m Lekker stoken zonder schoorsteen! Situatie medisch centrum benauwend maar niet accuut Bouwplan stedelijke scholengemeenschap snel te verwachten Middelburgse raad laatneutje' staan Reimerswaal begint met financiële problemen Wethouder wil desnoods zelf dweilen WATERSCHAP WALCHEREN WIL EVENREDIGE AFVAARDIGINGEN SUGGESTIE VOOR DE BOUW VAN TWEE JEUGDCENTRA MIDDELBURG 6 PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT DONDERDAG 19 FEBRUARI 1970 Wethouder tot bezorgde raad Middelburg MIDDELBURG ,De situatie rond liet medisch centrum is voor mij ooit een benauwende zaak maar het is toch niet zo dat er ogenblikkelijk een oplossing moet. komen en dat er geen dag langer kan worden gewacht.' In deze geest re ageerde wethouder J. A. van Bennekom dinsdagmiddag in de Middelburgse raad op de naar zsjn mening wat overtrok ken verhalen die hij uit de mond van de diverse woordvoerders bij de algemene beschouwingen had beluisterd. Hij wilde de kwestie dan ook liever wat ,tot be scheidener proporties' terugbrengen. De wethouder zei evenwel duidelijk te heb ben geproefd dat er bij de raad grote bezorgdheid cn ongerustheid bes iaat over het uitblijven van de realisering van de plannen. Uit zijn woorden bleek dat de kwestie ook het gemeentebestuur met zorg vervult. De heer Van Bennekom maakte van de gelegenheid gebruik om nog eens- een in ventarisatie te maken, waarbij hij moest vaststellen dat de kraamzorg nu buiten het samenwerkings verband is gevallen Dat is een afgedane zaak, zo stelde hij publiekelijk vast. De wethouder voelde er niets voor om in discussie met dr Van de Vooren, die in de 1 maandag een voortreffelijke ttanmg van de proviciale staatscourant,' zo prees de wethouder) haai- hart luchtte over het uitblijven van resultaten. De heer Van Bennekom wilde wel duidelijk stellen het bij het kraamzorgcentrum niet in de eerste plaats ging om de financiële con sequenties, maar eerder om het behoud van de zelfstandigheid. Ook het stand punt van het kraamcentrum leek de heer Van Bennekom nogal gekleurd. Er wordt gesproken over twee kamertjes en toch is het een flinke ruimte.' De tbc-bestrijding werd in het over leg een van de belangrijkste peilers, genoemd van het medisch centrum. Er doet zich nu echter weer het pro bleem voor dat van de zijde van het departement de bereidheid om zich grote financiële offers te getroosten afneemt omdat het aantal gevallen van tbc sterk afneemt. Met dr Schilling stelde de wethouder zich op het standpunt dat het consulta tiebureau voor de tbobestrijding het nog even kan rekken in de huidige be huizing. De wethouder, die meedeelde dat op 27 februari tijdens een spoedver gadering van de werkgroep opnieuw zal worden bezien welke partners er zijn overgebleven verklaarde dat men des noods zal moeten uitzien naar een klei nere opzet ais het Hofpleinplan niet uit te voeren zal zijn. .Maar dat werkt ook weer vertragend.' Sprekend over de door dr Van de Vooren gesignaleerde hygiëni sche toestanden in het gebouw Eigen- haardstraat zei de wethouder er als de raad dat wenst desnoods vandaag nog te willen heengaan met emmer water en dweil ,orn er zuiverend werk te verrichten.' Zowel van de zijde van de rechtse raadsfractie als van de kant van de PvdA werd erop aangedrongen om binnen een termijn van zes maanden met concrete punten op tafel te kunnen. Maar de wethouder betoogde zich niet te kunnen vastbinden aan deze termijn. ,De zaak heeft de hoogste urgentie,' zo betoogde hij. De heer Van Bennekom, die meedeelde dat op negenmaart de raad voor het bejaardenwerk in Middelburg zal wor den geïnstalleerd, meende dat het punt van een bejaardemvacht en de hele be geleiding van de zelfstandig wonende bejaarden voor de raad een goed object is om verder uit te diepen. Na uitvoerig beraad is er een tussenop lossing gevonden voor het ambulance vervoer in Middelburg. Dit houdt een splitsing in tussen ongevallen- en zie- lcenvervoer. Het ongevallenvervoer wordt aan de brandweer toevertrouwd, zodat kan worden voorkomen dat een slachtoffer van een ongeval te lang op straat blijft