PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT GEEN LUCHTPOST MEER NAAR ISRAËL Prinsjes gedoopt in Domkerk KATWIJKSE KOTTER OP DE NOORDZEE VERGAAN Noors schip na aanvaring gezonken Drs P. A. Wolters van Middelburg: positief tegenover de samenwerking met Ylissingen r MARGARINE TWEE CENT DUURDER Vandaag in de krant... Groeiend aantal caravans wordt een probleem Prins Bernhard naar Indonesië Vijf vermisten INSTALLATIE IN VOLLE BURGERZAAL 213e jaargang - no. 46 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Maandag 23 februari 1970 Beloning voor Leeuwse renners: Israël-reis Pagina 13 I. 3508. adv. 01186-584, r. Abonn.prlJ. 5.05 par i I. 2078/3169, adv. 6248). Coat. o gezonden mededelingen 2</j x LUCHTVAARTMAATSCHAPPIJEN NEMEN MAATREGELEN NA SABOTAGEDADEN (Van onze correspondent) BONN Sabotagedaden aan twee vliegtuigen zijn het afgelopen weekeinde aanleiding geweest tot druk overleg over de consequenties van het luchtterrorisme tegen Israël. Nadat zeven-en-veertig mensen het leven verloren door het exploderen van een Zwitsers straalvlieg tuig op weg naar Isr.aël en een Oostenrijks vliegtuig met achtendertig inzittenden een noodlanding moest maken na de ontploffing van een voor Israël bestemd postpakketje, hebben de meeste grote lucht vaartmaatschappijen, waaronder de KLM, meegedeeld voorlopig geen vracht en post voor dat land meer in ontvangst te zullen nemen. Boven: personeel van het vliegveld, van FranJcfurt bekijkt hier liet gat m de romp van de Oostenrijkse Caravelle die door een explosie werd getroffen. Onder: brokstuk ken van de .Coronado' van Swiss air die zaterdagmiddag in een bos bij het witserse WUrenlingen neer- neerstortte. De Westduitse minister van binnenland se zaken Genscher besloot onmiddel lijk contact op te nemen met veilig heidsinstanties in andere landen om tot een goed georganiseerde bescherming van het vliegverkeer naar Israël te ko- De Zwitserse maatschappij Swiss Air heeft gisteren verklaard dat het ver ongelukken van de 4-motorige Corona- do Convair 990 afgelopen zaterdag zeer waarschijnlijk het gevolg is geweest van sabotage. De regering in Bern, in spoedvergadering bijeengekomen, spra ken eveneens het vermoeden uit dat dit het geval is geweest. Het Volksfront voor de Bevrijding van Palestina (algemeen comman do) nam aanvankelijk de verant woordelijkheid op zich. De organii- satie, die onder leiding staat van Achmed Gobril en die haar hoofd kwartier in Eeiroet heeft, is een van de kleinere fanatieke Palestijn se guerrillabewegingen en niet de zelfde als het grotere Volksfront voor de Bevrijding van Palestina. Een woordvoerder van eerstgenoem de organisatie verklaarde echter la ter in Beiroet, dat zijn groep niet voor de explosies verantwoordelijk is en dat de aanvankelijke verkla ring door een onbevoegde was ver strekt. ,Wij hebben alleen maar gezegd, dat onze beweging elke actie goedkeurt, die gericht is tegen landen die Israël steunen, zoals Zwitserland en Oosten rijk". aldus de woordvoerder. Het .Ver enigd commando', dat alle Palestijnse verzetsorganisaties omvat, wees in een zaterdagavond uitgegeven verklaring alle verantwoordelijkheid voor het ge beurde af. Het in Beiroet verschijnende blad .Daily Star' schreef zondag in een com mentaar echter over ,de stomste en onverantwoordelijkste daad, die Ara bische guerrilla's ooit hebben begaan'. Het vliegtuig was zaterdag om 13.14 uur opgestegen van het vliegveld Klo ten bij Zurich. Al na enkele minuten meldde de piloot het uitbreken van brand in zijn machine. Hij kreeg op dracht onmiddellijk naar Kloten terug te keren, maar was daartoe niet meer in staat. Zestien minuten na de start ontplofte de Coronado in de bossen bij het dorp. Würenlingen in het kanton Aargau. enkele kilometers van een kernreactor. Dorpsbewoners hoorden 'n knal. voordat het