PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT JARRING HERVAT BEMIDDELING NIET Weer strijd in Laos Zeeuwse stichting voor revalidatie helpt jaarlijks 250 gehandicapten Sprake van tweede massamoord in de buurt van My Lai ZORG DAT JE ER BIJ KOMT PERSONEEL LOOPT WEG Vandaag in de krant... Uit België Statuut Mislukte overval op 23-jarige vrouw Kankerserum uit geiteklieren in Italië verboden RADIO N0RDSEE INTERNATIONAL STELT START PROGRAMMA UIT Samenwerkings- en adviesorgaan 213e jaargang- no. 44 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISSINGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN I. 7651 (hss rod. 2078/3169. (I 2. Iel. 6140 (b|| red. 7(53. ed. 5213). Owlbur», lel 2395. 1 t 25 tent (lact. 4 96 Vrijdag 20 februari 1970 OPNIEUW TANKS ROND AMMAN GENEVE, AMMAN (AFP, RTR) De Zweedse diplomaat Gunnar Jarring zal voor het ogenblik zijn bemiddelingstaak in het Midden- Oosten niet hervatten. Dit heeft secretaris-generaal Thant van de VN donderadagochtend in Genève verklaard. Hij zei dat er nu onvoldoende grond is voor een nieuw optreden van dr Jarring. Hij had deze diplomaat uit Moskou ontboden, waar Jar ring zijn land als ambassadeur vertegenwoordigt. In oktober jl. had de bemiddelaar zijn werk in het Midden-Oosten opgeschort. Intussen dreigt de crisis tussen de Palestijnse commando's en de Jor daanse regering zich opnieuw te verscherpen. Sinds woendagavond heeft het Jordaanse leger wederom pantservoertuigen om de hoofd stad samengetrokken, hetgeen de commando's in staat van alarm heeft gebracht. Tot dusver hebben zich geen incidenten voorgedaan, zo wordt uit Beiroet gemeld. LONDEN Gisteren werd. mee gedeeld, dat prins Charles, prins van Wales, zal worden ingedeeld bij d,e Britse Marine. Deze foto montage van het hoofd van prins Charles op een foto van zijn vader, prins Philip, toont hoe hij er ongeveer zal gaan uitzien in zijn nieuwe hoedanigheid. Al klopt de rang niet geheel voor een beginner. UTRECHT (ANP) Een groot aantal werknemers van Werkspoor-Utrecht heeft de laatste tijd een aanvraag tot ontslag ingediend of heeft het bedrijf al verlaten. De gekozen leden van de ondernemingsraad van Werkspoor heb ben naar aanleiding daarvan een brief geschreven aan de vaste tweede kr iiiercommissie voor economische zake VERSCHILLENDE Zeeuws- Vlaamse bedrijven trekken vooral ongeschoold personeel aan uit België (pag. 2). tillen in een exclusief interview aan de vooravond van zijn bezoek aan Nederland... (Pag. 3) Binnen- en buitenlands nieuws: pag. 1, 3 en 11. Zeeuws nieuws: pag. 2, 5 en 7. Sport: pag. 13. Radio-tv: pag. 15. Financieel nieuws: pag. 17. Bij de Jordaanse strijdkrachten doen zich lievige spanningen voor. Een aan tal officieren is sinds de regering met de commando's tot overeenstemming kwam op non-actief gesteld. In de streek van Marka, aan de noor delijke toegangsweg van Amman, heeft zich woensdag een incident voorgedaan tussen Jordaanse en Iraakse miltairen. De Jordaniërs weigerden een konvooi van zes vrachtwagens van het Iraakse leger door te laten, dat met wapens en ravitaillering op weg was naar in het noorden van Jordanië gestationeer de Iraakse eenheden. Het konvooi mocht niet de weg volgen die door het centrum van de hoofdstad leidt en moest een omweg maken. Het was het eerste inci dent met Iraakse militairen sinds hun Donderdagmiddag bevond zich 0 steeds een ring van pantservoertuigen om Amman. Op kruispunten van naar het centrum van de stad leidende we gen stonden tanks opgesteld. In Am- 1 was het overigens volkomen rustig. Hoessein NEW YORK (RTR) De Ameri kaanse omroepmaatschappij NBC heeft bijzonderheden bekendge maakt