PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT ZWITSERLAND BEPERKT TOELATING ARABIEREN Rivieren buiten hun oevers in Limburg, Brabant en Groningen Overdekt bad Ylissingen maart open Weer vracht en post naar Israel Dienstplichtigen krijgen 18 procent weddeverhoging Vandaag in de krant... Burgemeesters- carrousel HELE COMPLEX OP 30 MEI IN GEBRUIK 213e jaargang - no. 47 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dinsdag 24 februari 1970 Hetere zomers in West-Europa Pagina 3 SCHIPHOL (ANP) He dienst luchtvaart van het korps rijkspo litie op Schiphol heelt meegedeeld dat vanaf vandaag weer als van ouds vracht en post van Schip hol per vliegtuig naar Israël zal worden getransporteerd, zij het nadat deze vracht en post aan •en zeer scherpe veiligheidscontro le zijn onderworpen. Op welke wij ze de controle wordt uitgevoerd wordt niet hekend gemaakt. Naar gemeld, besloot de KLM in het afgelopen weekeinde geen vracht ;n post naar Israël mede, te ne men, op haar lijnvluchtcn nadat in Zwitserland en Duitsland twee vliegtuigen door bomaanslagen waren getroffen. Vandaag vertrekt van Schiphol naar Israël een passagierstoestel van EI AJ, woensdag volgt een lijnviucht van de KLM'. Controle maandagochtend weer scherpe con trole uitgeoefend op passagiers en bagage van het KLM-vliegtuig dat een vlucht naar Tel Aviv maakte. Alle bagage werd geïnspecteerd np aanwezigheid van explosieven of wapens. Passagiers werden door 'n quarantaineruimte geleid, waar sommigen aan het lijf werden on derzocht. Bij alle tussenlandingen zouden instappende passagiers op dezelfde wijze worden behandeld. Met de KLM-machine vertrokken 41 passagiers. Voor de vlucht hadden 31 mensen gehoekt. Ifien aantal was kennelijk bevreesd voor de nieuwe aanslagen en liet verstek gaan. Daar stond tegen over, dat een aantal reizigers zich op het laatste, ogenblik liet in boeken, waardoor het totaal ten slotte op 41 kwam. Van de avio- bruggen werd uit veiligheidsover wegingen geen gebruik gemaakt. De reizigers werden via het plat form geleid waar ze opnieuw door een .controle-sluis' moesten. BERN (AP, AFP) Na het tragische ongeluk zaterdag met een toestel van Swissair heeft Zwitserland maandag praktisch zijn deuren voor alle Arabische onderdanen gesloten. Na een spoedvergadering heeft de Zwitserse regering meegedeeld dat voortaan slechts visa aan Arabieren zullen worden verstrekt ,uit humanitaire overwegingen en wanneer belangrijke. Zwitserse belangen op het spel staan'. nen duiden dat de Coronado veroage- Een officiële woordvoerder lichtte toe dat dit betekent dat slechts reizen van diplomaten en grote Arabische zaken lieden mogelijk zullen zijn en verder reizen voor een medische behandeling of voor bezoeken aan ernstig zieke fa milieleden in Zwitserland. Toeristenvisa zullen niet meer aan Arabieren worden verstrekt. Ook zal aan de grenzen in het binnenland sterk toezicht gehou den worden op alle personen die als gevaarlijk worden beschouwd. Tenslotte riep de regering op zo spoedig mogelijk, bij voorkeur op Zwitsers grondgebied,, een conferentie van de internationale vereniging voor luchttransport (LATA; te houden over de veiligheid in de lucht. Op een persconferentie liet president Hans Peter Tschudï er geen twijfel over bestaan dat de maatregelen genomen zijn omdat er gegronde redenen bestaan om aan te nemen dat de luchtramp door Arabische sabotage werd veroorzaakt. Tschudi gaf evenwel toe dat bij het grootscheepse onderzoek naar de lucht ramp nog geen bewijzen zijn gevonden wie verantwoordelijk is voor de ontplof fing in het