vliegtuig in kleine brokstukken uiteengeslagen werd. De bekendste Israëli onder de veronge- (Zie slot pag. 3 kol. 2) SCHIPHOL ZWAAR BEWAAKT AMSTERDAM (GPD) Na het neer storten dit weekeinde van een vlieg tuig van Swissair is de bewaking bij vluchten voor Tel Aviv op Schiphol zwaarder dan ooit. ,Wij willen niet het minste risico lopen', aldus de comman dant van de dienst luchtvaart der rijks politie, majoor E. E. Gerritsen. De KLM heeft besloten om met haar •liegtuigen geen post en vracht mee te nemen naar Israël. El Al zal de post die op Schiphol achterblijft meenemen. De Israëlische maatschappij handhaaft strenge veiligheidsmaatregelen, over de aard waarvan men zich echter niet wenst uit te laten. De passagiers van de KLM die giste ren naar Tel Aviv gingen ondervonden als eersten de veiligheidssluis die op Schiphol was aangelegd. Eerst werd al hun bagage die in het vrachtruim mee zou gaan, grondig geïnspecteerd onder het oog van rechercheurs van de rijks politie. Op het platform dienden ze later zelf hun bagage van de ene wagen op een andere te zetten, waarna hun koffers in het laadruim werden gestuwd. Kof fers waarvoor zich eventueel niemand zou melden, en die mogelijk spring stof zouden kunnen bevatten zouden zo meteen uitgesorteerd zijn. De passagiers zelf werden door een quarantaine-ruimte gevoerd, waar be halve controle op de handbagage ook bij sommigen fouillering op het lijf werd gepleegd. Samen met het gerech telijk laboratorium van het ministerie van justitie in Den Haag wordt gezocht naar effectieve controlemethoden. Bij tussenlandingen van de KLM op vluchten naar Tel Aviv zullen dezelfde veiligheidsmaatregelen worden genomen als op Schiphol. Het tweede kamerlid mr C. Berkhou wer (wd) zal premier De Jong en mi nister Luns naar aanleiding van de aan slag op het Zwitserse vliegtuig wagen in samenwerking met andere landen maatregelen te treffen om dergelijke aanslagen tegen te gaan. DEN HAAG (ANP) Met in gang van vandaag zal de prijs van margarine met 2 cent per 250 gr worden verhoogd. De bond van Nederlandse Margarinefa- brilcanten heeft dit bekend gemaakt in het volgende communiqué: .Eind vorig jaar besloot de margarine industrie op aandrang van het mini sterie van economische zaken om de steeds stijgende wereldmarktprijzen van margarmegrondstoffen slechts gedeelte lijk te volgen: met een beperkte verho ging werd toen volstaan. Sedertdien hebben de wereldmarktprij zen zich echter op het hoge niveau ge handhaafd. Dit is de reden, dat de mar garine-industrie na overleg met het ministerie van economische zaken zich nü; genoodzaakt ziet om de mar garine consumentenprijs met 2 cent per 250 gram te verhogen. Deze verhoging wordt maandag' 23 februari aanstaande van kracht.' Popchaos EN Terneu/.en werd een pop festijn opbrengst ten gun ste van Biafra afgelast; er ontstond grote chaos door het ontbreken van financiële garanties, (pagina 2). Binnen- en buitenlands nieuws: pagina 1 en 3 Zeeuws nieuws: pagina 2, 4 en 5 Sport: pagina 9.10.11,12 en 13 Radio en tv: pagina 7 AMSTERDAM (ANP) Het fietsen- bestand dat in ons land een ongekende omvang heeft aangenomen, bezorgt mij aanzienlijk minder zorgen dan het even eens snel groeiende Nederlandse cara- vanpa.rk. De afmetingen van talrijke ca tegorieën caravans zijn van dien aard, dat zij behalve tot verkeersproblemen ook tot planologische problemen aan leiding geven. Dit zei zaterdagmorgen staatssecretaris mr H. J. van de Poel (crni) bij de opening van de tweewie- Ier- en caravantentoonstelling In de Am sterdamse RAI. Het planologisch probleem wordt ver oorzaakt door het feit, dat steeds meer statische caravans een belangrijk deel van de ruimte van onze kampeerterrei-j jiet vliegveld van Soesterberg naar In nen innemen. donesië vertrokken, THEODORAKIS WEER ZIEK 'HENE (RTR) De Griekse comi