PROVINCIALE ZEEUWSE COURANT KAMER IS VOOR AFSCHAFFING OPKOMSTPLICHT Brandt wil in maart naar Oost-Berlijn Thoolse gymnastiekaccommodatie dit jaar voldoende voor alle scholen Opvolger mr Nelissen Maatregelen in Uruguay tegen luebtpiraten Klaarheid TWEEDE KAMER EVENEENS TEGEN WIJZIGING KONINKRIJKSSTATUUT Frankrijk bouwt oorlogsschepen voor Griekenland Vandaag in de krant... SPORTZALEN SCHERPENISSE EN STAVEN1SSE GEOPEND Spoorstaking in Frankrijk 213e jaargang - no. 43 WAARIN OPGENOMEN DE MIDDELBURGSE. VLISS1NGSE, GOESE, BRESKENSE COURANT EN VRIJE STEMMEN Dlrxtlt N V Bth. MIJ. na diCV Pio»lni 0 Bur. Vlltt., Walstr- S6-60. lal. 5144 Ziarlkna, red lel 3346. «dm lel 2 a 25 cant (Intl. Donderdag 19 februari '70 ,WIJ WILLEN EEN KUNSTIJSBAAN' Pagina 2 I. 2078/3169, adv. 6248). Coaa. C CPN, MEERDERHEID VVD EN MINDERHEID CHU TEGEN Gondelvoren in Venetië mor/ dan leuk zijn m het toeristenseizoen, in de barre winter van nu is het geen onverdeeld genoegen. De passagiers van deze gondel in een sneeuwstorm vlaken niet de indruk van hun vaar tochtje te genieten. (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De opkomstplicht voor de kiezers zal worden afge schaft. De tweede kamer schaarde zich gisteravond althans in grote meerderheid achter het voorstel van minister Beernink (binnenlandse zaken) om de verplichting in de stembureaus te verschijnen uit de kieswet te schrappen. Alleen de CPN, de meerderheid van de fractie van de WD en een minderheid van de CHU verklaarden zich tegen. De eerste kamer zal zich over ene dag of veertien met het voorstel bezighouden, waardoor de opkomstplicht waarschijnlijk al niet meer voor de statenverkiezingen zal gelden. met een publikatie weer recht moe ten worden getrokken. Drs Van Thijn verweet de minister de gemeentebestu ren niet tijdig van richtlijnen te hebben voorzien. Hij voorzag dat de statenver- ANTWOORD AAN STOPH (Van onze correspondent) BONN Bondskanselier Brandt is bereid in de tweede of derde week van maart de Oostduitse premier Stoph in Oost-Berlijn te ontmoeten. Aan deze mededeling, die woensdagochtend per telex naar de DDR is gezonden, was toegevoegd dat ambtenaren van beide regeringen in de week tussen 23 en 27 februari technische voorbereidingen voor het topgesprek zouden moeten treffen. Brandt staat op het standpunt dat het gesprek zonder voorwaarden moet wor den gevoerd. Het doel moet het op gang brengen van onderhandelingen zijn. die tot verdragen tussen beide Duitslanden kunnen leiden. Een verdrag kan dus niet aan het begin van contacten staan, zo als de Oostduitsers hebben gesugge reerd, toen zij Bonn een ontwerpverdrag voor het aanknopen van volkenrechte lijke betrekkingen voorlegden. Bedenkingen De regering in Bonn was al woens dagochtend om half negen bijeen geko men om de beslissing over het antwoord aan Stoph te nemen. De afgelopen dagen wSs duidelijk geworden dat er in het kabinet nog altijd bedenkingen beston- DEN HAAG (ANP) Als opvolger \an het KVP-tweede-kanierlid mr R. ■J. Xclissen, die mr L. de Block als minister van economische zaken is op gevolgd, is J. B. M. Meijer benoemd. Hij zal volgende week dinsdag worden heëdigd. De heer Meijer, 34, is procuratiehou der bij een sch adevcrzel: eninigsmaat- sohappij en woont in Sohoorl, den tegen Brandts reis. al had de kan selier zelf laten merken de invitatie in elk geval te zullen aannemen. De minis ters Schmidt, Leber en Ertl en waar schijnlijk ook Müller voelden niets vooi een spontane reactie. Op z'n minst zou Brandt eerst verkenners naar Oost-: lijn moeten zenden om de betekenis van het verlangde topgesprek te onder zoeken. Bedenkingen kwamen ook van de kant der CDU-politici, die door