toestel. De Zwitserse minister van verkeer, Ro ger Bonvin, heeft maandagavond in een vraaggesprek voor de televisie ver klaard, dat men heeft kunnen vaststel len, dat de ontploffing aan boord van de Coronado vanSwissair en de Cara- veile van de Oostenrijkse luchtvaart maatschappij zich op dezelfde hoogte hebben voorgedaan. Dit zou er op kun- lukt is door een helse machine .waar van het ontstekingsapparaat gekoppeld was aan een hoogtemeter. Minister Bon- vin zei er van overtuigd te zijn, dat het om een geval van sabotage gaat. Volgens de politie van Frankfort worden in verband met de aanslag op de Oostenrijkse Caravelle twee. Arabieren gezocht een zekere' Mousa Jawner die in de dertig zou zijn, en Sufian Kaddumi, wiens leef tijd onbekend is. De nationaliteit van de twee mannen kon de politie niet opgeven. Wel zei zij dat Kaddumi uit Amman afkomstig is. Kamercommissie niet tevreden beleid onder leiding van oud-staats- V aRantietOeSlag secretaris Peijnenburg. heeft geadvi- seerd dit niveau te stellen op 85 pro 1£>ri)nrterf fnoI nero seerd dit niveau te stellen op 85 pro- CCf CUIlgL luettlge personeel van 20 en 21 jaar in ge- voor kledine I De regering wil zich echter eerst een oordeel vormen over de mogelijkheden I 'Van onze parlementaire redactie.) tot invoering van een alternatieve dienst DEN HAAG De rpp-prinjr heeft Phcht. een speciale belasting voor vrij- HAih ue regering net n „(.ste!den of fjsca;]e facj]jteïten voor besloten de wedde van de dienst- dienstplichtigen, alvorens beslissingen te nemen over het uiteindelijke bezoldi- plicntlgen onder de 24 jaar per 11 gingsniveau, waaraan een volgend katoi- juli met 18 procent te verhogen. I Het netto-inkomen van een onge- komen, van het beroepspersoneel te ho. l meen. is besloten het weddeverschil tus- I huwde dienstplichtig soldaat komt sen dienstplichtigen onder en boven de on- 11 24 jaar voor de helft in te lopen, (daarmee op 20o gulden per maand u 1 L 1' (thans 174 gulden). Per 1 juli HalVe beSllSSiIlg wordt ook een vakantietoelage van i De kamercommissie was niet erg on- Maatregelen De Westduitse minister van binnenland se zaken Hans-Dietrich Genscher heeft verklaard dat hij bepaalde maatregelen in petto of reeds genomen heeft na de de volgende punten op: het ministerie van binnenlandse zaken heeft zich in verbinding gesteld met het ministerie van buitenlandse zaken om te bereiken dat bij, afgifte van visa aan buitenlan ders rekening wordt gehouden met de veiligheid in het land; tijdens de con trole aan de grenzen zullen bepaalde groepen van personen met meer dan BONN Deze radio van Oost- duit.se makelij is naar uit of ficiële bron bekendgemaakt is identiek aan het toestel, dat. in het bompakket zat dat in het Oostenrijkse vliegtuig explodeer de. Het pakket was vrijdag j l door twee buitenlanders op het postkantoor van Frankfurt ge post. (Zie slot pag. 7 kol. 3) Raffinaderij PROF. EILERS (volksgezond heid is van mening dat een raffi naderij, eenmaal in Zeeland geves tigd, weinig verontreinigingsbe- zwaren op de grond met zich zou meebrengen, (pag. 2). PAK DE landelijke werkgroep Pro gressief Akkoord heeft een nota uitgebracht, waarin wordt gepleit voor een bundeling van alle voor- mtstrevenden (pag. 3). Rijnmond DE plannen voor ontwikkeling van het Rijnmondgebied zijn de mist ingegaan. Altlhans volgens een nota van het directoraat-ge neraal voor de arbeidsvoorziening (pag. 7). Rivieren RUSLAND is van plan de loop van enige grote rivieren in Sibe rië te veranderen (pag 3). Binnen- en buitenlands nieuws: pag. 1, 3, 7 Zeeuws nieuws: pag. 2, 4, 5 Sport: pag?. 9 Radio en tv: pag. 11 Financieel nieuwspag. 