverzadigde produkten zoals etheen (een planten- gif) zijn veel reactiever en zijn grond stoffen bij de vorming van fotoohemi- sche nevel (de zogenaamde Los Ange les smog). Dergelijke verbindingen zou den kunnen ontsnappen uit raffinade rijen waar kraakprocessen worden toe gepast, om uit de zware stookoliefrae- tie lager moleculaire benzinecomponen ten te bereiden'. Waterweg Bij vergelijking met het Waterwegge bied moet worden bedacht dat men daar te -maken heeft met 's werelds grootste raffinagecentrum (circa 60 min ton- jaar) waar naast de eigenlijke raffi nage zeer veel petrochemische instal laties in werking zijn. Bovendien is deze gehele industrie in ruim 20 jaar opgebouwd, waarbij vooral in de be ginperiode de opbouw van de nationale eoonomie en de verschaffing van werk gelegenheid voorop stond; in die jaren werd algemeen weinig rekening gehou den met mogelijke luchtverontreiniging. Daarnaast zijn er in dit gebied nog vele andere chemische bedrijven geves tigd, die luchtverontreiniging zouden kunnen veroorzaken. Prof. Eilers gaat in zijn beschou wing uit van een moderne olieraf finaderij met een verwerkingscapa citeit van 4 tot 8 min ton ruwe olie per jaa.r, zonder petrochemische nevenbedrijven en de daarvan moge lijk te venvachten luchtverontreini ging. Hij stelt: ,Uit de aard der zaak vertonen de raffinaderijen van de verschillende concerns veelal vrij belangrijke variaties op dit schema. In verband met het voorkomen van luchtverontreiniging zijn ook facto ren als de zorgvuldigheid van de af werking van de constructie en de discipline van het personeel van eminent belang'. Ten aanzien van de aanvoer en de opslag van de ruwe olie wordt erop gewezen, dat hoge zwavelgehaltes voor komen bij de ruwe die uit het nabije en het Midden-Oosten, terwijl de ruwe olie uit Lybië, Algerije, Nigeria en Ne derland over het algemeen een laag zwavelgehalte heeft. Om de standver spreiding te recueeren moet de olie op zee al op verpompingste-mpera.tuur worden gebracht. Hij gaat uitvoerig in op het op de primaire destillatie en het raffinageproces van de olie. Over de raffinage wordt onder meer opge merkt: De benzinefractie, de kerosinefraetie en de gasoliefractie worden meestal het zij gezamenlijk, hetzij afzonderlijk ont zwaveld. In de meest moderne raffina derijen geschiedt de ontzwaveling door inwerking bij hoge druk en tempera tuur van in het bedrijf zelf geproduceer de waterstof. Hierbij wordt alle zwa vel omgezet in zwavelwaterstof, ter- Honderdjarige in Bethesda te Vlissingen VLISSINGEN Woensdag hoopt de oudste inwoonster van het Vlissingse ziekenhuis Bethesda, mevrouw de wedu we Johanna Bal, geboren Almekinders, haar honderdste verjaardag te vieren. Mevrouw Bal werd weliswaar in Borsse- le geboren, maar woont reeds lange tijd in Vlissingen. Wegens verminde ring van krachten wordt zij reeds eni ge tijd verpleegd in Bethesda, maar zij mag nog steeds haar bed verlaten en is bovendien nog helder van geest. Autoradio's uit benzinestation ontvreemd ZIERIKZEE In de nacht van zater dag op zondag is er ingebroken, in het benzinestation ,De Val' te Zierikzee. Er werden vijf autoradio's en een pech- la.mp ontvreemd. De dader(s) wisl(en) zioh toegang te verschaffen tot het kan toor door een ruit in te slaan. Binnen werden geen vernielingen aangericht. Van de dader (s) ontbreekt tot nu toe elk spoor. Enige tijd geleden werd het ben zinestation ook al met ongewenst be zoek vereerd. Men had het toen even eens op ajutoradiio's voorzien. modern - stijlvol - in vele variaties bij OPTICIEN een naam in brillen Stank Bij de raffinage gevormde gassen wor den meestal bij lage