GEZINS- BANKEN 12 ,Miet meer spuiten, dan fruitteler af' Zei mijn vriend: „ik wl toch 's weten waarom die Drum jou i zo bevalt, ik neem er een, goed?" Mooi dat het niet bij die ene bleef. Nou zitten d'r veertig in... dus ik dacht je gaat je gang maar. Goeie kans dat-Ie morgen zelf een pakje Drum bij zich heeft héle beste halve zware. Wissenkerke en Kamperland namen afscheid oud-wethouder MIB Voor snelle overschrijving van uw salaris en pensioen/aow en met inaximumrente Gevolgen chemische bestrijding niet overdrijven De Waal (bp): Cultuur niet ten koste middenstand' «I DRUKKE RECEPTIE IN KAMPERLAND Examens CURSUS NIEUWE KERKMUZIEK J. Haak schetste landbouwtoekomst voor CBTB-leden Centrale dienst in raad Kortgene PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DINSDAG 24 FEBRUARI 1970 Volledige hank-giro-service Vraagt u eens inlichtingen hij een van onze kantoren, ook op maandag-' en vrijdagavond van 6 tot 8 uur Hertgers ing.voor NFO Kapelle: KAPELLE ,We zijn zo ver dat, als we niet meer spuiten, we geen fruit teler kunnen blijven. Er is evenwel een grote aversie tegen al wat .bestrijding1 heet, vooral ais het langs chemische weg gebeurt. Er zijn dan ook plannen om het woord te veranderen in .gewas bescherming', aldus de heer J. Hertgers ing. uit KIoetinge, toen hij vrijdagavond in de lagere tuinbouwschool te Kapelle op een bijeenkomst van de Nederlandse fruittelersorganïsatie en vereniging van oud-leerlingen van tuinbouwwintercur- sprak over ,VVie spuit, die blijft.' Volgens de heer Hertgers is er de laatste tijd in de pers veel te doen ge weest over de chemische bestrijding. Het wordt snel verwant met gif. De gewij zigde benaming van gewasbescher ming zal beter in de mond liggen, er zal minder op gevit worden en de fruit teler minder schade berokkenen. Overi gens haalde de heer Hertgers over de vermeende giftigheid flink zijn schou ders op. Volgens hem gaan er meer mén sen dood als er geen chemicaliën meer zijn. Volgens een proef in Duitsland, waarbij 2000 vergiftigingsgevallen zijn dnderzocht, bleek diat hiervan 46 pet op rekening moest worden geschreven van gebruik van geneesmiddelen. 40 procent te wijten was aan keukenmiddelen, 7 procent onstaan was door plantenver- giften, 4,6 procent alcohol de schuld droeg en slechts 1,4 procent het gevolg was van bestrijdingsmiddelen. In Ame rika waar 80.000 sterfgevallen op hun doodsoorzaak werden vastgesteld, ble ken in nauwelijks honderd gevallen de bestrijdingsmiddelen de oorzaak te zijn. Sprekend over de fusies die in de che mische industrie zijn voltrokken, zei de heer Hertgers, dat de fuitkwekers er een groot belang bij hebben dat het goedkoper wordt. Het voordeel van de ze fusies is, dat men de kennis kan bun delen, maar ook het kapitaal. Het zoeken naar nieuwe middelen kost immers handen vol geld. Volgens de heër Hertgers is met het onderzoek en het op de markt brengen van één nieuw middel een bedrag ge moeid van tussen de tien en vijftien miljoen gulden. De industrie vindt dat niet zo erg, als er maar langdurig mee gewerkt kan worden. Enig gevaar zag de inleider dan ook liggen, in een. terug loop van de beteelde oppervlakte door de geweldige rooiacties die er gaande zijn. Dit kan een enorme daling in 'de omzet teweegbrengen. Dit is juist voor de che mische industrie van zoveel belang, ge zien de bedragen die met het onderzoek gemoeid zijn. Het duurt alleen al zes jaar voordat een nieuw middel, als het goedgekeurd wordt, op de markt kan worden gebracht. Als men dan reke ning houdt met het feit, dat een pa tent 18 jaar duurt, betekent dit, dat er eenderde van de tijd verloren is gegaan, voordat het geld op gaat brengen. Vooral de volksgezondheid heeft op de middelen een grote invloed, waarbij de heer Hertgers zich afvroeg, of het geen overtrokken beeld wordt. Ook in de ge neeskunde werkt men met