PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KABINET ZIET 1971 SOMBER IN Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen moet haven en industrie-ontwikkelingen beperken Opnieuw aanslagen in Ulster PARIJS STELT NIEUWE EISEN Vandaag in de krant... Presentatie en beleid Tweede verdachte schilderijenzaak ook vrijgelaten Kabinet keurt vakantieuitkering voor AOW-ers goed BONN WIL EEN BEROEPSLEGER ALTERNATIEF ADVIESRAPPORT OVER DE TOEKOMSTMOGELIJKHEDEN: Belgisch overzicht over doorrijden na ongelukken 213e jaargang - no. 45 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE, VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN N V Beh. Ml|. vin d a. d* Kok. Abonn.prl]! ƒ5.05 p.f mund. ot ƒ15,00 per kwi 51 (b s 9 «d. 2078/3169. idv. 6248). Coei. Croti Mirkl 2. lel. 6140 •nco per poil ƒ16.00 pit kwirliil. I. 7853, ed» 5213). Ooilbur», UI 2 tlutlel 4 9» blvr. Clro 359300. e 25 tem (Incl. 4 94 blw) Nliu wit rut 22. til. 4457. evwu Counnt. Middilburf Zaterdag 21 februari 1970 TOTAL TOCH NAAR ZEELAND? Pagina 2 RAPPORT VAN CENTRAAL ECONOMISCH PLAN (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het rapport van het Centraal Economisch Plan zal binnenkort aan de eerste en tweede kamer worden toegestuurd. Dit deelde gisteravond premier De Jong mee na afloop van de wekelijkse kabinetsvergadering. De bespreking van het rapport heeft gisteren vrijwel de gehele ochtend voor het kabinet in beslag genomen. Volgens premier De Jong is de algeme ne indruk van 1970 dat liet allemaal wel meevalt, maar voor 1971 ziet het er wat somberder uit. In het kabinet is nog niet gesproken over eventueel te nemen maatregelen in het volgende Jaar. Er is gisteren binnen het kabinet nog geen concrete beslissing genomen over concrete maatregelen zoals extra belastingverhogingen, aldus minister- 6resident De Jotng. e ministers hebben voorts hun gedach ten laten gaan over de besprekingen die gisteren met het gemeentebestuur VOORBEREIDING TOPGESPREK IN OOST-BERLIJN OP 2 MAART (Van onze correspondent) BONN De Westduitse regering heeft gisteren de uitnodiging uit de DDR vaard, om op 'i maart technische v besprekïngen' te laten beginnen met het oog op de ontmoeting tussen kanselier Brandt en premier Stoph. De Oostduitse delegatie bij die besprekingen zal wor den geleid door een hoofdambtenaar van liet bureau van de ministerraad, Schiiss- ler, de Westduitse waarschijnlijk door .ministerial-dirigent' Salmi van liet kan- ■eliersbureau. Hun taak is een datum voor liet ,topgesprek' vast te stellen. Zoals gemeld heeft kanselier Brandt ïrioh woensdag bereid verklaard in de tweede of derde week vaai maart naar Oost-Berlijn te komen, nadat Stoph hem eerder voor de 19e of de 26e februari had uitgenodigd. De Westduitse staats secretaris Egon Bailir vertrekt binnen- voorbereidende besprekingen met de Russiche regering over het niet-aanvals- vendrag. Dit heeft bondskanselier Brandt vrijdag bekendgemaakt. Brandt zei verder, dat staatssecretaris Duckwitz van buitenlandse zaken op 9 maart de besprekingen met de Poolse regering zal hervatten. Vrouw verbrand AMSTERDAM (ANP) De 45-jarige mevrouw G. de Loos is vrijdagochtend hij een brand in haar woning in de Spaarndammerstraat in Amsterdam om het leven gekomen. De brandweer vond de stoffelijke resten van de alleenwo nende vrouw nadat, hot vuur was ge doofd. Aangenomen wordt, dat hel slachtoffer de brand zelf heeft gesticht, Tunnel ER KOMT een tunnel voor voet gangers en fietsers onder het be ruchte kruispunt bij de Souburgse brug (pag. 2). Midden-Oosten AMERIKA is niet gealarmeerd door de toestand in het Midden- Oosten. Dit blijkt uit reacties in Washington.pag 3 RAI Vandaag opent staatssecretaris Van der Poel de Caravan-RAI en de Tweewicler RAI in Amster dam (pag. 13). Binnen- en buitenlands nieuws: pag. 1, 3. 