liggen. Voor het zieken vervoer is een zodanige regeling getroffen dat de chauffeur te alleui tijde een ziekenwagen ter beschik king heeft, waar hij ook is. Op een in terruptie van drs Hietkamp (eh) of dit dan wel voldoende is zei de wethouder in aansluiting op zijn nog niet voltooide betoog op dit punt dat er steeds een verpleegster disponibel is om mee uit te rukken. ,Alle betrokkenen zijn gelukkig met deze noodoplossing,1 zo zei de heer Van Bennekom. De wethouder sprak met voldoening over de ontwikkelingen rond de ziekennuiskwestie. Over de con sequentie voor de gemeenten zal een na der overleg gewenst zijn met alle ge meentebesturen op Walcheren. Ten aan zien van de districtsgeneeskundige dienst .Walcheren leent zich daar uit stekend voor' deelde de wethouder mee, dat er een positieve instelling be staat bij de dubbelstadspartner. Op vragen van het raadslid A. Schot (sgp) deelde de heer Van Bennekom nog mee, dat er een twintigtal aan vragen is binnengekomen van de, zo hij noemde ,non-couformist1sche jèugd.' Lang niet alle aanvragen zijn ingewilligd. ,De gemeente staat heus niet met uitgestrekte armen op de stadhuisstoep.' zo verklaarde de wet houder, die liet weten, dat er op dit punt een voorzichtig en selectief be leid wordt gevoerd. Over de resultaten van een enquête rond 112 woningen in Griffioen 1 kon als voorlopige indruk worden doorgege ven dat tweeidlerde de-el van de bewo ners belangstelling heeft voor de aan leg van centrale verwarming. (ADVERTENTIE) Met DRUgasar gasverwarming, op de buitenlucht aangesloten door een «fkopening in de buitenmuur. m. Meer dan 40 verschillende uitvoeringen... klein tot groot! Koninklijke Fabrieken Dicpenbrock StReigers N.V., Ulfit Gemeenteavond in kader AKV week uitgesteld OVEZANDE-DRIEWBGEN De ge meenteavond in het .dorpshuis te Drie- wiegen van de hervormds gemeente te Ovezande -Driewegen zal niet aanstaan de vrijdag worden gehouden, maar een week later. Op vrijdag 27 februari is dan in het dorpshuis de zogenaamde plaatselijke voorronde van de algemene kerkvergadering der Ned.-h kerk, die van 16-18 mei te Driebergen wordt ge houden. De gemeenteleden zullen 27 februari in het dorpshuis samen met gemeenteleden uit de omliggende dorpen verschillende onderwerpen van de agenda van de AKV bespreken, onder leiding van oud- bungemeester D. Lodder. Ieder gemeen teled kan daar ook onderwerpen ter sprake brengen die men van belang acht terwijl men ook vragen van streekbe- lang en plaatselijk belang naar voren kan brengen. De agenda voor de AKV kan men zich aan de pastorie of aanstaan de zondagmorgen na de kerkdienst ver sahaffen. Aanvang van de samenkomst in het dorpshuis is half 8. De avond is bestemd voor de gemeenteleden uit Drie wegen, Ovezande, Ellevvoutsdijk, Oude- lande, Hoedekenskerke, Baarland, Nis- se, 's-Heer-Abtskerke. TE WEINIG GELD VOOR NIEUWE SCHOLEN VOOR BASISONDERWIJS MIDDELBURG Het lokalen- plan voor de stedelijke scholen gemeenschap voor Middelburg ligt gereed op het departement van onderwijs. Ook de dingsbrief' bij dit plan zal binnen enkele weken kunnen worden aan geboden. Het rapport van de com missie die de meest geschikte plaats voor de bouw van dit scho lencomplex bestudeert is welis waar nog niet verschenen maar toch kan nu reeds als zeer waar schijnlijk worden aangenomen, dat als vestigingsplaats het Plan Kla- renbeek zal worden geadviseerd. Dat bleek uit mededelingen van wet houder van onderwijs M. Hu- bregtse,diedinsdagmiddag bij zijn repliek op de algemene beschouwin gen op de gemeentebegroting 1970 door de fractievoorzitters, nog een .plezierige mededeling had, namelijk dat de vooruitzichten voor de nieuw bouw van de rijkskweekschool thans .gunstig' waren. Ook dat had wethouder van het departement onderwijs vernomen. De heer Hubregtse moest echter ook sombere geluiden laten horen. Naar zijn mening hep zelfs de scholenbouw voor het basisonderwijs gevaar doordat de toewijzing van geldmiddelen door het rijk bij lange niet toereikend zijn om, de nieuwbouwprojecten, die de gemeen te noodzakelijk acht, te realiseren. Door