Nasser: piloten moeten luchtgevecht ontwijken Bekentenissen Hans van Z. kwamen na (meestal langdurige) ,zachte' verhoren CNV blijft het oneens met artsen MR TOXOPEUS:NEDERLAND IS TE KLEIN VOOR DEPARTEMENTEN Verwijten aan adres kardinaal Alfrink in open brief Oranjeboompje bezette gebied bevriende staat PRINS ASCHWIN NIET BIJ DOOP ntW,^c-tWUe5 Vragen over bestuurscommissies provincies VROUWENCONTACT PVDA GEEFT RICHTLIJNEN MILIEUHYGIËNE Voorzieningen voor het verkeer blijven achter DONDERDAG 19 FEBRUARI 1970 PROY1NCIAIE ZEEUWSE COURANT 11 COMMISSARISSEN IN TIJDSCHRIFT VOOR DE POLITIE fADVERTENTIE Nieuw in Albert Heijn's PMC Mag men bij een moordenaar verder gaan dan bij een diefje DEN HAAG (ANP) De com- missarissen R. Trip en Tj. P. de Vries, die indertijd het onder zoek in de zaak Hans van Z. geleid hebben, zijn in Het tijd schrift voor de politie' ingegaan op een aantal ethische faeetten in deze zaak. gen zich at hoe men in het algemeen men en konden ook door een aantal en jij de Nederlandse recherche ir het bijzonder tegenover deze tijds duur van het verhoor staat. Ze zeg gen Van Z. niet zwaarder te hebben willen aanpakken uit tactische over- j wegingen. het benutten van de bandrecorder, en kon er openlijk van dit middel gebruik gemaakt worden. Eis en vonnis Ze luidden de v duur van het ue.n benaderei gezichtshoek, kwam dat ig omtrent de tijds- rhoor liet verst kuii- ii ii li it de .menselijke' at er ongeveer op men een verdachte iig mag verhoren totdat hij dus danige vermoeidheidsverschijnselen vertoont, dat hij geen gelijkwaardi ge partij meer is en misschien niet meer weet wat hij zegt.' Een bij zonder probleem was hij het verhoor nog dat Van een sterke figuur was. hij wie de rechercheurs zelden ermoeidlieidsversehijiiseleii hebben zien voorkomen. Die werden wel ge constateerd bij de verhorende eherchcu niet zo maar een inbrekertje. Telkens kwam weer de aloude vraag naar voren: mag men hij zo'n moor denaar .verder gaan' dan bij een dief je?', zo vragen de politiemannen. Bepaalde verhoormethodes waren bij Hans van Z. niet bruikbaar: bij het wat hardere verhoor .klapte Van Z. dicht', het toepassen van .trucjes' bij het verhoor had evenmin veel zin .aangezien Van Z. dit meteen door had. Alle. bekentenissen die hij deed, kwamen na (meestal langdu rige) .zachte' verhoren, bij langdu rige gesprekken, waarbij langzaam maar zeker vertrouwen tussen de partijen ontstond. Het .harde verhoor' leverde dus geen ethische problemen op. aldus de com- missarissen, wel de tijdsduur van het J„.his self. verleidelijk was Van Z. lan- u commissarissen Trip en I)e Vries maken ook enkele opmerkingen over de eis van de officier van justitie en liet vonnis van de rechtbank in de zaak-Hans van Z. De eis van de officier was op het eerste gezicht een merkwaardige eis, vinden ze. na melijk levenslange gevangenis straf en ter beschikking stelling van de. regering. De rechtbank is de of ficier niet gevolgd in deze eis en heeft alleen levenslange gevangenis straf uitgesproken. De reehthank vond de eis van de offieïer alleen rijpelijk, indien men liet gratïe- •id in zijn overwegingen betrekt. De rechtbank overwoog dat de offi cier er kennelijk op doelde dat Yun Z. bij een eventuele omzetting van de levenslange straf in een tijdelijke, alvorens in de maatschappij terug te keren nog kortere of langere tijd beleid beschikking van de regering zou icteii blijven om de terugkeer naar maatschappij gemakkelijker te aocn verlopen. .Als we nu de ontwikkeling van de| laatste tijd nagaan, namelijk de) plannen om te komen lol een soort I voorwaardelijke invrijheidssteliingl van lot levenslang veroordeelden na twintig jaren, dan komt dé eis van de officier toch wel in een wat dui delijker licht te staan. Kennelijk heeft het belang van de maatschappij, ook voor de toekomst, om