9 en 13. Zeeuws nieuws: pag. 2, 5, 7, 11 en 17. Sport: pag. 18 en 19. Radio-tvpag. 21. Financieel nieuws: pag. 23. En in het nag. 25: Bulgarije 1070: een land, vaar het beter leven en werken •s dan ooit te voren, maar oolc een land waar men maar beter niet over politiek kan graten, nag. 26: Nijlioffprijs voor John Vandenbergh; Jelgershuis in t.o- teelmuseum en letterkundige kro niek door Hans Warren, pag. 27: Door aanneming van het amendement-Stennis in de se naat, dreigen nieuwe rassenmoel- lijkheden in VS; mrs Coretta King ijvert, voor vrede; Willi Stoph, gesprekspartner van Brandt. pag. 28: Alles over ivasmiddelen en luitmakers; culinair avontuur, pag. 20: De ontsluiting van Schulpbier, deel XIII .Van Keuver- ten krabbelt. terug-Frnstrator Inc.' nag. S0: Gastarbeiders in Zeeland tl; Stemmen uit de kerken: Ce- libautskwestic spitst zich toe. ong. SI: dammen, schaken,, brid ge, puzzel en prijssteen. Amsterdam zijn gevoerd, besprekingen die maandag zullen worden voortgezet. Tevens is gisteren gesproken over de kwestie van de wedde van dienstplich tigen waarover minister Den Toom volgende week ih de tweede-kamercom missie voor defensie mededelingen zal doen de woningbouw waarover minister Schut volgende week in de tweede kamer zal worden geïnterpel leerd de kwestie van de militaire oefenterreinen en liet, conflict in het Midden-Oosten, mede gezien het bezoek van de Israëlische minister van buiten landse zaken Abba Eban aan Nederland en de komende bezoeken van minister Luns aan de Verenigde Arabische Re publiek, de Libanon en Jordanië. T Tet kabinet-De Jong doet ViAX/ 11 het wel goed. zeggen de Yn-~rA regeringspartijen, ,maar de presentatie is niet zo best'. Dat laatste moge zo zijn, toch ÏÏS j vaIt n'et te ontkennen dat er meer te kritiseren valt dan al leen maar de slechte presentatie. Ala neemt weer wat toe in Noord-Ier- een beleid zonder meer goed is, komt 'de presentatie er eigenlijk niet zo op land, waar zien donderdagnacht in aan. in zo'n geval gaat de regering 1 de hoofdstad Belfast kort achter- i doodnuchter haar gang zonder af te wij- .ken van haar beleidslijn en de buiten een twee bomexplosies voordeden j wacht weet precies wat ze aan het ka- die overigens alleen materiële j binet heeft. Indien echter het beleid schade aanrichtten. Eerder deze LONDEN (AFP) De onrust Ter bijwoning van de doopplech tigheid. van de twee jonge prins jes zijn vrijdagmiddag met een hal] uur vertraging de Griekse koning Constantijn en zijn Deense gemalin, - koningin Anne Marie, uit Genéve op Schiphol aangeko men. Op het winderige platform waren het prinses Beatrix en prins Claus, die het paar harte lijk omhelsden. De koninklijke marechaussee had voor een ere haag gezorgd. De doopplechtigheid is vanochtend om 11 u. in de Dom kerk te Utrecht. Met hetzelfde vliegtuig kwamen nog twee gasten voor de doop aan: baron en baronesse Von deniBus- sche-Streithorst, verre verwanten van prins Claus. De baron zal als doopgetuige voor de kleine Constantijn optreden. De gezamenlijke Griekenland- werkgroepen in Nederland en Bel gië protesteren tegen het feit dat koning Constantijn als gast van het koninklijk gezin bij de doopplechtigheid 'van de jongste zoon vun prinses Beatrix en prins Claus op 21 februari in de