van een massamoord op ongeveer honderd Vienamese bur gers, die Amerikaanse militairen zouden hebben gepleegd op dezelf de dag als die waarop de moorden op burgers in My Lai zouden ziin Koning Hoessein heeft nimmer ook maar een seconde aan aftreden ge dacht. zo zei donderdag de chef van zijn kabinet tegenover journalisten. ,Alle hierover door de vijand 1 spreide berichten zijn van alle grond ontbloot. Zij hebben uitsluitend- tot doel schade toe te brengen aan de troon van Jordanië en zijn koning.' Een woordvoerder van de Palestijnse Bevrijdingsorganisatie verklaarde naar aamleiding van berichten uit Tel Aviv, volgens welke Hoessein wellicht het veld zou moeten ruimen voor El Fatah-leider Arafat, dat de Palestijnse staat .waarvoor wij strij den en waarvoor wij ons opofferen slechts op ons eigen gebied, Palesti na, kan worden opgebouwd.' Het eni ge doel van de Palestijnse revolutie is. Palestina te bevrijden en niet x-e- gimes in Jordanië of welk ander Arabisch land ook omver te werpen.' Israël In Israëlische politieke kringen werd donderdag opgemerkt, dat de gebeurte nissen in Jordanië met de grootste aan dacht worden gevolgd, gebeurtenissen die ,snel in de richting schijnen te gaan van een dramatische confronta tie tussen koning Hoessein en een groot deel van zijn leger enerzijds, en de Pa lestijnse commando's anderzijds.' Zij konden echter niet zeggen wat Israels reactie zou zijn .ingeval wat overi gens geenszins zeker is het hasjemi- tisch bewind ten val zou worden ge bracht. 'Men verheelde niet dat de toe stand in Jordanië voortdurend op het hoogste niveau besproken wordt. Welke houding Israël zal volgen, zo zei man, hangt af van de vorm die de gebeur tenissen in Jordanië aannemen en' van eventuele buitenlandse interventie: Irak. Syrië, Saoedi-Arabië, Egypte of andere landen. Men kon alleen veron derstellen dat Israël in dat laatste geval niet met de armen over elkaar zou blij ven toekijken. Intussen heeft het verenigd opperbevel van de Palestijnse commando-organisa ties de tien aangesloten groepen op dracht gegeven, onmiddellijk de discipli ne te versterken cn een einde te maken aan inbreuken op de Jordaans wet. De order sluit voor een groot deel aan bij de vorige week door koning Hoessein uitgevaardigde maar later opgeschorte veiligheidsmaatregelen. Het opperbevel verbiedt het dragen van wapens op openbare plaatsen, en verbiedt verdr de commandostrijders mensen onder be dreiging met wapens geld af te dwin gen. burgers te arresteren of huizen te doorzoeken. Mei Noorivielnamese troepen Hifjll fll8|liirül Vrees voor meer incidenten MY KÜE Volgens recente rap porten zou in het Vietnamese dorp Mij Khe op dezelfde dag als in Mg Lai een massamoord zijn ge pleegd door een Amerikaanse par- trouille. Inmiddels is de kapitein T. K. Willingham in staat van beschuldiging gesteld. Op de foto: een ooggetuige, mevrouw Ngo Thi De, van de slachtpartij. Volgens NBC vonden de moorden op 16 maart 1968 plaats ii» My Khe 4. een dorpje dat vlak bij My Lai ligt. In dit verband wordt de naam genoemd van kapitein Thomas Willingham. Deze is op 12 februari van moord beschuldigd. Inwoners van My Khe 4 hebben tegen over een NBC-verslaggever verklaard, dat op genoemde- datum Amerikaanse militairen van compagnie B, behorende tot het vierde bataljon van de derde in fanteriedivisie; mannen, vrouwen en kin deren met vuurwapens en handgrana ten hadden gedood. Een commissie van het Pentagon is bij haar onderzoek naar liet My-Lai-incident op het gebeurde in My Khe 4 gestuit, aldus de NBC- Bij de zaalc My Lai was het bataljon C van dezelfde Amerikaanse eenheid betrok ken. Brief Het plaatselijke