temperatuur ge wassen met een oplossing van zwakke organische base (mono- of di-ethanol amine (MEA of DEA) dat de zwavel waterstof bindt. Bij hogere tempera tuur wordt de zwavelwaterstof dan weer in een ander deel van de appara tuur uit de wasvloeistof vrijgemaakt; zij gaat dan naar een installatie waar zij wordt verwerkt tot zwavel of zwa velzuur. Opgemerkt moet worden dat zwavelwaterstof niet alleen erg stinkt, doch bovendien in hogere concentraties ingeademd ©nel dodelijk kan zijn. Hier moeten dus de nodige voorzieningen te gen breuk in de constructie, etc. ge troffen worden, aldus prof. Eilers. Prof. E>ers wijst erop. dat de meeste raffinaderijen verschillende ruwe olie verwerken en dat veelal geraffineerde destilü aatfracti es van verschillende grondstoffen worden gemengd om pro dukten. te krijgen, die voldoen aan de eisen van de markt, Prof. Eilers ,De installatie moet dus een vrij groot tankpark voor tussen- en eindproduk- ten bezitten met verpompingsfacilitei- ten. Aan verschillende produkten moe ten nog, meestal kleine hoeveelheden hulpstoffen worden toegevoegd, als antioxydantia, kleurstoffen, stoffen die de gewenste, verbraxi- dingseïgensehappen bevorderen, zo als het zeer giftige tetraetliyllood (TEL). Voor deze stoffen moeten dus ook opslag- en doseringsfaeiliteïten aanwezig zijn, aldus prof. Eliers. nigd (uitblazen van stankstoffen (strip pen) ontoliën door oproming). Daar naast bestaat de mogelijkheid dat veel grotere hoeveelheden water matig met olieproducten verontreinigd worden Dij-i voorbeeld koelwater bij geringe lekka ges, regenwater op plaatsen waar tank wagens worden gevuld of bij pompen, lekkages in pijpleidingen. Ook dit wa ter moet via olieafscheiders geloosd wor den. Daarnaast moeten er faciliteiten zijn voor de afvoer van praktisch niet verontreinigd regenwater; het verdient overweging deze afvoer via een bassin te laten geschieden zodat bij onvoorzie ne verontreiniging toch nog olie kan worden afgescheiden. Gs hebben de nota van prof. Eilers ter informatie aan de statenleden ge zonden. Fakkel Hoewel de gehele destillatie en raffinage apparatuur automatisch geregeld wordt, kunnen toch tijdelijk te hoge drukken niet geheel vermeden worden, zegt hij vervolgens. Indien deze optreden, komen veiligheidskleppen in werking en bestaat dus de mogelijkheid dat koolwaterstof fen en zwavelhoudende producten ont snappen. Om dit te voorkomen moeten de uit de veiligheidskleppen ontsnap pende producten door een speciaal lei- dingennet worden afgevoerd naar de BORSSELE In de Raiffeisenbank te Borssele is ingebroken. Inbreker(s) ver schafte (n) zich toegang tot het gebouw door het inslaan van een dubbele ruil. Met een snijbrander heeft men gepoogd ;n brandkast te openen, waarin men •liter niet is geslaagd. Er wordt dan ook niets vermist. De inbraak, die tussen vrijdagnacht en maandagmorgen werd gepleegd, werd maandag ontdekt door een employee van de "bank, mevrouw S. Bij het on derzoek zijn de technische recherche te Den Haag en de recherche vair Middel burg ingeschakeld. Er zijn van de inbreker(s) geen vinger afdrukken gevonden, wel voetsporen. Daarvan zijn gipsafdrukken gemaakt. GOES Ter aanvulling van het be richt over de derde .Salon Culinaire.' op de horecavakbeurs te Goes, in de krant van vrijdag 20 februari, kan nog mede gedeeld worden dat aan de schotels in de klassen A, C en D geen'afmetingen zijn gebonden; deze zullen 's nachts gekoeld worden. Groep B, showklasse, bestaat uit Pieces Montées, waaraan geen be drag verbonden is. AXEL WD kamer- en sta tenlid mr J. F. G. Schlingemann heeft maandagavond op een ver kiezingsbijeenkomst