Installatie van drs Wolter s in M'burg KUNST IN ZEELAND Totale chaos rond Biafra-popfestijn in Terneuzen 2 DEEL GEZONKEN SLEEPSCHIP BIJ ZANDVLIET IS GEBORGEN Storten beton in Haringvliet komt ,in vol bedrijf' lavona kuurserie ALMANAK Auto over de kop: gewonde Bromfietser bij val gedood NIEUWE HEARING OVER BENOEMING BURGEMEESTER VOOR GOES Beethovenavond Gravin Mariza' ConcertHosanna' en ,Sursum Corda' Garantiebedragen berusten nu bij gemeentepolitie ,3* USA' Bromfietser (16) zwaargewond na val in Hulst PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MAANDAG 23 FEBRUARI 1970 Met slachtoffer aanvaring ANTWERPEN Drijvende bok ken van Van den Akkers bergings bedrijf uit Vlïssïngen hebben zon dag het achterschip (met één ruim) van het bjj de Zandvlietslui- zen in januari gezonken Belgische sleepschip .Hugo van der Goes' ge licht. Daarin werd gevonden het stoffelijk overschot van de 54-ja- rige schipper van de .Hugo van der Goes', de heer p. Koppelaers uit Hoboken. Vamdaaig hoopt Van den Moker, bij goed weer aJtJhams, oók de rest van het oriPoir-1 tuinlijke schi.p naar boven te halen. Dit! voorschip met twee ruimen moet nog, het lichaam bergen van de 42-jarige I matroos G. Khaepkens uit Antwerpen, i Beide opvarenden werden het slachtof fer toen de Hugo van der Goes op 2S januari werd overvaren door de Atlan tic Star', een Nederlands vrachtschip van 12.000 ton. Het bengSngökarwen wordt bemoeilijkt doordat in de Belgische lichter (760 ton) stenen en modder zitten. Het voor- scfluip van de Hugo van der Goes hang zondag al in drie bokken, de Walcheren de Europa en de Actief, die samen een hefvermogen hebben van zo'n 700 ton. Van der Graaiff uit Rotterdam. Behalve deze bokken is ook de Grutto ingezet alsmede diverse bergiingsvaarbuü- gen. De bok Europa is gecharterd van Ook zondag lichtte Van den Akker op bijna dezelfde plaats bij de Zandvliet - sludzen de vrijdagmiddag onder water i verdwenen Belgische sleepboot Heinz Hermii (35 ton) van de firma Carron uit Antwerpen. Deze sleper zonk toen Mj tegen een staalkabel voer, dde tussen twee bergimgsvaartuiigen van Van den Akker was gespannen. De kapitein kon zich redden. WERKBEZOEK MINISTER DEN HAAG De minister van ver keer en waterstaat, drs J. Bakker, zal maandag 3 maart een kort werkbezoek brengen aan de Haringvlietwerken van het deltaplan. Omstreeks deze tijd zal de opleiding van kabelbaanpersoneel en de oefeningsperiode met de kabelbaan zijn afgesloten. Het storten van beton blokken in het sluitgat van de toekom stige dam door het Haringvliet zal dan in vol bedrijf komen. De komst van de minister markeert dit in-wol-bednjf-komen van de ongeveer drie maanden durende sMtingsoperatie. Het werkbezoek van de minister zal sa menvallen met een bezoek dat de com missaris der koningin, van Zuid-Hol land op die dag brengt aan Hellevoet- sluis, waarbij eveneens en op dezelfde tijd tussen twaalf en één uur Haringvlietwerken worden bezócht. (ADVERTENTIE) haarproblemen? droog en dor haar? lavona erèmebehande- ling va 150 voor meerdere behandelingen vet haar? lavona tegen vet baar 2.40 voor 2 behandelingen slap en fijn haar? lavona haarhersteller vjsl 195 voor meerdere behandelingen vlug uit model? lavona haarversteviger va 0.80 kent n hetere? Leeuwse Preuts In de boezem van het bankwezen is, met al die overvallen, een goed gesprek op gang gekomen over de open balie. Er is veel vóór zo'n open balie te zeggenmaar ook veel er tegen, waar men vooral vri Nieunvdorp over kam meepraten. De raiffètsenbank heeft dear kort geleden een mooi kantoortje neer- ge-zet. Vroeger hield de bank zit dagen in het verenigingsgebouw, waar de mensen één voor éé?i vn het kamertje van de kassier hun zaken afwikkelden. Knus, intiem en niemand in de buurt om er z'n neus in te steken. Daarom heeft het nieuwe Nieuvj- dorpee kantoor, met z'n open wachtruimte en z'n balie zo z'n be ervoren, Een trouwe cliënt, die voor het eerst het gebouw betrad, stak z'n finvmcile preutsheid niet