,IK DORST NOG WEL EENS EEN MEP TE VERKOPEN' WiELER- VARIA exttA KLEIN INTERMEZZO- UITGESTELD PENSIOEN PLAAT VAN 'T SCHAEP MET DE 5 P00TEN BLUE MINK EN DE SUCCESFORMULE TURQUOISE NAAR GROEDE TURNVERENIGING DI0 BRESKENS 40 JAAR EREVOORZITTER QUEKELBERGHE: VRIJDAG 20 FEBRUARI 1970 ZEEUWSCH-VLAANDEREN JAZZ - R&B - ZANG - BEAT - JAZZ - RAB JAZZ - R AB - ZANG - BEAT - JAZZ - RAB Pensioen in uitzicht weegt soms zwaar voor een vrouw. Het kan ook, dat zij dit kwansuis gebruikt als argument om niet van een man te willen schei den. Zij verdraagt er soms jaren in stilte een ongelukkig huwelijksleven voor of iets dat hele maal de naam van een echtelijk bestaan niet meer mag hebben. Soms zelfs is de man al jaren het huis uit en leeft hij vrolijk of niet met een ander, met op de achtergrond een schaduwechtgenote. Zij weigert om te scheiden. Wie zal zeggen dat het al leen om zijn pensioen is Aan nicht Jelijn was de triomf. Zij leeft nog steeds voort als de vleesgeworden waar heid van het gezegde: Het- kwaad, straft zichzelf. Nicht Jelijn was een gering vrouwtje van diep in de veertig toen het kwaad in haar leven kwam. Ze leefde met haar man onder een pruttelend echtelijk bestand, niet slecht, niet goed, gewoon. Balans van een ouder dan zilveren bruiloft: Twee ge trouwde dochters, een spaarbankboekje, een bank stel met wat knap meubilair en ivat zegelboekjes van de kruidenier. Eerst toas er die vervelende ziekte. Nicht Jelijn, schijnbaar nog gezond, doch gealar meerd, stelde zich onder behandeling. Er volgde een hoop drukte, ziekenhuis, operatie, narigheid. Het geviel dat kleine verneutelde nicht in die dagen een vriendin bezat, die eigenlijk geen vriendin was, doch een hyena, maar dat merkte ze pas later. De vriendin kon ontzettend tekeer gaan over mannen. Ze haatte ze als een ziekte, ze meed hun aanwezig heid, waar ze kon. Dat zei ze. Oorzaak van al deze gramsohap was een echtscheiding gevolgd door en kele slecht afgelopen avontuurtjes. Waarde Vrien din tuas malcontent en raaskalde zo gramstorig als se bij Jelijntje op bezoek kwam dat die heur man zo hij al niet. tevoren was gevlucht ijlings dek king zocht. .Al moest ik de blaren van de bomen eten, 'k zou er geen meer willen', stelde Waarde Vriendin en at hierbij geen boom gebladerte doch een forse hap cake. gebakken door Jelijn. In het ziekenhuis kwamen wij als familie om beur ten rond het bed hurken, want we wilden wel eens zien hoe dat allemaal afliep. Bonkige gezonde Vrien din was er ook. Het viel niet eens op, dat ze elke keer samen met de echtgenoot kwam, samen ver trok, samen aan de deur stond te wuiven naar die zieke Jelijn die gelukkig snel opknapte. De morgen toen ze eruit, mocht, wachtte Jelijn ver geefs op haar man. Welgeteld heeft ze daarna nog elf jaar op zijn komst gewacht. Toen ze met de door haarzelf bestelde taxi thuiskwam, lag er een briefje op tafel: ze moest het hem maar niet kwa lijk nemen. In elk mannenleven kwam Het Grote Ogenblik waarop liij De Ware Vrouw ontmoette. Dat was nu met hem gebeurd. Hij woonde al een poosje met Grote Vriendin samen. Ajuus. De vernachelde en gemaltraiteerde Jelijn zette zich aan tafel en rekende snel de jaren die hem nog van zijn pensioen scheidden. Ze besloot te wachten. Op hein en op zijn pensioen. De verbintenis honoreerde de liefdesverwachtingen van het gevluchte paar niet. Alles bij elkaar namen de buitengaatse liaisons van de echtgenoot meer dan tien jaar in beslag. Op een keer xoaren ze opeens weer bij elkaar, Jelijn en haar man. Voorgoed, Nicht Jelijn is toen een rol gaan spelen waarover wij nu nog niet anders dan met