van zijn par tij in de Axelse ,Halle' gezegd dat het tracé voor de vaste oeverver binding over de Westerschelde voor zijn partij geen punt van discussie is. ,Wij vinden het voor naam wanneer die over verbinding er komt. Daarmee is Zeeuwsdh- Vlaanderen gediend'. Volgens de heer Schlingemann maakt het niet uit of het tracé ter hoogte van Kruiminigen-PerkpoMer of NUANCEVERSCHIL IN TERNEUZEN Fractievoorzitters Biesheuvel, Mellema en Schmelzer waren verhinderd MIDDELBURG NIEUWE KEBK De jubileumzangavoncl in Middelburg ter gelegenheid van 45 jaar NCRV had een nogal rommelig verloop. Wie naar de Nieuwe Kerk getogen was om Marinus Voorberg's Europees vermaar de vocaal ensemble ongestoord ,live' te beluisteren, kwam wel enigermate be drogen uit. Een radiorelais op een la ter tijdstip (de Nederlandse radio leeft op bl'ikgroenten). technici, geluidsadvi- seurs. opname-apparatuur, een tijdens het concert ingelaste community sin- ging-repetitie voor de schoolradio, dat alles prevaleerde boven het aanbieden van een afgerond programma. Deze gang van zaken, met het goedwillend publiek als onbezoldigd medewerker, was teleurstellend voor de geïnteres seerde luisteraar en weinig inspirerend voor de medewerkers: het reeds ge noemde vocaal ensemble, het .NCRV-ko- perkw&rtet, trompettist Harry Seven- stern (in Purceli's bekende Trumpet Tune and Air) en organist Jacques van den Dool. In werkjes van Eceard, Schein (op Ne derlandse teksten), Franck en Scarlat ti toonde 'het vocaal ensemble, deze keer onder leiding van het koorlid To ny Jaaoius-Rebel, zijn routineuze be heersing van alle koortechnische moei lijkheden. Op zichzelf indrukwekkend, maar niet om met een ruk op het puntje van je kerkstoel te gaan zitten. TERNEUZEN ,Ik heb geen ver schil van mening met de heer Van Ben- - - 0 nekom over de mate van openbaarheid te boven de grond verbrand worden. In bij de vestiging van industrieën, maar deze fakkel moet steeds een kleine ont- als de heer Van Bennekom aan de an- stekmgsvlam aanwezig zijn'. Het ver- dere kant van de tafel zit weet hij heel dient aanbeveling faciliteiten te creëren goed, dat je in een bepaald stadium ver- dat bij deze verbranding zo weinig mo-trouwelijk beraad nodig hebt. Op het roet ^ontstaat hiervoor wordt moment dat. er overeenstemming is moet veelal injectie van stoom of water tij dens de aanvoer van grotere hoeveelhe den koolwaterstoffen aan de fakkel toe- Meestal bevinden zich in de lei- naar de fakkel faciliteiten om het terugslaan van de vlam in de leidingen te voorkomen en om eventueel meege voerde hoeveelheden vloeibaar product tegen te houden. Water Bij een dergelijke raffinaderij krijgt men wetnimg sterk door olieproducten verontreinigd water (sediment in de ru we olietanks, water uit de ontzoulers), laat hij weten. Dit sterk verontreinigde water wordt meestal afzonderlijk gerei- NAAR AANLEIDING OPMERKINGEN GS-LID KALAND Leeuwse Regelen Een lezer uit Ter neuzen doet ont hullingen over een brnilojt, waar bij zijn kleindochter betrokken was, als toeschouwster, want ze is nog een kleuter. Ze vond het gewe.tdig. Vooral de bruid bracht hoor in vervoering, 's Avonds, zelfs na de fabeltjeskrant, was ze er nog helemaal stil van. Maar voor ze werd toegestopt., kwam het grote woord er uit: ,Mnmu als ik irouv) krijg ik dan ook van die gordijntjes om aan te doen?' Ze wachtte even en vond toen nog iets om de boel fraoi te gar neren: JSn roosjes uit de tuin van oma.' Toen ging ze zoet slapen. Dat was alvast een béétje geregeld. SUGGESTIES VOOR REGELINGEN VLISSINGEN De vereniging Milieuhygiëne Zeeland (i o) heeft gedeputeerde staten in een brief