onder stoelen of banken: Mok ier ehollepe worre Mé da doek met- Ze kim ier alles ore, vjut-aje zeit.' Slot van pagina 1 del en dienstverlening, een verzor gingscentrum voor een gebied van beperkte omvang. Een stadt waar weinig meer herinnert aan de in het verleden gespeelde rol, een stad te vens waar de monumenten ten offer Ziijn gevallen aan de steeds terugke rende strijd. Maar Middelburg en Coevorden hebben, zo trok de heer Wolters de vergelijking door, zich thans ook ingesteld om mede een rol te kunnen spelen bij de ontwikkeling van de gewesten waarvan zij deel uit maken. In beide gemeenten kent men het streven naar behoud van het historisch waardevolle en stelt men zich positief op voor verandering en vernieuwing, streeft men ook naar een harmonische opbouw van de sa menleving. Onder de stimulerende in vloed van de raad zal naar drs Wol ters betoogde daarbij getracht moe ten worden de bevolking bij het mee denken over en het meewerken aan het gestalte geven van de toekomst te betrekken, haar bewust te doen zijn van eigen verantwoordelijkheid voor de dagelijkse omgeving. Al die punten van overeenkomst maken dat ik mij als nieuwkomer toch reeds thuis voel in Middelburg, zo zei de heer Wolters. Hij vroeg de raad wel even de tijd te krijgen om te kunnen inwerken. Wilt u mij uw vertrouwen schenken, maar stel daarbij uw ver wachtingen niet te hoog. Ik van mijn kant zal daarbij de verzekering ge ven een onpartijdig voorzitter te zijn. De nieuwe burgemeester, die met name lof toe zwaaide aan het adres van de heer Baars, voor de voortreffelijke waarneming van ambt en functie, wees ook nog op de bij zondere kwaliteiten van zijn voor ganger mr J. Drijber. .Mijn vrouw en ik hebben hier met eigen ogen mor gen aanschouwen met welke resulta ten zijn werk is bekroond.' Aldus de heer Baars, clie het nood zakelijk achtte een juist evenwicht te scheppen tussen de.bestemmin gen van de op dit eiland aanwezi ge gronden om een optimale wel vaart tezamen met een optimaal welzijn voor de toekomstige be volking te kunnen bewerkstelli gen. Gebruik makend van moderne in zichten en op grond van elders opge- dane ervaringen zullen naar de loco- burgemeester betoogde die bestem mingen reeds nu moeten worden be paald en vastgesteld. In dit verband noemde hij het vaststellen van het in een zeer vergevorderd stadium van voorbereiding verkerend herziene structuurplan' voor de gemeenten Middelburg en Vlissingen een gebie dende eis. De heer Baars verder tot de nieuwe burgemeester: ,De vaart is er onlangs duidelijk in gekomen in de ontwikkeling van Middelburg. Aan u de taal? om die vaart erin te houden.' Tenslotte sprak de heer Baars zijn erkentelijkheid voor de ondervonden medewerking tijdens zijn waarnemend burgemeesterschap uit. Loco-burgemeester W. P. Baars, overhandigde zaterdag middag in een volle burger zaal van het Middelburgs stad huis de attributen', die beho ren bij het- burgemeesterschap aan drs JP -4. Wolters. Daar mee was de installatie een feit. Welwillend Voorwaarden De heer Wolters, die verder wees op de voorwaarden waaraan een goed functionerende gemeenteraad moet voldoen ,We moeten waken voor een vertechnocratisering van het be stuur' vestigde tenslotte de aan dacht op het belang van de band met de bevolking door middel van de ge- nieenschapsdemocratie, waarbij de raad de burgers ook iaat deelnemen aan de lokale en regionale maat- schappijontwikkeling, en nthou- siast doet worden voor deze ontwik keling en hen het gevoel geeft tot een levende genieenschap te behoren.' In een dergelijke gemeenschap dient volgens drs Wolters het evenwicht te worden gezocht tussen welvaart en welzijn en dienen de burgers bereid te zijn om gezamenlijk ook mede de offers te dragen voor de door hen ge wenste ontwikkeling. Loco-burgemeester Baars plaatste de intensieve belangstelling van drs Wolters voor de ruimtelijke ordening tegen de achtergrond van de nieuwe ontwikkelingen, waar voor ook Middelburg zich ge plaatst ziet. De geografische gren zen van Walcheren geven de be grenzing van de ontwikkeling aan. De heer C. A. Kammeraad, nestor van de Middelburgse raad herinner de eraan dat b en w van Middelburg bij het ontstaan van de burgemees" tersvacature in overleg met de raad aan de commissaris van de koningin hebben kenbaar gemaakt aan welke voorwaarden een nieuw te benoemen burgemeester zou moeten voldoen. Hij zei gegronde hoop te hebben dat voor een zeer groot deel aan de wen sen en voorwaarden is voldaan.