het diepste respect kunnen spreken. Zij accepteerde haar teruggekeer de echtvriend en verwende hem met allerlei dingen zo genadeloos, dat hij verging van berouw en zelf verwijt. Hij adoreerde haar, liep haar na, kuste haar, bij 't op staan, voor en na het ontbijt, bij de koffie, de thee, 's-middags, 's-avonds, kortom, de man bleef kussen. En na nog enkele jaren zich zo in de as van het be rouw te hebben gewenteld, was het met hem gedaan. Nicht Jelijn was niet bijster onder de indruk. Daags na de begrafenis kocht ze een kleurentelevi sie. ,Daar bad ik al zo lang zin in', zei ze. .En ik heb nu toch zijn pensioen.' Tlieo Verschueren blijkt toch over een ster ker moreel te beschikken dan we dachten. Na dat. hij vorige week donderdag op de slotavond van de Antwerpse zesdaagse, met zijn ploeggeno ten Van Looy en Renz, door Peter Post c.s. op zes ronden was gezet, gaven we eerlijk geen cent meer voor Tlieo's kansen op verbetering van het uurrecord achter derny's. Maar geluk kig heeft hij het wel geliaald. De jongen ver dient het. En hij had het ook hard nodig na die vernederende solo's van de .beul' Post! Eén ding zouden we wel eens graag van Pe ter Post willen weten, namelijk wat hij vóór had niet op zondagmorgen om zeven uur een telegram te laten bezorgen bij Verschueren thuis in Siiit-Jansteen niet de volgende inhoud: .Theo, gefeliciteerd mot je 64 kilometer. Lang zul je er evenwel geen plezier aan beleven want ik kom terug, voor 65 kilometer'. Post had kunnen beseffen dat. hij Theo daarmee op de kast zou jagen en een getergd renner rijdt, voor twee. Dat (veet Post, veel te goed, want dat heeft hij wel geleerd van de ouwe Gerrit Schultc. Het mug inmiddels als bekend worden ver ondersteld dat Verschueren het uurrecord van Post (63.783 kin met 763 nieter verbeterde en bracht op 64.546. Dat is -een verbetering van moer dan drie ronden van het Antwerpse Sport paleis. Een bjjzondor fraaie prestatie. Voor de kenners van het metier nog even een bijzondcr- heidje. Theo bad een langzame start, bleef na 2 km al 5 seconden achter op het 5 jaar oude record van Post maar begon toen te versnellen. Na tien kilometer was hij al iets sneller dan Peter en daarna ging het crescendo. De belang rijkste tussenstand was die na een half uur, na melijk Post 31.691 meter en Verschueren 32.062 meter. Post heeft inmiddels al aangekondigd dat hij het er niet bij zal laten. Hij wil in de zesdaag se van Groningen nog eens afrekenen met Ver schueren en binnen niet al te lange tijd een nieuwe aanval op het record doen, waarbij hij de 65 kilometer wil overbruggen. Mooi, hij kan ontzettend veel, maar we willen het toch nog eerst zien. Inmiddels is zondag de Ronde van Andalusië van start gegaan met een aantal Nederlanders er bij. Dl de eerste halve ril. lieten zij zich al volop zien, onder andere Dolman, Van der Vleuten, Zoe temelk etc. Winnaar werd Jan van Katwijk met Serpenti op de tweede plaats. Een goed begin dus. In de tweede halve rit (gewonnen door de Belg Leman) zaten onze landgenoten weer voor aan. 2e Van Katwijk, 1c Ottenbros, 5e Van der Flaas. 