deze gang van zaken is er alle kans, dat de nieuwe school voor Dau- wendaele veel te laat gereed zal ko men zodat de leerlingen vanuit deze nieuwe wijk per bus naar een school in de stad zullen moeten pendelen. Aldus de heer Hubregtse, die de kapi taalbehoefte van de gemeente voor scholenbouw op 6,5 miljoen gulden be cijferde. LOM-school De heer Hubregtse sprak voorts de hoop uit, dat de lom-school, voor kin deren met leer- en opvoedingsmoeilijk heden, in Middelburg spoedig zal kun nen worden gerealiseerd. Meer moei lijkheden voorzag hij voor naeuwbouw- mogeiijkheden voor de detailhandels- vakschool, vooral omdat deze school in de Stromenwijk steeds meer afdelingen aanhet onderwijspakket toevoegt Daardoor kan de nog beschikbare ruim te te krap wórden. Aldus de wethouder, die met betrek king tot sohoolpedagogisöhe dienst kon meedelen dat hiervoor thans reeds twéé medewerkers, uit respectievelijk open bare en protestants-christelijke onder wijskringen, waren aangesteld. Naar een deskundige van katholieke signatuur wordt nog omgezien. De in richting van het onderkomen van deze dienst, in het voormalige gemeentehuis vam' St-Lauren3, zal per 1 maart ge reed zijn. de dienst onder meer zag de inrich ting van een voorlichtingscentrum en het medewerking verlenen aan de totstandkoming van een gezamen lijk leerplan voor de scholen. Voor wat deze laatste doelstelling betreft zei de heer Hubregtse overigens zelf de voorkeur geven aan het be grip .raamplan', waarbinnen ook de schoolhoofden nog gemachtigd zul len zijn om ,het een èn ander in te vuile n'. Avondschool De heer Hubregtse stelde verder dat, zoals eerder door de heer W. Don opge merkt, de handelsavondnsehool binnen het kader van de wet op het voorge zet onderwijs over enkele jaren (in 1975) zal moeten worden gesloten. Wel iswaar kan deze school dan automatisch worden omgezet in een avond-mavo, doch de wethouder achtte de kansen daarop voor Middelburg gering, gezien de naar zijn mening onvoldoende langstelling, die voor deze vorm van avondonderwijs bestaat. Nadat de heer Don later nog eens met klem betoogde dit geringe aantal nog altijd belangrijk genoeg te achten om dit onderwijs ook in de gewijzigde vorm voort te zetten, zei de wethouder in zjjn wederwoord toe, met het bestuur van de avondsphool alsnog te zullen bezien of lüer een .uitwijkmogelijkheid' zal kunnen worden gevonden. Onbillijk De heer Hubregtse zei voorts, dat thans gedacht wordt aan de aanstelling van een vakleerkracht lichamelijke op voeding voor het lager onderwijs, Met het bijzonder onderwijs zal overleg worden gepleegd ten einde ook voor dit onderwijs lesuren door d krachit im leer- Eveneens naar aanleiding van vragen deelde de heer Hubregtse mee, dat net niet in de bedoeling ligt om de gere formeerde school aan de Heerengracht nog te vernieuwen. De Ver. voor Prot. Qhv. Onderwijs heeft namelijk het voor nemen om deze school te sluiten. Zo zal. met ingang van het komende school jaar' geen eerste klas meer aan deze. school zijn verbonden. De wethouder zei weinig te voelen voor de' suggestie van de heer Don om via een. motie de rijksoverheid te wijzen op de onbillijk heid van een lagere onderwijsvergoe- ding voor kleinere gemeenten in verge lijking met de grotere, ,11c geloof niet, dat ze er in Den Haag van wakker zouden liggen, als wij zo'n motie zou den aannemen', aldus de heer Hubregt se, die meer resultaat verwachtte van een eensgezind optreden via de Vereni ging van Nederlandse Gemeenten. Later wees de heer Hubregtse zijn par tijgenoot er ook nogop, dat bij een nieuwe herindeling van Walcheren waardoor Middelburg deel zou uitmaken van een gemeente met meer dan 50,000 inwoners zoals door de heer Don bepleit de stad weliswaar zou kun nen rekenen op een hogere uitkering van drie ton, doch dat dan toch ander zijds weer de verfijningsregeling' vooi kleinere gemeenten zou vervallen. Eerder lmd wethouder Hubregtse ei nog op gewezen, dat de gemeentebegro ting oolc voor dit jaar slechts weer met veel moeite sluitend kon worden ge maakt. Het aanvankelijke tekort