-,U kunt er', zo zei de heer Kammeraad tot drs Wolters, van verzekerd zijn dat de raad u loyaal en welwillend tegemoet zal tredlen. Na sluiting van de buitengewone raadszitting ..werd nog het woord gevoerd door burge meester F. G. Domburg drs Roe mers uit Vlissingen moest verstek la ten gaan namens de kring van burgemeesters en secretarissen op Walcheren. Voorts sprak burgemees ter Ellender van Folkestone en als woordvoerder van het gemeentebe stuur van Coevorden sprak loco-bur gemeester Santing. U krijgt een energiek en doortastend burgemees ter' zo kondigde hij de Middelburgers aan. Na afloop van de officiële bij eenkomst volgde nog een bijzonder druk bezochte receptie waarbij ge-I legenheid bestond tot persocfnlijke kennismak ing TERNEUZEN De autobestuurder C. S. M. uit Vlissingen is met een lichte hersenschudding naar het Terneuzense Julianaziekenhuls gebracht, nadat zijn wagen in de nacht van zaterdag op zon dag over de kop sloeg op de rijksweg aan de oostzijde van het kanaal. Het ongelulk gebeurde ter hoogte van het noorderdok. M. reed in de richting van Sluiskil. KERKWERVE Op de Verseputseweg te Kehkwerve is zaterdagmiddag de 56- jarige heer J. M. Neele uitt deze plaats door een val om het leven gekomen. De heer Neele reed met zijn bromfiets uit de richting van de provinciale weg in de richting van het dorp. Door onbe kende oorzaak kwam hij te vallen. De heer Neele was op slag dood. GOES Voor de tweede keer zal Zee- lands commissaris der koningin, mr J. Aartsen, met de Goese gemeen teraad spreken over de benoeming van een burgemeester voor Goes. De raads leden zijn uitgenodigd vrijdag aanstaan de voor dit overleg naar het provincie huis in Middelburg te komen. Het ini tiatief voor deze tweede .hearing5 ts uitgegaan van de minister van binnen landse zaken, mr Beernink. Voor de nieuwe bespreking met mr Van Aartsen zijn niet alleen de fractie voorzitters, maar alle raadsleden uitge nodigd. Verwacht wordt, dat iedere fractie minimaal de fractievoorzitter zal sturen en dat voorts de wethouders iin Middelburg aanwezig zullen zijn. Aan de Goese fracties is gevraagd voor aanstaande woensdag te laten weten, wie er naar Middelburg zullen gaan. Zoals bekend is ook begin december van het vorige jaar door enkele raads leden met mr Van Aartsen gesproken over de kwaliteiten die een burgemees ter voor Goes moet bezitten. Voor die bespreking waren alleen de toenmalige lijsttrekkers van de nieuwe raad uitge nodigd. Alleen de CHU-fractie was compleet aanwezig. Op de OHU-fractie na hebben de aanwezigen toen gepleit voor openstelling van de sollicitatie naar het burgemeesterschap voor nieuw Goes. De foyer van de Middelburgse concert en gehoorzaal bood zaterdagavond weel een vertrouwd, jaarlijks terugkerend beeld, tijdens een muziekavond die werd verzorgd door leerlingen en leraren van de Stichting Zeeuwse Muziekschool, aan gevuld met enige gasten. De voorzitter van J en M in Middel burg', de heer G. W. Bergman, die in zijn openingswoord even nader op het programma inging, dat voor een groot gedeelte besteed werd aan composities van Ludwig van Beethoven, bedankte al bij voorbaat alle medewerkenden, hier bij aantekenende dat velen dit naast hun gewone werk moeten verrichten, derstreept en wel met een fragment uit Beethovens vijfde Symfonie, maar dan via de plaat en met de Exceptions a.ls uitvoerenden, waarbij men tevens nog een vlfeugje .Mondsehein' kon waarne men. Na deze verrassing werd de verdere avond .live' verzorgd, waarbij Beethoven de hoofdschotel was en zijdelings Mo zart en Schuttert werden aangedaan. Hoogtepunt op deze avond was wel het optreden van het pianoduo Ans Bou- ter-Miep van Luin, die ons eerst in een Sonate van Mozart en daarna in Beet hovens variaties in C over een thema van de Graaf von Waldstein, lieten ge nieten van verfijnd vierhandig piano spel in al zijn geledingen, waarbij zij van de aanwezigen terecht een storm van applaus mochten ontvangen. Zij wa ren het ook (en dat viel ons op) de eni gen die zich op de grote ZVU-vleugel 't meeste thuis voelden. Een handicap voor de andere pianisten was wel de wat stugge aanslag op dit klavier, en de doffe diskant, waardoor het kwam. dat bij een te zachte aanslag de klanken niet uit de verf kwamen, of dat de be geleiding te geprononceerd werd. Het programma werd geopend met een ,Oktet voor blazers', waarbij de bezet ting niet helemaal gehandhaafd kon worden in zijn oorspronkelijke vorm, maar die desondanks vooral ritmisch goed voor de dag kwam. We tekenen hierbij aan dat de houtblazers wat scherp waren. Het geheel werd deskundig ge leid door Marinus Hillebrand. Ingrid van der Linden is zeer zeker met muzikale middelen begiftigd; het was daarom jammer dat zij haar zenuwen niet geheel en al in bedwang kon hou den, waardoor het Adagio dat zij speel de niet geheel en al tot zijn recht kwam. Misschien volgt hier nog wel eens een revanche. Uiterlijk onverstoorbaar speelde Frank Mol het .Rondo op. 51 no. 2 in C'; deze leerling is een belofte voor de toekomst. Een goede voordracht en een vooral in het middengedeelte (moeilijk!) goed vol gehouden tempo, bestempelden hem als een leerling met allure. Pianist Ge Audenaerdt konden de aan wezigen beluisteren in .32 Variaties in C' We spraken reeds over de wat stroeve vleugel. Audenaerdt had er in de eerste variaties het meeste last van, maar groeide langzamerhand naar een climax toe. Een keurige prestatie die met een donderend applaus (verdiend) werd be loond. De heer Bergman toonde Zich een be kwaam begeleider bij het eerste gedeel te van de zogenaamde .Frühlingssonate', op beheerste wijze vertolkt door Erika Marx-Szigeti en later in Schubert's ,In- troduktion und Variationen' waarbij Dick Boon (meesterlijk op de blokfluit) deze keer de dwarsfluit op kundige wij ze hanteerde. Mevrouw Aarnoutse-van Noort speelde .met verve een Allegro uit op. 14 In E, terwijl voor de pauze Mar ja en Roelof de Boer hun zienswijze hadden gegeven over twee Duitse dansen van Mozart. Geheel andere klankkleuren warén er 'te beluisteren in twee trio's. De heren Fey. Van Kraay en Wagenvoort deden dit in een gedeelte van een trio voor hobo, klarinet, en fagot verdienstelijk ge speeld, hoewel het ritmisch nogal aan schommelingen onderhevig was. Else Bongers, Marinus Hillebrand en Stoffel Gunst sloten dit programma af met het trio opus 1 van Beethoven, goed opgebouwd en gedecideerd uitgevoerd. Recapitulerende een geslaagde Beetho venavond met veel Jeugd en veel Mu ziek (en ook veel ouderen), waarbij we één van Beethovens bekendste werkjes (Für Elise) eigenlijk een beetje heb ben gemist. A.L. zwak plekje dus daargelaten vol hielden. Annie Wijnands. hoofdrolspeelster, zet te eén zeer aanvaardbare gravin Ma riza op de planken, die zich door hel in de wereld sturen van het bericht over een fictieve verloving nogal de nesten werkt. Chris Reumer was als haar tegenspeler de graaf-rentmeester Tassilo, haar uiteindelijke uitverkorene vooral in de twee laatste bedrijven zeer over tuigend. Loek de Koks uitbeelding van baron Zsupan een wat dommige, en adellij ke mededinger naar Mariza's hand was zeer bevredigend, met duidelijke hoogtepunten in de laatste akte. Ook Anton Burgs vertolking minzieke Roemeense vorst Dragomir was aanvaardbaar, evenals die van gra vin Lisa, zuster van de graaf-rentmees- ter, door Jonnie Roose-De Butter. Het enthousiasme, en vooral de goede .timing' van het gehele ensemble noem den wij