10e Dolman en 11e Beugels. In het Zuid franse Hycres behaalden Harry Janssen en Henk Hiddinga respectievelijk een 2e en 3e prijs. Zij lieten Poulidor en Pingeon ver achter zich. Ger- ben Karstens werd 7e in Laigueglia waar Dan- celli van 119 renners de snelste bleek. De Belg Guido Reybroeck heeft een paar for se straffen opgelopen wegens het gebruik van stimulerende middelen. Het hof van beroep te Gent veroordeelde hem tot een boete van 20.000 francs en een rijverbod van een half jaar. Als beroep daartegen niet helpt, betekent dat dat Reybroeck aan geen enkele voorjaarsklassieker kan deelnemen en ook niet aan de Ronde van Italië. Huub Harings heeft in Valkenburg een cy clocross gewonnen. In liet Belgische Hemiksen werd Looyen 4e, Wildeboer 5c en Spotgens 17e. In Luniiucn werd Ceulen lo. Huub Harings en Cces Zoontjes zullen Ne derland vertegenwoordigen bij de wereldkampi oenschappen cyclocross, die zondag in het Bel gische Zolder worden gehouden. De voornaamste kanshebbers voor de wereldtitel zitten in de Belgische ploeg met onder meer de gebroeders De Vlamïnck, Freddy Nijs, Berten van Damme. Verdere favorieten zijn uiteraard Wolfsliohl en Longo. Eddy Merckx is vader geworden van een dochter. Herman Kuiphof zou zeggen .vrijdag nacht werd hij vader en zaterdagochtend vloog hij naar Milaan, waar liij 's avonds al weer startte in de zesdaagse van die stad'. Na Milaan start Merckx meteen in de Ronde van Sardinië, die op 27 februari eindigt. Op de 28e vertrekt, Merkx in eigen land in de Omloop van het Volk. In de rondo van Cannes (153 km.) werd Ge rard Vianen 8e en Jan Krekels 12e. Een paar laatste berichten uit de Ronde van Andalusië (van dinsdagmorgen): Eddy Beugels gevallen en met een kaakbreuk in een ziekenhuis opgeno men. De tweede rit was voor Jempie Monsereé. Van Katwijk werd opnieuw tweede en tevens leider in het algemeen klassement. Een puik be- De KNAVU reikte de afgelopen weken licenties uit aan de volgende Zeeuwen: profs: Peter Kis- ner, Stekene en YVini du Bois, Zuidzandc; amateurs: A. v. d. Bunder, Uzcndijke, C. de Jonge. Brulnisse; C. Priem, Goes; W. Everse, Zïerikzee; \V. van Campen, Hulst; J. Blok, Krui- ningen; W. de Visser, Serooskerke; P. Vonck, St-Jansteen; eerstejaars amateurs: L. van de Parel, Goes; W. de Waal, Axel; II. Gijzel, Hei kant: M. Remijn, Kwadendamme; Nieuwelin gen: T. Huijzcn, Kloetinge; A. Yasseur, Axel, A. Kuzce, Souburg; W. Monnen, Vrouwenpolder; A. Oostdijk, Axel; J. de Jager, Biezelinge; Hel pers: A. Huijzen, Kloetinge; adspiranten: J. de Graaf, Sluis: F. Verstraeten, Philippine; ploeg leider: P. Rentmeester, Yerscke. a ka Onyp tnntipn Seasons (Earth Fire) WII4C WpiICII 2. Venus (Shocking Blue) 3. Mijn gebed (D. C. Lewis) 4. Stoondied (Ed Willem Bever) 5. Melting pot (Blue Mink) 6. Het zal je kind maar wezen (Piet, Adèle en Leen) 7. Onr father Unit Gloria,) 8. Jin-go-lo-ba (Santana) 9. Travelling in the USA (Bintangs) 10. Room te move (John Mayall) Een weinig sensationeel toptientje deze week. Seasons bleef 1, op 2 handhaafde zich Venus en op 3 Mijn gebed van D. C. Lewis, ook weinig nieuws. Het Stoornlied van Ed en Willem Bever steeg van 5 naar 4 en Melting Pot van 6 naar 5. Het zal je kind maar wezen joehoejoehoe -hupsakee: van 4 naar 6. Maar Our Father is een pittig nummer: eerst 8 nu 7. Unit Gloria. Jin-go-lo-ba blijft in de toptien hangen maar 't zakte wel van 7 naar 8. Travelling in the USA van The Bintangs wipte binnen op 9 en John Mayall deed hetzelfde, maar dan op 10, met Room to move. T' Schaep met de 5 pooten Leverde de combinatie Annie Schmidt en Harry Ban- nink in het verleden steeds een schat aan sublieme lied jes op, momenteel gebeurt hetzelfde met de samenwer king tussen Bannink en Eli Asser. Er wordt weer eens geschiedenis geschreven in het Nederlandse tv-amuse- ment. Opeens sprong het Schaep met de 5 pooten' tus sen de serieprogramma's en heel Nederland gaf zich on middellijk gewonnen. Decor -zoals bekend: een oer-Am sterdams café, waar tande Door (Adèle Bloemendaal), Lucas (Leen Jongewaard) en kastelein Kootje (Piet Ro mer) hun dingen van de dag afwikkelen. Er