blad .Bridgeport Post' nèeft woensdag een brief ge publiceerd van een Amerikaanse of ficier aan zijn oudere, waarin deze schrijft, dat hij aan .verscheidene operaties van het type My Lai' heeft deelgenomen. ,Ik acht mij daarvoor schuldig', schrijft kapitein William Miller, .maar ik kan u verzekeren dat er nog meer My Lai's zullen ko men als onze regering de politiek voortzet die zij al 25 jaar voert', al dus de officier, die verder een plei dooi houdt voor terugtrekking van de Amerikaanse strijdkrachten uit Vietnam. Na een proces van vier dagen op de ba sis Long Binh bij Saigon achtte een uit acht militairen bestaande jury hem schuldig aan doodslag- Gearity kan in beroep gaan. OSSENDRECHT (GPD) In de nacht van woensdag op donderdag omstreeks één uur heeft een onbekende man de 23-jarige secretaresse C. de W. uit Os- sendrecht overvallen. De jonge vrouw werd vrij ernstig gewond. Door haar kordate optreden is zij erin geslaagd de aanvaller van zich af te houden. De ze is gevlucht in een auto, die naar ach teraf is gebleken in Maastricht is ge stolen. Het moet niet uitgesloten wor den geacht, dat de bedoeling van de aanvaller roof is geweest. Omstreeks middernacht reed de secre taresse. die uit Den Bosch kwam, met haar auto door Bergen op Zoom, waar zij op de Antwerpse Straatweg achter op gereden werd door een auto. waar van de bestuurder met de koplampen trachtte haar aandacht te trekken. Hij bleef haar volgen tot Ossendrecht en reed haar daaj- klem. waarbij de auto beschadigd werd. Er ontstond een worsteling, waaruit het meisje zich wist los te rukken. Zij sprong uit de wagen en de man volgde haar. Uit zijn eigen auto haalde hij ee~ ijzeren staaf, waarmee hij da jong vrouw een aantal slagen op het hoofd •gaf. Zeven jaar Wegens het doodschieten van een Viet namese jongen is een 20-jarige Ameri kaanse militair tot zeven jaar gevan genisstraf veroordeeld. Richard Gearity, de zoon van een New- yorkse politiefunctionaris, had volgens de tenlastelegging op 17 november jl met een automatisch geweer geschoten op twee 14-jarige Vietnamese jongens, die met een driewielig voertuig zijn wachtpost passeerden. De ene jongen was op slag dood, terwijl de andere werd gewond. Oorspronkelijk was de verdach te beschuldigd van moord, waarop dood straf staat. (Van onze correspondent) ROME Een eventuele glorieuze op- •s van een nieuw kankerserum is erwachts tot staan gebracht. Het ministerie van gezondheid in Rome heeft inbeslagname gelast van alle vindbare capsules niet het uit geiteklieren ge produceerde serum van de in Agropoll wonende veearts Liborio Bonifacio. De van Sicilië afkomstige veearts had eerst bij zichzelf vastgesteld, dat hij nog nooit een geit met een tumor had gezien. In zijn jarenlange praktijk, die in 1941 in Agropoli ten zuiden van Salerno opende, besteedde hij na deze ontdekking dagen en nachten aan de uitwerking van een door hem ontwik keld serum uit geiteklieren op muizen en konijnen. De proefdieren, bij wie eerst tumor ontwikkeld was, genazen van het kwaardaardige gezwel weer op wonderbaarlijke wijze. Daarop begon dokter Bonifacio zijn [iroeven op mensen. En in zijn afge- egen huis vlakbij de zee bewijzen sta pels brieven en andere getuigenissen van dankbaarheid, dat het geitenserum bij een aantal patiënten gunstig effect sorteerde. De veearts kwam pas goed In het nieuws, toen begin januari dui zenden flacons met het serum werden gestolen. De produktie van zijn medicijn had toen al een hoogtepunt bereikt. Bonifacio en zijn vrouw, geholpen door hun vier zonen, waren de hele dag in de tot laboratorium omgebouwde keu ken bezig om het serum uit de geite klieren