,Kwestie-Jonckheer heeft wijziging van het koninkrijksstatuut verhaast' SERVAN-SCHREIBER: LINKS RICHTEN NAVO-strijdmacht kan grote aanval niet opvangen Stuur 3 Kamerlid overweegt initiatiefwet GROTERE VERGOEDING VOOR DE TEN ONRECHTE GEARRESTEERDEN HOOGOVEN OP DE MAASVLAKTE LEIDT TOT OVERBELASTING VAN MILIEU RIJNMONDGEBIED Kamer akkoord met afschaffing opkomstplicht Kienspel blijft als volksvermaak geoorloofd T V-uitzending doop prinsjes op eerste net VRIJDAG 20 FEBRUARI 1970 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT MINISTER-PRESIDENT PETRONA VAN DE NEDERLANDSE ANTILLEN: De eerste lammetjes zijn weer ge boren bij de Rhedense schaap- kudde. Eet wordt toch lente on- alle beweringen i misten. De eerste lammetjes be wijzen het. (Van onze, parlementaire redactie) DEN HAAG Het is niet langer aanvaardbaar dat mensen, die ten onrechte in arrest zijn gehouden op verdenking van een misdrijf, dan Wel ten onrechte veroordeeld blaken te zijn, worden afgescheept met een kleine tegemoetkoming in de geleden materiële schade. Dat de morele schade van de betrokke nen zelfs geheel wordt genegeerd, is des te erger. Het is dan ook noodzakelijk dat de bestaande te gemoetkoming wordt vervangen door een vergoeding, die duidelijk aansluit bij de werkelijk ondervon den morele en materiële schade. Dit is het standpunt van het KVP- tweede-kamerlid ar Th. E. E. van SChaiik, die overweegt hierover een ini tiatiefwet bij de kamer in te dienen. ONVOLDOENDE STEUN INITIATIEFWET ONDERWIJZER-RAADSLID (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De PvcLA-kamerledcn O. Laban en drs H. M. Franssen heb ben donderdagmorgen in de tweede ka mer onvoldoende steun gekregen voor hun initiatiefvoorstel om het onderwij zend personeel aan gemeentelijke scho len in de plaats waar zij werken en wonen mogelijk te maken raadslid te worden. Alleen PvdA, PSP en de groep- Aarden spraken zich voor het wetsont werp uit. Mejufrrouw mr A. Goudsmit (D'(>6) hield nog een slag om de arm, hoewel ze veel bezwaren had. De regeriingsparUijien meenden dat de herein Laban en Franssen discriminatie invoerden door andere groepen gemeen- tepersoneel, zoals ziekenhuis- en poli tiepersoneel, buiten beschouwing te la ten. Wanneer op den duur toch alle ambtenaren raadslid mogen worden, is het eindstation dat ook een gemeente secretaris raadslid kan zijn, vreesde de anti-revolutionair Schakel. De WD-fractieleider mr W. J. Geert- sama drong er bij kamervoorzitter Van Th iel op aan om de stemming over wetsontwerp uit te stellen tot ook uister Beernink van binnelandse zaken zich erover heeft kunnen uitspreken. De afdeling Amsterdam van de Algeme ne Bond van Onderwijzend Personeel (ABOP) had vlak voor het kamerde bat een telegram gestuurd, met een wekkiing om het initiatiefvoorstel aan nemen. De heer Van Schaak heeft deze pro blematiek al eerder in de kamer aan getipt. Hij heeft echter nog niet vol doende weerklank van de zijde van de regering gevonden om tot de overtui ging te komen dat genoeg aandacht wordt geschonken aan dit aspect van de welzijnssituatie van de Nederlandse burger bij zijn contact met de justi tie. De plannen van de heer Van Schaak passen precies In het beeld dat hij heeft van de welzijnssituatie van de Nederlander. Zo is hij er ook van overtuigd dat in ons land een soort waarborgfonds moet komen voor de slachtoffers van misdrijven. Hij wil dit fonds op soortgelijke basis opbouwen als het waarborgfonds mo torrijtuigen, waarvoor ieder slachtoffer van