nist Theodorakis, die door het huidige bewind gevangen wordt gehouden, heeft door de vochtige zeelucht bij het ge vangenkamp te Oropos last van zijn reumatiek en tuberculose. Dit is meege deeld door zijn vrouw, die hem, samen met zijn vader heeft mogen bezoeken. De componist werd verleden week in een ziiekenihuiis te Athene behandeld we gens een verstuikte enkel en is woens dag jongstleden weer naar Oropos te ruggebracht. UTRECHT (GPD) Twee prinsjes tegelijk gedoopt: één op de arm van zijn moeder prinses Beatrix, één op de arm van zijn vader mr Pie- ter van Vollenhoven: dat was de unieke gebeurtenis in de Utrechtse Domkerk die zaterdag door de koninklijke familie met meer dan 1100 genodigden werd bijgewoond. Twee neefjes van Oranje- Nassau vormden het cen trum van de doopbediening door dominee H. J. Kater. Nabij het acht eeuwen oude doopvont vormden zij tege lijk het centrum van een gro te sterk gemengde groep twee ouderparen met daar achter negen doopgetuigen en een kinderkoor van zes tien-jongens en meisjes. In de Domkerk, waar gele forsy thia, rode amarillen en witte azalea's en seringen aangevuld met groene planten het liturgisc-h centrum aan de voet van de kan sel een sfeer van voorjaar en nieuw leven gaven, was het na genoeg even koud als bij de doop van Johan Friso ruim een jaar geleden, want ook nu moest van wege net orgel de temperatuur laag "ol-.jven. Maar warm was de aandacht waarmee vrienden van het koninklijk gezin, regering en vertegenwoordigers van vele ge ledingen van het Nederlandse volk deze duibbele doop volgden. In het bijzonder gold dat waarschijnlijk voor de medische teams die zo muuw bij de geboorte van de do pelingen betrokken zijn geweest. Nadat in twaalf auto's de konink lijke familie met de doopgetuigen en de familieleden van de twee vaders tegen elf uur onder het ge lui van de Salvatorklok van de Domtoren bij de kerk waren aan- fekomen, werden zij bij de ingang egroet door prof. dr J. W. Doe- ve. voorzitter van het college van kerkvoogden van de hervormde femeente in Utrecht. Dominee C. 1. van Bndit, praeses van de cen trale kerkeraad en de heer G. J. H. van Kruistum. voorzitter van het college van diakenen. Onder trompetgeschal betraden zij even later de kerk. Voorop diaken van dienst, mejuffrouw E. A. M. Das de ouderling van dienst, de heer A. Ullersma en de twee voorgangers prof. dr H. Berkhof en dominee H. J. Kater. Daarach ter koningin Juliana met prins Bernhard, koning Constantijn van Griekenland met koningin Anne- marie zoals bekend "was de Griekse koning wel doopgetuige maar geen naamgever van prin ses Beatrix" derde zoon gevolgd door de moeder en zuster van prins Claus, de ouders van de heer Van Vollenhoven, de twee ouder paren en de overige doopgetuigen. Na lofzang van de gemeente Juicht Goed toe, bazuint en zingt en na schriftlezing uit het Oude en het Nieuwe Testament, volgde een korte prediking door dominee H. J. Kater. (Zie slot pag. 3 kol. 1 ALLE VIJF OPVARENDEN WORDEN VERMIST KATWIJK AAN ZEE (GPD) Na twee dagen van angstige span ning mag nu wel worden aangeno men dat de Katwijkse kotter KW 10-3 ,Wim' van de Katwijkse rede rij W. Krijgsman tijdens de hevige storm van vrijdagavond tien mijl noord-ten-oosten van Terschelling met man en muis is vergaan. Het scheepje dat 90 bruto reg. ton meet, had vijf opvarenden aan boord: Toon van Welie (28) ge huwd en schipper, Wim Ouwehand (28) gehuwd en stuurman, Jaap van der Boon (20) monteur, Kees Krijgsman (17) en Jaap Schaap (17), beiden matrozen. In de vliegende storm van vrijdagavond had schipper Toon van Welie nog via de Spoetnik (zend- en ontvangappara- tuur voor korte afstanden) contact ge had met zijn vader Jaap van Welie, die schipper is op de KW 93 .Jeanet- te'. Het was toen even zeven uur. Na die tijd heeft vader Van Welie niets meer van