13 SCHIPHOL In verband met de recente bomaanslagen zijn maan dag op Schiphol, bij het vertrek van het KLM-vliegtuig naar Tel Aviv, bijzondere veiligheidsmaat regelen getroffen. Op de foto de controle van de bagage van de passagiers. Jongetje verdronken ENS (ANP) De tweeëneenhalf- jarige Anton Verhagen uit Ens (NOP) is maandag, in een afwateringssloot in het Enserbos geraakt en verdronken, Politiemensen en verscheidene inwoners van Ens hebben enkele uren naar het kmd gezicht. Toen een buurman het tenslotte in de middag in het water vond was het reeds verdronken. 6 procent ingevoerd, die in de plaats komt van de huidige kle- dingtoelage van 15 gulden per maand, welke bij vertrek uit de dienst wordt uitgekeerd. Minister Den Toom, die dit gistèren in openbare vergadering van de vaste ka mercommissie voor defensie meedeelde, zei dat de extra toelage van 20 gul deen per maand voor hen die lan ger dan zestien maanden dienen ge handhaafd blijft. De kosten van de wed deverhoging. die op 27 miljoen per jaar worden geschat, (voor 1970 dus de helft) zullen niét ten laste komen van het de fensiebudget, maar extra worden opge voerd. Daarvoor zullen andere minis ters op hun begrotingen moeten bezui nigen. De regering heeft nog geen oordeel' over het uiteindelijke niveau, waar-: op het inkomen van de dienstplich tigen moet worden gebracht, zei de minister. De commissie-dienstplicht- Zie slot pag. 3 kol. 5) VLIEGTUIG GEMIST,. MAAR TOCH MEE NAIROBI (RTR) - Een Boeing 707 van de Ethiopische luchtvaart maatschappij is maandag kort na het vertrek naar Nairobi terugge keerd, nadat men een koffer had aangetroffen waarvan de eigenaar zoek was. De bemanning meende dat de kof fer een bom kon bevatten en vond het veiliger terug te keren. Op het vliegveld van Nairobi stonden de brandspuiten en ziekenauto's al klaar, maar de koffer bleek te zijn van iemand die het vliegtuig had gemist, dat dacht hij tenmin ste. VERDERE STIJGING VAN MAASWATER VERWACHT ■Mïï j^Aniliin BELFELD, BREDA (ANP, GPD) Het water op de Maas in Lim burg is ook maandag zo sterk gestegen, dat op vele plaatsen in de provincie de weilanden en akkers onder water zijn komen te staan. In Roermond stroomt het water over de haven. In Linne is de stuwwachter geïsoleerd geraakt van de buitenwereld. Drie kin deren uit dit gezin konden maandag avond van hun werk en school hun huis niet meer bereiken en zijn bij kennis sen ondergebracht. In Bclfeld steeg het water in de laatste 24 uur tot maan dag 18 uur met anderhalve meter en daar werd nog een meter was van het water verwacht. In Borgharen bij Maastricht was de stand van het water beneden de stuw om 18 uur maandagavond 45,37 meter boven NAP, een uitzonderlijk hoge stand. De weg tussen Itteren en Borg haren staat onder water. De weg van Maastricht naar Heughem is afgezet. In Noord-Limburg wordt verwacht dat het dorp Ayen dinsdag geheel afgeslo ten zal worden van de buitenwereld wegens het hoge water. De doorgaande scheepvaart op de Maas in Limburg blijft nog volledig gestremd tussen Lin ne en Sambeek en het is momenteel te Treinongeluk in Tsjechoslowakije eiste elf doden PR.AAG (AFP) Elf mensen zijn om het leven gekomen en vijftien gewond, van wie negen ernstig, bij een treinon geluk, dat zich maandagmorgen in liet westen van Slowakije heeft voorgeduan. Dit meldde het Tsjechoslowaakse pers bureau CTK. Een locomotief boorde zich in een rijdende passagierstrein. verwachten dat dit nog minstens een week en wellicht nog langer zal gaan duren. De stuw in Grave