beschermd te worden, bij de offi cier een grote rol gespeeld, en vol gens ons niet zonder reden', aldus de commissarissen Trip en De Vries. .Of deze plannen, al dan niet op korte I termijn, ooit tot uitvoering zullen komen, is nog niet bekend, doch wij, j die Van Z. gedurende lange tijd heb-j ben meegemaakt en m die om-| standigheden verkeerde ook de offi cier van justitie kunnen de eis van de officier, toen uitgesproken, volkomen billijken', aldus de com missarissen. •an een achttal rechercheurs, die ei kaar regelmatig af zouden kunnen lossen, werd dat niet gedaan, zo schrijven de commissarissen Trip en De Vries. ,Als we dit wel hadden ge daan was het. volgende stapje naar de op het gezicht van de verdachte ge richte felle schijnwerper nog slechts een klein stapje. Wellicht is men in andere landen over dit .third de gree' verhoor nog enthousiast, wij zijn (gelukkig) niet zover gekomen', zo menen zij. Bandrecorder verhoor. Hoe lang? Op de vraag hoe lang achter elkaar men een man als Van Z. mag horen en tussen welke tijdstippen het ver hoor dient te liggen, laat de wetge ving ons vrijwel in de steek, von den de heren Trip en De Vries. Bij het verhoor van Hans van Z. is de langste tijdsduur ongeveer veertien uren onafgebroken per etmaal ge weest gedurende enkele dagen. Het werd afgenomen door twee en een enkele keer door drie re.chereheurs. Van Z. .mocht tijdens het verhoor roken, en kreeg koffie en brood te gelijk met de rechercheurs. De beide commissarissen schrijven eigenlijk nog steeds niet te weten hoever ze zouden hebben mogen gaan. Zevra- hoor heeft zich tijdelijk een ethische probleem voorgedaan, toen besloten werd zonder Hans van Z. daarin te kennen, een verborgen mi crofoon op te stellen. De verhoren v.erden op de bandrecorder opg-mo- mensen mee worden aangehoord. Dit werd gedaan omdat Hans van Z. over zo'n vloed van woorden bleek te beschikken, dat het niet doenlijk bleek de verhoren op «chrift te stel len. Op een bepaald moment wist dan ook niemand meer wat de ver dachte over een bepaald detail had gezegd. Deze methode is alleen ge bruikt a.ls opsporingsmiddel, het op- genomene mocht nimmer als bewijsi- middel gehanteerd worden, zo was van tevoren bepaald. In het hele dos sier Hans van Z. staat dan ook niets dat zonder diens voorkennis van de band is overgenomen. Al spoedig bleek echter dat Van Z. in het geheel geen bezwaar had tegen Patiënten vaak in ernstige moeilijkheden Openlijk verzet tegen ministeriële voorschriften HAARLEM (GPD) Ook na de laatste verklaring van de Lande lijke Huisartsen vereniging over de tarieven voor visites en consulten blijft het Christelijk Nationaal Vakverbond in de aanval gaan. In <lie verklaring hadden de artsen ge zegd dat iedere arts zelfstandig en in eigen verantwoordelijkheid zijn tarieven kan bepalen afhankelijk van aard, in houd en duur van de visite of consult en de daarmee samenhangende werk zaamheden en kosten. De Landelijke Huisartsenvereniging hierover niet met de minister discus siëren en houdt vol dat huisartsen vrij zijn zelf hun tarieven vast te stel len. Dat is lijnrecht in strijd met de voorschriften van de regering. Op grond daarvan maakt de economische contro ledienst proces verbaal op tegen huis artsen, die zich niet aan de prijsstop houden en hun tarieven toch verhogen.' Deze gang van zaken, zegt het CNV, brengt de patiënten vaak in ernstige moeilijkheden. Wie geen ruzie met zijn huisarts wenst, betaalt ondanks die prijsstop de tariefsverhoging toch maar. Veel anderen weten niet meer waar zij zich aan moeten houden. Het optreden van de Landelijke Huiarstsenvereniging, die wel over de belangen van de artsen zegt te wallen, maar zich niet wenst te Dcmoeien met de individuele vaststel ling van de tarieven, maakt van de toch al bestaande verwarring een chaotische toestand. De