reeds. Speciaal de balletgroep, aangevoerd door prima-ballerina mevr. Mijnsbergen, viel daarbij op in de .Hon gaarse' zowel als .Spaanse' choreogra- fietjes. Baby den Toonders combo bleek op het toneel goed te voldoen als zigeuner orkest, dat in violist Plateeuw een uit stekende .primas' had. Het operette orkest geleid door dirigent J. P. Kouse maker, was prima ingespeeld. Dat het soms nogal hard klonk, lag aan de akoestiek van de zaak, niet aan de diri gent of musici. Twee kostelijke toneeltypetjes mogen niet onvermeld blijven: ze werden ver tolkt door Simon Berrevoets als Tschek- ko, de sullig-goedige, maar ook slimme bediende van gravin Mariza. en Jac. Hop als de vreemde, citaten spuiende- Penizelc, bediende van vorstin Gudden- stein, (Annie Cordon-Kakebeeke), die de rentmeester-graaf Tassilo, haar neef, uit de perikelen komt redden. Uiteinde lijk belandt hij dan ook in de armen van gravin Mariza. Een stampvolle zaal bracht aan het eind van de voorstelling de Goese Ope rette en haar regisseur dr C. Griep die voor de laatste maal het ges schap regisseerde een ovatie. Voor de dames-hoofdrolspeelsters waren er bloemen. Onder de talrijke genodigden, dié door voorzitter G. P. van Eerten werden welkom geheten, bevonden zich "ruteerde A. L. van Geesbergen en oese gemeentesecretaris, de heer M. J. Taillie. Zoals reeds gezegd: de Goese Operette verdient in dubbel op zicht een felicitatie, die we haar dan ook gaarne doen toekomen. G. v. L. PETRUSKERK, VLISSINGEN Zaterdagavond concerteerden de christe lijke zangverenigingen .Hosanna' uit Vlissingen en .Sursum Corda' uit Oost- kapelle, beide onder leiding van de heer J. Süurmond in-de Petruskerk te Vlis singen. Deze koren beschouwen hun werk niet alleen als genoegen en ont spanning maar ook als medewerking aan de verkondiging van het evange lie. Hun .gezongen lied is gezongen evangelie'. .Hosanna.! zong eerst met orgelbegelei ding van de heer W. de Widt twee liederen van Konstantln C. Dedekin (1628-1715), een prettig in het gehoor liggende kerkmuziek, met mooie poly fone gedeelten. De uitvoering ervan was verzorgd en klonk meestal heel mooi, goed beheerst in een verfijnd gehou den koorklank. De orkestpartij kon door het orgel, zij het soms wat aarzelend, goed ingevuld worden. Mozarts ,Ave Verum'. een vrijwel stukgezongen werk je, deed het bij gebrek aan orkest klank veel minder. Sursum Corda' zong a capella. Van Beintema een compositie op de 137e psalm, die heel goed gerealiseerd werd en daarna een werkje van Philip Loots, die omstreeks 1900 organist was te Haarlem, ,De Winter' op tekst van A. C. W. Staring. Typisch een werkje uit de tijd aan. Het werd leuk gebracht, velen de enige ontspanning was. Een geheel uitdetijds stuk zonder blijvende waarde, totaal nietszeggend, soms lich telijk ridicuul in de klankeffecten. Door dat het goed gezongen werd, gaf het ons. het idee van kijken naar oude prentbriefkaarten. .Afscheid' van Gerard Boedijn (geb. 1893) deed wat minder uitdetijd aan. Hetbwerd leuk gebracht. De koren zongen tot slot gecombineerd. Eerst met orgelbegeleiding van Willem Vogel (geb. 1920) ,In Manua Tua Sor- tes Meae' naar gezang 207 hervormde De Goese Operette Vereniging verdient een gelukwens, niet alleen met haar 25-jarig jubileum, waarvan zij zater dagavond in ,De Prins van Oranje' te Goes de viering inzette met .Grafiri Ma riza' van Emmerich K&lmén. Ook de wijze, waarop de Goese Operet te dit .Hongaarse' muzikale blijspel ver tolkte is een gelukwens waard. Spelers zowel als ensemble vertoonden een prikkelend enthousiasme, dat zij op het publiek wisten over te bren gen; een elan, dat zij daarbij vanaf even vóór achten Lot na elven zonder enig merkbare inzinking een enkel de soli, die door koorleden van twij felachtig tot onvoldoende werden ge zongen. Hoe goed bedoeld, dat mag men Vivaldi niet aandoen. Als solist trad een der koorleden van Oostkapelle, Peter Woridergem, op. Hij heeft mooi werk gedaan in het liedje .Donna, Donna, Donna', waarin