een aantal kritische vragen ge steld naar aanleiding van een aan tal opmerkingen, die gedeputeerde A. J. Kaland heeft gemaakt tijdens een inleiding voor de ZLM-kring West-Zuid-Beveland over de in dustrialisatie in het Sloe en de ge- colgen daarvan voor de landbouw. In de brief wordt gevraagd: ,Is het niet reeds thans aangewezen dat -met iedere gegadigde een overeen komst wordt gesloten, die openbaar wordt gemaakt en waarbij de be wuste industrie zich verplicht: alle schade te vergoeden, die zij aan derden berokkent; maxima aan door haar veroorzaakte verontreini ging te aanvaarden niet de dwang maatregel, dat zij hij overschrijding van die maxima haar produktie moet verminderen of tijdig moet staken: te betalen voor alle verontreiniging, die zij beneden die maxima teweeg brengt volgens een progressieve schaal, omdat het onaantrekkelijk wordt dicht bij die maxima te ko men?' Aan de hand van het verslag over de inleiding van de heer Kaland In de PZC gaat de brief in op een viertal punten. Het eerste punt geldt zijn uit spraak, dat zowel gs als het ETI een raffinaderij van groot belang achten voor de vorming van een imdustria-ag- glomeratie aan de Westerschelde. De vereniging milieuhygiëne Zeeland wil nu weten of aan die mening een uit voerige kosten - batenanalyse ten grond slag ligt en zo ja wanneer die zal worden gepubliceerd. Voorts wil men weten, welke agglomora.tie gs voor ogen staat: zoveel mogelijk arbeidsin tensieve bedrijven of een agglomoratie waarbij elk. ook maar enigszins aan vaardbaar bedrijf een plaats krijgt. En men stelt: ,Met ons hebben velen de indruk dat dit laatste het geval is met als resultaat vrijwel uitsluitend ruimte-verslindende chemische bedrij ven met (herleid perha) een minimaal aantal arbeidsplaatsen en een maxima le verontreiniging van lucht, water en bodem. In dit kader wil men weten ,wie buiten de eigenaren der (vrijwel alle buitenlandse) bedrijven eigenlijk gediend is met dit industriebeleid' en welke toeleveringsbedrijven in Zeeland tot dusverre geprofiteerd hebben van de gevestigde chemische bedrijven, hoe veel arbeidsplaatsen er bij die toe leveringsbedrijven zijn geschapen en hoe veel ruimte ze in besla,g nemen. Ver der wil men weten of gs het ETI heeft verzocht ,na te gaan of het optimaal uitbuiten van het Westerscheldebekken als zeehavengebied wel het rneest aan trekkelijke beleid vormt vanuit... macro- economiseh oogpunt'. Het tweede punt uit de inleiding van de heer Kaland, dat van vragen wordt voorzien geldt zijn uitspraak, dat bij een raffinaderij alleen een vrij grote hoeveelheid zwaveldioxy- de vrijkomt, maar dat. indien dit gebeurt bij 200 graden C via een byzonder hoge schoorsteen er op de begane grond niets van luchtveront reiniging valt te merken. In de brief van de vereniging milieuhygiëne valt te merken. In de brief van de vereniging lieuhygiëne Zeeland wordt verwezen naar een uitspraak van de Zuidhol- gezegd, dat er geen twijfel over be staat, dat hoge schoorstenen slechts lapmiddelen zijn, omdat het gif er hooguit door wordt verspreid, m dat de zwavellucht van Periiis 30 km verderop te ruiken is. Dc brief: ,Bij ons rijst de vraag, hoe dit bericht te rijmen valt met de optimistische verzekering van de heer Kaland'. Als derde gaat men in op de opmerking, dat het bij vestiging van een chemisch bedrijf mogelijk is dat praktisch geen schade wordt toegebracht aan plant en dier; als een rendabele exploitatie niet meer mogelijk js zou men toch kiezen voor toelating van het bedrijf, met de verplichting van schadevergoeding. De briefschrijvers menen, dat schade aan plant en dier kennelijk alleen wordt gezien