vrijheid die de Landelijke Huisartsenvereniging voor zijn leden op eist. maakt elk georganiseerd overleg met de huisartsentarieven onmogelijk, zo zegt het CNV. In feite zouden de artsen hun tarieven alleen mogen ver hogen wanneer zij ontheffing zouden krijgen van de algemene prijsbeschik- king goederen en diensten. Dat zou kunnen wanneer hun organisatie (LHV) daarover overeenstemming zou berei ken met de ministers van economische en sooiale zaken. Het ziet er niet naar tuit, dat diiit gesprek er voorlopi; komen. Het CNV vindt dat de artsen met hun jongste verklaring in openlijk verzet zijn gekomen tegen de be staande ministeriële voorschriften. Het uitgangspunt is blijkbaar, aldus het CNV, dat de patiënt maar moet betalen wat zijn dokter redelijk vindt. ander geval meer in rekening brengen. Als hij maar af en toé aan een enkele patiënt dat minimumtarief bi rekening brengt, is hij bij deze uitleg, volgens het CNV, altijd gedekt. (Het gevolg zou zijn. dat de tarieven van huisartsen volslagen oncontroleer baar worden, ün 't belang van de volks gezondheid dient te worden voorkomen, dat na de specialisten en tandartsen nu ook de huisartsen .hun machtspositie gaan gebruiken om zonder enige invloed van ae overheid of anderen tarieven vast te stellen', aldus het CNV. De in dividuele patiënt heeft daartegen geen verweer, omdat de diensten van een arts nu eeenmaal in geval van ziekte onmis baar zijn. Dit moge de huisartsen tot voorzichtigheid manen. Wat ze nu doen, kan alleen maar dienen om de bestaande drang in de richting van een volksverze kering voor de gehele gezondheidszorg te versterken. Tegen Bij deze tegenaanval wordt als voor naamste argument gebruikt, dat de des tijds vastgestelde bedragen minimum tarieven zijn en dat elke arts meer mag berekenen als hij dat nodig vindt op grond van aard, inhoud en duur van consult of visite. Als dit doorgaat, zei hel. CNV, wordt de weg vrij voor vo strekte eenzijdigheid en willekeur. Het mini miumkarakter van een tarief is al tijd, ook door de artsen zelf, zo uitge legd dat zij alleen in heel bijzondere ge vallen iets meer berekenen. Het mini mumtarief is in hoofdzaak steeds als eenheidstarief gehanteerd. De LHV geeft er nu plotseling een heel andere uitleg aan en wijst daarmee zijn leden de weg om ondanks de prijsstop toch tariefsverhogingen toe te passen, maar die zo te versluieren dal niemand er meer uit wijs kan worden. De genoem de normen zijn zo vaag. dal elke arts ze volstrekt willekeurig kan toepassen. Hij kan bijvoorbeeld het voorgeschre ven tarief van negen gulden alleen in rekening brengen aan een patiënt, die hij binnen twee minuten van zijn spreekuur kan weghelpen en w"1 "ll-" DEN HAAG (GPD) Mr A. O. M* van de Ven, directeur-generaal voor sociale voorzieningen aan het ministerie van sociale zaken en volksgezondheid, heeft andermaal in een open brief stelling ge nomen tegen kardinaal Alfrink, die hij een halfslachtige houding tegenov paus verwijt. Reeds eerder in augus tus van het vorig jaar iiad Ven in een open brief naar aanleiding het aftreden van de hulpbisschop van Utrecht, mgr Hondriksen, te ken- gegeven, dat het voor katholiek Nederland wellicht beter ware geweest, wanneer kardinaal Afrink was heenge gaan en mgr Hendrilrsen hem was op gevolgd. Thans vraagt mr Van de Ven aam de kardinaal, hoe deze in redelijkheid kan verwachten, dait zijn gezag erkend wordt gelet op de houding die de kardinaal zelf tegenover het gezag van pans Paulua aanneemt in zaken ais de nieuwe ca- thechlsmua, de encycliek humanae tae en de celibaat-skwestie. Mr Van de Ven vindt, dat de kardinaal op het pastoraal concilie schromelijk tekort is geschoten door zich aan de stem van de paus maar weinig gelegen te hebben laten liggen. .Het is voor zeer vele katholieken een doorn in het oog', aldus mr Van de