hij zich zelf op de gitaar begeleidde. Leuk, een voudig, goed gezongen, aan het slot met een opmerkelijk fraaie falsetstem. Zijn, eveneens met gitaar, .Nearer my God to Thee' kon minder bekoren en de eerder gezongen werken nog minder. Wondergems zingen van Bachs ,Bist du bei mir' was een misgreep. Hij zong onzuiver en in de hoogte vaak uitgespro ken lelijk. Hier was hij nog niet aan toe. En dan moet je van zo'n teer werk je als dit van Bach afblijven. Wondergem assisteerde ook nog in het optreden van het chr. jeugdkoor ,Zui- derstemmen' uit Souburg ook onder lei ding van de heer Suurmond. Zij brach ten uiterst eenvoudig vier negro-spiri- tuals, die alle veel te langzaam wer den gezongen, zonder enige kleur die ons de sfeer kon schilderen. Zelfs de veel te simpele pianobegeleiding kon dit niet verhelpen. Het werden vriendelijke zondagsschoolversjes. v-M. mooi omzongen, dan in een aantrekke lijke polyfonie verwerkt, met een func tionele orgelpartij, die door de heer De Widt wel erg voorzichtig werd behan deld. Het koor nu in een grote be zetting kwam tot prachtige momen ten. Dit laatste kunnen we ook zeg gen van de uitvoering van een .Glo ria in excelsis' van Vivaldi, waarbij helaas de orkestpartijen op de piano moesten worden ingevuld, hetgeen veel afbreuk deed aan de klank. Bij de koorgedeelten was dat nog niet zo heel erg, wel bij de delen voor orkest alleen en vooral bij de begeleiding EVENEMENT WERD AFGELAST TERNEUZEN Het ont breken van financiële garan ties tot een totaalbedrag van 1600,- heeft er zaterdag toe geleid, dat een groots opgezet popfestival voor Biafra in Terneuzen moest worden af gelast. De deuren van het pa tronaatsgebouw, waar een gedeelte van de manifestatie zich zou afspelen, bleven ge sloten. De 400,- zaalhuur, die al was betaald aan de be herende stichting voor so ciaal en cultureel werk in de gemeente Terneuzen, wordt teruggehaald. Rond het festi val heerste zaterdag een complete chaos, waarbij over en weer beschuldigingen wer den geuit en enkele tiental len belangstellenden die voor 4.- een kaartje in de voorverkoop hadden gekocht him geld terugeisten. Tot overmaat van ramp arriveer de in de loop van zaterdagavond nog de Groep 1850', die welis waar was afbesteld, maar waar van de leden van niets bleken te weten. Na een kort gesprek op bet politiebureau waarbij ook Wont Barenian (18), vertegen woordiger van de Zeeuwse pop- maats cnappy', die de groepen zou leveren, aanwezig was vertrok de band, waarbij het de vraag Ts hoe een eventuele financiële na sleep wordt geregeld. Oorzaak van alle moeilijkheden is, dat de twee mille die er voor zaalhuur en garanties zijn uitge trokken, afkomstig waren van de circa 6000,die een werkgroep van Terneuzense scholieren on langs huis-aan-huis ophaalde voor de Biafranen. De 16-jarige Peter van Eerkei, initiatiefnemer voor de werk groep. haalde een deel van het bedrag van de Raiffeisenbank, waar het collectegeld was gede poneerd, om er ae huur van het patronaatsgebouw en de garan ties voor de popgroepen mee te kunnen betalen. De 1600 aan garanties zouden naar de .Zeeuw se popmaatschappij" (in casu: Wout Bareman) gaan. Voor het zover kwam greep hoofdinspec teur E. Hubregtsen van de Ter neuzense gemeentepolitie in. ,Ik heb Peter van Berkel bij me laten komen en gezegd: Joh, realiseer je nu goed wat je met dat geld aan het doen bent. Wanneer ja de zekerheid liebt dat zo'n pop festival een fors bedrag voor'Bi afra oplevert, is het een andere zaak. Die garantie was er niet. Wat zou er met het geld gebeuren als er verliezen werden geleden? Wie draait er dan voor die twee mille op? Wij hebben echt waar schuwend willen optreden, om te voorkomen dat die jongens moei lijkheden kregen'. Overigens wijst de heer Hubregt sen er nadrukkelijk op dat er geen enkel strafbaar feit ls ge pleegd. ,Jk wil zelfs niet eens spreken van een poging tot het plegen van een strafbaar feit. Het geld was tenslotte niet zoek'. Na zijn gesprek met