bestrijdings middelen, die dan wel geneesmiddelen worden genoemd, maar veelal veel ge vaarlijker zijn. Een kostbaar en duur onderzoek voor de komende jaren zal de systematische fungiciden-bestrijding zijn. De heer Hertgers zei hiervan veel te verwachten. Momenteel zijn er al vijf groepen in onderzoek die tevens niet giftig blijken te zijn. De systematische fungicidenbestrijding zal ook het aantal bespuitingen aan zienlijk verminderen, wat vooral in de factor .arbeidskosten' uitermate grote besparingen teweeg zal brengen. Een van de fungiciden, het merk Benlate, heeft al grote uitkomsten te zien ge geven voor de telers van bloembollen. Als het lukt met deze bestrijding en de tekenen wijzen in deze richting zal dat ook voor de fruitteelt grote perspectieven meebrengen. SINT-JANSTEEN De Boeren Partij vindt, dat het stichten van een cultu reel centrum zoals in Hulst, nooit ten koste van de middenstand mag gaan. In deze zin liet vrijdagavond de heer G. J. J, de Waal, leider van de BP-sta- tenfractie, zich uit op een verkiezings bijeenkomst van de partij in het ge meenschapshuls van Sint-Jansteen. Spreker van. deze avond, de heer H. Koe koek, waarsohuwde met klem tegen plan neen om de kiesdrempel te verhogen, waardoor kleinere partijen geen kans meer zouden krijgen om in de kamer te komen. Volgens de heer Koekoek wordt daardoor de demooratie onder mijnd. Hij verwees naar de zijnsinziens ongunstige situatie in Engeland, waar in feite twee partijen het beleid om beurten bepalen.' De heer Koekoek maakte verder van Voedselprobleem Een zaak die de heer Hertgers vervol gens aansneed, was het voedselprobleem. Hij deed dit naar aanleiding van de dein'ng die er is ontstaan over het midi dial DDT. ,Als dit middel verdwijnt', aldus de heer Hertgers, gaat het goed- terug.' Hoe zullen we voldoende voedsel kunnen produceren bij een steeds groei ende bevolking ondanks de boterbergen en overschotten, zo vroeg hij zich af. Bij het artikel uien hebben we zeer re cent kunnen zien, dait het snel kan om slaan als er maar even een tekort blijkt te zijn. En tenslotte lijdt eenderde van de wereldbevolking nog altijd honger. Na aangestipt te hebben dat volgens de statistieken de mensen 150 jaar geleden nog slechts gemiddeld 40 jaar werden en dat deze gemiddelde leeftijd thans voor mannen op 72 en voor vrouwen op 76 jaar ligt, was de slotconclusie van de heer Hertgers: ,Laat mij met de chemische middelen dan 72 jaar wor den en de ander met zijn biologische bestrijding slechts 40 jaar.' Tenslotte zei de heer Hertgers, dat er voor de spintbestrijding thans zes goe de middelen ter beschikking zijn waar mede een afdoende bestrijding te ver wezenlijken valt. De leiding van de ver gadering berustte bij de heer W. A. G. Dekker uit Wemeldinge die in zijn wel komstwoord nog eens releveerde, dat 1969 een moeilijk jaar voor de ziekte bestrijding was. IN ROOSENDAAL Culturele show door plattelands- jongeren ROOSENDAAL In de schouwburg ,De Kring' te Roosendaal hebben zater dagmiddag de plattelandsjongeren Zuid hun jaarlijkse culturele show gehouden. Het zal waarschijnlijk aan het slechte weer hebben gelegen dat slechts een vijftigtal jonge agrariërs aanwezig was. Ook werd betreurd dat maar vier van de 25 afdelingen met een experi ment kwamen. De voorzitter ging in zijn openingswoord in op de toekomst van do jonge land- en tuinbouwers, met betrekking tot de vergaande industriali satie. Het belang van een krachtige jongerenorganisatie komt hier vooral tot haar recht, Ook stond de voorzitter een samenwerking voor met de christe lijke en katholieke jongerenorganisa ties. Hierna was het de beurt aan de afde lingen om hun cultureel experiment op te voeren. Als eerste kwam de afdeling -Axel-Zaamslag met een experiment, uit gewerkt op hét thema ,1 had a dream' van ds Marten Luther King. In een gro te plastic