Ven. .dat u zich enkel terzijde laat staan door progressieve adviseurs-theologen, terwijl u rechtzin nige godgeleerden, die zich aan paus Joannes. Vaticanum II en paus Paulus houden, eenvoudig links laat liggen. Hoe kunnen wij waarding voor u opbren gen, wanneer de Limburgse priester- clie openlijk voor de authentieke -opkomt, bij u geen gehoor vindt Ou •den behandeld? Deze tegenstelling in uw optreden is voor obrecme katho lieken onaanvaardbaar. Zij zijn ervan overtuigd, dat u hiermee niet handelt in de geest van de H. Vader. De H. Va der is niet voor niels bedroefd om de zorgelijke toestand van de Katholieke Kerk in ons land, waarin zich, onder uw leiding, reeds een latent schisma ontwikkeld heeft'. Mr Van de Ven doet tenslotte een be roep op de kardinaal de paus loyaal tegemoet te treden. Anders zou het wel eens zover kunnen komen, dat .wij de ius om uw ontslag moeten vragen, wil jDe administratieve indeling van ons land mag geen belemmering opleveren voor de gewenste ont wikkeling,integendeeldie inde ling moet in staat stellen tot een optimaal effectief democratisch bestier'. Aldus woensdagmorgen de niéuwe: conimissaris der ko ningin in de 'provincie Groningen, mr E. H, Toxopeus, in zijn rede ter gelegenheid van de aanvaar ding van zijn nieuwe ambt. Even als zijn voorganger dat deed bij diens afscheid, ging mr Toxopens in een buitengewone statenverga dering. in op verschillende be stuurlijke aspecten van ons land. Zo sprak hij onder andere over de plannen tot gewestvorming, waarmee in het noorden van ons land zal worden begonnen. Volgens de heer Toxopeus zal het minis terie van binnenlandse zaken nog deze maand met deze plannen van start gaan. Mr Toko pens zei het juist te vinden dat vn de nota met betrekking tot de gewestvorming de coördinerende en toezichthou dende functie van de provincie als onmisbaar wordt gezien. Hij benadrukte ,de provincie' als be- stuurseenheid en liet- in het mid den hoeveel van die eenheden er moeten zijn. Het plan om Neder land te verdelen in een klein aan tal departementen, ieder met een eigen parlement en eigen belas tingen, werd door de nieuwe com missaris verworpen omdat, naar zijn mening ons land te lclein is voor een dergelijlce constructie. Foto: mr Toxopeus met Fré Meis (cpn). Nieuwe postbussen voor de PTT DEN HAAG (ANP) De PTT ziet in de loop van de volgende maand de eer ste levering tegemoet van een nieuw type postbussen. In verband hiermede zal de aanmaak van het huidige type, waarvan een groot aantal pnstkantorenn is voorzien, worden beëindigd, De nieuwe postbussen tonen enkele op merkelijke verschillen met de huidige, zo zijn biij het nieuwe type die deurtjes niet meer van bronsn, doolt van roest vrij staal, waardoor de productiekosten laiger zijn, zo deelde de PTT mee. Voorts worden de nieuwe postbussen, in tegenstelling tot de oude die .stuksgr wijze' tot een postbussenfront werde opgebouwd, in blokken (segmenten) van 20 kleine, 10 middelgrote of 5 grote bus- geleverd. Wat betreft de afmetin- vertonen de nieuwe postbussen veel overeenkomst met de oude. AMSTERDAM (GPD) .Het plaatsen van een boompje op de Dam door de Oranje Vrijstaat be tekent in feite het bezetten van grondgebied van een bevriende staat. Uiteraard is zulks niet toe laatbaar'. Aldus het ludieke ant woord van burgemeester en wet houders van Amsterdam op vra gen van liet provoraadslid Roei van Duyn. Van Duyn had gevraagd of b en w konden verklaren waarom zij de vestiging van een alternatieve, anti-autoritaire maatschappij, de Oranje Vrijstaat, hadden ontluis terd door het symbool ervan, het alternatieve monument op de Dam, (een oranjeboompje in een grasperkje), te doen verwijderen. Burgemeester - en wethouders la ten Van Duyn nu weten dat zij het boompje hebben laten over brengen naar grond waar het le vensvatbaarheid zal