is maandag middag ook gestreken geworden ofte wel geopend vanwege het hoge water. Alle Maasstuwen zijn nu gestreken met uitzondering van de gestremde stuw in Belfeld. Brabant In Breda is zondagnacht ernstige wateroverlast ontstaan door over stromingen van de Aa of Weerijs en de Mark. Enkele tuinderijen wer den daarbij gedupeerd doordat de kassen onder water kwamen te staan. Er werd hulp ingeroepen van militairen van de KMA te Breda en de legerplaats Oirsehot. Hun taak werd maandagochtend overgenomen door personeel van de dienst openbare werken. De Mark is vanaf België tot aan de mon ding in het Volkerak buiten haar oevers getreden, waardoor vele hec- taaren landbouwgrond onder water kwam te staan. Inmiddels is dankzij intensieve lozing in de loop van maandag het waterpeil van de Mark enkele centimeters gezakt. Het hoofd van de technische dienst van het waterschap Mark en Dintel, ir I. Pis- caer, verwacht dat er nog minstens twee weken mee gemoeid zijn voordat de toe stand weer normaal is. Alle pompstations werken op topcapa citeit. De waterlozing van de Mark via de Dintel op het Volkerak door de slui zen te Dentelsas (gemeente Dinteloord) werd aanvankelijk bemoeilijkt door de (Zie slot pag. 3 kol. 6 BORGHAREN Een beeld van de wateroverlast, in Limburg. Op de voorgrond het. kasteel Borgha ren temidden van de ondergelo pen weilanden. Op de achtergrond het dorp Borgharen, ook al in de greep van het wa ter. EXTRA VERGADERING VAN DE RAAD OVER EXPLOITATIE-OPZET VLISSINGEN Over drie we ken zal Vlissingen een overdekt zwembad hebben: op maandag 16 maart gaat het overdekte deel van het zwembadcomplex aan de President Rooseveltlaan open. Dat gebeurt zonder veel officieel vertoon, omdat de in gebruikname van het overdekte bad vooruit loopt op de opening van het geheel. En daarvoor heeft het Vlissingse gemeente bestuur 30 mei gereserveerd. De wethouders Ch. J. Gillissen Ver- schage en I. Filius maakten deze da ta maandagmorgen bekend tijdens een persgesprek in de kantine van de nabij gelegen sporthal. Hot overdekte bad is 25 bij 8 meter en daarmee een vergroot' instructiebad, waarin wel kan worden gezwommen voor diverse diploma's, Eén van de belangrijkste functies van het bad betrett het schoolzwemmen: in aan merking komen de beide hoogste klassen van het basisonderwijs, do leerlingen van het voortgezet onder wijl voorts overleg aan de gang is over de mogelijkheid ook de scholie ren uit een paar omringende gemeen ten in Missingen zweminstructie te geven. Daarnaast is er uiteraard .ruim baan' voor particulieren en verenigingen. Zoals gemeld was het oorspronkelijk de bedoeling, dat het buitenbad eerst gereed zou komen, waarbij men uitging van vorig jaar zomer. Toen dat niet lukte, heeft aannemer Van de Welle het accent gelegd om de bouw van het overdekte instructie- bad. zodat dit zo snel mogelijk in gebruik kon komen. Dat moment staat nu voor de deur: aanstaande vrijdag is de eerste oplevering. Het gebouw zelf was in november vorig jaar al wind- en waterdicht, zodat vorstvertragingen bij dit onderdeel van het werk zoveel mogelijk kon den worden vermeden. De drie ko mende weken wordt het bad schoon gemaakt, worden de laatste klusjes afgewerkt, draaien de technische in stallaties proef. BUITENLAND De stand van zaken bij het buiten bad, dat ijs en weder dienende voor 30 mei "klaar moet zijn: in het diepe buitenbad (vijftig bij eenen twintig meter, geschikt voor wed strijden, ook waterpolo) staat de be kisting overeind en is de betonbo- dem aangebracht, er wordt gewerkt het L-vormige kleuterbad en het