Dom kerk te Utrecht aanwezig zal zijn. Dit lieeft, aldus een verklaring van deze werkgroepen, bij hen verbazing en verontwaardiging ge wekt. Als reden hiertoe geven ze onder meer op dat de militaire dictatuur, die vanaf 21 april 1067 in Griekenland bestaat, mede werd veroorzaakt door de ongrond wettelijke manoeuvres van koning Constantijn, welke vanaf 1965 de ontwikkeling van de dictatuur hebben vergemakkelijkt. Ko ning Constantijn heeft zich vol gens de Griekerilandwerkgroepen, bij geen van de verklaringen te gen de junta aangesloten en te vens geweigerd van de mogelijk heid gebruik te maken die hij als koning heeft om politieke ge vangenen gratie te verlenen. ENGELSE TOETREDING TOT EEG (Van onze correspondent) PARIJS In de betrokken kamercommissie heeft de Franse minis ter van buitenlandse zaken Maurice Schumann deze week met de mo gelijkheid van een nieuwe Europese crisis gespeeld indien de vijf an dere EEG-landen het financiële akkoord over de landbouw niet voor het einde van dit jaar zouden ratificeren. De Franse nationale verga dering zal van haar kant dit voorjaar het goede voorbeeld al geven. Zolang het landbouwakkoord niet door alle zes landen is geratificeerd, zo waarschuwde de Franse bewindsman nog, zullen ook de onderhan delingen met Engeland niet in actieve en beslissende fase kunnen tre den. Schumann zei niettemin te hopen dat die ratificaties voor juli hun beslag zouden kunen krijgen. Zo niet, dan voorzag hij een malaise die gemakkelijk in een crisis zou kunnen ontaarden. de Franse boeren financieel voor hun rekening te nemen. Uiterlijk op 1 juli zouden de onderhandelingen met Londen dan moeten beginnen, ofschoon die da tum niet in het officiële slotcommuni qué van Den Haag werd genoemd. Met zijn opmerkingen heeft de Franse minister een tipje opgelicht van de slui- vaaronder in het Europa van de zes momenteel wel eens weer een nieuwe crisis zou kunnen broeien. Pas door ra tificatie door het parlement krijgt een ministeriële overeenkomst kracht van wet. Men herinnert zich zo dat in 1956 Parijs de nationale vergadering wei gerde liet geboortecontract van het Eu ropese leger te bekrachtigen waardoor dit niettemin Fnnse geesteskind' toen ill de wieg werd gesmoord. De Franse re gering vreest nu kennelijk door enkele ÉEG-landen, waarbij Nederland dan ze ker nog wel de zwaarste verdenking torst, met gelijke munt betaald te lom- worden. Op de Europese topconferentie ln Den Haag in december van het vorig jaar heeft president Pompidou, zoals men zich herinnert, zijn bezwaren tegen het Tsjech krijgt asiel in VS WASHINGTON (AFP) De Ameri kaanse autoriteiten hebben politiek asiel verleend aan Jiri Mladek, de eer ste secretaris van de Tsjechoslowaakse delegatie bij de Verenigde Naties. Een woordvoerder van de regering die dit bekendmaakte zei dat Mladek op 11 februari een verzoek had gedaan tot asielverlening. Ook zijn vrouw en zijn zoon kunnen dn Amerika blijven. Engelse EEG-lidmaatschap laten varen wegens de belofte der vijf andere lan den door middel van het landbouwfonds Deze toestand tussen Frankrijk en de vijf andere EEG-landen heeft het weder zijdse wantrouwen, zo blijkt nu dus dui delijk, nog altijd niet definitief opgehe ven. En terwijl Frankrijk nu nog altijd bang is dat Engeland zou kunnen wor den toegelaten voor het Europese lands bouwfonds officieel en definitief in kan nen en kruiken is, vrezen zijn partners dat na de rectificatie Parijs toch nog een stokje voor het Britse toetreden kunnen steken. Om de vijf andere landen een ronde •oor