hebben. ,Uit bezorgdheid voor het ten dode ge doemde. in eenzaamheid geplaat ste boompje.' Roel van Duyn had ook verzocht hem te erkennen als ambassadeur van de Oranje Vrijstaat bij het koninkrijk der Nederlanden en de gemeente Amsterdam. Door een erkenning zouden toekomstige conflicten tussen de oude en de nieuwe maatschappij de kloof tus sen beide staten niet nog dieper maken, zo meent Van Duyn. B en w van Amsterdam verwijzen Van Duyn voor deze zaak naar Den Haag. ,Hét agireemtent op de benoeming van een diplomatiek vertegenwoordiger door een vreemde staat, is een rijkszaak en behoort derhalve niet tot de gemeentelijke competentie. Wél vragen b 'en w zich af of het in dienst treden van een vreemde staat zich vernigt met de wet telijke bepafungen terzake het lid maatschap van een Nederlandse gemeenteraad.' UTRECHT (ANP) De broer van prins Bernliard, prins Aschwin, is verhinderd aanstaande zaterdag in de Utrechte® Domkerk de doop bij te wonen van zijn achterneefjes Constantijn en Kernhard. Hij zal als peet van prins ('onstantljn (wiens vierde naam Aschwin isj wor den vervangen door prins Rernhard. De Amsterdamse predikant H. J. Ka ter. d:e de prinsjes zal dopen, heeft op het ogenblik griep. Als hij zaterdag nog niet b=ié.- -s. wordt z;jr. t-mk overge nomen door prof. dr H. Barkhof, ook de pr- k houdt. De z.ektc van d-s Kater kan de hervormde gemeente van Utrectot voor problemen «tellen. De aoopoorkondes worden namelijk gccal- l.errafeerd op lamsvei. en het zou n et alleen tijdrovend maar ook duur z.jn i om nieuwe exemplaren zonder dc naam I van ds Kater te laten maken. Er komt een grote schare genodigden, terwijl de doopdienxt bovendien door ra dio en televisie wordt uitgezonden (.het hele volk is in zekere zin familie van het koninklijk huis'). Als het op zondag gebeurde, aldus prof. Berkhof, zouden de kerken leeg blijven omdat iedereen naar de televisie ging kijken en zouden er klachten binnen omdat iedereen naar de tel -vging kijken en zouden er klachten b anen kunnen komen over ontheil.ging van de sabbath, onder meer omdat een grote schare politiemannen moeten worden in geschakeld. Onder de 1150 mensen de zaterdag in de Domkerk aanwezig zullen z.jn be vinden zich alle ministers op de heer Witteveen na en staatssecretarissen, met hun echtgenotes, leden van de hof houding. vrienden en kennissen van de ouders van de dorpelingen, vertegen woordigers van het prinses Bealrix- fonds, deputaties van tie marechaussee, de koopvaardij en de koninklijke lucht macht (die peet Is van prins Bernhardj, de medische teams die iij de geboor ten in Utrecht en Nijmegen pr.nses Beatrix en prinses Margriet terzijde stonden en leden van de hervormde ge- I meente van Utrecht. De liturgie voor de dienst is :n overieg BREDA (ANP) - de oorspronkelijk vijf man PvdA-vprtegenwoordiging ii gemeenteraad, de heer W. v heeft meegedeeld vanaf maandag en-1 doopsioet de kerk ver.sat. Prof. dr lid van de gemeenteraad meer te willen J- Schulte Xordhoit heeft „aarvan l Gratis folder in alle Albert Heijn winkels Fractievoorzitter PvdA in Breda uit de Raad - De fractieleider van 1 met de doopouders opgesteld. Prns. in tellende Beatrix heeft een lied u:t een Amen de Bredase kaans gezangenboek uitgekozen dat door der Zwan. j het kinderkoor zal worden gezongen ais zijn. Zijn beslissing is volgens hem een recht streeks gevolg van de verdeeldheid in zijn fractie tijdens de debatten vorige week donderdag over de beslissing 'van b en w. waarbij een vocTstelling van het .Documentair Actueel Theater' in Bre da werd verboden. Het zou op zondag 1 februari het toneelstuk ,Het buiten sporige seksuele genie van de markies ,De Sade' opvoeren. Tijdens de 4,5 uur durende debatten i daarover bleek dat twee van de vier nog zittende PvdA-raadsleden niet ach ter de visie stonden van hun