de kanselier voor overleg werden ontvangen. Dins dagavond sprak hij met zijn voorgan ger Kiesinger, eerder op de dag met ver tegenwoordigers van de fracties in de Bondsdag en met de voorzitter van de Bondsdagcommissie voor buitenlandse zaken, oud-minister Schroder. In de Bondsdag zal het aan het einde van het nu lopende begrotingsdebat tot een dis cussie over de Duitsland-politiek komen, •-'aarbij de oppositie van de kanselier en duidelijke uitspraak zal verlangen of de volkenrechtelijke erkenning van de DDR nu al dan niet volstrekt uit gesloten blijft. NA VANDAAG VORST VOORBIJ (Van onze weerkundige medewerker) De vlag kan uit, dé winter is na vandaag voorbij. Een front van de oceaan geeft vandaag eerst in het zuidwesten, later ook In het noordoosten van ons land sneeuw, en ijzel, gevolgd door regen, waarhij eeii krachtige tot harde wind, die naar westelijke richting draait, zachte lucht gaat aanvoe ren. Hierin kan de temperatuur tegen het weekeinde tot- vijf a acht graden boven het vriespunt stjigen. Tijdelijk kwam gisteren het hele land nog even in de koude lucht met gisteravond vrijwel in het he le land nog wat lichte, in het noorden en oosten nog een keer matige vorst. De komende dagen kan er regen van betekenis val len, waarbij nu en dam veel wind, want met recht ls nu voor de oceaandepressies het hek van de dam. Om het verschil nog even aan te tonen: vanaf 1 december In Groningen zeventig vorstdagen (normaal 45), in Vlissfngen dertig (normaal 23) vorstdagen. De liberale fractieleider mr Geertsema, die namens de meerderheid van zijn fractie het voorstel afwees, was bang dat vooral de kiezer die vindt dat het allemaal wel goed gaat, straks thuis zal blijven. Daardoor ontslaat het ge vaar dat extreme groeperingen over vertegenwoordigd zullen worden. Het succes van «Ie Studentenvakbeweging bij de studentenverkiezingen, waarbij ook geen opkomstplicht geldt, is daar van een sprekend voorbeeld. Minister Beernink betwijfelde dat. Hij geloofde niet dat de kiezers straks in grote getale thuis zullen blijven, maar vond hen in de 50 jaar dat de opkomst plicht nu geldt, mondig en volwassen genoeg geworden om dat zelf uit te ma ken. Ook mr Koning, woordvoerder van de minderheid van de WD-fraotie, wees de opkomstplicht af als een stukje pa ternalisme. Het bevordert volgens hem alleen maar het optreden van protest kiezers, terwijl de sanctie op het weg blijven een ongeijkheid schept, omdat de ene burgemeester op dit punt de wet strenger naleeft dan ae andere. Mr Geertsema beschouwde opkomstplicht ook als een essentiële aanvulling van ons huidige, kiesstel sel. de evenredige vertegenwoordi ging. Hij wil dit stelsel handhaven om de vertegenwoordigende lichamen zo goed mogelijk een "afspiegeling te laten blijven van de wijze waarop de bevolking politiek is samenge steld. Mr Geertsema vreesde dat de democratische vrijheden van de bur gers door dit stelsel zullen worden aangetast. Ook de communist Bak ker vreesde dat de afschaffing van de opkomstplicht de invoering van een districtenstelsel tot gevolg zal krijgen. Mr Beernink ontkende dat echter met Idem. ,Het gaat hieT om een volstrekt aparte zaak, die niet zal worden gebruikt als argument om het kiesstelsel te wijzigen', be loofde hij de kamer. Overigens moet de regering zich nog beraden over de voorstellen die de staatscommis sie Cals-Donner op dit punt heeft gedaan. komstplicht betreft, i te zien zullen geven. MONTEVIDEO (AFP) De regering van Uruguay heeft woensdag strenge maatregelen ingesteld om het kapen van vliegtuigen te voorkomen. Alle passagiers aan boord van vliegtui gen die op vliegvelden in Urugay lan den, zullen worden gefouilleerd