het verkeer, dat geen uitkering van een verzekeringsmaatschappij krijgt, verzekerd is van schadevergoeding door het waarborgfonds. De heer Van Schaik wijst erop. dat een dergelijk fonds in een vijftal Ame rikaanse staten al bestaat. Het functio neert daar zo goed dat een initiatief- wet is ingediend om dit systeem fede raal, dus voor de gehele Verenigde Sta ten, te laten gelden. Ook in Engeland bestaat al een dergelijke regeling. De heer Van Schaik vindt dat hier duide lijk een taak voor de staat ligt. Hij heeft al contacten met het ministe rie van justitie gehad en zal binnen kort zijn Ideeën met minister Polak van justitie besproken. ,Ik vind deze zaak zo "belangrijk dat ik ervoor zal blijven vechten, ook al zou de minister er onverhoopt niet zoveel belangstelling voor tonen.' (Van onze correspondent) WILLEMSTAD Ernesto Pe- trona is minister-president van de Nederlandse Antillen. Nadat hij begin december vorig jaar zijn ambt aanvaardde, werd hij behalve door een maagkwaal, ook nog door een reeks wilde stakingen en de kwestie-Jonck- heer getroffen. Aan een rege ringsverklaring is hij nog niet toegekomen. Tussen een staten vergadering, waar 22 volksver tegenwoordigers zich op zaten te winden over dé vraag, of ha nengevechten een toelaatbare of ontoelaatbare vorm van die renmishandeling zijn, en een af scheidsdiner bij goeverneur De- brot in, was hij bereid op een paar vragen antwoord te geven. De kwestie-Jonckheer heeft op de Nederlandse Antillen nogal wat dei ning veroorzaakt. Wat is het stand punt van de Antilliaanse regering in deze zaak? Petrona: .Wij vinden het heel erg jammer, vooral voor de persoon van dr Jonckheer, dat de beslissing in de koninkrijksregering zo is uitgeval len. De regering beraadt zich op dit moment nog over de In deze zaak te ondernemen stappen. Maar ik wil eerst overleg plegen met de heer Jonckheer zelf. Want hoe we deze zaak ook wenden of keren, het blijft op de eerste plaats een kwestie, die hem persoonlijk aangaat. Er zijn na^ tuurlijk veel Antii'lianen, die de be slissing van de koninkrijksregertng als een koloniale diaad kenmerken; zoals er ook velen zijn, die het hele statuut een koloniaal werkstuk vin den. Destijds heeft men dat misschien niet zo ingezien. Nu voelt men het sterker aan.' .Een feit is. dat in de ministerraad van het koninkrijk de Antillen en Su riname altijd overstemd kunnen wor den.' met de verschillende statenfracties. Da wensen, die toen naar voren zijn gekomen, zijn vervat in het protocol, dat is opgesteld tijdens het bezoek van minister Bakker. Tk geloof, dat de behandeling van de kwestie- Jonckheer, zowel in de koninkrijks regering als in het .intern appel', wat de Antillen betreft, een wijziging van het statuut wel zal bespoedi gen'. ,De Antilliaanse regering zal zeker aan de andere partners in het ko ninkrijk kenbaar maken, dat wjj gaarne op een nader vast te stellen datum een aanvang willen maken met de besprekingen over het sta tuut'. In hoeverre zijn de Nederlandse An tillen in staat een zelfstandige sta tus te voeren? Petrona: ,Ik acht het prematuur om op deze vraag een concreet antwoord te geven. Wij zijn van plan commis sies in het leven te roepen, die de regering in deze zaak van advies moeten dienen'. handel op Curasao ziet hierin een aanslag op de economie van de Nederlandse Antillen. Is deze wet realiseerbaar?' Petrona: .Of de voorgestelde wet op het minimumloon realiseerbaar is, kan ik nu niet zeggen. De kamer van koophandel heeft op mijn verzoek