ondiepe buitenbassis (vijftig twintig meter, in diepte variëi tussen 1,10 en 1,60 meter) is vrij wel gereed. Eind mei zullen wel de grondhopen verdwenen zijn, die nu nog op het drie hectare grote zwembadterrein her en der verspreid liggen. Maar de 6peelweide, die er is gesitueerd, zal nog niet benut kunnen worden dit seizoen. Wethouder Gillissen Ver- schage: ,Daar is de tijd te kort voor. we de groen-afscheiding zo snel mo gelijk proberen te planten.' De in gang van het zwembadcomplex komt niet aan de Rooseveltlaan, maar wordt gesitueerd aan het Basken- burgplein: daar is de zoutwatersloot gedempt, wordt het parkeerterrein opgeknapt en de rijwielstelling uit gebreid. TARIEVEN Vóór overdekt- en buitenbad open gaan zal de Vlissingse raad zich nog niet de zaak van hel zwembad be zighouden. Tegen 9 maart is er een speciale vergadering uitgeschreven, waarin de raad over de exploitatie- opzet en de tarieven zal praten. Hoe die tarieven zullen worden, wilden de Vlissingse wethouders met het oog op deze vergadering nog niet kwijt. Wél, dat de tarieven naar landelijk niveau bekeken zijn door de stichting Nederlandse Sportfond- senbaden en dat ook de Vlissingse adviescommissie met vertegen woordigers uit onder meer het ver enigingsleven. het onderwijs, de in dustrie bij de voorbereiding be trokken is geweest. Op maandag, dinsdag, donderdag en vrijdag is het overdekte instructie- bad tussen half negen en twaalf en tussen half twee en half vier in ge- gebruik voor het schoolzwemmen. Dat geldt ook voor woensdags tus- (Zie slot pag. 2 kol. 4) iniifter Beernink wenst - zo werd gisteren in deze krant gemeld - dat de raad Goes op nieuw wordt gehoord over de benoeming van een burgemees ter in deze gemeente. Dat ls natuurlijk het goed recht van deze bewindsman, maar hij zorgt er op ■el voor. dat de Goese bur gemeesterskwestie '-en operette gaat orden. We laten nu nog buiten be schouwing de overweging, dat de heer Beernink - naar we meenden een ver klaard voorstander van de benoemde burgemeester - in deze affaire geen ge legenheid ongebruikt laat orn de benoe mingsprocedure in diskrediet te bren gen. Indien er in Nederland ooit nog eens een gekozen burgemeester komt, dan is dat mede dank zij het vlijtige on dermijn ingswerk van de huidige minis ter van binnenlandse zaken. Maar dat is niet het belangrijkste in deze zaak, het gaat hier vooral om een gebrek aan een markant en duidelijk beleid- Van de oude communist David Wijnkoop gaat het verhaal, dat hij op een politieke bij eenkomst voortdurend werd geïnterrum peerd met als gevolg dal hij woedend uitriep: Meneer de voorzitter, heb ik het woord? Zorg dan dat ik het houd!' Met een variant daarop zou men de bewinds man van binnenlandse zaken willen toe roepen: .Meneer Beernink. bent u minis- Zorg dan dat u regeert!' Bij deze bewindsman ligt namelijk het begin van alle moeilijkheden. Het Is een publiek geheim, dat het aanvanke lijke advies aan de minister vanuit de Middelburgse Abdij gericht was op een snelle vervulling van de vacatures en daartoe zou gekozen worden uit de zit tende burgemeesters. De minister heeft echter - na aandrang uit de kamer, on der meer tot uiting komend in vragen van PvdA-kant - gemeend andere we gen te moeten bewandelen: hij wenste inspraak van de nieuwe raden en dat leidde alleen in het geval Goes tot een vrij algemeen verzoek van de lijstaanvoer ders om openstelling van de vacature. Toen zat de heer Beernink met enige gebakken peren: hij besloot twee gemeenten (Goes en Borsele) open te stellen, mede om de bittere pil voor de toenmalige burge