en hun bagage zal worden doorzocht. Het Uru- guayse ministerie van binnenlandse za ken heeft meegedeeld dat bij het parle ment een wetsontwerp zal worden in gediend met strafbepalingen voor dege nen die worden betrapt op het vervoeren van wapens of explosieven in vliegtui gen. De minister beloofde mej. Haars kiesraad haar suggestie om in grote plattelandsgemeenten rijdende stembu reaus in te zetten, voor te leggen. Hij noemde ook de inrichting van stembu reaus in bejaardencentra een goede zaak. Voorts toonde de minister zich bereid aandacht te schenken aan de staatkundige vorming van de school jeugd. Uitgaven voor dit doel wil hi;" financieel steunen. De minister were door drs Van Thijn kwalijk genomen dat hij de voetballiefhebbers voor de televisie zou hebben aangeraden niet in stembureaus zitting te nemen, willen zij het televosieverslag van de voetbal wedstrijd Feijenoord - Vorwarts Berlin niet missen. De minister zei dat hij die opmerking anders heeft bedoeld en vertrouwde dat de stembureaus voldoende bemand zul len worden. Hij kreeg van de bóeren- afgevaardigde Koekoek het verzoek po gingen in het werk te stellen om de voetbalmatch uitgesteld te krijgen. Kiesdrempel De angst voor wijziging van het kies stelsel leek vooral onder de kleinere partijen te leven. Drs Wiebenga (psp) vond de opkomstplicht verwerpelijk, maar noemde de pogingen van D '66 om liet districtenstelsel ingevoerd te krijgen ondemocratisch. ,Uw systeem houdt onherroepelijk in dat pacifisten en staatkundig ge-refor meerden het recht wordt ontzegd zich te laten vertegenwoordigen', zo hield hij mej. mr Goudsmit (d'66) voor. Ook de heer Jongeling (gpv) vond dat wie aan de evenredige vertegenwoordiging knabbelt, zich vergrijpt aan de rechten van een mondig volk. Hij vroeg de minister af te zien v zijn plannen om de kiesdrempel te v< hogen, waai'door kleine partijen uit de kamer zouden worden geweerd. De KVP-er Kolfschoten vond de afschaf fing van de opkomstplicht een op zich zelf staande zaak, maar liet de vraag open of een aanpassing van het kiesstel sel nódig zal zijn. Minister Beernink was het met mej. Haars (cliu) en mr Kolfschoten eens, dat de kiezer de morele plicht houdt naar de stembus te komen. Politieke partijen hebben de taak de kiezer daar op te wijzen. De minister veroordeelde de gemeentebesturen die de verwijzing naar de opkomstplicht reeds van de op- roepbiljetten hebben laten verwijderen. ,Ze hebben lichtvaardig gehandeld', zei de minister op kritische opmerkingen van mr Geertsema en drs Van Thijn (pvda). De daardoor dreigende verwar ring zal volgens de minister zonodig Voetbalwedstrijd SCHIPHOL Een ongewoon ge zicht op liet nieuwe Schiphol, pas sagiers die zich lopend over het platform naar de aankomsthal be geven. Reden voor dit ongewone schouwspel waren de bevroren Aviobruggen. De handelingen van zowel de eerste als de tweede ka mer zijn over het algemeen weinig opwekkende lectuur diegenen, die graag goed Nederlands lezen. Nederlandse ministers, staatssecretarissen en volksvertegenwoordigers zijn vaak slordige sprekers, hun taalgebruik is allerminst geschikt om de band tussen I kiezer en gekozene eens wat nader aan te halen. We hebben op deze plaats In het verleden enige malen gewezen op het functionarissenjargon waarvan de minister van cultuur, recreatie en maat- ischappelijk werk zich nog wel eens be- dient, maar zij staat in dit opzicht aller minst alleen. Bij de recente behandeling van buitenlandse zaken in de tweede ka mer is er weer van allerlei uitgekraamd, het blijft de moeite waard het te signa leren. gen op het deskundigentaaltje van D '66-er Imkamp. Het gaat hier om het spraakgebruik van