zijn zoon gehoord, hoewel hij hem nog herhaaldelijk heeft opge roepen. Het komt wel eens meer voor dat bij hevige storm de zender uitvalt, dus daarom raakte men niet direct in paniek. Doch toen men zaterdagmor- Uitkijken De schepen op zee werden via Sche- veningen-radio verzocht naar de kot ter KW 103 uit te kijken. Uit de haven van IJmuiden vertrokken eni ge Katwijkse kotters: van het ma rinevliegkamp Valkenburg steeg eer Neptune van de opsporings- en red dingsdienst van de koninklijke ma rine op, en uit Den Helder vertrok het hm fregat .Panter'. De gehele middag speurde de Neptune van de marine de Noordzee af ten noor den van Terschelling. Er werd niets ontdekt. De uit IJmuiden vertrokken schepen kregen niet veel gelegenheid meer om te zoeken, omdat het donker intrad toen zij na ongeveer 5 uur sto- het ongeval bereik- Deksel Schipper Sent Hoek van de KW 149' .Martin" ook van rederij W. Krijgs-j man deelde 's avonds om 7 uur via Scheveningen-radio aan de reder mede. dat men een deksel had gevonden van! de kist, waarin de dinghy (opblaasba re rubber reddingboot) is opgeborgen. Dat was het enige. Maar voegde hij eraan toe, het is wel bijna zeker dat deze afkomstig is van 't schip van Toon van Welie. In de nacht van zaterdag op zondag zouden onge veer twintig kotters de haven van IJmuiden verlaten, om zondag deel te nemen aan de opsporingsactie. De weer berichten windkracht 7 tot 9 wa- echter van dien aard, dat men het niet raadzaam vond om op deze gevaar lijke plek te gaan zoeken. Op zee bevonden zich negen vissers schepen die zondag de opsporingsactie voort zetten samen met het fregat .Pan ter'. De zoekactie gaf de opvarenden UT' "U, "i ,i t\aTO cnlifnpn I rl r> ^L-£<phQi3 ,1 Uil 111 tril TERSCHELLING (ANP) Bij een aanvaring tussen de Noorse, 497 ton metende kustvaarder ,An- si' en de 10.180 ton metende Libe riaanse tanker ,Aragon', zater dagnacht om kwart over twaalf, ter hoogte van Terschelling, zijn waarschijnlijk vijf opvarenden van het Noorse vaartuig omgekomen. De reddingboot .Carlot', die onmiddel lijk na de eerste berichten van de bot sing uitvoer, heeft zondagochtend om het zoeken gestaakt. Indien men uur uit het koude i an deze schepen wel de zekerheid dati;l"„T«n Ie KW 103 was vergaan. Er werden uiterst gering. De enige overleven- die afkomstig waren v ZEELAND MOET BIJDRAGEN AAN EVENWICHTIGE SPREIDING BEVOLKING EN WELVAART MIDDELBURG Bij zijn in stallatie tot burgemeester van Middelburg heeft drs P. A. Wolters zateTdag duidelijk ge maakt dat hij een nauwe samen werking met Ylissingen voor staat. Dat bleek toen hij een ge- lukwenstelegram van het Vlis- singse gemeentebestuur in ver band bracht met de ontwikke lingen op het terrein van de ruimtelijke ordening en de daar mee toegenomen verwevenheid van belangen in grotere gebie den waardoor de gemeentelijke problemen gecompliceerder zijn geworden. ,Een verdere be stuurlijke reorganisatie ligt in de lijn der verwachtingen. De dezer dagen verschenen mede deling van de staatssecretaris van binnenlandse zaken wijzen duidelijk in deze richting'. Aldus drs Wolters. En hij betoogde verder dat getracht zal moeten worden de bestuursstructuren in Nederland aan te passen aan de eisen die de ruimtelijke orde ning stelt. De installatie vond plaats tijdens een buitengewone raadszitting in de Bur gerzaal, waar wethouder W. P. J. Baars tegelijkertijd met de verant woordelijkheid voor de gang van za ken in de gemcentehuishouding ge durende de interimperiode de ambts keten en de voorzittersstaf over droeg. Gezag in de oude betekenis van macht kan aan deze attributen niet meer worden verleend, zo stelde de burgemeester even later in zijn ïnstallatïerede. Thans gaat het erom ons als bestuur ders in samenwerking met de inge zetenen voor de gemeenschap waar te maken. De heersende autoriteit is