te zijn, heeft minister Schumann iu, in omzichtige termen dus, een ulti matum gesteld door niet een nieuwe BREDA (ANP) De Bredase politie heeft gistermiddag in overleg met de officier van justitie, nir K. Thijssen in Breda, de 25-jarige R. L. uit Wiesba den vrijgelaten. De man was ingeslo ten op verdenking van een overtreding op de wet invoer en accijnzen en ver moedelijke diefstal van schilderijen. Dinsdagavond werd hij, samen met een 24-jarige Antwerpenaar, betrapt, toen het tweetal probeerde vier zeventiende eeuwse schilderijen aan de man te bren gen in een woning in Breda. De politie was over de aanwezigheid van de man nen en de schilderijen getipt. De Antwerpenaar werd donderdag al vrijgelaten. Het onderzoek in deze duis tere zaken zal volgens de officier van justitie in Breda nog wel maanden du ren en hij vindt het niet juiist de twee buitenlanders zo lang in voorarrest te houden. Wel krijgt het tweetal een pro ces-verbaal wegens overtreding van de invoerbepalingen. De schilderijen en de auto van de Duit ser waarin de schilderijen werden ge- vonden, zijn in beslag genomen. Ultimatum DJAKARTA: President Soekarno heeft donderdag het huwelijk bij gewoond van zijn zoon Guntur in dè woning van zijn eerste vrouw Fatmawati. Op de foto vlnr de 21-jarige bruid Henny Emilia Har- sa, oud-president Soekarno en de bruidegomde 26-jarige Guntur. Europese crisis te dreigen voor het ge val ze de parlementaire bekrachtiging der landbouwpool, uit wantrouwen tegen Parjjs, eens op een al te lauige baan zouden willen schuiven. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het kabinet-De Jong is gisteren akkoord gegaan met de uit kering van drie procent vakantiegeld voor aow-ers niet terugwerkende kaeht van 1 januaï af. Met ïngan-^ van vol gend jaar zal dit percentage verhoogd worden tot 6 procent. Om een dekking te verkrijgen voor deze verhoging heeft het kabinet besloten de premie aow en aww met ingang van 1 juli te verhogen met 0,8" procent. De eerste 3 procent zal in september aanstaande worden uitgekeerd en de 6 procent in mei 1971. week ontplofte een staaf dynamiet in een gerechtsgebouw, werden in Ballynahinch schoten afgevuurd op vier leden van de door de katho lieken zo gehate hulppolitie (de b- specials) en werd een zendmast van de Ierse televisie aan de ande re kant van de grens bij een bom aanslag beschadigd. De situatie in Ulster mag dan verge leken met vorig jaar verbeterd zijn, voor de Britse regering vormde zij toch voldoende aanleiding om in het donder dag gepubliceerde witboek over de de fensie de mogelijkheid van tijdelijke overplaatsing van Britse eenheden uit West-Duitsland naar Noord-Ierland te opperen. Minister'van defensie Heayley sprak er overigens zijn tevredenheid over uit, dat de reorganisatie van de Noordierse ordetroepen met medewer king van de katholieken verloopt. De de finitieve ontbinding van de protestant se hulppolitie op 1 april kan een be langrijke kalmerende, invloed hebben. De Noordierse regering van premier Chi- chester-Clark beschouwt de huidige aan slagen als het werk van een klein groep je extremisten. De gewelddaden die zij vreesde bij de invoering van de nieuwe wet op de openbare orde hebben zich niet voor gedaan. (Van onze correspondent) BONN De Westduitse minister var defensie Helmut Schmidt Is van oordeel dat de Bundeswehr in de tweede helft van dit decennium moet worden omge bouwd tot een beroepsleger zoals dat van de Britten. Een belangrijke voorwaarde is echter dat men erin slaagt het grote tekort aan officieren