dat zelfs 600.000 gulden bedroeg, moest in een .drietal vergaderingen' van b en w worden geëlimineerd. De heer Hu bregtse gaf ook in het kort aan waar de 16 proeent of ruim 2,5 miljoen gul den waren gebleven, die Middelburg voor dit jaar meer heeft uit te geven. Hij noemde de loon- en prijsontwikke ling, de zeer hoge rentestand (8,5 pro cent) voor het aangaan van leningen, een tekort van drie ton bij het onder wijs en een kostenstijging van 260.000 gulden bij de openbare verlichting. Dit laatste vooral als gevolg van de sterke stadsuitbreiding. Zo liohtte de heer Hubregtse toe. Openbare verkoping Notaris W. Vroome te Hulst heeft dins dagmiddag in café ,'t Hoekske' in Hulst het woonhuis aan de Steensedijk 14, ipenbaar verkocht aan A. Poppe uit Coewacht. De prijs was 10.700 Raad Stavenisse vrijdag bijeen STAVENISSE De gemeenteraad van Stavenisse vergadert morgen, vrijdag avond aanstaande,om half acht iin het gemeentehuis. Op de agenda staan de volgende voorstellen van b en w: wijzi ging van de gemeentebegroting voor- het dienstjaar 1969, vaststelling vergoe ding kleuterschool over 1969, alsmede voorschot 1970, vaststelling aandelen ruil Zegam-PZEM, subsidieregeling in Ë@mwÊ de ondeiihoudk-osten van molens en aan- wijziging van een deskundig college voor het schriftelijk uitbrengen van advies bij de toepassing van de voorschriften omtrent de welstand. Algemene vergadering te Oost\apelle Ook dijkgeschot voor kerken en begraafplaatsen OOSTKAPELLE In een brief deputeerde staten van 31 december heeft het bestuur van het waterschap Walcheren enkele bezwaren en wensen naar voren gebracht betreffende een tw algemeen reglement voor Zeeuwse waterschappen. Men was der meer van mening dat de vertegen- •oovdiging evenredig moest zijn ver- eeld over .gebouwd' en .ongebouwd'. Dit in verband niet de totale opbrengst aan dijkgeschot, waarvan in 1971 meer dan de helft van .gebouwd' zal komen. Tot nu toe is de verdeling 4 gezwo renen voor .ongebouwd', 3 voor .ge bouwd', 16 ingelanden voor .ongebouwd' 12 vóór .gebouwd'. Men wil het aantal gezworenen voor .gebouwd'op 4 bren gen en hét aantal gezworenen voor /ge bouwd' op 16. Eén en ander deelde voorzitter mr. J. II. C. Heyse dinsdag middag mee tijdens de algemene ver gadering van de districten I, ii en III van het Waterschap Walcheren, die in hotel .Zeelandia' te Oostkapel Ie werd gehouden. In de brief werd oo-k bezwaar aange tekend tegen het feit dat kerken, waar in diensten worden gehouden en begraaf plaatsen van dijkgeschot gevrijwaard zijn. Verder heeft men aangedrongen op een hoger dijkgeschot voor campings omdat deze een veel hogere opbrengst per hectare hebben dan andere bedrij- vam. Wat de financiën betreft deelde de heer Heyse mee dat de voorlopige rekening over 1968 sloot rr-i batig slot van 44.000. Oors. lijk was het batig slot veel 'groter; 130.000. Men besloot 88.000 te ge bruiken voor het afkopen van vrij landen. Mest dit afkopen, van vrijlanden wordt een stukje erfenis uit de Napoleonti sche tijd opgeruimd. M de tijd van Na poleon waren sommige percelen name lijk gevrijwaard van dijkschot. Na. die tijd moest voor deze percelen ook dijk schot worden betaald, maar- tot aan ae herindeling werd voor deze gronden ge middeld nog altijd negen gulden per hectare dijkgeschot betaald dan voor .normale' grond. Na de herindeling bleek het onmogelijk de ligging van de vrij landen aan te wijzen en men besloot toen dit recht af te kopen. Door nu ƒ88.000 van het batig saldo voor dit doel te gebruiken bespaart het water schap zich jaarlijks f 9.000 aan rente en aflossingen.. Eén en ander werd toe gelicht door dijkgraaf jhr mr. G. C. D. Rutgens van Rozenburg. volgens de voorzitter het dijkgeschot toclr worden veriioogd met ongeveer 33 cent per honderd gulden. Gemiddeld be draagt het dijkgeschot volgend jaar 60,50 per- hectare. De begroting voor 1970 bedraagt ongeveer 2,5 miljoen gul den. Ongeveer een derde gedeelte is be stemd voor het uitvoeren van werken, de gedeelte voor rente en aflos singen en het resterende derde gedeelte gaat op aan salarissen