daarbij gedoemd te verdwijnen, het dienende gezag moet op de voorgrond staan. Willen wij de rechtsstaat con tinueren dan zal een op deze wijze functionerend bestuur aoor de bevol king ook in zijn onderdelen aanvaard en positief gewaardeerd moeten worden. Aldus de nieuwe bur gemeester. Overeenkomst De heer Wolters signaleerde frappan te punten van overeenkomst tussen Middelburg en Coevorden, waar hij de laatste tien jaar burgemeester is geweest. Vooral op sociaal-econo misch gebied zag liij een grote mate van verwantschap tussen beide ste den. De van oudsher geïsoleerde lig ging van Zeeland en Drentë: de tot voor kort eenzijdige betekenis van de landbouw als hoofdmiddel van be staan en de tot in de zestiger jaren optredende vertrekoverschotten wer den in dit verband genoemd als voor beelden van negatieve strekking. Maar naarnaast noemde' de burge meester ook de aanwezigheid van prachtige recreatiemogelijkheden, de ruimte en de rust. Verwant is naar zijn mening verder het streven naar verbetering van de infrastructuur in ergaan. Er werden twee dinghy's, enige.gasflessen, visplan- ken en een visnet uit zee opgehaald, jjfr Jff E 1L r-TE" iriron v»n ri<. wim* '.direct na de botsing zonk. i6 de kapi- ivaren an de ïm j teiI1. die in een sloep werd aangetrof fen. De ramp. is veroorzaakt door een fou tieve manoeuvre van de Liberiaanse bulkcarrier .Aragon'. Dii is althans de stellige mening "van kapitein Herbert Jacobs (40) uit Bremerhaven, de ge zagvoerder van de nietige Duitse coas ter .Hummel' (200 ton). De .Hummel', pikte vannacht de enige overlevende van de ramp met de Noorse coaster kapi tein Ter Harum (29) uit Farsund op uit het ijskoude Noordzeewater. Volgens de Duitse kapitein staat het vast dat de bulkcarrier het lichtschip Texel aan de verkeerde kant passeerde en daardoor in de vaarroute van de Noorse coaster i kwam. Een manoeuvre van de .Aragon' lom de fout nog te hersteilen pakte voi- komen verkeerd uit. .Ik zag op de radar dat de Liberiaan plotseling naar 6tuur- boord wegdraaide. Kort daarop ramde S het achterechip,' aJdc c.-Jkapitein Jacobs zondagavond- De Noorse kapitein vertelde, dat het on geluk om tién voor twaalf gebeurde, juist nadat hij de wacht had overgeno men. ,Ik hoorde een enorme klap. Ik rende naar beneden om mijn beman ningsleden te waarschuwen, maar toen was het al te laat. De bemanningsver- blijven waren in enkele seconden onder water gelopen,' aklus kapitein Harum ,Mijn mannen zijn in hun slaap door het water veiTast.' Kapitein Jacobs van de .Hummel' ver telde dat de ramp tijdens slecht weer plaatsvond. Er stond windkracht vijf en er vielen zware regen- en sneeuwbuien- Toen de .Ansi' met volle kracht door de Liberiaanse bulkcarrier werd geramd bevond het Duitse coastertje zich dicht in de buurt. .Ik zag de Liberiaan seinen dat er een man overboord was. Ik i de tweede nota voor de ruimtelij ke ordening is aangegeven. Zeeland en het noorden des lands zullen door vergroting van de werkgelegenheid een bijdrage moeten leveren voor een meer evenwichtige spreiding van bevol king en welvaart over ons land. Zeeland en Noord-Nederland zul len de bevolkingsdruk op de rand stad moeten helpen verlichten. Aldus drs Wolters. Historisch gezien is er eveneens veel gelijkenis, maar daarnaast zijn er ook verschillen. Middelburg van ouds her groter en belangrijker een meer centrale positie innemend in het ge west, 'n bestuurs- en cultuurcentrum door de eeuwen heen, een stad vol overgeleverde en gerestaureerde,. schoonheid. Coevorden aan de andere?^n U scnijmverpers gaan zoeken. kant een grensstad met enige han-i^"5 kapitein Jacobs. ---J vertelde (Zie slot pag .2 kol. 2) ',dend dat de .Aragon' na het sein .man I overboord' te hebben gegeven de schijn- 1 werpers doofde en wegvoer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 1