als bedrijfsschade, maar vin den dit een .zeer eenzijdige belichting van de alsdan teweeggebrachte aantas ting der milieuhygiëne. het tot op de bodem openbaar worden, Als je het dan met het bereikte resul taat niet eens bent stuur je het college naar huis. Dat is democratie', aldus ge deputeerde A. J. Kaland (ch) maandag avond tjjdens een zeer druk bezochte verkiezingsbijeenkomst van de Verenig de Christelijke Partijen in Terneuzen. De heer J. A. van Bennekom. lid van tweede kamer voor de ARP en fractie voorzitter van deze partij in de Zeeuw se staten, had eerder op de avond ge zegd, dé mening van hem en de heer Kaland over de openbaarheid bij de ves tiging van industrieën. Volgens de heer Kaland bestaat er geen geheimzinnig heid op dit stuk van zaken. De heer Van Bennekom onderschreef de door de heer Kaland uitgesproken mening, dat indus trialisatie van Zeeland noodzakelijk is er. hij bepleitte daarbij dringend garanties voor de bescherming yan .het leven van mens;'pl'a'nten dier. Voigëns de heer Van Eehnekom zijn. provinciale staten dikwijls geplaatst voor een wetenschap, waarvan ze te laat op de hoogte waren: ,Tk heb daarom gepleit voor een staten commissie voor de milieuhygiëne'. De heer Kaland kon hem op een punt ge ruststellen: ,Het rapport van de inspec tie voor de milieuhygiëne over de ves tiging van een olie-raffinaderij is. zoals ik heb toegezegd, toegezonden aan de economische commissie uit de staten'. De milieuhygiëne kwam tijdens deze avond uitvoerig ter sprake. De heer Kaland stelde in zijn inlei ding, dat het provinciaal bestuur al het mogelijke doet om de milieuver vuiling tegen te gaan: ,En dan zegt D '66 dat we daar eindelijk eens aan dacht aan moeten besteden. Ik. daag de lijstaanvoerder van D '66 uit over dit onderwerp met mij b te gaan'. Desgevraagd verklaarde de heer Kaland WOESTIJN ,Als er in de onmiddellijke omgeving van Pechiney straks niets meer wil froeien dan heeft men ten gerieve van it bedrijf een strook woestijn aan vaard, wat ons ontoelaatbaar voorkomt en deze aanvaarding zal dan ge schieden alleen om een rendabele ex- Sloitatie mogelijk te maken van een edrijf, waarom vrijwel niemand in Zeeland heeft gevraagd'. Men refereert voorts aan de schade aan psyeno- hygiëne. De uitspraak van de heer Kaland, dat het niet gewenst is exacte normen vast te stellen waarboven een bedrijf geen verontreiniging mag veroorzaken, om dat dan oe tegenpartij zal trachten minder ver van die hoogste grens af blijven en men moet trachten de kanttekening: ,Deze uitspraak doe't het voorkomen of in Zeeland op zeer be kwame wijze wordt onderhandeld met gegadigden om de luchtverontreiniging minimaal te houden. Tot onze spijt zijn wij van de juistheid van deze sugges tie niet overtuigd, De gang van zaken bij de onderhandelingen met Pechiney wijst naar onze mening in een andere richting. Klaarblijkelijk is daarbij een eerste overeenkomst afgesloten zonder dat het vervuiling.,aspect grondig was doorgenomen. In dit verband wijst men op een advies van de commissie zeeha- venoverleg en komt men met de sug gesties a.is in de aanhef vermeldt. geen bezwaar te hebben tegen een olie raffinaderij in het Sloe: ,Als het maar niet te dicht bij een recreatie- of woon gebied is. In dit verband zou ik van de toekomstige raad van Terneuzen de no dige voorzichtigheid willen vragen bij stadsuitbreiding in oostelijke richting, gezien het voornemen om ten oosten van Terneuzen industieën te vestigen'. Verhinderd Oorspronkelijk was het de bedoeling, dat tijdens deze verkiezingsbijeenkomst, de fractievoorzitter van de drie grote chris telijke partijen, de heren