en dergelijke. De schade, die het zeeschip Benares' in 1966 aan de Westkapelse dijk toe bracht zal in 1970 worden hersteld', deelde de voorzitter' mee. Indertijd heeft men 400.000 schadevergoeding gehad. ,Deze vier ton heeft ons een voordeeltje gebracht', aldus de heer' Heyse. In de morgen maakte het gezelschap een excursie naar de werken van het waterschap bij OostbapeUe en Westka- pelle, waarbij ir. H. de Visser de no dige toelichting gaf. Ook in de mid dagvergadering kwamen diverse werken van het waterschap aan de. orde. On der meer werd gevraagd of men de aan leg van ëeh "persleiding Voor afvalwa ter kan combineren met een toerweg, die eventueel op Walcheren zal worden aangelegd. De heer De Buck informeer de hiernaar in verband met de schade, die hij dergelijke werkzaamheden aan de landbouwgebieden ontstaan. Hij was van mening'dat die schade zou worden beperkt als men in de berm van die rondweg de persleiding kon aanleggen, ïr. De Visser zei dat deze overwegin gen zeker een rol bij een eventule be slissing zouden liehhen. Voorzitter Hey se deelde verder nog mee dat de aanleg van twee paalhoofden bij Joosjesweg onderhands worden aanbesteed aan fa Nelis. Een jaar voordien had men hier voor een openbare aanbesteding gehou den. De laagste inschrijver kwam toen ongeveer 69 procent boven het geraam de bedrag. Verhoging Ondanks deze meevaller en een mee valler wat betreft de stormschade (die slechts 22.000 bedroeg inplaats van de gebruikelijke 30 40 duizend) moest MIDDELBURG ,Ik zou willen plei ten voor het creëren van twee jeugd centra, waardoor de doeleinden van het open jeugdwerk wat meer gedifferen tieerd worden'. Dat zei drs G. M, Kerk hof (ar) dinsdagavond in aansluiting op wat in een eerder stadium naar vo ren was gebracht over het vrijetijdscen trum. Deze suggestie, die bij PvdA- fractievoorzitter W. Don .laten we zorgen dat er geen twee concurrerende jeugdcentra komen' niet in goede aarde viel, kon wethouder mr J. J. van Let op de leeuw op het pakje. Dan pas bent u zeker van echte Ceylon thee - de fijnste thee ter wereld. f ADVERTENTIE) THUERÉ CO-OP TEN HAVE ALBERT HEIJN SIMON DE WIT K&G ffi FOUR FINE CEYLON TEAS TIKTAK der Weel niet zo goed plaatsen. De sug gestie is financieel onmogelijk, zo stel de de wethouder. De heer Van dea- Weel kon wel op gen van de heer Kerkhof en de heer Don had daar ook al op geattendeerd meedelen dat erop zal worden toegezien; dat er waarborgen komen dat het be stuur verantwoordelijk is voor de gang van zaken rond het vrijetijdscentrum en dat het centrum voor de gehele jeugd moet zijn. De heer Kerkhof had'als eis ges teld, dat het stichtingsbestuur ,met de benen in de verschillende bevolkings groepen moet blijven staan. Anders krijgt u bij bepaalde- voorstellen ze ker moeite met onze fractie', zo waarschuwde het raadslid. Bij de bespreking van de schouwburg begroting zei drs Hietkamp (ch) de vraag van jongeren om niet te dure con sumpties in de schouwburg begrijpelijk te achten. Als een en ander gepast kan worden in het beleid om kunst en volk nader tot elkaar te brengen is dit zeker zinvol, zo meende het raadslid. Wethou der Van der Weel vond het waard om het consumptie-onderwerp nader te be kijken, maar dan zal er naar zijn me el ing toch wel geld bij moeten, .vanuit de gemeentelijke sfeer'. De wethouder zei zich volkomen te kunnen verenigen met het tevoren ter liscussie stellen van de cultuurnota, die binnenkort zal verschijnen. BEGROTINGSSNIPPERS ALLEEN ZWAK ALCOHOLISCH OP RECEPTIE MIDDELBUG B en W van Mid delburg hebben heslóten om op de receptie ter gelegenheid van de in stallatie van burgemeester drs Wol- tors, aanstaande zatewlag, geen ster ke. drank te serveren. Men doet ech ter nog wel wat water in de wjjn door naast de gebruikelijke frisdran ken toch ook sherry en port te schen ken. De heer Don (PvdA) zegde toe in de nieuwe samenstelling van de raad straks een uitspraak te zullen vragen over een volkomen alcohol vrije receptie. De raad kan binnenkort een voor stel tegemoet zien over wat er ver der met het gemeentelijk kampeer