te distilleren. Het onverwachte besluit in Rome werd genomen op grond van de bewering, dat het serum .giftig' zou zijn. VIENTIANE (RTR-AFP) Van wes telijke zijde In de Laotiaanse hoofdstad Vientiane is gisteren meegedeeld, dat oensdag op negen kilometer ten zui den van het vliegveld in het centrum de Vlakte der Kruiken de lijken van 174 Noordvietnamese soldaten zijn gevonden. Zij behoorden tot de eenheid 200 man die dinsdag hadden ge tracht het hoofdkwartier binnen te dringen met steun van vier tanks, waar- er drie zijn vernietigd. In het centrum van Laos, niet ver van de Noordvietnamese grens worden even eens gevechten gemeld. De Pathet Lao zou praktisch geen deel aan de strijd hebben. Volgens sommige kringen gaat het de Noordvietnamezen eerder om po litieke dan om zuivere militaire over winningen. De premier van Laos, prins Soevanna Phoema, heeft donderdag in Vientiane verklaard, dat hij Amerika niet om troe pen zal vragen om weerstand te bie den aan de toenemende militaire druk van Noord-Vietnam. ,In weerwil van be schuldigingen tegen onze regering be vinden zich in Laos géén buitenlandse troepen en die zullen er ook niet komen', aldus de prins op een persconferentie. .Natuurlijk hebben we militaire hulp in het buitenland gevraagd, maar deze is alleen bedoeld voor zelfverdediging, het geen niet in strijd is met de Geneefse HAMBURG/ZüRICH (DPA) Het officiële begin van de uit zendingen van de voor de Nederlandse kust liggende piratenzen der Radio Nordsee International' is een week uitgesteld. De Zwitserse eigenaar van de zender, Edwin Bollier, deelde donderdag mee dat men door het slechte weer de begindatum naar 28 februari heeft moeten verschuiven. De experimentele uitzendingen van het station zijn op de midden en de korte golf al enige tijd in een groot gedeelte van Europa te horen. Op verzoeken om reacties van luisteraars naar het voornamelijk pop- en beatmuziek uitzendende piratenschip zijn volgens Bollier duizen den brieven binnengekomen. Overigens zijn niet alle reacties even gunstig, want zoals bekend is, hebben Noorwegen en Engeland stappen tegen het onder Panamese vlag varende radioschip ondernomen. Noorse en Britse kuststations zeggen hinder van de zender te ondervinden bij hun radioverkeer met de scheepvaart. alcoorden van 1962'. De eerste-minister hield zijn perscon ferentie, terwijl de druk van Noord vietnamese troepen op Laotiaanse re geringsstrijdkrachten in de strategisch belangrijke Vlakte der Kruiken toe neemt. Volgens de prins heeft Noord- Vietnam drie divisies naar deze vlakte gestuurd. Hij noemde dit gebied een be langrijke spiil in de huidige strategie van Noord-Vietnam. Ondanks het krach tige offensief tegen de hoofdplaats van de vlakte, Xieng Choeang, en het nabij gelegen vliegveld hopen de regerings troepen het uit te houden tot het gin van het regenseizoen, dat over kele maanden begint. .Hoewel onze man nen vermoeid en verzwakt zijn, is hun moreel hoog'. Wij zullen tot het einde stand houden', aldus de Laotiaanse lei der. Bombarderen Hoewel hij ontkende, dat de VS h de huidige strijd steun verlenen, sprak hij wel terloops over Ameri kaanse bombardementen, maar zij zeggen niets, of althans heel weinig, over de Noordvietnamese invasie in ons land'. De regering in Hanoi heeft steeds ont kend, dat er Noordvietnamese militai ren in Laos vechten. Prins Soevanna Phoema, verklaarde dat Laos tot dus ver dertien buitenposten rondom de Vlakte der Kruiken heeft verloren elk met een bezetting van twee of drie com pagnieën. Dit zou een totaal van onge veer 2500 man betekenen. In Laos laait de strijd de afgelopen ja- ren steeds weer in het droge