Schmelzer, Biesheuvel én Mellema, zouden spreken. Op het moment, dat de VCP de bijeen komst aankondigde had men nog geen bevestiging van de heer Schmelzer, die achteraf verhinderd bleek te zijn. De heer Biesheuvel was verhinderd wegens familieomstandigheden en de heer Mel lema had maandagmiddag laten weten, dat h(j niet naar Terneuzen kon komen. Namens de KVP waren aanwezig de tweede kamerleden drs Th E. Wester terp en drs W. R. V. Dusarduijn, die ook fractievoorzitter van de KVP in de staten is. De heer Westertei'p kwam in zijn inleiding tot de conclusie, dat Euro pees zowel als landelijk,- de drie grote politieke stromingen zijn: de socialisti sche, de christen-democratische en de li berale. Zijns inziens is een samenwer king zoals in Terneuzen een aanzet voor een noodzakelijke bundeling van de drie grote christelijke partijen; waarvan het karakter volgens hem consequent voor uitstrevend moet zijn. De heer Dusar duijnstelde. in .zijninleiding, dat niets betrekkelijker is dan de verkiezingsuit slag in een heringedeeld gebied. Ver volgens ging de heer Dusarduijn in op het programma van de VCP. Hij vroeg aandacht voor met name de dagrecrea tie en de verkeersveiligheid, die volgens hem in dit programma ten onrechte ont braken. Naar aanleiding van een vraag aan de kandidaten voor de VCP zei de heer Du sarduijn. dat hij het de meest normale zaak van de wereld vond als de normen van de bijstandswet openbaar worden gemaakt. .Gelukkig zijn er niet veel ge meenten meer, die dat niet doen'. Dc kandidaten van de VCP gaven over aii onderwerp geen mening. Niet afkappen Lijstaanvoerder drs R. C. A. Barbé stel de desgevraagd, dat men de ontwikke ling van Dow Chemical i richting niet kan afkappen: ,Dat x niet meer landinwaarts gaat is een ge volg van de hinderwet'. De heer A. Ra,- mondt., derde op de kandidatenlijst, zei in.'antwoord op een vraag over de sa menstelling van de door b en w voorge stelde sportraad, dat de christelijke frac tie in de raad van Terneuzen al jaren lang heeft aangedrongen op de instel ling van een dergelijke raad .waarin al le groeperingen worden betrokken'. Of- de voorstellen van b en w ver genoeg gaan, wilde de heer Ranxondt niet zeg gen. ,Daar kunnen we nog fractieberaad over hebben'. MIDDELBURG Het college van g< deputeerde staten van Zeeland stelt het college van provinciale staten voor af wijzend te beslissen over twee. subsidie verzoeken. Van het Zeeuws Technisch Instituut (ZTI) te Goes kwam een ver zoek onx 10.000 subsidie voor het schooljaar 1969-1970. In hetbegeleidend schrijven stellen gs dat voor het schooljaar 1968-1969 zonder.dat er een onderzoek was inge steld een eenmalige subsidie van ƒ10.000 is gegeven. Mede dankzij de ze subsidie had de school een exploiter tie-saldo van 4.859,77 hetgeen werd gevoegd bij het eigen vermogen. In het schooljaar 1968-1969 was er een verlies van 4.315,47. Op grond van deze cijfers stellen voor afwijzend te beschikken. Op advies van de Zeeuyse Culturele Raad stellen gs voor eveneens afwij zend te beschikken over een subsidie verzoek van de stichting Cefa filmvor ming voor een cursus filmvorming in Zeeland. In de bijgevoegde brief stelt de ZCR dat een dergelijke cursus een welkome aanvulling zou zijn op het pakket van culturele voorzieningen in Zeeland. In dit verband wijst de raad op de inmiddels in Zeeland ontstane filmliga's. De raad is echter van mening dat het beter is dit soort activiteiten in Zee land te bundelen en acht het daarom niet verantwoord subsidie te verlenen, een gedachte, die gs onderschrijven. KUNST terlijk uit de (Hongaarse) tekst ge groeid, ritmisch zeer boeiend klanken