terrein dient te geschieden. Wethou der M. Hubregtse deelde in de be- gratingsvergadering mee, dat b en w de voorkeur geven aan een gemeente lijke exploitatie. Voornemen is in ie der gevat om het terrein in het ko mende-seizoen voor de kampeerders open te stelten. De heer drs G. Kerk hof (AR) had eerder op de wen selijkheid gewezen om er een .model camping' van te makeln ten voor beeld van anderen, omdat, zo stelde, de heer Kerkhof, de situatie op de kampeerterreinen op Walcheren in het algemeen nog niet bepaald niet ideaal it Verwarming Onder voorzitterschap van de direc teur van gemeentewerken, ir Van Unen, is thans een studiegroep doen de de mogelijkheid van plaatsing van centrale verwarming in de woningen in de Stromenwijk te bezien. De stu diegroep die zich ook bezig zaïl hou den met mogelijke andere verbete ringen van deze woningen, heeft voor dit onderzoek drie tot vier maanden de tijd gekregen. Dit bleek uit me dedelingen van loco-burgemeester W. Baars. Het raadslid H. Gillissen (pvda) stelde dat het beter aan de bewoners zelf kan worden overgelaten of ze al dan geen cv willen. Hij vreesde voorts, dat door de plaatsing van de cv de huren teveel omhoog zouden gaan. ,We hebben toelr al een gebrek aan goedkope woningen in de stad', zo betoogde de heer Gillissen. Bü wijze van proef zulten voorlo pig, tot 1 september, d'e vergaderin gen van de commissies van bijstand uit de raad ook toegankelijk zijn voor raadsleden, die er geen lid van zijn. B en w stemden met deze .proef' iri, nadat van verschillende kanten uit de raad op grotere openbaarheid van deze commissievergaderingen was aangedrongen. Na 1 september zal de .nieuwe raad' dan kunnen be zien in hoeveree deze openbaarheid zal- worden bestendigd, dan wel op nieuw beknot. De voorzitter had al eerder laten we ten dat d,e voorlichting aan het pu bliek ten aanzien van de bestem mingsplannen met ferventie ter hand zal worden genomen. Desnoods met een openbare hearing, zo zei de heer Baars. Het gemeentelijk plan 'voor de aanleg van speelplaatsen in de stad is door gs goedgekeurd. In Dauwendale zul len nog voor deze zomer vijf sport- veldjes en enkele .trapveldjes'voor de jeugd worden aangelegd. Ook ih de Griffioen, bij de Beukelaan komt zo'n trapveldje. Wat moeilijker is de situatie in de Magistraatwijlc omdat de aankoop van de daarvoor benodig de grond minder vlot gaat dan ver wacht. Dat bleek uit mededelingen van wethouder M. Hubregtse. De heer Hubregtse deelde ook mee, dat de sportnota thans in concept klaar is. De Stichting Zeeland is doende met het verder gereed ma ken van de nota, die vervólgens in de stichting sportbelangen en in de ad viesraad onderwerp van bespreking zal uitmaken. De nota zal ook aan de betrokken verenigingen worden toe gezonden. Ér- was dinsdag wederom een lege raadszetël; die van BP-vertegenwoor- diger dokiter E. Voorhoeve. Maandag avond werd zijn wegblijven al ge laakt. Maar men hield toen nog een slag om de arm, vanwege mogelijke spoedeisende werkzaamheden van de heer Voorhoeve. ,Maar zolang kan een bevalling niet duren' stelde de PvdA-fractievoörzitter dinsdag avond duidelijk. De heer W. Don heeft loco-burg-e- meester publiekelijk lof toegezwaaid voor de wijze waarop hij het burge meesterschap heeft waargenomen. Zaterdag komt er een einde aan. Een wijze raad van de heer Don aan het adres van de heer- Baars: .Wentel zo snel mogelijk zo veel mogelijk za ken af op de nieuwwe burgemeester en ga lekker met vakantie'. Zowel van linker- als rechterzijde werd gewezen op de fout die is ge maakt, door in de enquêteformulieren voor de bewoners in Griffioen 1 niet duidelijk te laten uitkomen dat be woners die voorgestelde voorzienin gen niet wensen, verplicht zijn door te. stromen als ze boven een bepaalde loongrens zitten. Ijlings werd dinsdagavond een dis cussie afgekapt, toen duidelijk werd, dat er een geschil dat tuasen het gemeentebestuur en de stichting sportbelangen was gerezen over een benoeming op het bureau voor sport en jeugdzaken in de openbare verga dering uit de doeken zou worden gedaan. Het