de Terneu zense korpschef distantieerde Pe ter van Berkel ziel» direct van het hele popgebeuren en hy droeg de 1600 voor garanties alsmede 'f 600, op opbrengst van een jeugdprogramma voor Biafra in liet Zuidlandtheater, dat zaterdag wel doorging, over aan de heer Hubregtsten, die het geld, samen .met dé t 400 huur, weer zal te rugstorten by de Raiffeisenbank. Achteraf zegt hij: ,Die jongens hadden er heter aan gedaan om een volwassene by hun activitei ten te betrekken. Er heeft zich iemand aangeboden, maar dat werd niet geaccepteerd*. Verklaring Volgens de heer G. van Ber kel, Peter's vader, heeft hij zijn zoon al eerder geadvi seerd om zich niet meer met de organisatie- van het pop festival te bemoeien, vooral' toen het afsluiten van con tracten in het geding kwam, .Veertien dagen geleden heb ik de heer Hubregtsen al ge vraagd om een oogje in net zeil te houden, ornaat de hele onderneming was opgezet door een paar jónge jongens, ik was bang dat er vergissingen zouden worden gemaakt'. Hij liet zijn zoon een verklaring opstellen, waarin hij zich nadruk kelijk dtstancieert 'van het festi val en van alle eventueel door hem getekende contracten. Wout Bareman zette zijn handtekening eronder, waarmee hij, aldus de heer Van Berkel, formeel alle financiële risico's accepteerde. nadat Peter van Berkel nadruk kelijk had verzekerd dat het al leen maar ,voor de show' zou zijn, om tegenover de buitenwacht geen moeilijkheden te krijgen. .Daarna zou het papiertje ver scheurd worden, maar het blijkt nu bij Peter's vader te zijn te rechtgekomen. Peter zou de vol ledige verantwoordelijkheid voor de zaak dragen. Ik leverde al leen de groepen, nadat het ga- rantiegeld binnen was. Daarbij heb ik anvankelijk niet eens ge weten dat die garantiebedragen afkomstig waren uit de opbrengst van de collecte. Trouwens, daar Compensatie De enige groepen die b zijn getroffen door de moei lijkheden zijn ,1850' en .Centre Piece'. In de Image-Club', die ook mee zou doen met het festival, traden zaterdag, ter compensatie en ook ten bate van Biafra, .Big Wheel', ,Mad- dox' .Powercraft', ,De Ses- siongroep' en .Bloody Pick nick op'. Wat wel doorging: het Biafra- programma voor de jongero jeugd in het Zuidlandtheater. De organisatie berustte bij de scho lierenwerkgroep van Peter van Berkel en een aantal schoolhoof den. Tijdens twee uitverkochte voorstellingen kon de school jeugd naar films en een optreden van de clown Humpy kijken. Ba tig saldo voor Biafra: f 675, Daarvan ligt al 600,bjj hoofdinspecteur Hubregtsen, ,Ik speel een beetje voor" kassier', zegt hij. Overigens kunnen de be langstellenden die kaartjes voor het popfestival hebben gekocht in de loop van deze week hun geld terug krijgen. Wout Bare man, dit weekend bedreigd met een aanklacht wegens laster om dat hi,j naar de mening van Peter van Berkel en diens vader on juiste mededelingen over het fes tival rondstrooide, wordt dezer dagen op het politiebureau ver wacht om zijn visie op de moei lijkheden te geven. SCHOUWBURG MIDDELBURG; TONEELGROEP STUDIO Onder de wat misleidende titel ,3 x USA' heeft de toneelgroep Studio drie avant-gardistische Amerikaanse, eenak ters in één programma bijeengebracht. Misleidend omdat men in het voetspoor van Jean-Claude van Itallie's .America Hurrah!' satirische kanttekeningen in de marge van het vrolijke Amerikaanse dagelijkse leven verwacht - de relatie van de drie éënakters tot de Verenigde Staten gaat weinig verder dan dat ze door Amerikanen zijn geschreven. Maar daarin herkent men aan ook duidelijk de .hedendaagse' stijl van het off-Broad- way toneel. .Studio' bracht de éénakters zaterdag avond in de Middelburgse Schouwburg voor een redelijk groot, vooral jong pu bliek, een voorstelling in de ZVU-serie hedendaags toneel. Een bijzonder leuke toneelavond, wat toch wél vooral een prestatie van het gezelschap was. Joop Admiraal speelt in alle drie de één akters de hoofdrol en dat doet hij erg knap; zijn Stu in .Chicago' is van