weefsel, dat in de hoge kerkruimte wel sterk uiitwaaaex'de. Jacques van den Dool speelde op het in een aantal tongwerken ontstemde orgel enkel koraalvoorspelen van Bach (in beide verlies aan spanningsintensi teit door ongemotiveerde tempovertra ging) en een speelse improvisatie op het Valeriuslied .O Nederland let op u saêek'. Op ingenieuze wijze benutte hij de drie melodiësegmenten voor eenvou dig te volgen polyfone variaties die op een harmonisc-h boeiend grondpa troon berustten. Met het niet immer snedig a-ea,gerend koperkwartet (her haling opname; magmetofoonband is ge duldig) ondersteunde. Van den Dool de samenzang van een aantal religieuze liederen, die voor de blazers erg tradi tioneel. soms goedkoop (modulatie in het lied ,U zij de glorie') bewerkt wa- G. W. B. stand is ontstaan over de gang van za ken, destijds gevolgd bij het uitnodigen van de lijstaanvoerders van de (nieuwe) Goese raad voor de eerste hoorzitting over de burgemeestersbenoeming. Zoals bekend was bij die zitting slechts één fractie volledig aanwezig. Hier en daar zou nu de mening hebben postgevat, dat de gemeentesecretaris van Goes xneda de oorzaak daarvan is geweest. Men ver zoekt ons nu mede te delen dat de ge meentesecretaris de uitnodiging letter lijk aan de betrokken lijstaanvoerders heeft overgebracht, maar zelf geen en kele bemoeienis heeft gehad met de wij ze' waarop de- uitnodiging is aanvaard. Dat is een zaak van de bewuste frac ties geweest. POPFESTIVAL TERNEUZEN TERNEUZEN In aanvulling op het artikel over het Temeuzense Bi af ra- popfestival (PZC maandag) het volgen de: de 400,- voor het patronaatsge bouw betrof een garantiebedrag, niet de huur. A DVERTENTIE) Naast de voortreffelijke ARKS beschuit van 43 ct per rol nu ook ARKS roomboterbeschuit van 46 ct per rol Slot van pagina 1 sen acht en twee uur. Tussen de na vierenrniddag, 's woensdags tussen twee en vier, 's zaterdags tussen ne gen en vier en 's zondags tussen tien en twaalf uur kan er vrij wor den gezwommen en kunnen er'lessen aan particulieren worden gegeven. Ook in de avonduren is net bad .vrij'. Het personeel zal bestaan uit één chef-instructeur, 3 instructeurs, 2 cassiéres en een machinist. Daar naast worden voor het open bad en kele seizoen-instructeurs aangetrok ken. Als het zwembadcomplex eind mei opengaat, blijft er nog wel een Vlissingse wens: een overdekt zwem bad, dat voldoet aan wedstrijdeisen, met een bassin van 25 bij 14 me ter. Maar dat is een volgende fase. Vlak voor de eerste fase van het Vlissingse bad in gebruik wordt ge nomen, zal het gemeentebestuur de inwoners de gelegenheid geven ie ko terdag 14 en zondag 15 maart wor den twee ,open dagen' gehouden, waarop dc inwoners het overdekte bad, de garderobes, de kleedkamers, de douches, de waterverversingsin- sta.llaties kunnen bezichtigen, OPKLARINGEN Opklaringen en slechts hier en daar een bui. Overwegend matige wind tussen west en noordwest,. Ongeveer dezelfde temperaturen als maandag. Af en toe buien, enige daling van tem peratuur met in de nacht plaatselijk lichte vorst. Weersvooruitzichten in cijfers gemid deld over Nederland. Voor woensdag: Aantal uren zon: 0 tot 4; Min. temp: omstreeks normaal; Max. temp: omstreeks normaal; Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 70 procent; Kans op een geheel droog et maal: 40 proeent. Voor donderdag: Aantal uren zon: 1 tot 5; Min. temp: omstreeks normaal; Max. temp: omstreeks normaal: Kans op een droge periode van minstens 12 uur: 80 procent; Kans op een geheel droog et maal: 50 procent. 25 februari - Zon op Maan op ZON EN MAAN

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 2