raadslid M. L. Almekin- ders sprong er tussen, toen wethou der Hubregtse op vragen van de heer H. Gillissen met een uitleg begon. ,Waar komen we terecht als we in het openbaar over ambtenaren gaan praten' zo betoogde hij. De kwestie zal nu op een andere plaats in een kleiner gezelschap worden bespro ken. De raad krijgt een verslag van het gesprek. Reddingsbrigade in oprichting In Zierikzae worden momenteel pogin gen in het werk gesteld om te komen tot oprichting van een reddingsbrigade. Initiatiefnemer is de heer A. Goddiiijn, badmeester borj het gemeentelijk ziwienr- bacl ,De Val'. Om te proberen de plan nen te realiseren wordt op dinsdag 3 maant in het Nederlands hervormd ver enigingsgebouw een bijeenkomst belegd. Er zal onder meer een film gedraaid wonden van de KommMlijke Nederland se Bond bot het Redden van Drenkelin gen. De bijeenkomst 'begint om 8 uur. Schieting Zeelandia Bij de weduwe C. Verbeek te Ovezande hield de handboogvereniging .Zeelandia' haar sehietimg op de bedde liggende wip pen. Er waren van 14 verenigingen 61 schutters tegenwoordig. De uitslag van de eerste wip. hoofdvo gel Van Laere van Lembeke (B); 1ste zijvogel P. F. van Steenbergen van Zee landia uit Ovezande; 2de zijvogel C. D„ Raas van (Vooruitgang uit Kwadendam- me; 1ste bovenka! MT van Steenbergen van Willem-Teil uit Ovezande; 2de bo venka! F. van Steenbergen van Willem- Teil uit Ovezande; 1ste onderkal P. Oostdijk van Willem-Teil uit Ovezande; 2de onderkal A. Rentmeester van Wil- lem-Telil uit Ovezande, belden bij loting; lste klep C. D. Raas van Vooruitgang uit Kwadendamnre; 2de klep Jac. Doene van Victoria uit Kwadenaamme; 3de klep A. A. Geer.se vam Zorgvliet uit El- lewoutsdijk. Meeste kleine vogels Math. Koole van. Concordia uit 's-Heerenhoek, 7 stuks. Uitslag van de tweede wip'; lste hoofd vogel P. Oostdijk van Willem-Teil uit Ovezande; 2de hoofdvogel C. D. Raas van Vooruitgang uit Kwadendaimme, bij loting; lste zijvogel P. Traas van Vlos uit 's-Heerenhoek; 2de zijvogel A. A, Geense van Zorgvliet uit Éllewoutsdijk; 3de zijvogel A. van 't Westeinde van Willem-Teil ulit Ovezande; 4de zijvogel J. Rijk van Jacoba v. Beieren uit Goes; lste kal L. van de Boogaard van Wil lem-Teil uit Ovezande; 2de kal V. Buy- ee ran Lembeke (B); 3de kal Jac. Rijk van Willem-Teil uit Ovezande; 4de kal P. Pantus van Zeelandia uit Ovezande. Meeste kleine vogels A. A. Mortens van Vios uit 's-Heerenhoek, 8 stuks. AANBIEDING BEGROTING VOOR 1970 J. A. Nieuwenhuyse derde wethoyder KRUININGEN Als eerste ge meente in het Znidbevelandse herindelmgsgebied heeft Reimers- waal dinsdagavond de begroting voor 1970 aan de raad overhan digd. Be begroting is, zeggen bur gemeester en wethouders in hun aanbiedingsbrief, meer een werk- hegroting dan een zogenaamde be leidsbegroting. In het stuk is geen rekening gehouden met nieuwe ac tiviteiten of kapitaalswerken. Er Ls een post voor onvoorziene uitgas- ven van 12.000 gulden. Men heeft in de begroting echter nog geen rekening gehouden met de lasten van de vele kapaitaalswerken, waartoe de raden van de vroegere ge meenten, die nu Reimerswaal vormen, kort voor de herindeling besloten. Deze lasten zullen ongeveer 150.000 gulden bedragen. Gezien de vele taken, waar voor de jonge gemeente Reimerswaal staat, menen b en w dat in het komen de jaar in het totaal nog zo'n 250.000 gulden ten Laste van de begroting zal komen. In de aanbiedingsbrief wordt, de financiële positie van Reimerswaal dan ook omschreven als .weinig roos kleurig.' In het komende jaar willen b en w nagaan, of deze sombere positie in cidenteel dari wal structureel is. Als het laatste het geval is, zal de ge meente tijdig een aanvullende bij drage uit het gemeentefonds moeten wagen. B en w hopen dit echter zo veel mogelijk te vehmirjden .omdat dit het gemeentebeleid als het ware onder staatevoogdij stelt.' Tijdens de raadsvergadering dinsdag avond maakte burgemeester mnr C. Pijl Hogeweg bebkend, dat Relm©rswaal voor 1970 42 lceuzewondingen en 12 premie- woningen heeft toegewezen gekregen. De keuzewonimgen zullen als