hierover een rapport opgesteld. Er is behoefte aan het invoeren van mini mumlonen, maar ik meen te moeten betwijfelen of dit dient te gebeuren zoals dat in december vorig jaar op Curagao heeft plaatsgehad en zoals dit later in de staten is voorgesteld. Ik ben echter wel van mening, dat wij gevolg moeten geven aan de mo tie. zoals deze met algemene stem men door de volksvertegenwoordi ging is aangenomen. De regering moet de wet aanbieden, waarin de minimumlonen zijn verwerkt. Maar het is tevens de taak van de regering de staten voor ogen te houden, wat de eventuele consequenties van deze wet kunnen zijn' Mariniers Werkloosheid gen AJJei Spanningen Heeft de kwestie-Jonckheer spannin gen veroorzaakt binnen de Antilliaan se regering? Petrona: ,Er zijn de laatste tijd veel dingen gebeurd, waar niet ei- Ie regeringspartijen gelukkig mee zijn. Er zijn dan ook hier en daar wel redenen om je minder preb- tig te voelen. Persoonlijk geloof ik niet, dat het tot een breuk zal komen tussen de regeringspartij en. Bij het .akkoord van Kralen- dijk' is afgesproken, dat alle pro blemen besproken zullen worden in bijeenkomsten van de samen werkende partijen. Er kan pas sprake zijn van een breuk ais men in deze vergadering niet tot over eenstemming kan komen.' ,Ik heb niet direct kunnen merken, dat Frente Obrero van plan was de regering te verlaten, indien dr Jonck heer als gouverneur naar de Antillen zou komen. Dat ex-premier Ciro Kroon zich niet zo gelukkig toont met dit kabinet, zie ik niet direct als een verzwakking van de positie van mijn regering. U moet niet ver geten, dat dit mijn persoonlijke me ning is. Als voorzitter van de Demo cratische Partij geeft de heer Kroon zijn volledige steun aan dit kabinet. U moeit niet onderschatten, dat de DP het grootste aantal ministers in mijn regering heeft. Bovendien heb ben zij recht op de zetel van de ge volmachtigd minister in Den Haag. Ik zie in de houding van de heer Kroon zeker geen verzwakking van mijn kabinet.' Bij de onlusten van 30 mei 1969 zijn mariniers ingezet om de orde te handhaven. Bent u er een voorstan der van Nederlandse strijdkrachten voor dit doel te gebruiken Petrona: ,Ik ben een voorstander van een situatie, waarbij op de eerste nlaats het politiekorps zorg kan dra voor handhaving van de orde. n in uiterste gevallen, in die welke we niet kunnen voorzien, is het noodzakelijk dat wij hulp inroe pen. Nu zijn het de Nederlandse ma riniers geweest. Gesteld, dat zij er niet waren Indien er een nood situatie ontstaat, waarbij het poli tiekorps niet kan zorgen voor orde en rust, dan geloof ik dat het de taak van de overheid is om hulp in te roepen. Het statuut voorziet trou wens in deze mogelijkheid*. Wat zijn de voornaamste program mapunten van uw regering in het sociale vlak? Petrona: ,Ik wil op dit punt op het regeringsprogramma niet vooruitlo pen, Dit zijn zaken, die ik nog moet uitpraten met de overige leden van de regering en met de fracties van de politieke partijen die de regering steunen'. Acht u de financiële steun, die Ne derland tot nu toe verleend heeft, voldoende Petrona: ,Dat is betrekkelijk. Voor de infra-structuur is het voldoende geweest. Het is ook voldoende ge weest, wat betreft de rendabele pro jecten. Als u mij vraagt of de steun onze behoeften in alle sectoren kon bevredigen, dan moet ik zeggen: nee. Maar ik moet direct stellen, dat we ln Iedere fase zoveel hebben gekre gen, dat uit de praktijk is gebleken dat we niet alles binnen de gestelde termijn