zak van tien bij vijf meter dansten twee blanken. Van buiten uit trachtten twee negers in die plastic zak te komen. Na vee) pogingen lukt dit en worden zij heersers over de blanken. Het geheel kreeg van de jury de tweede plaats en een eervolle vermelding. Dat de landelijk kampioen van vorig jaar, Schouwen - Duivelarid weer eerste van de afdeling Zuid werd was niet ver wonderlijk. De Schouwen- en Duivelan ders brachten een experimenteel toneel stuk, waarin geen woord gezegd werd en alleen met geluidseffecten werd ge werkt. Door hen werd het probleem van de vrijetijdsbesteding gesteld. Het pu bliek in de zaal werd bij het gebeuren op het toneel betrokken. In de avonduren trad het Amsterdamse studenten-cabaret Ivo de Wijs op. Het bestuur bleek hiermee een goede keus gedaan te hebben: het cabaret oogstte veel bijval. Ik neem er een, goed? ip Drum BIJZONDERE ZITTING GEMEENTERAAD geren de opmerking maakten dat een dergelijk project voor een gebied als Zeeuwsch-Vlaanderen nooit rendabel kan worden gemaakt, bestreed hij dit door te zeggen: ,Van al het geld dat als motorrijtuigenbelasting binnenkomst, be steedt de minister niet meer dan 50 procent aan de wegen. Als het totale bedrag daar aan ten goede zou kornen, vormde het financieren van een oever verbinding geen enkel probleem'. Naar de mening van de BP-vertegen- woordiger kan de KVP als grote partij de realisering van deze zaak bespoe digen, door te dreigen eventueel uit het kabinet te zullen stappen als het voor stel geen meerderheid haalt. De heer De Waal onderstreepte dat zijn partij nooit voor de herindeling is geweest. Hij maakte er voorts bezwaren tegen dat de bevolking nooit is gehoord via bijvoorbeeld een regerendiurn. KAMPERLAND Oud-wethou der G. P. Leendertse van Wissen kerke is zaterdagmiddag door de gemeente Wissenkerke en vooral door het dorp Kamperland ter ge legenheid van zijn afscheid uitvoe rig gehuldigd. De plechtigheden begonnen met een speciale openba re raadsvergadering ter gelegen- heid van het afscheid. In een toespraak ter gelegenheid van deze vergadering wees burgemeester P. Wisse van Wissenkerke allereerst op een wat hij noemde betreurenswaardig aspect van deze raadsvergadering, na melijk het feit, dat de bijeenkomst de eerste vergadering was na het overlij den van raadslid J. H. Zuijdweg. In een korte toespraak herdacht de burge meester het raadslid dat van zijn bijna 25-jarig raadslidmaatschap 5 jaar wet houder is geweest. Na de toespraak werd staande enkele ogenblikken stilte gehouden. Na een korte pauze richtte de burge meester zich tot oud-wethouder Leen dertse. Met een onderbreking van vier jaar is de heer Leendertse vanaf 23 augustus 1946 raadslid geweest. Van .1 september 1953 tot 1 december 1969 was hij wethouder. Om gezondheidsre denen zag hij zich daarna gedwongen zich uit de raad terug te trekken. Uit voerig omschreef de burgemeester de vele terreinen van de Wissenkerkse sa menleving, waarop wethouder Leendert se zich verdienstelijk heeft gemaakt. .Mijnheer Leendertse', aldus de burge meester, ,ik heb u leren kennen als ten eerste een goed bestuurder, iemand, die keihard voor zijn mening durfde uit te komen. U nam geen halve beslissingen, verder bracht u de naastenliefde in de praktijk.' Volgens burgemeester Wisse was de oud-wethouder voorts ook een werkzaam bestuurder. Namens het ge meentebestuur bood de burgemeester do heer Leendertse twee boeken: het foto boek .Zeeland in beeld' en het Zeeuws woordenboek. Mevrouw Leendertse kreeg bloemen. Aandeel Namens de raad werd de oud-wethouder toegesproken door hel; oudste raadslid J. M. FilJus. Deze wees onder meer op het grote aandeel, dat de heer Leen dertse heeft gehad in de recreatieve ontwikkeling van de gemeente. .Naast uw eigen drukke werk hing het wethouderschap er niet zomaar een man aan', aldus de heer Filius. Namens