volgt over de kernen worden verdeeld18 dn Kreii- niimgen, 14 in Yerselre en 12 in Krab- bendijke. Alle twaalf premie woningen zullen naar Krabbe ndtjke gaan. Tot de ze verdeling is besloten om in de diver se kernen met de bo<uiw te 1 runnen aan sluiten bij bestaande bouwstromen. Dit ■is de enige mogelijkheid om de pnijs van de hulzen beneden het vastgestelde maximum te houden. Stemmachines Reimerswaal zal geen stemmachines kopen. B en w hadden de raad een der gelijk voorstel gedaan, overigens naar ae burgemeester vertelde, zonder veel enthousiasme. ,Wat Ls het voordeel,' wikle raadslid J. B. Korstanje (pvda) weten. Raadslid W. Koster (sgp) reloende voor, ■dat de machines biij 20 jaar gebruik 1000 gulden pea- stemming gaan kosten. Hiij vond dat veel geld waar zijns in ziens alleen maar tegenover staat, dat de stemmen een uur eerder geteld zijn. De burgemeester had geen krachtige ar gumenten om toch machines te kopen en met instemrrling van de raad trok hij het voorstel in. De sailarisverordening 1970 werd door die raad vastgesteld. De heer Korstanje had één bezwaar: hij vond het uiterst onredelijk, dat het minimumloon pas geldt vanaf het 24ste levensjaar. ,Dat is een volstrekt wliHlekeurigie leeftijd. Met 21 jaar' is men volwassen, dan. heeft men ook reöht op een minimumloon.' Het socialistische raadslid kondigde een moti'e van deze strekking aan. Hij ver zuimde echter het stuik voor te lezen. Raadslid J. Griep (wd) achibte de mo tie. die hij niet gehoond had, ,geen haal bare kaart.' Op voorstel van burgemees ter Pijl Hogeweg besloot de raad tocih het gevoelen van die PvdA-fractoe ter kennis te brengen van de bevoegde stantces. Tien raadsleden stemden hier voor, vijf tegen. De raad delegeerde de bevoegdheid tot liet aanstellen van ge- meenitepersoneel aan b en w. Men be sloot echter inspraak te blijven behou den bij het aanstellen van een aantal topfunctionarissen. De spreekuren, die ambtenaren van Reimerswaal houden in de diverse kernen, bliljiken een succes te zijn. Dit vertelde de burgemeester aan de hand van cijfers, De raad besloot dan ook van harte 10.000 gulden uit te trek ken voor de aanschaf en verbetering ivan,een tweedehands vrachtwagen. Het voor veilig verkeer, zal worden inge richt als mobiele secretarie. Op een vraag van die heer Griep, wat er gaat gebeuren met de voormalige gemeente huizen in de verschillende kernen, die nu nog voor de spreekuren worden ge bruikt, antwoordde de burgemeester, dat die zo mogelijk verkocht zuillen worden. In twee gevallen zijn al onder handelingen gaande. De raad heeft ttjdens haar vorige ver gadering al besloten een derde wethou der te kiezen. Dit gebeurde dinsdag avond. Gekozen werd de heer J. A. Nieu wenhuyse (ar) met elf van de vijftien stemmen. Zoals bekend hadden de twee mansfracties van de WD en de KVP zich reeds eerder tegen een derde wet houder uitgesproken. B en vv van Rei merswaal zullen op korte termijn ko men met ideëen over het Reimerswaal- plan. ,Wij willen,' zo beantwoordde de burgemeester tijdens de rondvraag en kele raadsleden, .vanaf het begin een vinger in de pap houden.' Raad vergadert De gemeenteraad van Arnemulden komt vanavond, donderdag, om half acht in openbare vergadering bijeen. De agenda vermeldt onder meer een voorstel met betrekicing tot de wijziging van de al gemene politieverordening. Teneinde te voorkomen dat contraceptiva ook door zeer jeugdigen kan worden verkregen (bijvoorbeeld vla automaten) stellen b en w voor in de algemene politieveror dening een bepaling op te nemen, waarin het verboden wordt middelen ter voorko ming van zwangerschap buiten besloten ruimten op voor het publiek toeganke lijke plaatsen te verkopen, te verstrek ken of in een warenautomaat voorhan den te hebben. De agenda vermeldt voorts onder meer het onderzoek van de geloofsbrieven van het ntertw benoemde raadslid A. de Nooijer, een bespreking va.n de verhoging, van de presentiegel den, de aankoop van een pa.nd in het sa neringsplan en de wijziging van de be groting 1970.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 22