een man, die ken nelijk nogal wat internationale contac ten heeft, bovendien allerlei buitenland literatuur over ontwikkelingshulp doorwerkt en die zonder enige twijfel heel deskundig is op dit speciale terrein. Het vervelende is alleen, dat hij in zijn woordgebruik volstrekt geen afstand van zijn achtergrond weet te nemen met als gevolg een klutspartij, waarmee het Nederlands flink geweld wordt aange daan. Sprekende bijvoorbeeld over Pear son betoogde de heer Imkamp, dat hij die niet wenste aan te duiden als ,een professioneel agitprop'. Voorts maakte hij gewag van de Nederlandse vertegen woordiger ,in de Unctad-board'. Ook waarschuwde hij voor een .versluiering, die een incredibility-gap in de hand werkt tussen regering en parlement'. De heer Imkamp bepleit te verder een mentali teitsverandering op ministerie van buitenlandse zaken, welk departement hij gemakshalve aanduidde met de afkor ting ,Buza'. De verandering van mentali teit moet worden bewerkstelligd in die zin, ,dat de crux van de dag van mor gen, de relaties tussen noord en zuid zullen zijn'. En wat betekent dat dan? Dat .primair in dat nieuwe Buza zou moeten staan de relatie noord-zuid'. Ten slotte had deze afgevaardigde het nog over ,het alerteren van de publieke opi- (Van onze parlementaire redactie) DEN HAAG De oppositie in de tweede kamer heeft woensdag middag geen steun gekregen van de regeringspartijen voor haar verlangen om een Nederlands initiatief tot overleg over wijziging van de staatkundige verhoudingen met Suriname en de Neder landse Antillen. Alleen PvdA, PSP, groep-Aarden en de Boeren partij stemden voor een motie van D '66, waarin werd aangedron gen op gezamenlijke bestudering van het huidige statuut. Voor verbreken van het statuut op korte termijn, waarover de pacifist Van der Spek een motie had ingediend, voelde verder alleen de CPN. Aan een uitspraak dat de Nederlandse hulpverlening in elk geval niet beïnvloed worden door een andere staatkundige verhouding, had het overgrote deel van de kamer evenmin geen behoefte. Alleen PvdA, D'66, PSP en de groep-Aarden steunde een desbetreffende motie van di's Den Uyl. Dezelfde partijen wilden een Nederlands initiatief tot een sanerings- en woningbouwplan voor Suriname en de Antillen, doch zagen éen motie van de democraat De Goede eveneens afgewezen. Nu zegt dit taaltje weinig of niets over de kwaliteit van de bewuste afgevaardigde, we nemen aan dat het hier om een knappe parlementariër gaat, ,een clevere vent', zoals dat te genwoordig heet. Maar zijn woordge bruik wijst op een soort gemakzucht: hij spreekt de geheimtaal van mensen, die precies weten waarover het gaat, maar geen rekening wensen te houden met de buitenwereld. Daardoor ontstaat een soort vervreemding: ook al is het bewuste betoog een wezenlijke bijdrage tot de ontwikkelingsproblematiek, ook al is het de overige parlementaire magiërs volkomen duidelijk wat de spreker be doelt, door de woordkeus mist het niette min een redelijke aansluiting met de ge wone kiezer. De vervreemding is in dit ge val daarom zo opvallend, omdat het hier een afgevaardigde betreft, wiens partij de relatie tussen kiezer en gekozene juist van het grootste belang acht. Een D '66-er zou zich beter dan wie ook we ten te onttrekken aan de hier gesigna leerde gemakzucht, zou men zo denken. Maar neen, de deskundigennatuur is sterker dan de leer der verstaanbaar heid. Vrijdag medisch team naar Nigeria AMERSFOORT (GPD) Vrijdag ver trekt- een medisch team onder leiding van de Amersfoortse arts J. D. Ver- voorn naar Nigeria. Het team zal waar schijnlijk worden ingezet in het noor den van de zuidoostelijke deelstaat, dat lange tijd in de