seizoen, van oktober tot mei. op. Twee jaar ge leden in februari verklaarde het .state departement' in Washingtong (Johnson was toen nog president) zich ernstige zorgen te maken over de ontwikkelingen in Laos. Toen was het offensief van de Pathet Lao. die onder de politieke lei ding van de Neo Lao Haksat staat, voor al tegen het zuiden gericht, ter conso lidatie van de Ho Tsji-Minh-route. maar ook in het noorden van het land wissel den verscheidene plaatsen meer dan eens van bezetter. Vorig jaar (Nixon was in middels Johnson opgevolgd) uitte de Amerikaanse president al in september zijn bezorgdheid over de ,50.000 man Noordvietnamezen in Laos'. Op een persconferentie zei Nixon: ,Wij voeren lucht verkenningen uit (in Laos). Wij onderhouden misschien enige ande re activiteiten. Op dit ogenblik wil ik deze niet bespreken'. De president ver klaarde ook toen dat er .geen Ameri kaanse strijdmachten in Laos zijn'. J"Vie ■^aar £elec,en haalde de \UM LJ omroepwet eindelijk do l/MPwl parlementaire eindstreep: -aren had het geduurd voor het zover was. Eigenlijk was fcCva niemand erg gelukkig met de nieuwe wet. maar de aanvaar ding betekende in ieder geval, dat er een einde was gekomen aan de hoekse en kabeljauwse twisten in de Nederlandse omroep. Althans dat dacht men. De praktijk is echter een andere ge bleken: de moeilijkheden en de spannin gen zijn gebleven en de versnippering is eerder toe- dan afgenomen. Nu is er weer recentelijk onrust ontstaan omdat de AVRO officieus heeft laten weten, dat zij denkt aan uitbreiding van haar zendtijd met niet minder dan vijftig procent. Verder wil ook de TROS meer zendtijd, zij heeft zoveel leden gekregen dat zij kan .promoveren' tot wat in de omroepwet een ,b-omroep' heet. Boven dien zijn er nog de kleine zendgemach tigden: de kerken, de .genootschappen op geestelijke grondslag' (zo staat het de wet) en instellingen gericht op de bevrediging van bepaalde in het volk levende culturele of godsdienstige dan wel geestelijke behoeften'. Er is al een hele reeks werkzaam en er komen er nog meer bij: elke groep die zich op de of andere manier achtergesteld voelt, bijvoorbeeld op het kerkelijk erf, zal pogingen doen om zelf zendtijd te krijgen. De zendtijd-koek moet opnieuw worden aangesneden en meestal gaat het daarbij niet vriendelijk toe. Met bovenstaande opsomming van zendgemachtigden en hun zwarig heden zijn. we er overigens nog niet: er is ook nog de uiterst moeilijke verhouding van de omroepen jegens de NOS. Deze instelling is gebaseerd op artikel 39 van de omroepwet: zij vormt het samenwerkingsorgaan van de om roeporganisaties, dat als een soort .na tionale omroep' was bedoeld. In feite is het een superzuil geworden, die het nog weer extra moeilijk heeft, omdat de andere zuilen altijd wel kans zien de NOS een felle concurrentie aan te doen. Dat is de afgelopen periode weer dui delijk geworden: bepaalde programma's van de NOS zijn of worden vakkundig om zeep gebracht. De grote moeilijkheid voor de omroepver enigingen is in dit verband dat de structuur van de NOS verankerd is in de omroepwet. Met an dere woorden: men moet de concurren tiestrijd voeren via afgevaardigden in het bestuur, via stille of openlijke te genwerking en meer van dat fraais. Overigens hebben de omroepen wel ge leerd deze tactieken bekwaam toe te passen, met als gevolg, dat het pro- grammabeeld van de NOS tot nu toe weinig stabiel is gebleken. Zodra name lijk een programma populair gaat wor den ziet de concurrentie altijd wel kans de formule gewijzigd te krijgen: de ma nipulaties met Scala zijn er een voor beeld van. VOORNAMELIJK DIENSTVERLENING IN INDIVIDUELE