konden besteden'. ,Er zijn uiteraard wel eens menings verschillen geweest over dc wijze waarop de gelden konden worden be steed. De ene keer zaten de moeilijk heden aan de Antilliaanse kant, dan weer aan de Nederlandse. Ik geloof niet, dat er van enige opzet sprake is geweest, maar meer van een on gelukkige samenloop van omstandig heden'. Ziet u mogelijkheden ring van de werk' verminde- erldoosheid op de Ne derlandse Antillen? Petrana: ,Wij doen pogingen daartoe. Tastbare resultaten hebben wij tot nu toe niet bereikt. Tot op zekere hoogte is de sociale revolutie van vorig jaar nadelig bij het aantrekken van nieuwe industrieën. Het is daar om noodzakelijk, dat iedere inge zetene van de Nederlandse Antillen z(jn steentje bijdraagt tot het doen wederkeren van de rust en orde, die hier zo duidelijk merkbaar waren vóór 30 mei 1969'. Bij veel Macamba's (Nederlanders, die op de Antillen werkzaam zijn) heerst op het ogenblik de stemming: ,Wij hebben hier onze langste tijd wel gehad', hebben zij gelijk? Petrona: Ik deze stemming z\j niet helemaal gelijk hebben. Het is eerder een gevolg van het vere gelijken van de toestand van nu met die van vroeger. Er is wel een wij ziging gekomen, maar ik geloof niet in die mate, dat men moet gaan den ken, zoals veel Nederlanders dat doen, dat men een ongewenste fi guur is geworden in de Nederlandse Antillen. Dit ïs beslist niet het geval'. ADVERTENTIEl de intekenbon voor De geschiedenis van de Tweede Wereldoorlog nu OP! Naam. adres, woonplaats en uw handtekening niet vergeten en adresseer: ANTWOORDNUMMER 2 Markt 51 - Middelburg Geen postzegel plakken Contactcommissie en Leefbare delta': DEN HAAG (ANP) De contact commissie voor natuur- en landschaps bescherming heeft de regering verzocht vlakte aan een door onafhankelijke deskundigen te derwerpen alvorens aan dit project me dewerking te verlenen. De contactcom missie meent dat de vestiging van ar beidsintensieve industrieën in het zui- delijk deel van de randstad in strijd is met de hoofdlijn van het ruimtelijk beleid van de rijksoverheid die sprei ding van bevolking en werkgelegen heid beoogt. Bovendien veroorzaakt de ze vestiging een verscherping van de milieuhygiënische problemen. Overbelasting De situatie in het RIjmondgebied wordt immers gekenmerkt door een toene mende overbelasting van het milieu. De hieruit voortvloeiende consequen ties voor het woon- en leefklimaat heb ben reeds duidelijk aantoonbare nadeli ge gevolgen voor de arbeidsmarkt. De M inimamloon .In december 1969 is er door de staten een wet op het minimum loon voorgesteld, die nogal in grijpend is. De kamer van koop- Brits defensiewitboek: Gedwongen tot het gebruik van kernwapens Wensen Vóór het bezoek van minister Bakker aan de Nederlandse Antil len hebt u de politieke partijen gepolst over hun wensen met beU trekking tot het statuut. Welke reacties hebt u hierop gekregen? ,De enige reactie kwam van de Na tionale Volkspartij. Naderhand heb ik nog om een onderhoud verzocht (Van onze. parlementaire redactie) DEN HAAG De tweede kamer heeft donderdagmiddag het. voorstel van mi nister Beernink (binnenlandse zaken) om de wettelijke opkomstplicht bij ver kiezingen af te schaffen, aangenomen met 92 tegen 15 stemmen. Tegen stem den de fractie van de CPN, 8 vaft de 13 aanwezige leden van de fractie de VVD en 3 leden van de fractie de CHU. LONDEN (AP, RTR, AFP) De Britse regering heeft in een don derdag gepubliceerd defensiewit boek duidelijk gemaakt dat naar haar mening