en onderofficieren weg te werken. Dit is volgens de minister voor een belangrijk deel de taak van het parlement, dat voor een passende wetge ving dient te zorgen. Voorts zouden kort weer naar Moskou voor voorberei dende besprekingen met de Russische regering over het niet-aanvalsverdrag. Dl zwakke plekken vertoont, wordt het door de beste presentatie niet gered. Om een voorbeeld van zo'n zwakke plek van de afgelopen maanden te noemen: de kwestie van de militaire oefenterreinen. zaak kwam nu ongeveer een jaar geleden aan de orde: het gerucht ging, dat het Kuinderbo3 in de Noordoostpolder als militair oefenter rein zou worden ingericht en prompt volgden vragen in de kamer. Tot drie keer toe werd april vorig jaar de rege ring gevraagd hoe het nu precies met deze kwestie stond. Het duurde echter tot eind oktober vóórdat volledige dui delijkheid was ontstaan. Pas op 20 ok tober namelijk kwamen minister Schut ruimtelijke ordening en staatssecre taris Haex van defensie met een nota militaire oefenterreinen, waarmee zij de vragen beantwoord den, die zeven maan den eerder waren ge steld. Wat dat betreft inderdaad een zwak ke presentatie: als in april om inlichtingen wordt verzocht en het duurt dan tot eind oktober voordat die zijn verstrekt, dan blijkt daaruit dat de regering weinig oog heeft voor het verklaren en toelichten van haar beleid deze affaire. In dit geval kwam dat des te sterker naar voren, omdat de oe fenterreinen de publieke opmie sterk bezighielden. Op zichzelf begrijpelijk Nederland is een overbevolkt land, er behoort zorgvuldig tet worden omge sprongen met de overgebleven open ruimten. Planologische belangen dienen in een geval als dit te wprden afgewo gen tegen overwegingen van landsver dediging en internationale verplichtin gen. In zo'n situatie moet een regering niet maandenlang wachten voor zij met een officieel stuk komt. ft ah tlijn Schmidt gaf zijn toekomstvisie op het Westduitse leger in een bijeenkomst van sociaal-democraten. LANDSCHAPSSCHOON IN STAND HOUDEN HULST Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren-Oost moet kiezen voor een geli miteerde haven- en industrieontwik keling, een beperkte woonfunctie en instandhouding van het bestaande landschaps- en stedeschoon. Deze be leidsaanbeveling staut in een rapport van het rechtspersoonlijkheid bezit tend lichaam Oost-Zeeuwsch-Vlaan- dcren-Oost over de toekomstmoge lijkheden voor liet: eigen gebied. Do studie is bedoeld als alternatief voor liet (nog niet verschenen) streek plan voor Oost-Zeciiwsch-Vlaanderen van het provinciaal bestuur. In het rapport, samengesteld door het stedebouwkundig adviesbureau Kuyken te Middelburg en het insti tuut Stad en Landschap te Rotter dam, zijn drie ontwikkelingsmodel len uitgewerkt: 1 De industriële ontwikkeling blijft beperkt tot de Kanaalzone. Rekening houdend met het gereedkomen van een vaste oeververbinding en de ont wikkeling van een industriegebied op de linker-Scheldeoever bij Antwer pen valt een bevolkingsgroei te ver wachten van 27.000 nu tot 29.200 in 19S0 en 36.700 in 2000. Om de aan trekkelijkheid als woongebied te vergroten worden de recreatiemoge lijkheden bevorderd. Aan het land schaps- en stedeschoon wordt niet getornd. 2 In Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen-Oost worden, hetzij bij Ossenisse, hetzij langs het Baalhoekkanaal industrie gebieden gedeeltelijk ontwikkeld. De totale oppervlakte blijft beneden 2500 hectare. De bevolkingsontwik keling zal tot. 1980 ongeveer de lijn init het eerste model volgen, maar daarna sprongsgewijs toenemen tot 150.000 a 200.000 inwoners in 2000. De hierbij optredende verstedelijking zal een handvorm moeten vertonen op de lijn Hulst - Kijkuit - Axel - Philippine. 