fractie voorzitter. DEN IIAA G(AXP) De KVP-kamer- leden Andriessen, Kolfschoten en Fie- vïez hebben minister Beernink (binnen landse zaken) schriftelijke vragen ge steld over liet delegeren van bepaalde taken van de provincies aan zogenaam de bestuurscommissies. Zij wijzen er op dat een dergelijke sprei ding in het bestuur van de provincie, en ook door de burgerij gevoelde leemte zou kunnen voorzien. Liberiaan op oceaan gezonken DEN HAAG (ANP) De 2612 ton Liberiaanse vrachtboot .Nicolas P' is woensdagavond op de Atlantische Oceaan ongeveer 13 kilometer ten zuid westen van de Franse kustplaats Pen- march gezonken. Het schip had 18 be manningsleden aan boord van wie er in de loop van de dag reeds 7 het schip hadden verlaten. Over het lot van de andere opvarenden is niets bekend. LEGER MOGELIJK WEER NAAR LA C0URT1NE (Van onze. parlementaire redactie) DEN HAAG Er zijn onderhandelin gen gaande met de Franse regering over de mogelijkheid weer legeroofeningen in Frankrijk te gaan houden. Voor dit jaar wordt gedacht aan manoeuvres in La Courtine, voor volgende jaren schijnt er een keuzemogelijkheid te komen uit een aantal meest moderne Franse oefenter reinen. De defensie-specialist van de KVP- I fractie in de tweede kamer, kolonel Jansen, ze: woensdagmorgen in deze piashen een mogelijk alternatief te zien voor de uitbreiding van de oefenterrei nen in Oirsehot en de verplaatsing van de schiettereinen in de Harskamp naar het Kuinderbos. De heer Jansen zei dat de KVP bereid is vcor de huur van Franse terreinen de nodige fondsen be schikbaar te stellen. De KVP blijft ech ter het plan-Kikkert voor de aanleg van militaire oefenterreinen in oostelijk Groningen vanwege de sociaal-economi sche aspecten van dat plan met belang stelling gadeslaan. Aan de mogelijkheid om In La Court. In a te oefenen, is enige jaren geleden piot- seiling onder het bewind van generaal De Gaulle een einde gekomen. Brief aan het partijbestuur Uitbreiding van wetenschappelijk onderzoek nodig AMSTERDAM (ANP) Het vrouwen- contact in de Partij van de Arbeid: (pvda), op een studieconferentie gecon-| fronteerd met de enorme problemen van de milieuhygiëne^ en daardoor nog meergjj de maatregelen, zo stelt het Ie samenleving bedreigen, heeft in een brief aan het partijbestuur van de PvdA enkele punten aangegeven die de inzet zouden moeten zijn van de politiek van de PvdA. De vrouwenorganisatie is er zich van bewust dat de economische groei wel iswaar doorgang moet hebben maar deze mag echter niet ten koste gaan van een algehele verontreiniging van het milieu waardoor het welzijn steeds ernstiger wordt bedreigd. r de gevallen die de tota le Kerk van Nederland gered worden', pen en gebouwd. STICHTING WEG: DEN HAAG ANP) Met ais aan leiding de komende behandeling van de begrotingen van verkeer en waterstaat en het rijkswegenfonds, volgende week, heeft de Stichting Weg zich in een adres gericht tot de leden van <le t weede ka nier en daarin een vergelijking getrok ken tussen do begrotingsposten betref fende de bevordering van liet openbaar vervoer, de verkeersvoorzioningen in en nnby de steden en de aanleg van rijks- en provinciale wegen. Aangezien de discussies in de tweede kamer het vaststellen van prioriteiten binnen het kader van de begroting be ogen, zal het belang, gediend door de diverse uitgaven, tegen elkaar moeten worden afgewogen, zo wordt in het adres betoogd. Met klem wordt gepleit voor een ver hoging van de begrotingspost .bijdragen voor het treffen van verkeersvoorzie- ningen in en nabij steden', waarvoor in 1970 31 miljoen gulden is uitge trokken. Gezien de omvang van de verkeersnood in onze steden heeft dit bedrag nauwe lijks iets te betekenen, meent de Stich ting Weg. Voor het vaststellen van het jaarlijks te besteden bedrag acht zij een lande lijke inventarisatie van