de landen van de NAVO bij een grote communisti sche aanval in Europa gedwongen zouden zijn als eerste partij ge bruik te maken van taktische kernwapens. afhankelijk van handhaving van de con-1 produktiecapaciteit. gebrui ventionele strijdkrachten in West-Euro-teit. gebruiksintensiteit en gebruikswij- pa cro zodanig peil, dat de NAVO ,over per afzonderlijke installatie, tenern- een alternatief voor een nucleair ant- de uchtverontreinigóng door overbeias- woord beschikt tegen alle aanvallen, be-Ling te voorkomen. Deze voorwaarden halve welverwogen aanvallen on grote dienen in een openbaar convenant vol schoon.' ledig te worden omschreven. Zij constateert een behoefte aan verbe- tering van de kwaliteit en de uitrusting van cfe NAVO-eenheden. Kosten Europa over meer dan 4,5 miljoen man schappen. Een miljoen daarvan is schakeld bij de lucht- en raketn De NAVO-strijdmacht ln Europa is volgens de regering ,maar net vol doende' sterk op het conventionele vlak om .alles, behalve een welover wogen aanval op grote schaal' op te kunnen vangen, zodat bij het uitbre ken van een gewapend conflict meestal tijd aanwezig zou zijn om spoedoverleg met de andere partij te plegen. De Briiitse regering vindt dat de richt/lijnen voor gebruik van kernwapens het bondgenootschap vraag moet dan ook worden gesteld of vestiging in dit gebied van een hoog oven- en staalbedrijf (aantal werk nemers 2.000 tot 2.500 in de beginfase, oplopend tot 15 tot 20.000 in het eind stadium) nationaal-economisch gezien inderdaad de voordelen biedt die ervan worden verwacht. In het bepleite on derzoek dienen uiteraard ook de con sequenties van een dergelijke vestiging voor het milieu ln volle zwaarte te worden betrokken. Leefbare delta' Over dit laatste aspect bevat een brief van het actiecomité .Leefbare delta' aan de regering uitvoerige ge gevens. In verband met de moge lijke verdubbeling van de reeds aan wezige, voornamelijk petrochemische, industriële capaciteit op de nog niet bebouwde maar wel uitgegeven ter reinen moet nu al worden gerekend op een belangrijke toeneming van de milieubelasting in het Rijnmond- - gebied. De vestiging van een hoogoven- en. staalbedrijf betekent alle voorzor-., gen ten spijt onvermijdelijk een ver dere verzwaring van de problemen. Ter illustratie van de effecten die daar bij kunnen optreden wordt vermeld dat onder invloed van roet en stof omzet ting plaatsvindt van zwaveldioxyde in zwavelzuur, dat schadelijk kan zijn voor de ademhalingsorganen. De huidi- ge emissie van zwaveldioxyde in bet ijnmondgebied bedraagt 600 ton per dag. Naar verwachting zal een hoog oven- en staalbedrijf in zijn eindfa.de.. hieraan 40 ton toevoegen. Om deze 40 ton so-2 te verdunnen tot een door TNO aanvaardbaar geachte maximum- concentratie in de lucht van 150 mi crogram per im3 is dagelijks een lucht laag nodig ter dikte van 100 meter over een oppervlakte van 40 x 67 km2. De twee organisaties dringen tenslotte aan qp het stellen van duidelijke voor waarden ter beperking cq voorkoming van milieuverontreiniging. Daarbij die-, nen maxima te worden aangegeven voor Het witboek geeft een overzicht wat ae Britse defensie in het belastingjaar 1970 -'71 naar schatting gaat kosten, Deze Uitgaven worden geraamd op 2280 mil joen pond (ongeveer 19,4 miljard gul den) tegen 2266 miljoen pond (ruim 19,2 miljard gulden) in het fiscale jaar 1969- '70. Gerekend echter op basis van prij zen van 1969 zouden de uitgaven voor het komende jaar 128 miljoen pond (1088 miljoen