3 Alle industriële ontwikkelingsmo gelijkheden in de Kanaalzone, het febied rond Ossenisse, het land van aeftinge, de linker Schelde-oever bij Antwerpen worden benut. Bij een dergelijke ontwikkeling, die alleen op zeer lange termijn denkbaar is, leidt in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen- Oost tot een stedelijke oppervlakte van 8000 tot 11.000 hectare en een inwonertal van ten minste een half miljoen. Volgens hel rapport wordt alleen In liet tweede model een groei geïn troduceerd waarmee Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen gediend is, zolang er ten minste geen wezenlijke waarden van de streek door worden aangetast. Daaronder wordt verstaan een aan trekkelijk landschap, behoud en ont wikkeling van recreatieve en natuur wetenschappelijke elementen, verant woorde vormgeving en harmonieuze groei van nieuwe woon- en werkge bieden en een groeitempo, dat Oost- Zeeuwsch-Vlaanderen-Oost aan kan zonder zelf onder de voet te worden gelopen. Bij het kiezen van het tweede mo del is, aldus1 heL rapport, rekening gehoudefi met de omstandigheid, dat met een haven- en industrieontwik keling in Oost-Zeeuwsch-Vlaanderen- Oost niet alleen de belangen van de streek zijn gemoeid, maar ook de evenwichtige groei van het Neder lands economische potentieel in de Delta. Luchtvervuiling Bij het ontwikkelen van haven- en industrieterrein in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen tot een oppervlakte van 2500 hectare bruto moet, om te kun nen voldoen aan de voorwaarde dat ook het wonen aantrekkelijk blijft, ernstig aandacht ta worden besteed aan de optredende luchtvervuiling wanneer het industriegebied rond Ossenisse zal worden gerealiseerd. Om dit euvel te voorkomen, zal bij Ossenisse selectief te werk moeten worden gegaan. Gezien de potentiële mogelijkheden op andere plaatsen rond de Westersclielde, eventueel met inbegrip van een gedeelte van het verdronken land van Saeftinge, moet het volgens de samenstellers van het rapport mogelijk zijn bij Ossenisse alleen .schone' industrie toe te laten en containerhavens te vestigen. Ten aanzien van de ruimtelijke in deling van Oost-Zeeuwsch-Vlaande- ren geeft het rapport een globaal overzicht van een mogelijke ontwik keling op lange termijn. Daarbij is uitgegaan van een gelede band van woongebieden van Hulst in de rich ting Axel. De industriële ontwikke ling is hoofdzakelijk in het land van Saeftinge gedacht, en wel aanslui tend op het industriegebied op de linker Scheldeoever in Antwerpen. Bij Ossenisse is een bescheiden in dustriegebied van circa 500 hectare geprojecteerd. Beleid Om te komen tot de meest gewenste ontwikkeling in Oost-Zeeuwsch- Vlaanderen-Oost worden tenslotte de volgende beleidsaanbevelingen ge daan: 1 Op korte termijn moet gestreefd worden naar goede verbindingen en een aantrekkelijk woonklimaat (in het bijzonder bij Hulst), alsmede op versterking van de woonfunctie voor in de Kanaalzone werkzame perso- 2 ln overleg met het agrarische be drijfsleven moet aandacht worden geschonken aan het uitbouwen van de in de streek reeds aanwezige re creatieve aanzetten, met name in de Clingepolder, het Groot Eiland, de Grote Vogel, Walsoorden en omstre ken en Koewacht en omstreken. 3. Op lange termijn moet gekozen worden voor een beperkte haven- en industrieontwikkeling, met dien ver stande dat het industriegebied bij Baalhoek moet worden gezien aan-1 sluitend op het Antwerpse indus-l triegebied. 