ge weldig formaat. In de laatste éénakter .Biscuit' van Maxime Furlaud ziet men hem dan nog eens samen met Marius Crans, een gelijkwaardige partner. In .Red cross' en .Chicago', beide van Sam Shepard, ziet men voorts goede vertol kingen van Marijke Frijlink, Nelly Frij- da, Jeanneke Stam en Frans Abeling. Lodewijk de Boer staat garant voor een zeer zorgvuldige regie. Maar bij die perfecte regie en de magni fieke spelprestaties komt soms weinig over van de strekking van deze éën akters, als men er althans, met de toe lichting op het programma als leidraad, van uitgaat dat er een strekking is. Geen verwijt aan het adres van Studio, wel een vraagteken bij een laborato rium-analyse als deze: ,De handeling van Chicago verloopt van het zeer bij zonder subjectieve probleem van St'u (het feit dat Joy Stu in de steek laat en de voor hem zeer voelbare dreiging van de buitenwereld) tot aan het alge mene probleem van het wezen van "de mens. Als men op liet sti-and blijft be tekent dat de dood. als men de heuvel opgaat betekent dat de dood. Het stuk eindigt met het accepteren van Stu dat de dood een middel tot geboorte is'. Nou, dat zal dan wel. Men ziet Stu met zijn subjectieve probleem in een fraai schuimbad zitten, dat hij voor een kort moment nog even deelt met Joy, et worden opmerkingen gemaakt over prettige pannekoeken, en zo nu en dan verschijnen er mensen aan de rand van het baa, die enig vistuig met zicli mee voeren. Stu zegt verschrikkelijk leuke dingen, de schuimscène is hoogst amu sant uitgewerkt, maar je ziet 'm nog niet de heuvel opgaan. En dat, zoals in ,Red cross' een zich vlooiende en zich het scrotum krabbende man .niets te maken heeft met katharsis, de zuive ring van emoties door identificatie met de protagonist', wil er bij mij ook niet zo erg in. Maar dat is discutabel. Uc huiver voor de overschatting van dit absurdistische toneel, waarvan de on doorgrondelijkheid een mooi partijtje nieuwe kleren voor de keizer kan op leveren en vind het altijd aangenamer als een auteur zich met een ,ik bedoel er Inderdaad in het geheel niets mee' 'an de strekking distancieert. Maar misschien is mij, ondanks alle toelich tingen op het programma, toch veel ont gaan. Wel heb ik begrepen, dat het een bijzonder leuke voorstelling is, voora.l gedragen door regisseur Lodewijk de oer en acteur Joop Admiraal en niet alleen omdat Furlaud in .Biscuit' zijn tot hond getransformeerde jongen laat zeg gen .Zoals zoveel gladharige Ameri kaanse honden van middelbare leeftijd ben ik zelf ooit eens een vriendelijke Amerikaanse jongeling geweest'. Een woordkunstig knappe éénakter, maar alsjeblieft niet een .Biscuit, die zich afspeelt in een magische wereld'. Die magie heette amusement met een knipoog naar de .diepere strekking': hoe heerlijk is het niet, een hond tussen de mensen te zijn. Bij het fruit van de ZVU werd er lang geklapt. H. H. HULST De zestienjarige .jongeman W. B. M. S. uit Clinge is zondagavond met zyn bromfiets in Hulst omgesla gen. De jongen werd met zeer zwaar hoofdletsel opgeno»»»e.n in hot St-Lidui- naziekenbuis aldaar. De oorzaak van het ongeval was zon» dagavond laat nog niet bekend. De bromfiets is omgeslagen en de jongen schoot over de straat verder. Hij kwam mogelijk met zijn hoofd tegen een trottoirband terecht, Het ongeval gebeurde omstreeks kwart voor elf In die Kleine Bagijnestraat. De arts J. G. A. Niesten verleende eerste hulp. HIER EN DAAR EEN BUI Enkele zonnige perioden, maar ook hier en daar een bui. Matige tot krach tige westelijke wind. Iets lagere tempe raturen dan gisteren. Vooruitzichten voor dinsdag en woensdag opgesteld door hot KNMI op zondag 1.8.00 uur: Voor dinsdag: Aantal uren zon: 0 tot 4. Min. temp.: 3 of meer graden boven normaal. Max. temp.: 1 tot 6 graden boven normaal. Kans op een droge pe riode van minstens 12 uur: 60 procent. ZON EN MAAN 24 februari Zon op 07,38 onder 1.8.10 Maan op 22,01 onder 08.23

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 2