gulden) lager zijn. Bij de ra mingen is geen rekening gehouden met een eventuele verhoging van de soldij en militaire salarissen. De verdediging ran Europa is, aldus het witboek, het voornaamste doel van de Brctse stri jdkrachten. Het terugtrekken van de Britse troepen uit Maleisië en Singapore volgend jaar zijn voltooid. Tegen die tijd zullen ook de Britse bases aan de Perzische Golf zijn opgeheven. Het witboek geeft «1e volgende cijfers over de sterkte van de Britse strijd krachten: in het Verenigd Koninkrijk 259.700 man, in West-Europa 60.200, in het gebied ran de Middellandse Zee 18.400, in het Midden- en Verre-Oosten 51.300 en elders 7000 man. (Van onze correspondent in Parijs) •yVee congressen van de communisten en van de radicalen die kort na el kaar gehouden zijn, hebben weer eens even wat nieuw leven in de brouwerij der Fran se binnenlandse politiek gebracht, waar, sedert de aflossing van de gaullistische wacht, alleen de gaullisten inderdaad maar koning schenen te mogen kraaien. Die bei de congressen die om diverse redenen be langrijk waren, hebben indirect ook de vraag weer aan de orde gesteld (en de hoop verwekt) inzake een links alterna tief voor het gaullisme of post-gaul- lisme dat, in principe, tot de volgende presidentsverkiezingen in 1976 aan de macht zal kunnen blijven. Het lijkt daarom niet van zin ontbloot die perspectieven, aan de hand van de resultaten van die beide recente congressen, wat scherper onder het oog te nemen. De 45-jarige oprichter en ex-direoteur van het weekblad l'Express, Jean-Jacques Servan-Schrei- ber JJSS) heeft afgelopen weekend zijn veldslag in uitdaging gewonnen. De radicale partij die bijna een halve eenw lang de spil en de rugge- ;raat vormde van iedere linkse of rechtse 'gering in Frankrijk, maar die tot een machtelo ze schim van dat eens zo roemruchte verleden in- ■en was geschrompeld, heeft JJSS nu dus ver lost uit de handen van de ,oude baarden'. Met ziju briljante manifest heeft hij de partij tevens een .politiek platform' verschaft, en weer wat geloof dn de .aloude waarden' van het radicalisme ofwel het linkse liberalisme, teruggegeven. Maar welke volgende etappes kan hij, na die eer ste zegevierende ronde, nu verder volgen Serva-n Schreiber, die als jonge krantekoning vrijwillig 'n machtige positie heeft opgegeven, is zeker géén politieke Don Quichotte die alleen maar de aan dacht op zichzelf wil vestigen door nu ook eens persoonlijk in het strijdperk te treden, waar hij tot dusver slechts door het .intermediair van an dere politieke figuren Mendes France, Gaston Deferre, Frangois Mitterand of, laatstelijk, Alain Polier een rol had pogen of weten te spelen. Servan-Schreiber, die voortkwam uit een ge- slaoht van rijke joodse industriëlen en couran tiers, heeft zioh als begaafd journalist, altijd in dienst van zekere politieke indealen of ideeën gesteld, waarvan de oriëntatie zioh wel eens wat wijzigde, maar waarin niettemin enkele constan te overwegingen of inspiratiebronnen toch te on derkennen" bleven. Zijn streven naar sociale recht vaardigheid stempelde hem zeker tot een ,man in hand. Zijn officiële entree in de actieve poli tiek kan daarom op zichzelf dan ook zeker al een gebeurtenis, zo geen mijlpaal heten. Een mijl paal op de weg, waarvan JJSS al hoopt, dat het Elysee het eindpunt zal mogen vormen. Maar rustig gezegd, mag nu dan toch óók wel even worden vastgesteld, dat alle condities voor de realisatie van dat project nog niet voor de vol le honderd