frontlijn heeft gelegen van de burgeroorlog. De vijftien gen verpleegsters) zullen een half J blijven om te helpen aan de opbi van een medisch apparaat. De eerste taak van het team zal zijn het opsporen van die ziekten, die voor het volk in die deelstaat de grootste bedreiging vormen. De Nederlandse bij drage aan de wederopbouw van Nigeria wordt geleverd door de stichting Ne derlandse Vrijwilligers. PARIJS (AFP) De Franse vereni ging van scheepsbouwers heeft bekend gemaakt, dat in Frankrijk vier snelle kanonneerboten met raketbewapening en met een lengte van 47 nieter Griekenland zullen worden gebouwd. Deze schepen schijnen zeer veel te lij ken op de vaartuigen die in Cherbourg voor Israël worden gebouwd en waarvan Israël er twaalf heeft besteld. Maar de Griekse sche] Israëlische, c 44,95 meter. Vredesstrategie PRESIDENT Nixoin heeft giste ren in een visie op de wereld zijn nieuwe strategie voor de vrede uiteengezet(pag- 3). Cultureel DE VERKIEZINGSSTRIJD in Hulst kan hel; Zeeuws-VIaamse stadje mogelijk zjjn cultureel centrum kosten. (pag. 2). Binnen- en buitenlands nieuws: pag. 1, 3 en 11. Zeeuws nieuws: pag. 2, 4, 5, 6 en 7. Sport: pag. 13. Radio-tv: pag. 16. Financieel nieuwspag. 19. Gs-lid Van den Bos draaide sleutels om SCHERPENISSE - STAVENIS- SE. Het eiland Tholen be schikt sinds woensdagmiddag over precies voldoende gymnas- tiekruimte voor alle eilandelijke lagere sehoolleerlingen. Dit maakte de inspecteur voor de lichamelijke opvoeding in Zee land, A. Klaassen, dinsdagmid dag bekend in het dorpshuis van Stavenisse. De heer Klaas sen sprak na de opening van twee nieuwe gymnastiekzalen in Scherpenisse en Stavennisse. .De achterstand op Tholen', aldus de inspecteur, ,is met twee enorme stap pen weggewerkt. In 1968 waren er op het eiland 54 klassen voor lager onderwijs. Er was toen gymnastiek accommodatie voor 18 klassen. In 1969 kwam er accommodatie voor 18 klassen bij. Dit jaar komen er gym nastiekzalen in Sint-Maartensdijk, Scherpenisse en Stavenisse.' De laatste twee lokalen werden dins dagmiddag officieel geopend door de gedeputeerde J. van den Bos. Ooi'- spronkelijk zou deze gedeputeerde de gymzaal van Scherpenisse openen en zou zijn collega M. J. van Poelje deze eervolle daad verrichten in Sta venisse. Gedeputeerde Van Poelje, had echter, met het oog op de weers omstandigheden, verstek laten gaan. .Die verhindering is natuurlijk niet veroorzaakt door politieke weersom standigheden', stelde de heer Van den Bos de genodigden na afloop van de plechtigheid gerust. Tijdens de bij eenkomst van de officiële gasten in het Dorpshuis van Stavenisse noem de gedeputeerde Van den Bos het gereedkomen van deze twee gymna- V oorzienin %en Hij wees er op, dat In (le ontwikkeling van Zeeland voorzienin gen moeten worden getroffen, waar bij de provincie gelijk komt met an dere gebieden van ons land. Deze voorzieningen moeten volgens de heer Van den Ros niet beperkt blijven tot de stedelijke agglomeraties van Zee land, zij moeten ook op het platte land worden getroffen. ,Er is reeds een behoorlijke vooruit gang geboekt.' Het is volgens de gedeputeerde van groot belang, dat het Thoolse land op het gebied van voorzieningen in de Zeeuwse ontwik keling wordt opgenomen. Vooral in de verdere toekomst zag de heer Van den Bos een voortschrijdende inte- fratie. als Tholen een vaste verbin- ing krijgt met Zuid-Beveland en eerder al. als de vaste verbinding tussen Tholen en Sint-Philipsland wordt gerealiseerd. Tholen zal tegen die tijd een belang rijk recreatiegebied worden, maar een grote functie als woongebied kunnen vervullen. De afstand tussen Tholen en het Sloegebied is volgens de gedeputeerde in