de raad overhandigde hij een enveloppe met inhoud. .Wanneer wij gezamenlijk wat bereikt hebben, is dat voor een groot deel te danken aan het vertrouwen van de raad en de goede verstandhouding in het col lege van b en w', zei de heer Leendertse in een dankwoord. Hij maakte nog en kele wensen voor de toekomst van Wis senkerke' bekend. De belangrijkste daarvan: uitbreiding van de woonruim te in de gemeente, zodat jonge mensen niet gedwongen zullen worden naar el ders uit te wijken', en de zo spoedig mogelijke bouw van een gymnastiekzaal in kamperland. Als opvolger van de heer Leendertse is vorige week maandag CHU-raadslid J. A. W .Wisse tot wethouder gekozen. Na de bijzondere raadsvergadering be gaf het gemeentebestuur zich naar Kam- ierland, waar de gemeente de heer -eendertse in het Jhr De Casembroot- huis een afscheidsreceptie aanbood. Receptie Vertegenwoordigers van verenigingen, instellingen en ae burgerij van Kamper land en de hele gemeente maakten daar in grote getale van van de mogelijkheid gebruik persoonlijk afscheid te nemen van de heer en mevrouw Leendertse. Door velen werd de oud-wethouder bij die gelegenheid nog toegesproken. Eer ste spreker was burgemeester Wisse, die nogmaals de loopbaan van zijn scheiden de medewerker schilderde. Namens de CHU en de ARP van Wis senkerke sprak vervolgens de heer A. Heijboer. Hij zei onder meer te hopen, dat de heer en mevrouw Leendertse nog vele jaren in de gelegenheid mogen zijn van hun rust te genieten De heer J. J. Bujjze dankte daarna namens de middenstand en de commissie recreatie voor, het vele, dat de wethouder heeft gedaan voor de vooruitgang in de re creatieve sector. De heer L. Koole van de fanfarevereni ging ,Ons Genoegen' dankte de oud-wet houder voor de vele adviezen en raad- opvolger van de heer Leendertse, wethouder J. A. W. Wisse sprak na mens de stichting bejaardenzorg, het pijperkorps .Nicoleen' en de speeltuin vereniging ,'t Achterhoekje'. Ook hij dankte voor alle raadgevingen. Hij wees er op, dat de oud-wethouder nooit alleen aan Kamperland dacht, maar ook aan Wissenkerke en Geersdijk. ,Bij u past niet het lied van Seth Gaailtema', aldus de heer Wisse. Hij bood de heer Leen dertse een boekebon aan. Argumenten Namens liet Oranje-comité, de land bouworganisatie en de watersportver eniging Kamperland sprak de heer S. J. van Langeraad. Hij gaf toe wel eens De heer A. M. Kosten, leraar natuur- en werktuigkunde aan de technische school voor West-Zeeuwsch-Vlaanderen te Oost burg is benoemd tot leraar vaktekenen aan de technische school te Alkmaar. GOES Op 6 maart aanstaande be gint in Goes een wekelijkse cursus kerk muziek. Beginners en gevorderden in de muziek kunnen op deze cursus infor matie krygen en werken aan vernieu wing van de kerkmuziek. De cursus is bestemd voor leden van de- verschillen de kerken in Zeeland. De cursus is op gezet door de hervormde commissie voor de kerkmuziek en de Zeeuwse mu ziekschool. De cursus omvat onder andere infor matie over de achtergrond en de muzi kale vorm van veile nieuwe en ouide kerkliederen. De lessen worden gegeven in de Grote kerk te Goes, ingang con sistoriekamer en zijn elke vrijdagavond van half acht bot tien uur. Docenten zijn drs. B. Prakke, hervormd predi kant te 's-Heer-Hendrikskinderen, Iz. Ruissen, cantor te Kloebinge, Stoffel Gunst, organist te 's-Heer-Arendsker- lce en leraar orgelspel aan de Zeeuw se muziekschool, vergeefs een beroep op de oud-wethou der te hebben gedaan. Maar als het ant woord op een verzoek negatief was, dan waren er ook altijd duidelijk argumen ten voor dat antwoord. ,U kon luisteren naar de moeilijkheden en u kon daar als het mogelijk was ge hoor aa.n geven. Hartelijk dank daar voor'. Drs Alb. van de Ban dankte de heer Leendertse namens de kleu terschool en de christelijk nationale school voor alles, wat hij voor