procent zijn verenigd. Servan-Schrei ber heeft momenteel de keuze tussen twee rich tingen om in 1976, of eventueel wat eerder of la ter, het Elysee te bereiken. Twee .formules', waarvan hij zich respectievelijk met Deferre en met Mitterand al eens eerder had pogen te be dienen. De formule Deferre impliceert een hergroepering van alle politieke krachten tussen de communis tische en de gaullistische polen, een doel dat. radicale partij zal kunnen hanteren. Maar gesteld al dat JJSS dat linkse centrum, op de basis -van zijn manifest dat inderdaad levendi ge belangstelling wist te trekken, weer tot een heid zal kunnen brengen, dan blijft nog de le vensgrote vraag wat men voor de toekomst van de communistische partij verwachten mag. Met die vraag keren we dan dus tevens weer terug naar dat andere congres, dat kort voor de radi calen de communisten in <le Pairijse voorstad Nan- terre hebben gehouden. dat vooral wel de aandacht heeft jetrokken vanwege de excommunicatie van de officiële partij-ideoloog professor Roger Ga- raudy, wiens thesen werden verworpen. Garaudy had niet alleen scherpe kritiek geleverd op de Sowjet-Unie in verband met het Tsjechoslo-1 maar wat .rechtser' georiënteerd, in de laatste waakse drama en haar economische steun aan de presidentscampagne, ook Alain Poher zich voor Griekse fascistische kolonels, maar ook de gang- links', maar* als .politiek monster' én als ogen had gesteld. Doch aangezien intussen door bare marxistische analyses en profetieën gecor- de desertie van mannen als Giscard d'Estaing, rigeerd door 't toenemende gewicht en de wassen- Duhamel, Pleven, Fontanet, die allen minister de invloed van het technische Jiader en der inrel- zijn geworden, een groot deel van het vroegere centrum zich in het gaullisme heeft geïntegreerd. (Vaai onze parlementaire redactie) DEN HAAG Het ouderwetse folklo ristisch kienspel, dat in zijn eenvoudige vorm met kleine prijzen in besloten ge legenheid al vele jaren lang in nage noeg alle Limburgse plaatsen wordt be oefend, is niet in gevaar. De justitie zal slechts optreden tegen de nieuwe vor men van het kienspel, waarbij men door het aangaan van een schijnlidmaat- schap deel kan nemen aan geheel ver- commercialiseerde kien wedstrijden waar. bij grote prijzen beschikbaar zijn. Dit heeft minister Polak van justitie" donderdagmiddag in de tweede kamer verklaard in antwoord op mondielinge' vragen van de heer Imkamp (D '66),"' die het kienspel als volksvermaak graag onder de verbodsbepalingen van de wet op de kansspelen vandaan wilde halen. De heer Imkamp pleitte voor een zoda-'- nige wijziging van de wet dat het leien-- spel als voiksveimaak wordt toegela ten en dat op basis van de wet alleen Wordt opgetreden tegen excessen. Hij wees erop dat de politie nu op pietlut tige wijzen moet optreden ook tegen het eern-cud-g kansspel in besloten kring, omdat het de taak van de politie zou zijn op alle gevallen, ook op de kleine te letten. Mansster Polak was met bereid enige, wijziging in de wet aan te brengen.. Volgens hem en hij bevestigde dit. nog eens uitdrukkelijk op een naartoe, rec-ht op de man af gestelde vraag rari- de heer Maenen (kvp) lopen de folkloristische kienavonden in besloten :g met hazen, konijnen en flessen ik als prijs geen enkel gevaar. Een eventuele wijziging van de wet op de kansspelen is niet nodig. Bovendien zou dait op zeer grote moeilijkheden stui ten, omdat de vindingrijkheid van de genen die commerciële kienspelen wil len organiseren bijzonder