noodzakelijke gemeentelijke structurele verkeersvoor- zieningen van grote betekenis. Wat de aanleg van rijkswegen betreft wijst men erop dat de verkeersinten siteit jaarlijks met zeven Lot acht pro cent toeneemt, in 1969 zelfs met ruim 10 procent. Dit maakt het noodzakelijk de capaciteit van de autowegen op kor te termijn belangrijk uit te breiden. De Stichting Weg zegt dan ook aan de re cente uitlating van minister Bakker, dat de capaciteit van een weg niet kan worden gebaseerd op hel verkeer van de tweede Paas- of Pinksterdag te wil len toevoegen, dat de verkeersintensi teiten op tweede Paas- of Pinksterdag 1969 de normale intensiteiten zullen zijn op werkdagen van de jaren 1975 tot 1980, dat wil zeggen de periode waar voor momenteel wegen worden ontwor- ,GEEN EGYPTISCHE KRACHTEN VERSPILLEN' wencontact, die getroffen dienen te wor den ter bescherming van het leefmilieu is uitbreiding van het wetenschappelijk onderzoek dringend noodzakelijk. Rui me financiering hiervan en het ophef fen van de personeelsstop van de op dit terrein werkzame ambtenaren zijn middelen hiertoe. Bij opdrachten van de overheid aan studiecommissies dient een duidelijke taakstelling gegeven te wor den. Controle PAitIJS, BEIROET (RTR) President Nasser heeft woensdag in een interview in het Franse dag blad ,Le Monde 'onthuld, dat hij de Egyptische piloten opdracht heeft gegeven gevechten uit de weg te gaan met Israëlische vliegtuigen, die diep in Egypte bombardemen ten uitvoeren. Egypte mocht zijn krachten niet verspillen. Israëls luchtmacht was driemaal zo sterk als die van Egypte, maar de tijd werkte volgens Nasser ten gunst» van zijn land. Nasser vertelde voorts, dat Egyptische militaire bevelhebbers hem vorige week na de Israëlische luchtaanval op de me- taalfabriek in Aboe Zabal, waarbij tachtig arbeiders de dood vonden, con crete represailleplannen hadden voorge legd. Maar hij had ze gezegd, dat hij weigerde onder invloed van emoties be sluiten te nemen en dat de zaak eerst goed overdacht moest worden. Het Egyps tische staatshoofd verklaarde, dat de onafhankelijkheid van zijn land van Moskou op het militaire vlak .zonder t.wijfel' toenam. Maar dat was de schuld van de Westerse mogendheden, die wei gerden Egypte het materiaal te leveren dat het nodig had. Volgens ,Le Monde'- correspondent Eric. Rouleau leek Nas- slecht op zijn gemak, toen hem Van het overïeg van de .grote vier" verwachtte Nasser niet veel. Hij' ge loofde dat ze door obstructie niet in staat waren een vredesplan naaT voren te brengen, dat hij kon ac cepteren. Het Amerikaanse stand punt was volledig gekoppeld aan dat van Israël, en Washington hoopte dat Israël het Arabische verzet zou breken. Nasser was het niet eens met de recen te suggestie van de Franse president Pompidou inzake een herstel van het be stand. Andei'zijds zou Egypte well ak koord gaan met een bestand, als een da tum werd vastgesteld voor de ontrui ming van de bezette gebieden. strijd opv sche leider antwoordde: ,In een"drin gend geval zouden we de kwestie na gaan. Maar een eenzijdig besluit ter zake zou natuurlijk niet veel effect teren'. Niet veel Jeruzalem Koning Hoessein van -Jordanië heeft van; zijn kant tegenover het blad Jeune Afrique' verklaard, dat de Arabieren nimmer afstand zullen doen van hun rechten op Jeruzalem. De grootste voor rang had de herwinning van de weste lijke Jordaan-over, opdat degenen die vandaar .verjaagd' waren, konden te rugkeren en beslissen of ze in Jordanië of een bevri jd Palestina wilde leven. De beste oplossing zou volgens de Jor- 'laainse vorst zijn de rechtmatige be woners van hel gebied zelfbeschikking te laten uitoefenen. Hun langs demo cratische weg vrijelijk geuite wil zou onder alle ornstqndigheden worden ge ëerbiedigd. De Palestijnse commando's zijn momen teel vastbesloten hel