meester van Goes enigszins te vergul den, een nogal negatieve verguldpartij overigens. Zijn besluit werd niet door iedereen in dank afgenomen. In Goes werd een handtekeningenactie op touw gezet, waarop een niet te verwaarlozen aantal mensen hebben ingetekend. Alles bijeen genomen begon het er eigenlijk op te lijken alsof de gekozen burge meester al met vlag en wimpel in de grond- en gemeentewet was gehaald. En Idat allemaal dank zij het beleid van de bewindsman van binnenlandse zaken- XTu moet er dan opnieuw een hearing worden gehouden. Vooruit weer maar: de Goese raad kan weer eens gaan .inspreken'. Het is overigens te hopen, dat m dit geval een evenredige vertegenwoordiging aanwezig zal zijn, althans evenrediger dan de vorige keer, want anders blijven de verhalen de ronde doen over fracties die wel en fracties die niet compleet waren, met als gevolg dat nu hier en daar handen worden ge- grote kommen onschuld; zo in de geest van: .Tja, het is anders ge lopen dan we dachten, maar we zijn er de eerste keer niet bijgeweest'. We vragen ons echter wel af wat de minister nu ditmaal weer wil weten. Er moet namelijk worden bedacht, dat in dit goede land - waar allerlei lieden de mond vol hebben over de voordelen van de benoemde burgemeester maar hem metterdaad om zeep helpen - een dergelijke benoeming een partijpolitieke Eerst wordt namelijk vastge steld welke partij in aanmerking komt voor de levering van de functionaris, pas dan wordt over de man gesproken. In het geval Goes zijn twee partijen mo gelijk: PvdA en CHU. Indien de minis ter een man uit de eerste groepering wil benoemen, dan is te verdedigen dat deze Goese gang van zaken enige politieke realiteit heeft gehad. Immers, in dat ge val betekende de herindeling, dat een wisseling van de wacht noodzakelijk was geworden. Weliswaar voor de vorige functionaris bijzonder vervelend, maar niet iets dat hij zich persoonlijk dient aan te trekken: hij zou slachtoffer van een politieke verschuiving zijn geworden en dat gebeurt nu eenmaal. Mocht de minister echter een burgemeester uit de CHU willen benoemen en hij passeert in dat geval wél de vorige ambtsdrager, dan betekent dat een openlijke diskwali ficatie voor betrokkene. We geloven dat op dat moment een onverdiend en on rechtvaardig vonnis zou worden uitge sproken, de eerste beste ambtenaar zou een dergelijk oordeel naast zich neer kunnen leggen omdat het ambtenaren gerecht hem zonder meer in het gelijk zou stellen. Een burgemeester echter is gehouden om zulk een onrechtvaardig heid over zich heen te laten gaan, zon der mogelijkheid tot verweer. Indien minister Beernink een CH-bur- gemeester in Goes wenst te benoemen is er voor hem maar één weg open: de vorige ambtsdrager dient in deze func tie te worden benoemd. We zouden ons overigens levendig kunnen voorstellen dat in dat geval de betrokkene de eer aan zichzelf zou houden: weliswaar ac cepteren van de benoeming, maar tege lijkertijd uitzien naar een andere ge meente. We zouden althans kunnen be grijpen, dat in dit geval de ambitie om burgemeester van Goes te worden enigszins is getaand, ook al is er sprake van steun - juist nu - bij een grote groep van de bevolking. Maar gedachten als deze zijn niet onze zaken, niet de zaken de publieke opinie, zij gaan even tueel alleen de heer Huber aan. Wat wel publieke aandacht vraagt is het beleid van minister Beernink. En we herhaler.: in deze zaak begint dat op een operette te lijken. We weten er ooic al een naam voor ook: .Burgemeesters-Carrousel'.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 1