GEVALLEN MIDDELBURG ,De Zeeuwse Stichting voor Revalidatie is een dienstverlenend orgaan, dat zich met de hoed in de hand moet presenteren, .beleefd aan bevelend'. Dit zegt rar C. A. Erdman, directeur-coördinator van deze stichting, een insti tuut, dat weinig aan de weg timmert, maar nochtans de be langen behartigt van de gehan dicapte medemens in deze pro vincie. Zo had de Zeeuwse re- validatie-sticliting in 1968 be moeienis met bijna 250 patiën ten. In 1969 was het aantal ge handicapten, wier belangen bij de stichting op een of andere wijze aan de orde werden ge steld nagenoeg geljjk. De stichting, die haar bureau in de Middelburgse Bogardstraat heeft, is een samenwerkingsorgaan, waarin di verse organisaties, die zich bezighou den niet de zorg voor gehandicapten, zijn vertegenwoordigd. Dat klinkt wat bureaucratisch mis schien. ,maar, zegt de heer Erdman, wij werken in het belang van de ge handicapte medemens. Men kan rus- lig ons bureau binnenstappen. Iedere gehandicapte, die met problemen zit. zal door ons zo mogelijk de juiste weg naar de oplossing worden ge wezen'. Het geven van advies ten be hoeve van de individueel gehandi capten maakt S0 procent van het werkvan de Stichting udt. Zoals ge zegd. de Zeeuwse Stichting voor Re validatie is een samenwerkingsor- faan van organisaties ln het revalt- atieveld. .Op dit terrein gaat het breed gezien om de aanpassing van lichamelijk gebrekkigen, maar ook om patiënten met geestelijke of zelfs karakterologische afwijkin gen', vertelt directeur Erdman, .maar onze stichting beperkt zich tot de lichamelijk gehandicapten'. Gebreken aan. of zelfs het ontbre ken van ledematen werken in op de persoonlijkheid. De gehandicapte moet daarom bij zijn aanpassing niet alleen medisch en psychologisch worden benaderd. Maar de vraag dient ook te worden gesteld: ,Is de gehandicapte in staat en bereid tot arbeid? Kan hij of zij indien het kinderen betreft onderwijs vol gen?' Bij de vraag naar de inschakeling ln het arbeidsproces heeft niet de arts alleen een taak, maar komt het Ge westelijk Arbeidsbureau met zijn af deling bijzondere bemiddeling binnen het belangenvlak van de gehandicap te. Ook de bijna 25-jarige vereni ging AVO speelt door middel van haar buitendienstambtenaren hier haar rol. Als de gehandicapte tot werken in staat is, kan hij of zij dan deelne men aan het arbeidsproces in het vrije bedrijf? Of is het gebrek zoda nig, dat arbeidstempo te langzaam en de arbeidshandeling te onvolkomen is? In dat laatste geval kan de so ciale werkplaats een uitkomst zijn. .Men moet echter de mogelijkheid tot ontplooiing in het vrije bedrijf niet onderschatten', zegt de heer Erdman. .Sommige gehandicapten blijken er tot volwaardige prestaties in staat'. Behalve door ziekte of ongeval ver worven gebreken zijn er ook aange boren afwijkingen, die zich uiteraard bij kinderen openbaren. Voor het on derwijs aan gehandicapte kinderen zijn de Mytylscholen waarvan er één is in Oostkapelle (Zonneveld) van bijzonder belang, zowel voor het ontvangen van leerstof als voor de psychisch-therapeutische behande ling. Dan is er de behoefte aan maat schappelijke begeleiding van de ge handicapte. een vlak, waarop het maatschappelijk werk een taak heeft. De Zeeuwse stichting nu is het cen trale punt waar de verbindingen ge legd worden tussen alle wegen, die leiden naar belangenbehartiging van de gehandicapte op de verschillende gebieden. De kruisverenigingen, de artsenorganisatie, de arbeidsvoorzie ning (GAB'sl. de sociale werkplaat sen, de vakbeweging, de onderwijs sector, het ziekenhuiswezen, de di verse organisaties voor maatschap pelijk werk en de