onderste uit de kan te halen bij de besprekingen die dit weekeinde met de Jordaanse regering ui Amman zullen worden gehouden. In middels is nog bekend geworden dat nog twee vtin de toen verzetsorganisa ties hun steun hebben toegezegd aan het plan van het oppercommando, een permanent lichaam te maken. Het be treft het marxistische democratisch Voorts moet de wetgeving op dit punt worden uitgebreid en op de naleving zal strenge controle moeten worden uit geoefend. Het vrouwencontact denkt hierbij onder andere aan de voorschrif ten van de keuringsdienst voor waren, voorschriften ten aanzien van het ver keer, voorkoming van lucht- en water verontreiniging en geluidshinder door industrie en-of tuinbouw en meldings plicht voor artsen in gevallen van ziek te. die het gevolg zijn van de slechte situatie op het gebied van de milieu hygiëne. Het handvest voor het water dat in 1968 is aangenomen door de Raad van Europa, moet zo spoedig mogelijk kracht van wet krijgen. Ten aanzien van de financiering zal men volgens het PvdA-vroüwencontact ho ge prioriteit aan het probleem van de milieuhygiëne moeten toekennen en eventueel de bereidheid moeten hebben tot het nemen van impopulaire maatre gelen. In principe dient te worden uit gegaan van de stelling dat de vervui ler betaalt. Waarbij wordt opgemerkt dat ook individuen tot de vervuilers behoren. 1 De bereidheid tot het brengen van of- en op de burgerbevolking m Egypte' fers zal naar de mening van de PvdA- Dit is volgens het Egyptische blad vrouwenorganisatie slechts ontstaan als Al Gomhoeria in het kort de inhoud bij iedereen een mentaliteitsverandering van een memorandum,^ dat het mi- ten gunste van de milieu-hygiëne zal plaatsvinden. front, de radicaalste guerrillagroep, en de organisatie voor de bevrijding van Palestina, die verantwoordelijk is voor de aanslag op het vliegveld van Mün- chen vorige week. Waarnemers in de Libanese hoofdstad zijn van mening dat het volksfront van Habash ook verant woordelijk is voor een uitgebreide ver klaring die vannacht door het opper commando is uitgegeven. In deze ver klaring wordt gezegd dat de comman do-beweging zelfkritiek gaat uitoefenen om zodoende met name in Jordanië de betrekkingen met de Arabische bevol king te verbeteren. Memorandum nisterie van buitenlandse zaken in Cairo aan alle regeringen heeft ge zonden. Zonder de van Amerika ontvangen Phan- tomjachtbommenwerpere konden de Israëliërs nooit zo ver in Egypte door dringen. De manier waarop Israël heeft geprotesteerd bij de Griekse regering tegen het uitstel voor onbepaalde tijd van de berechting van twee Arabieren, die ruim een jaar geleden een Israëlisch vliegtuig op het vliegveld van Anthene aanvielen. Een I sraëlische passagiere kwam daarbij-om het leven en een ste- wardes werd gewond. De Israëlische ambassadeur bij de Ver- i enigde Naties. Josef Tekoah, heeft in l een brief aan secretaris-generaal Oe Thant verklaard, dnt Israël blijft wei geren om haar medewerking Ie verle nen aan eeen speciale VN-commissie, die moet nagaan of de rechten van de mens worden geschonden in de door Is raël bezette Arabische gebieden. Volgens; Tekoah is de commissie, die bestaat uit waarnemers van Somaliland. Ceylon en Joegoslavië, politiek bevooroordeeld. De partij zat alles moeten doen om de publieke opinie in deze richting te vor men en haar leden moeten oproepen voorbeelden te geven. Snoepverbod op lagere school OLDENMARKT (ANP) Aan de leerlingen van de katholieke lagere school te Oldemnarkt is het met ingang van woensdag verboden te snoepen tijdens de lesuren. Het nuttigen van aller hande zoetigheden tijdens de les uren had een dergelijke omvang aangenomen dat het schoolbestuur in overleg met de ouders lieert besloten het snoepen tijdens de lesuren te verbieden.

Provinciale Zeeuwse Courant | 1970 | | pagina 11