wordt veel gezongen en hóé. ,'t Zal je kind maar wezen' veroverde op slag carnavalvierend Nederland (en de rest), al eer der gooiden Piet, Adèle en Leen het succesvolle ,We zijn toch op de wereld om elkaar te helpen' op de vaderlandse markt. Het eerste boeket rake liedjes uit het .Schaep met de 5 pooten' is intussen op een langspeelplaat ver zameld. Successen -naast de al eerder genoemde wijsjes: ,Waar vind je tegenwoordig nog een goeie timmerman', ,Zeg maar dag met je handje', .Lena is weer bezig", .Vis sen', en het melancholieke .Bijlmermeer'. Op de lang- speelhoes staan de teksten. Dus niemand kan zeggen dat hij 't nooit heeft geweten... (Philips LCY 861 820,). Blue Mink en Melting Pot Hun nummer .Melting pot' staat hooggenoteerd in de hitlijsten en de formatie heet ,Blue Mink'. De groep be stond oorspronkelijk uit 4 session-musici: Roger Coulam, piano, Aian Parker, gitaar, Herbie Flowers, basgitaar en Barry Morgan, drums. Ontevreden met het begelei den van artiesten die de ene hit na de andere maakten, besloot het viertal twee gerenomeerde zangers aan te trekken om zelf eens een hitgevoelig werkje op de plaat te zetten. De zangers werden de Amerikaanse Madeline Bell (die ook in ons land regelmatig voor de tv optrad) en de Engelsman Roger Cook, de ene helft van het suc cesvolle duo David and Jonathan. Tot het ogenblik dat Roger bij Blue Mink begon te zin gen vormde het duo een uiterst produktieve eenheid, die verantwoordelijk was voor het schrijven van verschil lende nummers ten bate van onder anderen Petula Clark, Matt Monro en Bobby Darin. Ook .Melting pof kwam uit de pennen van het tweetal. Het is een van de vak- kundigste opnamen ooit gemaakt. AI eind '69 stond het nummer aan de top van de Engelse hitparade, in Neder land is het nu pas zover. ,Biue Mink' werkt momenteel aan een elpee. Cabaret Twee cabarettips: op Philips (PY 849 015) verscheen een langspeler van de musical ,De kleine parade', de mu sical van Wim Sonneveld, gebaseerd op het boek van Henriette van Eyk. Onderwerp: de door Van Eyk en Sonneveld sterk in het satirische getrokken verhou dingen tussen wat heette de betere en de mindere stan den ten tijde van de crisis van de jaren dertig. Sterke rollen van Margriet de Groot, Leen Jongewaard, Marjan Berk en Cor van den Brink. Seth Gaaikema's oudejaars avond-show op tv verscheen als langspeler bij Philips. ,En... ik, zei Seth' is de titel. Aan de show werken de Amsterdamse politiekapel, The Buffoons, Louis van Dijk, Toony Eyk en Roelof Stalknecht mee. Topper: ,Wat een spreker is die man...' (LCY 861 819). Turquoise in Groede In Experimental House Nihil Soos, Groede, treedt aan staande zondag de formatie .Turquoise' op. De groep be staat uit Jan Piet den Tex, bassist, Emile den Tex, zan ger en achterneef van Michel d'Abo, Thé Lau, sologita rist en drummer Gerard Borst. Turquoise afkomstig uit Bergen NH speelt zeer veel eigen nummers en daarnaast bewerkte van bijvoorbeeld The Byrds. Alle maal progressieve pop, die de jongens zelf liever geen underground noemen. Eind deze maand verschijnt hun eeerste elpee: Road to the sun. Optreden in Groede zon dag van 2 tot 6 uur. Met .Turquoise' wordt het eenja rig bestaan van Soos Nihil gevierd. Piet Romer, Adèle Bloemendaal en Leen Jon- gevjaard als kroegbeheerders. Op Breskens Visserijfeesten is de turnvereniging ook altijd present met een praalwagen, zoals op de foto, in 195Z. Zo'n 50 fabrieksmensen waren in die jaren actief in allerlei tak ken van sport, zoals voetbal, korfbal en atletiek. Erevoorzitter R. Quekelberghe was één van de mensen van het eerste