het on derwijs heeft gedaan. Namens de hen gelsportvereniging werd de oud-wethou der nulde gebracht door de heer P. v. d. Vreugde. ,De lof, die u mij hebt toegezwaaid, komt ook toe aan hen, die mij terzijde, hebben gestaan. Wat ik gedaan heb, deed ik, omdat ik het moest doen. Het neerleggen van mijn functie heeft me moeite gekost, maar gelukkig ben ik daar nu overheen', zei oud-wethouder Leendertse in zijn dankwoord. OOSTBURG In hotel ,De Eenhoorn' te Oostburg hield de kring West- Zeeuwsch-Vlaanderen van do CJïTB een druk bezochte jaarvergadering. De heer J. Haak uit Sint-Kruis gaf een uitge breid overzicht van de agrarische ont wikkelingen in Europa en de verwach tingen in de toekomst.' De suikervoor- raad is gedaald, dankzij een grotere consumptie en een grotere export valt te verwachten dat in 1974 een zeker evenwicht bereikt zal zijn. Do boter berg mindert iets, ondanks de stijgende melkproduktie, maar hot is te hopen dat het publiek nu eens te weten komt hoe de situatie er precies voorstaat. De stijging van de aardappelprijzen valt te verklaren uit een mislukking van de oogst in de oostlanden', aldus de heer Haak. 1-Iij waarschuwde ervoor, dat de land bouw zich niet ais een .zwart schaap' laat behandelen, maar weerbaar is. Voor 1970 is een voedselhulpprogramma nood zakelijk. Verbetering van het prijsbe leid, dat onderhavig is aan inflatie, is noodzakelijk.' Secretaris A. de Koeijer uit Sehc dijke las een uitgebreid jaarverslag v Het ledental bedraagt thans 110. I ningmeester B. van der Slikke uit Sluis deelde mee dat de kas gedaald was van 803,31 tot 590,77. Niettemin was con tributieverhoging niet noodzakelijk. Wel werd er nog op gewezen dat door snelle veranderingen in de landbouw het aan tal leden zonder land steeg. Na de pauze werd er van gedachte gewisseld over een rapport dat was samengesteld door enkele leden van de kring onder hét motto, ,Welk toekomstbeeld, wat is er aan te doen'. Gewezen werd onder meer op de noodzaak dat het Inkomen van de agrariër dient te groeien gelijk met de welvaartsstijging. IIORTGENE De gemeenteraad van Kortgene komt donderdagmiddag om kwart voor drie in openbare vergade ring byeen. De agenda vermeldt onder meer een voorstel tot aansluiting bij do centrale dienst voor bouw- en woningtoezicht Walcheren. In de vergadering van 5 januari ior leden werd de raad meegedeeld, dat deputeerde staten v^ji Zeeland officieel hadden bericht, dat zij indien de raad niet zou besluiten op vrijwillige basis toe vt treden tot ae centrale dienst voor de bouw- en woningtoezicht op Walcheren tot oplegging van de aan sluiting zouden overgaan. De raad van Kortgene moet zich voor 1 maart aan staande over deze zaak uitspreken. B en w stellen de raad opnieuw voor eer der deden zij dat al op 20 februari 1969, maar de raad besloot toen tot reorga nisatie van de eigen dienst toe te treden tot de centrale dienst van Wal cheren. De agenda voor deze vergadering ver meldt verder onder meer de verhoging van de huur van een gedeelte van de brandweergarage, verhoging van de huur van de garages aan de Bern- hardstraat, de verhoging van sub sidies aan de muziekgezelschappen, de verkoop van percelen grond aan de christelijke woningstichting te Goes voor de bouw van aclvt keuzewo ningen te Colijnspilaat en twee keuzewo ningen te Kate en een voorstel tot het verhouwen van de openbare la- §ere school te Colijnsplaat en tot ver- ouw van het gymnastieklokaal van die school. CBTB OVER GROND- EN PACHTBELEID IN AXEL Axel De kring Oost-Zeeuwsch-Vlaan deren van de CBTB West-Nederland houdt dinsdag aanstaande de tweede wintervergadering in ,De Halle' te Axel. Op de agenda staat onder meer een cau serie van ir T. T. Wind, secretaris van de Nederlandse CBTB, over actuele vra gen rond het grond- en pachtbeleid.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 12