4 Er dient met klem te worden aan gedrongen op spoedige realisatie van de vaste oeververbinding bij Krui-j ningen-Perkpolder en op vaste oever verbindingen voor weg- en spoor wegverkeer tussen Hulst en Woens-| drecht via Saeftinge. 5 De aanleg van het Baalhoekkanaal dient hoge prioriteit te krijgen. De nota bleek helaas ook nog een zwak stuk, dat in brede kring fel werd geattaqueerd. Een bijzondere kamercommissie ging zich met deze problematiek bezighouden en al spoedig im vast te staan, dat ook in de re geringsfracties weinig lust bestond om de voorstellen van het kabinet te volgen. In de nota werd weliswaar met grote nadruk gewezen op de militaire nood zakelijkheid om over de bewuste terrei nen te beschikken, maar tot een werke lijke afweging van belangen kwamen de samenstellers niet. Dat ware nog te be grijpen indien het stuk uitsluitend af komstig zou zijn geweest van het minis terie van defensie, maar de eerste on dertekenaar van de nota was uitgere kend minister Schut, de bewindsman die ruimtelijke ordening onder zijn hoede heeft. Heel vreemd: dezelfde minister maakte wél bezwaar tegen een nieuwe dijk bij Waarde omdat dan natuurbe- schermingsbelangen in het geding zou den komen, .maar had er geen bezwaar tegen belangrijke recreatiegebieden aan defensie op te offeren. Op het stuk van de verdediging tegen het water laat hij dus wel belangen van natuurbescher ming voorgaan, op het gebied van mili taire verdediging niet. Een nogal in consequent beleid. In de nota werd namelijk op ge- dus van minister Schut en staatssecretaris Haex meegedeeld, dat .vergroting van de oefengelegenheid op buitenlandse terreinen' niet mogelijk zou zijn. Achteraf is echter naar buiten gekomen, dat die mogelijkheden wél bestaan: er wordt met Frankrijk onder handeld over terreinen bij La Courtine. Men vraagt zich nu toch wel met enige verbijstering af: hoe is het nu eigenlijk Op die manier wordt het de oppositie wel erg makkelijk gemaakt, niet alleen de presentatie deugt niet. het beleid zelf is niet stevig. De regering staat nu voor de moeilijke situatie, waarin zij een nota in de kamer moet verdedigen, waarvan vaststaat dat de regerings partijen er allerminst enthousiast over zijn, een nota ook waarvan bepaalde uitgangspunten achteraf niet kloppen: er zijn wel oefenterreinen in het buiten land te vinden; een nota tenslotte waar over zeven maanden lang geheimzinnig is gedaan voordat ze naar buiten kwam. Om dan nog maar niet te spreken over allerlei vreemde .randverschijnselen', zoals een spreekverbod voor ambtena ren van staatsbosbeheer, zoals onlangs uit kamervragen bleek. Als men dat alles zo op een rijtje zet, blijft er voor het kabinet eigenlijk niet veel anders over dan de nota maar in te trekken. Als dat niet ge beurt, gaat het stuk een weinig floris sante kamerbehandeling tegemoet. Is de slechte presentatie de oorzaak? Was het maar waar. Het komt vooral door een verkeerd beleid. BRUSSEL (ANP) Uit een overzichf, dat is samengesteld door .Touring We genhulp', de Belgisehe Wegenwacht, blijkt dat in België jaarlijks 12.000 au tomobilisten na een ongeval doorrijden. De piek van deze misdrijven ligt in de maanden november tot en met januari. Vrouwen maken er zich minder schuldig aan dan mannen en van de mannen ver tonen" de jongeren en de oudsten er dan weer meer neiging toe dan de groep **•- middelbare leeftijd.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 1