groot is ge bleken. De minister achtte het juist dat na het optreden van de Belgische overheid te- de commerciële "kienspelen in het psche grensgebied ook de Nedere Ise justitie optreedt tegen deze com- merciële spelen op grote schaal en met grote prijzen. virtuoos bespeler van de .massa-media' heeft hij óók steeds veel gevoel en fantasie getoond voor en in de exploitatiemogelijkheden van een figuur of een situatie. lectuelen- te signaleren in de ontwikkeling uitbouw der burgerlijke samenleving. Op grond lijkt het waarschijnlijk dat JJSS zijn blik eerder van die ontwikkeling stelde hij de noodzaak vast in linkse richting wil wenden om te pogen de operatie-Mititerand nu eens wèl tot een goed ein de te brengen. Aan l'Express, dat hij speciaal, met de finan ciële steun van zijn rader indertijd voor dat doel oprichtte, is het vooral te danken geweest dat de .legende Pierre Mendes-France' van regel matig voedsel voorzien kon blijven, en in latere jaren was JJSS de uitvinder van .monsieur X' die hij als linkse kandidaat voor de presidents- de banden tussen arbeiders en intellectuelen te versterken. Het centrale comité, waarin de filoso fieprofessor samen met de ex-surrealistische dich ter Louis Aragon, 't enige lid van niet-proletarische afkomst was. heeft die theorieën, waarmee Ga- raudy de weg naar het eenheidsfront hoopt te te openen, als .rechts revisionisme' van de hand t-holieken en socialisten binnen de federatie te gewezen, om hem gelijktijdig zélf als rebel aan Mitterand zich tot doel gesteld eerst het linkse centrum met radicalen, progressieve ka- organiseren, om vervolgens met de communisten tot een ontwerp voor een regeringsprogramma te komen, waardoor mettertijd dan de macht schandpaal te Mét die afwijzing heeft de communistische pare opnieuw een grote kans gemist, om de verkiezingen lanceerde om hem tenslotte als de de gaullisten zou kunnen worden overgenomen, komende toenaderingspogingen van Jean-Jacques socialistische burgemeester van Marseille Gaston Deferre te kunnen ontmaskeren. In Servan- Schreiber gaan de politicus, de econoom als .polytechniciën' kan bij op een der hoogste di ploma's beogen de publiciteltschef, de (suc- Servan-Schreiber in hun richting te bevorderen. Maar momenteel kan nog slechts worden gezegd, bijzonder graag mochten, hem lieten vallen. De dat op het schouwtoneel van Frankrijks binnen landse politiek het gordijn is gehaald voor een nieuw bedrijf. Een bedrijf dat door het aantre-i cesvolle) manager, de linkse intellectueel van niettemin heeft Servan-Schreiber op zijn voorgan- den van een nieuwe acteur, de jeune premier Frankrijk en tenslotte de puriteinse tegenstem- ger Mitterand misschien een klein streepje voor, JJSS, misschien ailleen wat méér tekst en hande der van iedere vórm van vulgaire demagogie hand doordaÊ hij e® het politieke instrument van de ling dan d« vorige actes aal vertonen. verdeeldheid in het niet-communlstische linkse kamp werd sedertdien hopelozer dan ooit. maar HILVERSUM (ANP) De NOS- televisie zal zaterdag dc recht streek» reportage van de doop plechtigheid van prins Constantijn en prins Bernhard in de Domkerk te Utrecht niet via Nederland 2 uitzenden, zoals aanvankelijk was aangekondigd, maar via het eer ste net. In verband hiermede worden de Teleac-cursussen methodiek van de burgerschapsvorming en ruim telijke ordening zaterdag tussen U-00 en 12.00 uur via Nederland verpakking:14 en 40 tabletten

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 3