de toekomst slechts ,een kleinigheid'. Broodnodig Voor de openingsplechtigheden een aauvang namen sprak burgemeester D. C. Bouwense te Scherpenisse «Ie gasten toe in het Holland Huis te Scherpenisse. Hij toonde zich ge lukkig met de nieuwe sportzalen. ,Jui3t in deze tijd is lichamelijke opvoeding broodnodig.' De belangrijkste opgaaf om te ko men tot de bouw van een gymna stiekzaal was volgens burgemeester Bouwense niet de tegenstanders te overtuigen van het nut van een der gelijke accommodatie, maar de voor standers te bewegen hun streven ±e steunen. Na de korte bijeenkomst in het Holland-Huis begaven de gas ten zich haar de nabij gelegen gym nastiekzaal. Hier overhandigde Ria Deurloo (12) leerlinge van de openbare lagere school de' sleutel van het gebouw. De eveneens 12-jarige Anja Overbeke van de bijzondere lagere school voegde hier nog een boekenbon aan toe. Na de ope ning werd het gebouw, dat rond de 300.000 gulden heeft gekost, bezichtigd. Vlot daarna vertrok ken de gasten naar Stavenisse. De tweeling Elma en Elly Wesdorp, leerlingen van de openbare lagere school, gaven hier de sleutel aan de heer Van den Bos. De gymna stiekzaal van Stavenisse is identiek aan die van Scherpenisse. Beide ge bouwen zijn neergezet door de NV Jarino uit Roden. Tijdens de bijeenkomst, na afloop in het Dorpshuis, bekende burgemeester C. J. Moerland van Stavenisse al jaren naar een gymzaal te hebben uitgezien. Hij feliciteerde het onder- Zie slot pag. 2 kol. 5) ogenblik, dat een .gedachtenuitwis- seling in klaarheid onontbeerlijk is', het Nederlandse volk had daar recht op, vond hij. De geachte afgevaardigde zal er dan niet aan voorbij kunnen gaan. dat klaarheid vooral een helder woord gebruik noodzakelijk maakt. Een ge- dachtenwisseling in het parlement is immers geen discussie tussen vak mensen, maar een gesprek tussen vertegenwoordigers van het Nederlandse volk over het beleid van de regering. Dat betekent, dat geheimtaal uit den boze is: het spreken van goed en ver staanbaar Nederlands is een eerste eis, die aan parlementariërs moet worden gesteld. Er zijn er helaas maar weinigen, die aan deze eis voldoen. (Van onze correspondent) PARIJS Een dag voor de onder handelingen over loonsverhogingen en andere voorzieningen met de spoorweg directie zouden beginnen, nam gisteren de communistische vakcentrale de CGT plotseling het initiatief tot een wilde staking die ongeveer 60 procent van het hele treinverkeer heeft stilgelegd. De twee anderen, socialistische en ex- katholieke vakbonden hebben zich tot dusver echter afzijdig gehouden. Tien duizenden forensen werden gistermor gen toen ze de buurttreïn naar Parijs wilden nemen door de staking overvallen Ook op de grote nationale lijnen vielen heel wat treinen uit en de expres Pa- riis-Italië liet het in Marseille afwe ten. De secretaris-generaal van de CGT Ge orges Segui die bij zijn laatste stakings actie in de elektriciteitsbedrijven, ten gevolge van de reacties van het publiek, halverwege bakzijl moest halen, schijnt, zijn offensief op de regering nu dus toch te willen heiwatten. De CGT heeft de meerderheid van het spoorwegperso neel achter zich. Niettemin staat nog te bezien of ze de staking voort zullen kunnen zetten, als de beide andere vak centrales in hun afwijzende houding blij ven volharden. De regering van pre mier Chaban-Delmas schijnt voorlopig vooral wel weer op de medewerking van het publiek te willen rekenen, in de hoop dat de ergernissen en de pro testen der reizigers de communistische CGT, uit vrees voor popularïleitsver- lies. ook dit keer weer tijdig tot in zicht zullen kunnen brengen

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 1