uur, die nog tal van herinneringen over de goeie ouwe tijd' weet op te halen. De beer Quekelberghe vertelt hoe hij plotseling het idee kreeg om met een aantal collega's wat zomersporten te gaan beoefenen. En dan warrelt er een reeks van namen door zijn hoofd, waarvan er enkele zijn te noemen, zoals ene heer Kouwe en ene juffrouw Van de Berge, die eveneens een actief aandeel hadden in de totstand koming van VMSV. Dit alles heeft zich afgespeeld in het jaar 1930. Een oude garage van de fabriek was de plaats van samen komst, waar op gezette tijden de handen uit de mouwen werden ge stoken om zo goed mogelijk voor de dag te komen. Na afloop van de oefeningen moes ten de vrachtauto's van de fabriek weer in de garage worden gereden. Tijdens de rustpauze werd er thee geserveerd met een koekje van Van Melle. ,Ja, het was erg gezellig bij Van Melle', zegt de heer Quekel berghe, die overigens in het gehe le veertigjarig bestaan alle moge lijke functies voorzitter in het eerste begin tot secretaris, commis saris en leider op zijn nek heeft genomen. .We hebben veel mooie uitvoeringen gehad en ook minder goeie natuur lijk. We werkten echt hard in die tijd. Tegenwoordig sta ik me bij de repetities wel eens te ergeren, de mentaliteit is heel anders. Ik wil helemaal de leiders niet afkammen, maar er moet geleerd worden dat alle oefeningen af moeten zijn. Bij ons waren er ook fouten natuurlijk en ik dorst nog wel eens een mep te verkopen maar dat kan je nu na tuurlijk niet meer doen. Het was zo heel anders'. Zo omstreeks het jaar 1937 was het zover gekomen dat de sport vereniging van Van Melle uit een mengelmoes bestond van allerlei mensen, het was niet meer per se een personeelsgroep van de fabriek. De naam werd hieraan aangepast en zo ontstond ,Vol Moed Steeds Voort'. De oude garage werd vervangen door een jeugdgebouw van de hervorm de. kerk en de toestellen, die de fabriek beschikbaar had gestelde, gingen mee, zoals een brug, matten en knotsen. Ei1 .werd bovendien voortaan alleen, nog geturnd, de andere sporten kwa men niet meer aan de orde. Het volgende onderkomen voor ,Vol Moed en Steeds Voort' was een kel dertje onder het café ,de Volharding', een passende naam voor de turn-en- thousiasten die hiermee de moei lijke oorlogsperiode konden doorko men. Na de oorlog was de Zwitserse ba rak de nieuwe oefengelegenheid, waar de turners bleven totdat het nieuwe gymnastieklokaal aan de Van Dalestraat gereed was en daar zitten ze nu nog. En nu bestaat DIO (Door Inspan ning Ontspanning) 40 jaar en de zwart-witte pakjes uit de jaren 30 zijn verwisseld voor blauw-witte. Ter gelegenheid van het 40-jarig bestaan heeft de vereniging een uit voering gegeven in het gebouw ,De Uitkomst'. Op deze avond kwam wel naar voren dat de samenwerking met de gemeente niets te wensen over laat. De uitvoering bestond uit vrije oe feningen, evenwichtsbalk, brugoefe- ningen en lange mat. Tussendoor was er een modeshow waarbij de leden ook de hele kleintjes sport- en vrijetijdskleding toonden. Hoewel er moeilijk aan leiders en leidsters is te komen er zijn er zelfs wel uit Walcheren geweest heeft de vereniging duidelijk te zien gegeven dat ze het bestaan nog steeds waard is. ,..en dit waren de meisjes uit die tijd BRESKENS Wat nu de ruim 160 leden tellende turnvereniging DIO in Bres kens is, was in de jaren dertig een groepje personeelsleden van Van Melle's Sui kerwaren en biscuitfabriek, die overigens in de oorlog werd verwoest en naar Rotterdam verhuisde. Oefenen in de Zioitserse Barak (na de oorlog).

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 27