Nederlandse ver eniging van gemeenten vinden allen hun zetel in het algemeen bestuur van de Zeeuwse Revalidatie Stichting. Na de tweede wereldoorlog werd de maatschappij plotseling gecon fronteerd met een enorm aantal ern stig gehandicapten. De zorg voor de gehandicapte, maar ook vaak de des kundige hulp aan die gehandicapte zijn voor een groot deel geboren uit de gevolgen van de oorlog. .Eigen lijk een wat wrange zaak', meent mr Erdman. ,Heel veel instellingen en organisa ties gingen zich het lot van de ge handicapten aantrekken. Op zichzelf een goed ding. maar het gevaar van naast elkaar werken dreigde. Om dat gevaar te voorkomen ontstonden in ae jaren '50 de provinciale stichtin gen. particuliere instellingen (wel ge steund door de overheid) met als primair doel: hulp aan de gehandi capten.' Behalve met de medische- en arbeids- technische aanpassingsproblematiek en het onderwijs bemoeit de stich- (Zie slot pag. 7 koL 5) Nu zou men met dit alles nog enige vrede kunnen hebben als bij elke uitgezonden minuut het eigen ge zicht van de bewuste omroep herken baar zou zijn. Maar daar is geen sprake van, zeker niet in de amusementssector: het gaat hier om Amerikaanse films, shows, wedstrijden, allemaal van het zelfde kaliber. Of men nu spelletjes ziet van de NCRV in het genre Zeskamp of Mies Bouman in de VARA-produk- tie Eén van de acht, het maakt heel weinig uit. Voor diverse programma onderdelen zou derhalve een verder gaande samenwerking en coördinatie zonder meer zijn aan te bevelen. In feite echter wordt juist op dit terrein een felle concurrentieslag geleverd, veel intensiever dan bij programma's, waar het eigen karakter van de omroep een rol speelt. De paradoxale situatie doet zich dan ook voor, dat de recente leden winst van enkele omroepen niet zozeer een gevolg is van programma's met ei gen signatuur, maar van populaire amusementsprogramma's, voor een deel in het buitenland gekocht. De leden winst op basis van een eigen geestelijke signatuur is vermoedelijk te verwaar lozen, de ontwikkeling bij de VPRO doet zelfs vermoeden dat dan eerder sprake is van ledenverlies. Om Paul van Vliet vrijmoedig te citeren: .Mogen wij u lid maken van de VPRO? Ze zorgen er zelf wel voor, dat u er weer uitloopt". Drie jaar omroepwet heeft er niet toe geleid, dat de wild-westsituatïe in het Gooi ook maar even is verbe terd. Men meende destijds dat het lang zamerhand tijd werd voor een nieuwe constellatie en op basis daarvan kwam er de wet. In feite is er maar heel wei nig veranderd. Men zal er in Nederland blijkbaar mee moeten leren leven, dat de omroepwereld de altijddurende Ne derlandse High Chaparal zal zijn: er wordt snel en vanuit de heup geschoten, er wordt altijd graag en hard geknokt. BOEKEN KLOPPEN NIET ONTVANGER VAN UITGEEST LEGT PER BRIEF BEKENTENIS AF UITGEEST (GPD) De districtsre cherche an de rijkspolitie uit Amster dam stelt momenteel in samenwerking met het verifioatiebureau van de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten een onderzoek naar mogelijke malversaties van de 53-jarige gemeenteontvanger van Uitgeest, de heer D. de R. De gemeenteontvanger heeft circa veer tien dagen geleden in een brief aan bur gemeester H. J. J. aalaers van Uitgeest gemeld, dat de boeken niet klopten. Er is een bedrag van ca zeventienduizend gulden spoorloos- De gemeenteontvanger is na zijn mededeling opgenomen in het St-Jozefziekenhuis te Heemskerk. Naar wij vernemen heeft de ontvanger het .geld niet ten eigen bate aangewend. Er zou sprake zijn van schromelijke non chalance op het kantoor van de gemeen teontvanger.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 1